سایت استاد ناصری

پنجشنبه 30 مهر 1394

 

پاسخ رئیس جمهور به نامه رهبر انقلاب پیرامون اجرای برجام

رئیس جمهوری در نامه ای به حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن تقدیر از هدایت ها و حمایت های مستمر ایشان و صبر و مقاومت و پشتیبانی های تحسین برانگیز ملت بزرگ ایران و همکاری دلسوزانه رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای عالی امنیت ملی برای یاری دولت در تحقق خواست بزرگ مردم ایران، تأکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران ....

کد خبر: ۵۴۱۴۵۷

تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۵ - 22 October 2015

رئیس جمهوری در نامه ای به حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن تقدیر از هدایت ها و حمایت های مستمر ایشان و صبر و مقاومت و پشتیبانی های تحسین برانگیز ملت بزرگ ایران و همکاری دلسوزانه رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای عالی امنیت ملی برای یاری دولت در تحقق خواست بزرگ مردم ایران، تأکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران با رعایت ملاحظات و الزامات حضرت مستطاب عالی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی، نسبت به اجرای کامل و با حسن نیت برجام اقدام خواهد نمود.

به گزارش «تابناک» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در نامه افزوده است: انجام تعهدات طرف مقابل با هشیاری کامل رصد و تصمیم مقتضی برای واکنش متناسب در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ خواهد شد. اطمینان دارم که با عنایت الهی و توجهات حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) و با همدلی و انسجام ملی، اجرای برجام و فضای مثبت جهانی ناشی از آن، موجبات اقتدار روزافزون ایران اسلامی، تأمین منافع مردم و رشد و شکوفایی و پیشرفت همه‌جانبه کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی را فراهم خواهد آورد.

متن نامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی

حضرت آیت الله خامنه‌ای (مد ظله العالی)

با سلام و تحیات وافره،

احتراماً، نامه تاریخی 29/7/1394 حضرتعالی در تأیید مصوبه جلسه 634 شورای عالی امنیت ملی، موجب خشنودی ملت بزرگ ایران و دلگرمی خادمان مردم در دولت گردید. خداوند بزرگ را شاکرم که به فضل و عنایت او در آستانه ایام شهادت اسوه مقاومت، حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) و فرزندان و یاران باوفایش، صفحه‌ای مهم از تاریخ انقلاب اسلامی ایران ورق خورد و ملت دلاور و سرفراز ایران با رهبری هوشمندانه حضرتعالی از یکی از خطیرترین گردنه‌های صعب‌العبور، با افتخار و سربلندی، و با دستی پر از تأمین حقوق و منافع خود در برنامه هسته‌ای، عبور کرد.

مهر تأیید جنابعالی بر ثمرۀ تلاش دولت و دست‌اندرکاران مذاکره، در کنار الزاماتی که مقرر فرموده‌اید و نیز اصولی که در طول مذاکرات دشوار و افتخارآفرین، مورد تأکید حضرتعالی بود و همواره مورد توجه ویژه اینجانب و گروه مذاکره‌کننده بوده و خواهد بود، آغازگر فصلی نوین در حرکت رو به تعالی جمهوری اسلامی ایران است.

به برکت ایستادگی قهرمانانه ملت ایران، مجاهدت دانشمندان و به‌ویژه شهدای گرانقدر هسته‌ای و تلاش شبانه‌روزی فرزندان شما در دولت و گروه مذاکره‌کننده، شش قدرت جهانی به ناکارآمدی تهدید، تحریم و تحمیل بر مردم ایران و نمایندگانشان اذعان نمودند، سیاست‌های اعلام شده خود مبنی بر تعطیلی برنامه هسته‌ای ایران و تداوم فشارها و تحریم‌های ظالمانه را کنار گذاشتند و مذاکره از موضع برابر بر مبنای احترام متقابل و شناسایی حقوق ملت ایران را پذیرفتند. در حالی‌که تنها دو سال قبل در فضای تنش‌آلود افزایش روزانه تهدید، تحریم و فشار، حتی تصور چنین دستاوردهایی برای بسیاری ناممکن بود، اکنون به جرأت می توان گفت که:

* پروژه صهیونیستی هراس‌افکنی و امنیتی‌سازی جمهوری اسلامی ایران شکست خورده، عقلانیت، صلح‌خواهی و مقاومت مردم، رهبری و دولت جمهوری اسلامی ایران مورد اذعان همگان قرار گرفته و نقش ایران به‌عنوان یک کشور عمده تأمین‌کننده ثبات و امنیت در سطح منطقه و جهان تثبیت شده است. اقتدار و صلابت ایران در همآوردی با قدرت‌های جهانی باعث تقویت خودباوری و نشاط فزاینده مقاومت اسلامی و متحدین منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران گردیده و نگرانی بدخواهان به‌ویژه رژیم صهیونیستی را ـ که پس از چندین سال مصونیت ناشی از توفیق پروژه ایران‌هراسی، برای اولین بار در دهه‌های اخیر شاهد ناکامی و شکست لابی خود در آمریکا و اروپا بود ـ به‌دنبال داشته است.

* خواسته راهبردی ملت ایران و رهبری در دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای به‌عنوان حقی مسلم اکنون محقق شده و برنامه هسته‌ای ایران، از جمله غنی‌سازی و رآکتور آب سنگین، به‌عنوان یک برنامه صلح‌آمیز با ابعاد تجاری و صنعتی مورد شناسایی جهانیان و حتی سردمداران مخالفت با این برنامه صلح‌آمیز قرار گرفته و برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل، غنی‌سازیِ یکی از کشورهای غیرعضو دائم، صراحتاً مورد پذیرش شورای امنیت سازمان ملل متحد واقع شده است. ممنوعیت هر گونه همکاری با ایران، به تشویق مشارکت جهانی در حوزه فنّاوری های پیشرفته تبدیل شده و جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک قدرت صاحب فنّاوری مورد احترام قرار گرفته است.

* پرونده هسته‌ای ایران، که آن‌را به ناحق به عنوان تهدید علیه صلح و امنیت بین‌الملل معرفی کرده بودند، از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد خارج شده و شورای امنیت به تغییری بنیادین در رویکرد خود نسبت به برنامه هسته‌ای ایران اذعان نموده است. برای اولین بار، شش قطعنامه الزام‌آور شورای امنیت از طریق مذاکره و بدون آن‌که لحظه‌ای اجرا کرده باشیم، یک جا لغو گردیده اند و رویکرد «برد ـ برد» برجام به‌عنوان الگوی حل مسالمت‌آمیز معضلات پیچیده جهانی، مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.

* تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، تجاری و مالی بین‌المللی و یا یک‌جانبه‌ای که توسط شورای امنیت، اتحادیه اروپا و آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برقرار شده بود، رفع گردیدند. ساختار تحریم‌ها و فضای روانی جهانی که هر گونه تعامل اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را پرهزینه و در برخی موارد غیرممکن ساخته و بار گران و طاقت‌فرسایی بر دوش اقتصاد کشور و معیشت مردم تحمیل کرده بود، از هم پاشید. در تاریخ 26 مهرماه 1394 یعنی روز تصویب، رئیس جمهور آمریکا و شورای وزیران اتحادیه اروپا به‌صورت کتبی و رسمی برچیده شدن تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی ظالمانه و غیرقانونی خود را در چارچوب تعهداتشان در برجام اعلام نموده و آن‌را به‌عنوان سند قانونی در روزنامه‌های رسمی خود منتشر کردند. با رفع تحریم‌ها، اقتصاد ایران فصل جدیدی را آغاز خواهد کرد که با اتکاء به سرمایه عظیم انسانی و ظرفیت‌های طبیعی، اجتماعی و سیاسی خود، در جهت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، به رشد مغفول‌ماندۀ سند چشم‌انداز بیست ساله دست یابد و آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران در تحقق جامعه سالم، برخوردار و عادلانه را تحقق بخشد.

اینک که این مسیر پر چالش، عزتمندانه به فرجام رسیده است، لازم می دانم از صبر و مقاومت و پشتیبانی های تحسین برانگیز ملت بزرگ ایران، هدایتها و حمایتهای مستمر حضرتعالی و همکاری دلسوزانه رئیس و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و اعضاء محترم شورای عالی امنیت ملی که دولت را در تحقق این خواست بزرگ مردم یاری دادند صمیمانه تشکر نمایم.

دولت جمهوری اسلامی ایران با رعایت ملاحظات و الزامات حضرت مستطاب عالی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی، نسبت به اجرای کامل و با حسن نیت برجام اقدام خواهد نمود. انجام تعهدات طرف مقابل با هشیاری کامل رصد و تصمیم مقتضی برای واکنش متناسب در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ خواهد شد. اطمینان دارم که با عنایت الهی و توجهات حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) و با همدلی و انسجام ملی، اجرای برجام و فضای مثبت جهانی ناشی از آن، موجبات اقتدار روزافزون ایران اسلامی، تأمین منافع مردم و رشد و شکوفایی و پیشرفت همه‌جانبه کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی را فراهم خواهد آورد. و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

 

 • نظرات() 
 • پنجشنبه 30 مهر 1394

   

  نامه رهبر انقلاب به رییس‌جمهور درباره الزامات اجرای برجام: هر اظهاری مبنی بر باقی ماندن ساختار تحریم‌ها و وضع هر تحریم در هر سطح و به هر بهانه نقض برجام است

   

  شفقنا- حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه‌ای به آقای روحانی رئیس‌جمهور و رئیس شورای‌عالی امنیت ملی، با اشاره به بررسیهای دقیق و مسئولانه برجام در مجلس شورای اسلامی و شورای‌عالی امنیت ملی و عبور این موافقتنامه از مجاری قانونی، دستورات مهمی را در خصوص رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه کشور صادر و با برشمردن تأکیدات و الزامات ۹ گانه در اجرای برجام، مصوبه جلسه ۶۳۴ مورخ ۱۹/ ۵/ ۹۴ شورای عالی امنیت ملی را با رعایت این موارد و الزامات تأیید کردند.
  متن نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  جناب آقای روحانی
  رئیس جمهور اسلامی ایران و رئیس شورای عالی امنیت ملی دامت توفیقاته
  با سلام و تحیت،
  اکنون که موافقتنامه‌ی موسوم به برجام پس از بررسی‌های دقیق و مسئولانه در مجلس شورای اسلامی؛ کمیسیون ویژه و دیگر کمیسیون‌ها و نیز در شورای عالی امنیت ملی سرانجام از مجاری قانونی عبور کرده و در انتظار اعلام نظر اینجانب است، لازم می‌دانم نکاتی را یادآور شوم تا جنابعالی و دیگر دست‌اندرکاران مستقیم و غیرمستقیم آن، فرصت‌های کافی برای رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه‌ی کشور در اختیار داشته باشید.
  ۱ ـ پیش از هر چیز لازم می دانم از همه‌ی دست‌اندرکاران این فرآیند پرچالش، در همه‌ی دوره‌ها
  از جمله: هئیت مذاکره کننده‌ی اخیر که در توضیح نقاط مثبت و در اصل تثبیت آن نقاط همه‌ی سعی ممکن خود را به کار بردند، و نیز از منتقدانی که با ریزبینی قابل تحسین، نقاط ضعف آن را به همه‌ی ما یادآور شدند و مخصوصاً از رئیس و اعضاء کمیسیون ویژه‌ی مجلس و نیز از اعضای عالی مقام شورای عالی امنیت ملی که با درج ملاحظات مهم خود برخی از نقاط خلاء را پوشش دادند، و سرانجام از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی که با تصویب طرحی محتاطانه، راه درست اجرا را به دولت ارائه کردند، و نیز از رسانه‌ی ملی و نویسندگان مطبوعات کشور که با همه‌ی اختلاف نظرها در مجموع، تصویر کاملی از این موافقتنامه در برابر افکار عمومی نهادند، قدردانی خود را اعلام دارم. این مجموعه‌ی پر حجم کار و تلاش و فکر در مسأله‌ئی که گمان می‌رود از جمله‌ی مسائل به یاد ماندنی و عبرت‌آموز جمهوری اسلامی باشد، در خور تقدیر و مایه‌ی خرسندی است. به همین دلیل با اطمینان می‌توان گفت که پاداش الهی برای این نقش آفرینی‌های مسئولانه، مشتمل بر نصرت و رحمت و هدایت ذات حضرت حق خواهد بود ان‌شاءالله، زیرا وعده‌ی نصرت الهی در برابر نصرت دین او تخلف ناپذیر است.
  ۲ ـ جنابعالی با سابقه‌ی چند دهه حضور در متن مسائل جمهوری اسلامی طبعاً دانسته‌اید که دولت ایالت امریکا در قضیه‌ی هسته‌ئی و نه در هیچ مسأله‌ی دیگری، در برابر ایران رویکردی جز خصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند. اظهارات رئیس جمهور امریکا در دو نامه به این جانب مبنی بر اینکه قصد براندازی جمهوری اسلامی را ندارد، خیلی زود با طرفداریش از فتنه‌های داخلی و کمک مالی به معارضان جمهوری اسلامی، خلاف واقع از آب درآمد و تهدیدهای صریح وی به حمله نظامی ـ و حتی هسته‌ئی که می‌تواند به کیفر خواست مبسوطی علیه وی در دادگاه‌های بین‌المللی منتهی شود ـ پرده از نیت واقعی سران آمریکا برداشت. صاحبنظران سیاسی عالم و افکار عمومی بسیاری از ملت‌ها به وضوح تشخیص می‌دهند که عامل این خصومت تمام‌نشدنی، ماهیت و هویت جمهوری اسلامی ایران است که برخاسته از انقلاب اسلامی است. ایستادگی بر مواضع بر حق اسلامی در مخالفت با نظام سلطه و استکبار، ایستادگی در برابر زیاده طلبی و دست‌اندازی به ملت‌های ضعیف، افشای حمایت امریکا از دیکتاتوری‌های قرون وسطائی و سرکوب ملت‌های مستقل، دفاع بی‌وقفه از ملت فلسطین و گروه‌های مقاومت میهنی، فریاد منطقی و دنیاپسند بر سر رژیم غاصب صهیونیست، قلم‌های عمده‌ئی را تشکیل می‌دهند که دشمنی رژیم ایالات متحده امریکا را بر ضد جمهوری اسلامی، برای آنان اجتناب ناپذیرکرده است و این دشمنی تا هنگامی که جمهوری اسلامی با قدرت درونی و پایدار خود، آنان را مأیوس کند ادامه خواهد داشت.
  چگونگی رفتار و گفتار دولت امریکا در مسأله‌ی هسته‌ئی و مذاکرات طولانی و ملال‌آور آن، نشان داد که این نیز یکی از حلقه‌های زنجیره‌ی دشمنی عنادآمیز آنان با جمهوری اسلامی است. فریبکاری آنان در دوگانگی میان اظهارات اولیه‌ی آنان که با نیت قبول مذاکره‌ی مستقیم از سوی ایران انجام می‌شد، با نقض عهدهای مکرّر آنان در طول مذاکرات دوساله و همراهی آنان با خواسته‌های رژیم صهیونیستی و دیپلوماسی زورگویانه‌ی آنان در رابطه با دولت‌ها و مؤسسات اروپائی دخیل در مذاکرات، همه نشان دهنده‌ی آن است که ورود فریبکارانه‌ی آمریکا در مذاکرات هسته‌ئی، نه با نیت حل و فصل عادلانه، که با غرض پیشبرد هدف‌های خصمانه‌ی خود درباره‌ی جمهوری اسلامی صورت گرفته است.
  بیشک حفظ هوشیاری نسبت به نیّات خصمانه دولت آمریکا و ایستادگی‌هایی که بر اثر آن در طول مسیر مذاکرات از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به کار رفت، توانست در موارد متعدّدی از ورود زیان‌های سنگین جلوگیری کند.
  با این حال محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و موارد متعددی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه به لحظه،‌ می‌تواند به خسارت‌های بزرگی برای حال و آینده‌ی کشور منتهی شود.
  ۳ـ بندهای نه‌گانه قانون اخیر مجلس و ملاحظات ده‌گانه‌ی ذیل مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی، حاوی نکات مفید و مؤثر است که باید رعایت شود، با این حال برخی نکات لازم دیگر نیز هست که همراه با تأکید بر تعدادی از آنچه در آن دو سند آمده است،‌ اعلام می‌گردد.
  اولاً: از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرایی شدن آن در برجام به بعد از اقدام‌های ایران موکول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل، تدارک شود، که از جمله‌ی آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور امریکــا و اتحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریم‌ها است. در اعلام اتحادیه‌ی اروپا و رئیس‌جمهور امریکا باید تصریح شود که این تحریم‌ها به‌کلی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند، به منزله‌ی نقض برجام است.
  ثانیاً: در سراسر دوره‌ی
  ۸ ساله وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است طبق بند ۳ مصوبه‌ی مجلس اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعالیت‌های برجام را متوقف کند.
  ثالثاً: اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس پایان پرونده‌ی موضوعات حال و گذشته (pmd) را اعلام نماید.
  رابعاً: اقدام در مورد نوسازی کارخانه‌ی اراک با حفظ هویت سنگین آن، تنها در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد قطعی و مطمئن درباره‌ی طرح جایگزین و تضمین کافی برای اجرای آن منعقد شده باشد.
  خامساً: معامله‌ی اورانیوم غنی‌ شده‌ی موجود در برابر کیک زرد با دولت خارجی در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد مطمئن در این‌ باره همراه با تضمین کافی منعقد شده باشد. معامله و تبادل مزبور باید به‌ تدریج و در دفعات متعدد باشد.
  سادساً: مطابق مصوبه‌ی مجلس،‌ طرح و تمهیدات لازم برای توسعه‌ی میان‌مدت صنعت انرژی اتمی که شامل روش پیشرفت در مقاطع مختلف از هم‌اکنون تا
  ۱۵ سال و منتهی به ۱۹۰ هزار سو است،‌ تهیه و با دقت در شورای عالی امنیت ملی بررسی شود. این طرح باید هرگونه نگرانی ناشی از برخی مطالب در ضمائم برجام را برطرف کند.
  سابعاً: سازمان انرژی اتمی، ‌تحقیق و توسعه در ابعاد مختلف را در مقام اجرا به‌گونه‌ای ساماندهی کند که در پایان دوره‌ی
  ۸ ساله هیچ کمبود فناوری برای ایجاد غنی‌سازی مورد قبول در برجام وجود نداشته باشد.
  ثامناً: توجه شود که موارد ابهام سند برجام، ‌تفسیر طرف مقابل مورد قبول نیست و مرجع، متن مذاکرات است.
  تاسعاً: وجود پیچیدگی‌ها و ابهام‌ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلفات و فریبکاری در طرف مقابل بویژه امریکا، ایجاب می‌کند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشکیل شود. ترکیب و وظائف این هیئت باید در شورای عالی امنیت ملی تعیین و تصویب شود.
  با توجه به آنچه ذکر شد، مصوبه‌ی جلسه
  ۶۳۴ مورخ ۹۴/۵/۱۹ شورای عالی امنیت ملی با رعایت موارد یاد شده تأیید می‌شود.
  در خاتمه همان‌طور که در جلسات متعدد به آن جناب و دیگر مسئولان دولتی یادآور شده و در جلسات عمومی به مردم عزیزمان گوشزد کرده‌ام، رفع تحریم‌ها هر چند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملت ایران کار لازمی است، لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدی گرفتن و پیگیری همه‌ جانبـه‌ی اقتصاد مقـاومتی میسر نخـواهد شـد. امیـد است که مراقبت شود که این مقصود با جدیت تمام دنبــال شود و بخصوص به تقویت تولید ملی توجه ویژه صورت گیرد و نیز مراقبت فرمائید که وضعیت پس از برداشته شدن تحریم‌ها، به واردات بی‌رویه نینجامد، و بخصوص از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از امریکا جداً پرهیز شود.
  توفیقات جنابعالی و دیگر دست‌اندرکاران را از خداوند متعال مسألت مینمایم.

  انتهای پیام

   

 • نظرات() 
 • دوشنبه 27 مهر 1394

  متن نامه زیباکلام به اصغرزارعی(نماینده طیف پایداری 7 مهر 94

  مجلس): فهرست مشکلات مردم گریه دار تر اند!

  نویسنده: پاپیون روزنامه نگار آنلاین   طبقه بندی: سیاست روز/Politic، اجتماعی/Social، 

   

  صادق زیبا کلام درباره گریستن اصغر زارعی از نمایندگان طیف پایداری در مجلس بعد از تصویب برجام در نامه ای به وی نوشت: بنده برخلاف شما از تصویب برجام نه تنها زانوی غم به بغل نگرفته بلکه خداوند منان را شکر کردم که کشور سرانجام بعد از دوازده سال از چاه ویل هسته ای دارد نجات پیدا می کند.

  وی در بخشی از نامه ی خود با طرح این سوال که آیا جنابعالی و سایر همفکرانتان که این همه با برجام مخالفت کردید حتی یک بار به ابعاد “هزینهفایده” محصولات هسته ای مان اندیشیده اید؟می نویسد: وضعیت بهداشت و درمان، محیط زیست، آموزش و پرورش، جاده هایی که همچون داس مرگ عمل می کنند، اتومبیل‌های بی کیفیت ساخت داخل که انبار شده اند، ۶ میلیون بیکار، خط فقری که همچون سلول های سرطانی در حال زاد و ولد و گسترش است، آب، جوانانی که آرزوی شان رفتن است، سیطره اقتصاد فاسد و ناکارآمد دولتی و…. بمراتب تاسف برانگیزتر از تصویب برجام هستند و اشک های بیشتری را می طلبند.

  متن نامه ی دکتر زیباکلام_ به اصغر زارعی_نماینده طیف پایداری در مجلس:

  بسمه تعالی

  جناب آقای اصغرزارعی

  نماینده محترم مردم تهران در مجلس شورای اسلامی

  با سلام و تحیات، تصویر جنابعالی در حال گریستن بواسطه تصویب برجام مرا در فکر فرو برد که کاهش و در مواردی توقف برخی از فعالیت های هسته ای‌مان مگر کدام ضایعه مولمه را بر کشور وارد ساخته که جنابعالی را اینقدر متاثر می نماید؟ مشکلم آنست که بنده برخلاف شما از تصویب برجام نه تنها زانوی غم به بغل نگرفته بلکه خداوند منان را شکر کردم که کشور سرانجام بعد از دوازده سال از چاه ویل هسته ای دارد نجات پیدا می کند.

  جناب زارعی عزیز

  نمی دانم دلیل شما برای آن همه تاسف و تاثر بابت چه بود؟ هسته ای بیشترازآنکه برای منافع ملی کشور حاصلی داشته باشد، بدل به ابزاری سیاسی شده بود در خدمت رویارویی ایدئولوژیک با غرب و آمریکا ستیزی. آیا جنابعالی از هزینه های مستقیم و غیرمستقیم (بواسطه تحریم ها) که هسته ای بر کشور تحمیل کرده بود اصلا هیچ علم و آگاهی دارید؟

  آیا جنابعالی و سایر همفکرانتان که این همه با برجام مخالفت کردید حتی یک بار به ابعاد “هزینه – فایده” محصولات هسته ای مان اندیشیده اید؟ مبارزه طلبی با غرب آنقدر برایتان اصل و فرض بود که حتی یکبار هم در تمامی این سالها از خودتان نپرسیدید که اورانیوم غنی شده در نطنز و فردو چقدر دارد برایمان تمام می شود و قیمت آن در بازار جهانی چقدر است؟

  ایضاء بهاء رادیو داروها و سایر فراورده های هسته ای (بماند کیفیت آنها). آیا یکبار از خودتان پرسیده اید که در حالیکه متوسط هزینه برق تولید شده در کشور کیلوواتی ۸۰ تومان است، برق تولیدی در بوشهر کیلوواتی چقدر دارد برای مصرف کننده تمام می شود؟ آیا مردم راضی به پرداخت آن همه هزینه هستند؟ آیا اگر مردم بدرستی بدانند که هزینه هسته ای چقدر است و در مقابل هزینه بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، محیط زیست، توسعه حمل ونقل و سایر امور زیربنایی کشور چقدر است همچنان رضایت دارند که از آن امور برداشته و خرج هسته ای شود؟

  جناب زارعی عزیز

  من هم نمی دانم هزینه های هسته ای مان چقدر است. ایضا نمی دانم اورانیوم غنی شده در نطنز چقدر تمام می شود و قیمت جهانی آن چقدر است اما می دانم در سالهای۹۱ و ۹۲ که از یکسو برای هسته ای خیلی محدودیتی اعمال نمی شد و از سویی دیگر تحریم ها هرچه بیشتر بر اقتصادمان سنگینی می کردند، کل بودجه سالیانه بهداشت و درمان به ترتیب ۱۴۰۰۰ و ۱۶۸۰۰ میلیارد تومان بود. من قدری برای جنابعالی وضعیت بهداشت و درمان کشور را در نتیجه اختصاص چنین بودجه های ناچیزی برای یک کشور ۷۵ میلیون نفری تشریح می کنم تا ملاحظه بفرمایید که اگر بنا برگریستن باشد وضعیت بهداشت و درمان مملکت بسی رقت انگیزتراست.

  جناب زارعی عزیز

  آن ارقام سبب می شوند تا جایگاه ما دررتبه بندی جهانی بهداشت خیلی بالا نباشد.فی الواقع بیش از یکصد کشور بالاترازما قرار می گیرند. یعنی در بیش از یکصد کشور وضع سلامت و بهداشت و درمان مردم شان بهتر از ایران است. کشورهایی که وضع بهتری از ما دارند صرفا محدود به جوامع اروپایی، کانادا یا استرالیا نمی شوند.آنها که جای خود دارند.نه جناب زارعی،سرانه بهداشت در کشورهای همردیف ما همچون مالزی یا ترکیه (که نه یک کپسول گاز دارند و نه یک پیت نفت) بین ۵ تا ۱۰ برابر ما می باشد. می دانم باور نمی کنید اما در ژاپن بازاء هر ۱۰۰۰ نفر نزدیک به ۱۴ تخت بیمارستانی وجود دارد و در ایران هسته ای ۳/۱ تخت.

  درشهرهای بزرگ ایران ازجمله در تهران برای هر ۱۰۰۰ نفر ۶/۰ پرستار خدمت می کند(وبالطبع در شهرستانها و مناطق دورافتاده تراز این هم کمتراست) درحالیکه کشورهای توسعه یافته به کنار،در سطح منطقه این نسبت ۲۰ برابرایران است یعنی ۱۲ پرستار برای هر۱۰۰۰ نفر (روزنامه خراسان ۳۰ شهریور۹۴). یقین بدانید اگر این بررسی در خصوص آموزش و پرورش، محیط زیست، راه سازی و گسترش راه آهن و …هم صورت بگیرد چندان تفاوتی با بهداشت ودرمان پیدا نمی کند. درعین حال می توانید سری به بیمارستان های دولتی در همین وسط پایتخت بزنید و بسرعت متوجه خواهید شد که برای درک وضعیت بهداشت و درمان کشور خیلی دیگر نیازی به اعداد و ارقام و آمار پیدا نمی کنید.

  اما این همه تصویر نیست. در همان سال ۹۲ که ما توانسته بودیم برای بهداشت و درمان ۷۵ میلیون جمعیت فقط ۱۶۸۰۰ میلیارد تومان اختصاص دهیم، کشور قطر با حدود ۳ میلیون جمعیت توانسته بود درآمدی بالغ بر۱۹۵ هزار میلیارد تومان از منطقه پارس جنوبی بدست آورد در حالیکه تحریم ها سبب شدند تا ما صرفا ۵۰ هزار میلیارد تومان بیشتر درآمد از پارس جنوبی نداشته باشیم.

  جناب زارعی عزیز

  من نمی دانم هزینه هزاران سانتریفیوژی که عنقریب بسته بندی و انبار می شوند چقدر بوده؛ ایضا نمی دانم برای فردو که درشرف تبدیل به یک “آزمایشگاهمی باشد چقدر ظرف یک دهه گذشته هزینه شد اما می دانم کل بودجه محیط زیست با بیش از ۶۰۰۰ پرسنل برای امسال ۱۷۴ میلیارد تومان است.

  جناب زارعی عزیز

  باور بفرمایید وضعیت بهداشت و درمان، محیط زیست، آموزش و پرورش، جاده هایی که همچون داس مرگ عمل می کنند، اتومبیل‌های بی کیفیت ساخت داخل که انبار شده اند، ۶ میلیون بیکار، خط فقری که همچون سلول های سرطانی در حال زاد و ولد و گسترش است، آب، جوانانی که آرزوی شان رفتن است، سیطره اقتصاد فاسد و ناکارآمد دولتی و…. بمراتب تاسف برانگیزتر از تصویب برجام هستند و اشک های بیشتری را می طلبند.

 • نظرات() 
 • شنبه 25 مهر 1394

   

  به رئیس جمهور اطلاعات نادرست می دهند/ تیم اقتصادی دولت هماهنگ نیست

  کد خبر: ۲۴۹۷۳۲

  ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۶

  فرارو- یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور گفت: «مشکل اساسی اقتصاد ایران در بنگاههای کوچک و متوسط است که دچار بحران هستند و از دو مشکل بنیادی رنج می برند. مشکل اول این است که ابعاد آنها اقتصادی نیست؛ یعنی تولید آنها در ابعاد صنعتی نیست. لذا تولید ما در بخش صنایع که آقای رئیس جمهور می خواهد تقاضای آن را افزایش دهد در حدی نیست که دارای صرفه اقتصادی و کیفیت لازم باشد

  حسن روحانی رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی سه شنبه شب هفته گذشته به تشریح کلیات بسته جدید اقتصادی دولت که قرار است در شش ماهه دوم سال 94 اجرا شود پرداخت. به گفته کارشناسان سیاست های بسته جدید اقتصادی دولت با هدف تحریک بخش تقاضا تدوین شده است. در این راستا رئیس جمهور از کاهش ذخیره قانونی بانک های منضبط از 13 درصد به 10 درصد و همچنین کاهش نرخ سود تسهیلات بین بانکی از 29 درصد به 26 درصد گفت.

  وی همچنین از پرداخت مطالبات پیمانکاران از طریق انتشار اوراق مشارکت و نیز در قالب صکوک اجاره خبر داد. پرداخت تسهیلات به مردم برای خرید کالاهای داخلی با اقساط بلند مدت بخشی دیگر از بسته جدید اقتصادی دولت را تشکیل می دهد. آیا سیاست های جدید دولت در حوزه اقتصاد می تواند موجب رونق تولید و خروج اقتصاد از وضعیت کنونی شود؟

  صحبت های رئیس جمهور ناامید کننده بود
  دکتر بهمن آرمان استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو گفت: «متاسفانه صحبت های آقای رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی با مردم ناامید کننده بود؛ به این دلیل که مدیران اجرایی، اقتصاددانان و نخبگان کشور در انتظار شنیدن مطالب خیلی اساسی تری بودند؛ هرچند صدا و سیما هم در این رابطه بی تقصیر نبود و افرادی را برای این مصاحبه مهم گزینش کرده بود که توانایی انجام چنین مصاحبه ای را از نظر حرفه ای و علمی نداشتند

  سیاست های طرف تقاضا اشتباه است
  این استاد دانشگاه اظهار کرد: «به هر حال آنچه رئیس جمهور به آن پرداخت عمدتا بر محور افزایش طرف تقاضا بود که باید گفت تقویت طرف تقاضا اصولا سیاستی نیست که در اقتصادهای امروز به دنبال آن باشند چراکه می تواند عوارض تورمی و افزایش واردات را به دنبال داشته باشد و موازنه بازرگانی خارجی و تراز پرداخت های خارجی را با بحران روبرو کند

  وی ادامه داد: «این سیاست حتی در کشورهای صنعتی که بخش عمده کالاها و خدمات مصرفی خود را در داخل کشور خود تولید می کنند هم مورد استفاده قرار نمی گیرد

  به رئیس جمهور اطلاعات نادرست می دهند
  آرمان گفت: «رئیس جمهور به علت اطلاعات نادرستی که به ایشان داده می شود مطالبی را بیان می کنند که در صحت و سقم این اطلاعات و یا رهنمودهایی که مشاورین و وزرای اقتصادی ایشان می دهند شک و تردید وجود دارد

  صنعت جایگاهی در اقتصاد ایران ندارد
  وی ادامه داد: «اقتصاد ایران متاثر از این واقعیت است که اصولا سهم صنعت و تولید در اقتصاد بسیار پایین است. در آخرین سال ریاست جمهوری آقای خاتمی سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی به حداکثر خود یعنی 16 درصد رسید؛ در حالی که این نسبت برای آنکه کشوری «تازه صنعتی» شناخته شود می باید بالای 25 درصد باشد

  وی افزود: «این نسبت در ترکیه بیش از 27 درصد و در کشورهای صنعتی به استثنای انگلستان بین 31 تا 33 درصد نوسان دارد. بنابراین مشکل اقتصاد ایران در بخش صنعت نیست؛ چراکه اساسا صنعت جایگاهی در اقتصاد ایران ندارد

  مشکل اقتصاد ایران بحران در بنگاههای کوچک و متوسط است
  آرمان گفت: «مشکل اساسی اقتصاد ایران در بنگاههای کوچک و متوسط است که دچار بحران هستند و از دو مشکل بنیادی رنج می برند. مشکل اول این است که ابعاد آنها اقتصادی نیست؛ یعنی تولید آنها در ابعاد صنعتی نیست. لذا تولید ما در بخش صنایع که آقای رئیس جمهور می خواهد تقاضای آن را افزایش دهد در حدی نیست که دارای صرفه اقتصادی و کیفیت لازم باشد

  وی ادامه داد: «اما مشکل دوم بر خلاف آنچه تصور می شود کمبود نقدینگی یا نبود تقاضا نیست؛ بلکه سطح پایین تکنولوژی است. صنایع ما بسیار عقب مانده هستند و کالاهای تولیدی ما متناسب با تکنولوژی های روز دنیا و برندهای مطرح جهان نیستند

  وی افزود: «بنابراین اینکه ما طرف تقاضا را تحریک کنیم و به عبارتی مردم را مجبور کنیم کالاهای غیراستاندارد و با قیمت بالاتر نسبت به کالاهای مشابه وارداتی بخرند کار درستی نیست

  این اقتصاددان اظهار کرد: «در عین حال ما در کشور خود صنایعی داریم که در مقیاس انبوه تولید می شوند و کیفیت آنها حتی بالاتر از استانداردهای جهانی است و تکنولوژی آنها هم به روز است که از آن جمله می توان به فولاد مبارکه که بزرگ ترین کارخانه فولادسازی در خاورمیانه است و یا صنعت مس و صنایع پتروشیمی اشاره کرد

  آرمان با بیان اینکه انتظار از رئیس جمهور این بود که بر روی واقعیت های اقتصاد ایران تکیه کند گفت: «دولت باید زمینه را برای افزایش تولید اینگونه صنایع و حضور آنها در بازارهای جهانی فراهم کند؛ در حالی که دولت به این مسائل توجهی ندارد و این موضوع نشان دهنده این است که تمرکز دولت و شخص آقای رئیس جمهور بر پایه اطلاعات نادرست گذاشته شده است

  تیم اقتصادی دولت هماهنگ نیست
  این استاد دانشگاه اظهار کرد: «متاسفانه همان روز که آقای رئیس جمهور گفتگوی تلویزیونی داشتند وزارت نفت در اقدامی کاملا متضاد با سیاست های دولت، قیمت خوراک پتروشیمی ها را 13 سنت اعلام کرد (یعنی سه و نیم برابر قیمت خوراک پتروشیمی در منطقه خلیج فارس) که این موضوع نشان می دهد تیم اقتصادی دولت هماهنگ نیست

  وی ادامه داد: «در شرایطی که قیمت نفت و گاز طبیعی و به دنبال آن انرژی در جهان کاهش یافته است، در سال 93 وزارت نفت قیمت گاز طبیعی را برای واحد های تولیدی 85 درصد افزایش داد. وزارت نیرو نیز در ناهماهنگی با سیاست های دولت قیمت برق را برای واحدهای صنعتی 25 درصد افزایش داد که همین باعث شد ما حتی نتوانیم همچون گذشته به صادرات فولاد اقدام کنیم؛ چون در حالی که هزینه های تولید در سایر کشورها کاهش یافته بود در ایران هزینه های تولید افزایش یافت که این موضوع باعث شد ما در موقعیتی قرار بگیریم که بیش از 3 میلیون تن محصولات فولادی در انبارها نگهداری شود

  وی افزود: «اکنون به دلیل آنکه تعرفه واردات فولاد به ایران 10 درصد است، ایران بازار دلچسبی برای واردات شده است؛ در حالی که به طور مثال تعرفه واردات فولاد در ترکیه که نه انرژی و نه معادن سنگ آهن دارد و 2.5 برابر ایران فولاد تولید می کند 30 درصد است

  این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: «لذا در حالی که تولیدکنندگان فولاد در ایران از دولت درخواست کردند تعرفه واردات فولاد را تا 40 درصد افزایش دهد متاسفانه دولت اصلا واکنشی به این درخواست نشان نداد

  نیمی از مردم کشور درگیر مسائل بورس هستند
  آرمان گفت: «اکنون شرایط بورس به دنبال تصمیم های نادرست تیم اقتصادی دولت و به ویژه انفعال وزارت اقتصاد با بحران روبرو است. در حال حاضر بر پایه آمارهای منتشره سازمان بورس، هشت میلیون و دویست هزار نفر کد سهامداری دارند که اگر جمعیت هر خانواده چهار نفر باشد، تقریبا نیمی از مردم کشور درگیر مسائل بورس هستند

  وی ادامه داد: «دولت ژاپن به دنبال کاهش قیمت سهام در بورس توکیو بلافاصله اعلام کرد مالیات بر شرکت ها را کاهش می دهد تا بورس رونق پیدا کند. بنابراین در ایران نیز دولت باید در راستای حمایت از بورس و تولید، قیمت انرژی و خوراک پتروشیمی ها را به قیمت سال 1390 برگرداند و تعرفه واردات را اصلاح کند و بر قوانین مالیاتی امتیازات ویژه ای مانند بخشودگی مالیاتی سهامداران جزء وضع کند و سود اختصاص داده شده به سرمایه گذاری مجدد را برای رونق تولید همانند سایر کشورهای جهان معاف از مالیات کند. اما اینها مواردی بود که در صحبت های آقای رئیس جمهور جایگاهی نداشت

  این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان تصریح کرد: «لذا در این شرایط از رئیس جمهور انتظار می رفت برای اقتصاد ایران راهکار اصولی ارائه دهد نه مُسکّن موقتی که البته با این تیم اقتصادی بعید است راهکار اصولی ارائه شود

   

   

 • نظرات() 
 • شنبه 25 مهر 1394

   

  بسته اقتصادی دولت بر مبنای اقتصادی مقاومتی تدوین شده است

  شناسه خبر: 891265 سرویس: سیاسی

  ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۲

   

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: مبانی نظری بسته اقتصادی دولت همان اقتصاد مقاومتی است که در این مسیر نیازمند ظرفیت‌های قانونی هستیم.

  به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سخنگوی دولت در نشست تبیین سیاست‌های تسریع دولت در رونق اقتصادی با اشاره به بخش‌های مختلف بسته سیاست‌های جدید اقتصادی دولت در حوزه رونق اقتصادی اظهار داشت: از سال 1392 یکی از موضوعات مهمی که در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار گرفت ساماندهی وضعیت اقتصادی کشور بود.

  وی گفت: نرخ تورم بالای 40 درصد و رشد منفی اقتصادی در سال 91 از جمله مباحث مهمی بود که دولت ساماندهی اقتصاد کشور را برای این منظور در دستور کار قرار داد.

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: در این راستا نیازمند سیاست‌های سنجیده و مناسبی بودیم که بتواند این روند را تغییر دهد.

  نوبخت با ابراز اینکه به‌دلیل قرار داشتن در شرایط تحریم مجموعه سیاست‌هایی با ابزارهای پولی و مالی از سوی دولت ایجاد شد، یادآور شد: نرخ کاهنده تورم و به‌دنبال آن روند منفی رشد اقتصادی به مثبت تغییر کرد اما به‌دلیل وضعیت تحریم استمرار آن نیازمند مداقه و دقت بود.

  وی با توجه به جلسات هفتگی ستاد اقتصادی دولت با رئیس جمهور گفت: در این نشست رخدادهای اقتصادی بررسی شده و سیاست‌های اقتصادی مورد توجه قرار می‌گرفتند. نتیجه موفقیت آمیز این کار هرچند تغییر روند رشد فزاینده و کاهندگی نرخ تورم بود، اما ادامه این رشد که مدنظر ما بالای هشت درصد بود، سیاست‌ها و برنامه‌های دیگری را می‌طلبید.

  سخنگوی دولت افزود: در ادامه این مسئله دولت مجموعه‌ای را به‌عنوان لایحه خروج از رکود به مجلس ابلاغ کرد و به مجلس تقدیم کرد و مجموعه فعالیت‌هایی مورد توجه قرار گرفت و با توجه به ابلاغ سیاست‌های مقاومتی از سوی رهبر انقلاب مجموعه این سیاست‌ها مورد توجه قرار گرفت.

  نوبخت با اعلام "سیاست‌های موجود اقتصادی به‌گونه‌ای نیست که بتوانیم ظرفیت‌های موجود اقتصادی را به‌خوبی در دستور کار قرار دهیم" افزود: ما هم از اجرای سیاست‌های اجرایی و اقتصاد مقاومتی همان‌گونه که رهبر انقلاب فرمودند خوشنود نیستیم. به‌جهت فرصت کوتاه و حضور در شرایط تحریم و کاهش قیمت نفت در بازار جهانی معتقدیم باید فعالیت‌های بیشتری صورت گیرد تا نرخ تورم را تک‌رقمی و رشد اقتصادی سه‌درصدی را به روند بالاتر 6.8 درصد تغییر دهیم.

  وی با توجه به اتفاقاتی که در شش‌ماهه اول امسال رخ داد، گفت: به‌دلیل اتفاقاتی که در بازار جهانی رخ داد و قیمت نفت و همچنین میزان سرمایه گذاری که در کشور صورت گرفت ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفت برای شش ماه دوم تحولات بیشتری را در حوزه اقتصادی کشور در دستور کار قرار دهد تا شاهد کاهش تحولات بیشتر در حوزه اقتصادی باشیم.

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: کاهش نرخ قیمت نفت در بازارهای جهانی که تأثیر خود را در کاهش مخارج دولت نشان داد ناکافی بودن تقاضا برای رشد اقتصادی کشور را مطرح می‌کرد و برای پاسخگویی به این مسئله سیاست‌هایی را برای شش‌ماهه دوم سال درنظر گرفتیم که این سیاست‌ها مورد توافق تیم اقتصادی دولت است و این فعالیت‌ها را برای شش ماه آینده کشور انجام می‌دهد.

  نوبخت عنوان کرد: بسته اقتصادی که بر آن متمرکز شده‌ایم هدف آن مجموعه سیاست‌هایی است برای اجرای مبانی نظری، چارچوب نظری و ظرفیت‌های قانونی که می‌توانیم در کشور آن را اجرایی کنیم.

  وی تصریح کرد: مدل بسته و سیاست‌ها و روش‌های اجرایی آن مورد توافق همه دستگاه‌های اقتصادی دولت است و وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی در این نشست سیاست‌های خود را در این خصوص بازگو می‌کنند.

  سخنگوی دولت افزود: این سیاست‌ها برای شش ماه دوم سال اجرایی می‌شود و هدف این سیاست‌ها افزایش رشد اقتصادی کشور همراه با سیاست مهار تورم است و دوره‌ای شش‌ماهه را برای اجرایی کردن این سیاست‌ها در نظر گرفته‌ایم، دوره‌ای که از شروع برجام تا رفع تحریم‌ها را شامل می‌شود و مدت زمان شش‌ماهه و کوتاهی است که در این دوره انتظارات پساتحریمی از اقتصاد کشور ایجاد می‌شود.

  نوبخت گفت: مبانی نظری این سیاست‌ها همان مبانی اقتصاد مقاومتی است که در آن دنبال افزایش تولید داخلی و افزایش صادرات به خارج از کشور بوده که در این مسیر نیازمند ظرفیت‌های قانونی هستیم که قانون آن برگرفته از قانون بودجه، قانون رفع موانع تولید، برنامه پنجم توسعه و نظام اداری و اقتصادی کشور است.

  وی تأکید کرد: دستگاه‌هایی که تحولات و سیاست‌های این برنامه را در دست دارند وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور است که در این مسیر نیازمند تحریک هدفمند تقاضا در طول شش ماه و تغییر منابع برای تحریک تقاضا هستیم.

  انتهای پیام/

   

 • نظرات() 
 • شنبه 25 مهر 1394

   

  بسم الله الرحمن الرحیم

  وصیت نامه شرعی و قانونی

  پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند : سزاوار نیست که مسلمان شبی را به صبح آورد مگر اینکه وصیت او آماده باشد .

   

  الحمدلله رب العالمین و الصلاه علی سیدنا محمد و آله الطاهرین

  این جانب .........................  فرزند ...............................  متولد : ................................ به شماره شناسنامه : ...................... در تاریخ ......................................... با اعتراف به یگانگی پروردگار و رسالت خاتم پیامبران و امامت دوازده معصوم ،

  در کمال صحت ، سلامت و اختیار به موارد ذیل و صیت می کنم ، وصیت نامه های دیگر، قبل از این تاریخ از درجه اعتبار ساقط می باشد .

  این وصیت نامه در شش بخش تنظیم شده است :

   

  بخش اول : تعیین وصی ، ناظر و قیم برای اطفال صغیر

  1 – وصی خود قرار دادم جناب ................................ساکن ..................................... به شماره تلفن : .................................

  2 – ناظر بر انجام وصیت جناب ....................................... ساکن ................................. به شماره تلفن : ............................

  3 – سرپرست و قیم فرزندان صغیرم جناب ............................. ساکن : .................... به شماره تلفن : ............................

   

  بخش دوم : بدهکاری ها

  بدهی های اینجانب به شرح زیر می باشد :

  1 – تمام مهریه همسرم خانم ................................. که مبلغ .......................... می باشد

  2 – خمس در آمد های اینجانب از سال خمسی گذشته تا تاریخ فوت

  ( سال خمسی اینجانب در تاریخ  ......................  می باشد )

  3 – مبلغ  ..............................  خمس از سال های گذشته  .

  4 – مبلغ .............................. زکات از سال های گذشته  .

  5 – حج واجب یعنی  حج تمتع به عهده من می باشد ( نمی باشد )

  6 – رد مظالم به مبلغ ..........................

  7 – به افراد ذیل این مبالغ را بدهکارم

  الف : آقای/ خانم ..............................  مبلغ ..............................

  ب :  آقای/ خانم ..............................  مبلغ ..............................

  ج :   آقای/ خانم ..............................  مبلغ ..............................

  8 – اماناتی که دیگران نزد من دارند و باید به صاحبان آن تحویل گردد :

  الف : ................................................

  ب : ...........................................................

  ج : .........................................................

   

   

  بخش سوم : وصیت به ثلث ( یک سوم اموال )

  یک سوم از اموالم در این امور هزینه شود .

  1 - .............................. سال نماز و .............................. سال روزه .

  2 – مبلغ .............................. بابت رد مظالم احتیاطی من پرداخت گردد .

  3 – این کفارات به عهده اینجانب میباشد که هزینه آن از محل ثلث اموالم پرداخت گردد :

  الف : ..................................

  ب : ............................................

  ج : ...................................................

  4 – هزینه غسل ، کفن ، دفن و مراسم اول ، سوم ، هفتم و چهلم و سایر مراسم و هزینه های مورد نیاز مجالس

  5 – وصیت برای خویشاوندان نیازمندی که ارث نمی برند ( مثل خواهر زاده ، برادر زاده ، خاله ، عمو، دایی ، عمه و...... )

  مثلا مبلغ ........... برای ............... و مبلغ .............. برای ....................و .........

  6 – باقیمانده از ثلث اموالم برای .............................. هزینه شود .

  (مثلا مدرسه ، مسجد ، بیمارستان و ..... )

   

  بخش چهارم : مطالبات

  1 – از افراد زیر این مبالغ را طلب دارم .

  الف : آقای/ خانم  ..............................  مبلغ ..............................

  ب :  آقای/ خانم ..............................  مبلغ ..............................

  ج :   آقای/ خانم  ..............................  مبلغ ..............................

  2 – فهرست امانتهایی که نزد دیگران دارم و چگونگی دریافت آن به شرح زیر است :

  الف : ......................................

  ب : ..........................................

  ج : ..........................................

  بخش پنجم : وصایای اخلاقی

  بسیار مناسب است در این قسمت سفارش های اخلاقی ، مانند سفارش به نماز ، حجاب ، احترام به پدر و مادر، مهربانی فرزندان با یکدیگر و امثال آن آورده شود و یا اینکه به صورت برگه ای جداگانه ضمیمه وصیت نامه شود

   

  بخش ششم : فهرست اموال

  فهرست اموال منقول و غیر منقول اینجانب ( شامل مواردی مثل منزل مسکونی ، وسیله نقلیه ، موجودی حسابهای بانکی ، زمینهای زراعتی و باغات ، مغازه و دفتر کار و ........ ) به شرح پیوست می باشد .

   

   

  این وصیت نامه در شش  بخش به گواهی این آقایان رسید .

  1 - ....................................................

  2 - ....................................................

  3 - ....................................................

  و در دفتر خانه اسناد رسمی به شماره .................................................... ثبت گردید .

  در پایان یادآور می شوم اینجانب مقلد حضرت آیت الله ..................................... می باشم  و تمایل دارم که درصورتی که مقدور بوده و موجب زحمت وارثان نگردد در ...................... مدفون شوم .

   

  نام و امضاء وصیت کننده :

  نام و امضاء وصی :

  نام و امضاء ناظر :

  نام و امضاء شهود :

   


  برگرفته شده از namenegari.blog.ir

 • نظرات() 
 • جمعه 24 مهر 1394

   

  هیلاری کلینتون اصرار دارد اثبات کند ایرانی‌ستیز است

  اولین مناظره نامزدهای فعلی دموکرات‌های آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، ضمن یادآوری این که هیلاری کلینتون از حامیان سرسخت رژیم اسرائیل است و در سیاست خارجی تفاوت چندانی با جنگ‌طلب‌ترین جمهوری‌خواهان ندارد، نشان داد که وی روی ایجاد تصویری ایرانی‌ستیز از خود حساب ویژه‌ای باز کرده است.

  کد خبر: ۵۳۹۵۶۷

  تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۸ - 15 October 2015

  اولین مناظره نامزدهای فعلی دموکرات‌های آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، ضمن یادآوری این که هیلاری کلینتون از حامیان سرسخت رژیم اسرائیل است و در سیاست خارجی تفاوت چندانی با جنگ‌طلب‌ترین جمهوری‌خواهان ندارد، نشان داد که وی روی ایجاد تصویری ایرانی‌ستیز از خود حساب ویژه‌ای باز کرده است.

  به گزارش «تابناک»، اولین مناظره پنج نامزد فعلی دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016، یعنی هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین در دولت باراک اوباما، برنی سندرس سناتور ورمانت، جیم وب سناتور پیشین ویرجینیا، مارتین اومالی فرماندار پیشین مریلند و لینکلن چافی سناتور پیشین رود‌آیلند در شرایطی شامگاه روز سه شنبه در آمریکا انجام شد که بنا به ادعای نیویورک تایمز، رویکرد تهاجمی هیلاری کلینتون ـ که بهترین عملکرد وی در دوره بعد از اعلام نامزدی بود ـ احتمالا راه را بر اعلام نامزدی جو بایدن معاون اوباما نیز خواهد بست.

  تا تعیین نهایی نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا، حدود ده ماه و تا روز برگزاری انتخابات کمتر از سیزده ماه باقی مانده است و نه تنها کلینتون نمی‌تواند از رسیدن به پست ریاست جمهوری مطمئن باشد، بلکه شاید حتی مسائل مربوط به استفاده از پست الکترونیکی شخصی برای انجام کارهای محرمانه و سری در دوره وزارت خارجه و یا حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی منجر به این شود که کلینتون از رسیدن به نامزدی حزب خود در انتخابات سال آینده هم باز بماند.

  با وجود این تردیدها، کلینتون که پیش از این به حمایت سرسختانه از رژیم اسرائیل مشهور بود، در اولین مناظره نامزدهای دموکرات، نشان داد در سیاست خارجی شباهت‌های زیادی با جموری‌خواهان جنگ‌طلب دارد و ایرانی‌ستیزی را ابزار مناسبی برای جلب آرای لابی‌های حامی اسرائیل می‌داند.

  هیلاری کلینتون: حامی سرسخت رژیم اسرائیل

  مرور سوابق کلینتون در دوره حضور در سنای آمریکا و نیز در دوره وزارت خارجه آمریکا نشان می‌دهد که وی از حامیان سرسخت رژیم اسرائیل است. در کتاب خاطرات وی با نام «انتخاب‌های سخت»، وی ضمن مرور روابط کاری خود با نتانیاهو در دوره وزارت خارجه یادآور شده که دو طرف با وجود اختلافاتی که گاهی بین آنها وجود داشته، در تعهد غیر قابل خدشه به اتحاد با یکدیگر تردیدی نداشته‌اند.

  کلینتون مفتخر است، از مخالفان سرسخت برنامه هسته‌ای ایران بوده و ائتلافی جهانی برای تحریم ایران ایجاد کرده است.

  پیش از آن و در دوره حضور در سنا نیز کلینتون، مدافع صریح رژیم اسرائیل شناخته می‌شد. کلینتون از برنامه رژیم اسرائیل برای ساخت دیوار حائل حمایت کرد، به همراه جمعی دیگر از حامیان رژیم اسرائیل به برنامه نظارت بر رسانه‌های عربی برای مقابله با دشمنی با اسرائیل پیوسته بود. در نگارش قوانین و طرح‌های حمایت از رژیم اسرائیل در زمان درگیری با حزب‌الله و حماس نقش داشت. در سال 2006 از طراحان طرحی بود که منابع مالی حماس را محدود می‌کرد و بعدا قانونی را به جریان انداخت که هدف آن، محدود کردن توانایی دولت سوریه از گروه‌های فلسطینی بود.

  در تلاش برای کسب نامزدی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، کلینتون که به جلب حمایت یهودیان ثروتمند آمریکا چشم دوخته، حمایت قاطع از رژیم اسرائیل را به عنوان پاداش این حمایت‌ها مطرح کرده است.

  در ازای جلب حدود دو میلیون دلار حمایت مالی حییم سابان، کلینتون در نامه‌ای به این هوادار سرسخت اسرائیل، از تعهد خود به مقابله با موج بایکوت و تحریم اسرائیل سخن گفته و از تلاش برای مشابهت‌سازی میان این رژیم و رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی ابراز نگرانی کرده است.

  چند هفته بعد از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و 5+1 در شرایطی که کلینتون بنا به دلایل حزبی خود را مجبور به حمایت از مذاکرات می‌دید و در عین حال، مدعی بود توافق هسته‌ای مانع رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای هسته‌ای می‌شود، در دیدار با حامیان رژیم اسرائیل در آمریکا اطمینان می‌داد که وی برای رژیم اسرائیل بهتر از باراک اوباما خواهد بود.

 • نظرات() 
 • جمعه 24 مهر 1394

  وزیر کشور هشدار داد: لازم باشد در شب انتخابات استاندار یا فرماندار ناتوان را عوض می‌کنم

  پنج‌شنبه 23 مهر 1394 - 20:01

   

  وزیر کشور با بیان اینکه به عنوان وزیر، هر وقت به این نتیجه برسم که استاندار یا فرمانداری توانایی ایفای مسئولیت ندارد او را عوض می‌کنم، گفت:‌ حتی اگر در شب انتخابات هم به این نتیجه برسم که فرماندار یا استانداری توانا نیست او را عوض می‌کنم.

  به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست خبری خود در اصفهان در باره ارزیابی‌اش از فرمانداران استان اصفهان گفت: ارزیابی ما از فرمانداران این استان‌ متوسط به بالا بوده و از فرمانداران این استان راضی هستیم.

  وی در پاسخ به سوالی درباره تغییر در دولت گفت: رییس جمهوری از تغییر در دولت صحبت نکرده و منظورش از تغییر، تغییر در سیاست‌ها و روش‌های دولت است که آن‌ها را در گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد.

  رحمانی فضلی درباره امکان گفت‌وگو میان احزاب و تشکل‌ها گفت: این گفت‌وگو همیشه میان تشکل‌های سیاسی بوده است. اختلاف گروه‌ها در حد سلیقه است و اگر این اختلاف‌ها نباشد اصلا گروهی تشکیل نمی‌شود. این تعامل وجود دارد و حرف آخر را هم قانون می‌زند.

  وزیر کشور درباره تعامل دولت و شهرداری گفت: بده بستان میان وزارت کشور و شهرداری زیاد است. گاهی ما از شهرداری طلبکار بوده و گاهی شهرداری از ما طلبکار است اما نگاه ما این است که شهرداری تقویت شود.

  وی ادامه داد: در سال 93 ما دو برابر سال 92 به شهرداری کمک کردیم. در سال 94 هم در دو مقطع مبلغ 5 هزار و 500 میلیارد تومان و 3 هزار و 300 میلیارد تومان به شهرداری کمک کردیم. اخیرا ما در خواست خرید اتوبوس و تاکسی را به دولت برده‌ایم. بخشی از این امکانات به شهرداری اصفهان هم می‌رسد. البته ما قول 600 میلیون دلار هم در قالب فاینانس برای ادامه خط متروی اصفهان داده‌ایم که پیگیر آن هم هستیم و هر چند وضعیت مالی دولت در شرایط مناسبی نیست اما ما تمام تلاش‌مان را برای کمک به شهرداری‌ها انجام می‌دهیم.

  افزایش اختیارات استانداران

  رحمانی فضلی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تفویض اختیار به استانداران خاطرنشان کرد: این کار البته واجب است زیرا استان‌ها امکانات و توانایی‌های مختلفی دارند و اگر استانداران تقویت شوند می‌توانند از این امکانات به خوبی استفاده کنند و کارها با سرعت بیشتر و کیفیت بهتر انجام می‌شود. ما موضوع افزایش اختیارات استانداران را پیگیری می‌کنیم و تاکنون این کار را انجام داده‌ایم اما این اختیارات کافی نیست.

  وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه هم درباره توازن منطقه‌ای بحث بیشتری شده تا اختیارات بیشتری به استان‌ها تفویض شود.

  وزیر کشور درباره فعالیت وزارت کشور در انتخابات گفت: ما در چارچوب قانون هر کاری که لازم باشد برای انجام انتخابات پرشور انجام می دهیم. در قانون نحوه تبلیغات و چگونگی برگزاری میتینگ‌ها آمده و ما آن قانون را دنبال می‌کنیم.

  برگزاری الکترونیکی انتخابات

  رحمانی فضلی درباره انتخابات الکترونیکی اظهار کرد: در انتخابات گذشته به جز مرحله اخذ و شمارش آرا تمام مراحل به صورت الکترونیکی برگزار شده است. ما بنا داریم در این انتخابات مرحله اخذ و شمارش آرا هم به صورت الکترونیکی برگزار شود. البته با توجه به منابعی که در اختیار داریم تصمیم گرفتیم انتخابات الکترونیکی را در 9 کلان شهر برگزار کنیم. در این راستا با شورای نگهبان هم تعامل داشته‌ایم و تیم مشترکی تشکیل داده‌ایم.

  وی با بیان اینکه در حوزه سخت افزاری یعنی سفارش و ساخت دستگاه‌های اخذ رای به توافق رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: کارشناسان وزارت کشور و شورای نگهبان در حال گفت‌وگو درباره نرم افزارها هستند که ما امیدواریم در این حوزه نیز به توافق برسیم و انتخابات را به صورت الکترونیکی برگزار کنیم. در صورتی که این اتفاق بیفتد در نصف روز نتایج شهرهای بزرگ اعلام می‌شود. همچنین سرعت اخذ رای در تهران بیشتر می‌شود و اطمینان بیشتری برای ما فراهم می‌شود و بازنگری‌ها هم آسان‌تر خواهد بود. ان‌شاالله انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

  رحمانی فضلی درباره به‌کارگیری بانوان در پست‌های اجرایی نیز خاطرنشان کرد: گزارش مسئول بانوان در شورای اداری گزارش خوبی بود و استان اصفهان در این زمینه جلو است. ما محدودیتی برای دادن مسئولیت به بانوان نداریم. البته دادن مسئولیت باید متناسب با تجربه افراد باشد. کسی که می‌خواهد فرماندار یا بخشدار شود باید تجربه مدیریت به اندازه کافی داشته باشد.

 • نظرات() 
 • جمعه 24 مهر 1394

  جزئیات دقیق شهادت سردار همدانی

  با رگبار بستن ماشین توسط داعش چشم چپ ایشان مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و راننده نیز کنترل ماشین را از دست می دهد در نتیجه ماشین واژگون می شود و سردار همدانی به شهادت می رسد.

  مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه نحوه شهادت سردار همدانی ر تشریح کرد.

  به گزارش «انتخاب»، حجت الاسلام مجتبی ذوالنور مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران پیش از ظهر امرو در مراسم ختم سردار شهید حسین همدانی که در دفتر حضرت آیت الله نوری همدانی برگزار شد، بیان داشت: در زمانی که کفر در مقابل اسلام قرار گرفته و تمام استکبار برای نابود کردن فرهنگ اهل البیت منسجم شده و تمام مظاهر دنیا ما را به سمت خودش می کشد نام شهادت مانند باران رحمت الهی بر سرزمین خشکیده دل می تابد و آن را سرزنده می کند.

  وی با بیان این که اگر فرهنگ شهادت نبود اسلام و فرهنگ اهل بیت به ما نمی رسید، خاطرنشان ساخت: تفاوت شیعه با سایر مکاتب در انتظار و شهادت است که خط سبز انتظار افق را روشن  می کند و خط سرخ شهادت شیعیان را به سمت آن افق حرکت می هد.

  حجت الاسلام ذوالنور با اشاره به مبارزات شهید همدانی قبل از انقلاب بیان کرد: شهید همدانی در مبارزات قبل از انقلاب نقش مؤثری داشت و بعد از انقلاب اسلامی در تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار شهیدان متوسلیان، همت و سایر شهدایی که هسته اولیه لشکر 27 محمد رسول الله بودند تلاش شبانه روزی داشت.

  وی ادامه داد: اخلاص شهید همدانی زبانزد همگان بود و در کنار اخلاص قاطعیت ایشان به عنوان یک صفت برجسته به چشم می خورد؛ حضور شهید همدانی در دفاع مقدس روح پر تلاطم ایشان را اقناع نکرد و بعد از دفاع مقدس در جنگ نرم و مبارزه با جریان های انحرافی نقش مؤثری داشت.

  مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان این که اکنون در فضای مجازی یک جریان پلید نسبت به شهید همدانی فعالیت می کند اظهار داشت: فتنه گرانی که در سال 88 از شهید همدانی ضربه خورده اند در فضای مجازی مطرح کرده اند ایشان در عملیات و سوریه شهید نشده است بلکه تصادف کرده است.

  وی در مورد طریقه شهات شهید همدانی بیان داشت: با رگبار بستن ماشین توسط داعش چشم چپ ایشان مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و راننده نیز کنترل ماشین را از دست می دهد در نتیجه ماشین واژگون می شود و سردار همدانی به شهادت می رسد.

  حجت الاسلام ذوالنور خاطرنشان ساخت: شهید همدانی در دوران جنگ نرم در امید دادن به نیروهای خودی بسیار مؤثر بود؛ از زمانی که جنگ نیابتی آغاز شد استکبار به دلیل این که از نظریه جنگ تمدن ها نتیجه نگرفتند این نظریه را به جنگ درون تمدنی تغییر دادند.

  منبع: انتخاب

 • نظرات() 
 • جمعه 24 مهر 1394

   

  http://www.asrehamoon.ir/skins/default/fa/moharam93/ch01_font_plus.pnghttp://www.asrehamoon.ir/skins/default/fa/moharam93/ch01_font_reset.pnghttp://www.asrehamoon.ir/skins/default/fa/moharam93/ch01_font_minus.png

   

  امتیاز مثبت

   

  ۰

  عکس/ کشف کوزه های پر از سکه طلا در مسیر دامغان به کیاسر

  تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۳

  کد مطلب: 75938

   

  کشف خمره های پر از سکه های طلا در مسیر انتقال گاز دامغان به کیاسر

  عکس/ کشف کوزه های پر از سکه طلا در مسیر دامغان به کیاسر

  به گزارش سرویس عکس عصرهامون به نقل مجله مراحم، کشف خمره های پر از سکه های طلا در مسیر انتقال گاز دامغان به کیاسر
  کشف خمره های پر از سکه های طلا در مسیر انتقال گاز دامغان به کیاسر
  انتهای پیام/0720

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 22 مهر 1394

   

  مضرات لبنیات!

  در دنیای امروز ما شیر به ماده‌ای افسانه‌ای با ویژگی‌های معجزه‌گر تبدیل شده است. در همه رسانه‌ها از آن به عنوان ماده‌ای فوق‌العاده و نه ماده‌ای هم سطح و هم ردیف دیگر مواد غذایی یاد می‌شود. کار تبلیغات صنعت لبنیات به جایی کشیده که در مدارس برنامه‌هایی برای ترویج مصرف شیر برپا می‌کنند و گاه شیر را هم تراز آب! قرار داده آن را لازمه زندگی می‌دانند.
  کمیسیون بازرگانی دولت فدرال امریکا در
  ۱۹۷۴ شکایتی علیه هیئت مدیره تولیدکنندگان شیر کالیفرنیا و آژانس تبلیغاتی آن‌ها منتشر کرد. در این شکایت ذکر شده بود که شعار «همه به شیر نیاز دارند» بیانگر حقیقت نیست و تبلیغی گمراه کننده و فریبنده محسوب می‌شود. این کمیسیون گفت آن‌ها با بهره‌گیری از چهره‌های مشهور و محبوب مردم، تصویری نادرست و غیرواقعی از ارزش حقیقی شیر ارائه داده‌اند. به سرعت فروشگاه‌های لبنی تابلو‌های خود را چنین تغییر دادند: «در شیر برای هر فرد چیزی یافت می‌شود» البته این عبارت از نظر فنی صحیح است اما باید از خود بپرسیم: «آیا من واقعاً آن چیز را می‌خواهم؟»

   

  یقیناً شیر غذایی کامل است، اما نه برای انسان، بلکه برای گوساله و بچه‌های پستان‌داران، آن هم تا زمانی که دندان در‌نیاورده‌اند. گوساله رشدی سریع دارد. شاخ و سم دارد و جمجمه‌ای کوجک. برعکس انسان رشدی آهسته و جمجمه‌ای وسیع دارد. طول عمر ما با طول عمر گاو متفاوت است. بدون شک این ماده برای بدن انسان در نظر گرفته نشده است. بخصوص که الان که انسان از شیر حیواناتی استفاده می‌کند که خود نیز بیمار هستند.

  نخستین چیزی که درباره شیر می‌توان گفت این است که هیچ حیوان پستانداری در طبیعت بعد از دوران نوزادی شیر مصرف نمی‌کند آن هم شیر جانداران دیگر را. این کار غیر طبیعی را فقط انسان انجام می‌دهد و این می‌تواند ما را به فکر فرو ببرد که آیا خوردن شیر کار درستی است؟
  شیر طبیعی در اصل یک ماده‌ی غذایی خالص و ناب است که برای نوزاد همان حیوان پستاندار بهترین غذاست بر اساس این قائده در انسان تغذیه با شیر مادر باید در حدود یک تا یک و نیم سال اول زندگی مورد استفاده قرار گیرد و پس از آن آنزیم‌های هضم شیر از بدن انسان خارج می‌شود. با این وجود بسیاری از افراد بالغ فکر می‌کنند شیر حیوانی دیگر برای سلامتی‌شان مفید بوده و باید برای ساخت استخوان‌های محکم آن را مصرف کنند.
  در واقع شیری که امروزه ما در دسترس داریم با شیر در حالت طبیعی آن بسیار متفاوت است. بیایید نگاهی به این تفاوت‌ها بیاندازیم:
  ما غذای گوساله‌ها را می‌دزدیم! به همین خاطر وقتی گوساله‌ای بدنیا می‌آید او را بلافاصله از مادر جدا می‌کنند. این عمل مادر را دچار اضطراب و پریشانی می‌کند. و مادر تا مدتها به دنبال گوساله می‌گردد و ناله می‌کند. این شرایط استر‌س‌زا و دلایل بسیار دیگر حیوان را مستعد ابتلاء به بیماری‌های مختلف می‌کند. از اینجا به بعد داروها وارد عمل می‌شوند. پنی‌سیلین و دیگر آنتی‌بیوتیک‌ها، هورمون‌های رشد و… برای جلوگیری از بیماری‌ها و افزایش محصول تجویز می‌شوند و با این کار اولین قدم برای آلودگی شیر برداشته می‌شود. پس از آلودگی حالا نوبت به پاستوریزه کردن شیر می‌رسد تا آن را از وضعیت بد نجات دهند. شیر را در دمای
  ۷۱ تا ۷۶ درجه می‌جوشانند تا میزان میکروب‌های آن کمتر از ۲۰هزار باکتری به ازای هر میلیمتر شیر باشد. این عمل نه تنها همه آنزیم‌های باارزش، مواد مغذی و باکتری‌های مفید شیر را تخریب می‌کند، بلکه ساختمان مولکولی پروتئین شیر را نیز به هم می‌ریزد و بدین ترتیب هضم و گوارش آن را مشکل‌تر ساخته باعث ایجاد عنصری بنام Xanthoine Oxidase شده که گفته می‌شود عامل اصلی تسلب شرایین است.

  علاوه بر نکاتی که ذکر شد شیر بطور کل برای سلامتی مضر است:

  ·شیر بخاطر کلسترول بالا و دیگر چربی‌ها عامل ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی است. کسانی که گیاهخوار کامل (ویگن) هستند میزان چربی و کلسترول خونشان از کسانی که گیاهخوار لبنی یا کسانی که انواع محصولات حیوانی مصرف می‌کنند پایین‌تر است.

  ·هرچقدر بیشتر شیر بخوریم بیشتر دچار کمبود کلسیم می‌شویم. مانند دیگر محصولات حیوانی شیر pH خون را اسیدی می‌کند و نه تنها باعث جذب کلسیم در بدن نمی‌شود بلکه باعث دفع آن از طریق ادرار می‌گردد.

    

  ·دانشمندان دانشگاه هاروارد مطالعاتی بر روی زنان در طول ۱۸ سال انجام دادند و متوجه شدند زنانی که در طول این دوران بیشتر شیر نوشیدند الزاما دارای استخوان‌های محکم‌تر و مقاوم‌تری نشدند.

  ·مصرف شیر با ایجاد بیماری‌های خود ایمنی بدن از جمله دیابت در ارتباط است.

   

  ·کشورهایی که مصرف شیر آن‌ها از دیگر کشورها بالاتر است (مانند کشورهای اروپایی) در مقایسه با کشورهای دیگری که لبنیات کمتری مصرف می‌کنند (مانند کشورهای چین و ژاپن) سرطان پروستات بیشتری دارند. مطالعات روی مردانی که در روز دو لیوان شیر مصرف می‌کردند و مردانی که شیر بسیار کمی می‌نوشیدند نشان داد مصرف شیر مردان را ۳۴درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار می‌دهد.

   

  ·شیر حاوی مقادیر قابل توجهی هورمون رشد برای گوساله‌ی ۳۰۰ کیلویی است که برای بدن ما مناسب نیستند. مطالعات نشان داده هورمونی به نام IGF typ1 در شیر گاو وجود دارد که مستقیما با رشد و گسترش تومورهای سرطانی در ارتباط است. اگر این هورمون را روی یک تومور سرطانی قرار دهند به سرعت شروع به رشد می‌کند.

   

  ·از مدت‌ها پیش مشخص شده که نوشیدن مقادیر خیلی زیاد شیر گاو موجب کمبود آهن و کم‌خونی در نوزادان می‌شود.

   

  ·برمبنای مقاله‌ای که در «American Journal of Clinical Nutrition» در سال ۱۹۷۹ به چاپ رسید آلرژی‌هایی که به واسطه‌ی شیر بوجود می‌آیند محدود به دوران کودکی یا نوزادی نیستند، بلکه در دوران بزرگسالی نیز به تناوب مشاهده می‌شوند. علائمی همچون احتقان بینی، تب یونجه، آسم، درد در گوش میانی، سردرد، سرگیجه، حملات تشنجی، خستگی، احساس کشیدگی یا فشار در بدن، یبوست، اسهال، گاز معده، استفراغ توأم با خونریزی، کاهش اشتها، کولیت، ورم و آلرژی‌های پوستی از این دست هستند. نکته مهم این است که آلرژی‌هایی که توسط شیر به وجود می‌آیند همواره بلافاصله پس از نوشیدن شیر یا خوردن غذاهای حاوی لبنیات مشاهده نمی‌شوند. به همین دلیل است که شیر در ایجاد آلرژی در مظان اتهام قرار نمی‌گیرد.

   

  ·در کسانی که زخم روده دارند، شیر از جمله اولین مواد غذایی مؤثر در ایجاد بیماری یا تشدید آن است.

   

  ·لبنیات موجب تشکیل بلغم در بدن می‌شود. بلغم مسائل زیادی از جمله اضافه وزن، آبریزش بینی، گلودرد، مشکلات سینوسی و سرفه همراه با خلط زیاد به وجود می‌آورد.

   

  ·آنزیم‌های لازم برای شکستن و هضم شیر «رنین» Rennin و «لاکتوز» Lactose هستند که در بیشتر افراد این آنزیم‌ها پس از سه سالگی دیگر وجود ندارند.

   

  ·در تمام انواع شیر عنصری به نام «کازئین» ‌Casein وجود دارد، اما شیر گاو ۳۰۰ برابر بیش از شیر انسان حاوی کازئین است. این مقدار بسیار زیاد برای تقویت استخوان‌های گوساله ضرورت دارد. کازئین در بدن دلمه می‌شود و ماده‌ای متراکم، دشوار هضم و سفت بوجود می‌آورد که با دستگاه هاضمه چهارقسمتی خود حیوان سازگاری دارد. دستگاه گوارش انسان با گاو متفاوت است و به همین دلیل پس از خوردن شیر، این توده کازئین بار زیادی بر دستگاه گوارش او وارد می‌آورد.

   

  ·یک نشریه معتبر پزشکی انگلیس به نام «لنست» The Lancet مقاله‌ای با عنوان «از گاوها حذر کنید» چاپ کرد. این مقاله به شرح چگونگی آلوده بودن یک نمونه شیر پاستوریزه که همچنان حاوی ویروس نوع C گاوی بود، می‌پرداخت. این ویروس نوعی سرطان خون در گوساله به وجود آورده بود. این شیر به گروهی از بچه شامپانزه‌ها داده شد و ۳۳درصد آن‌ها به این بیماری مبتلا شده و مردند. تا پیش از آن سرطان خون هرگز در شامپانزه‌ها مشاهده نشده بود. دکتر «هنری لمون» Henry Lemon از انستیتوی تحقیقات سرطان در دانشگاه نبراسکا متذکر می‌شود که بین سرطان خون در انسان و گاو ارتباطی معنادار وجود دارد.

   دو دانشمند به نام‌های دکتر «برنارد آگرانوف» Bernard Agranoff و دکتر «دیوید گلدبرگ» David Goldberg از دانشگاه میشیگان نیز معتقدند که بیماری ام اس با نوشیدن شیر در ارتباط است. مطالعات آن‌ها حدود ۲۶هزار بیمار مبتلا به ام اس در ایالات متحده و نیز ۲۱ ملیت را دربر می‌گرفت.

   

  ·هورمون‌های زنانه و بسیاری مواد هورمونی دیگر اغلب به گاوها خورانده می‌شوند. در گاوها با دادن «تیروکسین» Thyroxin یا «تیروگلوبولین» Thyroglobulin حجم شیر تا ۳۰درصد افزایش می‌یابد که البته رسوبات آن در شیر باقی می‌ماند.

   

  ·برای جذب کلسیم به شیر ویتامین D اضافه می‌کنند. این کار عاقلانه نیست چرا که بدن در روز نباید بیش از ۴۰۰واحد ویتامین D مصرف کند. ویتامین ‌D اضافه شده به شیر در مقادیر زیاد موجب کاهش منیزیوم در ماهیچه‌های قلب و در نتیجه موجب ضربان سریع یا لرزش قلب می‌شود. همچنین سختی استخوان‌ها، ایجاد رسوبات کلسیم در کلیه و عقب‌ماندگی ذهنی شدید هنگام تولد، همگی ناشی از مصرف ویتامین ‌D با دوز بسیار بالا گزارش شده‌اند.

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 22 مهر 1394

   

  اولین و مهمترین مرحله ی درمان برای دفع سنگ کلیه و مثانه ،

   رفع یبوست است .

  متاسفانه پزشکی امروز هیچ اهمیتی به این موضوع نمیدهد . برای مشخص شدن این مطلب به

  این موضوع توجه کنید که افرادی که سنگ خود را دفع میکنند در زمانی بوده است که گوارش

   آنها منظم شده و در حالت سیری و یبوست نبوده اند . اگر فردی روزانه حداقل دوبار اجابت

  مزاج نداشته باشد بیماری او به خوبی درمان نمیشود . شخص باید در هر لحظه که دفع به او

   دست داد این حالت را به عقب نیندازد.

   تخلیه ی کامل زمانی است که آخرین مدفوع آبکی شکل باشد .

  *همیشه باید معده کمی خالی باشد .

  *با حمام رفتن و مالش در حد اعتدال میتوان در دفع سنگ کمک نمود

  *محل کلیه ها – کمر و شکم از سرما حفظ شود . مثانه باید گرمتر از کلیه ها باشد.

  *از غذاهایی که خون کثیف ایجاد میکند پرهیز شود : (عدس-گوشت گاو – گوساله-

  نان سفید-برنج  زیاد-گوجه-پاچه-ماهی شور-شیرینی زیاد-قهوه-فلفل-اسفناج-

  غذای مانده و کنسرو شده-ترشی- چغندر-پنیر و...)

  *در طب سنتی(گیاهی) داروهای فراوانی برای دفع سنگ کلیه وجود دارد . اما مهمترین نکته آن است که داروها با توجه به مزاج افراد داده شود .

  *در افرادی که طبع گرم دارند ( تخم خیار- تخم خیارچنبر-تخم کدو و...) بسیار مفید است

  *در افرادی که طبع سرد دارند (تخم خربزه-تخم شوید – و....) بسیار موثر می باشد

  در زیر به چند نسخه ی اساسی اشاره میکنم که شاید

   از سنگ شکن قوی تر باشد ) :

   

  1- پوست درونی سنگدان مرغ رسمی ( ابن پوسته را تمیز کرده ، خشک کنید . یک گرم از آن را بعد از صرف نهار و شام میل کنید )

  2-آب ترب و آب شلغم در درمان سنگ کلیه و مثانه معجزه میکند .

  3-پوست نازک خربزه  ( این پوست نازک را خشک کرده ، آسیاب کنید و با عسل مخلوط کنید ) به صورت حب در آورده 10 تا 20 عدد میل شود

   4-کلم قمری و به ویژه ریشه ی آن سوزانده شود و خاکستر آن با عسل ترکیب کرده ، روزی چند حب خورده شود .

  ((( بوعلی سینا در کتاب قانون مینویسد : سنگ کلیه ای که دفع میشود ، اگر به همان مریض بخورانند ، سنگهای دیگر را میریزاند  )))

   

  عمق فاجعه در کجاست ؟ :

   

  متاسفانه در پزشکی امروز به افرادی که دارای سنگ کلیه و مثانه هستند توصیه به

  نوشیدن فراوان مایعات میشود . درحالی که اگر مصرف مایعات در زمان خاصی نباشد

  باعث تشدید بیماری میگردد .

  افرادی که میلی به آب ندارند و افراد بلغمی مزاج نباید برای رفع سنگ کلیه آب فراوان

   مصرف کنند . این کار باعث ایجاد سنگ های جدیدی میشود .

  اوقات ممنوعه ی نوشیدن مایعات :

  1-*آشامیدن مایعات با شکم خالی ( ناشتا)

  2- *آشامیدن مایعات همراه غذا و بلافاصله بعداز غذا

  3-*مایعات بعد از فعالیت جسمانی زیاد

  4-*آشامیدن مایعات بعد از رابطه ی جنسی و بعد از احتلام، بخصوص اگرمایعات سرد باشد)

  5- *آشامیدن مایعات بعد از حمام (بخصوص در هوای گرم و با شکم خالی)

  6- *بعد از خوردن مسهل

  7- *بین خواب و بعد از خواب

  8- *آشامیدن مایعات گرم بعد از غذای شور

  9- *آشامیدن مایعات سرد بعد از غذای شیرین و ترش

  10-* مایعات بعد از خوردن میوه ( مخصوصا میوه های آب دار)

  معجون سنگ شکن کلیه و مثانه

  معجون سنگ شکن کلیه و مثانه :

  ۱-سنگ شکن قوی

  ۲-ضد عفونت مجاری ادرار

  ۳- ضد سوزش ادرار

  ۴- تکرر ادرار

  ۵ – ضد کیست کلیه

  ۶ – تنظیم فشار و قند خون

  ۷- جلوگیری از ایجاد شدن سنگ جدید ( بسیار مفید برای افرادی

  که کلیه ی سنگ ساز دارند)

  ------------------------------------------------------------

  معجون سنگ شکن کلیه ، در دو نوع بسته بندی کوچک و

   بزرگ  قابل ارائه به هموطنان میباشد .

  این معجون شامل :

  معجون سنگ شکن کلیه و مثانه

  +

  معجون حرکت دهنده ی سنگ

  +

  معجون پاکسازی دستگاه گوارش

 • نظرات() 
 • دوشنبه 20 مهر 1394

   

  کلیات برجام به تصویب مجلس رسید_ تهدید دکتر صالحی و دکتر ظریف به مرگ!!

  نویسنده: پاپیون روزنامه نگار آنلاین   طبقه بندی: سیاست روز/Politic،  پیشخون/مطبوعات کشور__NEWS، 

   

  در جریان بررسی کلیات طرح مربوط به نحوه اجرای برجام،  دکتر صالحی به نمایندگی از دولت پشت تریبون حاضر شد و گفت: مذاکرات در چارچوب انجام شده تا امروز سکوت کردم؛ اما چند روز پیش برای من در تلویزیون آرزوی مرگ کردند.

   


   
  دکتر صالحی گفت: برادر عزیزی در مجلس اینجا آمد و خیلی عجیب با قسم جلاله می‌گوید: سیمان روی تو می‌ریزیم و تو را می‌کشیم. آیا این نحوه صحبت برای کسانی است که می‌خواهند خدمت به نظام بکنند و بگویند سیمان روی شما می‌ریزیم و در قلب راکتور اراک دفنتان می‌کنیم؟

  صالحی در گفته های خود، اشاره ای به فردی که این جمله را به وی گفته بود، نکرد؛ اما یکی از نمایندگان مجلس که در نزدیکی وی بود نام فردی را که این جمله را گفته بود، فاش کرد.

  کمال الدین پیرموذن در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: امروز در جلسه علنی، قبل از اینکه صالحی نطق خود را شروع کند، یکی از نمایندگان مجلس به پیش وی رفت و با وی صحبت کرد؛ اما متأسفانه بعد از اندکی این نماینده کنترل خود را از دست داد و رئیس سازمان انرژی اتمی کشور را تهدید به قتل کرد.

  این نماینده گفت: همان طور که صالحی در گفته های خود عنوان داشت، نماینده ای که وی را تهدید کرده آقای حسینیان بود. این نماینده پیش آقای صالحی رفت و با کمال تأسف گفت: اگر برجام به فرجام برسد، تو را می‌کشیم و سیمان رویت می‌ریزیم.

   

   

  وی ادامه داد: بنده پیش آقای صالحی رفتم. آقای صالحی عصبانی بود و به بنده گفت: من بیدی نیستم که با این بادها بلرزم و از هیچ کس واهمه ای ندارم. ایشان گفت، حسینیان او را تهدید کرده و می‌خواهد روشنگری کند و در نطق خود نیز این موضوع را با صراحت بیان کرد.

  پیرموذن با بیان اینکه صالحی تا انتهای جلسه علنی مورد تهدید برخی از نمایندگان قرار گرفت، گفت: بیشترین تهدید و شلوغی از سوی حسینیان بود که بعد از روشنگری آقای صالحی، برخی از نمایندگان به خصوص نبویان و زارع زاده با تجمع جلوی تریبون، فریاد می‌کشیدند که بنده به همراه جلالی و فتاحی برای مراقبت از صالحی کنار او ایستاده بودیم.

  پیر موذن در پایان گفت: به جز روح الله حسینیان، دخیل عباس زارع زاده نیز بی احترامی زیادی به صالحی کرد و در حین سخنرانی رئیس سازمان انرژی اتمی، بارها وی را تهدید به قتل کرد، البته من و آقای جلالی، نزدیک ایشان ایستاده و مراقب بودیم تا آسیبی به وی نرسد.

   

  در همین حال، کمال الدین پیرمؤذن نماینده اردبیل نیز از تهدید شدن محمدجواد ظریف، وزیر خارجه در صحن مجلس خبر داده و گفت که «صالحی را تهدید به مرگ و ظریف را تهدید به اعدام کردند

  آقای پیرمؤذن در پاسخ به این پرسش که کدام نمایندگان ظریف را تهدید کردند، گفت: «حسینیان، رسایی و پایداری‌ها

  مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز تأیید کرده‌است که تهدید به مرگ در مجلس، شامل محمدجواد ظریف هم شده است.

  آقای انصاری به ایرنا گفته است که «فکر می‌کنیم آقایان ظریف و ضالحی از این حرف‌ها زیاد شنیده‌اند و ما نیز آنها را جدی نمی‌گیریم».

   

 • نظرات() 
 • جمعه 17 مهر 1394

   

  چاقی و اضافه وزن مسلماً با فشارخون بالا ارتباط دارد. شیوع فشار خون بالا در افراد جوان و چاق دو برابر و در افراد مسن و چاق 50 درصد بیشتر از افراد دارای وزن طبیعی است. در مردان به ازای هر 10 درصد افزایش وزن، فشار خون 6/6 میلیمترجیوه بالاتر می‌رود.

  اكثر افراد مبتلا به پُرفشاری علایمی ‌ندارند، اما این مشكل می‌تواند سبب آسیب حاد یا مزمن به بخش‌های مختلف بدن شود. در مغز این مشكل به مویرگ‌های خونی آسیب می‌رساند، در نتیجه سكته مغزی  بروز می‌كند. در چشم‌ها، پرفشاری سبب آسیب به مویرگ‌های خونی و بروز اختلال بینایی  و در كلیه‌ها نیز سبب نارسایی كلیه  می‌شود. ممكن است علایمی‌‌ از قبیل سردرد، دردهای قفسه سینه و تنگی نفس نیز بروز كند.

  مواردی از پُرفشاری كه در حد مرزی هستند، اغلب بدون درمان باقی می‌مانند. درمان غیردارویی شامل: ‌كاهش نمك  در رژیم غذایی، ترك سیگار،  انجام ورزش منظم و استفاده از روش‌های شل‌كردن عضلات است. داروهای ضد فشارخون نیز ممكن است تجویز شوند.

   

  چه غذاهایی مفید هستند ؟

   

  مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم  در بهبود فشار خون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم  و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

  ـ موز ، زردآلو ، پرتقال ، انجیر ، گریپ‌فروت، هلو، انگور  و  آلو  میوه‌هایی سرشار از پتاسیم هستند و سیب‌زمینی، سیر، کلم بروكلی  ، كدو سبز، قارچ  و گوجه‌فرنگی و سبزی‌ها سرشار از پتاسیم هستند. حبوبات نیز از این نظر غنی‌اند. منابع منیزیم شامل جوانه گندم  برشته ، بادام زمینی، سیب زمینی،  اسفناج، شیر، نان سبوس دار و مرغ است. منابع غذایی کلسیم شامل شیر و لبنیات  و ماهی  است.

  میوه‌ها و سبزی‌ها دارای مقدار كم ‌سدیم هستند و باید به وفور مصرف شوند. در مطالعات مقایسه‌ای میان گیاه‌خواران  با افراد غیرگیاهخوار، مشاهده شده است كه متوسط فشارخون گیاهخواران كمتر است. یكی از علل این تفاوت را دریافت بیشتر پتاسیم در گیاهخواران دانسته‌اند.

   مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم در بهبود فشار خون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

  ـ مركبات، توت‌ها و سبزی‌های دارای برگ سبز، ‌منابع غنی ویتامین C  هستند . دریافت كم این ویتامین باعث پرفشاری می شود. مصرف مكمل ویتامین C درافراد دچار پُرفشاری و همچنین افراد سالم سبب كاهش فشارخون می‌شود.

  ـ گوشت و مرغ طبخ شده بدون نمك برای افراد دچار پُرفشاری توصیه می‌شود. برای معطركردن گوشت می‌توان از سبزی های معطر،  ادویه‌ها  و میوه‌ها استفاده كرد. به عنوان مثال برای گوشت گوسفند از مرزنگوش و مریم گلی، برای مرغ از شوید و ترخون و برای جگر از پرتقال می‌توان استفاده كرد.

  ـ ماهی تازه، ‌منجمد یا كنسروشده ی بدون آب نمك ، خوب هستند. می‌توان ماهی را با برگ‌بو، شوید، فلفل قرمز و سیاه، ادویه‌ها، مركبات،  سس‌های خانگی بدون نمك و سایر سبزی‌ها معطر كرد. ماهی‌های حاوی اسیدهای چرب مفید از قبیل حلوا، قزل‌آلا و قباد چندین بار در هفته توصیه می‌شوند.

  ـ‌ سبزی‌های ریشه‌ای از قبیل سیب‌زمینی، همچنین برنج، ماكارونی، رشته‌ها و حلیم‌ بدون نمك و همچنین مواد نشاسته‌ای دارای سدیم كم هستند و می‌توان به عنوان پایه‌ای برای وعده غذایی از آنها استفاده كرد.

  ـ دانه كنجد  و سبزی‌های برگ سبز، منابع كم سدیم و تامین كننده كلسیم هستند.

  ـ  سیر  نیز به كاهش فشارخون كمك می‌كند.

   

  از چه غذاهایی باید پرهیز كرد؟

   

  ـ از سوسیس، كالباس، كنسرو گوشت، برگرها و سایر فرآورده‌های گوشتی به علت دارا بودن مقادیر بالای سدیم باید پرهیز كرد. سبزی‌های كنسروشده در آب نمك، زیتون شور، چیپس و سایر تنقلات شور نیز نباید مصرف شوند.

  ـ ماهی دودی یا كنسروشده و تن ماهی سرشار از سدیم هستند.

  ـ سس‌ها، ‌سوپ‌ها، قرص‌های گوشت، كنسرو لوبیا و سایر غذاهای آماده مصرف می‌تواند سبب تشدید بیماری شود.

  افراد دچار فشار خون بالا سوسیس، كالباس، كنسرو گوشت، برگرها ، سبزی‌های كنسروشده در آب نمك، زیتون شور، چیپس و سایر تنقلات شور را نباید مصرف کنند.

  ـ مصرف الكل با فشار خون بالا ارتباط داشته و می‌تواند سبب تشدید بیماری شود.

  ـ در طبخ به جای كره و روغن نباتی جامد بهتر است از روغن زیتون، ذرت،  سویا و كانولا استفاده كرد.

  ـ مواد حاوی كافئین از قبیل قهوه ، چای ، نوشابه‌های كولا  و شكلات، سبب افزایش فشارخون می‌شوند و باید در حد اعتدال مصرف شوند.

   

  چند نكته :

  ـ كاهش وزن و حفظ وزن طبیعی از اركان اساسی هر برنامه طراحی شده جهت مقابله با پرفشاری هستند.

  ـ نیاز روزانه یك فرد بزرگسال به نمك یك دهم قاشق چایخوری است. مقادیر بیشتر نمك فقط در شرایط آب و هوایی گرم و یا در طول شیردهی  لازم است. در این موارد یك قاشق چای خوری نمك كافی خواهد بود.

  ـ برای كاهش فشارخون پیاده روی سریع 30 تا 45 دقیقه در روز و 3 تا 5 بار در هفته توصیه می شود.

  ـ مصرف سیگار  سبب تشدید پرفشاری می شود، بنابراین توصیه به ترك سیگار می‌شود.

   

   

 • نظرات() 
 • جمعه 17 مهر 1394

  با حضور سفیران کشورهای حاشیه خزر فعال‌سازی کریدورهای شمال‌ ـ‌ جنوب و چین‌ ـ اکتائو‌ ـ قزاقستان‌ ـ‌ انزلی بررسی می‌شود.

  مدیر عامل منطقه آزاد انزلی از حضور سفرای کشورهای حاشیه خزر در این منطقه خبر داد و گفت: با حضور سفیران کشورهای حاشیه خزر فعال‌سازی کریدورهای شمال‌ ـ‌ جنوب و چین‌ ـ اکتائو‌ ـ قزاقستان‌ ـ‌ انزلی بررسی می‌شود.

  به گزارش مارین تایمز، رضا مسرور در نشست منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه این منطقه میزبان سفرای کشورهای حاشیه خزر است، اظهار کرد: امروز ساز و کارهای فعال‌سازی کریدورهای شمال‌ ـ جنوب و چین‌ ـ‌ اکتائو‌ ـ قزاقستان‌ ـ انزلی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  وی از برگزاری نشست تخصصی با حضور معاون آسیا و اقیانوسیه و رئیس دبیرخانه خزر وزارت امور خارجه در منطقه آزاد انزلی خبر داد و گفت: در این نشست تخصصی توسعه همکاری‌های منطقه آزاد انزلی با کشورهای حاشیه دریای خزر مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.

  مدیر عامل منطقه آزاد انزلی توسعه همکاری‌های اقتصادی کشورهای حاشیه خزر را از جمله اهداف برگزاری نشست با سفرای آنها عنوان کرد.

  وی با اشاره به اهمیت فعال‌سازی کریدورهای مذکور خاطرنشان کرد: برای عملیاتی کردن کریدور جدید امسال پانزدهمین اجلاس بین‌المللی اتاق‌های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر به میزبانی منطقه آزاد انزلی برگزار و تفاهمنامه با منطقه ویژه اقتصادی و بندر اکتائو قزاقستان منعقد شد.

  بازدید از واحدهای صنعتی و فاز تجارت و گردشگری منطقه آزاد انزلی و ... از جمله برنامه‌های سفرای کشورهای حاشیه خزر است.

   

 • نظرات() 
  • تعداد صفحات :3
  • 1  
  • 2  
  • 3  

  آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic