سایت استاد ناصری

چهارشنبه 31 تیر 1394

جای تعجب نیست آدمی مثل کرباسچی که مبتلی به لقمه های حرام شده از سران فتنه حمایت کند

تیر ۳۱, ۱۳۹۴

59

حجت الاسلام مهدوی در گفتگو با خبرنگار پیک دانشجو در ارتباط صحبت ها و حمایت برخی از افراد معلوم الحال از سران فتنه و سکوت رییس جمهور بیان کردند : اخیرا با توجه به نزدیک شدن انتخابات یک نگرانی ویژه ای فضای سیاسی جامعه را برای عموم جامعه برانگیخته و آن ورود انتخاباتی دولتمردان و مسوولین مربوطه است، که این جلسه ها یک حربه تبلیغاتی و حاشیه سازی هستند برای فرار از وعده های زیادی که رییس جمهور در ایام انتخابات داده بودند که هنوز وفا نشده است.
البته مشابه این مجالس توسط مسوولین استانی هم به عنوان فرماندار و امثال این ها جلسات یک سویه سیاسی و جناحی برگزار می کنند که این ها مضر فضای انتخاباتی است و به نظر می رسد که متاسفانه دغدغه بسیاری از مسوولین مربوطه به جای رفع مشکل مردم در حوزه های مختلف و مدیریت نمودن اوضاع و احوال کشور در حال رفتن به سوی فضای جناحی و سیاسی است و به جای اینکه مسوولین به فکر رفع گرفتاری مردم بشوند به طمع تصاحب کرسی های مجلس،به حاشیه سازی می پردازند.
جالب اینجاست که هنوز طنین سخن مقام معظم رهبری در دیدار کارگزاران نظام که فرمودند:حاشیه سازی از هر طرف جایز نیست، متاسفانه اخیرا حاشیه سازی های عجیبی در حال اتفاق افتادن است ، یکی از آن ها همین نوع برگزاری مجالس هست.
یقینا مردم ما، مردم شهید پرور ما، می دانند، سید مظلوم ما شهید بهشتی است که در مقابل کفر و استکبار مردانه ایستاد و جان عزیز خودش را فدا کردند، نه آن سیدهای بنی عباسی که موجبات خوشحالی اسرائیل شده اند، نه آن سیدی را که به توهین کنندگان حریم حسینی به دروغ و منافقانه لقب خداجو دادند،سید مظلوم آن سیدی است که برای عزت ایران همچنان غصه می خورد و مقابل نظام استکبار محکم ایستاده است و با اقتدار کامل می گوید من اجازه نمی دهم فرزندان این مملکت توسط نظام سلطه و کدخداهای جهانی بازجویی شوند. سید مظلوم ما در عین مظلومیت مقتدر است چون ملت پشت سرش است، نه آن آقایانی که هروقت دلشان خواست و آراء به نفعشان نبود خیابان ها را شلوغ بکنند و خودشان و فرزندانشان در سایه امنیت و آسایش به واسطه لطف نظام در خانه های شاهانه زندگی می کنند.
یقینا مردم ما تشخیص می دهند فتنه گران را نظام به جهت آن قوام مردمی که دارد مجال داده تا توبه کنند و نمی خواهد فتنه گران و سران فتنه مایه ی سو استفاده رسانه نظام بین الملل شود.
البته جای تعجب نیست که آدمی مثل کرباسچی که متبلی به لقمه های حرام شده و تجربه اختلاس های میلیاردی را اولا او آغاز کرده بخواهد از یک منافق و سران فتنه حمایت کند، وکسانی که در قبال این نوع واکنش ها منفعلانه عمل می کنند حتما عاقبتی بهتر از سران فتنه ندارند،
آن هایی که وقتی به قدرت می رسند، خدا و ولایت خدا را فراموش می کنند، آن هایی که کدخداها برایشان در کلمات و ادبیاتشان و مدیریتشان از خدا مهم تر است، آن هایی که حتی مقاومت و استقامت را به پوچی گرفته اند و همه ی آن ها نشان از این می دهد که جولان بیجا می زنند .
نظام یک اقتدار و یک استحکام ویژه دارد و یقینا مانورهای کور در جلسات اداره شده و تضمین شده جناحی و سیاسی بخواهد یک موقع جدی تلقی شود ، هنوز مردمی که هشت دی و نه دی را خلق کردند یوم الله دیگری را خلق می کنند و کاخ نشینان دنیا طلب را به زباله فراموشی تاریخ انقلاب راهی می کنند.

Related

 

 • نظرات() 
 • دوشنبه 29 تیر 1394

   

  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : رییس جمهوری در روز عید سعید فطر تاکید کرد: پذیرش حق غنی سازی ایران، لغو تحریم ها و تداوم تحقیق و توسعه از جمله موفقیت های بزرگ ما در مذاکرات هسته ای و متن توافق است. به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری روز شنبه در روز عید سعید .. طراحی سایت

  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


   رییس جمهوری در روز عید سعید فطر تاکید کرد: پذیرش حق غنی سازی ایران ، لغو تحریم ها و تداوم تحقیق و توسعه از جمله موفقیت های بزرگ ما در مذاکرات هسته ای و متن توافق است.

  به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری روز شنبه در روز عید سعید فطر در محضر رهبر معظم انقلاب و همچنین در دیدار جمعی از مسوولان کشور سخنان مهمی را در موضوعات هسته ای و منطقه ای بیان کرد.

  وی اظهارداشت: آنهایی که تاکنون می گفتند جمهوری اسلامی ایران تخلف کرده است و لذا حق غنی سازی ندارد و همچنین به دلیل قطعنامه های سازمان ملل، تحریم ها قانونی است، به این نتیجه رسیدند که سیاست تحمیل و فشار به شکست منتهی شده و باید این سیاست را کنار گذاشته و به جای تخاصم، تفاهم و به جای منازعه، مفاهمه را برگزینند.

  رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: این تیم سرسختانه و با شهامت در برابر رقبای خود در گروه 1+5 ، با اتکا به منطق و تخصص خود به ابهامات پاسخ و از حقوق کشورشان دفاع کردند و این نکته ای است که بارها طرف های شرکت کننده در مذاکرات، بر آن تاکید کرده اند.

  مهم ترین محورهای سخنان رییس دولت یازدهم به شرح زیر است:

  ** رسیدن به توافق هسته ای، پیروزی و موفقیت ملت بزرگ ایران است؛ تیم مذاکره کننده در بخش های فنی، حقوقی و سیاسی بسیار توانمند بود.

  ** مقاومت ملت ایران در برابر فشار و تحریم ها ستودنی است؛مردم ایران از این توافق خرسند و شادمان هستند و البته این شادمانی آنان ناشی از احساس غرور و پیروزی در برابر ابرقدرت ها و لغو تحریم های ظالمانه است.

  **این تیم سرسختانه و با شهامت در برابر رقبای خود در گروه 1+5 ، با اتکا به منطق و تخصص خود به ابهامات پاسخ و از حقوق کشورشان دفاع کردند و این نکته ای است که بارها طرف های شرکت کننده در مذاکرات، بر آن تاکید کرده اند.

  **متن برنامه جامع اقدام مشترک یک متن برد – برد است،پذیرش حق غنی سازی ایران ، لغو تحریم ها و تداوم تحقیق و توسعه از جمله موفقیت های بزرگ ما در این مذاکرات و متن توافق است.

  **این مذاکرات و رسیدن به نتیجه برد - برد با آلمان و 5 عضو دائم شورای امنیت که در تاریخ کشور تقریبا کم سابقه است، نتیجه عنایت حق و دعای مردم بود.

  **امروز در صحنه دیپلماسی بین المللی گرد وغباری که توسط استکبار جهانی بر چهره جمهوری اسلامی ایران نشسته بود، زدوده شده و چهره مقاومت، استدلال، منطق و تعامل سازنده مردم ایران به خوبی نمایان است.

  **ملت بزرگ ایران و دلاوران هشت سال دفاع مقدس روزی در جنگ پیروز و امروز سرداران دیپلماسی بر جنگ پیروز شدند.

  **امروز جمهوری اسلامی ایران در سایه توان دیپلماسی خود توانست قدرت دیپلماتیک در برابر قدرت های بزرگ جهانی را به رخ همگان بکشد.

  **امروز در دنیا هیچ کس نمی گوید که جمهوری اسلامی ایران شکست خورده، تسلیم شده و یا توافق غیر عزتمندانه داشته است؛ الحمدالله آنچه خواست ملت بزرگ ایران و مورد نظر رهبر معظم انقلاب بود، در مذاکرات هسته ای تا به این مرحله به دست آمده است.

  **این مرحله از توافق هسته ای آغازی برای مراحل بعدی است و نیازمند وحدت، انسجام و همچنین هدایت های داهیانه مقام معظم رهبری در طی مراحل بعدی هستیم.

  **جهاد اکبر لازمه ادامه راه مذاکرات هسته ای است ؛ با جهاد اکبر است که منافع ملی پررنگ و منافح جناحی کم رنگ خواهد شد؛ با جهاد اکبر اخلاق بر قدرت و رفاقت بر رقابت پیشی می گیرد و همچنین می توان مقاومت انجام و وحدت را به جای تفرقه نشاند.

  **از حمایت ها و هدایت های رهبر معظم انقلاب در طول مذاکرات هسته ای قدردانی می کنیم؛ هر آنچه در این مذاکرات با حمایت همه گرو ها و جناح ها بدست آمد، به ملت بزرگ ایران تعلق دارد.

  **آنهایی که تاکنون می گفتند جمهوری اسلامی ایران تخلف کرده است و لذا حق غنی سازی ندارد و همچنین به دلیل قطعنامه های سازمان ملل، تحریم ها قانونی است، به این نتیجه رسیدند که سیاست تحمیل و فشار به شکست منتهی شده و باید این سیاست را کنار گذاشته و به جای تخاصم، تفاهم و به جای منازعه، مفاهمه را برگزینند.

  **در رمضان امسال با دعای خیر مردم، مقاومت 12 ساله ملت ایران در برابر ابرقدرت ها به ثمر نشست؛دولت بر مبنای نقشه راهی که مقاومت و اراده ملت ایران ترسیم کرده بود و با هدایت های داهیانه رهبر معظم انقلاب اسلامی ، حمایت همه ارکان نظام و قوا و همچنین با مجاهدت و فداکاری فرزندان ملت در عرصه دیپلماسی توانست حقوق ملت بزرگ ایران را بر کرسی بنشاند.

  **امروز ندای حمایت از مظلومین و ایستادگی در برابر تروریسم نیز از سوی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان طنین انداز است.

  **متاسفانه امسال رمضان بسیار سختی را برای مردمان عراق، سوریه، یمن، افغانستان و پاکستان شاهد بودیم و ان شاءالله روزی فرا رسد که ماه رمضان برای همه دنیای اسلام امن باشد.

  **ماه رمضان ماه آزمون ایمان و ماه ایستادگی، مقاومت و بردباری است؛رمضان امسال ماه همدلی و هم صدایی و ماه بازگشت به فطرت پاک انسانی بود.

  راه اندازی سایت

 • نظرات() 
 • شنبه 27 تیر 1394

  دیریت زنان خانه دار در شاد کردن محیط خانواده واحد زنان  

  شادکامی یک احساس درونی با منشأ باطنی است که آثار بیرونی هم دارد و وقتی قلباً آماده ی خوش رفتاری شدیم در رفتارمان نیز تجلی می یابد. شادکامی یک احساس درونی با منشأ باطنی است که آثار بیرونی هم دارد و وقتی قلباً آماده ی خوش رفتاری شدیم در رفتارمان نیز تجلی می یابد. هر یک از زوجین در شادکامی زندگی نقش برجسته ای دارند ولی زن به دلیل مدیریت و اداره ی فضای خانه در این زمینه مسئولیت سنگین تری دارد. همه ی اعضای خانواده با او درارتباط هستند، بنابراین زن شاد، خانواده شاد نیز تربیت می کند. در چنین فضایی زن باید علیه بی حالی و بی حوصلگی قیام کرده و سهم خود را در شادکامی ارتقا دهد و هرگز اجازه ندهد افکار منفی و یأس آلوده ریشه های مسرت و شادکامی را در زندگی او از بین ببرند.

  شادکامی عمدتاً به ادراک صحیح واقعیت بستگی دارد. همواره به دست آوردن چیزی سود و از دست دادن آن زیان نخواهد بود. لذا زنان باید معیارهای شخصی خود را درباره ی سود و زیان از زندگی مورد بازبینی قرار دهند. معیارهای سود و ضرر باید از زوایای مختلف نگریسته شوند. وقتی چنین حالتی فراهم آید تعادل اشخاص ثابت مانده و در برابرر ناهمواری های زندگی مقاومت بیشتری احساس می کنند.

  جهت شاد کردن محیط زیست و منزل، لازم است که از احساس نفرت و انزجار نسبت به خود فاصله گرفته و با نحوه ی بهتر زیستن، برخورد مثبت و عقلانی، از رنج ها و ناملایمات کاست .

  اگر هر فردی با خود مهربان تر باشد و واقع بینی را از یاد نبرد، یقیناً زندگی بهتری را حس خواهد کرد. علاوه بر این بهتر است جهت دستیابی به شادکامی، از تجارب موفق اطرافیان نیز استفاده نمود. تجارب تلخ و نامطبوع دیگران، آدمی را متوجه ارزش های موجود زندگی و قدردانی از آن ها و در نتیجه شادکامی بیشتر خواهد نمود. هم چنین تجارب مطبوع دیگرن نیز قابل انتقال به زندگی شخصی هستند و بر نشاط و شادابی زندگی می افزایند.

  یکی از راه هایی که خانم خانه می تواند برای شاد کردن محیط زندگی انجام دهد، تهیه ی وسایل مورد علاقه برای اعضای خانواده است که زنان به خوبی می توانند این موضوع را مدیریت نمایند. پی بردن به علایق اعضای خانواده و پرسش از آنان در این خصوص بسیار ضروری است. با تقدیم هدیه ی مورد علاقه ی هر یک از آنان می توان طراوت و شادابی را به چهره ی آورده و از این طریق خود نیز شاد گردید

  حال این سوال پیش می آید که به راستی جایگاه و ارزش شادی چیست و چگونه باید آن را تأمین نمود؟ در پاسخ به این سوال باید به این موضوع اشاره کرد که در اسلام شادی و سرور مورد توجه بوده و بر شاد کردن دل ها تأکید فراوانی شده است . اما در مورد چگونگی تأمین آن باید گفت که در ابتدا مادران باید تلاش کنند تا فرزندان شاد و با نشاطی را تربیت کنند . این امر از چند طریق میسر می گردد.

   روش های شاد کردن محیط خانواده

  1- باید ظاهر خود را شاد و چهره ی خویش را بشاش نگاه دارید . در احادیث آمده است که :« حزن انسان مومن در دل اوست ولی چهره ی او بشاش است.» اگر خانم خانه این گونه باشد چهره ی او پیام آور شادی و شادمانی است که امکان مسرت همسر و فرزندان را فراهم می سازد. به همین دلیل بهتر است زمانی به استقبال همسر و فرزندان می روید دارای احساس شادی باشید . یقیناً شادی چهره ی از حزن درونی نیز می کاهد. زیرا همان گونه که نوع لباس بر روی رفتار شما تأثیر می گذارد خنده ی روی لب هم می تواند منجر به احساس شادمانی در وجودتان شود. در این زمینه حضرت علی (ع) می فرمایند :« کــسی که خود را به قومی تشبیه کند از آنان خواهد بود.» پس باید خود را با انسان های با نشاط همانند سازیم تا از آنان باشیم . ما می توانیم با اخذ تصمیم چنین کنیم، زیرا شکل بخشیدن به حالت چهره در دست خود ماست

  ظهور خنده در چهره سبب نشاط خود و دیگری می گردد و امروزه به همین علت است که در روان شناسی از خنده درمانی به عنوان یک تکنیک درمانی استفاده می شود. پس سعی کنید که همراه با اعضای خانواده بخندید. با دیدن شادی شما، دیگران نیز احساس شادمانی و رضایت کرده و آن را پایدار تلقی می کنند.

  2- .دستیابی به شادکامی توسط به دست آوردن رضایت خاطر همسر راه پیشنهادی دیگر است . زیرا زن هنگامی احساس شادی می کند که دریابد که رضایت خاطر همسر را فراهم آورده است. اما برای به دست آوردن این رضایت خاطر باید بداند که چه چیزهایی موجب دستیابی به رضایت خاطر می شود تأمین نیازهای اساسی روانی همسر مانند صمیمیت زن که موجب احساس امنیت می شود و یا احترام گذاشتن به همسر که موجب مسرت زندگی می شود، می توانند امکان بالندگی یکدیگر را فراهم سازد.

  3- راه دیگر دستیابی به شادکامی محیط منزل، اخلاق نیکوی زن است. اخلاق خوب زن سایر اعضای خانواده را نیز شاد می سازد. معصومین (ع) خوش خلقی را از نشانه های فرد با ایمان دانسته اند. پیامبر (ص) فرموده است که هر کــس ایمانش بهتراست اخلاقش نیکوتر است. شادکامی در سایه ی خوش خلقی حاصل شده و خوش خلقی جذاب است و همسر سودازده را به سوی خود و خانواده می خواند.

  4- یکی از راه هایی که خانم خانه می تواند برای شاد کردن محیط زندگی انجام دهد، تهیه ی وسایل مورد علاقه برای اعضای خانواده است که زنان به خوبی می توانند این موضوع را مدیریت نمایند. پی بردن به علایق اعضای خانواده و پرسش از آنان در این خصوص بسیار ضروری است. با تقدیم هدیه ی مورد علاقه ی هر یک از آنان می توان طراوت و شادابی را به چهره ی آورده و از این طریق خود نیز شاد گردید.

  5- مسافرت نیز به شرط تمکن مالی موجب شاد نمودن اعضای خانواده می گردد. زنان خانه دار مهارت یافته به راحتی می توانند حتی با کمترین امکانات شرایط رفتن به یک سفر لذت بخش را برنامه ریزی نمایند و با توانمندی های ادراکی، فنی و انسانی که در خود به وجود آورده اند مشکلات را از سر راه خود بردارند. همین عامل موجب می شود که فضای روانی – عاطفی خانواده از نشاط روحی خوبی برخوردار شده و اعضای خانواده با حس شادتر و روشن تری با هم برخورد نمایند.

  6- یکی از نکاتی که شادی آفرین است امید دادن و امید داشتن است . زنی که به اعضای خانواده امیدی تازه می بخشد، یعنی این که به آنان شادی هدیه داده و دوام زندگی خود ودیگران را رقم زده است. امید دادن همیشه در کلام نیست، بلکه عمل را نیز شامل می شود زیرا انسان امیدوار در حال حرکت و تکاپوست و حرکات همراه با پیشرفت و برنامه، موفقیت را در پی خواهد داشت و دست یافتن به توفیق، نشاط بخش و شورآفرین است.

  7- شیوه ی دیگر ایجاد نشاط بیان لطایف است. البته توجه به این نکته ضروری است که در اظهار شوخی و مزاح باید به گونه ای رفتار نمود که در محیط خانه مناسب و به جا بوده و گزنده و آزاردهنده نباشد. به تعبیر حضرت علی (ع) : با مردم چنان مزاح کنید که از آن دلخوش شوند.

   شادی در خانواده

  ایجاد شادی به عنوان یکی از احساسات مثبت و انرژی زای انسانی در خانواده ها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. ولی نکته ی مهم این است که ما چه تعریفی از شادی در خانواده داریم، زیرا همه ی اعضای خانواده درآن شادی سهیم و شریک هستند. وقتی احساس شادی، نشاط و مسرت در خانواده به وجود بیاوریم، در حقیقت به شادی در خانواده رسیده ایم. ولی نباید نقش مهارت های زندگی مادر به عنوان مدیر خانه و خانواده در پیدایش انبساط روحی و حس شادابی فرزندان را نادیده گرفت ، به همین دلیل است که مادر را سرچشمه ی عواطف و احساسات کل خانواده می دانند.

  شاد کردن محیط منزل زمانی اتفاق می افتد که زن خانه دار به عنوان مدیر خانواده بتواند برخی رفتارها را تسهیل و برخی دیگر را هدایت یا منع نماید، یعنی، وقتی فرزند سوال کودکانه و شادی می پرسد باید بداند که کودکانه پرسش کردن یک فضای شاد و مطلوب را در خانواده ایجاد می کند. پس باید رفتار مثبت او را در این زمینه تشویق و تسهیل کرد. علاوه بر این که بیان دوستانه ی مسائل با فرزندان و فرصت دادن به همسر و فرزندان برای بازخوانی خاطرات شاد و روحیه بخش از جمله اقدام هایی است که می تواند فضای خانه را با نشاط نماید. مدیریت شادی در محیط خانه بر اساس ایجاد فرصت های تبسم، خنده و احساس مثبت شکل می گیرد و هر چه فرد در این رابطه موفق تر باشد بیشتر می تواند باعث شادکامی اعضای خانواده گردد.

  یکی دیگر از فعالیت هایی که زنان خانه دار برای شادمانی در خانواده می توانند از خود نشان دهند پرهیز دادن خود، همسر و فرزندان از صفات و رفتارهای منفی گرایی، وابستگی افراطی، کناره گیری، علاقه ی یک طرفه، فقدان حساسیت، بی تفاوتی عاطفی، سلطه جویی، قدرت طلبی، عدم ابراز احساسات و بیان عواطف منفی، توهین، دروغ و انتقاد افراطی است؛ چرا که در این صورت فضای خانواده سرد و غمگین شده و دیگر فرصتی برای شاد بودن به وجود نمی آید. بنابراین پرهیز از صفات و رفتارهای ضد شادی در حقیقت مدیریت شرایط اجتماعی – روانی برای بروز و پیدایش شادی، احساس انبساط خاطر و روحیه ی مثبت است. این احساسات هستند که شادمانی را در انسان به وجود آورده و ضریب شادی دراعضای خانواده را افزایش می دهنزنانزنانخانوادهشادی

   

 • نظرات() 
 • جمعه 26 تیر 1394

   

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سه‌شنبه شب در دیدار جمعی از اصحاب رسانه، فرهنگ و هنر، مدیران مسوول خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری، با اشاره ایهام گونه به ردّ صلاحیت خویش گفت: شورای نگهبان به من کمک کرد و جلوی من را گرفت تا دکتر روحانی به پیروزی برسد که در تمام سال‌های پس از پیروزی انقلاب هر جا که بودیم، با هم بودیم.

  به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ایرنا نوشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سه‌شنبه شب در دیدار جمعی از اصحاب رسانه، فرهنگ و هنر، مدیران مسوول خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری، با اشاره ایهام گونه به ردّ صلاحیت خویش گفت: شورای نگهبان به من کمک کرد و جلوی من را گرفت تا دکتر روحانی به پیروزی برسد که در تمام سال‌های پس از پیروزی انقلاب هر جا که بودیم، با هم بودیم.

  وی در مورد پرونده مهدی هاشمی گفت: نمی‌خواستم وارد این موضوع شوم و الان هم نمی‌خواهم مطلبی بگویم که تاثیر مثبت یا منفی در روند قضایی پرونده بگذارد، اما چون سوال کردید به ذکر خاطره‌ای بسنده می‌کنم. وی افزود: پس از اینکه مهدی با ناتمام گذاردن دکترای خود در آکسفورد، وارد کشور شد و سه ماه توسط زبده‌ترین نیروهای وزارت اطلاعات تحت بازجویی بود، روزی به من خبر دادند که مهدی می‌خواهد شما را ببیند، من هم گفتم که بیاید، اما گفتند ایشان نمی‌تواند و اگر می‌خواهید شما باید به ملاقات ایشان بروید.
  هاشمی با تشریح ملاقات مهدی در زندان و اینکه با اصرار وی به‌خاطر پرهیز از شنود، زیر باران در محوطه پارکینگ قدم می‌زدیم، گفت: مهدی به من گفت که اینان می‌گویند دو راه داری، یا در چند خط از رهبری تقاضای عفو کن یا باید این پرونده طولانی و چند هزار صفحه‌ای را ادامه دهی. وی افزود: خود مهدی به من گفت به‌رغم اینکه خود چنین میلی ندارم چون می‌دانم جرمی مرتکب نشده‌ام، اما اگر شما و مقام معظم رهبری بخواهید این کار را می‌کنم که من به ایشان گفته‌ام بگذارید با آقا مشورت کنم. وی با تشریح ملاقات خویش با آیت‌الله خامنه‌ای در این خصوص گفت: به ایشان عرض کردم که راضی به این نیستم که وی تقاضای عفو کند و شما بپذیرید، چون در نگاه جامعه انعکاس خوبی نخواهد داشت، هم می‌گویند رهبر چرا به تقاضاهای عفو زندانیان دیگر توجه نمی‌کنند و هم می‌گویند هاشمی در پرونده پسرش اعمال نفوذ کرد. هاشمی با تاکید بر اینکه آیت‌الله خامنه‌ای استدلال حرف‌های من را پذیرفتند، گفت: بعد از آن بود که به مهدی خبر دادیم هر طور که خودت می‌دانی، عمل کن و وی هم بر این نکته تاکید می‌کرد که چون می‌دانم گناهی نکرده‌ام بگذارید همه بفهمند و اگر هم گناهی کرده‌ام، بگذارید در همین دنیا محاکمه شوم و به مجازات برسم که سخت از مجازات آخرت می‌ترسم.
  منبع:دنیای اقتصاد

   

  برچسب ها و کلمات کلیدی

 • نظرات() 
 • جمعه 26 تیر 1394

   

  ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۴/۴/۲۵کد خبر: ۲۶۸۰۸

  به گزارش نفت ما ،درحالی که قرائت بیانیه پایانی مذاکرات هسته‌ای، افق رفع تحریم‌های ایران را روشن و امیدهایی دردل مردم وفعالان اقتصادی ایجاد کرده است، این پرسش مطرح می‌شود که رقم پول‌های بلوکه شده ایران درخارج کشور چقدر است.

  پس از بروز تحریم‌ها و بخصوص تحریم بانک مرکزی، ایران نتوانست وجوه حاصل از فروش نفت خودرا به داخل کشور منتقل کند و یا دست کم انتقال بخش عمده‌ای از این وجوه غیر ممکن شد. بنابراین این وجوه در کشورهایی که همچنان خریدار نفت ایران باقی مانده بودند بلوکه شد؛ کشورهایی چون چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه .

  براساس تدابیر مقامات ایرانی که گاه به امضای توافق نامه‌هایی نیز منجر شد قرار شد از بخشی از این وجوه استفاده‌های خاصی صورت گیرد. براین اساس بخشی از این وجوه صرف خرید کالاهای تولیدی همان کشور شد، بخشی دیگربه عنوان سپرده برای پشتوانه پرداخت وام یا تامین مالی طرح‌های کلان اقتصادی ایران مورد استفاده قرار گرفت و بخشی دیگر به عنوان سپرده ثابت در بانک‌های این کشورها مسدودشد.البته بگذریم که از این رهگذر سوء‌استفاده‌های زیادی صورت گرفته؛ سوء‌استفاده‌هایی که بابک زنجانی و ماجرای خرید نافرجام نفتی بخشی از آن است.

  اما اکنون که با یمن بیانیه پایانی مذاکرات وین و آغاز برنامه جامع اقدام مشترک،افق رفع تحریم‌ها روشن تر از گذشته شده است،افکارعمومی به درستی انتظار دارد به آنان اعلام شود که چه مقدار از وجوه حاصل از ثروت ملی –نفت- نزد خارجیان وجوددارد،چه استفاده‌هایی از آن شده وکی به کشور باز خواهد گشت. به خاطر داریم درطول تحریم‌ها اخبار متعددی از سوء استفاده برخی کشورها وبانکهایشان از پول‌های نفت ایران به گوش می‌رسید که هند وترکیه معمولا درراس این گونه اخبار قرار داشتند.

  لذا خواسته بحق افکارعمومی اعلام گزارشی شفاف از مصرف وجوه نفتی ایران درطول تحریم ومقدار برجای مانده از این وجوه بااین هدف است که مطمئن شونداز این وجوه استفاده درستی می‌شود واین وجوه به کشور بازگشته وصرف توسعه وآبادانی خواهدشد.

  تناقض گویی ها

  بااین حال مقامات دولتی همواره درباره رقم پول‌های بلوکه شده،ترکیب وباقیمانده ونوع مصرف آن تناقض گویی کرده اند.این تناقض گویی‌ها زمانی قابل درک بود؛ چراکه تحریم کنندگان نمی‌بایست درجریان تکنیک‌های دور زدن تحریم‌ها ونقل وانتقال وجوه قرار می‌گرفتند اما اکنون این عذر،کمرنگ شده است ولذاباید از مقامات دولتی وبخصوص بانک مرکزی که تمام حساب‌های دولتی وفروش نفت را نگهداری ومدیریت می‌کند، خواست دراین باره شفاف گویی کنند.

  اما اکنون وتا دیروز که یک چنین شفاف گویی به چشم نیامده است. درحالی که رئیس کل بانک مرکزی سرجمع وجوه پول‌های بلوکه شده ایران درخارج را29میلیارددلار ذکر می‌کند،باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا این رقم را 150 میلیارددلاراعلام کرد!هرچند که وزیر اقتصاددولت یازدهم نیز روایتی دیگر دراین خصوص دارد.لذااین گونه تناقض گویی‌ها ضرورت پیگیری این موضوع را بیشتر می‌کند.

  سیف:29 میلیارددلارپول بلوکه شده داریم

  دراین باره رئیس کل بانک مرکزی، وجوه بلوکه شده بانک مرکزی در خارج از کشور را 23 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این منابع در ژاپن، کره جنوبی و امارات متحده عربی بلوکه شده است.

  به گزارش ایرنا، ولی الله سیف دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: علاوه بر این،حدود 6 میلیارد دلار از منابع ایران هم در کشور هند وجود دارد که متعلق به دولت است و به مالکیت بانک مرکزی در نیامده است. سیف درباره امکان اتصال سویفت به همه بانک‌های کشور گفت: به نظر می‌آید بر اساس تفاهم‌های انجام شده و در دوره زمانی مشخص شده، ظرف چهار- پنج ماه آینده، کارگزاران نظام بانکی می‌توانند به نحو مطلوب همراه با ابزارهای مورد نیاز - که سوئیفت یکی از آنهاست – با دیگر بانک‌ها ارتباط بر قرار کند.

  وزیراقتصاد:120میلیارددلار صحیح نیست

  درهمین حال وزیراقتصاد نیز دیروز روایت دیگری از رقم ونحوه مصرف ومانده وجوه بلوکه شده ایران درخارج ارائه کرد وگفت: قطعا محدودیت‌های منابع ارزی برداشته می‌شود، اما درباره عدد آن در رسانه‌ها مبالغه شده است.

  به گزارش فارس، علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود:‌ لغو تحریم به تنهایی مشکلات اقتصادی را حل نمی‌کند، قطعا محدودیت‌های منابع ارزی برداشته می‌شود اما درباره عدد آن در رسانه‌ها مبالغه شده است.

  وی در پاسخ به این سوال که عدد دارایی‌های بلوکه شده ایران که پس از رفع تحریم‌ها آزاد خواهد شد، چه مقدار است، خاطرنشان کرد: در خصوص اعداد دارایی‌های ارزی که قرار است به اقتصاد ایران بازگردد، مبالغاتی شده است که واقعیت ندارد و اعدادی که برخی رسانه‌ها بیان می‌کنند، صحیح نیست.

  طیب‌نیا با بیان این‌که عدد 120 میلیارد دلاری از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران که توسط برخی رسانه‌ها بیان می‌شود، صحیح نیست، تصریح کرد: حدود 35 میلیارد دلار از این دارایی‌ها در شرکت نیکو سرمایه‌گذاری شده است که مربوط به طرح‌های شرکت نفت است و حدود 22 میلیارد دلار در چین به عنوان وثیقه‌های فاینانس موجود است که اگر تمامی این مبالغ را ارزیابی کنید به آن عددی خواهید رسید که رئیس‌کل بانک مرکزی بیان کرده است.

  طیب‌نیا در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا آزادسازی اموال بلوکه‌شده ایران مانند توافق ژنو مرحله به مرحله انجام می‌شود، تصریح کرد: به محض اجرای توافق تحریم‌ها از روی تمام اموال ما برداشته خواهد شد.

  اوباما: 150 ایران میلیارد دلار پول نفت بلوکه‌شده دارد

  با این حال روایت دیروز رئیس‌جمهور آمریکا شکل دیگری به قضیه داد و تناقض جالبی را آشکارکرد که نیاز به دقت دارد.

  باراک اوباما در بخشی از گفت‌وگوی بلند خود با روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گفت: 150 میلیارد دلاری که ایران خواهد گرفت، پول باد آورده نیست، بلکه پول‌های خودِ ایران است که از طریق فروش نفت به دست آورده بوده و صرفاً به علت تحریم‌های بین‌المللی (در بانک‌های خارجی) مسدود شده است. وی افزود: این پولِ ایران است که از فروش نفت به دست آورده است، و تنها دلیلی که تابه‌حال نتوانسته است آن را به دست آورد به خاطر من و دولتم بوده است که گفته‌ایم ما باید آن جریان را متوقف کنیم (سپرده‌های ایران را مسدود کنیم) تا زمانی که این برنامه هسته‌ای متوقف شود. این کاری است که ما کرده‌ایم.

  مردم را آگاه کنید

  جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دراین باره به جام‌جم گفت: اکنون که تحریم‌ها درحال شل شدن است، باید تکلیف وجوه موجود ایران درخارج کشور روشن شود و مردم دراین باره آگاه شوند. وی افزود: این امر وظیفه بانک مرکزی است. چراکه حسابداری تمام وجوه حاصل از فروش نفت، قراردادها یا توافقات انجام شده با سایر کشورها برای نحوه مصرف این وجوه، نام بانک‌های خارجی،معاوضه پول نفت با طلاوسایر جزئیات در دست بانک مرکزی است. لذا باید از بانک مرکزی خواست کلی‌گویی نکند و وجوه را به درستی شرح دهد.

  وی اظهار کرد: البته احتمالا آنها ملاحظاتی در این خصوص داشته‌اند اما این امر مانع شفاف‌گویی به مردم نمی‌شود.

  برخی اظهارنظرها درباره ارقام پول‌های بلوکه شده ایران در خارج

  9/8/92 نوبخت: رقم پول‌های بلوکه شده ایران در چین 22 میلیارد دلار است
  9/8/92 خبرگزاری ترند: رقم پول‌های بلوکه شده ایران در چین به 47 میلیارد دلار می‌رسد
  3/9/92 کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی: پول بلوکه شده ایران در خارج 60 میلیارد دلار است
  11/9/92 وزارت دارایی ژاپن: کل مبلغ ذخیره شده در این کشور 7/4 میلیارد دلار است
  11/9/92 بانک uco هند: حدود 3/5 میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش نفت در پی اعمال تحریم‌ها در حساب‌ها مسدود شده است
  10/9/92 یکی از مقامات کره‌جنوبی: 9/5 میلیارد دلار رقم بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی است
  7/4/93 خبرآنلاین: میزان دارایی‌های مسدود شده ایران در کشورهای اروپایی 35 میلیارد دلار است

   

 • نظرات() 
 • جمعه 26 تیر 1394

  حضرت آیت الله خامنه ای در پاسخ به نامه حجت الاسلام‌و‌المسلمین روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در خصوص مذاکرات هسته‌ای، با تشکر از زحمات فراوان رئیس جمهور و با قدردانی از تلاش پیگیر و پر طاقت هیئت مذاکره‌کننده‌ی هسته‌ ای، به سرانجام رسیدن این مذاکرات را گامی مهم خواندند و با اشاره به غیرقابل اعتماد بودن برخی از شش دولت طرف مقابل در مذاکرات، تأکید کردند: لازم است متنی که فراهم آمده با دقت ملاحظه و در مسیر قانونی پیش‌بینی شده قرار گیرد و آنگاه در صورت تصویب، مراقبت از نقض عهدهای محتمل طرف مقابل صورت گرفته و راه آن بسته شود.
  پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن پاسخ رهبر انقلاب اسلامی و نامه‌ی رئیس‌جمهوری را به شرح زیر منتشر می‌کند.

  بسم الله الرحمن الرحیم
  جناب آقای رئیس‌جمهور
  با سلام و تحیت و تشکر از زحمات فراوان جنابعالی، اولاً لازم می دانم از تلاش پیگیر و پرطاقت هیئت مذاکره‌کننده‌ی هسته‌ ای صمیمانه تشکر و قدردانی کنم و پاداش الهی را برای آنان مسألت نمایم، سپس، به سرانجام رسیدن این مذاکرات، گام مهمی است، با این حال لازم است متنی که فراهم آمده با دقت ملاحظه و در مسیر قانونی پیش‌بینی شده قرار گیرد و آنگاه در صورت تصویب، مراقبت از نقض عهدهای محتمل طرف مقابل صورت گرفته و راه آن بسته شود. به خوبی می دانید که برخی از شش دولت طرف مقابل به هیچ رو قابل اعتماد نیستند.
  از ملت عزیز انتظار دارم که همچنان وحدت و متانت خود را حفظ کنند تا بتوان در فضای آرام و خردمندانه به منافع ملی دست یافت.
  والسلام علیکم و رحمه‌الله
  سید علی خامنه‌ای
  ۱۳۹۴/۴/۲۴

  برچسب ها: مقام معظم رهبری ، روحانی ، امیدهسته ای

  Bookmark and Share

   

 • نظرات() 
 • جمعه 26 تیر 1394

  تجمع مقابل وزارت ارشاد در اعتراض به فیلم رستاخیز/ پرده سینما به پایین کشیده شد +عکس

  جمعی از طلاب و جامعه مذهبی تهران از ساعاتی پیش در مقابل ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجمع کرده و و نسبت به اکران فیلم مسئله دار توهین کننده به اهل بیت اعتراض کردند.

  به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری شهدای ایران؛ جمعی از مردم تهران به همراه طلاب از ساعاتی پیش در مقابل ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجمع کرده و و نسبت به اکران فیلم مسئله دار توهین کننده به اهل بیت اعتراض کردند.

  در این تجمع که طلاب و جامعه مذهبی و مردمی کشور به صورت خودجوش حضور داشتند، هیچ مسئولی از وزارت ارشاد پاسخگو نبود و تجمع کنندگان از پخش تصویر حضرت ابوالفضل العباس (ع) و اهانت به اهل بیت (ع) و ایفای نقش شخصیت های مهم و مذهبی فیلم توسط افراد مسئله دار معترض بودند.
  شعار هایی چون « هر که با آل علی در افتاد ور افتاد»؛ «درویش حیا کن، اکران را رها کن»؛ « هیهات من الذله»؛ « اگر فیلم اکران شود سینما ویران شود»؛ « حمایت از رستاخیز خیانت است به شیعه» و « هیئتی می میرد، ذلت نمی پذیرد» از جمله شعارهایی بودند که تجمع کنندگان سر می دهند.

  تجمع کنندگان که به صورت کاملا خودجوش حضور داشتند بعد از سینه زنی و عزاداری از وزارت ارشاد به سمت سینما شکوفه در میدان شهدا راهپیمایی کرده و مردم به صورت خودجوش به سمت درب سینما حمله کرده و پرده فیلم رستاخیز را از سینما شکوفه به پایین کشیدند که با ورود ناجا و خواهش از مردم جمعیت متفرق شد. اما تجمع کنندگان اعلام کردند تجمع بزرگ تری را در مقابل ریاست جمهوری برگزار خواهند کرد.

  مسئولین ناجا  قول مساعد دادند تا نسبت به موضوع اکران فیلم رستاخیز هر چه سریعتر وارد عمل شده و رسیدگی کنند.


  بنا بر این گزارش پیش از این نیز تجمع اعتراضی به این فیلم در مقابل وزارت ارشاد برگزار شده بود اما وزارت ارشاد از صبح امروز فیلم رستاخیز را به اکران در آورد.

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 24 تیر 1394

  قربان امام رضا(ع) دوستت داریم.آقای ظریف شما را هم دوست داریم.

  تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با استقبال مردم وارد شهر مقدس مشهد شد.

  به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دقایقی پیش محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان به همراه دیگر اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای در میان استقبال مردم وارد مشهد مقدس شد.

  مردم که از مسیر فرودگاه تا حرم امام رضا (ع) حضور داشتند با در دست داشتن پرچم ایران تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان را بدرقه می‌کردند.

  ظریف پس از ترک وین ابتدا به مشهد مقدس رفت و پس از زیارت حرم امام رضا (ع) و اقامتی کوتاه در این شهر، مشهد را به مقصد تهران ترک می‌کند.

  وزیر خارجه کشورمان درباره علت سفر به مشهد مقدس به خبرنگاران اعزامی به وین گفت: نذر کرده بودیم که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات به زیارت حرم امام رضا (ع) مشرف بشویم.

  براساس این گزارش مذاکرات سخت و نفس‌گیر هسته‌ای 13 ساله در دور آخر خود پس از 18 روز که طولانی‌ترین مذاکرات بین المللی در چند دهه اخیر به شمار می‌رود صبح امروز بین ایران و گروه 1+5 به پایان رسید.

  براساس این گزارش در دیدار سه شنبه شب رییس جمهور و اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری، ایشان از زحمات و مجاهدات صادقانه و مجدانه تیم هسته‌ای تشکر و قدردانی کردند.

  منبع: ایسنا

  زیر مجموعه: خبر

  دسته: سیاسی

  بازدید: 0

  منتشر شده در 24 تیر 1394

  •  

   

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 24 تیر 1394

  قربان امام رضا(ع) دوستت داریم.آقای ظریف شما را هم دوست داریم.

  تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با استقبال مردم وارد شهر مقدس مشهد شد.

  به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دقایقی پیش محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان به همراه دیگر اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای در میان استقبال مردم وارد مشهد مقدس شد.

  مردم که از مسیر فرودگاه تا حرم امام رضا (ع) حضور داشتند با در دست داشتن پرچم ایران تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان را بدرقه می‌کردند.

  ظریف پس از ترک وین ابتدا به مشهد مقدس رفت و پس از زیارت حرم امام رضا (ع) و اقامتی کوتاه در این شهر، مشهد را به مقصد تهران ترک می‌کند.

  وزیر خارجه کشورمان درباره علت سفر به مشهد مقدس به خبرنگاران اعزامی به وین گفت: نذر کرده بودیم که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات به زیارت حرم امام رضا (ع) مشرف بشویم.

  براساس این گزارش مذاکرات سخت و نفس‌گیر هسته‌ای 13 ساله در دور آخر خود پس از 18 روز که طولانی‌ترین مذاکرات بین المللی در چند دهه اخیر به شمار می‌رود صبح امروز بین ایران و گروه 1+5 به پایان رسید.

  براساس این گزارش در دیدار سه شنبه شب رییس جمهور و اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری، ایشان از زحمات و مجاهدات صادقانه و مجدانه تیم هسته‌ای تشکر و قدردانی کردند.

  منبع: ایسنا

  زیر مجموعه: خبر

  دسته: سیاسی

  بازدید: 0

  منتشر شده در 24 تیر 1394

  •  

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 24 تیر 1394

  ما از یک ومسیر طولانی برای رسیدن به این نقطه رسیدیم: دهه‌ها برنامه هسته‌ای ایران، سالهای بسیاری از تحریمها و ماه‌های بسیار مذاکرات فشرده. امروز من می‌خواهم از اعضای کنگره از هر دو حزب که به ما برای اعمال تحریمهایی که ثابت شده موثر بوده و همچنین کشورهایی که به ما در این تلاش ملحق شدند، تشکر می‌کنم و من همچنین از شرکای مذاکره مان ، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه، چین و اتحادیه اروپا به خاطر وحدت در این تلاش ذتشکر کنم؛ موضوعی که نشان داد جهان وقتی رویکرد و نگاه مشترکی در پرداختن مسالمت آمیز به منازعه و درگیری داشته باشند، کارهای خارق‌العاده‌ای می‌تواند انجام دهد. ما نشان دادیم که اگر از هم جدا نشویم چه کارهایی می‌توانیم بکنیم.

  و در نهایت من می‌خواهم از تیم مذاکره آمریکا تشکر کنم. ما تیمی از کارشناسان داشتیم که برای چندین هفته‌ روی این موضوع کار کردند که شامل ارنست مونیز وزیر انرژی‌مان بود و من به طور خاص می‌خواهم از جان کری وزیر خارجه مان که خدمت خود به کشور را از چهار دهه شروع کرد وقتی که یونیفورم ارتش را پوشید و وارد جنگ شد. او اکنون این کشور را به خاطر تعهدش به دیپلماسی قوی و اصولی آمریکا امن‌تر کرده است.

  تاریخ نشان خواهد داد که آمریکا باید رهبری کند البته نه فقط با قدرت مان بلکه با اصولمان. این نشان می‌دهد که ما وقتی تنها نیستیم قویتر هستیم به ویژه وقتی ما جهان را به هم نزدیک می‌کنیم. بیانیه امروز فصلی دیگر در توسل به جهان امیدوارکننده‌تر ایجاد کرد».

   

   

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 24 تیر 1394

  ایران ۹۸ درصد اورانیوم غنی‌شده خود را کاهش می‌دهد/ در صورت نقض توافق، همه گزینه‌ها در دسترس خواهد بود/ بازرسان دسترسی ۲۴ ساعته به تاسیسات ایران خواهند داشت

  رئیس‌جمهور آمریکا با انجام سخنرانی پس از اعلام توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ اظهارنظر کرد.

  •  

  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال اعلام توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 با انجام سخنرانی مواضع خود را در این باره مطرح کرد.

  متن کامل سخنرانی اوباما که در آن ادعاهای بی اساسی درباره ایران و برنامه هسته‌ای آن مطرح شده، بدین شرح است:

  پس از ۲ سال مذاکره، آمریکا به همراه شرکایمان به چیزی رسیدیم که دهه‌ها دشمنی بدان نرسیده بود: یک توافق جامع بلندمدت با ایران که مانع این کشور در دستیابی به سلاح هسته‌ای می‌شود.

  این توافق نشان می‌دهد که دیپلماسی آمریکا می‌تواند تغییر واقعی و معنادار ایجاد کند، تغییری که کشور ما و جهان را امن‌تر می‌کند. این توافق همچنین با سنت رهبری آمریکا هم همسو است. اکنون بیش از ۵۰ سال از زمانی که رئیس‌جمهور کندی در نزد مردم آمریکا گفته بود "بیایید هرگز از روی ترس مذاکره نکنید اما هرگز از مذاکره ترس نداشته باشید"، می‌گذرد. او درباره نیاز به صحبت کردن بین آمریکا و اتحاد شوروی حرف می‌زد؛ صحبتهایی که به تلاشها برای محدود کردن گسترش سلاحهای هسته‌ای منجر شد.

  در آن روزها خطر جنگ هسته‌ای بین دو ابرقدرت بود. در عصر ما خطر آن است که سلاحهای هسته‌ای به کشورهای بیشتری به ویژه در خاورمیانه که بی ثبات ترین منطقه جهان ما است، گسترش یابد. امروز به خاطر آنکه آمریکا از یک موضع قدرت و اصولی مذاکره کرده،‌ما گسترش سلاحهای هسته‌ای را در این منطقه متوقف کرده‌ایم. به خاطر این توافق، جامعه بین‌المللی قادر خواهد بود تا درباره اینکه جمهوری اسلامی ایران بمب هسته‌ای نسازد، راستی آزمایی کند.

  این توافق همه خطوط کلی که ما در فصل بهار به چارچوب آن رسیدیم را رعایت می‌کند. همه مسیرها به سلاح هسته‌ای مسدود شده و رژیم بازرسی و شفاف سازی ضروری برای راستی آزمایی برای این هدف برقرار خواهد بود. به خاطر این توافق ایران اورانیوم با غلظت بالا و پلوتونیوم در حد سلاح هسته‌ای تولید نخواهد کرد.

  به خاطر این توافق، ایران دو سوم سانتریفیوژهای نصب شده خود را حذف خواهد کرد؛‌ماشینهایی که برای تولید اورانیوم با غلظت بالا برای بمب ضروری است و انبار کردن آنها تحت نظارت همیشگی بین المللی قرار می‌گیرد. ایران طی یک دهه آینده از سانتریفیوژهای پیشرفته خود برای تولید اورانیوم غنی شده استفاده نخواهد کرد. ایران همچنین از ۹۸ درصد از زرادخانه اورانیوم غنی شده خلاص خواهد شد(کاهش خواهد داد).

  ایران اکنون ذخایری دارد که می‌تواند تا ۱۰ بمب هسته‌ای بسازد. به خاطر این توافق ذخایر به حدی کاهش خواهد یافت که تنها برای تولید بخشی از  یک بمب کافی است. محدودیت ذخایر برای ۱۵ سال ادامه خواهد داشت.

  به خاطر این توافق ایران هسته رآکتورش در اراک را تعدیل خواهد کرد تا پلوتونیوم در حد سلاح هسته‌ای تولید نکند و ایران پذیرفته تا سوخت مصرف شده رآکتور را به خارج از کشور بفرستد. برای حداقل ۱۵ سال آینده ایران هیچ رآکتور آب سنگین جدیدی نخواهد ساخت.

  به خاطر این توافق برای اولین بار در موضعی خواهیم بود تا همه این تعهدات را راستی آزمایی کنیم. این یعنی که این توافق بر اساس اعتماد نیست بلکه مبتنی بر راستی آزمایی است. بازرسان دسترسی ۲۴ ساعته در طول هفت روز هفته به تاسیسات هسته‌ای ایران دسترسی خواهند داشت. بازرسان به همه زنجیره تامین هسته‌ای ایران، معادن اورانیوم و کارخانه های تولید، تاسیسات فراوری و ماشین الات تولید سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره‌سازی دسترسی خواهند داشت.

  این مساله تضمین خواهد داد که ایران قادر به انتقال و منحرف کردن مواد از تاسیسات شناخته شده به تاسیسات مخفیانه و محرمانه خواهد بود. برخی از این تدابیر شفافیت سازی برای ۲۵ سال برقرار خواهد ماند.

  به خاطر این توافق بازرسان همچنین قادر به دسترسی به هر مکان مشکوک خواهند داشت. اگر بخواهم ساده بگویم یعنی سازمان مسئول بازرسیها یعنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هر جا که ضروری باشد، دسترسی خواهد داشت. این ترتیباب دائمی است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین به توافقی رسید تا به آن دسترسی مورد نیاز برای کامل کردن تحقیق درباره ابعاد نظامی احتمالی گذشته برنامه هسته‌ای ایران بدهد.

   در پایان اینکه ایران بر اساس معاهده منع گسترش سلاحهای هسته‌ای به طور دائمی از توسل به سلاح هسته‌ای منع شده است که این موضوع پایه و اساسی برای تلاشهای جامعه بین‌المللی برای اعمال فشار به ایران تامین و ایجاد کرده است.

  در امتدادی که ایران اقدامات مورد نیاز برای اجرای این توافق را انجام می‌دهد، این کشور رفع تحریم‌هایی را که ما به خاطر برنامه هسته‌ای ایران اعمال کردیم، دریافت خواهد کرد هم تحریمهای آمریکا و هم تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل. این رفع تحریمها مرحله به مرحله خواهد بود. ایران قبل از آنکه شروع به دریافت کاهش تحریمها کند، باید اقدامات هسته‌ای اصلی را کامل کند.

  قبل از آنکه تحریمهای اضافه لغو شوند تحریمهایی از قبیل ۵ سال محدودیت تسلیحاتی و ۸ سال محدودیت در ارتباط با موشکهای بالستیک، ایران طی یک دهه آینده باید از مفاد توافق تبعیت کند.

  همه اینها در یک قطعنامه یادآوری و تایید خواهد شد و اگر توافق را نقض کند همه این تحریمها دوباره بازخواهند گشت. در نتیجه یک انگیزه بسیار خوبی برای ایران وجود دارد که مفاد توافق را عمل کند و عواقب و نتایج بسیار واقعی برای نقض وجود دارد.

  این توافق است و حمایت کامل جامعه بین‌المللی را دارد. کنگره اکنون فرصتی خواهد داشت تا جزئیات آن را بررسی کند و دولت من آمادگی دارد تا جلسات توجیهی گسترده درباره اینکه چگونه این مسیر رو به جلو برود، برگزار کند.

  در حالی که مردم آمریکا و کنگره توافق را بررسی می‌کنند، مهم خواهد بود که گزینه جایگزین درنظر گرفته شود. در نظر بگیرید در جهان بدون این توافق چه اتفاقی می‌افتد. بدون این توافق هیچ سناریویی وجود ندارد که در آن جهان به ما برای تحریم ایران بپیوندد تا این کشور کاملا برنامه هسته‌ای خود را برچیند. ما در این باره که حکومت ایران تحت چنین فشاری تن با سازش دهد هیچ چیزی نمی‌دانیم و جهان از تلاش دائمی برای تحریم ایران به منظور تسلیم شدن حمایت نخواهد کرد.

  ما تحریمها را برای رسیدن به راه‌حل مبتنی بر دیپلماتیک اعمال کردیم و این چیزی است که بدان رسیده‌ایم و این کار را انجام دادهایم. بدون این توافق هیچ محدودیتهای مورد توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران وجود نخواهد داشت. ایران می‌تواند سانتریفیوژها بیشتر و بیشتری تولید، عملیاتی و آزمایش کند. راکتور قادر به تولید پلوتونیوم برای بمب هسته‌ای ایجاد کند و ما هیچ یکی از بازرسیهایی که به ما اجازه کشف برنامه هسته‌ای مخفیانه و محرمانه را بدهد، نخواهیم داشت.

  به عبارت دیگر عدم توافق یعنی عدم محدودیت پایدار و طولانی مدت روی برنامه هسته‌ای ایران. چنین سناریویی این احتمال را بیشتر خواهد کرد که دیگر کشورهای منطقه احساس کنند مجبور به توسل به برنامه های هسته‌ای خودشان شوند که این تهدیدی برای مسابقه تسلیحاتی در بی ثبات ترین منطقه جهان است که این موضوع همچنین گزینه‌های کمتر و با تاثیر کمتر جهت جلوگیری ایران از نیل به سلاح هسته‌ای در اختیار آمریکا قرار خواهد داد.

  من برای ۶ سال فرمانده کل قوا و رئیس‌جمهور بوده‌ام. بسایر پیش آمده که من با تصمیماتی درباره اینکه آیا از توسل به نیروی نظامی استفاده بکنم یا نه، مواجه بوده‌ام. این بزرگترین تصمیمی است که هر رئیس‌جمهوری باید بگیرد.

  بسیاری از مواقع من تصمیم به استفاده از نیروی نظامی گرفتم و من اگر به نفع منافع ملی ما باشد، هرگز درباره اینکه چنین کاری بکنم تردید به خود راه ندادم. من قویان معتقدم که منافع امنیت ملی ما اکنون به ممانعت از توسل ایران به سلاح هسته‌ای وابسته است که این یعنی در نبود راه‌حل دیپلماتیک نه من و نه رئیس‌جمهور آمریکا در آینده با این تصمیم که از بین اجازه دادن به ایران برای حصول به بمب هسته‌ای یا استفاده از ارتش مان برای متوقف کردن آن یکی را انتخاب کند، روبرو نخواهد شد. ساده بگویم عدم توافق یعنی احتمال بالاتر جنگ بیشتر در خاورمیانه. علاوه بر آن ما با آزمودن اینکه آیا این مشکل از راه مسالمت آمیز قابل حل است یا نه، چیزی را از دست نمی‌دهیم. اگر در بدترین سناریو ایران توافق را نقض کند، همان گزینه‌هایی که امروز برای من در دسترس است، برای هر رئیس‌جمهور آمریکا در آینده در دسترس خواهد بود.

  من تردید ندارم که در ۱۰ یا ۱۵ سال آینده کسی که این سمت(ریاست جمهوری آمریکا) را دارد در یک موقعیت بسیار قویتری در برابر ایران که بسیار دورتر از سلاح است، خواهد بود؛ با توجه به  بازرسیها و شفاف سازی که به ما اجازه نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را می‌دهد.

  به همین دلیل من معتقدم خروج و کنار کشیدن از این توافق غیرمسئولانه خواهد بود اما در قبال چنین موضوع سختی مهم است که مردم آمریکا و نمایندگان در کنگره فرصت کاکلی برای بررسی توافق داشته باشند. به هر حال جزئیات مهم است و ما برخی از بهترین دانشمندان هسته‌ای در جهان را داشتیم که در این جزئیات با ما کار کردند و ما با ایران کشوری مواجه هستیم که برای بیش از ۳۵ سال دشمن قسم خورده آمریکا بوده است. در نتیجه من از یک بحث قوی در کنگره در این موضوع استقبال میکنم و از موشکافی درباره جزئیات این توافق استقبال میکنم.

  اما من به کنگره یادآوری میکنم که شما این چنین توافقاتی را با دوستانتان انجام نمی‌دهید. ما توافقات کنترل تسلیحات  را با شوروی سابق مذاکره کردیم زمانی که این کشور متعهد به نابودی ما بود اما در نهایت این توافقات ما را امن‌تر کرد. من اطمینان دارم که این توافق منافع امنیت ملی آمریکا و متحدانمان را تامین خواهد کرد. در نتیجه من هر گونه مصوبه‌ای را که مانع اجرای موفق این توافق شود، وتو می‌کنم.

  ما نباید دور تسلسل غیرقابل اجتنابی به سمت درگیری را بپذیریم و قطعا نباید در جستجوی آن باشیم و به طور دقیق اینکه چون خطرات زیاد هستند، اکنون زمان سیاست بازی و خودنمایی نیست. الفاظ سرسختاطه و لفاظی از سوی واشنگتن مشکلات را حل نمی‌کند. دیپلماسی سرسختانه و رهبری که قدرتهای بزرگ جهانی را متحد کرد، راهی موثر ایجاد کرد تا در این باره که ایران به دنبال سلاحهای هسته‌ای نیست، راستی آزمایی شود.

  اکنون این بدان معنا نیست که این توافق همه تفاوتهای ما با ایران را حل خواهد کرد. ما هم در نگرانیهای بسیاری از دوستانمان در خاورمیانه از جمله اسرائیل و کشورهای خلیج فارس درباره حمایت ایران از تروریسم و استفاده آن از نیروهای نیابتی خود در منطقه جهت بی ثبات کردن منطقه سهیم هستیم اما ما دقیقا به همین خاطر این کار را در پیش گرفتیم چون ایران مجهز به سلاح هسته‌ای بسایر بی ثبات کننده تر و خطرناک تر برای دوستان ما و جهان خواهد بود.

  در همین حال ما تحریمهای مان در ارتباط با تروریسم، برنامه موشکهای بالستیک آن و نقض حقوق بشر را حفظ خواهیم کرد. ما به تلاشهای بی سابقه مان برای تقویت امنیت اسرائیل ادامه خواهیم داد تلاشهایی که فراتر از اقدامات هر دولت دیگر آمریکا رفته است و ما به کاری که در کمپ دیوید برای ارزیابی شراکتمان با کشورهای خلیج فارس برای تقویت توانمندیهای آنها برای مقابله با تهدیدات ایران یا گروههای تروریستی شبیه به داعش شروع کردیم، ادامه خواهیم داد.

  البته من معتقدم ما باید به آزمون اینکه آیا این منطقه که به رنج بسیار و خونریزیهای بسیار مشهور است، می‌تواند به یک مسیر متفاوت سوق یاید یا نه، ادامه دهیم.

  من بارها برای مردم ایران روشن کردم که ما همیشه آماده تعامل بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل خواهیم بود. تفاوتهای ما واقعی هستند و تاریخ سخت موجود در روابط ملتهای ما را نمی‌توان نادیده گرفت اما تغییر آن ممکن است.

  مسیر خشونت و ایدئولوژی خشک و متصلب، سیاست خارجی مبتنی بر تهدیدات برای حملات به همسایگانتان یا محو اسرائیل، این یک مسیر رو به بن بست است. یک مسیر متفاوت، مسیر تسامح و حل مسالمت‌آمیز درگیریها به تعمیق بیشتر به اقتصاد جهانی، تعامل بیشتر با جامعه بین‌المللی و توانایی مردم ایران برای توفیق منجر خواهد شد. این توافق فرصتی برای حرکت در یک مسیر جدید است ما باید آن را غنیمت بدانیم.

   

   

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 24 تیر 1394

  سخنرانی اوباما درباره توافق تاریخی ایران و پنج بعلاوه یک بین الملل > دیپلماسی - باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دقایقی پیش سخنرانی خود درباره مذاکرات هسته ای ایران را آغاز کرد به گزارش خبرآنلاین ، اوباما گفت : توافق ، تمام پارامترهای ما را رعایت کرده است، ایران دو سوم سانتریفیوژها را انبار خواهد کرد و خط قرمزهای ما در توافق رعایت شده است . ایران 98درصد اورانیوم غنی سده را کنار خواهند گذاشت. اوباما گفت:ایران 98 درصد از اورانیوم غنی‌شده خود را کنار خواهد گذاشت. اوباما افزود: به خاطر این توافق، جامعه بین‌الملل توانست اطمینان حاصل کند که جمهوری اسلامی سلاح هسته‌ای تولید نخواهد کرد‎. رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه این توافق بر اساس اعتماد نیست بلکه بر اساس راستی آزمایی است گفت: پنج سال محدودیت مربوط به سلاح و ده سال سلاح های هسته ای در مورد ایران اعمال خواهد شد. اوباما گفت: اگر توافق نقض شود تحریم ها برگشت می خورداین توافق حمایت كامل جامعه بین الملل را در پی دارد. توافق راه حلی دیپلماتیك بود كه انجام دادیم. رئیس جمهوری آمریکا گفت: ایران بیش از ۲۵ سال دشمن قسم‌خورده آمریکا بوده  است. به کنگره این توجه را می دهم که شما با دوستان خودتان هم نمی توانستید چنین توافقی بکنید. من در چندین نوبت از زور استفاده کردم.قویا معتقدم بدون راه حل دیپلماتیک باید من یا رئیس جمهور بعدی دست به نیروی نظامی ایالات متحده میبرد. اوباما گفت: بیش از پنجاه سال پیش کندی به ما گفت بیایید هیچوقت با ترس مذاکره نکنیم. من معتقدم كه بسیار غیر مسئولانه هست كه از این توافق فاصله بگیریم. من معتقدم كه ایران را از دستیابی به سلاح هسته ای باز داریم. وی در ادامه گفت: ایران 98 درصد از اورانیوم غنی‌شده خود را کنار خواهد گذاشت. اوباما افزود: به خاطر این توافق، جامعه بین‌الملل توانست اطمینان حاصل کند که جمهوری اسلامی سلاح هسته‌ای تولید نخواهد کرد‎. رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه این توافق بر اساس اعتماد نیست بلکه بر اساس راستی آزمایی است گفت: پنج سال محدودیت مربوط به سلاح و ده سال سلاح های هسته ای در مورد ایران اعمال خواهد شد. وی ادامه داد: بدون این توافق هیچ محدودیتی بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال نمی‌شد. اوباما افزود: بازرسان قادر به بازرسی از هر سایت مشکوک ایران خواهند بود. آژانس به هر مکان مورد نیاز در هر زمان لازم دسترسی خواهد داشت. وی خطاب به کنگره گفت: این توافق امنیت ملی ما را تأمین می‌کند. من هر قانون و مصوبه‌ای را که مانع از اجرای این توافق شود وتو خواهم کرد. رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد که این کشور تحریم‌های خود بر ایران در زمینه حقوق بشر را حفظ خواهد کرد.    

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 24 تیر 1394

  خلاصه متن توافق هسته‌ای ایران و 1+5 سه‌شنبه 23 تیر 1394 - 13:02   در نتیجه تفاهم میان ایران و شش قدرت جهانی در جریان مذاکرات وین دستاوردهای متعددی در حوزه هسته‌ای و لغو تحریم‌ها حاصل شد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، جمهوری اسلامی ایران و دولت های عضو گروه 1+5 (شامل آمریکا، آلمان, انگلیس، چین، فرانسه و روسیه) همراه با نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپایی پس از 22 ماه مذاکره سخت و فشرده، سرانجام در روز 23 تیر 1394 برای رفع سوء تفاهم‌ها در مورد برنامه صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و همزمان لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران تفاهم کردند. در نتیجه این تفاهم که با رعایت چارچوب ها، دستورالعمل ها و خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران تدوین شده است، دستاوردهای زیر در حوزه هسته‌ای و لغو تحریم ها حاصل شد. مولفه‌هایی که در پی خواهند آمد خلاصه ای از برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و 1+5 می باشد که در تاریخ 23 تیر 1394 بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 مورد توافق واقع شد. در نتیجه این برجام: - قدرت‌های جهانی برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخته و اعمال حقوق هسته‌ای ملت ایران را در چارچوب معاهدات بین‌المللی محترم می‌شمارند. - برنامه هسته‌ای ایران به موضوعی برای همکاری بین‌المللی با سایر کشورها در قالب استانداردهای بین المللی تبدیل می‌شود. - ایران به عنوان یک قدرت دارای فناوری هسته‌ای و برخوردار از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز، از جمله چرخه کامل سوخت و غنی‌سازی، توسط سازمان ملل متحد مورد شناسایی قرار می‌گیرد. - قطعنامه­‌های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، شامل کلیه تحریم‌های اقتصادی و مالی تحمیل‌شده علیه کشورمان، در قالب یک چارچوب مورد تفاهم و از طریق صدور یک قطعنامه جدید به یکباره لغو خواهند شد. - با صدور قطعنامه جدید ذیل ماده 25 منشور ملل متحد، ضمن اشاره به ماده 41 منشور صرفاً در بندهای مربوط به لغو تحریم‌های گذشته، تحول ماهوی در نحوه برخورد شورای امنیت با ایران ایجاد خواهد شد. - همه تاسیسات و مراکز هسته ای ایران به کار خود ادامه خواهند داد. - برنامه غنی­‌سازی ایران ادامه خواهد یافت. - زیرساخت هسته‌ای ایران حفظ خواهد شد. هیچ سانتریفیوژی از بین نخواهد رفت و کار تحقیق و توسعه بر روی کلیه سانتریفیوژهای کلیدی و پیشرفته ایران از جمله IR-4، IR-5،IR-6 و IR-8ادامه می‌یابد. - راکتور آب سنگین اراک به عنوان یک راکتور آب سنگین باقی‌مانده و ضمن مدرن سازی و اضافه کردن قابلیت­‌ها، آزمایشگاه‌ها و تاسیسات جدید به آن با همکاری صاحبان پیشرفته‌ترین و امن ترین فن‌آوری‌های روز جهانی، خواسته‌های اولیه برای برچیده شدن یا تبدیل آن به راکتور آب سبک به کنار گذاشته شده اند. - ایران به عنوان یک تولیدکننده محصولات هسته ای، به خصوص دو محصول راهبردی «اورانیوم غنی شده» و «آب سنگین»، وارد بازارهای جهانی خواهد شد و تحریم ها و محدودیت ها علیه صادرات و واردات مواد هسته‌ای – که بعضا 35 سال در جریان بود -- بی تاثیر می‌گردد. - تحریم‌های اقتصادی و مالی در حوزه‌های بانکی، مالی، نفتی، گازی، پتروشیمی، تجاری، بیمه، حمل و نقل وضع شده توسط اتحادیه اروپایی و آمریکا که به بهانه برنامه هسته‌ای ایران وضع شده است، در ابتدای اجرای توافق به طور یک جا لغو می شوند. - الزام بر ممنوعیت فعالیت موشکی کشورمان از جمله در حوزه موشک‌های بالیستیک به محدودیت‌هایی در حوزه موشک‌های طراحی‌شده برای سلاح هسته‌ای که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال آن نبوده و نخواهد بود، تبدیل خواهد شد. - تحریم تسلیحاتی ایران لغو و با برخی محدودیت‌ها جایگزین خواهد شد، به نحوی که امکان واردات یا صادرات اقلام دفاعی به صورت موردی فراهم خواهد گردید. این محدودیت‌ها نیز بعد از 5 سال به طور کامل لغو خواهد شد. - ممنوعیت خرید اقلام حساس با کاربرد دومنظوره لغو و تامین نیازهای ایران از طریق کمیسیون مشترک ایران و 1+5 تسهیل خواهد شد. - تحریم تحصیل دانشجویان ایرانی در رشته‌های مرتبط با انرژی هسته ای به طور کامل لغو خواهد گردید. - برای اولین بار پس از سه دهه تحریم ممنوعیت خرید هواپیمای مسافربری مرتفع و امکان بازسازی ناوگان هوایی کشور و ارتقای ایمنی پروازها فراهم خواهد گشت. - ده‌ها میلیارد دلار از درآمدهای ایران که طی چند سال گذشته به دلیل تحریم‌های ظالمانه در خارج از کشور مسدود شده است، آزاد خواهد شد. - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفت‌کش و شرکت‌های تابعه، ایران‌ایر و بسیاری از دیگر نهادها، بانک‌ها و موسسات کشورمان (در مجموع حدود 800 شخص حقیقی و حقوقی) از شمول تحریم‌ها خارج می‌شوند. - دسترسی بیشتر ایران به حوزه‌های تجاری، فناوری، مالی و انرژی تسهیل خواهد شد. - ممنوعیت یا محدودیت همکاری های اقتصادی با ایران در تمامی عرصه‌ها از جمله سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، و سایر زمینه‌ها مرتفع خواهد شد. - و بالاخره در حوزه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای زمینه همکاری‌های گسترده بین‌المللی با ایران در حوزه ساخت نیروگاه‌های جدید هسته‌ای، راکتورهای تحقیقاتی و پیشرفته‌ترین حوزه های صنعت هسته ای ایجاد می‌‌شود. مولفه های اصلی برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و 1+5 1- غنی سازی - برنامه غنی سازی ایران بدون یک روز توقف و یا تعلیق ادامه خواهد یافت؛ - جمهوری اسلامی ایران بر اساس یک طرح مدون و دقیق علمی و فنی در 8 سال نخست برنامه جامع اقدام مشترک با پذیرش برخی محدودیت ها، نه تنها برنامه هسته ای خود را از دیدگاه بین المللی تثبیت می کند، بلکه تمام پایه های علمی و کاربردی لازم را با یک برنامه تحقیق و توسعه پیشرفته برای حرکت به سمت غنی سازی صنعتی و تجاری با بهره برداری از بهترین و پیشرفته ترین سانتریفیوژهای خود و در اقتصادی ترین شکل و با بالاترین بهره وری برقرار خواهد ساخت؛ - پس از طی دوره 8 ساله محدودیت، ظرفیت غنی سازی ایران بر اساس برنامه ریزی های سازمان انرژی اتمی برای تکمیل، تولید و راه اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته، توسعه خواهد یافت؛ - برنامه هسته ای بلند مدت کشورمان، که نمایانگر اهداف، مراحل اجرایی و جدول زمانی برای رسیدن به این اهداف می باشد، پس از اجرایی شدن توافق بر اساس سازوکار مندرج در پروتکل الحاقی به اطلاع آژانس خواهد رسید؛ - سانتریفیوژهای پیشرفته IR6 ایران با ظرفیت 10 برابر سانتریفیوژهای کنونی از ابتدای اجرای توافق در یک شیب معقول علمی در زنجیره های میانی تحقیق و توسعه تکمیل و از سال هشتم به تولید تدریجی خواهد رسید؛ - سانتریفیوژهای پیشرفته IR8 ایران با ظرفیت اسمی 20 برابر سانتریفیوژهای کنونی که در دو سال اخیر طراحی شده اند، در کمتر از یک سال از اجرای توافق وارد مرحله آزمایشات فنی با گاز می شوند و مراحل تحقیق و توسعه آنها در زنجیره های میانی بر اساس دقیق ترین استانداردهای کاربردی از سال هشتم وارد مرحله تولید تدریجی خواهند شد؛ - سایر فعالیت های تحقیق و توسعه غنی سازی ایران بر اساس نیازهای کشور ادامه خواهد یافت؛ - ظرفیت غنی سازی ایران در حد 6104 ماشین سانتریفیوژ IR-1 برای مدت 10 سال خواهد بود. از این تعداد، 5060 ماشین در نطنز به غنی سازی می پردازند و 1044 ماشین در فردو در حالت آماده خواهند بود؛ - سانتریفیوژهای مازاد و بخشی از زیرساخت مرتبط با آنها جمع آوری و برای جایگزینی سانتریفیوژهای از رده خارج شده مورد استفاده قرار خواهد گرفت. - با اجرایی شدن توافق، ایران به عنوان صادرکننده اورانیوم غنی شده وارد بازارهای بین المللی این کالای استراتژیک خواهد شد؛ - به غیر از 300 کیلو مواد غنی شده که به عنوان ذخیره در هر زمان در کشور نگهداری خواهد شد، مازاد تولید برای 15 سال حسب تشخیص ایران: · در قبال دریافت معادل اورانیوم طبیعی در بازارهای بین‌المللی به فروش خواهد رسید، · به مجتمع سوخت واجد استانداردهای بین المللی تبدیل خواهد شد، · به اورانیوم طبیعی رقیق خواهد شد. - مجتمع های سوخت موجود در ایران با منشا داخلی یا خارجی که حائز استانداردهای بین المللی باشند، از شمول 300 کیلو ذخیره خارج هستند؛ - کشورهای 1+5 ایران را در دستیابی به فن آوری پیشرفته برای رسیدن به استانداردهای جهانی سوخت کمک خواهند کرد و به تدریج ایران قادر به تبدیل اورانیوم غنی شده خود به سوخت مطمئن برای نیروگاه بوشهر خواهد شد؛ - برای 15 سال ایران سطح غنی سازی را در حد 67/3 درصد حفظ خواهد کرد؛ - سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران از ذخایر اکسید 20 درصد موجود در ایران تامین خواهد شد و در صورت اتمام این ذخایر،با تعهد کشورهای 1+5 برای تامین به موقع سوخت مزبور و یا اکسید اورانیوم 20درصد از بازارهای بین المللی تامین خواهد شد؛ - سانتریفیوژهای مازاد و بخشی از زیرساخت آنها جمع آوری و تحت نظارت آژانس در اماکن امن و حفاظت شده در نطنز نگهداری شده و برای جایگزینی سانتریفیوژهای از رده خارج شده در طول دوره توافق مورد استفاده قرار خواهد گرفت؛ - با توجه به تکمیل مراحل تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای IR6 و IR8، تاسیسات نطنز با دارا بودن ظرفیت لازم برای نیازهای غنی سازی صنعتی ایران متناسب با توسعه سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور در افق 15 سال آینده، ایران از ساخت تاسیسات جدید غنی‌سازی بی نیاز خواهد بود. - با توجه به عدم صرفه اقتصادی سایر روش های غنی سازی، و تمرکز برنامه کشورمان بر غنی سازی با استفاده از سانتریفیوژ گازی، برای مدت 10سال ایران از سایر شیوه‌ها برای این منظور استفاده نخواهد کرد. 2- همکاری‌های صلح‌آمیز بین‌المللی - کشورهای عضو 1+5 و سایر کشورها در پروژه‌های فناوری صلح آمیز هسته‌ای در ایران مشارکت خواهند کرد؛ - قطعنامه شورای امنیت همکاری کشورها با ایران در این حوزه را تشویق و ترغیب خواهد کرد. - این پروژه‌ها از جمله شامل موارد زیر می گردد: · نیروگاه‌های هسته‌ای قدرت ایمن همراه با فناوری های مربوطه؛ · راکتورهای تحقیقاتی مدرن همراه با فناوری های مربوطه؛ · مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک؛ · تولید سوخت هسته ای، از جمله سوخت های مدرن؛ · تحقیق و توسعه روی فناوری‌های پیشرفته هسته‌ای همچون گداخت هسته ای، انواع شتاب دهنده ها، فیزیک پلاسما؛ · پزشکی هسته ای و رادیوداروها از جمله شامل تأسیس مرکز منطقه‌ای فوق مدرن پزشکی هسته‌ای؛ فناوری لیزر برای کاربردهای پزشکی و ...؛ · توسعه نیروی انسانی؛ · ایمنی، پادمان و امنیت هسته‌ای؛ · مدیریت پسماندهای حاصل از فعالیت های هسته ای و حفاظت از محیط زیست؛ · سایر پروژه های متصور در حوزه فناوری صلح آمیز هسته ای بین ایران و سایر کشورها؛ 3- اراک - راکتور آب سنگین اراک کماکان ماهیت آب سنگین خود را حفظ خواهد کرد؛ - با بازطراحی قلب این راکتور قابلیت های جدید شامل تست سوخت، تست مواد ساختاری، تولید انواع رادیوداروها و رادیو ایزوتوپ هایی که مستلزم شار نوترونیک بسیار بالا می باشند، به قابلیت های این راکتور اضافه خواهد شد؛ - طراحی جدید ضمناً باعث خواهد شد تا مواد رادیواکتیو با قابلیت استفاده در مصارف غیرصلح آمیز در سوخت مصرف شده به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش یابد؛ - قلب جدید راکتور با طراحی دانشمندان ایرانی و در قالب یک همکاری بین‌المللی که تحت مدیریت ایران خواهد بود، ساخته خواهد شد؛ - با توجه به معضلات زیست محیطی و هزینه بالای نگهداری، سوخت مصرف شده راکتور آب سنگین اراک به خارج از کشور فرستاده خواهد شد؛ - با اجرایی شدن توافق، ایران به عنوان یکی از معدود تولیدکنندگان آب سنگین در جهان، وارد بازارهای بین المللی شده و مازاد بر نیازهای خود را به بازارهای جهانی و به قیمت های جهانی عرضه خواهد کرد؛ - ضمن حفظ رآکتور آب سنگین اراک، طی 15 سال آتی ایران راکتورهای تحقیقاتی مدرن دیگری بر پایه آب سبک خواهد داشت. در این خصوص همکاری های بین المللی همراه با تضمین سوخت مربوطه با ایران صورت خواهد گرفت؛ - ایران در راستای برنامه خود، طرحی برای بازفراوری سوختهای مصرف شده و فعالیت های مرتبط با آن ندارد ولی جداسازی رادیوایزوتوپ های صنعتی و پزشکی را از نمونه های تاب دیده اورانیوم غنی شده، ادامه خواهد داد. 4- فردو - تأسیسات فردو همچنان به عنوان یک تاسیسات هسته ای باقی خواهد ماند. این تاسیسات تحت عنوان مرکز هسته‌ای فیزیک و فناوری به امور زیر خواهد پرداخت: · تولید ایزوتوپ های پایدار برای مصارف پرکاربرد صنعتی و پزشکی(رادیوداروها)؛ · تحقیق و توسعه هسته ای در حوزه های مختلف؛ - تعداد 1044 دستگاه سانتریفیوژ IR-1 با تمامی زیرساخت‌های ضروری در فردو حفظ می شود که دو زنجیره آن به صورت روشن و در حال چرخش خواهند بود؛ - سانتریفیوژهای مازاد و زیرساخت مرتبط با آنها جمع آوری و برای جایگزینی سانتریفیوژهای از رده خارج شده مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 5- شفاف سازی - ایران پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجراء کرده، و متناسب با ایفای تعهدات طرف مقابل، در مراحل بعدی آن را برای تصویب به مجلس محترم شورای اسلامی تسلیم خواهد کرد. - ایران اجرای کد اصلاحی 1/3 را از سر گرفته، و در راستای اجرای مفاد پروتکل الحاقی و برای پیشگیری از اختلاف برداشت ها و جلوگیری از تکرار اتهامات بی اساس علیه کشور به آژانس اجازه نظارت بر مراکز تغلیظ اورانیوم به مدت 25 سال، و نظارت بر تولید لوله روتور و بیلوز سانتریفیوژهای خود رابرای 20 سال خواهد داد. - ایران مطابق با قوانین خود و وفق مفاد موافقتنامه جامع پادمان، تسهیلات بیشتری برای کار آژانس قائل شده و به آژانس اجازه خواهد داد از برخی فن آوری های جدید راستی آزمایی که به صورت متعارف در سایر کشورها نیز مورد بهره برداری و صحه گذاری قرار گرفته، به طور مشخص دستگاه اندازه‌گیری میزان غنا وپلمب‌های الکترونیکی استفاده کند. - آژانس اجازه استفاده از دوربین های آنلاین و یا هر ابزاری که مستلزم انتقال آنلاین اطلاعاتِ تاسیسات هسته ای ایران به خارج از کشور باشد را به هیچ وجه نخواهد داشت. - ایران در چارچوب پروتکل الحاقی اجازه رسیدگی آژانس به اطلاعات مربوط به انجام فعالیت های هسته ای در مراکز اعلام نشده را خواهد داد. هر گونه اختلاف نظر احتمالی بین ایران و آژانس در زمینه نحوه رسیدگی شامل دسترسی مدیریت شده به مراکز مظنون به فعالیت های اعلام نشده هسته ای در یک بازه زمانی منطقی از طریق کمیسیون مشترک متشکل از ایران و اعضای 1+5 حل و فصل خواهد شد. این اقدامات در قالب چارچوب های معمول بین المللی و صرفاً برای اطمینان از فقدان فعالیت های هسته ای اعلام نشده صورت گرفته و مبتنی بر احترام به حاکمیت و رعایت ملاحظات حفظ اسرار نظامی و امنیتی کشور خواهد بود. - نه به آژانس و نه به هیچ فرد و نهاد دیگری اجازه اقدامات خارج از رویه های معمول، قوانین و مقررات پروتکل های بین المللی و بازرسی از مراکز نظامی ایران داده نخواهد شد. - نه به آژانس و نه به هیچ فرد و نهاد دیگری اجازه دسترسی به مراکز یا سیستم های موشکی ایران داده نخواهد شد. - ایران برای رفع ابهامهای آژانس نسبت به اتهامات مطروحه راجع به گذشته برنامه هسته ای صلح آمیز خود در یک چارچوب محدود و مورد توافق با آژانس همکاری خواهد کرد و آژانس این موارد را ظرف مدت تعیین شده (تا پایان سال 2015 میلادی) حل و فصل خواهد نمود. - 6- تحریم های شورای امنیت - متعاقب ارجاع موضوع برنامه هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 2006، شورای امنیت طی 4 سال اقدام به صدور 6 قطعنامه تحریمی علیه ایران نمود که در آنها ایران مکلف به تعلیق برنامه هسته ای خود شامل چرخه غنی سازی، تحقیق و توسعه، راکتور اراک و سایر برنامه های مرتبط شده بود. در این قطعنامه ها که با استناد به ماده 41 از فصل هفتم منشور ملل متحد تصویب شد، طیف گسترده ای از تحریم ها و محدودیت های مالی، بانکی، اقتصادی، حمل و نقل و بیمه ای علیه ایران اعمال گردید. در نتیجه این تحریم ها که خود مستمسک و مبنایی برای تحمیل و تشدید تحریم های یکجانبه آمریکا و ایالات متحده آمریکا و سایر کشورها شد، کشورمان در معرض خسارت ها و آسیب های بی سابقه ای قرار گرفت. بر اساس قطعنامه 1929 که جامع همه تحریم های قبلی به شمار می آید، تلاش گسترده ای برای غیرقانونی نمودن برنامه هسته ای ایران شکل گرفت، تحریم های شورای امنیت علیه ایران نهادینه شد، مستمسکی قانونی برای اقدامات ایذایی در سطح منطقه و بین المللی علیه ایران فراهم گردید و وجهه و جایگاه ایران در معرض آسیب قرار گرفت و هزینه تعامل سیاسی و اقتصادی با ایران برای شرکای ایران بالا رفت. تسری دامنه تحریم ها به حوزه دفاعی کشور که در قالب ممنوعیت برنامه دفاعی موشکی و تحریم نامحدود تسلیحاتی متعارف نمود یافت، تحریم شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، مجوز بازرسی محموله های هوایی و دریایی به مقصد یا از مبدا ایران، اعمال تحریم های جدید در حوزه های بانکی پولی بیمه ای و اعتباری، فشار بر صنعت نفت و گاز کشور، اعمال مراقبت های خاص درمورد هرگونه مراوده با ایران یا اشخاص حقوقی و حقیقی ایرانی در حوزه های مختلف اقتصادی و مالی و تجاری، نشانگر این واقعیت بود که طرف های مقابل در صدد مسدود کردن همه مجاری تنفسی کشور هستند. تاسیس گروه کارشناسی تخصصی در شورای امنیت برای نظارت دقیق بر اجرای تحریم ها موجب نهادینه شدن بیش از پیش نظام تحریمی شورای امنیت شد و در عمل ایران علیرغم عضویت دیرینه در معاهده عدم اشاعه از همه مزایا و حقوق شناسایی شده در این معاهده محروم و تکالیف و مسئولیت هایی بسیار فراتر از معمول بر آن تحمیل شد. نتیجه این وضعیت این شد که نه تنها برنامه هسته ای کشور در معرض آسیب اساسی قرار گیرد بلکه اساسا امنیت ملی ایران به مخاطره بیفتد. با توجه به نکات فوق، رفع این تحریم های اقتصادی و مالی یکی از اولویت های مذاکراتی جمهوری اسلامی ایران بوده است تا از یکسو کلیه اقدامات کشورها که در اجرای قطعنامه های شورای امنیت صورت گرفته است متوقف شود و از سوی دیگر مهمترین مستمسک حقوقی بین المللی برای مخدوش کردن ماهیت مشروع و صلح آمیز برنامه هسته ای ایران و تحمیل تحریم های یکجانبه علیه ایران رفع شود. در راستای این سیاست، و به دنبال نهایی شدن برجام، شورای امنیت قطعنامه جدیدی صادر خواهد کرد که لغو کلیه قطعنامه های شورای امنیت پیرامون موضوع برنامه هسته ای ایران وفق ماده 41 را به دنبال خواهد داشت. - بر اساس این قطعنامه: · "برنامه جامع اقدام مشترک" مورد تأیید قرار گرفته و اجرای آن برای همه طرف ها از جمله کشورهای 1+5 به لحاظ حقوق بین الملل الزام آور خواهد بود. · کلیه قطعنامه های شورای امنیت (1696، 1737، 1747، 1803، 1835، 1929 و 2224) در مرحله اول و در قالب ماده 41 منشور ملل متحد (که 6 قطعنامه قبلی در آن قالب صادر شده بود و ایران را تحت ماده 41 فصل 7 منشور قرار داده بود) لغو و کلیه تحریم های مالی و اقتصادی تحمیل شده وفق آنها خاتمه می یابد؛ · شورای امنیت صراحتا رویکرد خود را نسبت به موضوع هسته ای ایران به طور اساسی تغییریافته اعلام می کند و برداشت گذشته نسبت به برنامه هسته ای ایران به عنوان "تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی" رفع خواهد شد؛ · مبنا و مستمسک اصلی تحریم های بین المللی و یکجانبه علیه ایران یعنی درخواست برای تعلیق غنی سازی، برچیده شدن سایت فردو، تعطیلی سایت اراک، توقف برنامه آب سنگین و تمامی فعالیت های تحقیق و توسعه غنی سازی که به موجب قطعنامه های قبلی ممنوع شده بود، ملغی شده و بدین ترتیب برنامه هسته ای ایران با رعایت مجموعه ای از محدودیت های زمان دار و اقدامات شفافیت ساز بیشتر از سوی ایران مورد تایید سازمان ملل متحد قرار می گیرد؛ · مجوزهای گسترده ای که در قالب قطعنامه های تحریمی شورای امنیت برای اعمال تحریم ها و اقدامات محدود کننده یکجانبه به کشورها داده شده بود، کاملا به کنار نهاده می شود؛ · ممنوعیت صادرات اقلام دو منظوره و موارد مربوط به تأمین، فروش و انتقال مواد و فناوری‌های هسته‌ای حساس به ایران برداشته شده و امکان خرید قانونی اقلام و نیازهای صنعت هسته ای کشور که قبلا به دلیل تلقی شورای امنیت از برنامه هسته ای ایران به عنوان یک نگرانی اشاعه ای ممنوع شده بود، از طریق کمیسیون مشترک فراهم و تسهیل خواهد شد؛ · تحریم تسلیحاتی ایران لغو و با برخی محدودیت ها جایگزین خواهد شد به نحوی که امکان واردات یا صادرات اقلام دفاعی به صورت موردی فراهم خواهد گردید. این محدودیت ها نیز بعد از 5 سال به طور کامل لغو خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران صراحتا اعلام کرده است که به سیاست همیشگی خود در خصوص اتخاذ اقدامات لازم جهت حفظ صلح و امنیت در منطقه از جمله در مقابله با تروریسم ادامه خواهد داشت.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 22 تیر 1394

   

  تاریخ خبر : 1394/04/20 11:47 ب ظ

  فاتحه دانشگاه ها در ایران خوانده شد؟

   

   

  شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز): امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس در گفتگو با انتخاب خبر با اشاره به اشتغال تحصیلکرده های کشور به عنوان رفتگر، اظهار داشت: اگر چنین استخدامهایی در جامعه گسترش پیدا کند، پس باید فاتحه دانشگاه را بخوانیم. برای چه 100 میلیون تومان برای انسانی هزینه کنیم که در آینده می خواهد رفتگر شود؟!! این موضوع از دیدگاه جامعه شناسی اینگونه مطرح می شود که جامعه ما بیمار است و به تبع آن دانشگاه ها بیمار هستند که نیرویی را چهار سال تربیت می کنند و سپس او را به شغل رفتگری می گمارند.

  به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز):  امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس در گفتگو با انتخاب خبر با اشاره به اشتغال تحصیلکرده های کشور به عنوان رفتگر، اظهار داشت: اگر چنین استخدامهایی در جامعه گسترش پیدا کند، پس باید فاتحه دانشگاه را بخوانیم. برای چه 100 میلیون تومان برای انسانی هزینه کنیم که در آینده می خواهد رفتگر شود؟!! این موضوع از دیدگاه جامعه شناسی اینگونه مطرح می شود که جامعه ما بیمار است و به تبع آن دانشگاه ها بیمار هستند که نیرویی را چهار سال تربیت می کنند و سپس او را به شغل رفتگری می گمارند.

  به گزارش انتخاب خبر، هفدهم تیرماه، شهردار خرم آباد با اعلام خبر استخدام دانش آموختگان دانشگاهی در مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس در شغل رفتگری گفت: 150 نیروی جدید توسط بخش خصوصی برای رفتگری و خدمات تنظیف این شهر به کار گرفته شده اند که در بین آنان 23 نفر دارای مدرک تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس هستند.

  یحیی عیدی بیرانوند در ادامه بیان کرد: امسال در مجموع حدود 200 نفر در بخش خدماتی و رفتگری شهرداری مشغول بکار شده اند که با توجه به وسعت شهر، بکارگیری 200 نفر دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.

   شهر خرم آباد مرکز استان لرستان بیش از 450 هزار نفر جمعیت دارد.

   استان لرستان طی چند سال گذشته در رتبه نخست بیکاری در بین استانهای کشور قرار داشت که در بهار امسال دو رتبه تغییر کرده است. بر اساس آمارها 120 هزار جویای کار در 15 مرکز کاریابی این استان نام نویسی کرده اند.

  امان الله قرایی جامعه شناس و استاد دانشگاه پیرامون اعلام خبر به کار گیری تحصیل کرده ها با مدرک لیسانس و فوق لیسانس در گفت و گو با خبرنگار انتخاب خبر اظهار داشت: به اعتقاد من این موضوع یک فاجعه است.

  وی با بیان اینکه کارل مارکس در دیدگاه جامعه شناسی، کار را به دو نوع ساده و با مهارت عالی تقسیم کرده است، تصریح کرد: با توجه به این تقسیم بندی، هنگامی که در جامعه ای نیروی کار با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد تربیت می کنیم باید سرمایه های هنگفتی داشته باشیم و آن را به کار بگیریم تا بتوانیم چنین نیروهایی تربیت کنیم.

  اشتغال تحصیلکرده ها در مشاغل ساده، آب در هاون کوبیدن است
  این جامعه شناس با اشاره به دیدگاه جامعه شناسی هاربینسن و چارلزمایر و افرادی مانند آلفرد مارشال که برنده جایزه نوبل است، خاطرنشان کرد: اکثر اقتصاددانان بر این عقیده هستند که برای تربیت یک نیروی استراتژیک، ساعت ها زمان و هزینه لازم است تا در آینده به عنوان نیرویی کارآمد، وارد جامعه شود.

  قرایی مقدم ادامه داد: هر فردی برای رسیدن به سن کار، سرمایه هایی مصرف می کند و خانواده، آموزش و پرورش و جامعه، هزینه هایی را در قبال رشد و تربیت او متقبل می شوند، که متأسفانه اشتغال تحصیلکرده ها در مشاغل ساده، آب در هاون کوبیدن است.

  وی با اشاره به اینکه والدین برای تربیت فرزند، سرمایه بسیاری هزینه می کنند تا او به سن کار برسد، تصریح کرد: برای هر فردی که حداقل مدرک کارشناسی اخذ کرده باشد 100 میلیون هزینه شده است.

  اگر افراد با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد، رفتگر شوند فاجعه است
  این آسیب شناس اجتماعی اضافه کرد: هر فرد از هنگامی که در رحم مادر است و پس از آن دوران طفولیت، مهد کودک، دوران تحصیل از دبستان تا دبیرستان و پس از آن دانشگاه، هزینه هایی مصرف می کند که اگر بهره وری نداشته باشد سرمایه کشور به هدر رفته است.

  قرایی مقدم با تأکید بر اینکه اگر افراد با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد، رفتگر شوند فاجعه است، بیان کرد: به عنوان مثال به فردی که تحصیل کرده است بگویند ظرف بشور در حالی که این عملی است که یک فرد بی سواد هم می تواند انجام دهد.

  چرا از افرادی که تحصیل نکرده اند در شغل رفتگری در شهر خرم آباد استفاده نشد؟!
  وی با اشاره به دیدگاه آلفرد سویی، جمعیت شناس فرانسوی گفت: در این نظریه، هزینه سرانه یک فرد تحصیلکرده با یک فرد بیسواد متفاوت است. برای تربیت نیروهای تحصیلکرده هزینه های گزافی مصرف شده است که باید به آن توجه کرد.

  قرایی مقدم اذعان داشت: با توجه به میزان بالای بیکاری در خرم آباد هم نمی توان به این خطا دست زد، چرا که از افرادی که تحصیل نکرده اند می توان در شغل رفتگری در این شهر استفاده کرد.

  این استاد جامعه شناسی دانشگاه با بیان اینکه در هیچ کجای دنیا چنین موضوعی وجود ندارد، تصریح کرد: این موضوع نشان می دهد که جامعه ما بیمار است. ما برای تربیت نیروهای تحصیلکرده هزینه کرده ایم تا آنها به بخش صنعت، کشاورزی و بخش های دیگری که می تواند برای جامعه در آمدزایی کند، وارد شوند نه اینکه افراد را در حد مقاطع تحصیلی بالا از جمله: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تربیت کنیم و در مشاغلی که با آنها مرتبط نیست، بگماریم.

  وی تأکید کرد: اگر این روند در جامعه ما گسترش پیدا کند، پس باید فاتحه دانشگاه را بخوانیم. برای چه 100 میلیون تومان برای انسانی هزینه کنیم که در آینده می خواهد رفتگر شود؟!! این موضوع از دیدگاه جامعه شناسی اینگونه مطرح می شود که جامعه ما بیمار است و به تبع آن دانشگاه ها بیمار هستند که نیرویی را چهار سال تربیت می کنند و سپس او را به شغل رفتگری می گمارند.

  جوانی که از دانشگاه بیرون می آید، تفاله اش باقی می ماند؛ حالا به او می گویید برو رفتگر شو!
  قرایی مقدم افزود: جوانی که وارد دانشگاه می شود، شیره جانش کشیده می شود و هنگامی که از دانشگاه بیرون می آید تفاله اش باقی می ماند و حالا به او می گویید برو رفتگر شو!

  این جامعه شناس با بیان اینکه هر شغلی از ارزش خاصی برخوردار است، تصریح کرد: مشاغل از دیدگاه جامعه شناسی طبقه بندی شده است و بر اساس شغل به افراد پایگاه اجتماعی داده می شود.

  وی با بیان اینکه کارکرد جامعه شناسی فرد، تعیین کننده طبقه اجتماعی اوست، ابراز داشت: اگر فرد تحصیلکرده ای وارد شغل پایینی از لحاظ کارکردی شود به علم و دانش توهین کرده است.

  قرایی مقدم با اعتقاد بر اینکه هر فردی بیشتر تحصیل کند باید از درآمد بالایی برخوردار باشد، تصریح کرد: اینکه افراد تحصیلکرده وارد مشاغلی با بهره وری پایین شوند، ظلم به فرد و جامعه و بحرانی عظیم است.

  استخدام تحصیل کرده ها در مشاغلی چون رفتگری، توهین به جامعه علمی کشورمان بود
  این استاد دانشگاه گفت: مارشال، جامعه شناس فرانسوس بیان می کند اگر آموزش و پرورش کشوری در طول صد سال یک مخترع تربیت کند توانسته است هزینه صد ساله آموزش و پرورش را جبران کند.

  وی با ابراز تأسف بیان کرد: اگر این موضوع در رسانه های بیگانه مطرح شود بهانه به دستشان داده ایم و به تحصیلکرده های کشور توهین کرده ایم.

  قرایی مقدم در پاسخ به این سوال خبرنگار انتخاب خبر که در برخی از کشورها رفتگران افرادی تحصیلکرده هستند، خاطرنشان کرد: چنین موضوعی صحت ندارد. کشورهای غربی افراد تحصیلکرده را برای بخش های صنعت و کشاورزی که منبع درآمد زایی است به کار می گیرند.

  امان الله قرایی مقدم گفت: در هر جامعه ای نوعی سازوکارهایی وجود دارد و در آن، فرد را با میزان تحصیلش می سنجند. پس، از دیدگاه جامعه شناسان هر کدام از ما هر لحظه در حال سنجش هستیم.

  گزارش از: زهره قندهاریفاتحه دانشگاه ها در ایران خوانده شد؟

 • نظرات() 
 • دوشنبه 22 تیر 1394

  جزئیات استخدام فرزندان فرهنگیان و معلمان

   

   

  شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز): مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش گفت: ماده 48 قانون مقررات مالی دولت می‌گوید؛ هر دستگاهی که می‌خواهد نیرویی جذب کند، موظف است؛ فرزندان شهدا، جانبازان 25 درصد و آزادگان شاغل متوفی دستگاه خودش را در اولویت قرار دهد.

  به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز):  محمدحسین کفراشی مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش در تشریح جزییات استخدام آموزش و پرورش با اشاره به اینکه امسال آموزش و پرورش 5 هزار نفر استخدام می‌کند، اظهار کرد: ماده 48 قانون مقررات مالی دولت می‌گوید؛ هر دستگاهی که می‌خواهد نیرویی جذب کند، موظف است؛ فرزندان شهدا، جانبازان 25 درصد و آزادگان شاغل متوفی دستگاه خودش را در اولویت قرار دهد.

   

  وی افزود: در کنار ماده 48 قانون مقررات مالی دولت نیز، ماده 21 قانون جامع ایثارگران وجود دارد که در این قانون تاکید شده؛ هر دستگاهی که می‌خواهد؛ استخدامی داشته باشد، موظف است؛ 25 درصد از استخدامی‌های خود را از نیروهای ایثارگران و جانبازان و فرزندان شهدا گزینش کند.

   

  کفراشی با تاکید بر اینکه براساس این قانون 5 درصد از فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان دوره دفاع مقدس باید تحت پوشش قرار داده شود، گفت: یعنی چیزی حدود 30 درصد از خانواده‌های شهدا، جانبازان، آزادگان و رزمندگان باید هنگام ثبت‌نام برای استخدام حتما مدنظر قرار بگیرند.

   

  مدیر کل امور شاهد و ایثارگران آموزش و پرورش عنوان کرد: براساس ماده 48 که در بالا ذکر شد، آموزش و پرورش باید 25 درصد از فرزندان ایثارگر و جانباز شاغل در آمورش و پرورش را جذب کند که براین اساس 1250 نفر باید پذیرفته شوند.

   

  وی در ادامه تصریح کرد: همچنین از سوی دیگر 5 درصد هم از فرزندان رزمندگان 6 ماه به بالا و جانبازان زیر 25 درصد باید پذیرفته شوند که در مجموع 1750 نفر از سهمیه 5 هزار نفری آموزش و پرورش استخدام می‌شوند.

   

  کفراشی افزود: علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت‌نام و ذخیره کردن اطلاعات خود به سیستم ساماندهی و برنامه‌ریزی نیروی انسانی و پرتال آموزش و پرورش به آدرس

  http://pdm.medu.ir/portal/home.php?ocode=0&block=employees-child-database

  مراجعه کنند و فرزندان جانبازان و رزمندگانی که آموزش و پرورشی هستند با ورود کد پرسنلی آن جانباز، اقدام به ثبت نام می‌کنند و سیستم خودش تایید می کند که جانباز آزاده است یا خیر.

  وی ادامه داد: در حال حاضر به دنبال جمع آوری اطلاعات و‌ آمار این عزیزان هستیم که چه تعداد ایثارگر و خانواده شهید در آموزش و پرورش داریم که علاقه‌مند هستند که در آموزش و پرورش استخدام شوند.

   

  مدیر کل امور شاهد و ایثارگران آموزش و پرورش با بیان اینکه از زمان برگزاری آزمون اطلاعی ندارم، اضافه کرد: آموزش و پرورش در حال تهیه و تدوین شرایط عمومی و اختصاصی برگزاری آزمون است؛ چرا که سهمیه 5 هزار نفری باید در کشور تقسیم شود و استان‌ها نیاز خود را از لحاظ تعداد و جنسیت اعلام کنند.

   

  کفراشی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 9 هزار نفر جانباز شاغل 25 درصد، 4 هزار نفر آزاده شاغل، 5 هزار فرهنگی شهید داریم؛ اما اینکه چه تعداد از فرزندان اینها علاقه‌مند به استخدام در آموزش و پرورش هستند، هنوز مشخص نشده است.

   

  وی در پایان گفت: به طور مثال استان تهران به نیروی خانم نیاز ندارد و بیشتر به نیروی مرد نیازمند است؛ بنابرین در تهران بیشتر آقایان استخدام خواهند شد و یا اینکه در مقابل استانی داریم که از هر دو جنسیت نیاز دارد و تعداد نیروی خود را به آموزش و پرورش اعلام می‌کند.

   

 • نظرات() 
  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  

  آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات