سایت استاد ناصری

یکشنبه 30 فروردین 1394

صفحه نخست » اجتماعی

ثبت احوال: هر ساعت، ثبت 19 طلاق

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه آمار طلاق در کشور همچنان رو به افزایش است، گفت: در سال گذشته(1393) هر ساعت 19 طلاق به ثبت رسیده است.

علی اکبر محزون در گفت وگو با ایرنا افزود: در مجموع 163 هزار و 572 مورد طلاق در سال 93 در کشور به ثبت رسیده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل(1392)، با افزایش 5،3 درصدی روبرو بوده است.

وی ادامه داد: 149 هزار و 647 مورد از این طلاق ها در مناطق شهری و 13 هزار و 935 مورد نیز در مناطق روستایی به ثبت رسیده است.

محزون گفت: در هر ماه نیز 13 هزار و 631 مورد و هر شبانه روز 448 مورد طلاق در کشور ثبت شده است.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی ومهاجرت سازمان ثبت احوال کشور افزود: براساس آمارها، نرخ طلاق به ازای هر یکهزار نفر جمعیت کشور 2،1 درصد است یعنی به ازای هر یکهزار نفر جمعیت 2،1 مورد طلاق در کشور ثبت می شود.

** سه استان دارای بیشترین میزان طلاق

محزون گفت: استان های خراسان رضوی با سه مورد طلاق به ازای هر یکهزار نفر جمعیت، گیلان 2،8 و تهران با 2،6 مورد طلاق، بیشترین میزان طلاق را در سطح کشور داشته اند و آمار طلاق در این استان ها بیشتر از میانگین کشوری است.

** سیستان وبلوچستان همچنان در صدر کمترین آمار طلاق


مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی ومهاجرت سازمان ثبت احوال کشور گفت: استان سیستان وبلوچستان نیز با نیم درصد، کمترین میزان طلاق در سطح کشور را دارد و همچنان در صدر کمترین آمار مربوط به طلاق در میان استان ها است.

وی ادامه داد: در استان ایلام نیز به ازای هر یکهزار نفر جمعیت یک مورد طلاق و در یزد نیز 1،2 مورد طلاق به ثبت رسیده که این سه استان نیز نرخ طلاق پایین از میانگین کشوری را به خود اختصاص داده اند.

به گفته محزون، براساس آمار، در سال 93 به ازای هر 4،4 مورد ازدواج در کشور یک مورد طلاق به ثبت رسیده و این در حالیست که سال 92 به ازای هر پنج مورد ازدواج یک مورد طلاق به ثبت می رسید.

منبع: ایرنا

 

 

 • نظرات() 
 • جمعه 28 فروردین 1394

  معاون پارلمانی روحانی مهمان لاهیجان و سیاهکل

  برنامه‌های سفر وزرا به ۱۵ شهرستان گیلان اعلام شد

  برنامه‌های وزرا در پانزدهمین سفر استانی هیئت دولت در ۱۵ شهرستان گیلان اعلام شد.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، برنامه‌های حضور وزار و نمایندگان رئیس جمهور در پانزدهمین سفر استانی دولت تدبیر و امید به گیلان در 15 شهرستان این استان اعلام شد.

  در شهرستان لنگرود آخوندی وزیر راه و شهرسازی، در شهرستان‌های تالش و رضوانشهر هاشمی وزیر بهداشت، در شهرستان آستانه‌اشرفیه محمداصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، شهرستان صومعه‌سرا جنتی وزیر ارشاد، در شهرستان ماسال گودرزی وزیر ورزش و جوانان، شهرستان بندرانزلی حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی وزیر دادگستری حضور می‌یابند.

  در شهرستان‌های شفت و فومن علوی وزیر اطلاعات، در شهرستان‌های لاهیجان و سیاهکل حجت الاسلام و المسلمین انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور، شهرستان آستارا یونسی دستیار ارشد رئیس جمهور، در شهرستان‌های رودسر و املش سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و در شهرستان رودبار واعظی وزیر ارتباطات حضور می‌یابند.

   

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 فروردین 1394

  آخرین جزییات از شرایط برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش

  خبرگزاری تسنیم: معاون دانشگاه فرهنگیان گفت: تیمی از متخصصان در حال تدوین دوره آموزشی یک‌ساله به‌منظور جذب فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها هستند و تا مهر شرایط لازم برای تربیت ۵هزار نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش عملیاتی خواهد شد.

  نسخه قابل چاپ

  ·         0Share

  ·         0Share

  ·         0Share

  ·         0Share

  نعمت‌الله موسی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در خصوص استفاده از ظرفیت ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و جذب فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها در آموزش‌ و پرورش اظهار داشت: یکی از برنامه‌های اصلی دانشگاه فرهنگیان در سال 94 تدارک شرایط لازم برای استفاده از ظرفیت ماده 28 اساسنامه دانشگاه است که طبق این ماده می‌توان در شرایط ضروری از فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها در آموزش‌ و پرورش بهره‌مند شد.

  وی افزود: نوعی ظرفیت مشارکتی بین دانشگاه فرهنگیان و سایر دانشگاه‌ها برای تربیت نیروی انسانی وجود دارد که این ظرفیت مشارکتی، مرحله‌ای است بدین شکل که دانشگاه‌‌ها در برخی رشته‌ها فعالیت خود را انجام داده و افرادی را در دوره کارشناسی فارغ‌التحصیل می‌کنند و آموزش و پرورش از میان این فارغ‌التحصیلان اقدام به جذب نیرو می‌کند و در دانشگاه فرهنگیان دوره یک‌ساله مهارت‌‌های تعلیم و تربیت را به این افراد آموزش داده و آنها را وارد فرآیند فعالیت در آموزش‌ و پرورش می‌کنیم.

  معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان گفت: برای عملیاتی شدن ظرفیت ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به دو تا 3 پیش‌نیاز، احتیاج داریم. نخستین پیش‌نیاز این است که هم‌اکنون برای برگزاری چنین دوره‌ای برنامه مصوبی نداریم و برنامه‌های قدیمی‌تر مانند دوره مهارت‌های یک‌ساله تعلیم و تربیت مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، مدت زیادی از آن گذشته و با تحولات اخیر به‌ویژه سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش سازگار نیست و اگر بخواهیم آن را اجرایی کنیم باید بازنگری اساسی شود.

  ** نیاز به تدوین برنامه جدید برای آموزش صلاحیت‌های معلمی هستیم

  موسی‌پور ادامه داد: رویکرد دانشگاه فرهنگیان شایسته‌محوری است و آموزش شایسته‌محور با آموزش‌های مهارتی سابق تفاوت‌هایی دارد، به همین دلیل نیاز داریم تا برنامه تازه‌ای را تولید کنیم که این برنامه صلاحیت‌های معلمی را طی یک دوره یک‌ساله با تمرکز بر رویکرد عمل‌گرایی کنونی دانشگاه ارائه می‌کند. بر این اساس نخستین اقدامی که انجام داده‌ایم این است که تیمی از متخصصان مربوطه را دور هم جمع کرده‌ایم تا بتوانند برنامه یک‌ساله را تدوین کنند و در این رابطه پیش‌نویسی تهیه شده و در حال بررسی است تا پس از آن در شورای برنامه‌ریزی دانشگاه و شورای عالی آموزش و پرورش مورد بحث و بررسی قرار ‌گیرد و بعد از تصویب نخستین الزام اجرایی فراهم می‌شود.

  ** امکانات محدود پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان برای برگزاری دوره آموزشی

  وی با اشاره به اینکه الزام دوم فراهم کردن امکانات اجرایی برای پذیرش تعدادی از متقاضیان است، گفت: این تعداد بر اساس برنامه‌های وزارت آموزش‌ و پرورش حدود 5هزار نفر است. البته به برخی از تصمیم‌گیری‌ها نیاز داریم، به‌عنوان مثال، آیا دوره‌های آموزشی ‌شبانه‌روزی باشند یا خیر. همچنین به تدارک امکانات نیاز داریم، هم اکنون تعداد معدودی از پردیس‌ها امکانات لازم را دارند تا بتوانند چنین دوره‌ای را ارائه دهند بنابراین باید امکانات را فراهم کنیم.

  ** تا مهر ‌شرایط لازم برای تربیت 5هزار نیرو فراهم می‌شود

  معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان بیان کرد: به جابه‌جایی امکانات نیاز داریم چرا که هم اکنون ظرفیت دانشگاه فرهنگیان به‌طور کامل به تربیت دانشجوی لیسانس اختصاص دارد بنابراین باید ظرفیت را افزایش دهیم و کمیته‌های استانی هیئت امنا فعال شوند، البته این اقدامات در دست اجراست و تا مهر باید شرایط لازم برای تربیت 5هزار نیرویی که قرار است در آموزش‌ و پرورش جذب شوند، فراهم شود.

  ** شرایط برگزاری آزمون استخدامی آموزش‌ و پرورش

  موسی‌پور افزود: پیش‌نیاز دیگر شرایط و نحوه پذیرش 5هزار نفر در آموزش‌ و پرورش است. این تعداد نیرو از طریق آزمون جذب خواهند شد و باید مشخص شود که این آزمون چگونه، در چه‌تاریخی و با چه‌محتوایی برگزار خواهد شد؟ آیا آزمون صرفاً کتبی باشد یا مصاحبه نیز داشته باشیم، هم‌اکنون در حال بررسی این مراحل هستیم و شرایط برگزاری آزمون هنوز کاملاً مشخص نیست. پیشنهادهایی از سوی دانشگاه فرهنگیان مطرح شده است که باید در مراجع سیاست‌گذاری تصویب شود.

  ** دوره آموزشی متقاضیان جذب در دانشگاه فرهنگیان باید تا 15 مرداد برگزار شود

  معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان ادامه داد:‌ زمان برگزاری آزمون استخدامی هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست. زمان برگزاری دوره آموزشی نیز بر اساس تدارکات اولیه به این صورت است که 6 هفته قبل از شروع مدارس باید دوره آموزشی آغاز شود چرا که این افراد باید کار عملیاتی را در مدارس طی کنند و وقتی وارد مدارس می‌شوند باید پیش‌نیاز آموزشی لازم را کسب کرده باشند بنابراین این دوره لزوماً باید تا 15 مرداد اجرایی شود و اگر با تأخیر همراه باشد دوره کارآموزی این افرد که باید یک‌ساله باشد ممکن است با مشکلاتی مواجه شود.

  ** رشته‌های مورد نیاز در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

  معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان در پاسخ به این پرسش که رشته‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش چیست، گفت: نیازها توسط مرکز نیروی انسانی آموزش‌ و پرورش مشخص شده، همچنین محل‌هایی که به این رشته‌ها نیاز دارند نیز مشخص شده است اما هنوز در مراجع سیاست‌گذاری به تصویب نرسیده و نهایی نشده است.

  موسی‌پور اظهار داشت:‌ رشته‌های فنی در این آزمون مورد نیاز است. یکی از سیاست‌ها که باید به تصویب برسد این است که آیا این دوره متمرکز بر آموزش تعلیم و تربیت است یا مبتنی بر آموزش بین‌رشته‌ای است، اگر مبتنی بر آموزش است که ما معتقدیم، تفاوتی ندارد افراد در چه رشته‌هایی هستند، یعنی اگر فارغ‌التحصیل رشته فنی و حرفه‌ای، علوم پایه یا علوم انسانی باشند، آموزش‌ها را هر دانشگاهی از جمله دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی می‌تواند عرضه کند.

  وی افزود: اگر قرار باشد دوره آموزشی به‌صورت تخصصی یا آمیخته باشد در چنین شرایطی تقسیم کار خواهیم داشت و دانشگاه تربیت دبیری شهید رجایی آموزش‌های لازم را برای برخی رشته‌ها و دانشگاه فرهنگیان نیز آموزش‌های لازم را برای رشته‌های دیگر خواهد داشت.

  معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه یکی از اقدامات اساسی در سال 94 گشایش مسیر تربیت نیروی انسانی برای آموزش و پرورش است،‌ بیان کرد: دانشگاه فرهنگیان هم اکنون ظرفیت‌های خوبی دارد اما این ظرفیت‌‌ها سبب نمی‌‌شود که از مشارکت سایر دانشگاه‌ها بهره‌مند نشویم.

  موسی‌پور ادامه داد:‌ به هر حال دانشگاه فرهنگیان مرکزی است با بیش از یک‌هزار نفر مدرس دارای تجربه اما این بدین معنا نیست که می‌توانیم تمام کار را انجام دهیم،‌ در عمل هر سال بیش از 5هزار نفر مدرس، هر ترم در دانشگاه فرهنگیان تدریس می‌کنند و این یعنی مشارکت بخش عظیمی از دانشگاه‌های کشور در دانشگاه فرهنگیان وجود دارد.

  وی ادامه داد:‌ تجربه دانشگاه فرهنگیان در آموزش‌های تربیتی تجربه ارزشمندی است و این دانشگاه می‌تواند کار را به‌تنهایی دنبال کند اما از کمک سایر متخصصانی که در دانشگاه‌های دیگر هستند، بهره خواهیم برد.

  انتهای پیام/*

  به اشتراک بگذارید

   

  ·         0Share

  ·         0Share

  ·         0Share

  ·         0Share

  اخبار مرتبط

  ·         هزینه ۱۳.۵ هزار میلیارد ریالی طرح رتبه بندی و استخدام آموزش‌وپرورش در سال ۹۴ ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۴

  ·         میزان سهمیه مربیان پیش‌دبستانی در آزمون استخدامی آموزش‌ و پرورش ۱۷ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۵

  ·         آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای جذب ۵هزار نیرو امسال برگزار می‌شود ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۴

  نظرات

  ·         دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری تسنیم در وب منتشر خواهد شد

  ·         پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  ·         پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

  Top of Form

  کلید را به سمت راست بکشید

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 فروردین 1394

   

  وضعیت افزایش ضریب حقوقی فرهنگیان

  یکشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۸

  مرجع : تسنیم

  سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه بحث افزایش ضریب حقوقی فرهنگیان از بحث رتبه بندی مجزاست، گفت:‌ در رابطه با افزایش پایه حقوقی فرهنگیان باید لایحه‌ای از سوی دولت تهیه شود.

   

  به گزارش افکارنیوز، قاسم جعفری درخصوص پیگیری مطالبات فرهنگیان با حضور مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اظهار داشت: در جلسه مشترک کمیسیون آموزش‌و تحقیقات مجلس با مسئولان سازمان مدیریت درخصوص مطالبات معلمان، رفع تبعیض میان آنها و سایر کارکنان دولت و پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان مباحثی مطرح شد.

  وی افزود: مسئولان سازمان مدیریت اعلام کردند که به منظور پرداخت مطالبات فرهنگیان اعتباری را اختصاص خواهند داد همچنین به مشکلاتی نیز اشاره کردند از جمله اینکه سایر سازمان‌ها و سایر کارکنان از جمله ایثارگران نیز مطالباتی دارند اما اعلام کردند از هر راه قانونی که بتوانند برای پرداخت مطالبات فرهنگیان و رفع مشکلات معیشتی آنها تلاش خواهند کرد.

  سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به این پرسش که«لایحه بهبود معیشت فرهنگیان در دست تهیه است؟‌»گفت: هم‌اکنون دو بحث در حال پیگیری است. بحث نخست، تغییر ضریب حقوقی و افزایش پایه حقوقی فرهنگیان است که دولت باید در این زمینه تلاش کرده و راهکاری جدی برای حل مشکل معیشتی فرهنگیان بیاندیشد.

  جعفری بیان کرد: بحث دیگر،‌رتبه بندی معلمان است. رتبه بندی یکی از ۶ زیرنظام سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است، بنابراین اجرای آن ضروری است. بحث افزایش ضریب حقوقی فرهنگیان از بحث رتبه بندی مجزاست.

  وی با اشاره به اینکه مجلس نمی‌تواند در رابطه با بهبود معیشت معلمان طرح ارائه کند، گفت:‌اگر مجلس در این زمینه طرحی را ارائه کند، اصل هفتاد و پنجی محسوب شده و از آنجاییکه بار مالی به دولت تحمیل می‌کند، رد خواهد شد. اگر دولت لایحه‌ای را برای حمایت از فرهنگیان ارائه کند، چک سفید امضا می‌دهیم که در مجلس از آن حمایت کنیم.

  سخنگوی کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس ادامه داد:‌روز دوشنبه اعضای این کمیسیون با وزیر آموزش‌وپرورش جلسه مشترکی در خصوص طرح رتبه بندی دارند. از فرهنگیان درخواست داریم تا نظرات اصلاحی خود را در رابطه با رتبه بندی ارائه دهند تا این طرح به صورت جامع‌تری تصویب شود.

  کد مطلب: 406272

   

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 فروردین 1394

  واکنش اوباما به کاندیداتوری هیلاری کلینتون

  بین الملل > آمریکا - ایسنا نوشت:

  یک روز پیش از آنکه وزیر امور خارجه سابق آمریکا اعلام کند که می‌خواهد کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 خود را به طور رسمی آغاز کند، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت که وزیر امور خارجه‌اش رئیس‌جمهور فوق‌العاده‌ای خواهد بود.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان یک کنفرانس خبری در نشست قاره آمریکا در پاناما سیتی گفت: "هیلاری کلینتون" یک کاندیدای قاطع در انتخابات ریاست‌جمهوری 2008 بود. وی در انتخابات یکی از حامیان من به شمار می‌رفت. او وزیر امور خارجه قابل و فوق‌العاده‌ای بود و دوست من است. معتقدم که او رئیس‌جمهور قابلی خواهد شد.

  رئیس‌جمهوری آمریکا در حالی این مساله را مطرح کرد که هیلاری کلینتون تصمیم خود را برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 اعلام کرده و اوباما در این‌باره گفت که انتظار دارد هیلاری کلینتون درباره دیدگاهش برای پیشبرد کشور به سمت جلو کاملا مشخص و واضح عمل کند.

  اوباما همچنین حمایت قاطع خود را در مورد توانایی‌ها و قابلیت‌های هیلاری کلینتون اعلام کرد و گفت: او می‌تواند خودش را به خوبی در هر گفت‌وگو و مذاکره‌ای در سطح سیاست خارجی کنترل کند.

  هیلاری کلینتون قصد دارد تا برنامه‌های خود را از طریق رسانه‌های آمریکایی و ویدئو امروز (یکشنبه) اعلام کند.

  رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا "جو بایدن"، معاونش در این انتخابات نامزد می‌شود یا خیر، گفت: همانطور که نمی‌توانم در این انتخابات شرکت کنم به من هم ارتباطی ندارد که آینده این انتخابات را پیش‌بینی کنم.

  5252

  کلید واژه ها: هیلاری کلینتون

   

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 فروردین 1394

  تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - ۲۳ فروردین ۱۳۹۴ - 12 April 2015

  صفحه نخست » سیاست خارجی

  دعوای سیاسی "فکت شیت" تفاهم لوزان در آمریکا

  مک کین در مصاحبه ای با انتقاد از تفاهم لوزان گفته بود به نظر او تفسیر ارایه شده از سوی رهبر ایران از تفاهم لوزان معتبرتر از "فکت شیت" صادر شده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا و تفسیر جان کری از این بیانیه است.

  با سخنان جان مک کین سناتور ارشد جمهوریخواه آمریکا و رقیب انتخاباتی سابق اوباما درباره "فکت شیت" منتشره وزارت امور خارجه آمریکا درباره تفاهم لوزان ، باراک اوباما رییس جمهور آمریکا بار دیگر از دیدگاه جمهوریخواهان نسبت به تفاهم هسته ای لوزان انتقاد کرده و از آنها خواست به دولت آمریکا اعتماد کنند و دعواهای حزبی را به موضوعات سیاست خارجی نکشانند.

  به گزارش عصر ایران به نقل از وب سایت شبکه خبری " ان بی سی" آمریکا باراک اوباما که روز شنبه و در حاشیه برگزاری نشست سران قاره آمریکا در پاناما سیتی سخن می گفت با اشاره به سخنان مک کین گفت این گوه تفسیرها از بیانیه لوزان و موضوعات مرتبط با سیاست خارجی نشان می دهد درجه رقابت های حزبی از حدوحدود خود گذشته و وارد مسایل اصلی سیاست خارجی آمریکا شده است.

  مک کین در مصاحبه ای با انتقاد از تفاهم لوزان گفته بود به نظر او تفسیر ارایه شده از سوی رهبر ایران از تفاهم لوزان معتبرتر از "فکت شیت" صادر شده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا و تفسیر جان کری از این بیانیه است.

  دیدار تاریخی اوباما با رائول کاسترو در حاشیه نشست سران قاره آمریکا

   

   

  این سناتور ارشد جمهوریخواه بار دیگر با انتقاد از بیانیه لوزان از تفسیر متفاوت دو طرف توافق از موضوعاتی چون بازرسی های هسته ای و لغو تحریم ها ابراز نگرانی کرده است.

  اوباما در پاسخ به انتقادات مک کین اعلام کرد به نظر او چارچوب توافقی که در مذاکرات لوزان به دست آمده است بهترین راه جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح هسته ای است.

  ایران اتهام تلاش برای دست یابی به سلاح هسته ای را قویا رد کرده است.

  اوباما باراشاره به اینکه تا پایان ماه ژوئن (ضرب الاجل رسیدن به توافق نهایی – 11 تیر 94 ) مذاکرات دشواری در پیش روی طرفین است ، تاکید کرد نتیجه این مذاکرات ممکن است مورد دلخواه او نباشد در این صورت به گفته رییس جمهور آمریکا همان طور که بارها تاکید کرده است امکان بازگشت همه چیز به حالت قبلی وجود دارد.

  اوباما تاکید کرد دولت او این آمادگی را دارد که در صورت نرسیدن به توافق نهایی با صرف نظر کردن از تلاش ها برای ادامه مذاکرات، به راه سابق باز گردد.

  جمهوریخواهان مخالف توافق فشارهای سیاسی خود را روی دولت آمریکا به منظور ممانعت از دست یابی به توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 تشدید کرده اند و جمهوریخواهان سنا اعلام کرده اند در سه شنبه این هفته طرحی را به منظور ملزم کردن دولت آمریکا به ارایه توافق نهایی هسته ای برای تایید کنگره به رای گیری خواهند گذاشت.

  اوباما در روزهای اخیر و پس از تفاهم لوزان بارها به نمایندگان کنگره درباره عدم تصویب طرحی جدید درباره مذاکرات هسته ای ایران هشدار داده و روز چهارشنبه در تماسی تلفنی با باب کورکر رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا از او خواست طرح جدید را برای رای گیری در صحن سنا ارایه ندهد.

  جمهوریخواهان 53 کرسی سنا را در اختیار دارند، اما برای کسب یک رای الزام آور که قادر باشد از سد وتوی اوباما بگذرد، نیاز به 67 رای اعضای سنا دارند و بدین منظور نیازمند جلب نظر دستکم 14 سناتور دموکرات هستند.

  بازدید از صفحه اول

  ارسال به دوستان

  نسخه چاپی

  2

  X Share

  Stumble Upon Delicious Cloob

  Facebook Twitter Digg

  برچسب ها: تفاهم لوزان ، فکت شیت ، مذاکرات هسته ای ، اوباما

   

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 فروردین 1394

  متن تحلیل

  زمانی كه پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم در مكه مبعوث شده و دین اسلام را در میان مردم به صورت علنی اعلام فرمود ، با مخالفت قریش و به ویژه سران آن‌ها روبرو شدند . از آن جای كه سران قریش قدرت گرفتن دین اسلام را با منافع خود در تضاد می‌دیدند ، در برابر رشد روز افزون دین مبین اسلام وحشت كرده و جنگ همه جانبه‌ای را آغاز كردند ؛ تا جایی كه هر كسی را كه مسلمان می‌شد ؛ به ویژه اگر از بردگان و كنیزان بود ، به شدت مورد آزار و اذیت قرارمی‌ دادند تا از دین اسلام دست بكشند .

  نمونه بارز آن كشته شدن یاسر و همسرش سمیه ، پدر و مادر عمار بود كه تحت شكنجه مشركان قریش به شهادت رسیدند.

  ایمان آوردن عمر ، از دیدگاه اهل تسنن :

  عمر بن الخطاب نیز كه از سران قریش به شمار می‌آمد ، طبق شهادت بزرگان اهل سنت ، از كسانی بود كه در برابر دین اسلام و پیامبر گرانقدر اسلام مقاومت شدیدی می‌كرد و هر كسی را كه مسلمان می‌شد آزار و شكنجه قرار می داد ؛ تا آن جا كه بسیاری از مشركین از ترس وی اسلام نمی‌آوردند و یا اسلام خود را مخفی می‌كردند و اگر اسلام آنان علنی می شد توسط عمر بن خطاب شكنجه می‌شد . ما در این جا فقط به دو مورد اكتفا می كنیم.

  آزار و اذیت مسلمانان توسط جناب عمر

  ذهبی در تاریخ الإسلام و بسیاری دیگر از بزرگان اهل سنت نوشته‌اند :

  عن عبد العزیز بن عبد الله بن عامر بن ربیعة عن أمه لیلى قالت : كان عمر من أشد الناس علینا فی إسلامنا فلما تهیأنا للخروج إلى الحبشة جاءنی عمر وأنا على بعیر نرید أن نتوجه فقال : إلى أین یا أم عبد الله ؟ فقلت : قد آذیتمونا فی دیننا فنذهب فی أرض الله حیث لا نؤذى فی عبادة الله فقال : صحبكم الله ثم ذهب فجاء زوجی عامر بن ربیعة فأخبرته بما رأیت من رقة عمر بن الخطاب فقال : ترجین أن یسلم ؟ قلت : نعم قال : فوالله لا یسلم حتى یسلم حمار الخطاب . یعنی من شدته على المسلمین .

  عبد الله بن عامر بن ربیعه از مادرش لیلى نقل مى کند که گفت : عمر از سختگیر ترین مردمان در مورد اسلام آوردن ما بود ( مانع ما مى شد ) ؛ وقتى که خواستیم به حبشه برویم عمر به نزد من آمد در حالیکه من بر شترى بودم و مى خواستم که به راه بیفتم ؛ پس گفت : اى أم عبد الله به کجا مى روى ؟ پاسخ دادم : شما ما را به خاطر دینمان آزار دادید ؛ پس در زمین خدا به جایى مى رویم که به خاطر بندگى خدا آزار نشویم ! پس گفت : خدا همراه شما باشد ؛ پس شوهرم عامر بن ربیعة به نزد من آمد و او را از آنچه که دیده بودم یعنى آرام شدن عمر ، با خبر کردم ؛ پس او به من گفت : آیا امید دارى که اسلام بیاورد ؟ پاسخ دادم : آرى ؛ گفت : قسم به خدا او اسلام نمى آورد تا اینکه الاغ خطاب هم اسلام آورد ( یعنى حتى اگر الاغ هم اسلام بیاورد او اسلام نمى آورد ) از بس که بر مسلمانان سخت گیر بود .

  تاریخ الإسلام ، ذهبی ، ج1 ،‌ ص181 و الكامل فی التاریخ ، ج2 ،‌ ص 84 و البدایة والنهایة ، ابن كثیر ، ج 3 ، ص 100 و المستدرك ، الحاكم النیسابوری ، ج 4 ، ص 58 – 59 و السیرة النبویة ، ابن كثیر ، ج 2 ، ص 32 – 33 و سیرة النبی (ص ) ، ابن هشام الحمیری ، ج 1 ، ص 229 و ... .

  نحوه اسلام آمردن جناب عمر

  بسیاری از علمای اهل سنت و از جمله ذهبی در تاریخ الاسلام ، محمد بن سعد در الطبقات الكبری و ابن عساكر در تاریخ دمشق ، اسلام آوردن عمر را این گونه نقل كرده‌اند :

  عن أنس بن مالك قال : خرج عمر رضی الله عنه متقلدا السیف فلقیه رجل من بنی زهرة فقال له : أین تعمد یا عمر ؟ قال : أرید أن أقتل محمدا !

  قال : وكیف تأمن فی بنی هاشم وبنی زهرة وقد قتلت محمدا ؟

  فقال : ما أراك إلا قد صبأت . قال : أفلا أدلك على العجب إن ختنك وأختك قد صبآ وتركا دینك .

  فمشى عمر فأتاهما وعندهما خباب فلما سمع بحس عمر توارى فی البیت فدخل فقال : ما هذه الهینمة ؟ وكانوا یقرءون طه قالا : ما عدا حدیثا تحدثناه بیننا قال : فلعلكما قد صبأتما ؟ فقال له ختنه : یا عمر إن كان الحق فی غیر دینك ؟ فوثب علیه فوطئه وطئا شدیدا فجاءت أخته لتدفعه عن زوجها فنفحها نفحة بیده فدمی وجهها فقالت وهی غضبى : وإن كان الحق فی غیر دینك إنی أشهد أن لا إله إلا الله وأن محمدا عبده ورسوله .

  فقال عمر : أعطونی الكتاب الذی هو عندكم فأقراه وكان عمر یقرأ الكتاب فقالت أخته : إنك رجس وإنه لا یمسه إلا المطهرون فقم فاغتسل أو توضأ فقام فتوضأ ثم أخذ الكتاب فقرأ ( طه ) حتى انتهى إلى : * ( إننی أنا الله لا إله إلا أنا فاعبدنی وأقم الصلاة لذكری ) *

  فقال عمر : دلونی على محمد فلما سمع خباب قول عمر خرج فقال : أبشر یا عمر فإنی أرجو أن تكون دعوة رسول الله صلى الله علیه وسلم لك لیلة الخمیس : اللهم أعز الإسلام بعمر بن الخطاب أو بعمرو بن هشام . وكان رسول الله صلى الله علیه وسلم فی أصل الدار التی فی أصل الصفا .

  فانطلق عمر حتى أتى الدار وعلى بابها حمزة وطلحة وناس فقال حمزة : هذا عمر إن یرد الله به خیرا یسلم وإن یرد غیر ذلك یكن قتله علینا هینا قال : والنبی صلى الله علیه وسلم داخل یوحى إلیه فخرج حتى أتى عمر فأخذ بمجامع ثوبه وحمائل السیف فقال : ما أنت بمنته یا عمر حتى ینزل الله بك من الخزی والنكال ما أنزل بالولید بن المغیرة ؟ فهذا عمر اللهم أعز الإسلام بعمر فقال عمر : أشهد أن لا إله إلا الله وأنك عبد الله ورسوله .

  تاریخ الإسلام ، الذهبی ، ج 1 ، ص 174 – 175 و تاریخ المدینة ، ابن شبة النمیری ، ج 2 ، ص 657 – 659 و تاریخ مدینة دمشق ، ابن عساكر ، ج 44 ، ص 34 – 35 و الطبقات الكبرى ، محمد بن سعد ، ج 3 ، ص 267 – 269 و... .

  از انس بن مالک روایت شده است که عمر در حالیکه شمشیر به همراه داشت از خانه بیرون شد ؛ پس شخصى از بنى زهره او را دید وگفت : اى عمر ، قصد کجا داری؟

  پاسخ داد : مى خواهم محمد را بکشم !!

  گفت : اگر محمد را بکشى ، چگونه از بنى هاشم وبنى زهره در امان خواهى بود ؟

  عمر پاسخ داد : به گمانم که تو نیز دست از دین خود برداشته اى ( و مسلمان شده اى )

  آن شخص گفت : آیا مى خواهى تو را بر چیزى شگفت ، راهنمایى کنم ؟ داماد تو و خواهرت نیز از دین خویش بیرون شده اند !!!

  پس عمر به راه افتاده و به نزد ایشان رفت ؛ خباب نیز در آنجا بود و وقتى که آمدن عمر را احساس کرد در خانه پنهان شد ؛ عمر گفت : این سر و صداها چیست ؟ - ایشان سوره طاها را تلاوت مى کردند – پاسخ دادند : چیزى جز سخنانى که به هم مى گفتیم نبود ؛ عمر گفت : و شاید شما از دین بیرون شدید ؟

  داماد عمر به او پاسخ داد : اى عمر ؛ اگر حق در غیر دین تو باشد چه خواهى کرد ؟

  عمر بر او جهیده و او را لگد کوب نمود ، پس خواهرش هم آمد تا از شوهرش دفاع کند اما عمر چنان با دست بر صورت او کوبید که صورت او خونین شد ؛ پس خواهرش در حال عصبانیت گفت : اگر حق در غیر دین تو باشد پس من شهادت می‌دهم که خدایى جز خداى یگانه نیست و محمد بنده و فرستاده اوست .

  پس عمر گفت : کتابی را که در نزد شماست به من بدهید – عمر خواندن مى دانست – پس خواهرش به او گفت : تو کثیف هستى و غیر از پاکیزگان نباید این کتاب را لمس کنند ؛ برخیز و غسل بنما یا وضو بگیر ؛ پس او وضو گرفت و کتاب را گرفته و خواند : طه ؛ تا به این جا رسید که « اننى انا الله لا اله الا انا فاعبدنى وأقم الصلاة لذکرى »

  عمر گفت : من را به نزد محمد ببرید ؛ وقتى که خباب کلام عمر را شنید گفت : بشارت بادت اى عمر ؛ امیدوارم که دعاى رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم در شب پنجشنبه که گفتند : « خدایا اسلام را به وسیله عمر بن خطاب یا عمرو بن هشام عزیز بنما » در مورد تو مستجاب شده باشد ؛ و در این هنگام رسول خدا در خانه خویش در پاى کوه صفا بودند .

  پس عمر به راه افتاده و به در خانه رسول خدا رفت ؛ و حمزه و طلحه و عده اى نیز درب خانه حضرت بودند ؛ پس حمزه گفت : این شخص عمر است که اگر خدا در مورد او خیر مقدر کرده باشد مسلمان مى شود ؛ و اگر غیر این را اراده کرده باشد کشتن او براى ما آسان است ؛ رسول خدا نیز در خانه بودند در حالیکه به ایشان وحى صورت مى گرفت ؛ پس از خانه بیرون آمدند و به کنار عمر رسیدند ، پس او دست به کمر بند و محل بستن شمشیر برد ؛ پس حضرت فرمودند : اى عمر نمى خواهى بس کنى ؟ تا اینکه خداوند همان ذلتى را که بر ولید بن مغیره وارد کرد ، بر تو نیز فرود آورد ؟ این شخص عمر است ، خدایا اسلام را با عمر عزیز بنما !!! پس عمر گفت : شهادت مى دهم که خدایى جز خداى یگانه نیست و اینکه تو بنده و فرستاده خدایى .

  عمر، با تضمین عاص بن وائل، اسلام را پذیرفت:

  برخی ادعا می‌كنند كه قبل از اسلام آوردن عمر، كسی جرأت نمی‌كرد در خانه كعبه علنی نماز بخواند و مسلمانان مخفیانه به عبادت می‌پرداختند، با اسلام آ‌وردن عمر مسلمانان شجاع شدند و ...

  این مسأله با روایتی كه در صحیح‌ترین كتاب اهل سنت بعد از قرآن نقل شده است،‌ كاملا در تعارض است ؛ بلكه به شدت از مسلمان شدن می‌ترسید و از ترس این كه توسط مشركان كشته نشود، در خانه خود مخفی شده بود؛ اما با تضمینی كه عاص بن وائل به او داد، علنا اسلام را پذیرفت . محمد بن اسماعیل بخاری در صحیح خود می‌نویسد:

  حدثنا یحیى بن سُلَیْمَانَ قال حدثنی بن وَهْبٍ قال حدثنی عُمَرُ بن مُحَمَّدٍ قال فَأَخْبَرَنِی جَدِّی زَیْدُ بن عبد اللَّهِ بن عُمَرَ عن أبیه قال بَیْنَمَا هو فی الدَّارِ خَائِفًا إِذْ جَاءَهُ الْعَاصِ بن وَائِلٍ السَّهْمِیُّ أبو عَمْرٍو علیه حُلَّةُ حِبَرَةٍ وَقَمِیصٌ مَكْفُوفٌ بِحَرِیرٍ وهو من بَنِی سَهْمٍ وَهُمْ حُلَفَاؤُنَا فی الْجَاهِلِیَّةِ فقال له ما بَالُكَ قال زَعَمَ قَوْمُكَ أَنَّهُمْ سیقتلوننی إن أَسْلَمْتُ قال لَا سَبِیلَ إِلَیْكَ بَعْدَ أَنْ قَالَهَا أَمِنْتُ فَخَرَجَ الْعَاصِ فَلَقِیَ الناس قد سأل بِهِمْ الْوَادِی فقال أَیْنَ تُرِیدُونَ فَقَالُوا نُرِیدُ هذا بن الْخَطَّابِ الذی صبأ قال لَا سَبِیلَ إلیه فَكَرَّ الناس .

  عبد اللّه بن عمر مى‏گوید: عمر ، در حالى كه ترسیده بود، در خانه مانده بود كه عاص بن وائل آمد و به او گفت: تو را چه مى‏شود؟ گفت: قوم تو مى‏گویند كه اگر اسلام بیاورم مرا مى‏كشند. گفت: بعد از آنكه من تو را امان دادم كسى با تو كارى ندارد. عاص خارج شد مردم را دید كه به سوئى مى‏روند گفت: كجا مى‏روید؟ گفتند: این پسر خطاب را كه اسلام آورده مى‏جوئیم گفت: كارى به او نداشته باشید؛ پس مردم بازگشتند.

  البخاری الجعفی، ابوعبدالله محمد بن إسماعیل (متوفاى256هـ)، صحیح البخاری، ج 3 ص 1403، ح3651، بَاب إِسْلَامُ عُمَرَ بن الْخَطَّابِ رضی الله عنه ، تحقیق د. مصطفی دیب البغا، ناشر: دار ابن كثیر، الیمامة - بیروت، الطبعة: الثالثة، 1407 - 1987.

  عاص بن وائل، همان كسی است كه رسول خدا صلی الله علیه وآله را مسخره می‌كرد كه خداوند در باره او این آیه را نازل كرد:

  إِنَّا كَفَیْناكَ الْمُسْتَهْزِئینَ. الحجر/95.

  ما شرّ استهزاكنندگان را از تو دفع خواهیم كرد.

  او همان كسی است كه رسول خدا صلی الله علیه وآله را «ابتر» نامید و خداوند در جواب او كوثر را به پیامبرش مرحمت فرمود و خود او را «ابتر» لقب داد:

  إِنَّا أَعْطَیْنَاكَ الْكَوْثَر. فَصَلّ‏ِ لِرَبِّكَ وَ انحَْرْ. إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتر.

  آیا اگر واقعا، عمر آن قدر شجاع و دلاور بود كه اسلام آوردن او ضربه بزرگی به مشركان به شمار می‌رفت و اسلام با ایمان آوردن او عزیز می‌شد، چرا عاص بن وائل كه از سرسخت‌ترین دشمنان اسلام بود به او امان داد و مردم را از كشتن او منصرف كرد؟

  یا این مطالبی كه اهل سنت در باره اسلام آوردن عمر نقل می‌كنند افسانه است، یا عاص بن وائل از این كار هدفی داشته و عمر را به خاطر مسائل دیگر به اسلام آوردن تشوی

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 فروردین 1394

  تحلیل خبر

  در طی این برنامه در شبکه ایران فردا دو انگاره مهم - به رسم همه شبکه های ضد انقلاب و برای چندهزارمین بار - بازگویی می شود:

  الف) از آنجایی که روحانی در میان تحصیلات آکادمیک خود در رشته حقوق و در اسکاتلند با حقوق نوین آشنا شده بود، این امیدواری وجود داشت تا بتواند حامی ارزش های غربی - که لابد به نظر همکلاسی آقای روحانی بسیار متمدنانه تر از ارزش های دینی هستند - در پست ریاست جمهوری باشد.
  این سخن خود حاوی دو موضع مستتر است:
  اول اینکه حقوق و کلا ارزش های مدرن برتر از ارزش ها و حقوق سنتی و دینی هستند.
  به عبارتی این جماعت فرهنگ غربی را بهترین می دانند که لازم است همه جوامع از آنها تبعیت کنند.
  دوم اینکه هر کس که بخصوص در حوزه علوم انسانی در غرب تحصیل کرده است تعهد دارد مروج فرهنگ و مبانی نظری غربی در بین جامعه خودش باشد.این انتظار بیشتر بخاطر توقع خودباختگی این دانشجویان در برابر فرهنگ پر زرق و برق غربی است که لازمه طبیعی آن پذیرش هنجارهای غربی خواهد بود.
  حتی غربی ها و آمریکایی ها برای آموزش نخبگان کشورهای دیگر بالخصوص کشورهایی که با آنها مشکل آرمانی و جهانشمول دارند برنامه ریزی های گسترده ای دارند و برای جذب آنها و سپس تبدیل آنها به مبلغان بی اجر و مزد فرهنگ غربی هزینه های زیادی مصرف می کنند.آمریکایی ها حتی برای کتاب های درسی دانش آموزان مسلمان هم برنامه دارند و اعلام کرده اند برای آموزش اسلام آمریکایی به بچه ها در حال طرح ریزی هستند.

  ب)هر کس وارد دایره حکومتی ایران شود به نیروی حاکمیت تبدیل می شود.
  این هم باز دو حالت دارد:
  اول اینکه این قبیل افراد خودشان معتقد به مبانی دینی و سیاسی نظام اسلامی هستند و لذا به شکلی خودکار در راستای اهداف نظام حرکت می کنند.برخی از این افراد در ابتدا اینگونه نبوده اند و با حضور در ساختار نظام و مشاهده واقعیت ها و نیازها و کاستی ها از یک طرف و تأثیر تعهد و انسانیت و تقوای خود از سوی دیگر اندک اندک به نیروی واقعی نظام اسلامی تبدیل شده اند که البته تغییر این دسته افراد حاکی از قوت و گیرایی نظام نیز می باشد.
  دوم اینکه آنها به لحاظ نظری موافق انقلاب اسلامی هستند اما در عمل همراهی می کنند که می تواند علل مختلفی داشته باشد از جمله انقیاد طبیعی بخاطر قرار گیری در یک سیستم،تأثیر پذیری از مافوق، گذران معیشت، ترس از نافرمانی و ...که این قبیل افراد در تمامی نظام ها یافت می شوند و تا زمانیکه مخالفت هملی با هداف نظام ندارند نباید مانعی برای فعالیت آنها در مسئولیت های غیر کلیدی باشد.

  همکلاسی ضد انقلاب آقای روحانی در اسکاتلند با توجه به اینکه درس ایشان خوب بوده انتظار داشته تا ایشان هم مثل برخی دانشجویان بی بنیه دیگر منفذی باشد برای ترویج ارزش های غربی در ایران...اما آنها از اینکه اتفاق خاصی علیه جریان کلی انقلاب در طی این دو سال نیفتاده است متعجب و ناراحت هستند و تقصیرها را متوجه سیستم می دانند که هر کس واردش می شود تبدیل می شود به سرباز نظام!
  امید که آقای روحانی هم سرباز حقیقی نظام اسلامی باشند و باقی بمانند و هرگز این روبه صفتان لندن نشین را امیدوار به تحقق آرزوهای نحس خود نکنند...چنین باد!

   

  خواندن 76 دفعه

  برچسب‌ها

  ·         کوچ ایرانیان

  ·         ایران فردا

  ·         حسن روحانی

  ·         هم کلاسی روحانی

   

  ·          

   

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 فروردین 1394

  مجری- رهبر جمهوری اسلامی ایران در نخستین موضع‌گیری بعد از تفاهم لوزان در سوئیس اعلام کرد که هنوز اتفاق خاصی نیافتاده است و بار دیگر تاکید کرد که ایران توافقی را می‌پذیرد که بر اساس آن همه تحریم‌های بین‌المللی فوراً برداشته شود، آیت‌الله خامنه‌ای ضمن حمایت مجدد از تیم مذاکره کننده ایران از مقام‌هایی که در این روزها به او برای توافق هسته‌ای تبریک گفته اند، انتقاد کرد.

  گزارشگر- بعد از یک هفته،‌ اولین موضع‌گیری آیت‌الله علی خامنه‌ای درباره توافق هسته ای لوزان سوئیس.. رهبر جمهوری اسلامی ایران پیش از این خواستار توافق یک مرحله‌ای شده بود. همین مسئله باعث شد تا ایران و کشورهای پنج به علاوه یک، بعد از چند روز مذاکره فشرده، تنها یک بیانیه تفاهم صادر کند. با صدور این بیانیه واکنش‌هایی برانگیخته شد. در ایران هر چند برخی مقام‌های تندروی مخالف دولت روحانی روی به انتقاد آوردند اما برخی مقام های حکومتی به رهبر برای پیروزی لوزان تبریک گفتند. روز پنج شنبه آیت‌الله خامنه ای از تبریک این مقام ها انتقاد کرد.

  گزارشگر: حسن فیروزآبادی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، از جمله کسانی بود که به رهبر برای تفاهم لوزان تبریک گفت و یا محمد علی جعفری فرمانده سپاه که از این بیانیه حمایت کرد.

  آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید این سه ماه که بحث بر روی جزییات است مهم است. در حالی آقای (آیت‌الله) خامنه‌ای می‌گوید از جزییات خبر ندارد که سابقه خلاف این را می‌گوید.

  (حسین علیزاده، دیپلمات پیشین ایران در فنلاند) واقعیت این است که در سال 82 هم ایشان طبق خاطراتی که آقای روحانی در این کتاب شان آوردند، در جزییات مذاکرات بودند اما ایشان برای خودشان یک حق تحفض – قائل است که هر جا لازم بود پس از مذاکرات طولانی بتواند بزند زیر میز.

  گزارشگر- همزمان با موضع‌گیری جدید آیت‌الله خامنه‌ای ، حسن روحانی ‌در جشن هسته ای در تهران بار دیگر تاکید کرده است که ایران فقط به شرط برداشتن تحریم‌ها، توافق را امضاء می‌کند.

  اظهارات حسن روحانی: ما هیچ توافقی را امضاء نخواهیم کرد مگر آن که در اولین روز اجرای توافق، تمامی تحریم های اقتصادی بالمره و همان روز لغو شود.

  گزارشگر- موضع‌گیری رهبر آیا بر موضع مقام‌های حکومتی که پیش‌تر به خاطر تفاهم لوزان تبریک گفته بودند تاثیر می‌گذارد.

  (حسین علیزاده، دیپلمات پیشین ایران در فنلاند)بله جمع وسیعی از مجلسیان و خصوصاً آن جناحی که تا همین ده روز گذشته هم بر طبل مخالفت بر مذاکرات می‌زدند همین گروه طرفداران آقای مصباح، اینها نتیجه گیری خواهند کرد و از این به بعد فشار را بالا خواهند برد و جو مذاکرات در داخل را بسیار متشنج‌تر از گذشته می‌کنند.

  گزارشگر- ایران و کشورهای پنج به علاوه یک در لوزان تفاهم‌نامه‌ای را امضاء کردند که بر اساس این چارچوب سعی دارند تا ده تیر ماه یک توافق جامع را امضاء کند.

  مجری- رسول نفیسی تحلیل‌گر مسایل سیاسی از ایالت ویرجینیا با ماست،آقای رسول نفیسی،آیت‌الله خامنه‌ای ‌پس از یک هفته بالاخره واکنش نشان داد از ماحصل صحبت‌آقای (آیت‌الله)خامنه‌ای ‌چه برداشتی می‌شود کرد؟

  (رسول نفیسی، تحلیل‌گر مسایل سیاسی از ایالت ویرجینیا)برخلاف آنچه که به نظر می‌رسد این صحبت آقای (آیت‌الله) خامنه‌ای توشیح این مذاکرات است. به خاطر این‌که در ماهیتش وارد نشد، فقط چند چیز جزیی حاشیه‌ای را بیان کرد که آن هم تازگی نداشت. به خاطر این که همان روزی که آقای روحانی اعلام کرد که تمام تحریم‌ها برداشته می شود، آقای باراک اوباما ‌در همان روز گفت که تحریم‌ها مرحله به مرحله ای است و بنابراین این یک چیز تازه‌ای نیست و این اختلافی است که دارند و تا سه ماه دیگر به این مسئله رسیدگی می‌کنند و در ماهیت هیچ اختلافی مثل این که وجود ندارد و این که ایشان گفته است که نباید در مسایل دیگر مسایل اتمی، وارد بشویم این هم که مسلم است، طرف آمریکایی هم این را خیلی خوب می‌داند و اصلاً وارد این‌ها نشدند و حتی گفتند این که اگر در این مذاکرات به جایی برسیم، مذاکرات بعدی را هم دنبال خواهیم کرد، بسیار بسیار سیگنال و اشاره مثبتی است ولی توجه بفرمایید که این صحبت آقای (آیت الله) خامنه‌ای چندین جنبه دارد. یک جنبه در مقابل شادی مردم است. ایشان به مردم می‌گوید که بی‌خود شاد نباشید، توجه بفرمایید که شادی مردم در واقع به طور غیرمستقیم نفی تمام سیاست‌های اخیر آقای (آیت‌الله) خامنه‌ای و محمود احمدی‌نژاد و اشاره به مسایلی است که اینها می‌کنند یعنی مسئله اقتصاد مقاومتی و غیره است. یعنی مردم ایران می‌خواهند که صلح بکنند و می‌خواهند در سایه آرامش، اقتصاد رشد پیدا کند و وارد این مسایل مناقشه بی‌خود و درگیری‌های بی‌جهت نشوند.

  مجری- آقای رسول نفیسی اما شما می‌گفتید که هیچ نکته تازه‌ای در صحبت‌های آقای (آیت الله) خامنه‌ای نبود اما در این مورد مشخص که گفتند تحقیق و توسعه ایران باید ادامه داشته باشد و حالا برخی محدودیت‌ها هم اگر اعمال شود می‌پذیریم، آیا فکر می‌کنید که این نقطه ،‌نکته تازه‌ای نیست، این نمی‌تواند یک نشانه‌ای از شاید نرمش باشد؟

  (رسول نفیسی، تحلیل‌گر مسایل سیاسی از ایالت ویرجینیا)نه، خیر این در تفاهم نامه است. یعنی این که در فردو این تحقیقات و این نوع گسترش علمی مسئله ، حتی وزیر امور خارجه ایران هم گفت، حتی با کمک و شرکت خارجی‌ها این تحقیق و توسعه ادامه پیدا خواهد کرد. این به هیچ وجه مسئله تازه‌ای نیست به نظر من این مسئله‌ای که در اینجا عنوان شد،‌در واقع یک مقداری عکس العمل ایشان است نسبت به شادی مردم که در واقع نفی سیاست‌های اخیر آقای (آیت‌الله) خامنه‌ای و محمود احمدی نژاد است و دیگر این‌که قسمت شدیدی که ایشان حمله کرد به عربستان سعودی که این یک مسئله بی‌سابقه‌ای است و شاید نشان از یک مسایل بسیار جدی در منطقه داشته باشد و برخوردهای جدی با توجه به فرستادن ناوچه های ایران در منطقه است و غیره.

  مجری- آقای رسول نفیسی ، فقط این سؤال را می‌خواستم بپرسم در مورد یکی از نکاتی که آقای (آیت الله) خامنه‌ای اشاره کردند شما هم خیلی کوتاه به اش پرداختید آنجایی که آقای (آیت الله) خامنه‌ای گفتند که اگر مذاکرات خوب پیش برود در مسایل دیگر هم ایران مذاکره می‌کند. آیا منظور ایشان در مسایل بین المللی است در معنی عام یا حتی مناسبات بین ایران و آمریکا.

  (رسول نفیسی، تحلیل‌گر مسایل سیاسی از ایالت ویرجینیا)من تصورم این است که در مناسبات بین ایران و آمریکا و با توجه به حدودی که ایشان اعمال می‌کند یعنی می گوید کاری به کار ما نداشته باشیم که در منطقه چکار می‌کنیم. کاری به مسایل داخلی ما نداشته باشید ولی حاضریم درباره سایر مسایل با هم مذاکره کنیم. یعنی در واقع دارد محدودیت‌ها را برای مذاکرات آینده هم در این صحبت خاص مشخص می کند.

  مجری- آیا فکر نمی‌کنید که پس این می‌تواند در واقع قدری تفاوت داشته باشد صحبت‌های آقای (آیت الله) خامنه‌ای با صحبت‌های قبلی شان.

  (رسول نفیسی، تحلیل‌گر مسایل سیاسی از ایالت ویرجینیا)این یک مقدار تفاوت است ولی توجه بفرمایید که از آغاز این مذاکرات ما دیدیم که صحبت‌ها به طرف آرامش و به طرف تفاهم بوده است و این که بگوییم این مسئله کاملاً تازه‌ای است نه این مسئله خیلی تازگی ندارد ولی خب بیان آن تازگی دارد. توجه بفرمایید که مذاکرات اصلاً با نظر خود آقای (آیت الله) خامنه‌ای و قبل از ریاست جمهوری جدید شروع شد. بنابراین اگر به روند این جریان نگاه کنید بله ایران و آمریکا در یک مرحله‌ای هستند که وارد مذاکرات جدید بشوند و حتی فرانسوی‌ها تصور می‌کنند که آمریکا دارد ایران را جایگزین عربستان می‌کند.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 فروردین 1394

   

  بین‌الملل » غرب

  کیسینجر: توافق سوییس بیشتر به نفع ایران است

  «هنری کیسینجر» وزیر امور خارجه اسبق آمریکا، توافقی را که بر پایه بیانیه سوییس تدوین شود عامل ارتقای جایگاه ایران در خاورمیانه و بیشتر به نفع تهران دانست.

  به گزارش مشرق، کیسینجر دربخشی از نوشتار مشترک خود با «جرج شولتز» وزیر امور خارجه دولت «رونالد ریگان»، با عنوان «توافق ایران و تبعات آن» که در روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» منتشر شده است، با تکرار ادعاهای سنتی غرب علیه ایران گفت: برای جلوگیری از گسترش نفوذ تهران در منطقه، در صورت رسیدن به توافق جامع بر مبنای بیانیه سویس، باید پاره ای محدودیت های سیاسی نیز به محدودیت های برنامه هسته ای ایران پیوند بخورد.


  دراین نوشتار مشترک آمده است: «چارچوب اعلام شده برای توافق بر سر برنامه هسته ای ایران می تواند یک بحث اساسی ملی را (در آمریکا) رقم بزند. موافقان از محدودیت هایی که این توافق بر برنامه هسته ای ایران وضع خواهد کرد به وجد آمده اند و مخالفان، میزان راستی آزمایی این محدودیت ها و تاثیر طولانی مدت آنها بر ثبات منطقه و نظام بین الملل را زیر سوال برده اند. اهمیت تاریخی توافق و صد البته میزان پایداری و تداوم آن به این بستگی دارد که هریک از طرفین که احساسات خود را معتبر می دانند، بتوانند به تفاهم برسند یا خیر.»

  در این نوشتار درباره رویکرد روسای جمهوری پیشین آمریکا به برنامه هسته ای کشورمان، آمده است:

  «طی بیست سال اخیر، سه رییس جمهوری آمریکا از هر دو حزب اصلی این کشور اعلام کرده اند که سلاح هسته ای ایران، با منافع آمریکا و منافع کل دنیا تعارض دارد و آمادگی خود را برای استفاده از زور برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای اعلام کردند. اکنون، مذاکراتی که ۱۲ سال قبل به عنوان یک اقدام بین المللی برای پیشگیری از دستیابی ایران به یک زرادخانه هسته ای آغاز شد، با توافقی رو به پایان است که برخورداری ایران از این قابلیت را پذیرفته است؛ هرچند که این کشور طی ۱۰ سال اولیه توافق، از تمامی قابلیت های خود به طور کامل برخوردار نخواهد بود.»
  دراین نوشتار آمده است: «ایران با استفاده از یک دیپلماسی زیرکانه و تمرد و مقاومت علنی برابر قطعنامه های سازمان ملل، مذاکرات را به تدریج در دست گرفته است. ایران در ابتدا، حدود ۱۰۰ دستگاه سانتریفیوژ داشت اما امروز این رقم به حدود ۲۰۰۰۰ (بیست هزار) دستگاه رسیده است. اکنون، تهدید به جنگ بیش از آنکه ایران را محدود کند، دست و پای غرب را بسته است. در واقع، ایران تمایل خود به مذاکره را امتیازی برای خودش می داند و غرب احساس کرده است که مجبور است با طرح یک پیشنهاد جدید از هریک از بن بست ها، خارج شود.»

  این دو دیپلمات ارشد سابق آمریکا سپس ادعاهای قبلی غرب علیه برنامه هسته ای صلح آمیز کشورمان را تکرار کردند:«اکنون برنامه هسته ای ایران به جایی رسیده است که تا دستیابی به توان ساخت سلاح هسته ای فقط ۲ تا ۳ ماه فاصله دارد. بر اساس توافق مطرح شده، ایران به مدت ۱۰ سال، حداکثر یک سال برای دستیابی به توان ساخت هسته ای زمان لازم دارد و بعد از یک دهه، زمان رسیدن ایران به این مرحله به مراتب کمتر خواهد شد.»

  تکرار این ادعاها درحالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است برنامه هسته ای صلح آمیز و در چارچوب مقررات و نظارت بین المللی دارد و سلاح هسته ای و کشتار جمعی علاوه بر حرمت شرعی، در دکترین دفاعی تهران هیچ جایی ندارد.

  این دو دیپلمات ارشد سابق آمریکا، اقدامات باراک اوباما، رییس جمهوری و «جان کری» وزیر خارجه آمریکا را در مذاکرات هسته ای ستودند و در عین حال با اشاره به برخی از محدودیت هایی که بر برنامه هسته ای ایران اعمال خواهد شد، تاکید کردند:

  «آنچه که معنا و اهمیت چارچوب کنونی را تعیین می کند، قابلیت راستی آزمایی و اجرای آن است. مذاکره برای توافق نهایی فوق العاده چالش برانگیز خواهد بود. هنوز یک متن رسمی منتشر نشده است و چارچوب اعلام شده نشان دهنده برداشت یک جانبه آمریکا از توافق است و از جهات مهمی با بیانیه مشترک ایران و اتحادیه اروپا به خصوص در رابطه با لغو تحریم ها و برنامه مجاز تحقیق و توسعه، فرق دارد. مذاکره کننده ارشد ایران (محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان) نیز برخی از بندهای آن را رد کرده است.»

  این دو سیاستمدار آمریکایی خاطرنشان کردند که درباره زمان مورد ادعای غربی ها موسوم به «گریز هسته ای» نیز ابهاماتی وجود دارد:
  «تقریبا در مراحل آخر مذاکرات بود که این مفهوم جایگزین مبنای پیشین شد. بر اساس مبنای قبلی، ممکن بود ایران اجازه یابد که از ظرفیت فنی ای متناسب با یک برنامه هسته ای غیرنظامی قابل اجرا برخوردار شود. این رویکرد جدید، راستی آزمایی را پیچیده و آن را سیاسی تر کرده است چرا که معیارها مبهم هستند.

  «با این رویکرد جدید، ایران برای اجرای محدودیت های پیشنهاد شده، از هیچ یک از تجهیزات، تاسیسات یا مواد شکافت پذیر خود به طور دائم دست نخواهد کشید بلکه فقط آنها را تحت نظارت و محدودیت موقت قرار خواهد داد که در بسیاری از موارد این محدودیت ها حداکثر مهر و موم کردن یک انبار یا بازرسی های دوره ای از تاسیسات اعلام شده، است.»


  این دو سیاستمدار آمریکایی بر این باورند که سازوکارهایی که درخصوص تحریم های ایران تعریف شده است، باعث می شود تا ایران با اجرای مجموعه ای از محدودیت های موقت بر برنامه هسته ای خود، به طور دائمی از تحریم ها خلاصی یابد. وی همچنین درباره بند «بازگشت فوری» تحریم ها به حالت قبل نیز نوشت:

  «انجام این ماده آن قدرها هم ساده نیست و تحریم ها به طور خودکار دوباره برقرار نخواهند شد. ایران می تواند با یک تصمیم، توافق را نقض کند اما برقراری مجدد موثرترین تحریم ها به اقدام هماهنگ بین المللی نیاز دارد. خواسته های عموم مردم و ملاحظات تجاری کشورهایی که با اکراه به روندهای بین المللی تحریم های ایران ملحق شدند، مانع از برقراری مجدد خودکار تحریم ها یا حتی از سرگیری سریع آنها خواهد بود. در واقع، اگر فرایند پیگیری اجرای توافق، دارای تعاریف روشن و واضح نباشد، اقدام برای برقراری مجدد تحریم ها ممکن است به جای اینکه ایران را منزوی کند، به انزوای آمریکا منجر شود.»

  این دو دیپلمات کهنه کار آمریکا در ادامه تحلیل خود از آنچه تبعات توافق هسته ای احتمالی بر اساس چارچوب کنونی، نامیدند، سخن گفتند:
  «پایان تدریجی این محدودیت ها که طی ۱۰ سال روی خواهد داد، ایران را قادر می کند که بعد از این مدت به یک قدرت قابل توجه هسته ای، صنعتی و نظامی تبدیل شود. محدودیت های وضع شده بر برنامه تحقیق و توسعه ایران علنا اعلام نشده یا احتمالا هنوز بر سر آنها توافق حاصل نشده است. بنابراین ایران می تواند طی مدت توافق، فناوری هسته ای پیشرفته خود را افزایش دهد و بعد از سپری شدن مدت توافق یا شکسته شدن آن، به سرعت سانتریفیوژهای پیشرفته تر خود را به کار اندازد.»

  این دو دیپلمات سابق آمریکایی همچنین تاکید کردند: «مسائل ذیل در مذاکرات آتی باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد: ساز و کار کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از ۱۰۰۰۰ (ده هزار) کیلوگرم کنونی به ۳۰۰ کیلوگرم، ابعاد غنی سازی بعد از ۱۰ سال و نگرانی های آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای نظامی سابق ایران. توان حل این مسائل و مسائل مشابه است که باید مشخص کند آمریکا میز مذاکره را ترک می کند یا خیر یا چه وقت این کار را انجام دهد.»

  در این نوشتار مشترک به رسم بسیاری از مقامات غربی، این دو دیپلمات سابق آمریکا نیز درصدد القای خطر ایران قدرتمند برای منطقه برآمده و مدعی شدند: «از نگاه همسایگان ایران، پذیرش غنی سازی ایران از سوی آمریکا به معنای یک خطر دائمی برای آنهاست و امکان دارد که برخی از بازیگران مطرح منطقه این طور به قضیه نگاه کنند که آمریکا مایل است توان هسته ای نظامی را در اختیار کشوری (ایران) بگذارد که آنها او را تهدید اصلی علیه خود می دانند. دولت های متعددی نیز خواستار برخورداری از توانی حداقل برابر ایران خواهند شد که عربستان سعودی یکی از آنهاست. بقیه نیز احتمالا همین کار را خواهند کرد و در این صورت خواهد بود که توافق، تبعات بازگشت ناپذیری به بار خواهد آورد... و در این صورت .... مفهوم «بازدارندگی هسته ای» یا «ثبات راهبردی» به خطر خواهد افتاد».

  کیسینجر بدون اشاره به خصومت علنی و عملی آمریکا و متحدانش با ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و اقدامات ضد ایرانی متعدد و مستمر آنها در برهه های زمانی گوناگون، افزودند:

  «عده ای معتقدند که بزرگ ترین دستاورد توافق، این است که شاید خصومت ستیزه جویانه سی و چند ساله ایران با غرب و نهادهای بین المللی به پایان می رسد یا حداقل تعدیل می شود. به این ترتیب، فرصتی مهیا خواهد شد تا ایران را نیز به اقداماتی برای بازگرداندن ثبات به خاورمیانه وارد کرد. من در دورانی که ایران و آمریکا در یک صف استراتژیک قرار داشتند در کاخ سفید بودم و امتیازات این رویکرد را برای هر دو کشور و خاورمیانه از نزدیک دیده ام.  «ما از چنین نتیجه ای با کمال میل استقبال می کنیم. ایران یک دولت ملی قابل توجه با یک فرهنگ تاریخی و هویت ملی عمیق و ریشه دار است و جمعیت جوان و نسبتا تحصیل کرده ای دارد. تبدیل شدن ایران به یک شریک اتفاق بسیار مهمی خواهد بود اما شراکت در چه موضوعی؟ همکاری، مستلزم این است که طرفین تعریف متجانسی از «ثبات» داشته باشند اما اکنون شاهدی که دال بر اینکه ایران و آمریکا به حداقلی از این تفاهم رسیده باشند، وجود ندارد.»

  وی مانند سایر همقطاران خود در دستگاه سیاسی واشنگتن، کشورمان را به دخالت در کشورهای همسایه از جمله یمن و عامل اصلی بی ثباتی خاورمیانه متهم کرد و مدعی شد:

  «اگر محدودیت سیاسی به محدویت هسته ای پیوند نخورد، توافقی که ایران را از تحریم ها آزاد کند خطر تقویت و تحکیم اقدامات هژمون خواهانه ایران را در پی خواهد داشت. چرا که در غیر این صورت، متحدان سنتی ما به این نتیجه خواهند رسید که آمریکا در قبال یک همکاری موقت هسته ای، به هژمونی ایران رضایت داده است و در پی موازنه سازی هسته ای با ایران برخواهند آمد.»

   

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 فروردین 1394

  گلوله باران بی‌وقفه عدن از سوی ائتلاف سعودی

  منابع خبری از یمن اعلام کردند که هم اکنون کشتی‌های جنگی ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی در حال گلوله باران بی وقفه شهر عدن هستند.

  به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری المیادین، هم اکنون کشتی‌های جنگی وابسته به ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی در حال گلوله باران بی وقفه شهر عدن هستند.

  این منابع خبری در ادامه اعلام کردند: علاوه بر کشتی‌های جنگی، جنگنده‌های ائتلاف سعودی عربی نیز در حال بمباران شهر عدن هستند و این شهر اکنون از آسمان و دریا هدف حمله قرار گرفته است.

  این در حالی است که پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن نیز در شهر عدن همچنان ادامه دارد.

  عربستان از بامداد ششم فروردین، پس از شکست تمام طرح‌ها و سیاست‌هایش در یمن، به گزینه نظامی روی آورد و مناطق مختلف یمن را آماج حملات هوایی خود قرار داد، برخی کشورهایی که از نظر اقتصادی به کمک‌های عربستان نیازمند هستند، با عربستان در تجاوزات آشکار به یمن همراه شده‌اند.

  بحرین، قطر، کویت، امارات، مغرب، سودان، اردن و مصر از جمله کشورهایی هستند که به جنگ علیه یمن به عربستان پیوسته‌اند. این در حالی است که پاکستان نیز از آمادگی خود برای مشارکت در این جنگ خبر داده و ترکیه نیز اعلام کرده که در حال بررسی شرکت در عملیات نظامی موسوم به طوفان قاطع است.

  از آغاز تجاوز عربستان به یمن ده‌ها تن از شهروندان یمنی که بین آنها شمار زیادی زن و کودک دیده می‌شوند، به شهادت رسیده یا زخمی شده‌ اند.

  بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای از ابتدای حملات عربستان به یمن تاکنون بیش از 100 تن شهید و 350 نفر نیز زخمی شدند.

  منابع سازمان ملل نیز اعلام کرده‌اند که از ابتدای حملات سعودی به یمن تاکنون 62 کودک به شهادت رسیده ‌اند.

  این در حالی است که تنها در بمباران یک کارخانه تولید لبنیات در استان الحدیده یمن که بامداد امروز به وقوع پیوست دست کم 37 تن به شهادت رسیدند و 80 تن نیز زخمی شدند.

   

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 فروردین 1394

  واشنگتن به دنبال تغییر نظام ایران است

  شورای روسیه با اشاره به تفاهم هسته‌ای «لوزان» نوشت که هدف واشنگتن، تغییر نظام ایران است و به محض اینکه اوضاع منطقه به حالت عادی درآمد، آمریکا شروع به ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران می‌کند.

  به گزارش مشرق، «شورای امور بین‌الملل روسیه» هفته گذشته در گزارشی به تحلیل تفاهم هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) پرداخته است.

  نویسنده این گزارش به تحریم‌های یک دهه‌ای غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرده و نوشته است که برنامه هسته‌ای ایران موجب بروز نگرانی‌هایی در جامعه بین‌الملل شده بود و سریع بعد از آن ادامه داد: «آیا این نگرانی‌ها موجه بود؟»

  هرگز ردی از نظامی‌گری در برنامه هسته‌ای ایران یافت نشد


  این پایگاه روسی سپس در پاسخ به این سوال ادامه داد: «حتی بازرسان مشکل‌پسند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم نتوانستند نشانه‌های قابل توجهی از مؤلفه‌های نظامی در برنامه هسته‌ای ایران بیابند. بله درست است که ایران تمایلی به ورود به مذاکرات نداشت؛ درست است که این کشور بازکردن تأسیسات هسته‌ای خود برای بازرسی را دشوار می‌دید و همچنین این کشور علیرغم اعتراضات سازمانهای نظارتی بین‌المللی، تحقیقات هسته‌ای خود را ادامه داد اما با اینحال تا چه اندازه این کشور به ساخت یک بمب نزدیک شد و اصلاً برای ساخت یک بمب برنامه‌ریزی کرد؟»

  این گزارش سپس افزود: «این مسئله همچنان به عنوان یک سوال باز باقی مانده است. علیرغم حقیقت فقر شدید اورانیوم در ایران یا حتی ممنوعیت تولید سلاح‌ هسته‌ای که طبق آموزه‌های دینی ایران توسط آیت الله «علی خامنه‌ای» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران مطرح شد، هیچ کس در غرب (به ویژه در آمریکا) متقاعد نشد و فشار بر ایران سال به سال افزایش پیدا کرد و تحریم‌ها تشدید بخشیده شد. با اینحال ایران تسلیم نشد و از فرایند مذاکره عقب‌نشینی کرد و شرایط بیشتر و بیشتری در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و 1+5 برای امضای یک توافق جامع مطرح کرد.»

  شورای روسیه نوشت: «در عین حال، رسانه‌های جهان، لجاجت ایران در زمینه‌های مذکور را اینگونه تشریح کردند که "تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها" و نوشتند اگر ایران واقعاً چیزی برای مخفی کردن ندارد، این حقه‌های دیپلماتیکی برای چیست؟ اما تهران تقریباً نمی‌توانست بدون هیچ پیش شرطی، تمامی خواسته‌های جامعه بین‌الملل را محقق کند زیرا این کار حاکمیت ملی این کشور که حق پیشرفت در زمینه علمی و فنی بود را در معرض خطر قرار می‌داد. تمامی این فشارها، برنامه هسته‌ای ایران را در چشمان جامعه ایران به سطح آرمان ملی ایران ارتقا داد.»

  واشنگتن حتی در صورت توافق به دنبال تغییر نظام ایران است


  بر اساس این گزارش، «توافق هسته‌ای» کنونی که ادامه طبیعی توافق اولیه 2013 ژنو است، ایران را وادار می‌کند تا «بخشی از استقلال ملی خود را واگذار کند»، اما به عقیده مقامات این کشور، ایران هنوز هم یک پیروزی چشمگیر به دست آورده است «زیرا از حق ایران برای استفاده از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز دفاع کرده است.»

  شورای روسیه تأکید کرد: «آیا توافق نهایی ایران و 1+5، راه را برای گرم شدن روابط بین تهران و پایتخت‌های غربی هموار می‌کند؟ بعید است که اینطور شود. دستکم تا جایی که به واشنگتن مربوط می‌شود، چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. در چارچوب توافقات در زمینه برنامه هسته‌ای ایران، کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند تا در حوزه اقتصادی، روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران تقویت کنند زیرا ایران را بعنوان یک منبع هیدروکربن، جایگزین خوبی برای روسیه می‌دانند. اما تا جایی که به آمریکا مربوط می‌شوند، توافق هسته‌ای، راهبرد این کشور را تغییر نمی‌دهد زیرا هدف واشنگتن تغییر نظام ایران که خارج از کنترل کاخ سفید است و یک مسیر سیاسی مستقل را در منطقه دنبال می‌کند، می‌باشد.»

  شورای روسیه گزارش کرد: «به احتمال خیلی زیاد مدتی بعد از توافق، بهانه‌ای برای اعمال فشار به ایران پیدا شود. در حال حاضر، آمریکا به ایران نیاز دارد. آنها به ایران نیاز دارند زیرا می‌توانند از ظرفیت و نفوذ این کشور در مبارزه با داعش بهره برند؛ آن‌ها برای ایجاد یک وزنه تعادل در خاورمیانه با قطر و عربستان سعودی که کاملاً خارج از کنترل واشنگتن هستند، به ایران نیاز دارند اما به محض اینکه اوضاع نسبتاً به حالت عادی درآمد، آمریکا شروع به ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران می‌کند. وجود یک رژیم مستقل در تهران، به سختی می‌تواند با طرح‌های بلندمدت هر دولتی که در آمریکا باشد، جور درآید.»

  مسکو باید برای تقویت مناسبات اقتصادی با تهران تلاش کند


  این اندیشکده روسی همچنین نوشته است: «برای روسیه، توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران هم به مفهوم چالش‌های جدید و هم به مفهوم فرصت‌های جدید است. از یک طرف، این تهدید برای روسیه وجود دارد که ایران بعنوان یک رقیب برای روسیه در بازار جهانی گاز ظاهر شود. اما از طرف دیگر، چشم انداز گسترش همکاری اقتصادی بین دو کشور نیز وجود دارد. با ورود پول به ایران و دور شدن تحریم‌ها از ایران، پیشرفت‌های جدیدی در زمینه قراردادهای تجارت تسلیحات به وجود می‌آید. نباید فراموش کرد که ایران یک بازار عظیم برای کالاهای صنعتی و کشاورزی روسیه است.»

  این گزارش می‌افزاید: «شرکت‌های روسیه می‌بایست حداکثر تلاش خود را به کار گیرند تا پرسودترین قراردادهای ممکن در زمینه نفت و گاز را به محض شکسته شدن تحریم‌های این بخش با ایران منعقد کنند و همچنین می‌توان پیشنهاد فرصت‌های زیرساختی و تولیدی روسیه برای انتقال گاز به مشتریان در اروپا و آسیا را به ایران پیشنهاد داد.»

  شورای روسیه در پایان نتیجه‌گیری کرد: «ایران یک کشور عملگرا است که باید برای آن مبارزه کنیم. اگر ما در جلب حاکمیت ایران به پیشنهادات خود موفق عمل کنیم، مزیت همکاری با ایرانی که جدیداً از تحریم‌ها رها شده، بیش از پیامدهای منفی ظهور این کشور در بازار جهانی هیدروکربن‌ها است.»

   

 • نظرات() 
 • شنبه 22 فروردین 1394

  بگو چه میوه‌ای دوست داری تا بگویم چه شخصیتی داری

  بگو چه میوه‌ای دوست داری تا بگویم چه شخصیتی داری

  تصور کنید یک ظرف بزرگ پر از این میوه‌های رنگ و وارنگ جلوی رویتان به شما چشمک می‌زند و شما حق دارید تنها یک میوه را انتخاب کنید. آن میوه کدام است؟

   

  پرتقال ـ سیب ـ موز ـ نارگیل ـ آناناس ـ انبه ـ گیلاس ـ انگور سیاه ـ هلو ـ گلابی

   

  و حالا جواب:

   

  پرتقال: شما فردی صبور و مصمم‌ هستید. کارهایتان را آهسته انجام می‌دهید، اما درعوض تمام جنبه‌های آن را کامل می‌کنید و از انجام سخت‌ترین کارها، کوچک‌ترین واهمه‌ای ندارید. شاید کمی خجالتی باشید، اما برای دیگران، مقام یک دوست قابل اعتماد و تکیه‌گاهی امن را دارید. سلیقه خوبی دارید. دوستان‌تان را محتاطانه انتخاب می‌کنید. هنگامی که عاشق شوید، عواطف تمام وجود شما را در بر می‌گیرد. از جنگ و دعوا گریزانید و به هیچ وجه تن به آن نمی‌دهید.

   

  سیب: شما شخصی افراطی، پرحرف و یکپارچه انگیزه و انرژی هستید و حرف دلتان را کاملا رک می‌گویید. شاید قدرت سازماندهی‌تان چندان قوی نباشد، اما می‌توانید یک گروه را به خوبی رهبری کرده و آنها را در جهتی که مدّنظرتان است هدایت کنید. فردی سریع‌العمل هستید و از مسافرت کردن لذت می‌برید. بشدت عاشق زندگی هستید و از این لحاظ، هر کسی با شما قابل مقایسه نیست. وقتی همراه با شریک عاطفی‌تان قرار می‌گیرید، جذابیت‌های وجودی‌تان را به آرامی بیرون می‌ریزید.

   

  موز: شما انسانی آسان‌گیر، بامحبت، گرم و دلسوزید. از اعتماد به نفس ضعیف‌تان رنجی می‌برید و گاهی اوقات هم خجالتی می‌شوید. دیگران از لطافت و ظرافت وجود شما خوششان می‌آید، اما در عین‌حال مراقب باشید که آماج سوءاستفاده قرار نگیرید. شما از همه چیز شریک عاطفی‌تان لذت می‌برید؛ چه جسمی و چه روحی. به همین دلیل، معمولا در رابطه‌ای که با او دارید، توازن برقرار است.

   

  نارگیل: نارگیل دوستان افرادی جدی و متفکرند. اگر شما هم در زمره این افراد هستید، پس احتمالا به بودن در جامعه علاقه دارید و با احتیاط انتخاب می‌کنید که به عضویت چه گروهی دربیایید. گاهی اوقات لجباز می‌شوید، اما این به معنای بی پروا بودن شما نیست. تیز و چابک هستید و اصرار دارید در هر جمعی نفر اول باشید، و در این زمینه به محیط حساسیت بیشتری دارید. برای انتخاب شریک زندگی‌تان به هوش او بیشتر از دوست داشتنی بودنش اهمیت می‌دهید.

   

  آناناس: سریع تصمیم می‌گیرید و سریع‌تر از آن عمل می‌کنید. اگر به نفع‌تان باشد، براحتی شغل‌تان را عوض می‌کنید. در سازماندهی اوضاع براستی یک نابغه‌اید و می‌توانید تعداد زیادی کار را همزمان بخوبی انجام دهید. خیلی زود با دیگران دوست نمی‌شوید، اما اگر فردی را در حلقه رفیقان خود بیاورید، این رفاقت ابدی خواهد بود. اهل روابط رمانتیک نیستید. شریک عاطفی‌تان به توانایی‌های شما می‌بالد، اما از این که به او ابراز محبت نمی‌کنید ناراحت است.

   

  انبه: دیگر انسان‌ها روی شما حساب باز می‌کنند. شما افکاری تثبیت‌شده دارید و به آسانی نظرتان را برنمی‌گردانید. فردی افراطی هستید یا چیزی را دوست دارید یا از آن چیز متنفرید. از چالش‌های ذهنی لذت می‌برید. فردی جدی و محکم‌ هستید، اما در مقابل شریک عاطفی‌تان کاملا نرم و لطیف بوده و وی را به تمام معنا تامین می‌کنید.

   

  گیلاس: اگر گیلاس میوه محبوب‌تان است، احتمالا زندگی را چندان شیرین نمی‌بینید. زندگی برای شما فراز و فرود زیاد دارد و این حالت بویژه درمورد شغل‌تان برای شما مشهود است. ناراحتید که چرا پول‌های کوچک به دست تان می‌رسد و از مبالغ کلان خبری نیست. بسیار خلاقید و ذهنیت بالایی دارید. نسبت به شریک عاطفی‌تان وفادار و صادقید، اما در ابراز علاقه مشکل دارید. خانه را به چشم پناهگاه خود می‌بینید و دوست دارید همواره در جمع خانواده و فرد مورد علاقه‌تان باشید.

   

  انگور سیاه: فردی مودب هستید، اما بشدت دمدمی مزاج عمل می‌کنید. از زیبایی لذت می‌برید و به انسان‌های زیبا هم علاقمندید. خونگرم و اجتماعی هستید و به همین دلیل از محبوبیت بالایی برخوردارید. به زندگی عشق می‌ورزید و به خوشپوشی اهمیت زیادی می‌دهید. شریک زندگی‌تان باید زرنگ باشد و از تمام ابعاد جالب وجود شما لذت ببرد.

   

  هلو: شما از طعم خوش زندگی لذت می‌برید. رفتاری دوستانه دارید و حرف‌تان را راحت می‌زنید. براحتی دیگران را می‌بخشید و اشتباهات‌شان را فراموش می‌کنید، و برای دوستی ارزش بسیار زیادی قائلید. فردی مستقل و آرمانگرایید و به همین دلیل در زندگی‌تان همواره به سمت جلو پیش می‌روید. بسیار عاطفی و در عین حال، وفادار و صادق هستید. اما معمولا دوست ندارید که هرکسی از ماجرای عشقی‌تان خبردار شود.

   

  گلابی: شما با یک دنیا عشق و علاقه شروع به انجام کارها می‌کنید، اما عادت ندارید آنها را به پایان برسانید. فردی دمدمی مزاج هستید و اصرار دارید که خیلی زود به نتیجه برسید. از بحث کردن راجع به موضوعات مختلف لذت می‌برید و افراد همفکر خودتان را دوست دارید. براحتی با دیگران دوست می‌شوید، اما معمولا این رفاقت‌ها دوام چندانی ندارد.

   

 • نظرات() 
 • شنبه 22 فروردین 1394

  » سیاسی

  تعداد بازدید: ۲۸۶۵

  دستور روحانی درمورد تعرض به دو ایرانی در جده

  رئیس جمهوری در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حادثه تعرض به دو نوجوان زائر ایرانی در فرودگاه جده تاکید کرد: سازمان حج و زیارت با همکاری وزارت امور خارجه، پیگیری‌های خود را ادامه داده و نسبت به مجازات مجرمین و تامین امنیت زائران اطمینان حاصل نماید و گزارش دقیق و جامعی برای تصمیم گیری ارائه کند.

  کد خبر: ۴۹۰۳۸۱

  تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۹ - 11 April 2015

  رئیس جمهوری در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حادثه تعرض به دو نوجوان زائر ایرانی در فرودگاه جده تاکید کرد: سازمان حج و زیارت با همکاری وزارت امور خارجه، پیگیری‌های خود را ادامه داده و نسبت به مجازات مجرمین و تامین امنیت زائران اطمینان حاصل نماید و گزارش دقیق و جامعی برای تصمیم گیری ارائه کند.

  به گزارش فارس، رئیس جمهوری در نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حادثه تعرض به دو نوجوان زائر ایرانی در فرودگاه جده تاکید کرد: سازمان حج و زیارت با همکاری وزارت امور خارجه، پیگیری های خود را ادامه داده و نسبت به مجازات مجرمین و تامین امنیت زائران اطمینان حاصل نماید و گزارش دقیق و جامعی برای تصمیم گیری ارائه کند.

  متن نامه حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این شرح است:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  جناب آقای دکتر علی جنتی
  وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
  با توجه به حادثه تعرض به دو نوجوان زائر ایرانی در فرودگاه جده، اگرچه احترام به علائق مذهبی مردم و تامین امکانات زیارتی برای علاقمندان جزو سیاست ها و برنامه های دولت است، لیکن در صورتی که امنیت و کرامت زائران تامین نشود استحباب این امر در مقابل گناه بزرگ توهین به زائران و صدمه به عزت ملی رنگ می بازد و در شرایطی ممکن است به حرام تبدیل شود. از این رو ضروری است سازمان حج و زیارت با همکاری وزارت امور خارجه، پیگیری های خود را با مقامات سعودی به طور جدی ادامه داده و نسبت به مجازات در مورد مجرمین و تامین امنیت زائران اطمینان حاصل نماید و گزارش دقیق و جامعی جهت تصمیم گیری ارائه کند.
  حسن روحانی
  رئیس جمهوری اسلامی ایران

  بازگشت به ابتدای صفحه

  X Share

  Google Plus Stumble Upon Delicious Cloob

  Facebook Twitter Digg

   

 • نظرات() 
 • شنبه 22 فروردین 1394

   

  ادعای وزیر دفاع آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران

  وزیر دفاع آمریکا ادعا کرد کشورش توانایی نابودی برنامه هسته‌ای ایران را دارد؛ وی همچنین خواستار دست‌یابی به تأسیسات نظامی ایران شد.

  کد خبر: ۴۹۰۰۹۰

  تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۹ - 11 April 2015

  وزیر دفاع آمریکا ادعا کرد کشورش توانایی نابودی برنامه هسته‌ای ایران را دارد؛ وی همچنین خواستار دست‌یابی به تأسیسات نظامی ایران شد.

   

  به گزارش فارس، «اشتون کارتر»، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه مدعی شد کشورش توان نابودی برنامه هسته‌ای ایران را دارد.

   

  وی در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» که خبرگزاری فارس پیشتر بریده‌ای از آن را منتشر کرده بود گفت هر گونه توافق که آمریکا با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور انجام می‌دهد بایستی مبتنی بر «راستی‌آزمایی» و نه «اعتماد» باشد.

   

  وزیر دفاع آمریکا گفت هر گونه توافق هسته‌ای احتمالی با ایران بایستی شامل مفادی برای بازرسی‌ (از تأسیسات هسته‌ای ایران) باشد. وی همچنین به این سوال که آیا واشنگتن خواستار دسترسی به تأسیسات نظامی ایران نیز هست اینطور پاسخ داد: «بستگی دارد منظور شما از تأسیسات نظامی چه باشد، ولی مطمئناً بله.»

   

  سردار سرتیپ پاسدار «سید مسعود جزایری» معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح ساعاتی بعد به این اظهارات کارتر واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بعد از بیانات مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا در خصوص ممنوعیت بازدید از تأسیسات نظامی ایران اینگونه سخنان، حاکی از شعور پایین بیان‌کننده یا ناشی از سرریز شدن غرض ورزی های طرف مذاکره کننده آمریکایی است.»

   

  اشتون کارتر در ادامه این مصاحبه با «سی‌ان‌ان» گفت علی‌‌رغم چارچوب تفاهم به دست آمده در هفته گذشته بین ایران و گروه 1+5 در شهر «لوزان» سوئیس ، گزینه نظامی علیه ایران هنوز کنار نرفته است. وی اضافه کرد از این گزینه فعلاً استفاده نخواهد شد.

   

  کارتر گفت: «ما توانمندی تعطیل کردن، به عقب راندن و نابودی برنامه هسته‌ای ایران را داریم و من معتقدم ایرانی‌ها این را می‌دانند و می‌فهمند.»

   

  روزنامه وال‌استریت‌ژورنال هفته گذشته گزارشی منتشر کرده و مدعی شده بود واشنگتن در حین جاری بودن مذاکرات هسته‌ای با ایران اقدام به آزمایش بزرگترین بمب بتن‌شکن موجود در زرادخانه تسلیحاتی آمریکا موسوم به «نفوذگر مهمات انبوه» (MOP) کرده است.

   

  مجری «سی‌ان‌ان» با اشاره به این گزارش از «کارتر» پرسید «آیا این بمب می‌تواند در حال حاضر تأسیسات «فردو» را از بین ببرد؟»؛ وزیر دفاع آمریکا پاسخ داد: «بله؛ این بمب برای همین طراحی شده است.»

   

  وی افزود: «وظیفه من ـ در مقام وزیر دفاع ـ علاوه بر وظایف دیگر این است که در حین ادامه مذاکرات با ایران (که امیدواریم دو ماه دیگر به نتیجه موفقیت‌آمیز برسد ولی معلوم نیست) اطمینان حاصل کنم که گزینه جایگزین رئیس‌جمهور یعنی گزینه نظامی همچنان روی میز است و بمبی که شما درباره آن صحبت می‌کنید من مطمئنم "نفوذگر مهمات انبوه" است که به طور خاص برای تأسیسات زیرزمینی مانند (فردو) درست شده و ما همچنان آن را ارتقا می‌بخشیم و به کار می‌اندازیم تا این گزینه جایگزین باقی بماند.»

   

  وزیر دفاع آمریکا با اظهاراتی ادعامحور، هدف دولت آمریکا را ممانعت از دست‌یابی ایران به «سلاح‌های اتمی» از طریق مذاکره، به جای اقدام نظامی عنوان کرد و در توضیح دلایل این ترجیح گفت: «چون (برنامه هسته‌ای ایران با) اقدام نظامی با گذشت زمان بازگشت‌پذیر است.»

   

  کارتر در ادامه ادعا کرد ایران و کره شمالی ممکن است با یکدیگر همکاری کرده باشند و یا شاید در حال همکاری باشند.

   

  رئیس پنتاگون گفت: «در واقع، کره شمالی به سوریه برای ساخت رآکتور کمک کرد.»

   

  وی در پاسخ به سوالی درباره نگرانی از احتمال همکاری ایران و کره شمالی گفت: «بله، این موضوع ما را حتماً نگران می‌کند.»

   

  وزیر دفاع آمریکا به رغم این گفت ایران در زمینه دانش هسته‌ای نیاز به کره شمالی ندارد: «ایرانی‌ها نیاز ندارند که کره شمالی به آنها فیزیک هسته‌ای یاد بدهد. آنها در ایران در این باره زیاد می‌دانند.»

  بازگشت به ابتدای صفحه

  X Share

  Google Plus Stumble Upon Delicious Cloob

  Facebook Twitter Digg

   

 • نظرات() 
  • تعداد صفحات :10
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  

  آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو