خواسته‌اند تا مواضع خود را در منطقه تعدیل کند.

وب‌سایت الشرق الاوسط به نقل از منابع دیپلماتیک اروپایی افزود: «چهار کشور اروپایی از ایران خواسته‌اند مواضع خود را در لبنان، سوریه،یمن و عراق را تعدیل و بر اساس توافق‌نامه وین (درباره روابط سیاسی) روابط خود را با این کشورهای تنظیم کند

بنا به این گزارش فرانسه، انگلیس، آلمان، و ایتالیا یا (E۴) نشست‌هایی منظم بین نمایندگان خود و نمایندگان ایران درباره تحولات لبنان، سوریه، یمن و عراق برگزار می‌کنند.

به گفته منابع شرق الاوسط، ایران این تقاضای چهار کشور اروپایی را رد کرده اما این اقدام تهران موجب نمی‌شود که کشورهای غربی به تلاش خود برای ترغیب ایران به «عادی‌سازی روابط با غرب» ادامه ندهند. زیرا عادی‌سازی روابط بین ایران و غرب تأثیرات منفی را خنثی می‌کند که ممکن است از تنش شدید بین ترامپ و ایران ایجاد شود.

این منابع اروپایی همچنین مدعی شدند: «همزمان که با تشدید فشارهای ترامپ علیه ایران، فرانسه با رهبری سه کشور اروپایی دیگر در حال آرام کردن شرایط است، چرا تشدید تنش‌ها بین ایران و آمریکا خطراتی را با خود دارد».

به گفته این منابع، ۴ کشور اروپایی هم‌اکنون در حال پیگیری دو هدف سیاست امانوئل مکرون هستند: جلوگیری از اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح اتمی از طریق نگه‌داشتن ایران در توافق برجام و همچنین محافظت از امنیت ملیکشور‌های منطقه.

این گزارش به نقل از منابع اروپایی می‌افزاید کشور‌های اروپایی از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران متأسف هستند و به حمایت خود از این توافق ادامه می‌دهد، اما  برای «عادی‌سازی روابط  غرب با ایران» سه شرط را برای تهران قرار داده‌اند.

نخستین درخواست اروپایی‌های این است که « ایران باید خطر نیروهای نظامی منطقه‌ای خود در لبنان، سوریه، عراق و یمن را بپذیرد». دوم اینکه اروپا برنامه ملی ایران برای توسعه موشک‌های بالستیک و همچنین توسعه، استقرار و ساخت چنین موشکهایی در کشورهایی که نیروی نظامی در آنها دارد را رد می‌کند. «کنار گذاشتن تهدید موجودیت و امنیت اسرائیل» سومین شرط اروپایی‌ها برای عادی‌سازی روابط با ایران است.

به نوشته الشرق الاوسط، یک مقام ارشد لبنانی نقش این گروه اروپایی (E۴) را خوب توصیف کرد،  اما با این حال تأکید کرد: «پیشبرد این مسئله با پافشاری دونالد ترامپ بر موضع خروج آمریکا از برجام دشوار است. کشور‌های اروپایی باید با همکاری با رئیس‌جمهور آمریکا برای یافتن راه‌حلی تلاش کنند که نشان ندهد او از موضع خود (علیه ایران) عقب‌نشینی کرده است. سه شرط مذکور گروه اروپایی برای ایران می‌تواند پیش‌نویس راهکاری باشد که بند‌های اطمیان‌بخشی به ایران نیز در آن گنجانده شده است».