پاسخ "جالب" به اظهارات اخیر "سعید جلیلی" درباره برجام

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در نامه ای سرگشاده به اظهارات اخیر سعید جلیلی رئیس سابق تیم مذاكره كننده هسته ای در دانشگاه گیلان نسبت به برجام پاسخ داد.

 

به گزارش ایرنا، غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در نامه ای سرگشاده به سعید جلیلی رییس سابق تیم مذاكره كننده هسته ای كه در اختیار خبرنگاران قرار گرفته، آورده است: از آنجا كه در روزهای اخیر با حضور در حوزه انتخابیه اینجانب و در جمع دانشگاهیان گیلان سخنانی از جنس سخن دیگر دوستان و همراهانتان بیان كرده‌اید، بر خود لازم می‌دانم تا به عنوان نماینده مردمی كه در انتخابات 92 و همچنین در انتخابات 94 با رای خود نشان داده‌‍‌اند كه كدام روش را ترجیح می‌دهند نكاتی را خدمتتان متذكر ‌‍شوم.

وی در این نامه می افزاید: آنچه پیش از هر چیز لازم است به یادتان بیاورم این است كه سخن شما مبنی بر اینكه اگر رئیس جمهور می‌بودید زیر برجام را امضا نمی‌كردید نه سخنی تازه است نه مایه تعجب. چرا كه اصولا آنچه باعث شد تا در انتخابات سال 92 مردم به راه و روشی كه دقیقا عكس خواسته شما بود رای دهند و راه دیگر انتخاب كنند همین آگاهی مردم به روشی بود كه حالا بار دیگر بر آن تاكید كرده‌اید

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داده است: اما اینكه امروز در شرایطی كه مردم پس از سه سال مذاكره نفس گیر، امیدوارانه چشم به آینده‌ای دوخته‌اند كه در سایه توافق حاصل شده ، شاهد زدوده شدن تدریجی آثار تحریم‌ها وقعطنامه‌ها از زندگی خود باشند، چرا برخود لازم دیده‌اید بار دیگر به مردم یادآوری كنید اگر بزنگاه انتخاب، نام شما را روی برگه‌های رای می‌نوشتند، چه سرنوشتی در انتظار ملت و مملكت بود؟ سوالی كه پاسخ آن را هیچ‌كس نمی‌داند!

در ادامه این نامه آمده است: در سخنان خود پرسیده‌اید كه چرا بعد از برداشته شدن تحریم‌ها و آغاز اجرای برجام تا كنون، سرمایه گذاری در ایران شروع نشده است؟! سوال خوبی است و البته در دل خود یك نكته مهم را دارد، در واقع شما نیز معتقد هستید كه راه عبور از مشكلات فعلی، سرمایه گذاری است و حالا من از شما می‌پرسم كه چه شرایطی و مسیر چه كسانی، سرمایه گذاران را از كشور ما دور كرد و سرمایه‌های آنها را به كشورهای همسایه سوق داد؟

این نامه می افزاید: واقعا گمان می‌‍ كنید راه افزایش سرمایه گذاری در كشور ادامه دادن مسیری بود كه در آن برای فروش نفت خود نیز مجبور بودیم پای بابك زنجانی‌ها را به معاملات نفتی كشور باز كنیم؟ آیا به سهم خود و دوستانتان در از دست رفتن امنیت سرمایه گذاری در ایران فكر كرده‌اید؟

در بخش دیگری از این نامه آمده است: آیا می‌توانید به كارهایی كه در دوره مسئولیت خود برای كاهش ریسك سرمایه گذاری و افزایش امنیت اقتصادی در ایران انجام داده‌اید اشاره كنید؟ آیا فكر نمی‌كنید شما هم در وضعیتی كه كشور به آن دچار شد مسئول هستید و حالیه باید به جای انتقاد از كسانی كه گام اول را برای حل مشكلات برداشته‌اند لااقل گامی در جهت جبران گذشته بردارید؟

این نامه می افزاید: اگر شما واقعا نگران سرمایه گذاری در كشور هستید لطفا بفرمایید تاثیر كارهایی نظیر حمله به سفارت عربستان در القای توهم ناامن بودن ایران را چطور ارزیابی می‌كنید؟

نماینده مردم رشت در ادامه این نامه بیان كرده است: بسیار بعید می‌دانم كه شما بدون اطلاع از آنچه در اثر مذاكرات 6 ساله شما و البته سیاست‌های داخلی دوستان و حامیان شما در دولت سابق بركشور گذشته بود، خود را به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 92 معرفی كرده باشید. اما از آنجا كه سخنان اخیرتان به سخنان كسانی شباهت دارد كه نمی‌دانند و یا نمی‌خواهند بدانند كه در پایان دولت قبل كشور در آستانه رسیدن به چه نقطه خطرناكی قرار داشت. پیشنهاد می‌كنم اگر واقعا از وضعیت كشور در آن روزها خبر ندارید سوال كنید تا مورد به مورد از شاخص‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی كه به موازات سیاست خارجی شما و سیاست داخلی دوستان و حامیانتان افول پیدا می‌كرد برایتان بگویم. این نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شده است: چرا كه من و همكارانم در مجلس به عنوان نمایندگان مردم مشغول به كار بودیم در فصل چیدن میوه‌های عملكرد 6 ساله شما و عملكرد 8 ساله دولت قبل با گوشت، پوست و استخوان خود معنای تحریم‌ها و قطعنامه‌ها را لمس می‌كردیم.

جعفرزاده در این نامه می افزاید: به همین دلیل است كه امروز نه تنها از برجام و دستاوردهای آن، چه در سیاست خارجی و چه در حوزه سیاسی و اقتصادی داخل كشور دفاع می‌كنیم و به اجرای آن و اثراتی كه می‌تواند بر زندگی مردم این مرز و بوم داشته باشد، خوشبین و امیدواریم بلكه خود را محق می‌دانیم كه در قبال هزینه‌های مادی و معنوی ایجاد شده برای كشور لااقل از شما كه همچنان آن راه را ترجیح می‌دهید سوال كنیم كه چرا به جای تاختن به مذاكره كنندگان فعلی، دستاوردهای مذاكرات قبلی را برای مردم نمی‌گویید؟

وی در ادامه این نامه خطاب به جلیلی بیان كرد: در سخنان خود گفته‌اید:« كسی با گفت‌وگو مخالف نیست، اما مهم این است كه چگونه گفت‌وگو شود.» این طنز تلخ روزگار ماست. این كه امروز شما همچنان در جایگاه مطالبه گری نشسته‌اید و گمان می‌برید كه باید مذاكره كنندگان فعلی و حامیان آنها به شما و دوستانتان در قبال هرآنچه در مذاكرات اتفاق افتاده و همه نتایج این مذاكرات، پاسخ‌گو باشند، من را به یاد 6 سال مذاكراتی انداخت كه شما مسئولیت آن را به عهده داشتید. همان 6 سالی كه مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل، در مناظره‌های انتخاباتی سال 92 درباره‌اش به شما گفت:« مذاكره بیانیه خواندن نیست.

جعفرزاده در این نامه می افزاید: دیپلماسی كلاس فلسفه نیست. چیزی كه مردم می‌بینند این است كه این همه سال شما می‌روید وهر روز هم تحریم‌ها بیشتر می‌شوند.هنر دیپلمات این است كه نگذارد كار رزمندگان هدر برود

وی در ادامه این نامه خاطر نشان كرد: همان 6 سالی كه نایب رئیس مجلس در جلسه كمیسیون برجام ودر حضور جنابعالی در موردش گفت:« مقطعی كه شما مدیریت تیم را بر عهده داشتید كه كمترین نقد و مباحثه صورت نمی‌گرفت

نماینده مردم رشت افزود: اعتقاد بنده این است كه در آن زمان 3 قطعنامه به تصویب رسید نقد و بررسی‌هایی صورت می‌گرفت، می‌توانستیم به نقش دولت كه بازدارنده داشت، كمك كنیم. ما بارها از شما برای حضور در كمیسیون امنیت دعوت كردیم اما شما یك بار در جلسات حضور پیدا كردید. اگر اجازه می‌دادید بحث و مباحثه‌ای صورت می‌گرفت احتمال داشت تصویب قطعنامه 1929 به تاخیر بیفتد و یا حتی تصویب نمی‌شد

جعفرزاده در این نامه خطاب به جلیلی خاطرنشان كرد: شما در آن 6 سالی كه دستاوردش برای ملت و مملكت چنان بود كه همه دیدیم، حتی یك بار در جایگاه پاسخگویی ننشستید تا نمایندگان مردم در مجلس و یا كارشناسان فن و یا اصحاب رسانه سوالات خود را درباره آنچه در مذاكرات می‌گذرد و آنچه هزینه می‌شود و آنچه به دست میآید از شما بپرسند.

وی افزود: حالا چگونه است كه وقتی افرادی از سوی ملت و با تشخیص مقام معظم رهبری جایگزین شما می‌‍شوند و سكان مذاكرات را در دست می‌گیرند، نه تنها امروز و بعد از پایان مذاكرات، بلكه حتی در كوران مذاكرات باید در مقابل واژه به واژه این مذاكرات به شما و دوستانتان توضیح دهند؟ البته كه طرح این پرسش به معنای تخطئه وضعیت این دوسال نیست و ما این پرسشگری را حق مخالفان و منتقدان می‌دانیم. اما سوال اصلی این است كه چرا این حق، در آن 6 سال از صاحبانش دریغ شد؟

نماینده مردم رشت در ادامه این نامه آورده است: حالا كه بار دیگر با ادبیاتی شبیه روزهای مناظره‌های انتخاباتی، از موضع بستانكار وارد صحنه شده‌اید و روایتی قهرمان گونه از «امضا نكردن» سند توافق به عنوان نقطه قوت خود ارائه كرده‌اید، جا دارد تا با توجه به سوالات و ایراداتی كه شما و دوستان و حامیانتان در مقابل تیم مذاكره كننده دولت فعلی مطرح كرده و می‌كنید، ما نیز به عنوان نمایندگان مردمی كه در انتخابات‌های 92 و 94، به مشی و رویكرد شما «نه» گفتند، از شما بخواهیم كه یك بار هم در جایگاه پاسخگویی قرار بگیرد و پیش از اینكه از موضع بستانكار درباره این سه سال مطالبه گیری كنید، از موضع مسئول و پاسخگو، درباره آن 6 سال توضیح دهید.

وی در ادامه این نامه خاطر نشان كرد: بدیهی است كه ما نه بنا داریم و نه دوست داریم كه رفتاری مانند رفتار دوستان شما با مذاكره كنندگان موفق كشورمان داشته باشیم و تضمین می‌دهیم كه در روز سوال از شما در مجلس دهم، نه روی كسی بتن بریزیم و نه كسی را جوجه خروس و خائن معرفی كنیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: ما به عنوان كسانی كه در اسفند 94 برای ادامه راه برگزیده مردم در خرداد 92 از سوی همان مردم انتخاب شده‌ایم منتظر اعلام آمادگی شما برای پاسخ دادن به سوالات مان هستیم و هم مشخص شود كه اگر بنا بود راه شما ادامه پیدا كند و برجام امضا نشود امروز در چه شرایطی بودیم و هم معلوم شود و كه چرا این روزها هم ترامپ و برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوی آمریكا وعده پاره كردن برجام را می‌دهند و معتقد هستند كه ظریف توانسته است توافقی را به طرف غربی تحمیل كند كه به نفع ایران و زیان آنهاست، هم شما و دوستان‌تان معتقد هستید كه نباید این سند تاریخی امضا می‌شد.

سعید جلیلی نامزد یازدهمین دوره انتخابات رئیس جمهوری در سال 1392 و رئیس تیم مذاكره كننده سابق بود كه اخیرا در دانشگاه گیلان با انتقاد از برجام اظهار كرد كه اگر رئیس جمهور می بود، برجام را امضا نمی كرد.

http://noandish.com/files/adv/127_909.jpg