سایت استاد ناصری

جمعه 29 اسفند 1393

پیام نوروزی اوباما به ایران: نباید فرصت تاریخی مذاکرات را از دست داد

بین الملل > آمریکا - خبرگزاری صدا و سیما نوشت:

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به مناسبت فرا رسیدن نوروز به مردم و دولتمردان ایران پیام داد.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی سی تی وی، باراک اوباما در این پیام اعلام کرد امسال بهترین فرصت در چند دهه گذشته برای ترسیم روابطی متفاوت بین ایران و آمریکا است. اوباما این سخنان را در پیامی خطاب به مردم و رهبران ایران بیان و تاکید کرد گفتگوهای هسته ای بین ایران و غرب به پیشرفتهایی منجر شده است اما همچنان شکافهایی باقی است.

رئیس جمهور آمریکا در پیام نوروزی خود خطاب به ایران گفت نباید فرصت مذاکرات هسته ای را از دست داد.
اوباما در بخشی از پیام نوروزی خود خطاب به مردم و دولتمردان ایران گفت:« همانطور که بارها در گذشته گفته ام معتقدم کشورهایمان باید بتوانند این مسئله (هسته ای) را به صورت مسالمت آمیز از طریق دیپلماسی حل کنند. امروز همین خطر وجود دارد . ممکن است دیگر به این زودی، چنین فرصتی فراهم نشود. به باور من، کشورهای ما (ایران و آمریکا) فرصتی تاریخی در اختیار دارند تا این مسئله را به صورت مسالمت آمیز حل و فصل کنند. نباید این فرصت را از دست بدهیم.»

 

 • نظرات() 
 • جمعه 29 اسفند 1393

  امروز؛ آخرین خورشیدگرفتگی سال

  آخرین خورشید گرفتگی سال ۱۳۹۳ یک روز قبل از تحویل سال امروز (۲۹ اسفند) روی می دهد.

  به گزارش گروه اجتماعی «خبرگزاری دانشجو» رییس انجمن نجوم آماتوری گفت: خورشید گرفتگی 20مارس 2015 برابر با 29 اسفند، یک روز قبل از تحویل سال روی می دهد و در ایران به صورت جزیی قابل رویت است.

  مهندس مسعود عتیقی با بیان این که این رویداد در حد فاصل روسیه و گریلند به صورت کامل قابل مشاهده است، افزود: گرفت جزیی در تهران از ساعت13و42 دقیقه و27 ثانیه آغاز می شود و تا ساعت 14و 25 دقیقه پایان خواهد یافت.

  وی با اشاره به تفاوت عرض جغرافیایی در مناطق مختلف ایران اضافه کرد: در تهران ماه یک درصد سطح خورشید را می پوشاند و این میزان در سواحل شمالی و نقاط شمال غربی ایران به12درصد هم می رسد.

  رییس انجمن نجوم آماتوری با یادآوری صدمات احتمالی رصد چشم غیر مسلح این خورشید گرفتگی، به علاقه مندان مشاهده این رویداد توصیه کرد؛ برای رصد خورشید از پالایه ها و فیلترهای استاندارد استفاده کنند.

  خورشیدگرفتگی وقتی روی می‌دهد که سایهٔ ماه بر بخشی از زمین بیفتد و در نتیجه از دید قسمت‌هایی از کرهٔ زمین، قرص ماه روی قسمتی از قرص خورشید را بپوشاند.


  این پدیده هنگامی روی می‌دهد که زمین و ماه و خورشید به ترتیب در یک خط راست یا تقریباً در یک خط راست قرار بگیرند و این شرایط تنها در زمان مقارنه یا محاق ماه ممکن است برقرار گردد و تقریباً در کل دو یا سه بار در سال رخ می دهد.

  دانلود فایل مرتبط با خبر :

  انتهای خبر / خبرگزاری دانشجو / کد خبر ۳۹۷۹۱۴

  :ابرکلیدواژه‌ها

  خورشیدگرفتگیکسوفخورشید گرفتگیخورشیدخبرگزاری دانشجو

   

 • نظرات() 
 • جمعه 29 اسفند 1393

  والده رئیس‌جمهور درگذشت

  جمعه ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۹

  مرجع : پایگاه اطلاع رسانی دولت

  خانم سکینه پیوندی که از چند روز قبل به دلیل بیماری در بیمارستان میلاد تهران بستری بود ساعت ۷:۳۰ صبح و در آخرین روز سال ۹۳ دارفانی را وداع گفت.

   

  به گزارش افکارنیوز، در آستانه ایام عزای فاطمی(س) والده رئیس جمهوری به رحمت الهی پیوست.

  مادر رئیس جمهوری از چندی قبل به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود.

  مراسم تشییع و ترحیم آن مرحومه مغفوره متعاقبا اعلام می‌شود. بر ریاست محترم جمهوری و خانواده معزز تسلیت عرض نموده و خداوند روح آن سفر کرده را شاد و با فاطمه زهرا(س) محشور بفرمایید.

   

 • نظرات() 
 • جمعه 29 اسفند 1393

  مجموعه: شعر و ترانه

  امروز جمال تو بر دیده مبارک باد
  بر ما هوس تازه پیچیده مبارک باد

  گل‌ها چون میان بندد بر جمله جهان خندد
  ای پرگل و صد چون گل خندیده مبارک باد

  خوبان چو رخت دیده افتاده و لغزیده
  دل بر در این خانه لغزیده مبارک باد

  نوروز رخت دیدم خوش اشک بباریدم
  نوروز و چنین باران باریده مبارک باد

  بی گفت زبان تو بی‌حرف و بیان تو
  از باطن تو گوشت بشنیده مبارک باد

  مولوی

   

  بهار آمد بهار آمد بهار خوش عذار آمد
  خوش و سرسبز شد عالم اوان لاله زار آمد


  ز سوسن بشنو ای ریحان که سوسن صد زبان دارد
  به دشت آب و گل بنگر که پرنقش و نگار آمد


  گل از نسرین همی‌پرسد که چون بودی در این غربت
  همی‌گوید خوشم زیرا خوشی‌ها زان دیار آمد

  سمن با سرو می‌گوید که مستانه همی‌رقصی

  به گوشش سرو می‌گوید که یار بردبار آمد


  بنفشه پیش نیلوفر درآمد که مبارک باد
  که زردی رفت و خشکی رفت و عمر پایدار آمد


  همی‌زد چشمک آن نرگس به سوی گل که خندانی
  بدو گفتا که خندانم که یار اندر کنار آمد


  صنوبر گفت راه سخت آسان شد به فضل حق
  که هر برگی به ره بری چو تیغ آبدار آمد


  ز ترکستان آن دنیا بنه ترکان زیبارو
  به هندستان آب و گل به امر شهریار آمد


  ببین کان لکلک گویا برآمد بر سر منبر

  که ای یاران آن کاره صلا که وقت کار آمد
  مولوی

   

  نو بهار آمد و گل سرزده، چون عارض یار
  ای گل تازه، مبارک به تو این تازه بهار

  با نگاری چو گل تازه، روان شو به چمن
  که چمن شد ز گل تازه، چو رخسار نگار

  لاله وش باده به گلزار بزن با دلبر
  کز گل و لاله بود چون رخ دلبر گلزار

  زلف سنبل، شده از باد بهاری درهم
  چشم نرگس، شده از خواب زمستان بیدار
  رهی معیری

   

  این بوی بهاراست که از صحن چمن خاست
  یا نکهت مشک است کز آهوی ختن خاست

  انفاس بهشت است که آید به مشامم
  یا بوی اویس است که از سوی قرن خاست

  این سرو کدام است که در باغ روان شد
  وین مرغ چه نام است که از طرف چمن خاست

  بشنو سخنی راست که امروز در آفاق
  هر فتنه که هست از قد آن سیم بدن خاست

  سودای دل سوخته لاله سیراب
  در فصل بهار از دم مشکین سمن خاست

  تا چین سر زلف بتان شد وطن دل
  عزم سفرش از گذر حب وطن خاست

  آن فتنه که چون آهوی وحشی رمد از من
  گویی ز پی صید دل خسته من خاست

  هر چند که در شهر دل تنگ فراخ است
  دل تنگی ام از دوری آن تنگ دهن خاست

  عهدی است که آشفتگی خاطر خواجو
  از زلف سراسیمه آن عهدشکن خاست
  خواجوی کرمانی

  گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 • نظرات() 
 • جمعه 29 اسفند 1393

  مجموعه: اخبار سیاسی و اجتماعی

  تاریخ انتشار : پنج شنبه, 28 اسفند 1393 10:10

   

   

  در روزهایی که طرح حمایت از امر به معروف و نهی از منکر تیتر یک رسانه‌ها شده بود. حسن روحانی اینگونه واکنش نشان داد اینقدر در زندگی مردم دخالت نکنیم، بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند، نمی‌توان به زور و شلاق مردم را به بهشت برد.

  سال 93 را اگر برای دکتر حسن روحانی در قامت رئیس‌جمهور یازدهم نخواهیم سال سختی بنامیم اما به‌طور قطع برای او سال پرفراز و نشیبی بود. سال بیداری و خارج شدن از شوک مخالفان اعتدال و سال نمایش عقلانیت ملت ایران در همراهی با دولت تدبیر و امید.

  مهم‌ترین پرونده‌ای که در سال 93 روی میز رئیس‌جمهور و همکاران او قرار داشت پرونده هسته‌ای و توافق با کشورهای 1+5 بود. پربیراه نیست اگر اذعان شود در این مسیر چالش‌هایی پیش روی دولت گذاشته شد و تدبیر رئیس‌جمهور به علاوه تیم مذاکره‌کننده این سنگ‌اندازی‌ها را کمرنگ کرد؛ آنهایی در این مسیر مانع تراشی کردند که اگر تا دیروز تندرو بودند امروز نام دلواپس بر خود گذاشتند تا کمی از تبعات اعمالشان کاسته شود و غافل بودند آنانی که به دولت تدبیر و امید رای دادند، به همراه برگه رای خود یک پیام هم به گوش همگان رساندند که مضمون آن این‌چنین بود: «دوران تندروی با هر نامی به سر آمده است.»

  به گزارش آرمان، در عین حال باید معترف بود که دستاوردهای دولت در سال 93 بیش از همه هم در همین بخش مذاکرات هسته‌ای بروز و ظهور داشت. مذاکراتی که قدم زدن محمدجواد ظریف در قامت وزیر امورخارجه کشورمان با جان کری وزیر امورخارجه آمریکا تا مدت‌ها به سوژه هجمه به دولت از سوی تندروها تبدیل شد و آگاهان و کارشناسان با بررسی موضوع از منظر منصفانه آن را دستاورد تیم مذاکره کننده قلمداد کردند.

  عملکرد دولت در حوزه فرهنگی و اقتصادی
  در حوزه اقتصادی هم دولت با فراز و نشیب‌هایی روبه‌رو بود اما توانست دستاوردهای خوبی داشته باشد چنانکه طبق گزارش بانک مرکزی ایران رشد اقتصادی ایران در سال 1391، منفی 8/6 بوده است. دولت یازدهم توانسته این رقم را در سال 1392 به منفی 9/1 کاهش دهد.این گزارش نشان می‌دهد اقتصاد کشور در سال 1392 نسبت به سال قبل، با افزایش قابل توجهی در نرخ رشد اقتصادی مواجه بوده است.

  طبق اعلام مسئولین اقتصادی نرخ رشد اقتصادی تا پایان سال 93 به 2 درصد برسد. دولت حسن روحانی با ایجاد بسته سیاست‌های خروج از رکود غیرتورمی در سال‌های 93 و 94 در 170 برنامه امیدوار است رشد اقتصادی را تا پایان سال 94 به بیش از 4 درصد برساند. این برنامه با تاکید بر رفع تنگناهای تامین مالی و افزایش تقاضای موثر و با فرض ادامه تحریم‌ها استوار خواهد بود. بنابر اظهارات رئیس اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول، دولت یازدهم ایران توانسته است ثبات اقتصادی را که در دولت‌های نهم و دهم از میان رفته بود، به ایران بازگرداند.

  بنابر آمار رسمی این سازمان بین‌المللی، رشد اقتصادی ایران در پایان سال ۱۳۹۳ به 5/1 درصد مثبت و در سال ۲۰۱۵ به 4/2 درصد مثبت می‌رسد. همچنین وی اعلام کرده است که صندوق بین‌المللی پول از بسته خروج غیرتورمی از رکود ایران نیز به‌طور کامل دفاع می‌کند، نه برای خود ایران که حتی برای استفاده منطقه از آن. دیدگاه‌های اجتماعی و فرهنگی حسن روحانی، هفتمین رئیس‌جمهور ایران؛ تصحیح جایگاه و ارزش زنان در افکار و جامعه، تکیه بر ترویج ورزش، تغییر زیربنایی نگاه به امور جوانان، حفظ عزت مردم، برابری اقوام از لحاظ حقوقی و شهروندی، لازم دانستن وجود شادی و نشاط برای مردم، داشتن کشوری توسعه یافته به وسیله ایجاد اعتماد قابل پذیرش بین همه مردم و اقشار مختلف، تغییرات اصولی در آموزش و پرورش و وجود پیوند ناگسستنی بین مسئولان با ملت بود که به اعتراف بسیاری از کارشناسان دولت در سال 93 در این حوزه موفق عمل کرده است.

  سال لبخند احزاب
  در عرصه سیاست داخلی هم دولت اوضاع نیمه‌آرامی داشت چنانکه بحث خانه احزاب اگر چه به سرانجام نرسید اما درنهایت زمینه تعامل احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا در این سال فراهم شد. اصولگرایان بیش از همه در سال 93 کوشیدند تا انتساب خود به دولت احمدی‌نژاد را رد کنند و از زیر بار پاسخگویی درباره عملکرد آن دولت شانه خالی نمایند.

  معاون سیاسی وزیر کشور در انتهای سال 93 انتخاب شد و اصلاح‌طلبان بیش از همه از انتخاب مقیمی برای این کرسی خوشحال شدند چون او در اولین حضورش در یک برنامه صداوسیما اعلام کرد یک اصلاح‌طلب است البته اصولگرایان با علم به تعامل سیاسی مقیمی با همه جناح‌ها از انتخاب او راضی بودند. وزارت کشور در صدور مجوز سعی داشت مساوات را در میان احزاب دو جناح رعایت کند و به چند حزب سیاسی مجوز فعالیت داد. نکته دیگر در این حوزه تاکید بر بی‌طرفی کامل دولت در انتخابات است چنانکه حتی وزیر کشور زمانی زودتر از موعد مقرر را برای استعفای کادر این وزارتخانه که قصد حضور در انتخابات مجلس را دارند اعلام کرد. تقلا و نشاط گروه‌های سیاسی برای انتخابات مجلس دهم از دیگر موضوعات سال 93 بود مثلا هر دو جناح سعی دارند برای افزایش درصد پیروزی لیست خود از بزرگانی مانند ناطق نوری استفاده کنند که وزارت کشور از این پویایی استقبال کرده و البته اقدامات انتخاباتی پیش از موعد مقرر قانونی را نهی کرده است.

  دولتی با تذکرات فزاینده
  بر این اساس، تذکرهای مجلس نهم به دولت از هفتم خرداد 91 تا آخر سال 92، 9هزار و 225 مورد و در سال 93، سه هزارو 619 مورد بوده است که می‌توان گفت از ابتدای مجلس نهم 12 هزار و 844 تذکر از سوی مجلس به دولت داده شده است. همچنین میزان سوال‌ها از دولت از هفتم خرداد 91 تا پایان سال 92، هزار و 676 مورد و در سال 93 هزار و 51 مورد بوده که میزان کل آن را می‌توان دوهزار و 727 مورد دانست. بدین معنا که میزان پرسش‌ها از دولت یازدهم در طول یک سال اخیر به اندازه میزان سوالات در دو سال قبل بوده است. درمجموع تعداد تذکرها و پرسش‌های نمایندگان مجلس از وزرای دولت تدبیر و امید در طول سال جاری به 4670 عدد رسیده که نسبت به گذشته و دولت‌های پیشین افزایش بیشماری داشته است.

  جملات به یادماندنی رئیس‌جمهور در سال 93
  شناسنامه- 9اردیبهشت‌ماه 1393-نمایشگاه کتاب رئیس‌جمهوری در میان اهالی رسانه گفت: به دنبال سانسور دولتی نیستم و از همه می‌خواهیم درباره دولت شناسنامه دار سخن بگویند و اعلام کنند وابسته به کدام جناح هستند، تخریب دولت با پول بیت‌المال پسندیده نیست

  بهشت زوری-3 خردادماه 1393-همایش بیمه سلامت همگانی در روزهایی که طرح حمایت از امر به معروف و نهی از منکر تیتر یک رسانه‌ها شده بود. حسن روحانی اینگونه واکنش نشان داد اینقدر در زندگی مردم دخالت نکنیم، بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند، نمی‌توان به زور و شلاق مردم را به بهشت برد.

  جهنم-20 مردادماه 1393-همایش سالانه سفرا و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور روحانی خطاب به منتقدین مذاکرات گفت:عده‌ای شعار سیاسی می‌دهند اما بزدل سیاسی هستند، هر وقت مذاکره می‌شود، می‌گویند می‌لرزیم، به جهنم بروید جای گرم که نلرزید.

  تازه به دوران رسیده- 16 آذرماه 1393-دانشگاه علوم پزشکی تصویر گروهی از دانشجویان معترض به مذاکرات هسته‌ای در گوشه‌ای از سالن جلب توجه می‌کند اما روحانی با جمله‌ای سالن را به مرز انفجار می‌رساند. عده‌ای باید از منافع زودگذر خود بگذرند،عده‌ای تازه به دوران رسیده که ما به آن‌ها احترام می‌گذاریم. لازم نیست نسبت به آینده و ارزش‌های اسلام و انقلاب دل نگران باشند.

  تفنگ و پول و سایت-17 آذرماه 1393- همایش ارتقای سلامت اداری روحانی که از سلامت در قدرت می‌گوید با نشانه‌هایی خاص جملاتی نه‌چندان آرام می‌گوید باید تجمیع قدرت را از بین ببریم، با تجمیع یک قدرت در نهاد، فساد درست می‌شود، اگر تفنگ، پول، قدرت، روزنامه و سایت و تبلیغات در یک‌جا جمع شود ابوذر و سلمان هم که باشی فاسد می‌شوی.

  آرمان سانتریفیوژی-14 دی‌ماه 1393- همایش اقتصاد ایران رئیس‌جمهور که از لزوم تامین رفاه و تقدم منفعت در دیپلماسی می‌گفت باجمله‌ای فضا را گرم کرد: آرمان ما به سانترفیوژها وصل نیست.

  همه‌پرسی -14دی‌ماه 1393- همایش اقتصاد ایران این آخرین اظهارنظر رئیس‌جمهور است، او با تکنیک مصدق قصد پیشبرد اهدافش را دارد: یکی از بخش‌های مهم قانون اساسی پیرامون همه‌پرسی از مردم است، من به‌عنوان مسئول اجرای قانون اساسی دلم می‌خواهد شرایطی فراهم شود تا به این اصل قانون عمل کنیم و یک‌بار هم که شده آن چیزی را که برای همه مهم است و اهمیت دارد از مردم بپرسیم.

  انتقاد از منتقدان پیاده‌روی - 19 بهمن: روحانی نقد را تعریف مسیر حرکت و تصحیح آن توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: باید نقدکردن را یاد بگیریم. نقد کردن این نیست که بگوییم چرا دو نفر با هم راه می‌روند و چگونه قدم برمی‌دارند بلکه این است که ببینیم به کجا قدم برمی‌دارند. مهم این نیست که یک نفره قدم می‌زند یا دو نفره، مهم این است که ببینیم مسیر قدم زدن آنها به کدام سمت است و نتیجه قدم‌زدن آنها چیست و به کدام مقصد می‌رسند؟

  تخریب پشت‌جبهه – 22 بهمن: آن روز که در میدان جنگ رزمندگان ما می‌جنگیدند پشت جبهه همه مردم پشتیبان رزمندگان عزیز ما در جبهه‌های نبرد بودند؛ هیچ خیانتی بالاتر از خیانت پشت جبهه نیست.

  ریزگرد غیرجناحی- دوشنبه 18 اسفند: رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه باید یک مقداری زندگی سیاسی و افکار سیاسی را از مصالح و منافع ملی و اموری که متعلق به کشور و ملت است، جدا کنیم، گفت: مسأله محیط زیست و مذاکرات در برابر قدرت‌های جهانی متعلق به همه کشور است، ریزگردها، هنگامی که به سمت کشور می‌آیند از جناح‌ها برای ورود سوال نمی‌‌پرسند، اینها مسائل ملی است و باید همه به نفع مردم کار کنیم.

  شوخی گرفتن آمارها- جمعه 8 اسفند: روحانی در پاسخ به سوال دیگری درباره آنچه اعلام آمارهای متناقض درباره کاهش تورم عنوان شد، گفت: آمارهای اعلامی متفاوت نیست. بعضی‌ها مثل اینکه این آمارها را به شوخی گرفتند. ما یک آمار تورمی ۱۲ ماهه داریم. یک آمار نقطه به نقطه که به صورت مقایسه‌ای مقاطع زمانی امسال و سال گذشته را مقایسه می‌کند و یک آمار مربوط به تورم هر ماه که برخی‌ها اینها را کنار هم می‌گذارند و نتیجه می‌گیرند که تناقض وجود دارد.

  دروغ منکر است- 7 اسفند: رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دولت از انتقاد استقبال می‌کند، اظهار داشت: ما از انتقادهای دلسوزانه و ناصحانه استقبال می‌کنیم منتها تخریب و توهین از مصادیق منکر است و کسی که تهمت می‌زند و با دروغ‌پراکنی به دنبال تشویش اذهان عمومی است، بی‌تردید مرتکب منکر شده است که باید به او تذکر داد.


  اخبار سیاسی - آرمان

  

 • نظرات() 
 • جمعه 29 اسفند 1393

  1394 ساعت سال لحظه نوروز 94

  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

  ساعت دقیق لحظه تحویل سال ۱۳۹۴ + عکس

   

  ساعت دقیق لحظه سال تحویل        ساعت 2 و 15 دقیقه و 11 ثانیه ۱۳۹۴

  لحظه سال تحویل ۱۳۹۴ هجری شمسی به ساعت رسمی کشور برابر است با : ساعت ۲ و ۱۵ دقیقه و ۱۱ ثانیه (۲:۱۵:۱۱) بامداد روز شنبه اول فروردین سال ۱۳۹۴ هجری شمسی می باشد که این روز مطابق است با سی ام جمادی الاولی ۱۴۳۶ هجری قمری و بیست و یکم مارس سال ۲۰۱۵ میلادی.سال ۱۳۹۴ سال بز است.

   

  ساعت دقیق لحظه تحویل سال را چگونه محاسبه می شود ؟

  نخستین روز فصل بهار به نقطه اعتدال بهاری موسوم است. برای این که بتوانید بخوبی مفهوم اعتدال بهاری را متوجه شوید بهتر است بدانید که در هر روزی از سال زمین نسبت به محور چرخش خود و خورشید در وضعیت متفاوتی قرار می‌گیرد و بر این اساس مقدار تابش نور خورشید در قسمت‌های مختلف این کره خاکی متفاوت بوده و فصول مختلفی از سال را در نقاط مختلف دنیا خواهیم داشت.در دو نقطه اعتدالی یعنی در نخستین روز فصل بهار و نخستین روز فصل پاییز زمین نسبت به محور چرخش خود در وضعیتی قرار می‌گیرد که موجب می شود امواج نور خورشید به‌طور مستقیم و عمود بر خط استوا بتابد و بر همین اساس تصور می‌شود که باید در این روز طول روز و شب برابر با هم باشد و ۱۲ ساعت به طول انجامد مگر این که عوامل محدودکننده‌ای وجود داشته باشند که وقوع چنین وضعیتی را امکان‌پذیر نسازند.

   

  ساعت دقیق تحویل سال ۱۳۹۴, نوروز ۱۳۹۴

  اگر چه معمولا تصور می‌شود که یک سال ۳۶۵ روز است اما حقیقت این است که به دلیل تاثیر عوامل مختلف نظیر جاذبه طول سال نجومی در زمان‌های مختلف متفاوت خواهد بود. به همین علت لحظه تحویل سال نو و یا نقطه اعتدال بهاری و حتی نقطه اعتدال پاییزی برحسب عوامل مختلف تاثیرگذار برمدت زمان یک سال نجومی اغلب از نظر روز و زمان از سالی به سال دیگر متفاوت خواهد بود و بنابراین هر سال لحظه تحویل سال نو نسبت به سال قبل چندین ساعت تغییر می‌کند که البته مدت زمان این تغییرات براساس تغییرات نجومی محاسبه می‌شود تا لحظه تحویل سال نو به طور دقیق مشخص شود. همان طور که می‌دانید زمین از محل خط استوا به دو نیمکره شمالی و جنوبی تقسیم شده است. خط استوا خطی فرضی است که همانند کمربندی دور زمین را در محل اتصال این دونیمکره در برگرفته است. نیمکره شمالی در شمال خط استوا و نیمکره جنوبی در جنوب این خط فرضی قرار گرفته است.

   

  لحظه تحویل سال ۱۳۹۴ , عکس نوروز ۱۳۹۴

  اولین روز فصل بهار در نیمکره شمالی، نخستین روز فصل پاییز در نیم کره جنوبی است. بر این اساس مبدا آغاز سال نو روزی است که خورشید تا زمان عبور از نصف النهار به نقطه اعتدال بهاری رسیده باشد. یک ماه نجومی عبارت است از فاصله زمانی بین دو عبور متوالی ماه از مقابل یک ستاره ثابت و این در حالی است که ماه هلالی فاصله زمانی بین دو مقارنه متوالی ماه و خورشید است که به عنوان مبنای تقسیم‌بندی زمانی ماه‌های قمری استفاده می‌شود.

  در قدیم برای محاسبه طول دقیق سال شمسی و قمری که مبنای آن مقارنه ماه و خورشید بود فاصله زمانی بین دو انقلاب متوالی و یا به عبارت دیگر نخستین روزهای فصول تابستان و زمستان و همچنین دواعتدال متوالی یا نخستین روزهای فصول بهار و پاییزمحاسبه می‌شد و براساس اندازه‌گیری متوسط فاصله زمانی محاسبه شده در طی چندین سال متفاوت، طول سال شمسی نزدیک به ۳۶۵ روز محاسبه می‌شود. اما امروزه منجمان به ابزارهای دقیقی برای پیش‌بینی وقوع پدیده‌های نجومی که در طول یک سال اتفاق می‌افتد دست یافته‌اند که براساس اطلاعات و داده‌های به دست آمده از آن، تقویم‌ها را تنظیم می‌کنند.

  علت پیدایش سفره هفت سین چیست؟

  عدد۷نزد ایرانیان باستان مقدس شمرده میشده و عدد هفت را پاس می داشتند. ایرانیان قدیم معتقد بودند که عقل مقدس یعنی ” اهورامزدا ” که به او “سپند مینو” نیز می گفتند ، شش وزیر بزرگ به نام “امشاسپندان” دارد (مقدسان جاویدان )و این شش امشاسپند با “سپندمینو” تشکیل (هفت سپند) می دهند.هفت امشاسپندان مقدس عبارت بودند از : اهورامزدا(به معنى سرور دانا) ، و هومن (اندیشه نیک ) ، اردیبهشت (پاکى وراستى ) ، شهریور (شهریارى آرزو شده با کشور جاودانى ) ، سپندارمزد (عشق و پارسایى ) ، خرداد (رسایى و کمال ) و امرداد (نگهبان گیاهان) .

  علت این که هفت سین به راستی هفت سین است ، اشاره به هفت “امشاسپند” است و چون کلمه “سپند” با سین شروع می شده ، روی این اصل به علامت آن هفت مقدس جاودانی ، چیزهائی در نظر گرفته شده که هم با حرف سین شروع شده باشند و هم مورد استفاده مثبت بشر واقع شوند.
  سفره هفت سینی که امروزه بیشتر مرسوم است داری هفت مورد از چیزهای مانند:
  سبزه : نماد خرمی
  سرکه : نماد شادی ( میوه تاک )
  سمنو : نماد خیر و برکت
  سیب : نماد مهر و مهرورزی
  سیر : نگهبان سفره ( محافظت کننده از شر )
  سماق: نماد مزه زندگی
  سنجد : نماد حیات
  سپند : (اسفند)
  یا چیدمانی بدین ترتیب دارد:
  سمنو: نماد زایش و بارورى گیاهان است و از جوانه هاى تازه رسیده گندم تهیه مى شود.
  سیب: نماد بارورى، زایش و سلامتی است.
  سنجد: نماد عشق و دلباختگى است و از مقدمات اصلى تولد و زایندگى.
  سبزه: نماد شادابى و سرسبزى و نشانگر زندگى بشر و پیوند او با طبیعت است.
  سماق، سرکه و سیر: نماد چاشنى و محرک شادى و سلامتی در زندگى به شمار مى روند.
  سکه: به نیت برکت و درآمد زیاد انتخاب و بر سفره هفت سین می نشیند .
  اما غیر از این گیاهان و میوه هاى سفره نشین، خوان نوروزى اجزاى دیگرى هم داشته است، در این میان تخم مرغ نماد زایش و آفرینش است و نشانه اى از نطفه و نژاد.
  آینه: نماد روشنایى است و حتماً باید در بالاى سفره جاى بگیرد.
  آب: نشانه برکت و پاکی در زندگى است .
  اسپند، شاخه هاى سرو، دانه هاى انار، گل بیدمشک، شیر نارنج، نان و پنیر، شمعدان و… را هم مى توان جزو اجزاى دیگر سفره هفت سین دانست.
  وامروزه ایرانیان به هنگام چیدن سفره هفت سین اولین و مهمترین موردی را که بر سفره قرار می دهند، قرآن کریم است . ایرانیان مسلمان به نشانه توکل و توسل به خداوند متعال در آغاز سال و درخواست بهترینها از خالق خویش قرآن را در بهترین جای سفره قرار داده و پس از آن اجزای دیگر را می چینند . وبا خواندن دعای یا مقلب القلوب والابصار ازخداوند ی که تدبیر کننده امور است دگرگونی حال خود به بهترین حالات و تازه شدن وتغیر یافتن را همراه بهار می خواهند

 • نظرات() 
 • جمعه 29 اسفند 1393

  هیأت وزیران با رتبه‌بندی معلمان موافقت کرد/ افزایش ضریب حقوقی سال ۹۴ شاغلین ۱۴ درصد تعیین شد

  فرهنگیان نیوز - تدبیر:

  هیأت وزیران در آخرین جلسه در سال ۹۳ که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد با رتبه‌بندی معلمان موافقت کرد.

  به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی عیارآنلاین، آخرین جلسه هیأت دولت در سال ۹۳ امروز چهارشنبه به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی برگزار شد و اعضای دولت درباره مهم‌ترین مسایل کشور با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.

  در این جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بررسی، به تصویب هیأت وزیران رسید.

  تعیین سود بازرگانی کالاها با معیار تقویت و حمایت از تولید داخلی، توسعه اشتغال و افزایش رقابت‌پذیری و رعایت حقوق مصرف‌کنندگان از مصوبات این جلسه هیأت وزیران بود.

  هیأت وزیران همچنین با رتبه‌بندی معلمان موافقت کرد. براساس این مصوبه، مشمولان طرح طبقه‌بندی معلمان شامل آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان امور تربیتی، مشاوران، مراقبان سلامت، مدیران و معاونان مدارس و مجتمع‌های آموزشی و تربیتی براساس ضوابطی که به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، رتبه‌بندی حرفه‌ای می‌شوند.

  مشمولانی که براساس ضوابط مصوب در یکی از رتبه‌ها قرار می‌گیرند، به ترتیب از ۱۵، ۲۵، ۳۵ و ۵۰ درصد افزایش امتیاز حق شغل از مهرماه سال ۱۳۹۴ برخوردار خواهند شد.

  با تصویب دولت، افزایش ضریب حقوقی سال ۱۳۹۴ شاغلین مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، نظام هماهنگ پرداخت، بازنشستگان ، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح و سایر صندوق‌ها به میزان ۱۴درصد تعیین شد و همچنین ضریب حقوقی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و قضات نیز تعیین شود.

  لایحه اصلاح و دایمی شدن قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور که از اجرای آزمایشی آن بیش از ۱۰ سال گذشته است، پس از ارزیابی نتایج حاصل از اجرا در دوره آزمایشی، به تصویب هیأت وزیران رسید.

  لایحه تمدید قانون مدیریت خدمات کشوری از دیگر مصوبات جلسه امروز هیأت وزیران بود. با توجه به اقدامات صورت گرفته برای تنظیم پیش‌نویس اصلاحات و دایمی کردن قانون مذکور و تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی در طول سال ۱۳۹۳، به دلیل عدم حصول اتفاق نظر کارشناسی در خصوص کمیت و کیفیت اصلاحات قانون، امکان تقدیم به موقع لایحه مربوط به مجلس شورای اسلامی میسر نبوده و به مدت زمان بیشتری نیاز است، لایحه تمدید مهلت اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری به مدت دو سال با قید دو فوریت تقدیم مجلس خواهد شد.

  با توجه به رویکرد دولت در حمایت از سلامت در جامعه و با هدف پیشگیری از افزایش پرداختی مردم پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت، دولت مبلغ دریافتی از بیماران در خدمات بستری و بستری موقت در قالب نظام ارجاع را معادل سه درصد و برای سایر بیمه‌شدگان معادل شش درصد تعیین نمود.

  در ادامه، هیأت وزیران مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای احداث ۱۷ کیلومتر راه خروجی از شهر بوشهر به منظور ایمن‌سازی و خروج از بحران تردد و مقابله با حوادث و سوانح پیش‌بینی نشده در استان بوشهر اختصاص داد.

  دولت به وزارت راه و شهرسازی اجازه داد برای اجرای قسمتی از آزادراه قم – تهران – مشهد حد فاصل سبزوار – نیشابور – مشهد به طور حدود ۲۲۳ کیلومتر، شامل مطالعات، طراحی، تملک اراضی، احداث آزادراه و تأسیسات جانبی خاص و نگهداری و بهره‌برداری از آن نسبت به انعقاد قرارداد مشارکت با شرکت احداث، نگهداری و بهره‌برداری آزادراه سبزوار – نیشابور – مشهد را با رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی اقدام کند.

  اصلاح تصویب‌نامه موضوع نحوه تسویه بدهی‌های قانونی شرکت‌های تابع و وابسته وزارت نیرو به اشخاص حقیقی و حقوقی و تعاونی، از دیگر مصوبات دولت بود.

  با تصویب هیأت وزیران مطالبات نیروگاه چابهار با بدهی خریداران آن نیروگاه به سازمان خصوصی‌سازی تهاتر یافت.

  منبع: فارس

 • نظرات() 
 • جمعه 29 اسفند 1393

  پیش‌نویس توافق ایران و آمریکا

  پنجشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۳۲

  مرجع : خبرگزاری فارس

  خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که پیش‌نویس توافق هسته‌ای، تعداد سانتریفیوژهای ایران را برای یک دهه یا بیشتر به ۶ هزار سانتریفیوژ کاهش خواهد داد.

   

  به گزارش افکارنیوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که پیش‌نویس توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ حاکی از آن است که تعداد سانتریفیوژهای ایران برای یک دهه یا بیشتر در حد ۶ هزار سانتریفیوژ باقی خواهد ماند.

  برخی مقامات به آسوشیتدپرس گزارش کردند که پیش‌نوییس توافق هسته‌ای که بین ایران و آمریکا مورد بحث قرار گرفته است، ایران را وادار خواهد کرد تا تعداد سانتریفیوژ‌هایش را برای مدت دستکم یک دهه حدود ۴۰ درصد کاهش دهد.

  این مقامات می‌گویند که پیش‌نویس توافق همچنین پیشنهاد کاهش فوری تحریم‌هایی را می‌دهد که اقتصاد ایران را فلج کرده است.

  به گزارش آسوشیتدپرس این تعداد سانتریفیوژ کمتر از ۱۰ هزار سانتریفیوژهایی است که هم‌اکنون در ایران فعال است اما باز هم از ۵۰۰ تا یکهزار و ۵۰۰ سانتریفیوژی که آمریکا در ابتدا پیشنهاد آن را مطرح کرده بود، بیشتر است.

  آسوشیتدپرس گزارش کرد که وجود پیش‌نویس توافق نشان از این دارد که طرفین مذاکره به تفاهم سیاسی در خصوص موضوع هسته‌ای ایران تا قبل از مهلت ۳۱ مارس نزدیک می‌شوند.

  این گزارش در حالی منتشر شده است که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه (امروز) از محل مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در شهر «لوزان» سوئیس اعلام کرد: ما برخی موضوعات جدی و سخت را مطرح کردیم اما پیشرفت‌هایی را حاصل آوردیم.

  از طرف دیگر منابع خبری می گویند یک مذاکره‌کننده اروپایی که نخواسته نامش فاش شود با بیان اینکه ایران و گروه ۱+۵ فاصله زیادی با توافق هسته‌ای دارد گفته ایرانی‌ها باید امتیازات بیشتری بدهند.

  از طرف دیگر، «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در ر پاسخ به سوال «نیک رابرتسون» خبرنگار شبکه «سی‌.ان.ان» که از او سوال کرد که آیا این دور مذاکرات در لوزان سوئیس پیشرفت داشته است، گفت: بله. پیشرفت داشته است.

  یکی از مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز گفته است در صورتیکه توافق با ایران در خصوص موضوع هسته‌ای صورت گیرد، تحریم‌ها می‌بایست به صورت مرحله‌ای و همگام با تعهد ایران به شرایط توافق کاهش یابد.

   

 • نظرات() 
 • جمعه 29 اسفند 1393

  اوباما: پشیمانم!

  تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۳۰

  اوباما گفت که اگر برای بار دیگر رئیس‌جمهور شود اولین دستورش بستن گوانتانامو است و از این که دستور تعطیلی زندان گونتانامو را صادر نکرده است، پیشمان است.

  به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه گاردین، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در اوهایو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر به عقب و اولین روزهایش در کاخ سفید بازگردد چه نصیحتی برای خودش خواهد داشت گفت: فکر می‌کنم در اولین روز گوانتانامو را تعطیل کنم. فکر نمی‌کردم سیاست‌ها در قبال این زندان پر مناقشه تا این اندازه تغییر کند.

  اوباما گفت: زمانی که در دور اول ریاست جمهوری، کارم را آغاز کردم دو حزب جمهوری خواه و دموکرات برای تعطیل شدن زندان نظامی گوانتانامو توافق داشتند و من فکر می‌کردم اجماع کافی برای عقب انداختن اجرای این تصیم وجود دارد اما سیاست‌ها جدی‌تر شد و مردم از لفاظی‌ها در باره این زندان خسته شدند .

  وی افزود: حتی جان مک کین، سناتور آریزونا نیز از ایده بستن گوانتانامو حمایت کرد با این حال خواهان اعمال محدودیت‌های بیشتر در کار نقل و انتقال زندانیان و ممانعت بر انتقال آنها به آمریکا برای محاکمه بود.

  این زندان که از سال ۲۰۰۲ در پایگاه دریایی در خلیج گونتانامو ایجاد شده است، برای بازداشت گروههای تروریستی از افغانستان، عراق و دیگر کشورها که پس از حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ دستگیر شده بودند، استفاده می شود. آمریکا به خاطر نگهداری زندانیان در این زندان بدون محاکمه، شکنجه آنها و نپذیرفتن کنوانسیون ژنو از سوی جامعه بین المللی تحت فشار قرار گرفته است. تا ژانویه ۲۰۱۵ هنوز۱۲۲ زندانی در این زندان وجود داشت.

  در سالهای اخیر دولت آمریکا اعلام کرد حداقل تا پایان دوره ریاست جمهوری اوباما این زندان به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

   

 • نظرات() 
 • سه شنبه 26 اسفند 1393

  اظهارات لاریجانی در نشست خبری: حوادث شیراز، پیگیری حوادث 22 بهمن قم و مذاکرات هسته ای

  سیاست > مجلس - نشست خبری علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در محل ساختمان مشروطه با حضور رسانه های داخلی و خارجی آغاز شد.

  به گزارش خبرآنلاین، در ابتدای این نشست رئیس مجلس ضمن تشکر از دولت یازدهم توضیحاتی درباره قانون بودجه داد.

  لاریجانی دراین باره گفت که نقش نفت در قانون بودجه کاهش یافت و به 25 درصد رسیده است. ما فکر می کنیم که این یک رویکرد مهم درباره بودجه نویسی است. او ابراز امیدواری کرد که در آینده اتکا به نفت کمتر شود.

  او همچنین گفت که دولت با نرخ 50 دلاری نفت را داد و ما در مجلس آن را 40 دلار کردیم. اما دو سقف برای نفت در نظر گرفتیم.

  اهم اظهارات رئیس مجلس در ادامه می آید:

  7000 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای شهرداری ها در نظر گرفتیم. 500 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی برای آب رسانی روستاها در نظر گرفته خواهد شد.300 میلیون دلار از صندوق برای موسسات دانش بنیان در نظر گرفته شده است . 200 میلیون دلار برای صندوق ضمانت صادرات در نظر گرفته شد.

  یکی از مشکلات کشور ما مشکل کمبود آب بود. توجه ویژه ای برای آبیاری تحت فشار شد که 1000 میلیارد تومان را برای این اختصاص دادیم.

  3000 میلیارد تومان هم برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد در نظر گرفته شد.

  تعیین تکلیف سربازانی که در سال های گذشته غیبت داشتند شد. دو درصد از درآمدهای شرکت های دولتی و بانک ها را برای آموزش و پرورش اختصاص دادیم. نیاز آموزش و پرورش بیشتر است.

  بودجه امسال بدون کسری بودجه صورت گرفته است. این مسیر دنبال خواهد شد. سه قانونی که در این چندماه نمایندگان گذاشتند بسیار خوب بود.

  در ادامه این نشست خبری نوبت به سوالات خبرنگاران رسید.

  رئیس مجلس در ادامه در پاسخ به سوالی درباره بیانیه 260 نفر از نمایندگان درباره مذاکرات هسته ای گفت: در کل در مجلس اراده نمایندگان بر این است که مذاکرات حرکت رو به جلو داشته باشد. در مجلس آرا مختلف است. اما در کل برآیند فکری مجلس این است که از تیم مذاکره کننده حمایت کنیم. یک چهارچوب هایی دارد که این ها را مقام معظم رهبری تعیین کردند. امیدواریم در همین چارچوب کارها پیش برود. نظارت بر موضوع مذاکرات هم بخشی از وظایف مجلس است.

  وی در پاسخ به سوالی درباره اتفاق شیراز که منجر به اختلال در سخنرانی علی مطهری شد گفت: اینگونه امور به هیچ وجه برای کشور قابل قبول نیست. در کشوری که آزادی بیان رکن آن است. برخوردی که از این جنس رخ داده است خوب نیست و به وجهه کشور ضربه زده است. این امور به نظام کمک نمی کند بلکه ضربه می زند. امیدواریم این امور فهم بشود و دستگاه های کشور با آن برخورد کنند. امیدواریم کار جلو برود و جلوی این امور گرفته شود.

  رئیس مجلس در پاسخ به سوالی درباره اختلاف نظر نمایندگان درباره تصویب توافقنامه هسته ای توسط مجلس نیز گفت: علی القاعده در روش کار در جمهوری اسلامی پرونده هایی که در اختیار شورای عالی امنیت ملی هستند این ها چون ماذون از رهبری هستند می توانند به تصویب مجلس نرسد. ما از آن دست مشکل هایی که در آمریکا هست ما نداریم.

  لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت های ضد ایرانی از سوی مجلس آمریکا و کارهایی که مجلس در قبال آن بکند تصریح کرد: کاری که سنای آمریکا کرد کار ناپخته ای است و علی القاعده نباید ما از آن تاسی کنیم. در سطح نخبگان این اقدام سنا را تقبیح کردند. در اینگونه توافقات یک مختصر عقلی در طرف مقابل وجود دارد که دیگران نتوانند اخلال ایجاد کنند.

  لاریجانی در ادامه نشست خبری درباره بحث مفاسد اقتصادی و نحوه برخورد دولت با این موضوع گفت: جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در دولت مرتب تر برگزار شده است. از این جهت بهتر از گذشته است. به نظر من برخورد با فساد نقصی دارد. باید سازوکار روشنتری تدوین کنیم. اعلام افراد بدون سند اخلال در کشور ایجاد می کند.

  رئیس مجلس همچنین در پاسخ به این سوال که طیف های اصولگرا ائتلاف های خود را برای انتخابات سال آینده ایجاد کرده اند، درباره کارهایی که اصولگرایان می کنند نقش و جایگاه شما چیست؟ گفت: قدری زود است که راجع به این مسایل قضاوت روشنی صورت پذیرد. من قبلا گفته ام که از تشکیلات های سیاسی حمایت می کنم. هرگونه جریانی که تلاش می کنم که سازمان یافته عمل کنند من حمایت می کنم.

  لاریجانی همچنین درباره تصویب توافقنامه در مجلس گفت: ساختار قانون اساسی جهوری اسلامی ساختار ویژه است و گاهی قضاوت ها در رفتار داخلی کشور ما با ذهنیت های قالبی است که در بیرون وجود دارد. ما می دانیم که در کجا چه کاری باید انجام شود. یک توافق خوب حتما مورد حمایت مجلس قرار خواهد گرفت. مسئله هسته ای ما یک پرونده است و نوع روابط ما با کشورهای منطقه منطق دیگری دارد. منطق ما با دوستانمان برادرانه است.

  لاریجانی همچنین درباره گرانی و تورم و نقش وزارت صنعت و معدن و تجارت گفت: مسئله گرانی موضوع مهمی است. باید توجه داشته باشیم که مسئله باز می گردد به اینکه رکود وجود دارد. در سه قانون اخیر مجلس هم به این مسئله توجه شده است. من فکر می کنم در آینده وضع بهتر می شود.
  رئیس مجلس در پاسخ به سوالی درباره بهره برداری سیاسی از مسئله مفاسد سیاسی گفت: بگم بگم از قبل شروع شده بود. مسئله مبارزه با فساد را باید به عنوان یک موضوع ملی استفاده کرد. باید توجه داشت که رسانه ها باید این را به سمتی سوق دهند که به اراده ملی تبدیل شود.
  وی در پاسخ به سوالی درباره ممنوع التصویر شدن رئیس دولت هشتم گفت: حتما این مسله سیر قانونی دارد. این باید از مسیر خودش موضوع حل و فصل شود.
  لاریجانی همچنین درباره تعامل دولت و مجلس نیز گفت: در مورد حضور وزرای در مجلس این را باید مثبت دانست نه منفی. این نقطه مثبت کشور است. من وضعیت ویژه ای نمی بینم. تذکرات هم تذکرات خیرخواهانه است. چون نمایندگان بیشتر با مردم ارتباط دارند ، تذکر می دهند. اما در آنجایی که مسایل مهم کشور است ، مجلس از دولت حمایت کرده است. دغدغه اصلی مجلس روی مسایل معیشتی و اقتصادی است. اما در آینده اگر شرایط سیاسی به چه سمتی می رود بستگی به رفتار ها دارد. از نظر من مهمترین مسئله کشور رونق تولید است. اگر جریان هایی این موضوع را محور قرار بدهند، این یک نگاه وظیفه شناسانه نسبت به مردم است.

  لاریجانی درباره سوالی درباره نامه سناتورها گفت: در ایران انضباط قوی تری نسبت به آمریکا وجود دارد و نگاه ها ملی است.
  وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره لغو تحریم ها و پذیرش پروتکل الحاقی گفت: بحث نظارت های بیشتر از ان پی تی مطرح است اما شرایطی دارد. ما قانونی داریم که اجرای پروتکل الحاقی مربوط به برداشتن تحریم های شورای امنیت است.
  رئیس مجلس درباره اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره سوریه نیز گفت: من هم این مطالب را شنیدم. امیدواریم به این عقلانیت رسیده باشند و صرفا اعلام مواضع نباشد. این حرکت رو به پیشرفت باشد.
  لاریجانی همچنین درباره امکان انجام توافق نیز گفت: حتما امکان پذیر است. اگر طرف مقابل زیاده خواهی نکند امکان پذیر است.
  وی همچنین درباره حادثه قم نیز گفت: این را نباید از من بپرسید. پیگیری هایی انجام شده است. اما اینکه بررسی دقیقی صورت پذیرفته شده باشد بعید می دانم. من مسئول اجرای این امور نیستم.
  رئیس مجلس دربار اسامی 170 نفر از نمایندگان مورد اشاره در نامه رحیمی گفت: اینکه یک متهمی یک ادعایی بکند نباید مورد دستاویز رسانه های قرار بگیرد. ما به قوه قضائیه گفتیم که این مسئله را پیگیری کند. فعلا که هیچکدام از این ها نماینده مجلس نیستند.

  لاریجانی درباره سوالی درباره نامه سناتورها گفت: در ایران انضباط قوی تری نسبت به آمریکا وجود دارد و نگاه ها ملی است.
  وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره لغو تحریم ها و پذیرش پروتکل الحاقی گفت: بحث نظارت های بیشتر از ان پی تی مطرح است اما شرایطی دارد. ما قانونی داریم که اجرای پروتکل الحاقی مربوط به برداشتن تحریم های شورای امنیت است.
  رئیس مجلس درباره اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره سوریه نیز گفت: من هم این مطالب را شنیدم. امیدواریم به این عقلانیت رسیده باشند و صرفا اعلام مواضع نباشد. این حرکت رو به پیشرفت باشد.
  لاریجانی همچنین درباره امکان انجام توافق نیز گفت: حتما امکان پذیر است. اگر طرف مقابل زیاده خواهی نکند امکان پذیر است.
  وی همچنین درباره حادثه قم نیز گفت: این را نباید از من بپرسید. پیگیری هایی انجام شده است. اما اینکه بررسی دقیقی صورت پذیرفته شده باشد بعید می دانم. من مسئول اجرای این امور نیستم.
  رئیس مجلس دربار اسامی 170 نفر از نمایندگان مورد اشاره در نامه رحیمی گفت: اینکه یک متهمی یک ادعایی بکند نباید مورد دستاویز رسانه های قرار بگیرد. ما به قوه قضائیه گفتیم که این مسئله را پیگیری کند. فعلا که هیچکدام از این ها نماینده مجلس نیستند.
  وی درباره تقویت نظارت مجلس گفت: اگر اسنادی برای پول های کثیف وجود دارد باید به قوه قضائیه بدهند. فکر می کنم آن توصیه ای کردم پابرجاست. اینکه پس از اینکه این موارد مجلس پس از اینکه اسناد به قوه قضائیه داده شد ما نظارت کنیم بحث دیگری است.
  رئیس مجلس همچنین در پاسخ سوالی پیگیری مجلس از پرونده های قبلی مثل شکایت از رئیس جمهوری قبل گفت: پیگیری می شود. ما اطلاعات لازم را هم در اختیار قوه قضائیه داشتیم.
  وی همچنین درباره سفر منطقه ای اش گفت: من دریافتم از این سفر این بود که مسئله تروریسم همه سران منطقه آن را قبول دارند.
  لاریجانی درباره تخریب رسانه ها از سوی رسانه های دیگر و استفاده ازسخنان نمایندگان نیز گفت: اگر موردی بوده که خلاف قانون بوده ما پیگیری می کنیم.

 • نظرات() 
 • سه شنبه 26 اسفند 1393

  مهدی طائب:قضیه شیراز به نفع مطهری تمام شد/آدم نمی داند بااین حزب اللهی های حرف گوش نکن چه کند

  سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - سایت الف ، پرسش و پاسخهای زیر را که در جلسه ای با حضور حجت الاسلام مهدی طائب مطرح شده را منتشر کرده است:


  جریان آقای علی مطهری در شیراز چه بود؟

  یک مشت حزب‌اللهی حرف گوش نکن. آدم نمی‌داند واقعاً با اینها چه کار کند؟ چرا این کارها را می‌کنید؟ اگر ما مقلد آقا هستیم، آقا فرمود این کارها را نکنید. این آقا به دانشگاه دعوت شده است. دانشگاه شورای فرهنگی دارد. وقتی شورای فرهنگی اجازه داده است، باید این آقا بیاید صحبتش را بکند. حرفش را بزند. نظام مسئول، دادگاه، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی دارد. بگذارند حرفش را بزند. حالا اگر بیاید بعضی از حرف‌ها را بزند جز خنده چیز دیگری دارد؟ بنشین بخند. تحمل نداری؟ برو.

  اگر جای نماینده‌های مجلس بودم، آقای علی مطهری که در مجلس صحبت می‌کند می‌نشستم خوب گوش می‌کردم و آخر سر هم دسته‌جمعی برایش کف می‌زدیم و هورا می‌کشیدیم. [خنده حضار] آقا! این حرف‌ها اعتراض دارد؟ بگذار بگوید. واقعاً کار اشتباهی است و چیزی که طرف مقابل نیاز دارد دقیقاً همین است. نیازمند به این واکنش‌هاست. آقا! ما از این حرف‌ها عبور کرده‌ایم. نظام ما به‌قدری مستحکم است که باور کنید می‌توانیم به امریکایی‌ها اجازه بدهیم بیایند اینجا تظاهرات کنند. خیالی نیست. بگذارید حرفش را بزند. این واکنش اشتباه محض بود.

  حاج آقا! یعنی کار خودشان نبود؟

  نمی‌دانم. انصافاً آنجا نبوده‌ام، چون اگر بودم می‌رفتم نزدیک ببینم چه کسانی در صحنه بوده‌اند، ولی قضیه هر چه بوده یقیناً به نفع این آقا تمام شده است. حالا یا آدم‌های نادان بوده‌اند که متأسفانه داریم. زیاد هم داریم. طرف مجتهد است. هر چه به او می‌گویی آقا! این کار را نکن، این حرف را نزن. گوشش بدهکار نیست و می‌گوید تو نمی‌فهمی!

  در ۱۴ اسفند در زمان بنی‌صدر دانشگاه تهران که شلوغ شد، خودشان می‌رفتند و مردم را با چاقو می‌زدند، بعد همان چاقو را می‌آوردند و نشان می‌دادند و می‌گفتند کار حزب‌اللهی‌هاست. از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند. این هم کار خودشان است؟

  این تجربه از آن موقع است. اگر بچه حزب‌اللهی‌ها هیچ کدام پای این جور سخنرانی‌ها نروند، نیروی انتظامی راحت می‌تواند برخورد کند. چون وظیفه او تأمین امنیت است. این آقا نماینده مجلس است. امنیت نماینده مجلس باید تأمین شود. هر کسی که می‌خواهد باشد، این برگ برنده ما در دنیاست.

  در ترکیه جلسه‌ای گذاشته بودند با عنوان «بررسی راه‌های تغییر حاکمیت در ایران» و همین آقای صادق زیباکلام را دعوت کرده بودند. دوره خاتمی بود. تمام راه‌های داخل برای تغییر حاکمیت به بن‌بست رسیده بود. در عراق هم تازه امریکایی‌ها آمده و آنجا را گرفته بودند. می‌روند به سراغ حمله نظامی که تنها راه تغییر حاکمیت در ایران این است که امریکا به ایران حمله کند. این محور بحث می‌شود. همین زیباکلامی که می‌بینید می‌رود پشت تریبون و می‌گوید من با حمله نظامی مخالفم. چرا مخالفی؟ گفته بود چون اگر حمله کنید شکست می‌خورید و مردم جلوی شما می‌ایستند. گفتند نه، تو نمی‌دانی. مردم از نظام برگشته‌اند. گفته بود همه مردم ایران از نظام برگشته‌اند؟ گفته بودند همه نه، فوقش ده درصد قبول دارند. آن موقع جمعیت ما حدود ۷۰ میلیون نفر بود. زیباکلام گفت ده درصد ۷۰ میلیون نفر می‌شود ۷ میلیون نفر. اگر وارد شوید، این هفت میلیون اسلحه دست می‌گیرند و با شما می‌جنگند. یکی از آن هفت میلیون هم من هستم. [خنده حضار] تو؟ ضد انقلاب! آنجا با این حرف می‌شود ضد انقلاب. پرسیدند چرا؟ گفته بود شما آمدید عراق را گرفتید. در ایران ما خودمان هستیم. در ایران در جبهه مخالف هستم. به همین دلیل هم شما مرا به اینجا دعوت کرده‌اید. شمای امریکا آمده و عراق را گرفته‌اید. در عراق استاد دانشگاه را سر کلاس ترور کرده‌اند. یعنی ورود امریکا به عراق اولین چیزی را که از مردم گرفته امنیت است. منِ استاد مخالف در ایران و شما هم مرا به عنوان مخالف به اینجا دعوت کرده‌اید، صبح در ارومیه می‌روم سر کلاس درس می‌دهم و بعد از ظهر در بندرعباس. از این سر ایران به آن سر ایران می‌روم و حتی یک نفر هم به من نمی‌گوید بالای چشمت ابروست. ما در ایران امنیت داریم. این ارزش است. طرف باید بتواند حرفش را بزند. بگذار بزند. انتقاد داری؟ برو حرفش را رد کن. ما از حرف کسی زمین نمی‌خوریم.

 • نظرات() 
 • سه شنبه 26 اسفند 1393

  خورشید گرفتگی روزجمعه ۲۹ اسفندماه

  مرکز تقویم موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران، جزئیات خورشید گرفتگی جزئی در روز جمعه ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۳ را اعلام کرد.

  به گزارش پارس به نقل از مهر، این خورشید گرفتگی از نوع کلی است که در بخشی از دنیا به صورت جزئی قابل مشاهده است.در ایران، گرفتگی در اغلب مناطق شمالی و غربی کشور، به صورت جزئی قابل رویت است.زمان رویت شروع گرفتگی در آنها متفاوت است.

  در تهران گرفتگی در ساعت ۱۳:۴۳ دقیقه آغاز می شود و در ساعت ۱۴:۰۴دقیقه به حداکثر می رسد که در این حالت ماه یک درصد از قرص خورشید را می پوشاند. این گرفتگی در ساعت ۱۴:۲۵ دقیقه در تهران خاتمه می یابد. برای تشخیص دقیق مراحل گرفتگی استفاده از ابزار (فیلترهای مخصوص) لازم است و به طور کلی مشاهده گرفتگی بدون ابزار به چشم آسیب می رساند..

   

 • نظرات() 
 • سه شنبه 26 اسفند 1393

  خودسوزی یک دستفروش خرمشهری

   

  خودسوزی یک شهروند خرمشهری در اعتراض به ممانعت شهرداری از فعالیتش، تنها اظهار تاسف این شهرداری را به همراه داشت.

   

  به گزارش ایرنا، 'ی ع' حدود 15 سال در بازار روز خرمشهر به صورت دستفروشی اقدام به فروش میوه می کرد که روز چهارشنبه گذشته ماموران شهرداری بساط میوه فروشی او را جمع و مانع از کار او شدند.

  این شهروند ۳۴ ساله روز شنبه این هفته (23 اسفند) بارها به شهرداری خرمشهر مراجعه کرد تا وسایل خود را تحویل و کار خود را ادامه دهد اما جوابی نگرفت و در نهایت با ریختن بنزین بر روی خود در محوطه شهرداری اقدام به خودسوزی کرد.

  شهرداری خرمشهر روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای در خصوص خودسوزی این شهروند اعلام کرد: با نهایت تاسف و تالم از وقوع حادثه خودسوزی رو به روی شهرداری خرمشهر، با آرزوی سلامتی و ابراز همدردی عمیق با شهروند گرامی و خانواده وی به اطلاع عموم مردم فهیم و شریف خرمشهر می رساند، انتظار می رود شهروندان در صورت هرگونه اعتراض به عملکرد شهرداری موارد را به مقام مافوق اطلاع دهند تا از بروز چنین حوادث ناگواری پیشگیری شود.

  دستفروش خرمشهری هم اکنون در یکی از بیمارستان های اهواز تحت مداوا است و از درصد سوختگی او گزارشی در دست نیست.

  شهرداری خرمشهر هفته گذشته اقدام به جمع آوری بساط دستفروشان خرمشهری کرد.

  فرد مصدوم که مخارج زندگی خود و خانواده اش را از این راه تامین می کند، می گوید که بی مهری شهرداری موجب شد تا در تامین مخارج خانواده اش با مشکل رو به رو شود و به ناچار خودسوزی کند.

  تلاش خبرنگاران ایرنا برای اخذ نظرات شهردار و فرماندار خرمشهر در این زمینه به دلیل پاسخگو نبودن بی نتیجه ماند.

   

 • نظرات() 
 • سه شنبه 26 اسفند 1393

  پاسخ گورباچف به پیام امام‌خمینی:
  پیام امام‌خمینی در ۱۳ دی ۱۳۶۷ توسط هیأت منتخب ایشان مرکب از آیت‌الله جوادی آملی، محمدجواد لاریجانی و خانم مرضیه حدیده‌چی‌ دباغ، در مسکو به گورباچف تحویل گردید.(۱۰) گورباچف نیز هشت هفته بعد پاسخ رسمی خود را توسط «ادوارد شوارد نادزه» وزیر خارجه وقت شوروی، در تهران تسلیم امام‌خمینی کرد. گورباچف در این پاسخ، برای نامه امام ارج فراوان قائل شده بود ولی از متن جوابیه وی پیدا بود که ابعاد معنوی پیام امام را درک نکرده است. زیرا صرفاً تلاش کرده بود تا از یکسو اقدامات خود در جهت ترویج آزادیهای سیاسی در شوروی را تشریح کند و از سوی دیگر دستاوردهای اقتصادی کمونیسم را از ۱۹۱۷ به بعد توصیف نماید.
  «ادوارد شوارد نادزه» وزیر خارجه وقت شوروی روز هفتم اسفند ۱۳۶۷ پاسخ گورباچف را در حسینیه جماران به اطلاع امام‌خمینی رساند. در این دیدار که آقایان علی‌اکبر ولایتی وزیر امورخارجه، محمدجواد لاریجانی، و علیرضا نوبری حیرانی سفیر وقت ایران در مسکو حضور داشتند، وزیر خارجه شوروی ابتدا پیام کتبی میخائیل گورباچف را به امام‌خمینی تسلیم کرد و سپس اظهار داشت:(۱۱)
  از حضرت امام بسیار متشکرم از این فرصتی که برای ملاقات با شما به دست آوردم. مأموریت دارم پیام جوابیة میخائیل سرگئی گورباچف را تسلیم حضرت امام کنم. سعی خواهم کرد به طور خیلی مختصر محتوای این پیام را برای شما عنوان نمایم. ابتدا می‌خواستم عرض کنم که خود واقعیات تبادل پیام‌‌ها بین رهبران کشور ما یک پدیده منحصر به فرد در روابط فیمابین است. اعتقاد ما بر این است که شرایطی پیش آمده است تا روابط فیمابین دو کشور ما وارد یک مرحله کیفی جدیدی شود برای همکاریها در تمامی زمینه‌ها.
  آقای گورباچف در پیام خود اشاره می‌کنند که پیام جنابعالی خطاب به دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی از مفاهیم فراوان سرشار است. تمامی اعضای هیأت رهبری شوروی متن پیام جنابعالی را مطالعه کردند. شکی نیست که ما در موارد عمده‌ای اتفاق نظرداریم اما مواردی هست که ما اختلاف نظر داریم، اما این مهم نیست.
  پیام شما ملاحظات عمیق راجع به سرنوشت بشریت دارد. آقای گورباچف عقیده دارند که ما در مهمترین مورد اتفاق نظر داریم یعنی انسانها باید یاور یکدیگر باشند تا بشریت فناپذیری به خود بگیرد. چنانچه انسان‌ها متحد نشوند خطر فاجعه برای بشریت وجود دارد، چون امکانات بالقوه برای به وجود آوردن چنین فاجعه توسط خود انسانها ایجاد شده است.
  آقای گورباچف معتقد است که مبارزه در راه نیل به یک دنیای عاری از سلاح هسته‌ای و آزاد از زور وظیفه تمامی ملتهاست. و اما راجع به سیاست خارجی اتحاد شوروی، هدف ما تعمیم رجحان ارزشهای مشترک برای تمامی ملتها و برتری این ارزشها بر تمامی منافع دیگر چه طبقه‌ای و چه ملی است.
  آقای گورباچف به شما می‌نویسد که حرفهای امام راجع به حسن نیت رهبری ایران جهت داشتن روابط حسنه و حسن همجواری با اتحاد شوروی با واکنش خوب از طرف رهبران شوروی مواجه شده است. ما دارای یک مرز بسیار طولانی هستیم همچنین دارای سنن دیرینة مناسبات و روابط فرهنگی بین دو ملت هستیم. ما اساس خوبی داریم برای استمرار مناسبات بر پایه جدید. یعنی بر پایه اصول احترام متقابل، تساوی حقوق و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر.
  آقای گورباچف می‌نویسد که در سیاست بین‌المللی، ما پیرو یک اصل اساسی هستیم یعنی اصل احترام به آزادی انتخاب برای هر انسان و هر ملت. نتیجتاً کشور ما و تمامی ملت ما از انقلاب بزرگ شما حسن‌ استقبال کرده است. استبداد شاهنشاهی در ایران مردم خود را استثمار کرده و از روش های واقعاً بربریت استفاده می‌کرده و شرافت و آبروی ملت خود را پایمال کرده برای جلب رضایت نیروهای خارجی. انقلاب شما انتخاب ملت شما بوده است و ما از این همیشه پشتیبانی کرده و می‌کنیم.
  ْآقای گورباچف در پیام خود می‌نویسند که ملت ما نیز انتخاب خود را به عمل آورده و این در سال ۱۹۱۷ بود. در رهگذر ما، هم مشکلات بزرگی بود و هم موفقیت‌های چشمگیری بوده. هم اشتباهات وخیمی بوده است و هم نقض حقوق بشر بوده که ما با این اشتباهات خود را اصلاح می‌کنیم و آن را محکوم می‌کنیم. علی‌رغم تمامی مشکلات، ما از دستاوردهای خود توانستیم دفاع کنیم چون انتخاب مردم راست بوده است. می‌خواستم به استحضارتان برسانم که مسئلة آزادی انتخاب در دستور روز زندگی بین‌المللی کنونی نیز هست. ما برای خود سئوالی داریم چرا که باید راه برای ادامة رهگذر پیدا کنیم: آیا این راه ما راه کهنه و دگماتیک است یا راه جدید و انقلابی؟ انتخاب ما به نفع راه دوم است، ما در کشورمان انقلاب داریم؟ اما یک انقلاب مسالمت‌آمیز بدون سنگرها و بدون توسل به زور، ما می‌خواستیم که حضرت امام بدانند که در کشور ما روند تجدید و بازسازی ادامه دارد. بازسازی اقتصادی و سیاسی، تجدید ارزیابی‌های ما و طرز تفکر ما و تجدید نظریاتی که ما قبلاً داشتیم.
  آقای گورباچف اشاره می‌کند که تحولات عظیمی در جهان، اخیراً پدید آمده و فکر می‌کنیم می‌شود گفت که ما در آستانة یک نظام جدید اقتصادی و سیاسی قرار داریم. توافق‌های بسیار مهم به امضا رسیده است یک کلاس از سلاحهای هسته‌ای از بین می‌رود.
  دورنمای خوبی برای از بین بردن سلاح شیمیایی باز شده است و همین‌طور دورنمای خوبی برای جلوگیری از تقابل نظامی دولت‌ها، اما این هدیة امپریالیستها نیست، این ارادة ملتهاست و ارادة زمان است. چارة دیگری وجود ندارد، مسابقة تسلیحاتی و آوردن آن به فضا منجر به فاجعة بشریت خواهد بود. در مناطق مختلف دنیا مناقشات خونین دارند به پایان می‌رسند.
  ما از خاتمه جنگ ایران و عراق با صراحت حسن استقبال می‌کنیم، برای همکاری با شما جهت استحکام صلح در خاورمیانه و نزدیک و تمامی جهان آمادگی داریم. حضور وسیع نظامی در خلیج‌فارس مورد نگرانی ما است. منظورم حضور نظامی کشورهای خارج از منطقه است. این پدیده بسیار خطرناک است و باید آن را به اتمام رساند.
  ما می‌خواهیم با موفقیت در امر حل و فصل عادلانة مناقشه افغانستان نیز با شما همکاری خوبی داشته باشیم، بگذاریم که مردم افغانستان سرنوشت خود را خودشان بدون دخالت از خارج تعیین نمایند.
  شواردنادزه افزود: یک نکتة دیگر از پیام آقای گورباچف اینکه: ایشان اظهار آمادگی می‌کنند برای گسترش همکاریهای اقتصادی و همکاری در زمینه‌هایی که ما قبلاً همکاریهای خوبی داشته بودیم. ما برای برقراری و ادامة تماسها بین انسانها، نمایندگان محافل اجتماعی و روحانیون نیز آمادگی داریم. آنها از این دعوت جنابعالی استفاده خواهند کرد.
  در پایان، فرستادة ویژة رهبر شوروی گفت: این بود محتوای اصلی پیام آقای گوباچف. ایشان بهترین آرزوها و سلام خود را به جنابعالی می‌رسانند و خواهان طول عمر جنابعالی به نفع و سعادت ایران هستند.
  ● در خاتمه امام خمینی فرمودند:
  «ان‌شاء الله سلامت باشند، ولی به ایشان بگویید که من می‌خواستم جلوی شما یک فضای بزرگتر باز کنم. من می‌خواستم دریچه‌ای به دنیای بزرگ، یعنی دنیای بعد از مرگ که دنیای جاوید است را برای آقای گورباچف باز نمایم و محور اصلی پیام من آن بود. امیدوارم بار دیگر ایشان در این زمینه تلاش نمایند.»
  [حضرت امام از خروج نیروهای شوروی از افغانستان استقبال کردند، و بر حسن همجواری و توسعه مناسبات قوی در ابعاد مختلف در مقابله با شیطنت‌های غرب و خروج نیروهای بیگانه از خلیج‌فارس تأکید و آرزو کردند تا مردم شوروی و ایران همیشه در صلح و آرامش زندگی کنند.]
  ● تأملی در پیام امام خمینی:
  نامه تاریخی حضرت امام که از اسناد مهم سیاسی قرن محسوب می‌شود، بویژه به دلیل اثبات مفاد آن از جمله فروپاشی کمونیسم، خسارات شوروی به خاطر اتکاء به غرب، و متوقف شدن روند واگذاری منابع اقتصادی متحدین شوروی به این کشور بسیار درخور اهمیت است.
  امام خمینی در این پیام تلاش کردند تا به گورباچف چند نکته را تفهیم کنند:
  ۱) برخلاف تصور مارکس و لنین، اسلام و ارزش‌های دینی، پدیده‌هایی ماندگار و روح‌بخش ملت‌ها هستند.
  ۲) کمونیسم و مکاتب مادی وهم و خیالند و ناپایدار و فروپاشیدنی هستند.
  ۳) غرب تکیه‌گاه قابل اعتمادی برای حل مشکلات روسیه نیست.
  با این همه، گورباچف هشدار امام خمینی را جدی نگرفت و در نتیجه عواقب ناشی از این بی‌توجهی همانگونه که در پیام امام خمینی پیش‌بینی شده بود، تحقق یافت یعنی از یک‌سو به گورباچف ثابت شد که پناه بردن به کانون سرمایه‌داری غرب دردی از روسیه را دوا نمی‌کند(۱۲) و از جانب دیگر «دیگران» به میدان آمدند و به بهانه جبران اشتباهات وی، او را به حاشیه راندند. (۱۳)
  در سالگرد رحلت امام خمینی در ۱۳۷۸ گورباچف طی مصاحبه‌ای با خبرنگار واحد مرکزی خبر در مسکو از اینکه به هشدارهای آن روز بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بی‌اعتنائی کرده بود، اظهار تأسف نمود. وی در این مصاحبه اظهار داشت.(۱۴)
  «مخاطب پیام آیت‌الله خمینی از نظر من، همه اعصار در طول تاریخ بود». وی افزود «زمانی که من این پیام را دریافت کردم احساس کردم که شخصی که این پیام را نوشته بود متفکر و دلسوز برای سرنوشت جهان است. من از مطالعه این پیام استنباط کردم که او کسی است که برای جهان نگران است و مایل است من انقلاب اسلامی را بیشتر بشناسم و درک کنم»
  گورباچف سپس با تشریح نابسامانی های اقتصادی و سیاسی روسیه، تصریح کرد «اگر ما پیشگویی های آیت‌الله خمینی را در آن پیام جدی می‌گرفتیم امروز قطعاً شاهد چنین وضعیتی نبودیم.»
  گورباچف در مصاحبه خود با خبرنگار واحد مرکزی خبری به روابط روسیه با غرب اشاره کرده و تصریح نمود که «اقتصاد روسیه از همان ابتدا در حال ریزش و سقوط بود و ما در واقع نمی‌توانستیم همگام با غرب عمل کنیم... ما از جنگ سرد صرفنظر کرده و شروع به برقراری روابط با کشورها نمودیم. اما غربی‌ها در این نبرد، پیروز شدند....»
  خطای گورباچف این بود که روند حرکتی را که در شوروی به‌عنوان «اصلاحات» شناخته شده بود، با خواست و اراده غرب همراه و هماهنگ کرد. در نتیجه هر روز استقلال و اقتدار کشورش را در برابر غرب به‌طور ناخواسته تضعیف نمود و در عوض پایگاهها و نقاط اتکاء فعالیت غرب از داخل شوروی را تقویت نمود. گروههایی که هیچ اعتقادی به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی شوروی نداشتند مثل قارچ روئیدند و با متینگ‌ها و گردهمایی‌های تحریک‌کننده و آشوب‌طلبانه در لیتوانی، استوانی، اوکراین، تاتارستان، گرجستان و نقاط دیگر بر طبل قومیت‌خواهی و ملی‌گرایی و خودمختاری طلبی کوبیدند و هر روز بیش از روز قبل، امنیت ملی شوروی را از درون و با حمایت بیرونی مورد تهدید قرار دادند.

  پانوشت‌ها:
  ۱ـ به نقل از صحیفه امام، ج ۲۱، ص ۲۲۰

   

 • نظرات() 
 • سه شنبه 26 اسفند 1393

  جناب آقای گورباچف!
  اكنون بعد از ذكر این مسائل و مقدمات از شما می خواهم درباره اسلام به صورت جدی تحقیق و تفحص كنید و این نه به خاطر نیاز اسلام و مسلمین به شما، كه به جهت ارزش های والا و جهان شمول اسلام است كه می تواند وسیله راحتی و نجات همه ملت ها باشد و گره مشكلات اساسی بشریت را باز نماید. نگرش جدی به اسلام ممكن است شما را برای همیشه از مساله افغانستان و مسائلی از این قبیل در جهان نجات دهد. ما مسلمانان جهان را مانند مسلمانان كشور خود دانسته و همیشه خود را در سرنوشت آنان شریك می دانیم. با آزادی نسبی مراسم مذهبی در بعضی از جمهوری های شوروی، نشان دادید كه دیگر این گونه فكر نمی كنید كه مذهب مخدر جامعه است. راستی مذهبی كه ایران را در مقابل ابر قدرت ها چون كوه استوار كرده است مخدر جامعه است؟! آیا مذهبی كه طالب اجرای عدالت در جهان و خواهان آزادی انسان از قیود مادی و معنوی است مخدر جامعه است؟! آری مذهبی كه وسیله شود تا سرمایه های مادی و معنوی كشورهای اسلامی و غیر اسلامی در اختیار ابر قدرت ها و قدرت ها قرار گیرد و بر سر مردم فریاد كشد كه دین از سیاست جداست، مخدر جامعه است. ولی این دیگر مذهب واقعی نیست بلكه مذهبی است كه مردم ما آن را مذهب آمریكایی می نامند. در خاتمه صریحاً اعلام می كنم كه جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگ ترین و قدرتمندترین پایگاه جهان اسلام به راحتی می تواند خلا اعتقادی نظام شما را پر نماید و در هر صورت كشور ما همچون گذشته به حسن همجواری و روابط متقابل معتقد است و آن را محترم می شمارد.
  و السلام علی من اتبع الهدی
  روح الله الموسوی الخمینی.منبع: صحیفه نور، ج 21، چاپ اول، صص 66 تا 69

 • نظرات() 
  • تعداد صفحات :7
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  

  آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو