د خبر: ۶۰۲۸۳۴

تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۹

سیاست » داخلی

لاریجانی: ۴۰۰ مدیر کشور حقوق نامتعارف دریافت کرده‌اند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ۴۰۰ مدیر کشور حقوق نامتعارف دریافت کرده‌اند.


خبرگزاری مهر: علی لاریجانی، عصر پنجشنبه در دیدار با مردم علی آبادکتول اظهار کرد: رسول خدا(ص) در روزهای آخر عمر خود، خطبه ای خواندند و فرمودند که سه چیز است که مسلمان در آن خیانت نمی کند و یکی از آن ها خالصانه کار کردن برای خدا است.

وی با بیان این که کار خالصانه بسیار مهم است، ریشه بسیاری از نابسامانی های کشور را در همین مساله دانست و گفت: دلیل نابسامانی ها این است که کار برای رضا خدا نیست، این در حالی است که ما همه برادر مسلمان هستیم و باید نیت خالص داشته باشیم.

وی ادامه داد: نیت خالص فقط در عبادت نیست بلکه در همه کارها اگر نیت خالص باشد عبادت محسوب می شود.

لاریجانی با بیان این که کلید عبادت «اخلاص» است، تصریح کرد: حتی اگر روابط اجتماعی ما با نیت خالص باشد عبادت است.

وی در ادامه، نکته دوم مورد تاکید رسول اکرم(ص) را خیرخواهی و نصیحت کردن هم نوع دانست و گفت: ممکن است هر کسی اشتباه کند اما می توان با نیت خیرخواهانه دیگران را نصیحت کرد.

وی با بیان این که باید مسئولان را هم با نیت خیر نصیحت کرد، افزود: وقتی به شهرها مراجعه می کنیم، متوجه می شویم که باید در کشور چکار کنیم و اگر عدم توازن وجود دارد باید رفع شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ممکن است در برخی استان ها سرمایه گذاری های بیشتری انجام شود اما در آینده باید تعادل را حفظ کرد. این که علاقه داریم سخن هم وطنان را در شهرستان ها گوش کنیم برای برقراری تعادل است.

وی با اشاره دریافت حقوق های نجومی توسط برخی مدیران، این مساله را ظلم به کشور و نظام دانست و اظهار کرد:. رهبر معظم انقلاب در سخنان خود تاکید کردند که حقوق های نجومی بر خلاف قانون است.

وی با بیان این که حدود
۹۶ هزار مدیر داریم، تصریح کرد: وقتی عده ای این کار را می کنند علامت سوال برای همه مدیران پیش می آید و ممکن است خیلی از آن هاخانواده شهید یا رزمنده باشند.

لاریجانی تصریح کرد: وقتی چند نفر کار خلاف انجام می دهند به اعتبار عمومی لطمه می زنند و به همین دلیل در مجلس اقدام موثری درباره حقوق های نجوفی انجام می دهیم.

وی از مکاتبه با دیوان محاسبات خبرداد و با بیان این که از این ارگان خواسته شده هیچ واحدی را استثناء نکند، ادامه داد: درخواست کردم که دیوان محاسبات همه دستگاه ها، حتی واحدهای زیر نظر رهبر معظم انقلاب را بررسی کند و آن ها تمام مدیران را بررسی کرده و گزارشی رسمی ارائه داده اند.

وی تصریح کرد: از بین حدود
۹۶ هزار نفر مدیر ۴۰۰ نفر حقوق نامتعارف گرفته اند و حتی برخی از این ۴۰۰ نفر وام های قرض الحسنه گزاف گرفته اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر کسی مدیر است، امین کشور است و نباید تخلف کند. لذا به دیوان محاسبات درخواست دادیم همه آن ها که حقوق نا متعارف دریافت کرده اند، پول ها را برگردانند و اگر نکردند به دادگاه معرفی شوند.

وی افزود: تمام این افراد حقوق های نامتعارفی که دریافت کرده اند را بازگردانند و تنها چهار نفر از برگرداندن خودداری کردند.

لاریجانی گفت: ما باید کاری کنیم این تخلفات در آینده تکرار نشود و به همین دلیل طرح یک فوریتی مطرح شد که حدود دریافتی مزایای مدیران اعم از مزایای مستمر و غیر مستمر را مشخص کرده است.

وی اظهار کرد: البته این مقدار برای کارشناسان، پزشکان و افرادی که در نقاط دور افتاده و محروم کار می کنند تا حدودی متفاوت است.

دولت با مشکلات مالی مواجه است

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه، با اشاره به مشکل کمبود آب در کشور گفت: مجلس پیگیر سرمایه گذاری در بخش استفاده بهینه از آب بخصوص در بخش صنعت است.

لاریجانی افزود: برای روستاهایی که وضعیت اقتصادی نامناسبی دارند تاکید داریم تمهیدات لازم اندیشیده شود تا سرمایه گذاری ها به این روستاها سرازیر شود.

وی اظهار کرد: دولت بامشکل منایع مالی مواجه است اما ما تلاش می کنیم کشور را به سمت آبادانی سوق دهیم.

لاریجانی گفت: به کشاورزان توصیه می کنم بحث بیمه را جدی بگیرند چرا که با بیمه چه راحتی می توانند خسارت خود را دریافت کنند و دیگر لازم نیست این پروسه طولانی در دولت اجرا شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مصوبه ای در دولت تصویب شده که جرایم وام های
۱۰۰ میلیون تومانی کشاورزان بخشیده شود و از آنجایی که این مصوبه ابلاغ شده است، از استاندار می خواهم آن را پیگیری کند.

لاریجانی با تاکید بر رونق نماز جماعات گفت: نماز جماعات باید با رونق در استان ها برگزار شود و حرکتی که حجت الاسلام قرائتی در کشور انجام دادند تحسین برانگیز است.

وی اضافه کرد: جوانان باید مساجد را مورد توجه قرار دهند، زیرا یک امر بسیار مهم در جامعه اسلامی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر خود به استان گلستان گفت: این سفر باعث فهم بیشتر نسبت به مشکلات استان گلستان و موجب تصمیم‌گیری بهتر درباره مشکلات این استان خواهد شد.

لاریجانی گفت: تلاش ما بر این است که مشکلات مطرح شده استان گلستان را در برنامه ششم بگنجانیم.