د خبر: ۶۰۳۰۸۳

تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۵

سیاست » داخلی

لاریجانی: وضعیت اقتصادی کشور مناسب نیست

رئیس مجلس با بیان اینکه با توجه به بحران‌های منطقه باید توجه ویژه به تقویت بنیه دفاعی کشور داشت، گفت:‌ وضعیت اقتصادی کشور هم از نظر اشتغال و هم از نظر میزان سرمایهگذاری و رونق اقتصادی مناسب نیست.


 خبرگزاری تسنیم: علی لاریجانی عصر امروز در جلسه شورای اداری استان گلستان اظهار داشت: به مردم شریف گلستان افتخار کنیم که با این تنوع اقوام با وفاق و وحدت در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط کنونی کشور و منطقه تصریح کرد: شرایط ما اکنون دارای چند مختصات دارد که باید این مختصات در کنار هم دیده شود. یک بعد مسائل منطقه‌ای است و مهم این است که ارزیابی از بحران منطقه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به بحران‌های منطقه، باید در محاسبات به بنیه دفاعی کشور توجهی ویژه کرد با اینکه امروز ایران اسلامی کشوری امن است.

لاریجانی با بیان اینکه کشور ایران یک کشور امن در منطقه است و این موضوع انگیزه را برای سرمایه
گذاری افزایش داده و ما باید امنیت را حفظ کنیم، گفت: مقام معظم رهبری با دقت مسائل را دنبال میکنند و راهنمایی ایشان کشور را از چند بحران در منطقه گذراند و عبور داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وضعیت اقتصادی کشور هم از نظر اشتغال و هم از نظر میزان سرمایه
گذاری و رونق اقتصادی مناسب نیست و یک مقداری از آن به سوء‌مدیریت منابع در گذشته برمی‌گردد و یک بخشی دیگر از آن مربوط به تحریمهای بین‌المللی است.

لاریجانی تاکید کرد: استفاده خوبی می
توان از این موضوع داشته باشیم و با وجود اینکه فضاسازی تبلیغاتی عکس موضوعاتی که گفته میشد بود، اما سرمایهگذاریها و شرایط اقتصادی خیلی بهتر شده و تاکنون 3 میلیارد دلار سرمایهگذاری در کشور شده و قراردادهای خوبی در زمینه نفت به‌وجود آمده است.

وی تصریح کرد: مسیر به سمت بهتر‌شدن است و من تصور می
کنم که موضوع اقتصادی میتواند به سمت بهبود پیش برود. در مسیر تحرکها فضا باید به‌سمتی باشد که به سمت توسعه اقتصادی کشور پیش برویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر ما اخلاق را در حوزه سیاست به‌صورت جدی دنبال کنیم فضای سیاسی شرایط را برای بهبود شرایط اقتصادی مستعد می
کند. چند نقطه حساس داریم که دوستان باید به آن توجه داشته باشند و یکی از مسائل، آب است و باید از آب به صورت بهینه استفاده کنیم.

وی در مورد محیط‌زیست گفت: کشور ما از لحاظ غبار، هوا، پسماندها وضعیت مناسبی ندارد البته بعضی از این موضوعات می‌تواند یک ظرفیت باشد و ما در برنامه ششم به مسئله راهبردی محیط زیست و ساماندهی پسماندها خواهیم پرداخت به‌ویژه استان‌های شمالی که این موضوع بسیار مهم است، انشاءالله بتوانیم در 5 سال آینده با سرمایه‌گذاری در این بخش آن را به سامان برسانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره آسیب‌های اجتماعی اظهار داشت: آسیب‌های اجتماعی متنوع است و مهاجرت روستاها به حاشیه‌شهر‌ها مشکلات زیادی را از لحاظ اجتماعی و اقتصادی ایجاد کرده است که برای این موضوع برای روستاها برنامه‌هایی را به صورت تمرکزی انجام خواهیم داد و لایحه‌ای در مجلس مطرح شده که از صندوق توسعه ملی 1.5 میلیارد دلار برای بهبود وضعیت روستاها در نظر گرفته شود.

وی در مورد سهم‌بندی استانها خاطرنشان کرد: پس از انقلاب اسلامی در روستاها زیرساخت‌های زیادی ایجاد شده اما متأسفانه چرخه اقتصادی بعد از گذشت سال‌ها و تحقق امکاناتی چون آب، برق و گاز مطلوب نیست و نیاز است کارهای متنوعی در زمینه اقتصادی انجام شود و ساختارها مورد بررسی قرار گیرد البته سرمایه‌گذاری تکمیلی ضروری است و در حوزه کشاورزی نیز استفاده از صنایع تکمیلی در بالابردن ارزش افزوده تأثیرگذار خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم طرح آمایش سرزمین کشور گفت: یکی از موضوعاتی که نقص زیادی بر آن وارد است عدم طرح آمایش سرزمین است و بنده خوشحال شدم که استاندار گفتند 34 صفحه طرح آمایش طراحی شده البته برخی از این استانها طرح آمایش خود را ارائه دادند که نیاز است سازمان برنامه این طرح‌ها را در سطح ملی مورد مطالعه دهد. در برنامه ششم نیز طرح آمایش به صورت کلی محقق خواهد شد و از آنجایی که طرح آمایش کلان نداریم، سعی خواهیم کرد از منابع بودجه سال آینده و برنامه ششم، سهمی را برای استان‌ها مشخص کنیم.

لاریجانی اضافه کرد: در گذشته حدود 8 درصد از بودجه در شورای برنامه‌ریزی مربوط به استان‌ها بود و امسال سعی داریم این بودجه را به 30 درصد برسانیم تا در استان‌ها قدرت مانور مدیران افزایش یابد و معتقدیم مدیران مشکلات منطقه خود را بهتر می‌دانند و بهتر می‌توانند مدیریت نمایند.

وی در مورد اقتصاد کشور گفت: محوریت ما بر تحقق وضعیت مطلوب اقتصادی کشور است و با تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد از یک طرف و حواشی‌ها و حرکت‌های صحنه‌ای و بین‌المللی از طرف دیگر معتقدیم از یک گردنه عبور کردیم و منطق کار بر این است که در کل کشور به سمت بهبود اقتصاد در حرکت هستیم و ان‌شاءالله بتوانیم مشکلات حوزه اقتصاد را کمتر کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: برخی معتقدند دولت باید در حوزه اقتصاد کمتر دخالت کند و بیشتر زمینه‌ساز باشد و بخش خصوصی و مردم بتوانند در این مسیر گام‌های بیشتری را بردارند، البته در مسیر آینده نگاه خوش‌بینانه‌ای در سطح کلان تحولات اقتصادی خواهیم داشت و مشکلات در سطوح مختلف کمتر خواهد شد.

لاریجانی با اشاره به مناطق آزاد تجاری گفت: جاذبه‌های کشاورزی و گردشگری در این مناطق اهمیت دارد و اولویت شماست و با توجه به دسترسی به نفت و گاز و فولاد منطقه آزاد تجاری می‌تواند در حوزه اقتصاد جهش ایجاد کند البته باید مسیر سرمایه‌گذاری به سمت صادرات باشد و با این هدف که سرمایه‌گذارانی که در مناطق آزاد با هدف صادرات سرمایه‌گذاری کنند از معافیت بلندمدت برخوردار شوند و دیگر سرمایه‌گذاران از این شرایط سلب شوند و ما در مجلس به کمک نمایندگان خوب شما پیگیر هستیم و توصیه‌های لازم را خواهیم داشت البته تصویب منطقه آزاد تجاری در حال طی کردن مسیر کارهای آن است.

وی در مورد پروژه‌های راه‌آهن افزود: پروژه راه‌آهن گرگان-مشهد همان پروژه‌ای است که بنده کلنگ آن را زدم و به این روز افتاده گرچه در آن زمان با عجله برنامه‌ریزی شد و در حال حاضر قرار نیست برای ساخت آن از فاینانس‌ها استفاده کنیم. ما در پروژه‌های راه‌آهن چند پروژه را در نظر داریم که راه‌آهن تهران-قم- اصفهان و پروژه تهران-مشهد که یک قطار سریع‌السیر بوده، در حال انجام است.

لاریجانی در مورد جزیره آشوراده گفت: متنی را مدیرکل محیط زیست به بنده در جلسه ارائه داد که طرح کلیات آن به تصویب رسیده و جزئیات آن مورد اختلاف است و این جزئیات در حال حل شدن است. بنده توصیه می‌کنم در این موضوع خیلی سخت‌گیری نکرده و مسئله را با یکدیگر حل کنید گرچه توصیه‌های لازم را به خانم ابتکار در این زمینه خواهم داد.

وی در مورد زهکشی اراضی استان گلستان خاطرنشان کرد: طرح بسیار مناسبی استاندار گلستان در مورد زهکشی ارائه دادند که اگر این طرح عملی شود سبب ایجاد اشتغال و فرصت شغلی بسیار و همچنین توسعه استان خواهد شد و ما در این طرح آمادگی تأمین منابع را نیز داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اولویت ما نیز در مجلس گسترش طرح آبخیزداری است و بنا داریم در این زمینه تا 5 سال آینده تدابیری اندیشیده شود به‌ویژه در زمینه گسترش گلخانه‌ای که در طول برنامه ششم امیدواریم 500 هزار هکتار از اراضی به سیستم گلخانه‌ای مجهز شود و استان شما می‌تواند از این فرصت استفاده کند.

وی با اشاره به عدم توازن استانی خاطرنشان کرد: در گذشته استان‌های شمالی از منابع صنایع محروم شدند و این سبب عقب‌ماندگی استان‌های شمالی شد. گرچه قبلاً از طریق ماده 180 قرار بود به برخی از استان‌ها بودجه‌ای تعلق گیرد ولی این ماده به تمام استان‌ها تعلق گرفت و از این بخش نیز استان‌های کمتر توسعه‌یافته مورد اجحاف قرار گرفتند. قرار است 3 درصد از بودجه نفت به استان‌های کمتر توسعه‌یافته و یا توسعه‌نیافته تخصیص داده شود و پیگیر راه‌های دیگری برای تخصیص اعتبارات مورد نظر به این استان‌ها نیز هستیم، ما معتقدیم نگاه عادلانه باید به مرور صورت گیرد.

لاریجانی تصریح کرد: دستاورد بنده از این استان محبت مردم و ویژگی محبت‌آمیز مردم بود که بسیار جذاب است، شاید شما از لحاظ اقتصادی نواقصی داشته باشید ولی استعدادهای زیادی برای جهش و پرش اقتصادی دارید و مسئولان و نمایندگان شما باید پیگیر باشند تا خواسته‌های شما عملی شود البته ما هم تا جایی که مقدور است و بودجه اجازه دهد، کمک خواهیم کرد. بسیاری از کارهای اجرایی کشور نیاز به پیگیری دارد تا محقق شود.