سایت استاد ناصری

جمعه 30 بهمن 1394

کریستین ساینس مانیتور: سردار سلیمانی؛ قهرمان زنده ایرانیان

چهره قاسم سلیمانی با گسترش داعش از سوریه به عراق در ژوئن 2014 به عموم معرفی گردید. در این زمان عکس های زیادی از حضور سردار سلیمانی در میان نیروهای ایرانی در خطوط مقدم جنگ منتشر شد...

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کریستین ساینس مانیتور نوشت: برای سالیان دراز قاسم سلیمانی یکی از فرماندهان سپاه قدس در خفا عملیات های برون مرزی ایران را در لبنان و افغانستان هدایت می کرد. اما امروز قاسم سلیمانی فرمانده سرشناسی است که به واسطه شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام تبدیل به یک قهرمان ملی  شده است. عکس های متعددی از وی در خطوط مقدم سوریه و عراق در این شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

 

تقدیس قهرمانان با توجه به جایگاه شهدا در ایران سابقه ای دیرینه دارد، اما قهرمان سازی از سردار سلیمانی داستان دیگریست. قاسم سلیمانی بر خلاف قهرمان هایی که پیشتر از آنها نام برده می شد، زنده است و صعود آن مقارن با گسترش ملی گرایی فزاینده در ایران بود.

 

به گفته تحلیلگری که خواسته نامش فاش نشود، تبلیغات در ایران در حال تحول است و ایران نیز مانند هر ملت دیگری به قهرمانان زنده نیاز دارد. به گفته وی: «دیگر قهرمان درگذشته به کار نمی آیند، ما هم اکنون به یک قهرمان زنده نیاز داریم. مردم ایران فرماندهان بزرگ و قهرمانان نظامی را در طول تاریخ دوست داشتند. قاسم سلیمانی می تواند فرد مناسبی برای سیاست تبلیغاتی جدید در زمان حاضر باشد.»

 

چهره قاسم سلیمانی با گسترش داعش از سوریه به عراق در ژوئن 2014 به عموم معرفی گردید. در این زمان عکس های زیادی از حضور سردار سلیمانی در میان نیروهای ایرانی در خطوط مقدم جنگ منتشر شد.

 

دلایل زیادی از جمله حفظ بغداد در مقابل ستیزه جویان داعش، فعال کردن شبه نظامیان شیعه در عراق و حفظ بشار اسد در راس قدرت سوریه از جمله دلایل مطرح شدن سردار سلیمانی است.

سردار سلیمانی افول قدرت آمریکا در منطقه را به نفوذ معنوی ایران در منطقه و تقویت روح مقاومت علیه آمریکا، اسرائیل و متحدان آنها نسبت می دهد. به گفته یکی از شهروندان تهرانی که بازنشسته ارتش است، سردار سلیمانی شخصیتی خارق العاده است که هیچ کس مانند او نیست. به گفته وی همه به سلیمانی احترام می گذارند و این نشان می دهد که ایران قهرمان محبوبی دارد که غیرروحانی است. در مورد وی و شخصیت اش هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد.

افزون بر این، سلیمانی تبدیل به منشا غرور همه مردم ایران به قدرت ملی خود در خارج از کشور شده است. همه اقشار جامعه از جوانان متمایل به غرب گرفته تا شخصیت های حامی نظام وی را قبول دارند.

 

شجاعت های سلیمانی در شبکه های اجتماعی منتشر می شود و از سوی مداحان نقل می شود. دست نوشته های قاسم سلیمانی در مورد جنگ ایران و عراق با مضامین مذهبی بسیاری بیان شده است.

 

در ویدئویی که از خط مقدم جنگ در سوریه در ماه گذشته از تلویزیون ملی ایران پخش شد، سلیمانی با اشاره به نیروهای مبارز ایرانی، گفت: «خداوند انسان هایی که جنگ مقدس را در زندگی خود بر می گزینند، دوست دارد.»

 

سلیمانی در پاسخ به شایعه کشته شدن خود در سوریه گفته بود: «شهادت چیزی است که به دنبال آن کوه ها و دشت های زیادی را پیموده ام.»

 

برخی معتقدند که تقدیس سردار سلیمانی از حد متعارف خارج شده است. چند ماه پیش سپاه قدس به رسانه ها دستور داد که اقدام به انتشار عکس های سلفی سردار در خطوط مقدم جنگ نکنند. سلیمانی راسا با درخواست یک فیلمساز برای ساخت داستان زندگی وی مخالفت کرد. ابراهیم حاتمی کیا در مورد آخرین فیلم سینمایی خود، «بادیگارد» گفته که آن را به عشق قاسم سلیمانی ساخته است.

 

 • نظرات() 
 • جمعه 30 بهمن 1394

  نظریه ابن خلدون درباره انحطاط تمدن ها

  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

  تمدن شناسی و تحلیل و بررسی اوج و سقوط تمدن ها یکی از مباحث پر دامنه و بحث برانگیزی است که صاحب نظران متعددی به آن پرداخته اند. در این میان بحث زوال و اضمحلال تمدن غرب که هم اکنون تمدن مسلط جهانی به شمار می رود، از سال ها و حتی دهه های پیش مطرح شده است. این موضوع به ویژه پس از سقوط اتحاد شوروی و به تاریخ پیوستن مکتب و نظام کمونیست، صورت جدی تری به خود گرفته و برخی از صاحب نظران زوال و سقوط نظام سرمایه داری و تمدن مبتنی بر آن را مطرح کرده اند. هم اکنون با ظهور جنبش وال استریت که اساس نظام سرمایه داری را هدف قرار داد دوباره بحث فروپاشی این نظام و در نتیجه سقوط تمدن غرب را به میان آورده است.البته باید در این باره با احتیاط و تامل سخن گفت و فارغ از جنجال های سیاسی به تحلیل و بررسی نشست، به همین خاطر در گفت وگوی حاضر که با دکتر محسن سلیم مدیر گروه تاریخ دانشگاه آزاد شاهرود انجام شده است، ابتدا معنا و مفهوم تمدن، پیشینه و تفاوت آن با فرهنگ و سپس روند شکل گیری یک تمدن و نشانه های انحطاط تمدن ها به اختصار مورد بررسی قرار گرفته و دیدگاه ابن خلدون دانشمند برجسته اسلامی در این باره بیان شده است.

  تعریف تمدن چیست و آیا تمدن و فرهنگ با یکدیگر تفاوت دارند؟

  تمدن در لغت از واژه عربی «مدینه» به معنی شهر و در زبان های لاتین از کلمه Civis یعنی رهایی از بدویت اخذ شده است. این لغت با کلمه Civilas به مفهوم حسن معاشرت نیز هم خانواده است. چنین واژگانی نشانگر آن است که بین تمدن و یکجانشینی و در نهایت ایجاد نظم و قواعد ثابت زندگی و مناسبات خردمندانه رابطه تنگاتنگی است. لذا تمدن نظمی اجتماعی است که باعث خلاقیت فرهنگی می شود و البته با تعریف تمدن در حوزه علوم اجتماعی، این فرآیند از استمرار و خصایص زندگی بشر حکایت می کند. به عبارت دیگر تمدن یعنی مجموعه نهادهای اجتماعی، شرایط و روابط اقتصادی، نظام دینی، سنن ادبی و هنری، در یک جامعه تطور یافته که مردمانش با هدفی کمال جویانه در یک جا ساکن شده اند یا در تعریفی دیگر تمدن مجموعه مختلطی از پدیده های اجتماعی با خصلت قابل انتقال و مشترک برای همه جوامع است و یا مجموعه خصایص مشترک همه تمدن ها با مفهوم مذکور، در برابر حالت وحشیانه یا بربریت.

  اصولا سه دیدگاه اساسی درباره تمدن وجود دارد:

  ۱ - دیدگاهی که آن را شکلی از فرهنگ می داند و در چهارچوبه آن سه وجه قابل تشخیص است: الف - نظریه ای که معتقد است: تمدن و فرهنگ مترادف یکدیگرند ب - دیدگاه مبتنی بر این باور که: تمدن همان فرهنگ است، تمدن و فرهنگ یکسانند، اما فرهنگ پیچیده تر و دارای عناصر رویت پذیر است ج - نظریه مبتنی بر تشابه تمدن و فرهنگ؛ با این تذکر که فرهنگ چون از نظر کیفی دارای عناصر عالی تری است، پیشرفته تر از تمدن است.

  ۲ - دیدگاهی که تمدن را به کلی جدا از فرهنگ می داند و آن را خلاقیتی انسانی برمی شمارد؛ با این وجه که تمدن خصلتی کلی و جهانی دارد و متضمن شهرنشینی است. ۳ - دیدگاهی که در آن تمدن معنایی بس فراگیر دارد و علاوه بر علوم وفنون، پدیده های دیگر را نیز شامل می شود. شایان ذکر است که تا پیش از سده ۱۹ میلادی، در فرانسه، روشنفکران تمدن و فرهنگ را به یک معنا و بر پایه برداشت نظری از مسائلی چون : آداب، حسن معاشرت و شاخص های اجتماعی در نظر می گرفتند و تعریف می کردند؛ اما در آلمان محققان علوم انسانی تمدن را برابر فرهنگ معنا و آن را نوعی فضای فکری پویا در جامعه شهری قلمداد کردند. با این همه، تمدن و فرهنگ دو متغیر وابسته به هم هستند که یکدیگر را کامل می کنند و هر دو با جغرافیا، تفکر، روحیه و دیگر ویژگی های هر جامعه یکجانشین ارتباط نزدیک دارند.

  لذا گرچه برخی محققان تمدن را مجموعه چند فرهنگ می دانند و برعکس برخی دیگر می گویند فرهنگ کوشش جامعه برای رسیدن به یک شخصیت در قالب یک تمدن است، لیکن تمدن و فرهنگ مکمل هم، زیرمجموعه هم و تاثیرپذیر از یکدیگرند. در حقیقت، آن چه درست تر به نظر می آید، این است که تمدن یعنی خلاقیت و فرهنگ یعنی اندیشه، پس هر دو لازم و ملزوم یکدیگرند، هر چند تعریف آن ها با یکدیگر فرق کند، هر دو تاریخ را می سازند، در نتیجه تاریخ زندگی بشر در حقیقت تاریخ تمدن و فرهنگ انسانی است. به علاوه به یادآوریم که فرهنگ و مدنیت محصول اجماع فکر همه آدمیان و حاصل دستاوردهای خلاقه کلیه جوامع انسانی است؛ پس سخن از برتری یا اولویت یک قوم یا یک ملت نارواست و تردیدی نیست که باوجود سهم مشخص هر ملت در ایجاد فرهنگ و تمدن بشری تقابل و تاثیرپذیری مداوم و اجتناب ناپذیر اندیشه ها و خلاقیت ها مانع از آن خواهد بود که قوم یا تمدنی خود را پیشتاز یا کامل کننده علوم، هنر، ادبیات، اعتقادات و دیگر نمودهای فرهنگ و تمدن جهانی قلمداد کند. می توان گفت دو واژه فرهنگ و تمدن در راستای هم هستند و تضادی با هم ندارند.

  از چه زمانی موضوع تمدن در میان اندیشمندان مطرح و مورد بحث و گفت وگو واقع شد؟

  - اگر چه از صدها سال پیش، نویسندگان بسیاری چه در جهان اسلام و چه در غرب، به مسئله تمدن ها توجه داشته اند، اما به ظاهر از حدود ۱۸۳۵ واژه Civilization با معنای مجازی حسن معاشرت وارد فرهنگ نامه های کشورهای انگلوساکسون شد و از سوی اندیشمندان انگلیسی و فرانسوی به کار رفت؛ ولی در حوزه گفتمانی آلمان دو مفهوم فرهنگ و تمدن از همان ابتدا از یکدیگر متمایز انگاشته شد. بدین ترتیب، از نیمه سده ۱۹ بود که فرهنگ معنای علمی تازه ای یافت و جامعه شناس انگلیسی ادوارد تایلر در ۱۸۷۱ در کتاب خود «جوامع اولیه» تعریف روشنی از آن به دست داد. کمی بعد در آلمان الکساندر هومبولت، ژولیوس لیپرت و رولان بارث معنای فرهنگ را از تمدن جدا کردند و اسوالد اشپنگلر با تقسیم بندی تمدن ها در سه مرحله زمانی و آلفرد وبر با تعریف تمدن به کارکرد فنی و عینی و توصیف فرهنگ به کارکرد معنوی، زمینه انفکاک معنایی این دو واژه متشابه و قریب را فراهم کردند.

  در همین سال ها، زیگموند فروید، روان شناس اتریشی از منظر مطالعات، تمدن را بررسی کرد و آن را به صورت یک مفهوم جهان شمول در نظر گرفت، بدون آن که تفاوت انواع تمدن های مختلف را در نظر گیرد؛ لذا تمدن را ستمکاره و محرک و باعث نوروز می خواند؛ در حالی که برخی از جامعه شناسان چون کروبر، وبر و یا مورخانی چون توین بی ، ویل دورانت به سیر نزولی تمدن ها و دوره بندی زمانی آن ها همانند زندگی انسان از کودکی تا کهنسالی معتقد بودند.

  روند شکل گیری تمدن ها چگونه است؟

  - به باور بعضی محققان و نظریه پردازان، تکوین تمدن تابع چند عامل می تواند باشد: ۱ - زمین شناسی: زیرا در فواصل دوران یخچالی زمین بوده است که تمدن ها ظهور کرد. ۲ - جغرافیا: زیرا گرما و سرمای مفرط مانع از توان ساختن و اندیشیدن می شود. مثلا به تعبیر آرنولد توین بی ، مورخ انگلیسی، برای ظهور و بقای هر تمدن چگونگی سازگاری با محیط جغرافیایی یک شرط مهم تلقی می شود و رمز ترقی حقیقی تمدن ها نیز سیر جامعه به سوی اعتلای معنوی است. ۳ - اقتصاد یا همان شرایط برگرفته از لزوم گذار از مراحل زندگی شکارگری به زندگی زراعی و سرمایه داری یا تغییر از توحش به تمدن. این مسئله ای است که خاصه طرفداران مکتب مارکسیستی بدان اذعان دارند.

  دیدگاه ابن خلدون درباره انحطاط تمدن ها و نشانه های آن چیست؟

  - به نظر ابن خلدون هر تمدن ۳ مرحله اصلی را طی می کند: مرحله پیکار و مبارزه اولیه، مرحله پیدایش خودکامگی و استبداد و سرانجام مرحله تجمل و فساد که پایان تمدن به شمار می رود. او همچنین نماد برجسته تمدن دولت را نیز تابع قانون طبیعی رشد، بلوغ و انحطاط می داند و اذعان می دارد که گذر از ۵ مرحله برای آن محتمل است:

  ۱ - دوران فتح: در این مرحله، عصبیت استوار بر خویشاوندی و دین در حفظ دولت حیاتی است و فرمانروا موقعیت خویش را بیشتر مدیون احترام داشتن همانند یک رئیس قبیله است تا یک پادشاه.

  ۲ - دوران خودکامگی: در این دوران، حاکم همه قدرت را به انحصار خویش درمی آورد و خودکامه و عنان گسیخته می شود. همبستگی طبیعی و دین چون به معنای مشارکت قدرت است تحت کنترل درمی آید و در خدمت حاکم به کار گرفته می شود. همبستگی جای خود را به سپاه مزدور و نظام اداری می دهد که خواسته ها و آمال حاکم را تامین می کند.

  ۳ - دوران اوج قدرت: این مرحله عصر تجمل گرایی و رفاه خواهی است. هزینه های گزافی صرف بناهای عمومی و زیباسازی شهرها می شود. هواداران حاکم از بخشش های او بهر ه مند می شوند. هنرهای زیبا و صنایع از سوی طبقه حاکم ترویج می شود. شکوفایی و رونق اقتصادی به دنبال می آید.

  ۴ - دوران انحطاط: شاخص اصلی این دوران شادکامی است. حاکم و محکوم هر دو راضی و خوشحال اند. رفاه و تامین خواسته ها و هوس ها خوی و عادت همه است. در این مرحله دولت به آنچه پیشینیان به دست آورده اند، متکی است و از مقابله در برابر هر قدرتی علیه خود ناتوان می باشد. در این دوران دولت به تدریج رو به فرسودگی و تجزیه می نهد.۵ - دوران سقوط: اسراف در این دوران فراوان است، دولت به پیری رسیده و مرگی تدریجی، دردناک و خشونت بار سرنوشت محتوم آن است. لشکریان مزدور و اداریان برای به چنگ آوردن قدرت حاکم دسیسه سازی می کنند و جز نام و نشان برای حاکم باقی نمی گذارند. سرانجام هجومی از بیرون به حیات دولت پایان می بخشد یا ممکن است دولت آن قدر به انحطاط ادامه دهد که همچون فتیله چراغی که نفت آن پایان یافته است، خاموش شود.

 • نظرات() 
 • جمعه 30 بهمن 1394

  پویایی تمدنهای پدیده چند فرهنگی جدید

  پدیده چندفرهنگیو پویایی تمدنهای جدید

  پاول کلاوال استاد دانشگاه سوربن پاریس در این مقاله به بررسی ویژگیهای پدیده چندگانگی فرهنگی در دنیای معاصر می پردازد. او نخست می  کوشد تعریفی از فرهنگ ارائه کند و نقش رسانه چه در شکل مکتوب و چه تصویری را در گذشته و حال با هم مقایسه کند. به نظر او در گذشته بعضی فرهنگ  ها متن  گرا بودند و بعضی دیگر شفاهی. این دوگانگی در زمان حال به شکل فرهنگ توده و فرهنگ تخصصی درآمده است. او همین طور به رابطه مفهوم فرهگ و مفهوم تمدن می  پردازد و نشان می  دهد که اندیشه  های دینی استعلایی در تفوق فرهنگی بعضی ملل بر دیگران نقش داشته  اند. اندیشه غربی نیز از تعامل دین و سیاست تمدنی برساخته است که درگذشته بر توسعه مادی تاکید داشت اما حالا به تکثر و تنوع فرهنگی گرایش دارد.
  ***
  موقعیتهای چندفرهنگی، در تاریخ جهان، پدیدهای نوظهور نیست. پس از دوره باستان، در خاورمیانه و مدیترانه، چندین گونه فرهنگ با یکدیگر، چه در مناطق روستایی و چه در مناطق شهری، همزیستی داشته‌اند. از زمان اسکندر کبیر، یونانیان متمدن و فرهیخته بر جماعتهای فرودستی، از مصر گرفته تا آسیای مرکزی و هند شمالی، غلبه داشتند که در زبان، دین و سنتهای فرهنگی بسیار متنوع بودند. غلبه رومیها تغییر چندانی در این ساختار به وجود نیاورد. با ظهور اسلام، دین و زبان گروههای حاکم تغییر کرد اما آن معرق فرهنگی(Cultural Mosaic) از دست نرفت. از دوره باستان، آوارگیهای قومی(Diaspora) تأثیر مهمی در حیات دینی و اقتصادی امپراطوریها و سلسلههای اصلی داشت. با این همه، شاخصهای فراوانی، موقعیتهای چندفرهنگی معاصر را از انواع سابق خود متمایز میکند. فرآیند جهانی شدن که در عصر اکتشافات شروع شد، در نیمه دوم قرن بیستم به نحو شگفت‌انگیزی، با وجود فناوریهای جدید حمل و نقل سریع و ارتباط از راه دور سرعت گرفت. به دلیل افزایش رفتو آمدی که ناشی از سفرهای هوایی است، مردم در نقاط دورافتاده شیوههای جدیدی از زندگی را در اثر تماس با توریستها درمییابند. مهاجرتهای بینالمللی گسترش یافته و شمار فزایندهای از گروههای خارجی در شهرهای بزرگ توسعهیافته یا در حال توسعه اقامت دارند. امکانات جدید ارتباط از راه دور، تماس مهاجران با موطنشان را آسان کرده است؛ این امر به فرهنگآنها فرصت بیشتری برای بقا میدهد. علاوه بر این، موقعیتهای چندفرهنگی جدید از انواع سابق آن تفکیک میشوند به علت رشد گونهای جدید از ایدئولوژی: چندفرهنگباوری. در گذشته، طبقه حاکم موقعیتهای چندفرهنگی را تحمل میکرد اما هدف کلی این بود که گروهای اقلیت در جریان غالب فرهنگادغام شوند. برای درک مسائل امروز، بررسی پویایی تمدنهای جدید و دریافتن دلیل اینکه چندفرهنگباروی پاسخی است به پدیدار شدن ساختارهای منطقهای فرهنگامری بایسته است.

  فرهنگ هاواقعیتی پویا هستند
  ذات پویای فرهنگها

  فرهنگ واقعیتی ایستا نیست بلکه پویا است(claval, 1955). در نیمه نخست قرن بیستم، انسانشناسها، فرهنگ را واقعیتهایی زَبَرارگانیک(Superorganic) در نظر میگرفتند، واقعیتی که به تکتک اعضای یک جامعه تحمیل میشد. امروزه فرهنگبه عنوان نتیجه فرآیند پیچیدهای از دستبهدست شدن عادات و آگاهیهاینسلپیشین و بهرهبرداری از تجربه شخصی در نظر گرفته میشود: از آنجایی که هرکسی در معرض مجموعه متفاوتی از مدلها قرار میگیرد و روند زندگی متفاوتی دارد، آنچه او فرا میگیرد دقیقاً همسان نیست با آنچه دیگران برای خود درونی میکنند. از این منظر، فرهنگبه صورت مجموعه پیچیدهای از عادات، رفتارها، مهارتها، آگاهیها، باورها و ارزشها پدیدار میشود. فرهنگ واقعیتی تغییرپذیر است: هرکسی برای سر و کار داشتن با محیطی که تکامل مییابد دائماً در حال بازتفسیر دریافتها و تجربهها است. معنایی که به اعتقادات اساسی داده شده است بسته به هر فرد تغییر میکند و برای هر انسانی بسته به سن و تجربه گذشتهاش فرق دارد.
  فرهنگ پیوندهای محکمی میان گذشته فردی و جمعی برقرار میکند، چرا که بخش عمدهای از آن میراث گذشته است. فرهنگ گشاینده چشماندازهایی به سوی آینده است چرا که دربردارنده ارزشها و افقانتظاراتی است که هرکس بر اساس برخوردها و الگوبرداری از جامعه خود انتخاب میکند. اعضای یک گروه، به این علت که فرهنگ آنها میراثی است که به آنها رسیده، در کل، رفتارها، رجحانها و ارزشهای مشابهی دارند. از آنجایی که هر فرد مسئول بنا کردن افق انتظار خودش است، آشفتگی همواره یکی از ابعاد حاضر در حوزههای فرهنگی است.
  شیوههایی وجود دارد که از انشعاب و اختلاف افراطی افقها و جهات انتخابی اعضای گروه جلوگیری میکند. در این میان مخصوصاً دو شیوه مهم هستند: 1. ارزشهای فرهنگی فرآیندی گزینشی را از سر میگذرانند: همه شاخصهای جدید، در همان زمانی که مطرح میشوند مقبول واقع نمیشوند؛ چرا که معمولاً با اصول اخلاقی، دینی و فلسفی گنجانده شده در دریافتها و باورهای مردم مغایرهاند. 2. انسانها هیچگاه منزوی نیستند؛ آنها در گروهها زندگیمیکنند. تصویر آنها برای دیگران، و ادراک آنها از افرادی که متعلق به یک گروه یا خارج از آن گروه اند، مقوم عنصری کلیدی در آن تصوری است که از خود ایجاد میکنند. هویتنقش قطعیای در پویایی فرهنگ بازی میکند، برخی از گونههای تکامل را محدود و از برخی دیگر جانبداری میکند.  زمانی که افقهای انتظار تحلیل میروند و اختلاف و تفرقه را به صحنه اجتماع میآورند، ارزشها و هویتها تا حدی موجب دوام فرهنگها میشوند.
  عوامل کلیدی در شکل فرهنگها
  فرهنگ ها در اثر دست به دست شدن رفتارها، عادات، مهارتها، آگاهیها، باورها و ارزشها از فردی به فرد دیگر و از نسلی به نسل دیگر به وجود آمدهاند. فرهنگها به شیوهها و راه های ارتباطی که گروهها استفاده میکنند متکی هستند(هlaval, 1995; Goody, 1993). انتقال و ارزیابی مجدد فرهنگها میتواند نتیجه مشاهده مستقیم یا نقل و انتقالات شفاهی باشد؛ دستکم ممکن است این اطلاعات تا حدی با کلمات مکتوب منتقل شدهباشد. در زمان حاضر، ارتباط از راه دور در حال توسعه است. ارتباط مستقیم چشمدرچشم در انتقال ایما، عادات و مهارتها بسیار مهم است. فضایی که این فرآیند در آن اتفاق میافتد بسیار محدود است؛ در بیشترین حالت ده یا بیست متر. انسانها در این فضا مدام در حال حرکت‌ اند اما تا زمانی که جوامع تنها متکی به شفاهیات و رفتارها و ارزشها باشند، به حوزههای محلی کوچک محدود اند. از آنجایی که پیام[ی شفاهی] به خاطراتی عینی تبدیل نمیشود، فرهنگهای شفاهی بهدشواری میتوانند مجموعهای از دانش نظریفراهم کنند. کلمات مکتوب فضای وسیعتری دارند. آنها برای انتقال اطلاعات، باورها و ارزشها کاملاً کفایت میکنند اما همچنان برای نقل ایما و عادات با محدویت روبهرو هستند. به دلیل شکل عینی که کلمات دارند به فرآیندهای فرهنگی نمایی متراکم و انبوه میدهند. ارتباط از راه دور محدوده وسیع کلمات مکتوب و مزیتهای شفاهیات و تقلید مستقیم را با یکدیگر ترکیب میکند.

  فرهنگهای فرومایه و والا
  محتوای فرهنگبسته به اینکه به چه شیوهای از ارتباط متكی است فرق میکند. در گذشته میان فرهنگهای فرومایه و والا تمایز وجود داشت. فرهنگهای فرومایه متکی به شفاهیات و تقلید و مستقیم بودند. این فرهنگها میان گروههای تکافتاده، با بررسی سنتی انسان‌نگاران یا اعضای عالی‌رتبه جوامع تاریخی منتشر میشد. آنها معمولاً با جنبههای مادی زندگی، فعالیتهای تولیدی یا محلی و قوانین رفتار اجتماعی سر و کار داشتند. اکثر این گروهها مذاهب مشرکانه(Polytheist) و زنده‌انگارانه(Animist) داشتند. فرهنگهای فرومایه در هر منطقه با منطقه دیگر به نحو چشمگیری تفاوت دارند زیرا شیوههای ارتباطی آنها تنها منطقه محدودی را پوشش میدهد.
  فرهنگهای والا اکثراً متکی بر نوشتار بودند. برخی از فرهنگهای شفاهی به منظور حفاظت بیشتر از خاطرات، متخصصانی مثل رامش گران را به مکتوب‌کردن گماردند. در هر صورت شکوفایی فرهنگهای والا بعد از مرسوم شدن نوشتن اتفاق افتاد. محتوای این فرهنگها از فرهنگهای فرومایه متفاوت بود: آنها فاقد جنبههای روزمره زندگی، چه زندگی حرفهای و چه زندگی خانوادگی بودند. در حوزه زندگی اجتماعی این فرهنگها بیشتر به قوانین اهمیت میدادند تا رسم و رسوم و عادات. باورهای دینی نقشی محوری در این فرهنگها داشتند. آنها نسبت به پیشرفت فعالیتهای ذهنی، ادبیات، هنر و علم گشوده بودند. فرهنگهای والا اغلب در مناطق گستردهای ویژگیهای مشابه داشتند، به این سبب که بر اساس نوشتار بودند؛ ابزار ارتباطی‌ای که برد وسیعی داشت.
  مشخصاً میان فرهنگهای والا و فرومایه در یک منطقه روابطی وجود داشت. طبقات فرهنگ والا تلاش میکردند که شیوه باورها و سیستم دینی خود را به فرهنگهای محلی فرومایه تحمیل کنند. این فرآیند به غایت دشوار بود: بخش فرودست اجتماع در مقابل این گونه از بدعت مقاومت میکرد، مخصوصا در نواحی روستایی که روستانشینان(Peasant) آن نسبت به شهرنشینان تا مدت طولانیتری بر آیینهای بت‌پرستی(Pagan) بودند(Peasant  و Pagan  از یک ریشه لاتین‌اند).  تمایز فرهنگهای والا و فرودست، حتی با در نظر گرفتن عدم همزمانی دقیق، موازی بود با شکلگیری ساختارهای طبقاتی. در زمان جنگ و تاخت و تاز، زبان و اصل و نسب طبقات بالاتر اجتماع و همواره با زبان و اصل و نسب طبقات پایینتر یکی نبود. این نخستین شکل از چندفرهنگگونگی بود.

  فرهنگهای توده‌ای و فرهنگ‌های تخصصی و تکنیکی
  در قرن بیستم تقسیمبندی دوگانهای برای آن تمایز کهنه میان فرهنگهای والا و فرودست وضع شده است: تمایز میان فرهنگهای توده‌ای و فرهنگهای تخصصی و تکنیکی. به سبب گسترش نقش رادیو، تلویزیون و سینما انتقالایما و رفتارها و مهارتها از طریق رویارویی مستقیم و ارتباطهای شفاهی متوقف و به حوزههای کوچکی محدود شد. فرهنگهای فرومایه گذشته، جایشان را با فرهنگهای توده‌ای عوض کردهاند. محتوای این دو با یکدیگر متفاوت است: فرهنگهای توده‌ای بیش از اینکه بر فعالیتهای تولیدی و کار متمرکز باشند بر مصرف و تفریح متمرکز اند. همزمان، فرهنگهای والا نیز تغییر کردهاند. آنها نسبت به گذشته، سهم بیشتری را به اطلاعات علمی و تکنیکها اختصاص دادهاند برعكس فضای کمتری را به بلاغت، فلسفه یا دین. امروزه، با وجود شبکه اینترنتی، برای افراد دسترسی به روش‎‎شناسیها، فناوری‌ها و شیوههای جدید میسر است. فرهنگهای تخصصی و تکنیکی آن نقشی را ندارند که در گذشته فرهنگهای والا در زمینه مناسبات اجتماعی و اخلاقی داشتند. آنها در خدمت کل جامعه هستند و تمایلی به حاکمیت در یک جامعه ندارند. در حوزه فرهنگ، این زوج تازهظهورِ فرهنگهای توده‌ای/ تکنیکی ترجمانی از فرآیند جهانی شدن هستند.

  فرهنگ و تمدن
  فرهنگ ابزار مناسبی است برای توصیف مجموعه مهارتها، رفتارها، آگاهیها و باورهایی که جوامع از آنها استفاده میکنند به منظور تسلط بر محیط و سامان دادن به رفتارهای متقابل انسانی. هنگامی که بخشهنجاری و دینی، و نقش هویتساز فرهنگرا بررسی میکنیم، همزمان رفتارها و تکنیکهای ناهماهنگی را درمییابیم که به سیستمهایی خودانگیخته تبدیل شدهاند. برای سر و کار داشتن با وجه فرهنگی زندگی اجتماعی مفهوم دیگری را نیز باید در نظر گرفت: تمدن. استفاده از این کلمه در قرن هجدهم معمول شد(برای اولین بار در کتابهای تاریخی فرانسه در 1732 ظاهر شد، معنای امروزین آن توسط میرابو سال 1754 توضیح داده شد). اغلب فرهنگ و تمدن به عنوان دو اصطلاح مربوط به یک مفهوم در نظر گرفته میشوند. ژوئل بنمیسن(Joel Bonnemaison) اینطور توضیح میدهد: «مردم معمولاً گمان میکنند فرهنگ و تمدن در مقیاس متفاوت اند و ذاتاً اموری متمایز ندارند. تمدن معنایی وسیعتر و مقیاسی بزرگتر از فرهنگ دارد. تمدنها ماهیتاً "عظیم" هستند، فرهنگها را در برمیگیرند و اغلب حوزههای پهناور و مشخصی را با نوعی رسالت جهانی پوشش میدهند. (Bonnemaison, 2001, p. 86).

  جوامع محوری و ظهور تمدنها
  توضیح بنمیسن سودمند است و بر این حقیقت صحه میگذارد که تمدنها در کل در بردارنده چندین فرهنگ هستند اما فراتر از این نمیرود. بیست سال پیش از این ان. اس. آیزنشتات(N. S Eisenstadt) تأمل درخشانی بر این مسأله داشت(Eisenstadt, 1982; 1983; 1986). او نشان داد که چطور ظهور تمدنها به تفاوت فرهنگهای والا و فرومایه مربوط است.
  در اولین هزاره پیش از میلاد، جوامع کشاورزی خاورمیانه، هند و چین به لحاظ اجتماعی کاملاً از یکدیگر متمایز بودند. بخشی از جمعیت این جوامع در شهرها زندگی میکردند. آنها صاحب نیروی نظامی مستحکمی بودند. دولتها با اشکال پیچیدهای از سازمانهای سیاسی وجود داشتند. اختیارات پادشاه یا امپراطور معمولاً متکی بر بنیادهای مذهبی بود. در همین دوره، به ویژه حدود 500  ق.م شکلهای جدیدی از دین و باورهای فلسفی به صورت مستقل در فلسطین، ایران، یونان، هند یا چین ظاهر شد: یهودیت در فلسطین، دین زرتشتی در ایران، بودیسم در هند، کنفوسیوسیسم و تائوئیسم در چین، متافیزیک خرد در یونان. این جنبشها هر کدام با ویژگیهای منحصربهفردی از انواع دیگر متمایز میشدند اما چشمانداز مشترکی داشتند. ادیان روح‌انگارانه مبتنی بر زمانی دور و دراز بودند و به گذشتهای باور داشتند که در آن همه چیز واضح بوده است: نیرویی که در پس همه اجسام و هستی است و در پناه آن همه چیز را می‌توان دریافت. در حال حاضر این ادیان دیگر خود را مستقیماً مطرح نمیکنند اما در واقعیتهایی که توضیح دادهاند ماندگار شده‌اند. به سبب ابداع کلمات مکتوب، ادیان دیگر بر مبناهای جدیدی ساخته میشدند؛ مبناهایی مثل الهام یا عقلانیت. اساس زندگی دینی تغییر کرد: در عوض درون‌ماندگار(Immanent) بودن، استعلایی(Transcendent) شدند.  این امر به فرهنگهای والای جوامع محوری وجهی جدید بخشید: به دلیل وجه استعلایی که این ادیان داشتند، ادیان یا باورهای فلسفیشان دنیا را آن گونه که بوده است شرح نمیداد، این ادیان نشان میدادند که جهان چگونه میبایست تغییر کند. پویایی فرهنگهای والا، به پویایی دستآوردهای فردی و پیشرفت بدل شد. زندگی دینی در جهت بهبود روابط انسان با محیط و زندگی اجتماعی محدود شد. از انسانها خواسته میشد خودشان را تغییر دهند تا در دنیای دیگر موقعیت بهتری نصیبشان شود. این به معنای آن نیز بود که آنها باید این دنیا را تغییر دهند.
  به دلیل بنیادهای استعلایی این ادیان، بسیاری از جوامع محوری، وجهی جهان‌شمول به خود دادند. برخی از آنها به خدای واحد اعتقاد دارند و برخی دیگر باورهای اخلاقی کلی طرح میکنند. این تکامل در بعد سیاسی نیز آثار مهمی دارد. زیرا سیاستهای توسعهطلبانه را مشروع میکند با این استدلال که اگر ارزشها عمومی هستند چرا نباید آنها را بر همه دنیا حاکم کرد؟
  به دلیل پویایی دستاوردهای فردی و خارج از حد انتظار ادبیات، هنر و موسیقی پیشرفت کرد و نهایتاً توانست به حدی از خودبسندگی و استقلال از قلمرو دینی برسد. تئوری جوامع محوری به‌تمامی با شکلگیری ساختار امپراطوری‌ها جور درنمیآید: آیزنشتات بهخوبی میدانست تفسیر او شامل جامعه ژاپنی نمی‌شود و تمدنهای پیشـکلمبیایی را بهدشواری میتوان جوامعی محوری محسوب کرد. با این همه مدل او به حد کفایت نشاندهنده این است که واقعیتهای قاره باستانی وسیله مناسبی هستند برای درک پویایی تمدنهای باستانی.
  به دلیل ابعاد محوری این جوامع، تمدنهای تاریخی دو مشخصه مهم دارند:
  1. فرهنگهای والای این تمدن‎‎ها دست کم میتوانستند فرهنگهای فرودست مجاورشان را تغییردهند: ایده آخرت استعلایی از زمانی پایدار شد که نتوانست مثل سیستمهای درون‌ماندگار گذشته در مناطق محلی و مسائل اجتماعی مؤثر باشد. همزمان برای بسیاری از افراد سیستمهای استعلایی به دلیل جهان‌شمولبودنش جالب بود. در نتیجه انواع بسیاری از یکتاپرستی گسترش یافت.
  2. جوامع محوری به دلیل داشتن عقاید استعلایی میتوانستند فرهنگ مناطقی را که بر آن مسلط بودند تغییر دهند. زمانی که این سرزمینها نتوانسته بودند عقاید استعلایی خود را توسعه دهند، برتری فرهنگ گروه غالب توسط اکثریت پذیرفته میشد. بنابرین امکان گسترش این ادیان به گونههایی از قدرتها مشروعیت بخشید. در هرجا که فاتحان با یک سیستم دیگر استعلایی روبهرو میشدند، گونهای از همزیستی حاصل میشد. این امر برای افرادی که دینهایی مبتنی بر کتاب داشتند از طریق آشنایی با حقوق خود برای عملی کردن ایمان شان و پذیرش حاکمیت سیاسی فاتحان صورت می‌پذیرفت. این قضیه نوع دوم چندفرهنگگونگی را به وجود آورد که از اولین هزاره پیش از میلاد نقش مهمی در خاورمیانه و مدیترانه داشت.

  تمدنهای غربی
  تمدنهای غربی تاریخ دور و درازی دارند با ریشههای دینی‌شان در فلسطین و با سابقه‌ای که‌ در روم و یونان باستان در حوزه متافیزیک، فلسفه و سازمانهای سیاسیـاجتماعی دارند. از زمان امپراطور کنستانتین مبنای ادیان این منطقه مسحیت بوده است. در هرصورت جوامع غربی در سده‌های میانی در مسیر شاهراههای اصلی شکل گرفتند. به دلیل اختلاف میان امپراطوری رومـژرمانی و پاپ، قدرت سیاسی و زندگی مذهبی حداقل تا حدی از یکدیگر تفکیک شد. حتی اگر پادشاه یا امپراطور مسیحی بود و کشورش را بر اساس عقاید مذهبیاش اداره میکرد، همچنان از پاپ دوری میجست. برعکس، زندگی مذهبی خارج از کنترل دولت بود. از زمان رنسانس، این موقعیت راه را برای جهتگیریهای جدید گشود. با پیدایش کلیساهای پروتستان یكرنگی مذهبی از میان رفت. پادشاهان، برخی از رعیتها را به دلیل عقاید مذهبیشان تحت تعقیب قرار میدادند. پیشرفت فکری جدیدی مبنی بر داشتن حق اتوریته سیاسی و اشکال جدیدی از سیستم

 • نظرات() 
 • جمعه 30 بهمن 1394

  فرهنگ و تمدن غربی، فرهنگ و تمدن اسلامی؟

  دو فرهنگ و تمدن اسلامی و فرهنگ وتمدن غربی ، چه تاثیری بر یکدیگر داشته اند؟

  با سلام و احترام دانشجوی گرامی از اینكه بار دیگر این مركز را به منظور دریافت پاسخ سوالات خویش انتخاب كرده اید از شما سپاسگذاریم .

  تمدن در فرهنگ واژگانی به معنای شهرنشینی ( لغت نامه دهخدا ، ج 4 ص 6109) آمده است. شهرنشینی به معنای اجتماع انسانی در یك منطقه با خانه ها و خیابان ها و كوی و برزن های پیوسته نیست، هر چند كه بخشی از معنا را می رساند، بلكه شهر نشین و مدنیت به معنای وجود قوانین مكتوب و سنت های نوشته شده و مدیریت شهری است. از این روست كه پیامبر هنگامی كه یثرب را با قوانین نوشته شده قرآن و مدیریت ثابت و منسجم و منضبط به شهری مدنی و دولت شهری اسلامی تبدیل كرد، نامش به مدینه النبی تغییر یافت تا دلالت بر تمدن و مدنیت به معنا و مفهوم گفته شده داشته باشد.
  بنابراین تمدن و مدنیت در اصطلاح، نوع خاصی از توسعه مادی و معنوی است كه در جامعه ویژه رخ می نماید. تمدن مجموعه ای پیچیده از پدیده های اجتماعی قابل انتقال، شامل جهات دینی و مذهبی ، اخلاقی ، زیباشناختی ، فنی یا علمی مشترك در همه اجزای یك جامعه وسیع و یا چندین جامعه مرتبط با یك دیگر است.( فرهنگ علوم اجتماعی، ص 47) برخی تمدن را جنبه مادی فرهنگ بر شمرده اند و گفته اند كه تمدن وجه تجسم و بیرون فرهنگ است. فرهنگ نیز در این معنا عبارت از هر چیزی است كه انسان آن را اندیشیده و یا آفریده است كه دربردارنده هنرهای معماری ، سنت ها و آیین، رسوم و آداب ، قوانین نوشته و نانوشته انسانی، فن آوری و مانند آن است.به نظر می رسد كه تمدن، در سایه دولت ها و قدرت های فرهنگی شكل می گیرد و تمدن بدون دولت به معنای تمدن بدون فرهنگ خواهد بود كه معنا و مفهوم درست و مقبولی نخواهد داشت. تمدن هر چند كه جنبه مادی و تجسمی فرهنگ است اما این تجسم یابی بیش از آن كه به هنرهای معماری و فن آوری ارتباط یابد با جنبه دولت قانونی و جامعه مدنی و قدرت مشروع معنا و مفهوم می یابد.
  تمدن ها در آیات قرآنی مجموعه ای از اجتماعات انسانی است كه در یك فرآیند به رشد و بالندگی و شكوفایی رسیده و توانسته است جامعه ای قدرت مند و ثروتمندی را بر پایه سنت ها و قوانین ایجاد كنند. این تمدن ها در آغاز به راه راست حركت می كردند و از قوانین و عدالت سودی می جستند از این رو به بالندگی دست یافتند ولی در ادامه راه منحرف شده و به كژراهه رفته و در نهایت به جهت ظلم و بی عدالتی در حق خود و دیگران نابود شده و بر پایه قوانین و سنت های الهی نیست شده اند. مهم ترین تمدن هایی كه قرآن به آن ها اشاره دارد می توان از تمدن فرعونیان ، ثمود، عاد، سبائیان ( تبع) ، بنی اسرائیل ، ذوالقرنین و مانند آن یاد كرد. اشاره قرآن به این تمدن ها از برای عبرت گیری است؛ قرآن در آیات خود به تحلیل علل و عوامل شكوفایی و نیستی این تمدن ها اشاره می كند تا دیگر جوامع بشری از آن پند گرفته و از علل و عوامل آسیب زای آن پرهیز كرده و یا جلوگیری به عمل آورند.
  آشنایی با تمدن اسلامی :
  تمدن اسلامى به لحاظ پیشینه با 14 قرن حیات از ریشه دارترین تمدنهاى انسانى به شمار مى‏آید، و از جهت دامنه گسترش آن، باید این تمدن را از گسترده‏ترین تمدنها به حساب آورد. آنچه امروزه به عنوان تمدن اسلامى مى‏شناسیم در واقع فرآیند و محصول چهارده قرن حضور مستمر و فعال «اسلام‏» در عرصه زندگى فردى و اجتماعى مسلمانان مى‏باشد. چهارده قرن است كه مسلمانان با اسلام زندگى مى‏كنند یعنى سعى نموده‏اند تا دیدگاهشان، راجع به جهان هستى و خالق جهان، نیایش هایشان آداب معاشرت و معاملاتشان، ازدواج و زاد و ولدشان، جشنها و ماتم هایشان و... بر پایه‏هایى از اعتقادات و دستورات اسلامى تنظیم نمایند.
  «تمدن اسلامى كه لااقل از پایان فتوح مسلمین تا ظهور مغول قلمرو اسلام را از لحاظ نظم و انضباط اخلاقى برترى سطح زندگى، سعه صدر و اجتناب نسبى از تعصب، و توسعه و ترقى علم و ادب طى قرنهاى دراز پیشاهنگ تمام دنیاى متمدن و مربى فرهنگ عالم انسانیت قرار داد. بی شك یك دوره درخشان از تمدن انسانى است و آنچه فرهنگ و تمدن جهان امروز بدان مدیونست اگر از دینى كه به یونان دارد بیشتر نباشد كمتر نیست با این تفاوت كه فرهنگ اسلامى هنوز در دنیاى حاضر تاثیر معنوى دارد و به جذبه و معنویت آن نقصان راه ندارد
  سرگذشت پیدایش این تمدن و فرهنگ، سرعت پیشرفت و توسعه، عظمت و كمال، گستردگى دامنه و شركت طبقات مختلف اجتماع و ملل گوناگون امورى هستند كه اعجابها را در مورد تمدن اسلامى سخت برانگیخته است. جرجى زیدان مسیحى میگوید: «عربها (مسلمانان) در مدت یك قرن و اندى مطالب و علومى به زبان خود(عربى) ترجمه كردند كه رومیان در مدت چندین قرن از انجام آن عاجز بودند، آرى مسلمانان در ایجاد تمدن شگفت آور خود در غالب موارد به همین سرعت پیش رفته‏اند
  و هم او مى‏گوید : «مسلمانان قسمت عمده علوم فلسفى و ریاضى و هیئت و طب و ادبیات ملل متمدن را به زبان عربى ترجمه و نقل كردند و از تمام زبانهاى مشهور آن روز بیشتر از یونانى و هندى و فارسى كتابهایى ترجمه كردند و در واقع بهترین معلومات هر ملتى را از آن ملت گرفتند مثلا در قسمت فلسفه و طب و هندسه و منطق و هیئت از یونان استفاده نمودند. و از ایرانیان تاریخ و موسیقى و ستاره‏شناسى و ادبیات و پند و اندرز و شرح حال بزرگان را اقتباس مى‏كردند، و از هندیان طب (هندى) حساب و نجوم و موسیقى و داستان و گیاه‏شناسى آموختند، از كلدانیان و نبطیها كشاورزى و باغبانى و سحر و ستاره‏شناسى و طلسم فرا گرفتند و شیمى و تشریح از مصریان به آنان رسید، و در واقع عربها (مسلمین) علوم آشوریان و بابلیان و مصریان و ایرانیان و هندیان و یونانیان را گرفته و از خود چیزهایى بر آن افزودند و از مجموع آن علوم و صنایع و آداب، تمدن اسلامى را پدید آوردند
  دكتر عبدالحسین زرین كوب در پژوهشى پیرامون تمدن اسلامى از سرگذشت پیدایش این فرهنگ و عظمت و كمال آن به عنوان «معجزه اسلام‏» نام مى‏برد كه تعبیر زیبا و بجایى است.
  ویژگى‏هاى و پارامترهای تمدن اسلامى
  تمدن اسلامى در كنار سایر تمدنها،تمدن انسانى را پدید آورده‏ اند; این تمدن از ویژگیها و شاخصه‏هایى برخوردار است كه آن را از تمدنهاى دیگر متمایز مى‏كنند; هر گونه رهیافتى به تمدن اسلامى در گرو توجه به این ویژگیها است.
  1 - تمدن اسلامى وقتى كه پا به عرصه وجود گذاشت، نسبت به تمدنهاى پیشین موضع ویژه‏اى را اتخاذ نمود; بدین صورت كه نه در مقابل آنها صف آرایى نمود و نه در برابر آن تمدنها منفعل شد بلكه دست آوردهاى مثبت آنها را گرفت و در خود هضم نمود و جهات منفى را هم نپذیرفت.
  دكتر زرین كوب در این باره مى‏گوید: «تمدن اسلامى، نه تقلید كننده صرف از فرهنگهاى سابق بود، نه ادامه دهنده محض:تركیب كننده بود و تكمیل سازنده‏».
  2 - تمدن اسلامى با محوریت قرآن از آغاز دیدگاهى جهانى و فرا ملیتى داشت و هیچگاه خود را منحصر در یك قوم و نژاد ننمود، لذا در حوزه وسیع دنیاى اسلام اقوام مختلف عرب ایرانى، ترك، هندى، چینى، مغولى، آفریقایى و حتى اقوام ذمى بهم آمیختند. و همین نكته سبب شد كه مسلمانان از هر قوم و ملتى كه بوده‏اند خود را منادى اسلام بدانند. یعنى مایه اصلى این معجون كه تمدن و فرهنگ اسلامى خوانده مى‏شود در واقع اسلام بود، نه شرقى و نه غربى.
  عوامل اساسى رشد و توسعه تمدن اسلامى:
  تمدن و فرهنگ اسلامى در طول حیات خود فراز و نشیبهایى داشته است; در یك دوره تاریخى -از آغاز و لااقل از پایان فتوح تا ظهور مغول- تمدن اسلامى را بالنده و با شكوه و در اوج می‏بینیم كه این دوره را به حق دوره درخشان تمدن اسلامى مى‏نامند، اما پس از آن تمدن اسلامى دچار افول مى‏شویم و كم كم به حاشیه صحنه اجتماع مى‏رود و چند دهه‏اى است كه دوباره خیزش اسلامى، امیدبخش رجعت به آن عظمت و سرافرازى پیشین گشته است. كشف راز و رمز این تحولات در بررسى دقیق و عالمانه و ریشه‏یابى آنهاست.
  در اینجا در پى شناسایى عوامل اساسى رشد و توسعه تمدن اسلامى در دوره درخشان آن هستیم عواملى كه عظمت آفریدند و بدون شك افول تمدن بخاطر رخنه‏اى است كه در آنها پدید آمد.
  1) تشویق اسلام به علم:توصیه و تشویق مؤكدى كه اسلام در توجه به علم و علما مى‏كرد از اسباب عمده آشنایى مسلیمن با فرهنگ و دانش انسانى و در نتیجه رشد و توسعه تمدن اسلامى گردید.
  جرجى زیدان با اینكه تعصب مسیحى دارد و در بعضى مسائل این تعصب كاملا نمودار است و گاهى مى‏خواهد اصرار بورزد كه مسلمین اولیه با هر كتابى جز قرآن مخالف بودند مع ذلك اعتراف می‏كند كه تشویق اسلام به علم، عامل موثرى در سرعت پیشرفت مسلمین بوده است. مى‏گوید: «همین كه مملكت اسلام توسعه یافت و مسلمانان از انشاى علوم اسلامى فارغ شدند، كم كم فكر علوم و صنایع افتادند و براى خود همه نوع وسایل تمدن فراهم ساختند و طبعا در صدد تحصیل علم و صنعت برآمدند.و چون از كشیشان مسیحى مطالبى از فلسفه شنیده بودند، بیش از سایر علوم به فلسفه علاقه‏مند گشتند، بخصوص كه احادیث وارده از (حضرت) رسول اكرم (ص) آنان را به تحصیل علم و بخصوص فلسفه تشویق مى‏نمود كه از آن جمله فرموده است، علم بیاموزید اگر چه در چین باشد حكمت گمشده مؤمن است از هر كه بشنود فرا مى‏گیرد و اهمیت نمى‏دهد كه كى آن را گفته است. آموختن علم بر هر زن و مرد مسلمان واجب است.از گهواره تا گور، دانش بیاموزید
  آقاى دكتر زرین كوب در این رابطه مى‏نویسد: «توصیه و تشویق مؤكدى كه اسلام در توجه به علم و علما مى‏كرد از اسباب عمده بود در آشنایى مسلمین با فرهنگ و دانش انسانى، قرآن مكرر مردم را به تفكر و تدبر در احوال كائنات و به تامل در اسرار آیات دعوت كرده بود، مكرر به برترى اهل علم و درجات آنها اشاره نموده بود و یكجا شهادت «صاحبان علم‏» را تالى شهادت خدا و ملائكه خوانده بود كه این خود به قول امام غزالى در فضیلت و نبالت علم كفایت داشت. بعلاوه بعضى احادیث رسول كه به اسناد مختلف نقل مى‏شد، حاكى از بزرگداشت علم و علماء بود. و این همه با وجود بحث و اختلاف كه در باب اصل احادیث و ماهیت علم مورد توصیه در میان مى‏آمد از امورى بود كه موجب مزید رغبت مسلمین به علم و فرهنگ مى‏شد و آنها را به تامل و تدبر در احوال و تفحص و تفكر در اسرار كائنات بر مى‏انگیخت. از اینها گذشته پیغمبر خود نیز در عمل، مسلمین را به آموختن تشویق بسیار مى‏كرد چنانكه بعد از جنگ بدر هر كس از اسیران كه فدیه نمى‏توانست بپردازد در صورتى كه به ده تن از اطفال مدینه خط و سواد مى‏آموخت آزادى مى‏یافت. همچنین به تشویق وى بود كه زید بن ثابت زبان عبرى یا سریانى یا هر دو زبان را فرا گرفت و این تشویق و ترغیب سبب مى‏شد كه صحابه به جستجوى علم رو آورند، چنانكه عبدالله بن عباس بنابر مشهور به كتب تورات و انجیل آشنایى پیدا كرد و عبدالله بن عمرو بن عاص نیز به تورات و به قولى نیز به زبان سریانى وقوف پیدا كرده بود. این تاكید و تشویق پیغمبر هم علاقه مسلیمن را به علم افزود و هم علما و اهل علم را در نظر آنان بزرگ كرد
  و این بود كه مسلمین از همان آغاز تمام همت و سعیشان را بر این گذاشتند كه بر علوم و معارف جهان دست‏یابند.
  2) تساهل و تسامح فكرى: یكى از علل سرعت پیشرفت مسلیمن در علوم این بوده است كه در اخذ علوم و فنون و صنایع و هنرها تعصب نمى‏ورزیدند و علم را در هر نقطه و در دست هر كس مى‏یافتند از آن بهره‏گیرى مى‏كردند و به اصطلاح امروز «روح تساهل‏» بر آنها حكمفرما بوده است.
  چنانكه مى ‏دانیم در احادیث نبوى به این نكته توجه داده شده است كه علم و حكمت را در هر كجا و در دست هركس پیدا كردید آن را فرا گیرید. رسول اكرم(ص) فرمود: همانا دانش راستین،گمشده مؤمن است هر جا آن را بیابد خودش به آن سزاوارتر است. حضرت امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه فرموده است: دانش راستین گمشده مؤمن است پس آن را فراگیر و بیاموز و لو از مردم منافق. و هم از كلمات آن حضرت است: حكمت را بیاموزید و لو از مشركان. در روایات اسلامى، ائمه اطهار(ع) از حضرت مسیح(ع) نقل كرده‏اند كه: حق را (هر چند) از اهل باطل فرا گیرید و اما باطل را (هر چند) از اهل حق فرا نگیرید، سخن سنج و حقیقت‏شناس باشید.
  این روایتها زمینه وسعت دید و بلند نظرى و تعصب نداشتن مسلمین را در فراگرفتن علوم و معارف از غیر مسلمانان فراهم كرد و به اصطلاح در مسلمین روح روح تساهل و تسامح و عدم تعصب در مقام در مقام فراگیرى و علم آموزى به وجود آورد. و از این رو مسلمین اهمیت نمى‏دادند كه علوم را از دست چه كسى مى‏گیرند و به وسیله چه اشخاصى ترجمه و نقل مى‏شود و به دست آنها مى‏رسد. بلكه بر اساس آنچه از پیشواى عظیم الشان خود آموخته بودند، خود را به دلیل اینكه اهل ایمانند صاحب و وارث اصلى حكمتهاى جهان مى‏دانستند... معتقد شده بودند كه علم و ایمان نباید از یكدیگر جدا، زیست كنند.
  دكتر زرین كوب در توضیح این عامل مى ‏نویسد: «...بدینگونه، اسلام كه یك امپراطور عظیم جهانى بود با سماحت و تساهلى كه از مختصات اساسى آن بشمار مى‏آمد مواریث و آداب بى‏زیان اقوام مختلف را تحمل كرد، همه را بهم درآمیخت و از آن چیز تازه‏اى ساخت فرهنگ تازه‏اى كه حدود و ثغور نمى‏شناخت و تنگ نظریهایى كه دنیاى بورژوازى و سرمایه‏دارى را تقسیم به ملتها، به مرزها و نژادها كرد در آن مجهول بود. مسلمان، از هر نژاد كه بود عرب یا ترك، سندى یا آفریقائى در هر جایى از قلمرو اسلام قدم مى‏نهاد خود را در وطن خویش و دیار خویش مى‏یافت... همه جا یك دین بود و یك فرهنگ.
  و در جاى دیگر، مى‏نویسد: ...آنچه این مایه ترقیات علمى و پیشرفتهاى عادى را براى مسلمین میسر ساخت در حقیقت همان اسلام كه با تشویق مسلمین به علم و ترویج نشاط حیاتى، روح معاضدت و تسامح را جانشین تعصبات دنیاى باستانى كرد. و در مقابل رهبانیت كلیسا كه ترك و انزوا را توصیه مى‏كرد با توصیه مسلمین به راه و بسط توسعه و تكامل صنعت و علم انسانى را تسهیل كرد. در دنیایى كه اسلام به آن وارد شد. این روح تساهل و اعتدال در حال زوال بود. از دو نیروى بزرگ آن روز دنیا (بیزانس و ایران) بیزانس در اثر تعصبات مسیحى كه روز بروز در آن بیشتر غرق مى‏شد هر روز علاقه خود را بیش از پیش با علم و فلسفه قطع مى‏كرد تعطیل فعالیت فلاسفه به وسیله ژوستى‏نیان اعلام قطع قریب الوقوع بود بین دنیاى روم با تمدن و علم در ایران هم اظهار علاقه خسرو انوشیروان به معرفت و فكر، یك دولت مستعجل بود، و باز تعصباتى كه برزویه طبیب در مقدمه كلیله و دمنه به آن اشارت دارد هر نوع احیاء معرفت را در این سرزمین غیر ممكن كرد. در چنین دنیایى كه اسیر تعصبات دینى و قومى بود اسلام نفخه تازه‏اى دمید.چنانكه با ایجاد دارالاسلام كه مركز واقعى آن قرآن بود نه شام و نه عراق تعصبات قومى و نژادى را با یك نوع جهان وطنى چاره كرد، در مقابل تعصبات دینى نصارى و مجوس،تسامح و تعاهد با اهل كتاب را توصیه كرد و علاقه به علم و حیات را و ثمره این درخت‏شگرف كه نه شرقى بود نه غربى. بعد از بسط فتوحات اسلامى حاصل شد
  پرفسور ارنست كونل آلمانى، استاد هنر اسلامى در دانشگاه برلین در سالهاى 1964 - 1935 در مقدمه كتاب هنر اسلامى مى‏گوید: اشتراك در معتقدات دینى در اینجا تاثیر قویتر از آنچه در دنیاى مسیحیت وجود دارد بر فعالیتهاى فرهنگى ملل مختلف داشته است. اشتراك در مذهب باعث‏شده تا بر روى اختلافات نژادى و سنن باستانى ملتها «پل‏» بسته و از فراز آن نه تنها علائق معنوى بلكه حتى آداب و رسوم كشورهاى گوناگون را به طرز حیرت انگیزى در جهت روشن و مشخصى هدایت نماید، چیزى كه بیش از همه در این فعل و انفعال جهت ایجاد وحدت و پاسخ به جمیع مسائل زندگى قاطعیت داشت قرآن بود...»
  شهید مرتضى مطهرى در كتاب ارزشمند خدمات متقابل اسلام و ایران، بعد از نقل این فراز از نوشته پرفسور ارنست كونل، آن را تحسین مى‏كند و مى‏گوید: «...نكته جالب در بیان این دانشمند اینست كه مى‏گوید مسلمانان از نژادهاى مختلف بر روى اختلافات نژادى خود پل بسته بودند. یعنى اسلام براى اولین بار توانست كلیتى و وحدتى سیاسى و اجتماعى بر اساس عقیده و مرام و مسلك به وجود آورد، و همین جهت تسهیلات زیادى از لحاظ ایجاد تمدنى عظیم و وسیع به وجود آورد
  نقطه آغازین تمدن اسلامى: اگر كسى برآید تا نقطه آغازین تمدن اسلامى را بنمایاند. نقطه‏اى كه تاریخ تمدن اسلامى در واقع از آنجا پرتو افكنى آغاز نموده است; و جلوه‏هاى گوناگون تمدن اسلامى ازآن منشا گرفته است بدون تردید به مدینه مى‏رسد. پس از هجرت حضرت رسول(ص) و جمعى از یارانش به مدینه، حضرت این امكان را پیدا نمود تا پایه گزار اولین جامعه متشكل اسلامى و اولین حكومت اسلامى باشد; جوشش و جنبش علمى مسلمین با محوریت قرآن و احادیث نبوى از مدینه آغاز شد، و در آنجا بود كه اولین حوزه علمى تاسیس شد، براى اولین بار عرب حجاز در مدینه با مسئله استادى و شاگردى و نشستن در حلقه درس و حفظ و ضبط آنچه از استاد مى‏شنود آشنا شد. مسلمین با حرص و ولع فراوانى آیات قرآن را كه تدریجا نازل مى‏گشت فرا مى‏گرفتند و به حافظه مى‏سپردند و آنچه را كه نمى‏دانستند از افرادى كه رسول خدا(ص) آنها را مامور كتابت آیات قرآن كرده بود و به كتاب وحى معروف بودند مى‏پرسیدند. بعلاوه بنا به توصیه‏هاى مكرر رسول خدا(ص) سخنان آن حضرت را كه به سنت رسول معروف بود از یكدیگر فرا مى‏گرفتند، در مسجد پیغمبر رسما حلقه‏هاى درس تشكیل مى‏شد و در آن حلقه به بحث و گفتگو درباره مسائل اسلامى و تعلیم و تربیت پرداخته مى‏شد. روزى رسول خدا وارد مسجد شد و دید دو حلقه در مسجد تشكیل شده است، در یكى از آنها افراد به ذكر و عبادت مشغولند و در یكى دیگر به تعلیم و تعلم. پس از آنكه هر دو را از نظر گذراند فرمود: كلاهما على خیر و لكن بالتعلیم ارسلت. یعنى هر دو جمعیت كار نیك مى‏كنند اما من براى تعلیم فرستاده شده‏ام، رسول خدا آنگاه رفت و در حلقه‏اى كه آنجا تعلیم و تعلم بود نشست.
  بعد از مدینه، عراق محیط جنب و جوش علمى گشت. در عراق ابتدا دو شهر بصره و كوفه مركز علم بودند. اما پس از بناى بغداد، آن شهر مركز علمى شد و در آن شهر بود كه علوم ملتهاى دیگر به جهان اسلام منتقل گشت، بعدها رى خراسان و ماوراء النهر و مصر و شام و اندلس و غیره هر كدام به صورت یك مهد علمى در آمدند.
  جرجى زیدان پس از آنكه همت و تشویق امرا و حكام مسلمان را به عنوان یك عامل بسیار مؤثر یاد مى‏كند، مى‏گوید: «دانش پرورى و علم دوستى بزرگان اسلام سبب شد كه روز به روز مؤلف و كتاب در قلمرو اسلام فزونى یابد و دائره تحقیق وسعت پیدا كند، پادشاه و وزیر و امیر و دارا و نادار و عرب و ایرانى و رومى و هندى ترك و یهود و مصرى و مسیحى و دیلمى و سریانى، در شام و مصر و عراق و فارس و خراسان و ماوراء النهر و سند و افریقا و اندلس و غیره در تمام شبانه روز به تالیف مشغول شدند و خلاصه آنكه هرجا اسلام حكومت مى‏كرد علم و ادب به سرعت پیشرفت مى‏نمود، تالیفات گرانبها خلاصه‏اى از تحقیقات بنى نوع انسان از روزگار پیشین تا آن زمان دیده مى‏شد و مباحث مهمى از علوم طبیعى، الهى،نقلى، ریاضى، ادبى و عقلى در كتب جمع شده بود و در نتیجه تحقیقات علماى اسلام، علوم مزبور داراى شعب متعدد گشت
  نخستین موضوع: اما اینكه نخسیتن موضوعى كه توجه مسلمین را جلب كرد و حركت علمى مسلمین از آن شروع شد چه بود؟ نقطه آغاز قرآن است. مسلمانان علوم خویش را از تحقیق و جستجو در معانى و مفاهیم آیات قرآن و سپس حدیث آغاز كردند و لهذا نخستین شهرى كه جنب و جوش علمى در آن پیدا شد مدینه بود، نخستین مراكز عملى مسلمین مساجد بود و نخستین موضوعات عملى آنان مسائل مربوط به قرآن و سنت و نخستین معلم شخص رسول اكرم است، علم قرائت، تفسیر، كلام، حدیث، رجال، لغت، نحو، صرف، بلاغت و تاریخ و سیره كه جزء نخستین علوم اسلامى است به خاطر قرآن و سنت به وجود آمد.
  ادوارد براون مى‏گوید: پروفسور دخویه عربى‏دان بزرگ، در مقاله‏اى كه در موضوع طبرى و مورخین قدیم عرب براى جلد 23 دائرة المعارف بریتانیكا نوشت به طرز قابل ستایش نشان داد چگونه مسیر علوم مختلفه مخصوصا تاریخ در جامعه اسلامى به مناسبت قرآن شریف پیشرفت كرد؟ و چگونه این علوم در اطراف هسته مركزى حكمت الهى تمركز یافت. علوم مربوط به زبان شناسى و لغت طبعا در درجه اول قرار داشت. همین كه خارجیان براى قبول اسلام هجوم آوردند احتیاج فورى به صرف و نحو و لغت عرب احساس شد. زیرا كلام الله مجید به زبان عربى نازل شده بود. بارى شرح معانى كلمات نادر و غریب كه در قرآن آمده بود لازم شد اشعار قدیم (عرب) را به قدر امكان گرد آورند... براى درك معانى این اشعار لازم شد از اصحاب و تابعین راجع به اقوال و افعال نبى در اوضاع و احوال مختلف سؤالاتى بشود و در نتیجه علم الحدیث پدید آمد. براى تشخیص اعتبار احادیث لازم بود به متن و اسناد حدیث وقوف حاصل شود... براى تحقیق حقیقت اسناد علم به تواریخ و سیر و اوصاف و احوال این اشخاص ضرورت داشت و این امر باز به طریق دیگرى منجر به مطالعه شرح زندگانى مشاهیر رجال و تقاویم و ترتیب وقایع و علم ازمنه و اعصار گردید. تاریخ عرب هم كافى نبود. تواریخ همسایگان عرب على الخصوص ایرانیان و یونانیان و حمیریان و حبشیان و غیره تا حدى براى فهم معانى بسیارى از اشارات مندرج در قرآن و اشعار قدیم مورد لزوم بود، علم جغرافى نیز به همان منظور و به حمایت علمى دیگرى كه با توسعه سریع امپراطورى اسلام ارتباط داشت واجب شمرده مى‏شد.
  تمدن اسلامى، آغاز، اوج، فرود و...
  تمدن مقوله‏ اى است انسانى و اجتماعى، بدین معنى كه فقط انسان است كه توانایى آفرینش تمدن را دارد و آنهم در متن اجتماع یعنى عامل انسانى مهمترین ركن براى تحقق تمدن است، اندیشه و روحیات عامل انسانى و نوع رابطه‏اى كه با عوامل دیگر اتخاذ مى‏كند، زمینه ساز ظهور تمدنهاست، بنابر این هیچ تمدنى در خلاء و فقدان جامعه انسانى امكان ظهور نمى‏یابد. تمدن وقتى مقوله‏اى انسانى و بشرى شد بالتبع از هر آنچه كه انسان را تحت تاثیر قرار مى‏دهد مانند دین، اقتصاد، محیط، تاریخ سنت‏ها و ... متاثر مى‏گردد.

  تمدن مانند هر ساختۀ دیگر انسان در یك موقعیت و شرایط ویژه‏اى به بار مى‏آید. مثلا هنر به عنوان یك فرآورده بشرى بخاطر لطائف و ظرائفى كه در آن نهفته شده و دقتهایى كه باید در آن بكار برود، در هر موقعیتى از انسان صادر نمى‏شود بخلاف نفس كشیدن،كه صدور آن از انسان احتیاج به آموزش و فراهم آمدن موقعیتى خاص ندارد. تمدن سازى نیز هنرى است كه فقط از انسان و در یك موقعیت ویژه تجلى مى‏یابد. تمدن به صورت دستورى و فورى محقق نمى‏شود بلكه باید در بستر زمان و به صورتى كاملا طبیعى بوجود بیاید تا ماندگار بشود.
  مسلمانان به عنوان كسانى كه تمدن اسلامى فرآیند كنش‏ها و واكنش‏هاى آنان در برابر پدیده‏هاى متفاوت و نوع ارتباطشان با عوامل گوناگون است، تاریخ پر فراز و نشیبى داشته‏اند و تمدن سازى آنان نیز متاثر از موقعیت تاریخى آنان بوده است; یعنى گاه در اوج بوده‏اند و اوضاع وفق مرادشان مى‏چرخیده لذا امكان تمدن سازى را در حد اعلا داشته‏اند بطوریكه تمام تمدنهاى معاصر را تحت الشعاع خود قرار داده‏اند، و دوره درخشان تمدن اسلامى حاصل این وقعیت‏خاص است و گاه، چنان دچار افول شده‏اند و از عزت و سربلندى افتاده‏اند كه نه تنها توفیقى در تمدن سازى نداشته‏اند بلكه از آنچه هم داشته‏اند چشم پوشى كرده‏اند لذا تمدن اسلامى در آن دوره‏ها در انزوا به سر برده است. تاریخ نشان مى‏دهد كه اسلام در موقعیتى ظهور كرد كه جهان دچار بحران عظیمى شده بود و جهانیان در انتظار نیرویى بودند كه این بحران را چاره نماید و آنها را از وضع اسفبارى كه گرفتارش بودند نجات دهد.
  منابع و مآخذی كه جهت آشنایى با ابعاد مختلف تمدن اسلامى قابل استفاده محققین و علاقمندان به مطالعه در این باره مى‏ باشند.
  متون عربى و فارسى:

   

 • نظرات() 
 • جمعه 30 بهمن 1394

  از گفتن حقیقت خسته نخواهم شد/تخریب کنندگان شورای نگهبان ملتفت نیستند/جریان اشرافی مملکت را بدبخت خواهد کرد

  مشروح بیانات رهبرانقلاب در دیدار با مردم استان آذربایجان شرقی به شرح زیر است.به گزارش فرهنگ نیوز ، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار پرشور هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم آذربایجان شرقی، ضمن تشکر صمیمانه از ملت بزرگ ایران به دلیل خلق حماسه پرشکوه ۲۲ بهمن امسال، آن را نشانه عزم راسخ و ایستادگی و بیداری مردم دانستند و با تأکید بر اینکه انتخابات ۷ اسفند نیز مظهر بیداری ملت و دفاع از نظام و استقلال و عزت ملی است، گفتند: مردم با حضور همه جانبه و آگاهانه و همراه با بصیرت و دانایی در انتخابات، درست عکس خواست دشمن عمل کنند.

  رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که در آستانه سالروز قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ برگزار شد، ضمن تجلیل از ایمان عمیق، بیداری، نشاط و ایستادگی مردم آذربایجان در مقاطع مهم و سرنوشت ساز تاریخ کشور بویژه در دوران انقلاب اسلامی، بر لزوم زنده نگه داشتن روزهای تاریخی انقلاب تأکید کردند و با اشاره به ۲۲ بهمن به عنوان یکی از این روزهای بسیار مهم افزودند: براساس گزارش های مستند از مراکز معتبر، حضور مردم در حماسه راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال در سراسر کشور، نسبت به سال گذشته، به میزان قابل توجهی افزایش داشته است.

  حضرت آیت الله خامنه ای، با تشکر صمیمانه از حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن تأکید کردند: این افزایش حضور نشان دهنده آن است که برغم تلاش گسترده و پرحجم جبهه استکبار برای به فراموشی سپرده شدن و یا کم رنگ شدن انقلاب در ذهن مردم، اما اندک خللی در عزم راسخ ملت بوجود نیامده است.

  ایشان سپس به موضوع انتخابات ۷ اسفند اشاره کردند و تأکید کردند: دشمن با یک برنامه ریزی خاص برای انتخابات، بدنبال تحقق توطئه طراحی شده خود است، بنابراین باید ملت ایران به عنوان صاحبان اصلی کشور از برخی حقایق مطلع شوند تا این نیات پلید محقق نشود.

  رهبر انقلاب اسلامی با بیان این مقدمه که پیروزی انقلاب و کوتاه شدن دست امریکا و رژیم صهیونیستی از ایران، بزرگترین تحقیر برای آنها بود و در طول ۳۷ سال گذشته از هیچ تلاشی برای متوقف کردن حرکت پرشتاب ملت ایران دریغ نکرده اند، گفتند: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی طراحی بیگانگان، جلوگیری از برگزاری انتخابات در ایران بود که تلاشهایی را هم انجام دادند اما چون مأیوس شدند، در سالهای اخیر، تمرکز خود را بر زیر سوال بردن انتخابات قرار داده و می‌خواهند در انتخابات اعمال نفوذ کنند.

  حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: طراحی آنها برای انتخابات ۷ اسفند، از تخریب شورای نگهبان و زیرسوال بردن تصمیم های آن آغاز شده است و این شورا یکی از چند مرکز اساسی در نظام اسلامی است که امریکاییها از ابتدای پیروزی انقلاب، به شدت با آن مخالف بودند.

  ایشان با تأکید بر اینکه نتیجه زیر سوال بردن تصمیم های شورای نگهبان، القای غیرقانونی بودن انتخابات است، خاطرنشان کردند: هنگامی که غیرقانونی بودن انتخابات القاء شود، بنابراین مجلس شورای اسلامی برآمده از این انتخابات و مصوبات آن غیرقانونی خواهد بود.

  رهبر انقلاب اسلامی افزودند: هدف این طراحی زیرکانه، قرار دادن کشور در خلاء قانون و مجلس، در چهار سال آینده است که افکار عمومی باید متوجه این موضوع باشند.حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به افرادی که در داخل، با تخریب شورای نگهبان، با دشمن همصدایی می کنند گفتند: بیشتر این افراد متوجه صحبت های خود نیستند و نمی توان آنها را متهم به خیانت کرد، اما آنها باید متوجه شوند که نتیجه این هم صدایی، تکمیل کردن نقشه خطرناک دشمن است.

  ایشان با تأکید بر اینکه یکی از اهداف جبهه استکبار، از زیر سوال بردن انتخابات، محروم کردن ملت های مسلمان دنیا از پدیده بی نظیر، بدیع و جذاب مردم سالاری دینی است، به جایگاه بسیار مهم مجلس شورای اسلامی اشاره کردند و افزودند: مجلس با تصویب قوانین، ریل گذار حرکت دولت و دستگاه اجرایی است بنابراین انتخاب نمایندگان براساس بصیرت و آگاهی، در نحوه ریل گذاری حرکت کشور و جهت گیری آن بسیار تأثیرگذار است.

  رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر مجلس بدنبال رفاه مردم، عدالت اجتماعی، گشایش اقتصادی، پیشرفت علم و فناوری و استقلال و عزت ملی باشد، ریل گذاری آن در جهت این هدفها خواهد بود اما اگر مجلس مرعوب غرب و امریکا، و به دنبال حاکمیت جریان اشرافی گری باشد، ریل گذاری او در این جهت خواهد بود و کشور را به مسیر بدبختی هدایت خواهد کرد.

  حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به کلام امام (ره) که مجلس را در رأس امور می دانستند، گفتند: این در رأس امور بودن به معنای سلسله مراتب اجرایی نیست بلکه تأکید بر اهمیت جایگاه مجلس از لحاظ تعیین مسیر و جهت گیری حرکت کشور است.

  ایشان در ادامه به اهمیت اساسی و بنیادین مجلس خبرگان در نظام اسلامی نیز اشاره و خاطرنشان کردند: اهمیت جایگاه مجلس خبرگان از این جهت است که در تعیین رهبری بعنوان تصمیم گیر و سیاست گذار اصلی کشور، نقش دارد بنابراین انتخاب نمایندگان این مجلس، موضوع بسیار مهمی است.

  رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر نمایندگان مجلس خبرگان دلبسته به انقلاب، دلباخته به ملت، آگاه از توطئه های دشمن و مقاوم در مقابل این توطئه ها باشند، در زمان مقتضی، تصمیم گیری آنان به یک گونه خواهد بود ولی اگر نمایندگان خبرگان غیر از این باشند، به گونه دیگری عمل خواهند کرد.

   حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تمرکز دستگاههای تبلیغاتی جبهه استکبار بر مجلس خبرگان، گفتند: علت تأکید مکرر بر لزوم بصیرت و آگاهی و دانایی مردم در انتخابات، همین موضوع است تا بر خلاف خواسته دشمن عمل شود.رهبر انقلاب بار دیگر ملت ایران را به حضور همه جانبه در انتخابات و دفاع از نظام اسلامی و استقلال و عزت ملی فراخواندند و با تأکید بر لزوم هوشیاری در برابر جبهه بی‌پروا و خطرناکِ مقابل ملت ایران که تحت نفوذ و سلطه شبکه صهیونیستی قرار دارد، افزودند: سیاستهای امریکا و بسیاری از دولتهای اروپایی، تحت سلطه این شبکه است و عملکرد امریکاییها در قضیه هسته ای نیز باید در این چارچوب ارزیابی شود.

  حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: بعد از جریان طولانی مذاکرات و سپس توافق هسته ای بار دیگر، یک مسئول امریکایی، در روزهای اخیر گفته است، کاری می کنیم که سرمایه داران دنیا جرأت حضور در ایران را نداشته باشند!ایشان با تأکید بر اینکه اینگونه اظهارات نشان دهنده عمق دشمنی امریکا با ملت ایران است، افزودند: یکی از اهداف کسانی که در دو سال اخیر بدنبال مذاکرات هسته ای بودند و انصافاً نیز زحمت کشیدند، گشایش اقتصادی از طریق سرمایه گذاری خارجی بود اما امریکاییها اکنون جلوی همین موضوع را هم می خواهند بگیرند.رهبر انقلاب اسلامی گفتند: اینکه بارها گفته شد که امریکاییها غیرقابل اعتمادند، معنایش همین است.

  حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اعتراض سیاستمداران امریکایی به شعار «مرگ بر امریکا» در راهپیمایی ها، خاطرنشان کردند: وقتی شما اینگونه عمل می کنید و گذشته و امروز شما حاکی از دشمنی بدون پرده پوشی است، انتظار دارید ملت ایران چه پاسخی به شما بدهند؟

  ایشان افزودند: البته آنها در دیدارهای خصوصی لبخند می زنند، دست می دهند و سخنان خوش می گویند که اینگونه رفتارها مربوط به دیدارهای دیپلماسی و خصوصی است و تأثیری در واقعیت ندارد.

  رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: واقعیت آن است که بعد از مذاکرات طولانی و بستن قرارداد و تمام شدن قضایا، حالا می گویند نمی گذاریم و صراحتاً تهدید به تحریم جدید می کنند.حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: این، واقعیتِ امریکا است و در مقابل این دشمن، نمی توان چشم خود را بست و حمل بر صحت کرد.

  ایشان خطاب به مردم گفتند: ملت عزیز ایران، طرف مقابل شما یک چنین عنصری است، بنابراین باید بیدار و هوشیار باشید.

  حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: راه حل مشکلات کشور عبارت است از بیداری مردم، حفظ انگیزه های ایمانی در جامعه، بکارگرفتن جوانان پرانگیزه و مؤمن و تقویت درونی کشور در ایمان،  اقتصاد، علم و دستگاههای مدیریتی.رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم حفظ اتحاد و یکپارچگی و یک صدایی مردم در دفاع از انقلاب و اصول و آرمانهای آن، گفتند: مسئولان که علاقمند به سرنوشت کشور هستند نیز باید کارها را برای رضایت خدا و برای مردم انجام دهند و به نیروها و توان داخلی اعتماد کنند.

  حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی به معنای حصار کشیدن به دور کشور نیست، افزودند: اقتصاد مقاومتی، درون زا و برون گرا است یعنی اگر اقتصاد ملی از درون نجوشد، به جایی نخواهد رسید.

  ایشان تعامل اقتصادی با کشورهای دنیا را خوب خواندند و خاطرنشان کردند: البته این تعامل باید هوشمندانه و نتیجه آن درون زایی اقتصاد باشد و رسیدن به این هدف هم جز با ایستادگی مردم و حرکت آگاهانه مسئولان میسر نیست.

  رهبر انقلاب اسلامی در پایان گفتند: به فضل الهی جوانان کشور، روزی را خواهند دید که امریکا و حتی بزرگتر از امریکا نیز توانایی انجام هیچ غلطی را در مقابل ملت ایران نخواهند داشت.

  پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، با تاکید برغیرت دینی آذربایجانی‌ها در مقاطع حساس، گفت: قیام ۲۹ بهمن ۵۶ مردم تبریز نقطه عطفی در تاریخ انقلاب عظیم اسلامی و نشانگر بصیرت مردم ولایتمدار آذربایجان است.امام جمعه تبریزمشارکت گسترده مردم در انتخابات را نشانه قدرت معنوی جمهوری اسلامی خواند وافزود: مردم آگاه آذربایجان همگام با سایر مردم ایران در هفتم اسفندماه با حضور گسترده و آگاهانه در پای صندوق‌های رأی، بار دیگر حماسه ای باشکوه و ماندگار می آفرینند.

   

 • نظرات() 
 • جمعه 30 بهمن 1394

  نظرحسن خمینی درباره رهبری امام خامنه ای

   

  محسن خزعلی با روایت دیدار خود با سیدحسن خمینی گفت: سیدحسن خمین تاکید کرد که رهبری آیت‌الله خامنه‌ای در این سالها آنقدر مدبرانه و حکیمانه بوده که باعث ایجاد قدرت و اقتدار بالایی در سطح منطقه شده است.

  به گزارش فرهنگ نیوز، محسن خزعلی فرزند مرحوم آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی  با اشاره به دیدار چندی پیش خود  با حجت‌الاسلام سید حسن خمینی به نسیم  گفت: به دلیل اینکه حاج حسن آقا در دوران بیماری آیت‌الله خزعلی چند باری به عیادت آمده بودند و در مراسم ختم و تشییع هم شرکت کرده بودند، برای بازدید به دیدار وی رفتیم.

  محسن خزعلی با اشاره به اینکه در این دیدار بنده نکته‌ای را از آیت‌الله خزعلی در خصوص رهبر معظم انقلاب مطرح کردم، گفت: بنده ابتدا به حاج حسن آقا  گفتم که همان‌طور که می‌دانید آقای خزعلی (ره) تضعیف رهبری را حرام می‌دانستند و صریحاً می‌گفتند در این زمان که  امثال داعش و دیگران شدیداً شیعه را تهدید می‌کنند، پرچم مبارزه با دشمنان علی(ع) به دست آیت‌الله امام خامنه‌ای است.

  محسن خزعلی ادامه داد: حاج حسن خمینی پس از این سخنان بنده خیلی محکم  اظهار داشت که "من هم اعتقادم این است که هیچ کس حتی ایرانی‌های غیر مسلمان نباید رهبری را تضعیف کنند، چرا که رهبری آیت‌الله خامنه‌ای در این سالها  آنقدر مدبرانه و حکیمانه بوده که باعث ایجاد قدرت و اقتدار بالایی در سطح منطقه شده است، اقتداری که هیچ‌وقت نه قبل از انقلاب و نه بعد از انقلاب ایران نداشته است".

  وی همچنین به ذکر خاطره‌ای در این جلسه اشاره کرد و ادامه داد: در آن جلسه یکی از خادمان با اخلاص و باصفای بیت امام داستانی را نقل کرد به این شرح که روزهای آخر حیات مبارک امام خمینی(ره) بود و خانواده شهدا از یکی از استان‌ها برای دیدار به محضر ایشان آمده بودند. زمانی که امام خواستند سخنان خود را شروع کنند پیرمردی که پدر دو شهید بود از جای خود برخاست، تمام‌قد ایستاد و گفت حضرت امام اجازه بدهید یک نکته را بگویم، من دو پسر بیشتر نداشتم یکی مدت‌ها قبل و دیگر پسرم به‌تازگی شهید شده و امروز مراسم تشییع او در شهرمان است و قرار است او را تشییع کنند. در همین حال امروز اسم من را برای دیدار با شما پذیرفته بودند و من بین دوراهی حضور در مراسم تشییع فرزندم و دیدار با شما قرار داشتم ولی چون دیدار با شما برایم مغتنم بود به همسرم گفتم تو به فیض تشییع و دفن پسرمان برس که آخرین فرزند ماست و من به دیدار و زیارت امام خمینی می‌روم. امروز هم به اینجا آمدم تا شمارا ببینم و اکنون هم برخاستم تا فقط همین را بگویم که دیدن چهره شما را من ترجیح دادم به تشییع پسرم. همین چند کلام آن پیرمرد حال امام(ره) را دگرگون کرد. چون امام(ره) به خانواده شهدا و مردم اعتقاد ویژه‌ای داشتند و بعد از صحبت‌های آن پیرمرد  بغض گلویشان را گرفت و فوراً صحبت‌های خود را پایان دادند و  به اندرونی رفتند و با هیچ‌کس حرف نمی‌زدند. ایشان می‌گفت بعد از آن موضوع دیگر ما نه خنده امام را دیدیم و نه حال صحبت داشتند.

   

 • نظرات() 
 • جمعه 30 بهمن 1394

   

  تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۰

  اقتصادی » عمومی

  هزینه‌سالانه یک خانوار شهری چقدر است؟ +جدول

  تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی حاکی از هزینه 32.8 میلیارد تومانی خانوارهای شهری در سال گذشته است.

  به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایسنا، در سال گذشته متوسط هزینه خانوارهای شهری به 32 میلیون و 873 هزار تومان رسیده که حدود 31 درصد در مقایسه با سال 1392 افزایش دارد. در مجموع هزینه ها از حدود 18 تا 37 درصد افزایش داشته است.

  بنابر آمارهای منتشره از بانک مرکزی از سال 1389 تا پایان سال گذشته، متوسط هزینه‌های خانوارهای شهری از 14.1 به 32.8 میلیون تومان رسیده که حاکی از دو برابر شدن هزینه آنهاست.

  بیشترین هزینه خانواده‌های ایرانی مربوط به گروه" مسکن،آب، برق، گاز و سایر سوخت ها" است که حدود 10 میلیون تومان از کل هزینه سالانه را در بر گرفته است. هزینه های این بخش در سال 1393بیش از 36 درصد نسبت به سال 1392 افزایش یافته است. خوراکی ها و آشامیدنی ها نیز بیش از 8 میلیون تومان در سال گذشته برای خانوارها هزینه داشته و با رشد 31.5 درصدی همراه بوده است.

  به طور متوسط 1.1 میلیون تومان از هزینه خانوارها در سال قبل به دخانیات اختصاص داشته که البته هزینه بخش بیش از 36 درصد بیشتر شده است. همچنین بهداشت و درمان حدود 1.9 میلیون تومان برای خانواده ها هزینه داشته که این رقم هم در فاصله 1392 تا 1393 بیش از 35 درصد بیشتر شده است.

  http://media.isna.ir/content/1455532154483_20000.jpg/3

   

 • نظرات() 
 • جمعه 30 بهمن 1394

   

  واق واق هیلاری کلینتون در سخنرانی انتخاباتی (+فیلم)

  کلینتون در سخنرانی انتخاباتی خود با یادآوری یک برنامه رادیویی آمریکا از دروغ های نامزدهای جمهوریخواه به شدت انتقاد کرده و واق واق کرد.

  هیلاری کلینتون نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در جریان یک سخنرانی در شهر " رنو " ایالت نوادا همانند سگ واق واق کرد.

  به گزارش عصر ایران به نقل از وب سایت واشنگتن تایمز هیلاری در انتقاد از به گفته خود دروغ های برخی نامزدهای جمهوریخواه انتخابات  این کار عجیب را انجام داد.

  او گفت: زمانی در یک برنامه رادیویی در ایالت آرکانزاس گوینده برنامه می گفت که یک سگ را آموزش داده که اگر دروغی از نامزدهای انتخابات بشنود سریع واق واق می کند. سگ هم در رادیو واق واق کرد و مردم هم روزهای بعد واق واق می کردند."

  او ادامه داد : من می خواهم نشان دهم چطور ما می توانیم این کار را در قبال دروغ های جمهوریخواهان انجام دهیم.  باید آن سگ را به دنبالشان بیاندازیم تا هر وقت که دروغی گفتند بگوید واق واق واق."

   این اقدام کلینتون با تشویق و خنده هوادارانش مواجه شد.

 • نظرات() 
 • جمعه 23 بهمن 1394

  نامگذاری سال‌ها در ایران به طور رسمی توسط ایت الله خامنه ای و اولین بار در پیام نوروزی سال ۱۳۷۸ رخ داد. در آن سال رهبر ایران عنوانی را برای آن سال انتخاب نمود و پس از آن این نام‌گذاری به شکل یک سنت همه ساله تکرار می‌گردد.

  پیامهای رهبر ایران به مناسبت آغاز سال جدید از ابتدا تا سال ۱۳۷۸:[۳]

  • ۱۳۶۹: تاکید بر «تحول درونی و اصلاح امور»
  • ۱۳۷۰: تاکید بر «صبح روشنی»
  • ۱۳۷۱: تاکید بر «تحکیم معنویت»
  • ۱۳۷۲: تاکید بر «عدالت اجتماعی»
  • ۱۳۷۳: تاکید بر «صرفه‌جویی»
  • ۱۳۷۴: تاکید بر «وجدان کاری، انضباط اجتماعی، انضباط اقتصادی»
  • ۱۳۷۵: تاکید بر «ضرورت پرهیز از اسراف و حفظ ثروت و منابع عمومی کشور»
  • ۱۳۷۶: تاکید بر «توجه به معنویات و فضایل اخلاقی»
  • ۱۳۷۷: تاکید بر «صرفه‌جویی و پرهیز از اسراف، قناعت و پایداری بر مواضع اسلامی و انقلابی»

  فهرست نامگذاری سال‌ها

  تبلیغات سال «نوآوری و شکوفایی» و «اتحاد ملی، انسجام اسلامی» در کنار یکدیگر

  • ۱۳۷۸: سال امام خمینی نامیده شد. این نامگذاری بدلیل همزمانی آن با یکصدمین سال تولد روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی بود.
  • ۱۳۷۹: سال امام علی بود. دلیل آن نیز وجود دو عید غدیر در آن سال بود.
  • ۱۳۸۰: سال اقتدارملی و اشتغال‌آفرینی نامیده شد. با پیشنهاد محمد خاتمی برای نامگذاری اولین سال در قرن بیست و یکم به نام سال " گفتگوی تمدن‌ها و سخنرانی وی در مجمع عمومی سازمان ملل با استقبال سران مواجه گردید[۴][۵][۶][۷] و نقطه روشنی در تاریخچه دیپلماسی پس از انقلاب بود، گمان می‌رفت که سال ۱۳۸۰ نیز، سال «گفتگوی تمدن‌ها» نام گیرد.
  • ۱۳۸۱: به عنوان سال عزت و افتخار حسینی نامگذاری شد. دلیل این نامگذاری نیز تقارن ماه محرم قمری در فروردین و اسفند ماه همان سال بود، در واقع دهه محرم که روزهای سوگواری شیعیان است دوبار در یک سال قرار گرفته بود.[۲]
  • ۱۳۸۲: سال خدمت‌گزاری.
  • ۱۳۸۳: سال پاسخگویی بود. بیشتر سازمان‌های دولتی سعی کردند تا با تهیه بولتن و جزواتی درباره عملکرد وزارتخانه یا سازمان مربوطه، خود را پاسخگو نشان دهند برخی سازمانها جلسات مردمی برپا می‌کردند و به سوالات مردم پاسخ می‌گفتند.
  • ۱۳۸۴: تحت عنوان سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی نامگذاری شد که برخی آن‌را به نوعی از دلمشغولی‌های رهبر جمهوری اسلامی دانستند. تهدیدات ایالات متحده و کشمکش اروپا و جمهوری اسلامی بر سر فعالیتهای هسته‌ای ایران موجب گردید تا خامنه‌ای تمامی مطبوعات، احزاب و سیاست‌مداران داخلی را به نوعی همبستگی و دوری از مناقشات داخلی دعوت کند..[۲]
  • ۱۳۸۵: سال پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله نامیده شد. اساس این نامگذاری از آن جهت بود که در آن سال دوبار تاریخ وفات محمد(صلی اللہ علیہ و آلہ وسلم)، به تاریخ قمری، در تقویم بود. یکبار در ابتدای سال و یکی در پایان سال. برخی نیز آن را به دلیل چاپ کاریکاتورهای پیامبر اسلامر اقدامی بی‌سابقه در نشریه دانمارکی در سال قبل از آن می‌دانند. محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور وقت ایران، نامه‌های خود به سران کشورهای جهان در این سال، با یادکرد این نامگذاری و به پیروی از پیامبر اسلام نگاشته و ارسال نمود.
  • ۱۳۸۶: سال اتحاد ملی، انسجام اسلامی. او در ادامه پیام نوروزی اضافه کرد: «آرزو و امید همه ایرانیان “استقلال ملی، عزت ملی و رفاه عمومی ملت” است و همه این اهداف به برکت «ایمان اسلامی، اتحاد کلمه» خواهد شد» و “ایجاد تفرقه و تضعیف وحدت ملی ایرانیان” و به وجود آوردن مشکلات اقتصادی برای متوقف کردن پیشرفت کشور” را دو روش عمده دشمنان برای مقابله با ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی برشمرد.[۸]
  • ۱۳۸۷: نوآوری و شکوفایی. او در تشریح علت نامگذاری سال ۱۳۸۷به این عنوان، به «نوآوری بزرگ و تاریخی ملت ایران در پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷)» اشاره کرد. سال ۱۳۸۷ سی‌امین سال بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران است.
  • ۱۳۸۸: حركت به سمت اصلاح الگوی مصرف.
  • ۱۳۸۹: همت مضاعف، کار مضاعف.
  • ۱۳۹۰: جهاد اقتصادی. به دلیل سال ابتدایی طرح هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران و افزایش تحریم‌های بین‌المللی بر علیه ایران در سال ۱۳۸۹، رهبر ایران فعالیت‌های اقتصادی را کافی ندانست و ضمن نامگذاری سال ۱۳۹۰ به عنوان (جهاد اقتصادی) خواستار مجاهدت کلیه اقشار و نهاد ها در زمینه اقتصاد شد.
  • ۱۳۹۱: تولید ملى و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى.[۹]
  • ۱۳۹۲: حماسه‌ی سیاسی و حماسه‌ی اقتصادی[۱۰] توجه به تولید ملی به عنوان «حماسه اقتصادی» و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ در ایران به عنوان «حماسه سیاسی»، دلیل نامگذاری این سال است.
  • ۱۳۹۳: اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی[۱۱]
  • ۱۳۹۴: سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی
  • ۱۳۹۵

   

 • نظرات() 
 • جمعه 23 بهمن 1394

  رهبر انقلاب سال ۸۹ را سال همت مضاعف و کار مضاعف نامگذاری کرد تا در این سال با در نظر گرفتن اقتضائات و ظرفیت‌هاى کشور بخش‌هاى اقتصادى، فرهنگى، سیاسى، عمرانى و اجتماعى مسئولان و مردم با گامها وهمت بلندترراه‌هاى نرفته را بپیمایند .

  ایشان در پیام نوروزی سال همت مضاعف و کار مضاعف دشمنان را «دشمن علم و ایمان ملت» دانستند که لازمه دفع آن «تقویت علم و ایمان به صورت مضاعف» است.

  از منظر مقام معظم رهبری اگرچه کشورمان در سومین سال از دهه پیشرفت و عدالت «نیازمند فعالیت چشمگیر در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و عرصه انحصاری علمی» بود اما «در عرصه اقتصادی نیازمند فعالیت جهادی» است.

  مقام معظم رهبری در پیامی به مناسبت آغاز سال ۹۰ این سال را «سال جهاد اقتصادی» نامگذاری کردند و از مسئولان کشور اعم از دولت، مجلس، ارگانها و نهادهای مرتبط با مسائل اقتصادی و نیز ملت ایران خواست تا در عرصه اقتصادی حرکتی جهادگونه پیش گرفته تا با اقدامی جهشی و مجاهدانه به معنای حقیقی کلمه مظهر پیشرفت و استقرار عدالت را در کشور نهادینه کنیم. این نامگذاری به خصوص از آنجا که پس از توطئه‌های بین المللی در خصوص اعمال تحریم‌ها علیه ملت و دولت ایران با شکست مواجه شد و بر خلاف تصور غرب و مجامع بین‌الملل نتوانست ایران را از مسیر پیشرفت در زمینه‌های افتصادی، علمی، فرهنگی و …. از گام نهادن در مسیر پیشرفت بازدارد نامگذاری مدبرانه‌ای به شمار می‌رفت .

  به تعبیر ایشان تحریم‌هایی از سوی دشمنان ملت ایران علیه ملت ایران زمینه‌سازی و اعمال شد، مقصودی جز ضربه‌زدن بر پیشرفت کشور ما نداشت تا از این طریق حرکت شتابنده ایران در مسیر پیشرفت را با کندی مواجه کرده و یا مانع آن شوند.

  مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود سال ۹۱ را به عنوان سال «تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‏ ى ایرانى» نام نهادند. تاکید رهبر معظم انقلاب بر تداوم جهاد اقتصادی وانتخاب عنوان «تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‏ ى ایرانى» برای سال ۱۳۹۱گویای توجه معظم له به حوزه اقتصاد در دهه پیشرفت وعدالت است.

  رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود با اشاره به حرکت رو به جلوی ملت ایران در سال گذشته بویژه در مواجهه اقتصادی و سیاسی با جهان استکبار، چشم انداز سال ۹۲ را امیدوارانه و همراه با پیشرفت و تحرک و ورزیدگی و حضور جهادی ملت ایران در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی دانستند و تاکید کردند: با این نگاه، سال ۹۲ را «سال حماسه ی سیاسی و حماسه ی اقتصادی» نامگذاری کردند. این امر نشان دهنده اهمیت اقتصاد در کنار سیاست در تفکر رهبر انقلاب است و ایشان با اذعان به سختی‌های اقتصادی که در سال ۹۱ بر ملت ایران بار شد، با این نامگذاری درجه اهمیت اقتصاد را در برهه حساس کنونی یاد آور شدند. هرچند سال‌های قبل نیز محور شعارهای رهبر معظم انقلاب اقتصاد بود، این سال با عنوان سال «حماسه اقتصادی» در شعار ایشان تجلی می‌یابد.

   سال ۱۳۹۳، این سال با نگاه هوشمندانه مقام معظم رهبری تحت عنوان «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و با مدیریّت جهادی» نامگذاری شد. در نگاه به سال ۹۳ آنچه مهم‌تر از همه است، دو مسئله است: یک مسئله همین مسئله‌ی اقتصاد و دیگری مسئله‌ی فرهنگ است. آنچه موجب شده است تا مقام معظم رهبری در چند ماه گذشته بر مساله فرهنگ تاکید زیادی نمایند و حتی نگرانی خود را نسبت به آن نیز آشکارا بیان نمایند را باید در دو مورد جستجو نمود: نخست رویکرد فرهنگی خاصی که قریب به دو دهه رویکرد اصلی مسئولین و رسانه های کشور بوده است و دوم منش فرهنگی دولت یازدهم.

  و اما نگاه اقتصادی رهبر در سال ۹۳؛ دولت دهم و یازدهم و خصوصا دولت یازدهم علی رغم وجود تاکید رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی سعی در آن داشته اند که مشکلات اقتصادی را با نگاه به خارج حل نمایند.

  و اما شعار سال ۱۳۹۴، سالی که کمتر از دو هفته تا آغاز آن زمان باقی است و با توجه به رویکرد اقتصادی رهبر معظم انقلاب از سال ۸۸تاکنون، انتظار نامگذاری سال ۹۴ تحت یک عنوان اقتصادی دور از نظر نیست چرا که دشمن در سال های اخیر رویارویی خود را با مردم ایران در حوزه اقتصاد قرار داده است. تحریم‌ها مهم‌ترین نمونه این دشمنی‌هاست و به همین دلایل بود که رهبر معظم انقلاب مساله اقتصاد را در شعارها قرار دادند تا نظام اسلامی با قدرت یافتن در حوزه اقتصاد از هجمه دشمن‌ها در امان باشد. علاوه بر این در دنیای امروز نزاع‌های بین‌المللی از عرصه نظامی به عرصه اقتصادی کشیده شده است، از همین رو جمهوری اسلامی نیز که تقابل جدی با مستکبرین بین‌الملل دارد نیاز مبرم به قوی شدن اقتصاد و مقام شدن آن در مقابل هجمه‌های دشمن دارد.

   سال 95  سال ...............

 • نظرات() 
 • جمعه 23 بهمن 1394

  http://www.snn.ir/content/images/redradio.pngشعار سال 95 چه خواهد بود؟/ اقتصاد؛ اشتغال و ازدواج جوانان  مخرج مشترک شعار سال‌ 95 انشالله

  در دنیای امروز نزاع‌های بین‌المللی از عرصه نظامی به عرصه اقتصادی کشیده شده است و از همین رو است که در جمهوری اسلامی ایران که در تقابل جدی با مستکبرین بین‌المللی است، نیاز مبرم به قوی شدن اقتصاد در مقابل هجمه‌های دشمن به شدت احساس می‌شود.

  به گزارش خبرنگار اقتصادی «خبرگزاری دانشجو»؛ هر ساله با فرارسیدن سال نو، شاهد پیام مقام معظم رهبری و نامگذاری آن سال با عناوینی خاص هستیم که این شعار سال همواره مبتنی بر اهداف و آرمان‌های نظام اسلامی انتخاب شده و در تدابیر و اسناد بالا‌دستی نظام نیز بر آن تاكید می‌شود و برای مقابله با آسیب‌ها و ضعف‌هایی است كه در مسیر تحقق آن اهداف، پیش روی مردم و مسئولان نظام قرار دارد.

  اما موضوعی که همگان بر آن اذعان دارند این است که انتخاب شعار سال‌ها از جانب مقام معظم رهبری یک حرگت تشریفاتی نبوده و ایشان با توجه شرایط موجود در کشورها و البته نقاظ ضعف موجود در جامعه، با نامگذاری هر سال، خط و مشی‌ مشخصی برای دستگاه‌های مختلف نظام مشخص می‌فرماید.

  نامگذاری‌ سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری با نامگذاری سال ۱۳۷۸ به عنوان سال «امام خمینی (ره)» آغاز شد و بر این اساس سنتی جدید در کشور بنا نهاده شد و پس از آن سال ۷۹ با عنوان «امام امیرالمؤمنین، علی بن ابی طالب علیه ‏السّلام»، سال ۸۰ با عنوان « اقتدار ملی و اشتغال آفرینی» و سال ۸۱ با عنوان « عزّت و افتخار حسینى» نامگذاری شد.

  این سنت حسنه از سال ۸۲ با نامگذاری سال مذکور به نام «خدمتگذاری» حالتی جدی‌تر به خود گرفت و موجبات تکاپو در بین مسئولان برای رسیدن به خواسته‌های معظم‌ له که در حقیقت خواسته نهایی عموم جامعه بود را بیش از پیش کرد.

  بر این اساس سال ۸۳ تحت عنوان «پاسخگویى سه قوه به ملت ایران»، سال ۸۴ «همبستگى ملى و مشارکت عمومى»، سال ۸۵ «پیامبر اعظم(ص)»، سال ۸۶ «اتحاد ملى و انسجام اسلامى» و سال ۸۷ تحت عنوان «نوآوری و شکوفایی» نام‌گاری شد.

  از سال ۱۳۸۸ با قرار گرفتن در موقعیت سخت اقتصادی رویه نامگذاری سال‌ها به سمت مسائل اقتصادی گرایش پیدا کرد. بر این اساس سال ۸۸ تا ۹۳ به ترتیب تحت عناوین «اصلاح الگوى مصرف»، «جهادی اقتصادی»، «همت مضاعف و کار مضاعف»، «تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى»، «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» و «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شدند.

  چرایی عنوان سال‌ها:

  سال ۷۸ نخستین سالی بود که مقام معظم رهبری همزمان با صدمین سال تولد رهبر کبیر انقلاب آن را با عنوان سال «امام خمینی (ره)» نامگذاری کردند. ایشان در پیام نوروزی خود امام را برخوردار از فکر روشن ومنش خردمندانه دانستند که با اراده و تصمیم قوى و قاطع خود، با روحیات و خصلتهاى والاى انسانى و نیز تعبّد و ایمان حقیقى به دین توانست انعکاس دهنده آرزوهاى مردم شود و فریاد مردم، ندا و خواست مردم را تجسّم و تبلور ببخشد. رهبر انقلاب در آستانه سال ۷۸ ابراز امیدواری کردند که “سال امام خمینی فرصتی برای بررسی ابعاد زندگی آن بزرگواربوده و بهانه ای است که مسؤولان کشور خود را هرچه بیشتر با همین خصوصیات، تطبیق داده؛ در خدمت مردم و براى مردم باشند و در رفع مشکلات مردم بکوشند.”

  سال ۷۹ نوروز باستانی در میانه دو عید سعید قربان و غدیر قرار داشت از این رو مقام معظم رهبری به استناد اعیاد اسلامی و با هدف ارج نهادن به این اعیاد بزرگ ؛ این سال را به نام «امام علی (ع)» نامگذاری کردند و آن امام همام را «یک الگوى پـرشور و پـر حماسـه ى برای جوانان، حکومـت سراسر عـدل و انصاف او الگوى دولتمردان، زنـدگى سراپا مجاهـدت و سراپا مسئولیت او الگوى همه مومنان، آزادگـى او الـگوى هـمه آزادگـان جـهان، سـخنان حـکمت آمیز و درسـهاى مـاندگار او، الگوى عالمان و دانشمندان و روشـنـفکران» قلمداد نمودند .

  رهبر انقلاب در این پیام زندگی حکومتی امیرالمومنین را نسبت به عـدالت، حـقوق ضعفا و درمانـدگـان و پابرهنگان، بى اغماض و بى گذشت دانستند که مسئولان کشور در سـایه نـزدیکى بــه امـیـرالمـومـنیـن می توانند بــه آرزوى بـــزرگ کـشــــور و مـلت و نـظام جـمهورى اسـلامـى، یـعـنى عــدالت اجـتماعى نـزدیک شوند.

  رهبر انقلاب در سومین سال از ابتکار نامگذاری، سال ۸۰ را «اقتدار ملی و اشتغال آفرینی» نام نهادند و در پیامی خطاب به ملت و مسئولان این دو مهم را شعار اساسی سال رفتار علوى دانستند. ایشان اقتدار ملى براى یک کشور را حفظ کننده هویت، مایه ى عزت و وسیله رسیدن به آرمان‌های آن کشور دانستند که به عنوان یک مسئله همه جانبه حصول آن بر دوش همه دستگاه‌ها و وظیفه اصلى سه قوه اساسى کشور است.

  مقام معظم رهبری اشتغال را نکته مهم دیگر این نامگذاری دانستند که به دستگاه‌های اجرایی مرتبط بوده و آغاز تا پایان نیازمند تلاش براى ایجاد اشتغال مفید و مولد است چرا که نقطه عزیمت و شروع تلاش برای اشتغال است.

  ایشان ایجاد فرصت اشتغال در سال ۸۰ را دارای «اهمیتی مضاعف» دانسته و در پیام نوروزی خود عنوان کردند: «مطالعات و برنامه ریزیهایى که در سال ۷۹ در این زمینه انجام شده است، باید از سوی قوه مجریه و با پشتیبانی قوه مقننه و قضائیه به مرحله اجرا درآید».

  سال ۸۱ از سوی رهبر انقلاب به «عزت و افتخار حسینی» نام گذاری شد . ایشان در پیام نوروزی «تداوم برنامه ریزی و حرکت در مسیراشتغال زایی و نیز مبارزه با مسئله فساد با جدیّت، دقّت، و دوری از تندروى و زیاده‏روى» را دارای اهمیت بسیاری دانستند که به «پیگیرى و تعقیب جدّى از طرف همه مسؤولان کشور» احتیاج دارد و یک نیازِ بسیار مهم براى مردم و کشور به شمار می‌رود.

   

  مقام معظم رهبری سال ۸۲ را سال نهضت خدمت‌گذاری عنوان کرد که در آن مسئولان سه قوا مبارزه با مفاسد اقتصادی و مالی را تا ریشه کن کردن آن در دستگاه‌های دولتی تداوم بخشیده و خود حتما به این مبارزه بپیوندد و نهضتی را برای خدمت رسانی به مردم آغاز کنند.

  ایشان در پیام نوروزی خود ضمن تاکید بر اینکه «خدمت رسانی باید عمیق تر، ماندگارتر، زود بازده تر و بالخصوص بیشتر متوجه قشرهای مستضعف و محروم و محتاج کمک باشد»، نهضت خدمت رسانی به مردم را «یک مبارزه بزرگ و سنگین» دانستند چرا که از نظر ایشان خدمت رسانی به عموم مردم با منافع بعضی گروهای خاص تضاد پیدا کرده و ضرورت مبارزه با همت و با عزمی راسخ را به اثبات می رساند.

  رهبر انقلاب در این سال ضمن رد رقابت برای کسب قدرت سیاسی رقابت صحیح، مشروع و مقبول را «رقابت در خدمت رسانی» دانستند و خطاب به جوانان کشورمان فرمودند: «همت کنید عزم و اراده خودتان را تقویت کنید، شجاعانه در میدان های گوناگون خودتان را مهیا کنید و آماده باشید. ما ممکن است جنگ نظامی هرگز نداشته باشیم اما جنگ سیاسی و جنگ اقتصادی و جنگ فرهنگی بخصوص یقینا خواهیم داشت.»

  و ایشان خطاب به مسئولان فرمودند: «توصیه می کنم که حساب ها را طوری تنظیم کنند و برنامه ها را طوری تدوین کنند که جوانان کشور ما بتوانند مزه شیرین مبارزه با فساد و تلاش برای خدمت رسانی را بچشند وحقیقتا احساس کنند.»

  سال ۸۳ از سوی رهبر انقلاب به نام پاسخگویی ۳ قوه به ملت ایران نامگذاری شد. این سال سالی بود که در آن دولت هشتم، مجلس ششم و نیز رئیس قوه قضائیه به کار خود پایان می‌داد؛ از این رو مقام معظم رهبری پاسخگویی سه قوا نسبت به عملکرد خود در مدت زمان تصدی گری امور را لازم و مناسب دانستند و عنوان کردند: «مسئولان دولتى و قوۀ قضائیه و مجلس شوراى اسلامى به مردم بگویند که براى خدمت به عموم ملت ایران، براى تولید علم، براى استقرار عدالت و رفع فقر و فساد و تبعیض در جامعه – که اصلاح واقعى در جامعه این‌هاست – براى نهضت عدالت‏خواهى و براى نهضت مبارزه با فساد، چه اقدامات عمده‏یى را انجام داده‏اند.»

   

  به تعبیر رهبری در این پاسخگویى، مسئولان به کمبودها و نواقصى در کار خود پى‏ برده و مردم هم با آشنایى بیشتر با عملکرد دستگاه‏ها، منتظر شروع دوره‏هاى جدید و کارهاى جدید و مسؤولیت‌هاى جدید خواهند بود.

  «همبستگی ملی و مشارکت عمومی» عنوانی بود که رهبر انقلاب سال ۸۴ را به آن نام نهادند. در این سال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در نیمه نخست و شروع سند چشم‏انداز بیست ساله‏ دو آغاز مهم در کشور به شمار می‌رفت. در پیام رهبری به تعبیر ایشان «سند چشم انداز بیست ساله کشور همچون حلقه‌های زنجیره‌ای است که در دوره‌های کوتاه مدت چهارساله تشکیل شده اما به لحاظ اهمیت فراوان تعیین کننده سرنوشت کشور در بیست سال آینده است؛ از این رو در سال‌های نخست اجرای این سند زیرساخت‌هاى این چشم‏اندازِ مهم و سازه‏ها و ساز و کارهاى آن، در استحکام بنای پیشرفت کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است.»

  مقام معظم رهبری سال همبستگی و مشارکت عمومی را سال «حفظ وحدت ملی و همبستگی عمومی ملت در قبال آنچه مسئولان موظف به انجام آن هستند»، دانستند.

  اهانت و جفا به حرمت پیامبر از یک سو و تخریب حرم عسگریین و بی حرمتی به آن از سوی دیگر موجب گردید سال ۸۵ از سوی مقام معظم رهبری به سال «پیامبر اعظم(ص)» نامگذاری شود. به تعبیر رهبر انقلاب در این سال یاد و نام مبارک پیامبر اعظم از همیشه زنده‌تر شد؛ چرا که بدون شک در چنین شرایطی «امت اسلام و ملت بیش از همیشه به پیغمبر اعظم خود؛ به هدایت او، به بشارت و انذار او، به پیام و معنویت او، و به رحمتی که او به انسان‌ها درس داد و تعلیم داد نیازمند است.»

  ایشان در پیام خود تاکید کردند که «با درس اخلاق، عزت، علم‌آموزی، و کرامت و وحدت با دولتی مصمم و خدمتگزار در وسط میدان و مردمی آماده به کار و سرشار از امید، و با جوانانی پرشور و با استعداد، بزرگی برای آینده‌ کشور و ملت را نوید می دهیم.»

  سال ۸۶ از سوی رهبر انقلاب سال «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» نامگذاری شد تا ملت ایران که به برکت اسلام و نظام جمهورى اسلامى به خودآگاهى و اعتماد به نفس رسیده با امید و تلاش همه جانبه ملی فاصله‏هاى طولانى را با سرعت طى کند؛ تا به تعبیر رهبری به هدف روشن «استقلال ملى، عزت ملى و رفاه عمومى ملت» دست پیدا کند.

  به تعبیر مقام معظم رهبری دشمنان ملت ایران در سال ۸۶ که با ابلاغ سیاستهای اصل ۴۴ همراه بود تلاش براى ایجاد مشکلات اقتصادى و توقف ملت ایران در زمینه‏هاى سازندگى و رفاه عمومى و نیز ایجاد تفرقه در میان صفوف ملت و از بین بردن یکپارچگى و از بین بردن وحدت به بهانه قومیت، به بهانه‏ى مذهب، به بهانه‏ى گرایشهاى صنفى را به عنوان نقشه‌های کوتاه مدت و میان مدت علیه ملت ایران طرح‌ریزی کرده بود است.

  از این رو به فرموده رهبری در این سال «در درون ملت با اتحاد کلمه‏ى همه‏ى آحاد ملت و قومیتهاى گوناگون و مذاهب گوناگون و اصناف گوناگون ملى؛ و در سطح بین‏المللى با انسجام میان همه‏ى مسلمانان و روابط برادرانه‏ى میان آحاد امت اسلامى از مذاهب گوناگون و وحدت کلمه» مورد توجه ویژه قرار گرفت.

  رهبر انقلاب در ادامه ابتکار مدبرانه خود سال ۸۷ را که با بحران اقتصادی کشورهای جهان همراه بود را سال «نوآوری و شکوفایی» نام نهاد. ایشان در این نامگذاری با استناد به «پیشرفت دانشمندان هسته‌ای علی رغم تحریم‌ها، راه اندازی آزمایشی نیروگاه بوشهر، پرتاب ماهواره امید و گذر از طوفان خانه‏براندازِ رکود اقتصادى و بحران اقتصادى در عالم على‏رغم تحریمهاى بین المللی» این سال را به نام سال شکوفایی و نوآوری نامگذاری کرد.

  مقام معظم رهبری سال ۸۸ را به دلیل اهمیت حیاتی و اساسیِ مصرف مدبرانه و عاقلانه منابع کشور سال «اصلاح الگوی مصرف» نامگذاری کردند. رهبر انقلاب در پیام نوروزی سال ۸۸ با انتقاد از اسراف‌های شخصی و عمومی و مصرف بی رویه منابع مختلف کشور بر تاکید اسلام و عقلای عالم نسبت به مدیریت عاقلانه و مدبرانه مصرف اشاره و عنوان کردند یکی از مهمترین زمینه‌هایی که نیازمند تغییر و تحول جدی است این اسراف‌های شخصی و عمومی می‌باشد.

  رهبر انقلاب سال ۸۹ را سال همت مضاعف و کار مضاعف نامگذاری کرد تا در این سال با در نظر گرفتن اقتضائات و ظرفیت‌هاى کشور بخش‌هاى اقتصادى، فرهنگى، سیاسى، عمرانى و اجتماعى مسئولان و مردم با گامها وهمت بلندترراه‌هاى نرفته را بپیمایند .

  ایشان در پیام نوروزی سال همت مضاعف و کار مضاعف دشمنان را «دشمن علم و ایمان ملت» دانستند که لازمه دفع آن «تقویت علم و ایمان به صورت مضاعف» است.

  از منظر مقام معظم رهبری اگرچه کشورمان در سومین سال از دهه پیشرفت و عدالت «نیازمند فعالیت چشمگیر در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و عرصه انحصاری علمی» بود اما «در عرصه اقتصادی نیازمند فعالیت جهادی» است.

 • نظرات() 
 • جمعه 23 بهمن 1394

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۸۸

  ما بایستی الگوی مصرف را اصلاح کنیم. ما بایستی به سمت اصلاح الگوی مصرف حرکت کنیم. مسئولین کشور در درجه‌ی اول - چه قوه‌ی مقننه، چه قوه‌ی مجریه، و چه سایر مسئولین کشور؛ قوه‌ی قضائیه و غیر آنها - و اشخاص و شخصیتها در رتبه‌های مختلف اجتماعی، و آحاد مردم ما از فقیر و غنی، بایستی به این اصل توجه کنند که باید الگوی مصرف را اصلاح کنند. اینجور مصرف کردن در همه‌ی زمینه‌ها - در امور ضروری زندگی، در زیادیهای زندگی  - مصرف کردن بی رویّه و بدون منطق و بدون تدبیر عقلانی، به ضرر کشور و به ضرر آحاد و اشخاص ماست. من از عموم مردم و بخصوص از مسئولین درخواست میکنم، خواهش میکنم که در این زمینه فعالیت خودشان را در این سال زیاد کنند، افزایش بدهند و برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ریزی کنند. لذا من این سال را، سال «حرکت مردم و مسئولین به سوی اصلاح الگوی مصرف» میدانم
  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۸۹

  امسال برای اینکه ما بتوانیم آنچه را که در این دعای شریف به ما تعلیم داده شده است و وظیفه‌ی ماست، انجام بدهیم، برای اینکه بتوانیم بر طبق اقتضائات کشور و ظرفیتهای کشور حرکت کنیم، احتیاج داریم به اینکه همت خودمان را چند برابر کنیم؛ کار را متراکم‌تر و پرتلاش‌تر کنیم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و کار مضاعف» نامگذاری میکنم. به امید اینکه در بخشهای مختلف، بخشهای اقتصادی، بخشهای فرهنگی، بخشهای سیاسی، بخشهای عمرانی، بخشهای اجتماعی، در همه‌ی عرصه‌ها، مسئولین کشور به همراه مردم عزیزمان بتوانند با گامهای بلندتر، با همت بلندتر، با کار بیشتر و متراکم‌تر، راه‌های نرفته‌ای را بپیمایند و به هدفهای بزرگ خود ان‌شاءاللَّه نزدیکتر شوند. ما به این همت مضاعف نیازمندیم. کشور به این کار مضاعف نیازمند است.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۹۰

  همین تحریمهائی که دشمنان ملت ایران زمینه‌سازی کردند یا آن را بر علیه ملت ایران اعمال کردند، به قصد این بود که یک ضربه‌ای بر پیشرفت کشور ما وارد کنند و آن را از این حرکت شتابنده باز بدارند. البته خواسته‌ی آنها برآورده نشد و نتوانستند از تحریمها آن نتیجه‌ای را که انتظار داشتند، بگیرند و تدابیر مسئولان و همراهی ملت بر ترفند دشمنان فائق آمد؛ اما دنبال میکنند. لذا این سال جاری را که از این لحظه آغاز میشود، ما بایستی متوجه کنیم به اساسی‌ترین مسائل کشور، و محور همه‌ی اینها به نظر من مسائل اقتصادی است. لذا من این سال را «سال جهاد اقتصادی» نامگذاری میکنم و از مسئولان کشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری که مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم که در عرصه‌ی اقتصادی با حرکتِ جهادگونه کار کنند، مجاهدت کنند. حرکت طبیعی کافی نیست؛ باید در این میدان، حرکت جهشی و مجاهدانه داشته باشیم
  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۹۱

  اگر ما توانستیم تولید داخلی را رونق ببخشیم، مسئله‌ی تورم حل خواهد شد؛ مسئله‌ی اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلی به معنای حقیقی کلمه استحکام پیدا خواهد کرد. اینجاست که دشمن با مشاهده‌ی این وضعیت، مأیوس و ناامید خواهد شد. وقتی دشمن مأیوس شد، تلاش دشمن، توطئه‌ی دشمن، کید دشمن هم تمام خواهد شد.
  بنابراین همه‌ی مسئولین کشور، همه‌ی دست‌اندرکاران عرصه‌ی اقتصادی و همه‌ی مردم عزیزمان را دعوت میکنم به این که امسال را سال رونق تولید داخلی قرار بدهند. بنابراین شعار امسال، «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی» است.
   

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۹۲

  کار بزرگ سال ۹۲، انتخابات ریاست‌جمهوری است که درواقع مقدرات اجرائی و سیاسی و  به یک معنا مقدرات عمومی کشور را برای چهار سال آینده برنامهریزی می‌کند. انشاءالله  مردم با حضور خودشان در این میدان هم خواهند توانست آیندهی نیکی را برای کشور و برای خودشان رقم بزنند. البته لازم است هم در زمینهی اقتصاد، هم در زمینهی سیاست، حضور مردم حضور جهادی باشد. با حماسه و با شور باید وارد شد. با همت بلند و نگاه امیدوارانه باید وارد شد. با دل پرامید و پرنشاط باید وارد میدان‌ها شد و با حماسهآفرینی باید به اهداف خود رسید. سال ۹۲ را به عنوان «سال حماسهی سیاسی و حماسهی اقتصادی» نام‌گذاری می‌کنیم و امیدواریم به فضل پروردگار، حماسهی اقتصادی و حماسهی سیاسی در این سال به دست مردم عزیزمان و مسئولان دلسوز کشور تحقق پیدا کند
  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۹۳

  در نگاه به سال ۹۳ آنچه به نظر این حقیر مهم‌تر از همه است، دو مسئله است: یک مسئله همین مسئله‌ی اقتصاد و دیگری مسئله‌ی فرهنگ است. در هر دو عرصه و در هر دو زمینه توقّعی که وجود دارد، تلاش مشترکی است میان مسئولان کشور و آحاد مردم. آنچه برای بنای زندگی و سازندگی آینده مورد انتظار است، بدون مشارکت مردم تحقّق‌پذیر نیست. بنابراین علاوه بر مدیریّتی که مسئولین باید انجام بدهند، حضور مردم در هر دو عرصه لازم و ضروری است؛ هم عرصه‌ی اقتصاد، هم عرصه‌ی فرهنگ. بدون حضور مردم کار پیش نخواهد رفت و مقصود تحقّق پیدا نخواهد کرد. مردم در گروه‌های گوناگون مردمی با اراده و عزم راسخ ملّی میتوانند نقش‌آفرینی کنند. مسئولین هم برای اینکه بتوانند کار را به‌درستی پیش ببرند، احتیاج به پشتیبانی مردم دارند. آنها هم بایستی با توکّل به خدای متعال و با استمداد از توفیقات و تأییدات الهی و کمک مردمی، مجاهدانه وارد میدان عمل بشوند؛ هم در زمینه‌ی اقتصاد و هم در زمینه‌ی فرهنگ...
  لذا به گمان من آنچه در این سال جدید پیش رو داریم، عبارت است از اقتصادی که به کمک مسئولان و مردم شکوفایی پیدا کند، و فرهنگی که با همّت مسئولان و مردم بتواند سمت و سوی حرکت بزرگ کشور ما و ملّت ما را معیّن کند. لذا من شعار امسال را و نام امسال را این قرار دادم: «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی»

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۹۴
  دولت، کارگزار ملّت است؛ و ملّت، کارفرمای دولت است. هرچه بین ملّت و دولت صمیمیّت بیشتر و همکاری بیشتر و همدلی بیشتری باشد، کارها بهتر پیش خواهد رفت. باید به یکدیگر اعتماد کنند؛ هم دولت، ملّت را به معنای واقعی کلمه قبول داشته باشد و ارزش و اهمّیّت و توانایی‌های ملّت را بدرستی بپذیرد، هم ملّت به دولت که کارگزار کارهای او است به معنای حقیقی کلمه اعتماد کند... لذا به نظر من امسال را باید سال همکاری‌های گسترده‌ی دولت و ملّت دانست؛ من این شعار را برای امسال انتخاب کردم: «دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی». امیدواریم این شعار در عمل تحقّق پیدا کند و هر دو کفّه‌ی این شعار، یعنی ملّت عزیزمان، ملّت بزرگمان، ملّت با همّت و با شجاعتمان، ملّت بصیر و دانایمان، و همچنین دولت خدمتگزار بتوانند به این شعار به معنای حقیقی کلمه عمل بکنند و آثار و نتایج آن را ببینند.

   95- .........


   

 • نظرات() 
 • جمعه 23 بهمن 1394


  بازخوانی پیام‌های نوروزی رهبر انقلاب از سال ۶۹ تا ۹۴

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نخستین دقایق آغاز سال نو، در پیامی به ملت شریف ایران، با تشریح اوضاع مهم سال ِ قبل، چارچوب کلی و افق پیش روی ملت و مسئولان جمهوری اسلامی را در سال ِ پیش ِ رو، ترسیم می‌کنند.
  بخش‌هایی از پیام‌های نوروزی ایشان از سال
  ۶۹ تا ۹۴ را در زیر می‌خوانید:

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۶۹

  ما امسال عید نوروز را در حالی برگزار می‌کنیم که خدای متعال با فقدان بزرگ رهبر عظیم‌الشأنمان، امتحان سختی از ما کرد و دوران سختی را بر ما گذراند. آن فقدان، محنت بزرگی بود. امیدواریم که خدای متعال، روح آن بزرگمرد را با ارواح مقدسه‌ی انبیا و اولیا محشور کند و او را از ما راضی نماید و ما را در راه او، مستمر و مستدام بدارد. امیدواریم که خداوند، نظر لطف و محبت خود را که در طول این یازده سال همواره بر این ملت و بر این نظام داشته است، باز هم آن را بر ما مستمر بگرداند و ما بتوانیم به کمک خدا و با حرکت در راه او و با استغفار و توبه‌ی الیاللَّه، متاع حَسَن و قدرت و قوّت و عزت الهی را برای خودمان و برای این ملت بزرگ و فداکار تأمین کنیم.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۷۰

  شما ملت عزیز ما توانستید با کمکهای خودتان به دولت و به مردم آسیب‌دیده‌ی کشور، کاری بکنید که در طول تاریخ گذشته‌ی ما بی‌سابقه بود. ما زلزله‌های بسیاری را دیده‌ایم؛ حوادث طبیعی بسیاری را در گذشته از نزدیک شاهد بوده‌ایم؛ حادثه‌یی با عظمتِ زلزله‌یی که در شمال پیش آمد، بعضاً در گذشته هم اتفاق افتاده بود؛ لیکن هیچوقت نشده بود که آثار و عوارض آن حوادث تلخ، به این سرعت به سمت بهبودی پیش برود که در این بار اتفاق افتاد. البته کمبودها در آن مناطق زیاد است؛ لیکن آنچه که از پیشرفت امور و کمک به زلزله‌زدگان و آسیبدیدگان و تأمین مسکن و غیر اینها اتفاق افتاد، به برکت همکاری و همدوشی مردم با دولت و تلاش فراوان ملت و دولت در این زمینه بود.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۷۱

  یکی از این حوادث سال گذشته، از هم پاشیده شدن امپراتوری بزرگ و کشور اتّحاد جماهیر شوروی و زوال یک ابر قدرت بود که حقیقتاً حادثه‌ای بزرگ در زمان و تاریخ ما به حساب میآید. این حادثه از چند نظر حائز اهمیت است: اوّلاً از این نظر که موجب شد در خلال کشورها و ملتهایی که استقلال و آزادی خودشان را به دست آوردند، کشورها و ملتهای مسلمان نیز به این امتیازات برسند. میلیونها مسلمان در این منطقه و در همسایگی ما توانستند آشکارا و با صراحت، آرزوها، آرمانهای اسلامی و فرهنگ خود را بر زبان بیاورند و آن را مطرح کنند؛ در حالی که دهها سال از این حقّ طبیعی محروم بودند.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۷۲

  آنچه که من به برنامه‌ریزان و مسؤولین دولتی مؤکّداً سفارش میکنم، این است که در این برنامه توجّه کنند که هدف اصلی، کمک به طبقات محروم جامعه باشد. این، چیزی است که ما را به «عدالت اجتماعی» نزدیک میکند. هدف اصلی در کشور ما و در نظام جمهوری اسلامی، عبارت از تأمین عدالت است و رونق اقتصادی و تلاش سازندگی، مقدّمه آن است. ما نمیخواهیم سازندگی کنیم که نتیجه این سازندگی یا نتیجه رونق اقتصادی، این باشد که عدّه‌ای از تمکّن بیشتری برخوردار شوند و عده‌ای فقیرتر شوند. این، به هیچ‌وجه مورد رضای الهی و رضای اسلام و مورد قبول ما نیست.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۷۳

  تذکّری که میخواهم عرض کنم این است که از آغاز سال جدید، دو شاخص را به عنوان شعار برای خودمان قرار دهیم: این دو شاخص، عبارت است از «وجدان کار» و «انضباط اجتماعی». این دو شاخص، برای همه ما، در هر جا که هستیم بسیار مهم است. «وجدان کار» یعنی این‌که اگر کاری را به عهده گرفتیم و انجام آن را تعهّد کردیم - چه این کار، برای شخص خودمان یا خانواده خودمان؛ جهت نان درآوردن باشد، و چه کاری اجتماعی و مردمی و مربوط به دیگران باشد آن را خوب و کامل و دقیق و تمام انجام دهیم. به تعبیر معروف، برای آن کار، «سنگ تمام بگذاریم». اگر ملتی دارای «وجدان کار» باشد، محصول کار او خوب خواهد شد، و وقتی محصول کار نیکو شد، وضع اجتماعی، به طور قطع بهبود پیدا خواهد کرد.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۷۴

  من عرض میکنم امسال هم می‌خواهم دو توصیه بکنم. یک توصیه این است که آن دو شعار [شعارهای سال ۷۳] را زنده نگه داریم... توصیه دوم که آن هم برای جامعه ما بسیار مهم است، «انضباط اقتصادی و مالی» است. من این را از آحاد ملت و مسؤولین کشور و مأمورین دولت، امسال تقاضا دارم. انضباط اقتصادی و مالی یعنی مقابله با ریخت و پاش، زیاده روی و اسراف. ریخت و پاش مالی و زیاده روی در خرج کردن و زیاده روی در مصرف، به هیچ وجه صفت خوبی نیست. نه اسمش جود و سخاست و نه کرم و بزرگ منشی است. فقط اسمش «بیانضباطی اقتصادی و مالی» است.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۷۵

  من همه را به رعایت منابع مالی کشور توصیه میکنم... اسراف در ثروت عمومی و موجودیهای این کشور و منابع طبیعی و نیز در آنچه که با زحمت زیاد به دست میآید و اسراف در نان و آب و انرژی و نیروی انسانی، همه اینها بد است. اسراف، نقطه مقابل آن توصیه‌ای است که ما در سال گذشته و سالهای قبل از آن عرض کردیم که عبارت از «انضباط» است. اگر بخواهیم با اسراف مبارزه کنیم، باید برای این کار برنامه‌ریزی انجام گیرد و آن را مسؤولان دولتی انجام دهند. بنابراین، توصیه اوّل من، مبارزه با اسراف و زیاده‌روی و نابود کردن اموال عمومی و اموال شخصی است؛ چون اموال شخصی هم، به نحوی به اموال عمومی برمیگردد.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۷۶

  من امسال میخواهم مثل سالهای قبل، به همه مردم یک سفارش بکنم. بحمداللَّه سفارشهایی که شده، مورد توجّه قرار گرفته است. هم مردم توجه کرده‌اند و هم مسؤولان، و من توقّعم از هر دو است؛ هم از مردم و هم از مسؤولان. من می‌خواهم به مردم عزیزمان عرض کنم که امسال همه سعی کنند اسراف را کنار بگذارند. متأسفانه در زندگیهای ما اسراف وجود دارد. اسراف یعنی تضییع نعمت الهی؛ یعنی نشناختن قدر نعمت الهی. البته بیشتر، مخاطب ما در این سخن، افراد متمکّنند. افرادی که تهیدتست یا متوسّطند، به نظر میرسد که کمتر اسراف میکنند... کنار گذاشتن اسراف در چیزهایی که به نظر کوچک می‌آید؛ مثل اسراف در مصرف بی‌رویّه آب، ضروری است.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال نو ۷۷

  امسال توصیه مهمّ من عبارت است از صرفه‌جویی. دولت هم باید صرفه‌جویی کند؛ ملت هم باید صرفه‌جویی کند. دولت، علاوه بر صرفه‌جویی بایستی راههای صرفه‌جویی را هم به مردم تعلیم دهد. تا وقت نگذشته است - تا ماههای اوّل سال، سپری نشده است - بایستی فهرستی از انواع صرفه‌جوییهایی را که مردم میتوانند بکنند - در آب، نان، بنزین و در مصارف گوناگون و همه چیزهایی که برای صرف آنها مجبوریم از سرمایه‌های کشور و نفت مصرف کنیم - و راههای صرفه‌جویی در آنها را به مردم تعلیم و نشان دهند؛ مردم هم جدّاً سعی کنند که صرفه‌جویی نمایند.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۷۸

  سالی که در این ساعت و در این روز آغاز میشود، سالی است با امیدها و با امکانات فراوان و انشاءاللَّه با توکّل به خدا، سالی متناسب با خواستها و ارزشهای ملت ایران است. از مهمترین خصوصیات امسال این است که مصادف با صدمین سال ولادت امام بزرگوار ماست. به همین مناسبت جا دارد که این سال را سال امام خمینی (رحمةاللَّه‌علیه) بدانیم و بنامیم. فقط هم نامیدن و عنوان، کافی نیست. باید ان‌شاءاللَّه همه سعی کنند شخصیت بزرگوار امام خمینی را با همان ابعاد عظیم، به درستی بشناسند و خصوصیات آن را ان‌شاءاللَّه در زندگی خود و زندگی ملت و عرض و طول معنوی کشور، اِعمال و پیاده کنند.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۷۹

  سال جدیدی را در پیش رو داریم و همان طور که میدانید، امسال، هم در آغاز و هم در پایان خود، مزیّن به عید مبارک غدیر است؛ یعنی سال ۱۳۷۹، دو عید غدیر دارد. بسیار مناسب است که ما این سال را به این مناسبت، «سال امام امیرالمؤمنین، علیبن‌ابیطالب علیه‌السّلام» بدانیم و بنامیم و خودمان را به آن بزرگوار نزدیک کنیم... امیرالمؤمنین علیه‌السّلام در زندگی حکومتی خود، نسبت به عدالت، نسبت به حقوق ضعفا و درماندگان و پابرهنگان، بیاغماض و بیگذشت بود. ماهم باید همینطور باشیم. آن حضرت نسبت به حقّ خود و به سهم خود، بسیار پرگذشت بود؛ همه ما نیز باید همین‌گونه باشیم.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۸۰

  در زمینه آنچه که ما در سال ۸۰ باید به عنوان شعارهای اساسىِ خودمان به آن نگاه کنیم، من دو نقطه مهم را مطرح میکنم: نقطه اوّل، اقتدار ملی است. اقتدار ملی برای یک کشور، حفظ کننده هویت او، مایه عزّت او و وسیله رسیدن او به آرمانهاست. نکته دوم و نقطه‌ی اساسی دیگر مسأله اشتغال است. سال را باید از آغاز تا پایان، سالِ تلاش برای ایجاد اشتغال مفید و مولّد قرار دهیم. در مطالعات عمیق و بررسیهای همه‌جانبه اقتصادی، به این نتیجه میرسیم که نقطه عزیمت و شروع، عبارت است از تلاش برای اشتغال. برای جامعه ما شایسته نیست که جمع بزرگی از مردم –جوانان- از اشتغال مفید و مولّد محروم باشند.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۸۱

  امسال، سال شمسی ما، هم در فروردین و هم در آخر سال در اسفند، با عاشورای حسینی مقارن و مصادف است. بنابراین جا دارد که ما امسال را «سال عزّت و افتخار حسینی» بدانیم. امیدواریم ملت عزیز ما با تمسّک به معنویتِ حسین‌‌بن‌‌علی علیه‌السّلام و با آشنایی بیشتر با آن بزرگوار، عزّت و افتخار و سربلندی را برای خود کسب کند؛ همچنان که بحمداللَّه به برکت آن حضرت و به برکت اسلام و قرآن، از عزّت و افتخار معنوی برخوردار بوده و هست.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۸۲

  نکته‌‌ای که امسال اضافه میکنم و به آن تأکید میورزم، این است که همه‌‌ی مسؤولان در سه قوّه، باید نهضتی را برای خدمت‌‌رسانی به مردم شروع کنند. ممکن است ما انواع و اقسام کارها و برنامه‌‌ها را در پیش‌‌رو داشته باشیم و اجرا کنیم؛ باید در میان آنها آنچه خدمت‌‌رسانىِ عمیقتر و ماندگارتر و زودبازده‌‌تر محسوب میشود، اولویّت پیدا کند. به ویژه این کارها باید بیشتر در خدمت قشرهای مستضعف و محروم و محتاج جامعه صورت گیرد... مسؤولان باید مردم را در قبال یک گزارش درست و متقن، مختار به قضاوت کنند تا مردم بتوانند کارآمدىِ نظام را به چشم ببینند و نسبت به آن قضاوت نمایند. نهضت خدمت‌‌رسانی به مردم یک مبارزه‌‌ی بزرگ و سنگین است؛ زیرا خدمت رساندن به عموم مردم با منافع بعضی گروههای خاص تضاد پیدا میکند و این‌‌جاست که باید با مبارزه و همّت و عزم راسخ وارد میدان شد.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۸۳

  سال ۸۳ آخرین سال دولت خدمتگزار کنونی است؛ همچنانکه مدت مسؤولیت پنج ساله‌ی اول رئیس قوه‌ی قضائیه و مجلس ششم شورای اسلامی دوران مسؤولیت خود را به پایان میبرند. آنچه که در این سال مناسب و لازم است که انجام بگیرد، این است که مسؤولان بخشهای مختلف به مردم گزارش بدهند که در دوران مسؤولیتی که در حالِ پایان یافتن است یا پایان یافته، چه خدمت بزرگ و چه کار شایسته‌ای را برای مردم انجام داده‌اند. دولت خدمتگزار، قوه‌ی قضائیه و مجلس شورای اسلامی به مردم پاسخ دهند که آنچه را که به عنوان شعار کار خود بر زبان آورده‌اند و همچنین آنچه را که مطالبات عمده‌ی رهبری در این سالها بوده است، چگونه تحقق بخشیده‌اند. درواقع سال ۸۳، سال پاسخگویی سه قوه به ملت ایران است.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۸۴

  آنچه برای مردم و مسؤولان - هر دو - حایز اهمیت است، عبارت است از همکاری و حفظ وحدت ملی و همبستگی عمومی ملت در قبال آنچه مسؤولان موظفند انجام دهند. ادامه‌ی این راه از یک طرف، و همکاری مردم و مسؤولان از سوی دیگر، میتواند ما را در پیشرفت این راه و پیشبرد این اهدافِ والا کمک کند. بنابراین امسال «همبستگی ملی و مشارکت عمومی» میتواند شعار بزرگ ملت ایران باشد. یقیناً مشارکت عمومی مردم - چه در انتخابات و چه در مسائل گوناگونی که این دولت و همچنین دولت آینده در پیش‌رو دارد - و همبستگی ملی آنان خواهد توانست به پیشرفت برنامه‌ها کمک کند.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۸۵

  در این مقطع زمانی، یاد و نام مبارک پیامبر اعظم از همیشه زنده‌تر است؛ و این یکی از تدابیر حکمت و الطاف خفیّه‌ی الهی است. امروز امت اسلام و ملت ما بیش از همیشه به پیغمبر اعظم خود نیازمند است؛ به هدایت او، به بشارت و انذار او، به پیام و معنویت او، و به رحمتی که او به انسان‌ها درس داد و تعلیم داد. امروز درس پیغمبر اسلام برای امتش و برای همه‌ی بشریت، درسِ عالم شدن، قوی شدن، درس اخلاق و کرامت، درس رحمت، درس جهاد و عزت، و درس مقاومت است. پس نام امسال به طور طبیعی، نام مبارک پیامبر اعظم است. در سایه‌ی این نام و این یاد، ملت ما درس‌های پیغمبر را باید مرور کند و آنها را به درس‌های زندگی و برنامه‌های جاری خود تبدیل کند.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۸۶

  ملت ما باید هشیار باشد. تلاش برای سازندگی کشور و عمده‌تر و مهمتر از آن، تلاش برای اتحاد کلمه و یکپارچگی ملی و اتحاد امت اسلامی ادامه یابد. عاقلانه، هوشیارانه، خردمندانه و مدبرانه بایستی این اتحاد را حفظ کرد و روزبه‌روز تقویت کرد. من به همین جهت به مسأله‌ی اتحاد کلمه‌ی ملتمان اهمیت میدهم. و به نظر من امسال، سالِ «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» است؛ یعنی در درون ملت ما اتحاد کلمه‌ی همه‌ی آحاد ملت و قومیتهای گوناگون و مذاهب گوناگون و اصناف گوناگون ملی؛ و در سطح بین‌المللی، انسجام میان همه‌ی مسلمانان و روابط برادرانه‌ی میان آحاد امت اسلامی از مذاهب گوناگون و وحدت کلمه‌ی آنها.

  *پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال ۸۷

  من برای این سال دو چیز را انتظار می‌برم... در این سال باید نوآوری فضای کشور را فرا بگیرد و همه خود را موظف بدانند که کارهای نو و ابتکاری را ـ در سایه‌ی مدیریت صحیح و تدبیر درست ـ در فعالیت کشور وارد کنند. انتظار دوم این است که فعالیتهایی که در سالهای گذشته انجام گرفته است، کارهایی که دولت کرده است، سرمایه‌گذاریهای بزرگی که مسئولان گوناگون و آحاد مردم در بخشهای مختلف ـ چه سرمایه‌گذاری مادی، چه سرمایه‌گذاری معنوی ـ انجام داده‌اند، اینها به شکوفایی برسد و مردم نتایج آن را در زندگی خود حس کنند. لذا من امسال را «سال نوآوری و شکوفایی» می‌نامم و انتظار دارم که ان‌شاءالله هم در زمینه‌ی نوآوری و هم در زمینه‌ی شکوفایی، ملت ما شاهد نتایج شیرینی باشند.

 • نظرات() 
 • جمعه 23 بهمن 1394

  ترامپ: کلینتون را شکست می‌دهم

  کد خبر: ۲۶۱۹۱۰

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۲

  دونالد ترامپ که برای کسب نامزدی حزب جمهوری خواه می کوشد گفته است که او در رقابت سراسری برای رسیدن به کاخ سفید به راحتی هیلاری کلینتون رقیب دموکرات خود را شکست خواهد داد.

  او که سرمایه داری بدون تجربه سیاسی است با اختلاف زیاد از سایر رقبا در ایالت نیوهمپشایر پیروز شد. ترامپ در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی استراتژی خود را برای مسیر آینده پیروزی تشریح می کرد.

  محل رای گیری بعدی در سلسله انتخابات مقدماتی برای جمهوری خواهان ایالت کارولینای جنوبی خواهد بود.

  دموکرات ها پس از نیوهمپشایر به نوادا خواهند رفت. سناتور برنی سندرز نیوهمپشایر را به فاصله زیاد از هیلاری کلینتون برد و اکنون ناظران منتظرند ببینند عملکرد او در یک ایالت محافظه کار مثل نوادا چگونه خواهد بود.

  اما ترامپ گفت رسیدن سناتور سندرز به نامزدی حزب دموکرات را به دلیل برنامه اش برای افزایش مالیات بعید می داند و در عوض پیش بینی کرد هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق نامزد شود.

  او روز چهارشنبه به شبکه سی بی اس گفت: "نظرسنجی ها نشان می دهد که به راحتی هیلاری کلینتون را شکست خواهم داد."

  با این حال  ترامپ اذعان کرد که در مرحله مقدماتی برای کسب نامزدی حزب جمهوری خواه شکست ناپذیر نیست.

  همزمان کارلای فیورینا تنها زنی که در کارزار مقدماتی جمهوری خواهان رقابت می کرد پس از کسب
  ۴ درصد آرا در نیوهمپشایر، کناره گیری کرده است.

  ساعاتی بعد کریس کریستی فرماندار نیوجرسی هم پس از قرار گرفتن در جایگاه ششم در رای گیری نیوهمپشایر اعلام کرده که رقابت ها را ترک می کند. گفته می شود او برای جمع آوری پول لازم برای ادامه مبارزات و ایجاد حمایت از کمپین خود در تقلا بوده.

  سناتور برنی سندرز روز چهارشنبه در هارلم نیویورک با ال شارپتون کشیش سیاهپوست ملاقات کرد.

  اما این روحانی با نفوذ گفت هنوز تصمیم نگرفته است که از سندرز، که خود را سوسیالیست دموکرات توصیف می کند، حمایت خواهد کرد یا نه.

  به دست آوردن آرای جامعه آفریقایی تبار آمریکا برای کسب نامزدی حزب اهمیت کلیدی خواهد داشت و به نظر می رسد خانم کلینتون از این نظر در موقعیت بهتری باشد.

  هر دو حزب نامزد خود را در ماه ژوئیه معرفی خواهند کرد و آمریکایی ها در ماه نوامبر برای تعیین رئیس جمهور بعدی پای صندوق رای خواهند رفت.

  تاریخ های کلیدی:
  ۲۰ فوریه: کارولینای جنوبی (جمهوری خواهان)؛ نوادا (دموکرات ها)
  ۲۳ فوریه: رقابت جمهوری خواهان در نوادا
  ۲۷ فوریه: رقابت دموکرات ها در کارولینای جنوبی
  اول مارس: موسوم به سه شنبه بزرگ -
  ۱۵ ایالت و منطقه رای می گیرند
  ۱۸ تا ۲۱ ژوئیه: کنوانسیون جمهوری خواهان، انتخاب نامزد حزب
  ۲۵ تا ۲۸ ژانویه: کنوانسیون دموکرات ها، انتخاب نامزد حزبدونالد ترامپ که برای کسب نامزدی

   

 • نظرات() 
 • جمعه 23 بهمن 1394

  متن سخنان رییس‌ جمهوری در مراسم با شکوه 22 بهمن

  رییس جمهوری در اجتماع بزرگ و باشکوه مردم تهران در جشن سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه ایران بخاطر منطق پای میز مذاکره آمده است، خطاب به طرف‌های مذاکره هسته‌ای پرسید: اگر آن طور که شما ادعا می‌کنید تحریم باعث شده که ملت ایران تسلیم شود پس چرا به تحریم ادامه نمی‌دهید؟ و چرا پای میز مذاکره آمده‌اید که تحریم‌ها برداشته شود؟

  شناسه خبر: 84593 - 

  چهارشنبه 22 بهمن 1393 - 15:00

  متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
  بسم الله الرحمن الرحیم
  الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
  وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ
  سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را به ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت عرض می‌کنم، خوشحالیم که امسال پرشورتر و باشکوه‌تر مردم ما در سراسر کشور در راهپیمایی بزرگ 22 بهمن شرکت کرده‌اند. من از همه ملت ایران بخاطر این حضور شکوهمند سپاسگزاری می‌کنم.
  36 سال از خواست مردم ما برای استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی ایران گذشت، اما آرمان ملت ما همچنان استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی است.
  جمهوری اسلامی دو ارزش و دو آرمان در کنار خود دارد، مردم‌سالاری و دین‌سالاری. جمهوری اسلامی ایران تبلور شریعت در ظرفیت یک ملت بزرگ است، جمهوری اسلامی تجلی حکومت خداوند در قامت ملتی رشید است و جمهوری اسلامی ایران اعمال اراده الهی از طریق امتی بیدار و هوشیار است.
  ریشه‌های این انقلاب، آرمان‌ها و اصول ما تغییر ناپذیر خواهد بود و اگر در فروع و اجرا چیزی مورد نظر باشد، باز هم در چارچوب جمهوری اسلامی ایران از طریق انتخابات و صندوق آراء مردم خواهد بود.
  همانطور که امام عزیز و بزرگوار ما فرمود جمهوری اسلامی ایران نه یک کلمه کم و نه یک کلمه اضافه. اسلامیت ما عین جمهوریت ماست و جمهوریت ما عین اسلامیت ماست.
  ما برای اعمال اراده مردم بهترین راه را اجرای احکام اسلام می‌دانیم و برای جمهوریت، بهترین راه اراده و حاکمیت مردم در چارچوب مقررات اسلامی است.
  امام(ره) به رأی مردم، شرعیت داد و بر آن فتوا صادر کرد و رهبر معظم انقلاب هم رأی را حق‌الناس مردم اعلام کرد.
  جمهوری اسلامی ایران یک نظام انتخاباتی با مبانی شرعی و فقهی است. همه ما به این نظام احترام گذاشته‌ایم و احترام خواهیم گذاشت.
  خواست دوم ملت ما در کنار نظام جمهوری اسلامی ایران، استقلال بود. مردم ما در طول دهه‌ها و حتی قرن‌ها برای استقلال مبارزه کرده‌اند. از زمان فتوای تنباکو گرفته تا مبارزه برای خلع ید بیگانگان در مسأله نفت و تا فتوای امام خمینی (ره) در سال 43 برای مبارزه با کاپیتولاسیون، همه جا استقلال، آرمان بزرگ ملت ما بود و ما توانستیم به استقلال دست یابیم.
  ما استقلال را آسان به دست نیاورده‌ایم تا آسان از دست بدهیم. استقلال به معنای بیگانه‌ستیزی یا بیگانه‌هراسی نیست، استقلال به معنای آن است که ما روی پای خود ایستاده‌ایم و اراده مردم حاکم است و اینکه نخواهیم گذاشت هیچ قدرت و ابرقدرتی بخواهد در برابر اراده ملی ملت بزرگ ایران تأثیر بگذارد.
  ما در میدان جنگ از استقلال دفاع کردیم، در پای میز مذاکره هم از استقلال‌مان دفاع کردیم و دفاع خواهیم کرد. آن روز که در میدان جنگ رزمندگان ما می‌جنگیدند، پشت جبهه، همه مردم، پشتیبان رزمندگان عزیز ما در جبهه‌های نبرد بودند، هیچ خیانتی بالاتر از خیانت پشت جبهه نیست.
  امروز هم آنها که در میدان دیپلماسی مشغول مبارزه هستند همه ملت بزرگ ما و راهبر بزرگ این انقلاب از این جبهه پشتیبانی می‌کنند. امروز تنها دشمنان این ملت با میز مذاکره مخالفند، یعنی صهیونیست‌ها که همه تلاش خود را به کار گرفتند، اما دنیای امروز به خیانت صهیونیست‌ها پی برده است. مخصوصاً بعد از جنایت‌هایی که در ماه‌های گذشته در غزه مرتکب شدند و همواره جانیان صحنه در منطقه ما بودند.
  سومین خواست ملت ما آزادی بود. جمهوریت بدون آزادی معنا ندارد. اسلام و اسلامیت هم در کنار آزادی است. وحدت ملی ما هم امروز با کثرت و تنوع افکار داخلی به انسجام ملی خود ادامه می‌دهد.
  تنوع افکار و سلایق و تحلیل‌ها بلامانع است، اما در منافع و مصالح ملی همه یکصدا هستیم و امروز هم مثل 36 سال پیش باز هم فریاد می‌زنیم، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی.
  انقلاب اسلامی ما از آن همه ملت ایران است نه مربوط به قوم ، قشر و جناح خاصی. ملت یکپارچه قیام کرد و این انقلاب را به پیروزی رساند و امروز هم همه باید یکپارچه از منافع این مردم و منافع نظام جمهوری اسلامی ایران به خوبی دفاع کنیم.
  انقلاب برای تغییر اسم نبود، برای تغییر رسم‌ها بود. انقلاب برای زدودن رسوماتی بود که عدالت و آزادی و ارزش‌های دینی را نادیده می‌گرفت. امروز هم خواسته مردم ما و نسل جوان ما همان خواسته 36 سال پیش ملت بزرگ ایران است.
  مردم ما در سال گذشته طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری پای صندوق آراء آمدند و دولت تدبیر و امید را با آراء خود انتخاب کردند. این دولت متعهد به رأی مردم و وفادار به وعده‌های خود تا پایان خواهد بود. مسیر و راه خود را ادامه می‌دهد و یکی بعد از دیگری وعده‌های خود را عملیاتی خواهد کرد.
  در همه زمینه‌ها، در زمینه اقتصادی، فرهنگی، رفاه اجتماعی، پیام قوت، تدبیر و امید با حمایت و همکاری مردم از طرف این دولت به گوش جهانیان رسیده است.
  پارسال که از همین جایگاه با شما ملت بزرگ ایران سخن می‌گفتم، وعده دادم که این دولت تا سال آینده رکود را پشت سر خواهد گذاشت و امروز با افتخار به ملت ایران اعلام می‌کنم که ما در 6 ماهه اول امسال دارای رشد 4 درصدی بودیم تا همه جهانیان بدانند، ملت ایران قدرتمند و با کفایت در مسیر پیشرفت راه خود را ادامه خواهد داد.
  سال 91 و 92 را با رشد منفی پشت سر گذاشتیم، اما سال 93 را ان‌شاءالله با رشد مثبت به پایان خواهیم برد.
  صنعت کشور در سال 93 رشد 6.5 درصدی، معدن رشد 10.5 درصدی و بازرگانی رشد 5.4 درصدی در طول 6 ماهه اول داشته‌اند. در زمینه نفت و سایر مسایل اقتصادی رشد قابل توجهی داشته‌ایم و کاری کردیم تا رونق اقتصادی در کشور آغاز شود. اولین کار سهولت کسب و کار و زدودن موانع برای رونق بود. می‌دانید که در یکسال گذشته ایران، از لحاظ بهبود فضای کسب و کار 22 رتبه در جهان صعود کرده است. در سال 93 ترخیص کالا در گمرکات برای صادرات کالا از 7 روز به یک روز و برای واردات کالا بویژه کالاهای اساسی از 26 روز به 3 روز تقلیل پیدا کرده است.
  تسهیلات برای رونق کسب و کار ، تجارت و صنعت امسال 40 درصد بیش از سال قبل در اختیار بخش تولید قرار گرفته است. در دولت تدبیر و امید 7 هزار طرح نیمه تمام تکمیل و فعال شده اند و این نشانگر آن است که ملت ما در مسیر رونق و اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کند.
  در 10 ماهه امسال صادرات غیرنفتی نسبت به 10 ماهه پارسال بیش از 24 درصد رشد داشته است. پارسال در 10 ماهه اول صادرات غیرنفتی 34.3 میلیارد دلار و امسال در ده ماهه 42.6 میلیارد بوده است. همچنین در زمینه نفت و گاز ما به رغم تحریم‌ها و فشارها، پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی داشته‌ایم و تولید نفت ما در یکسال گذشته از 2.7 میلیون بشکه در روز به 2.9 میلیون در روز ارتقاء یافته است.
  در زمینه تولید گاز، همانطور که مستحضرید 5 فاز در پارس جنوبی به ثمر نشسته است و امروز نسبت به پارسال روزانه 100 میلیون متر مکعب گاز بیشتر از پارسال تولید می‌کنیم و ان‌شاء الله تا سال آینده هم 100 میلیون متر مکعب دیگر اضافه خواهد شد.
  در زمینه کشاورزی علی‌رغم خشکسالی و مشکلاتی که داشته‌ایم، در زمینه گندم 2 میلیون تن افزایش تولید داشته‌ایم و در سالی که گذشت 6.8 میلیون تن گندم خریداری شده است.
  در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی توانسته‌ایم تحول بسیار خوبی در بخش کشاورزی ایجاد کنیم. تعداد تراکتورها امروز نسبت به پارسال 250 درصد و تعداد کمباین‌ها 350 درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین دولت تلاش خود را برای احیای 550 هزار هکتار اراضی دشت خوزستان و ایلام آغاز کرده‌ است. کشت گلخانه‌ای را نیز برای مصرف آب کمتر افزایش داده‌ایم.
  همانطور که پارسال اینجا به شما قول دادم که تورم 35 درصدی را در سال آینده، یعنی امسال، به 25 درصد خواهیم رساند، به حول و قوه الهی امروز تورم ما زیر 17 درصد است. پس دولت توانسته است با حمایت مردم، جوانان و کارآفرینان قدم‌های بسیار مهمی را برای رشد کشور بردارد.
  در زمینه علم و فناوری و فرهنگ که امروز شاهد یک رشد بسیار بالا در تمام دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و مراکز علمی هستیم و دانشگاه‌های ما امروز آرام‌تر نسبت به گذشته و با کیفیت‌تر کار خود را ادامه می‌دهد.
  می دانید که این دولت بعد از چند سال، قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را اجرا و عملیاتی کرد و در طول این مدتی که این قانون را اجرا کرده، شرکت‌های دانش‌بنیان به 1300 شرکت افزایش پیدا کرده است. یعنی در طول یکسال و چند ماه رشد شرکت‌های دانش‌بنیان 22 برابر بوده است. همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی را ایجاد کرده‌ایم و سرمایه آن را برای سال آینده به 2 هزار میلیارد تومان افزایش داده‌ایم. از لحاظ صعود رتبه علمی، کشور امسال نسبت به پارسال 2 رتبه صعود کرده و به رتبه 14 جهانی رسیده است. در زمینه تکنولوژی نانو ما رتبه 7 جهان را کسب کرده‌ایم، یعنی یک رتبه و یک پله صعود کرده‌ایم. در بایوتکنولوژی ما امسال به رتبه 14 رسیده‌ایم، یعنی 2 پله صعود کرده‌ایم. همواره رهبر معظم انقلاب بر رشد و فناوری تأکید داشته است و ما امروز در سالگرد انقلاب می‌توانیم با افتخار بگوییم که جوانان عزیز ما از پسر و دختر در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بیش از هر زمان دیگر به فعالیت علمی خود ادامه می‌دهند و دولت پشتیبان آنها بوده و خواهد بود.
  در زمینه رفاه اجتماعی دولت برای امنیت غذایی، 14 میلیون نفر از اعضای خانواده‌های کم‌درآمد را تحت پوشش قرار داده است و از آغاز سال سبد کالایی را در میان این 14 میلیون نفر توزیع کرده است. پوشش بیمه درمانی را همانطور که در انتخابات این دولت وعده داده بود، به سراسر جمعیت کشور گسترش داده است و امسال بیش از 8 میلیون نفر افرادی که فاقد بیمه بودند، تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفته‌اند. در زمینه سلامت و تحول در سلامت، دولت کار بسیار بزرگی را شروع کرده و ادامه خواهد داد.
  پرداختی مردم امروز در بیمارستان‌های دولتی از 37 درصد سال گذشته به 6 درصد رسیده است. انواع لوازم و تجهیزات پزشکی پرمصرف در بیمارستان‌ها هم به وفور در اختیار بیماران قرار داده شده و قیمت تجهیزات پزشکی خارجی 42 درصد در بازار کاهش پیدا کرده است. دسترسی مردم به اقلام دارویی در بیمارستان‌ها از 320 قلم به 750 قلم افزایش پیدا کرده است، یعنی 134 درصد افزایش. دسترسی به ملزومات مصرفی نیز از 1480 قلم به 2130 قلم افزایش پیدا کرده است که به معنای 44 درصد رشد است.
  دولت امسال مصمم شد که 1945 خانه بهداشت روستایی را در سراسر کشور تأسیس کند که 1100 باب آن تاکنون افتتاح شده است و بقیه آن در بهار سال آینده افتتاح خواهد شد.
  نسبت به جامعه ایثارگری که تمام قد در برابر آنها خضوع می‌کنیم و به همه خانواده‌های عزیز ایثارگر احترام می‌گذاریم، این دولت برای اولین بار قانون جامع ایثارگری را اجرایی و عملیاتی و تمام بدهی‌های معوقه آنها را تا سال 90 پرداخت کرد.
  امروز مشکل بزرگ ما مشکل محیط زیست است. هم در شهرهای بزرگ و در شهرهای کلان آنها که در مشقت هوای آلوده یا ریزگردها هستند. دولت از سال گذشته تاکنون قدم‌های بسیار مهمی را برداشته است، با توزیع بنزین و گازوئیل استاندارد در کلان‌شهرها مقداری از رشد آلودگی را کاهش داده است. امسال سهم سوخت مایع در نیروگاه‌ها از 46 درصد به 30 درصد کاهش یافته و این در کم کردن آلودگی شهرهای بزرگ بسیار موثر بوده است. 200 هزار خودرو فرسوده را ما امسال از رده خارج کرده‌ایم.
  باید با ریزگردها مخصوصاً در استان‌های غربی مقابله کنیم. اما می‌دانید این کار بسیار بزرگ و عظیم، کوتاه‌مدت نیست. ریزگردها عمدتاً از کشورهای همسایه ما با بادهای موسمی و معمولی آغاز و به شهرهای ما سرازیر می‌شود. دولت هر تلاشی توانسته در این زمینه انجام داده، اما باید با کمک کشورهای همسایه غربی ما بتوانیم یک برنامه بلندمدت برای مهار ریزگردها اجرا کنیم.
  در زمینه افتتاح و بهره‌برداری از سدهای جدید می‌دانید، 7 سد جدید را در طول این دولت افتتاح کردیم و 53 هزار و 570 هکتار شبکه آبیاری و زهکشی جدید را اجرایی و عملیاتی نمودیم.
  دولت در زمینه سیاست خارجی به همان شعار خود متعهد است و آن تعامل سازنده با جهان با حفظ منافع، اصول و همه آرمان‌های انقلابی است. دولت توانست بن‌بست را در مذاکرات هسته‌ای بشکند و با رویکرد جدید مذاکرات را ادامه دهد.
  آنچه ما در مذاکرات دنبال آن هستیم، رسیدن به تفاهم مشترک برد – برد است. برد – برد به این معنا که ایران فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای‌اش در چارچوب مقررات بین‌الملل شفاف انجام می‌دهد و طرف مقابل باید به تحریم‌های غلط، ضد انسانی و غیرقانونی خود پایان دهد. این به نفع دو طرف است.
  آنجا که تحریم پایان می‌یابد هم به نفع ایران است و هم به نفع طرف مقابل. آنها هم نیازمند هستند. اینکه آنها می‌گویند ایران بخاطر تحریم پای میز مذاکره آمده است، دروغ می‌گویند. ایران بخاطر فشار تحریم پای میز مذاکره نیامده است بلکه بخاطر منطق و برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه و جهان پای میز مذاکره آمده است. اگر آن طور که شما ادعا می‌کنید تحریم باعث شده که ملت ایران تسلیم شود پس چرا به تحریم ادامه نمی‌دهید؟ پس چرا آمده‌اید پای میز مذاکره که تحریم‌ها برداشته شود؟ دروغ‌گویی را کنار بگذارید، بیایید با ملت‌های خودتان با صداقت حرف بزنید، بیایید بگویید در برابر ملت بزرگ ایران راهی جز تعامل برای دنیا باقی نمانده است و بیایید با صدای رسا به دنیا بگویید در منطقه خاورمیانه اگر بخواهد صلح و ثبات مستقر شود و اگر بخواهد تروریسم ریشه کن شود، راهی جز حضور جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.
  شما که دیدید در عراق، سوریه، لبنان و یمن آن قدرتی که توانست در برابر گروهک های تروریستی به ملت عراق، سوریه ، لبنان و یمن کمک کند، جمهوری اسلامی ایران بود. امروز شما می‌بینید با ادامه تحریم اجماع‌تان با شکاف مواجه می‌شود، پس بیایید واقعیت را به مردم بگویید.
  این مذاکرات به نفع جهان است، به شرط آنکه به خوبی و درستی از فرصت و راه عزتمندانه‌ای که جمهوری اسلامی ایران پیش پای شما گذاشته، استفاده کنید. فکر نکنید که ملت ایران از فشار و تحریم می‌ترسد.
  جمهوری اسلامی ایران دنبال ایجاد رشد ، توسعه و ثبات جهانی است و همانطور که رهبر معظم انقلاب اعلام کردند ما دنبال توافقی هستیم که دربردارنده عزت و پیشرفت ملت بزرگ ایران باشد.
  ما در طول یکسال گذشته توانسته‌ایم بخشی از تحریم‌های غلط و ظالمانه را کنار بزنیم،. شما می‌دانید قریب 12 میلیارد دلار از دارایی‌های ملت ایران را که به ناحق بلوکه شده است، آزاد کردیم. شما می‌دانید دور زدن تحریم را ما در طول یکسال گذشته تسهیل کرده‌ایم. شما می‌دانید جلوی ادامه تحریم نفتی که آمریکا ظالمانه دنبال آن بود گرفته‌ایم و در زمینه امور مالی و بانکی قدم‌های گشایش ایجاد کرده‌ایم. صادرات پتروشیمی، قطعات هواپیما، حمل و نقل دریایی، خودروسازی و بیمه را از تحریم خارج کرده‌ایم. واردات کالاهای اساسی، دارویی، غذایی، تجارت طلا و فلزات را از شرایط سخت گذشته خارج کرده‌ایم.
  دولت به تعهدش در برابر ملت ایران برای پیشرفت و همچنین برای متعهد ماندن به آرمان‌های انقلابش، پایبند خواهد بود و همانطور که این دولت از ابتدا اعلام کرده است، هم چرخ سانترفیوژها خواهند چرخید و هم چرخ اقتصاد کشور و دولت به این تعهدش پایبند خواهد ماند.
  می‌دانید دولت جمهوری اسلامی ایران در یکسال گذشته با قدم‌هایی که با همت مردم برداشته است، ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی را کاسته است و برای جهانیان روشن کرده است که منطق ایران در برابر دیگران و غرب همان نامه امام راحل به گورباچف و نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غرب است. ما با منطق با دنیا سخن می‌گوییم و با همان منطق، راهمان را ادامه خواهیم داد.
  راه ما راه پیشرفت و تعالی کشور است و همانطور که دیدید در زمینه منطقه و ثبات منطقه قدم‌های بسیار مؤثری را برداشته‌ایم.
  جمهوری اسلامی ایران با موفقیت نشست وزرای خارجه کشورهای غیرمتعهد را برای حمایت از فلسطین در تهران تشکیل داد. جمهوری اسلامی ایران با قدرت با حمایت از مردم فلسطین و غزه در برابر تجاوز ناجوانمردانه اسراییل ایستادگی کرد. جمهوری اسلامی ایران مسیر و راه خود را ادامه خواهد داد.
  البته هر کاری از ابتدای مبارزات انقلاب و تا پیروزی در جنگ تحمیلی و تا امروز در برابر توطئه‌ها انجام داده‌ایم، فقط با اتکاء و اتکال به خداوند بزرگ و حمایت مردم بوده است.
  توجه ما به خداست. سرمایه اصلی ما حق و خاندان اهل بیت و توجهات حضرت ولی عصر(عج) امام زمان است و ما با کمک حق راهمان را تا پیروزی نهایی ادامه می‌دهیم.
  امروز هم که روز پیروزی ملت است، روز 22 بهمن است، باز هم دست استمداد ما به سمت حق است و از خدا می‌خواهیم که ملت ما را در مسیر سربلندی کشور، همواره پیروز و موفق بگرداند. باران رحمتش را بر ملت ما همواره نازل کند و دریغ ندارد، رحمت و عطوفت محمدی(ص) را بر قلب‌های ما نازل کند و به آبروی شهیدان، عزت، شرف، استقلال و آزادی مردم ما را نگاهبان باشد.
  والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

   

 • نظرات() 
  • تعداد صفحات :3
  • 1  
  • 2  
  • 3  

  آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات