رهبر انقلاب سال ۸۹ را سال همت مضاعف و کار مضاعف نامگذاری کرد تا در این سال با در نظر گرفتن اقتضائات و ظرفیت‌هاى کشور بخش‌هاى اقتصادى، فرهنگى، سیاسى، عمرانى و اجتماعى مسئولان و مردم با گامها وهمت بلندترراه‌هاى نرفته را بپیمایند .

ایشان در پیام نوروزی سال همت مضاعف و کار مضاعف دشمنان را «دشمن علم و ایمان ملت» دانستند که لازمه دفع آن «تقویت علم و ایمان به صورت مضاعف» است.

از منظر مقام معظم رهبری اگرچه کشورمان در سومین سال از دهه پیشرفت و عدالت «نیازمند فعالیت چشمگیر در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و عرصه انحصاری علمی» بود اما «در عرصه اقتصادی نیازمند فعالیت جهادی» است.

مقام معظم رهبری در پیامی به مناسبت آغاز سال ۹۰ این سال را «سال جهاد اقتصادی» نامگذاری کردند و از مسئولان کشور اعم از دولت، مجلس، ارگانها و نهادهای مرتبط با مسائل اقتصادی و نیز ملت ایران خواست تا در عرصه اقتصادی حرکتی جهادگونه پیش گرفته تا با اقدامی جهشی و مجاهدانه به معنای حقیقی کلمه مظهر پیشرفت و استقرار عدالت را در کشور نهادینه کنیم. این نامگذاری به خصوص از آنجا که پس از توطئه‌های بین المللی در خصوص اعمال تحریم‌ها علیه ملت و دولت ایران با شکست مواجه شد و بر خلاف تصور غرب و مجامع بین‌الملل نتوانست ایران را از مسیر پیشرفت در زمینه‌های افتصادی، علمی، فرهنگی و …. از گام نهادن در مسیر پیشرفت بازدارد نامگذاری مدبرانه‌ای به شمار می‌رفت .

به تعبیر ایشان تحریم‌هایی از سوی دشمنان ملت ایران علیه ملت ایران زمینه‌سازی و اعمال شد، مقصودی جز ضربه‌زدن بر پیشرفت کشور ما نداشت تا از این طریق حرکت شتابنده ایران در مسیر پیشرفت را با کندی مواجه کرده و یا مانع آن شوند.

مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود سال ۹۱ را به عنوان سال «تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‏ ى ایرانى» نام نهادند. تاکید رهبر معظم انقلاب بر تداوم جهاد اقتصادی وانتخاب عنوان «تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‏ ى ایرانى» برای سال ۱۳۹۱گویای توجه معظم له به حوزه اقتصاد در دهه پیشرفت وعدالت است.

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود با اشاره به حرکت رو به جلوی ملت ایران در سال گذشته بویژه در مواجهه اقتصادی و سیاسی با جهان استکبار، چشم انداز سال ۹۲ را امیدوارانه و همراه با پیشرفت و تحرک و ورزیدگی و حضور جهادی ملت ایران در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی دانستند و تاکید کردند: با این نگاه، سال ۹۲ را «سال حماسه ی سیاسی و حماسه ی اقتصادی» نامگذاری کردند. این امر نشان دهنده اهمیت اقتصاد در کنار سیاست در تفکر رهبر انقلاب است و ایشان با اذعان به سختی‌های اقتصادی که در سال ۹۱ بر ملت ایران بار شد، با این نامگذاری درجه اهمیت اقتصاد را در برهه حساس کنونی یاد آور شدند. هرچند سال‌های قبل نیز محور شعارهای رهبر معظم انقلاب اقتصاد بود، این سال با عنوان سال «حماسه اقتصادی» در شعار ایشان تجلی می‌یابد.

 سال ۱۳۹۳، این سال با نگاه هوشمندانه مقام معظم رهبری تحت عنوان «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و با مدیریّت جهادی» نامگذاری شد. در نگاه به سال ۹۳ آنچه مهم‌تر از همه است، دو مسئله است: یک مسئله همین مسئله‌ی اقتصاد و دیگری مسئله‌ی فرهنگ است. آنچه موجب شده است تا مقام معظم رهبری در چند ماه گذشته بر مساله فرهنگ تاکید زیادی نمایند و حتی نگرانی خود را نسبت به آن نیز آشکارا بیان نمایند را باید در دو مورد جستجو نمود: نخست رویکرد فرهنگی خاصی که قریب به دو دهه رویکرد اصلی مسئولین و رسانه های کشور بوده است و دوم منش فرهنگی دولت یازدهم.

و اما نگاه اقتصادی رهبر در سال ۹۳؛ دولت دهم و یازدهم و خصوصا دولت یازدهم علی رغم وجود تاکید رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی سعی در آن داشته اند که مشکلات اقتصادی را با نگاه به خارج حل نمایند.

و اما شعار سال ۱۳۹۴، سالی که کمتر از دو هفته تا آغاز آن زمان باقی است و با توجه به رویکرد اقتصادی رهبر معظم انقلاب از سال ۸۸تاکنون، انتظار نامگذاری سال ۹۴ تحت یک عنوان اقتصادی دور از نظر نیست چرا که دشمن در سال های اخیر رویارویی خود را با مردم ایران در حوزه اقتصاد قرار داده است. تحریم‌ها مهم‌ترین نمونه این دشمنی‌هاست و به همین دلایل بود که رهبر معظم انقلاب مساله اقتصاد را در شعارها قرار دادند تا نظام اسلامی با قدرت یافتن در حوزه اقتصاد از هجمه دشمن‌ها در امان باشد. علاوه بر این در دنیای امروز نزاع‌های بین‌المللی از عرصه نظامی به عرصه اقتصادی کشیده شده است، از همین رو جمهوری اسلامی نیز که تقابل جدی با مستکبرین بین‌الملل دارد نیاز مبرم به قوی شدن اقتصاد و مقام شدن آن در مقابل هجمه‌های دشمن دارد.

 سال 95  سال ...............