سایت استاد ناصری

شنبه 30 آبان 1394

تیر  |  متین‌دفتری از نخست‌وزیری برکنار شد


تاریخ ایرانی: در روز
۴ تیر ۱۳۱۹ احمد متین دفتری، توسط رضاشاه از نخست‌وزیری برکنار و به بازداشتگاه شهربانی منتقل شد.

 

احمد متین دفتری جوان‌‌ترین نخست‌وزیر رضاشاه بود. وی همزمان با فعالیت در مشاغل اصلی، مشاغل فرعی دیگری همچون ریاست دبیرخانه جامعه ملل در ایران، رئیس جمعیت طرفداران ملل متحد، نماینده سازمان بین‌المللی حقوق بشر در ایران، عضو فرهنگستان ایران، عضو دائمی دیوان بین‌المللی لاهه، رئیس شورای عالی بین‌المجالس و چندین شغل و عنوان جنبی دیگر را برعهده داشت.

 

احمد متین دفتری در شعبان ۱۳۱۴ هجری قمری برابر با بهمن ۱۲۷۵ هجری شمسی در تهران متولد شد. در کودکی به تقاضای جدش میرزا حسین‌خان وزیر دفتر و از طرف مظفرالدین شاه ملقب به اعتضاد خاقان شد و شغل لشکرنویسی فوج‌های دماوند و فیروزکوه و آتریاد پیاده سیستان و فوج منطقه تبریز ارثاً به او واگذار شد. پس از چندی نیز متین‌الدوله لقب گرفت. وی در این مورد می‌گوید: «وقتی که من [آموختن] الفبا را شروع کردم، دارای لقب و منصب بالنسبه مهمی بودم که عبارت بود از لشکرنویسی فوج‌های دماوند و فیروزکوه و پیاده سیستان و مظفر تبریز که قبلاً شغل پدرم بوده و پس از آنکه آن مرحوم از لشکرنویسی به مقام مستوفی ارتقاء یافت، به فرمان مظفرالدین شاه با عنوان "جناب" ارثاً به من رسیده بود...»

 

احمد متین دفتری تحصیلات ابتدایی را به شیوه مرسوم آن ایام در مکتب‌خانه آغاز کرد و پس از آموختن خواندن و نوشتن به مدرسه «ایران و آلمان» - که با هزینه دولت آلمان تأسیس شده بود - رفت و در آنجا به فراگیری دروس به شیوه جدید اشتغال ورزید. وی مدت هشت سال در این مدرسه مشغول تحصیل بود و زبان‌های آلمانی، فرانسه و انگلیسی را فرا گرفت و زبان عربی و درس‌های اسلامی را در محضر شیخ محمد عبده آموخت. آنگاه به استخدام دولت درآمد و همانند اکثر فرزندان اشراف و رجال آن ایام در وزارت خارجه به کار پرداخت. البته پدرش دوست داشت که او پزشک شود، خودش هم به این حرفه علاقه‌مند بود، اما به دلایلی نتوانست این هدف را دنبال کند. وی عمده‌ترین دلیل این ناکامی را آغاز جنگ جهانی اول معرفی می‌کند و می‌نویسد: «پس از فراغت از دوره متوسطه بنا بود در آلمان تحصیلات دانشگاهی را شروع نمایم. دو بورس [هم] به من تکلیف شده بود. یکی را کارخانه‌های آلمانی می‌دادند که من «شیمیست» بشوم و دیگری برای ایران‌شناسی. یعنی به اصطلاح مستشرق شدن در رشته زبان ایران باستان و ادبیات فارسی. تقریباً‌‌‌‌ همان تحصیلاتی که استاد پورداوود در آلمان کرده‌اند. اما پدرم که از خدمت دولت حقا سرخورده بود، میل داشت من طبیب بشوم و به همین مناسبت در مقدمات علم طب، به خصوص در شیمی زحمت کشیده بودم، لیکن با اشتعال نائره جنگ جهانی اول، همه این نقشه‌ها سوخت و من مجبور شدم راه دیگری را بپیمایم...»

 

او همزمان به فعالیت مطبوعاتی روی آورد و در روزنامه «عصر طلایی» مسئولیت ترجمه اخبار انگلیسی را برعهده گرفت. وی در همین ایام یک دوره کامل فقه و اصول و ادبیات عرب را در محضر آیت‌الله سیداسدالله خارقانی - که از روحانیون باسواد و مسلط به آرا و نظریات اندیشمندان جدید و روز بود - گذراند. احمد متین دفتری در مورد شروع فعالیتش در وزارت امور خارجه می‌گوید: «... راه منحصر در آن روزگار استخدام دولت بود. [من] به «کاریر» موروثی خود، یعنی خدمت در مالیه چندان رغبت نداشتم. تصمیم گرفتم وارد وزارت امور خارجه و به اصطلاح دیپلمات بشوم. اما درب این وزارتخانه به روی اشخاصی که مدرسه علوم سیاسی تهران را طی نکرده بودند... به آسانی باز نمی‌شد... تا اینکه مرحوم حاج محتشم‌السلطنه وزیر امور خارجه شدند و به بی‌تکلیفی من خاتمه دادند و در اداره‌ای که در آن زمان موسوم به اداره تحریرات روس بود مشغول کار شدم. ابتدا به عنوان «استاژ» یعنی کارآموز و خدمت مجانی که دو سال طول کشید.... ضمناً برای اینکه نقایص خود را در معلومات ایرانی به اصطلاح آن زمان در عربیت رفع کرده باشم، عربی و فقه و اصول[را] نزد بعضی علما از جمله مرحوم آقا سیداسدالله خارقانی که ملای روشنفکری بود، تحصیل می‌کردم...»

 

متین دفتری پس از پایان گرفتن جنگ جهانی اول، هنگامی که عموی پدرش دکتر محمد مصدق و نظام‌السلطنه مافی و نصرت‌الدوله فیروز و ذکاءالدوله غفاری نشریه‌ای با نام «مجله علمی» ایجاد کردند و مدتی آن را انتشار دادند، به آنان پیوست و از نخستین شماره تا پایان حیات این نشریه با آن همکاری داشت: «برای بعضی از روزنامه‌های آن زمان از جمله روزنامه «عصر جدید» متعلق به متین‌السلطنه ثقفی اخبار رویتر را که به زبان انگلیسی منتشر می‌شد، ترجمه می‌کردم و بعد هم مقاله می‌نوشتم. در آن اوان مجله‌ای به نام «مجله علمی» تأسیس شده بود، از طرف یک عده رجال تحصیل کرده تازه رسیده از اروپا مانند مصدق‌السلطنه (آقای دکتر مصدق) و نصرت‌الدوله (پرنس فیروز) و ذکاءالملک غفاری و نظام‌السلطنه مافی که بسیار آبرومند بود و متأسفانه دیگ شرکت نجوشید و بیش از یکی دو سال دوام نکرد. در آن مجله از من چندین مقاله منتشر شد که بالنتیجه نامم را جزء هم‌قلمان رسمی مجله در همه شماره‌های آن درج می‌کردند...»

 

با تأسیس مدرسه حقوق در ۱۲۹۷ توسط فیروز میرزا نصرت‌الدوله در تهران، متین دفتری وارد مدرسه حقوق شد و در ۱۳۰۰ از آن فارغ‌التحصیل شد. در آن موقع که بعد از کودتای ۱۲۹۹ بود، مصدق‌السلطنه که به سمت والی آذربایجان تعیین شده بود، نوه برادرش متین‌الدوله یا متین دفتری را به سمت نماینده خود در تهران تعیین کرد. آشنایی متین دفتری با رضاخان از همین زمان آغاز شد و متین دفتری که در آن زمان، جوانی ۲۵ ساله بود، ضمن بردن پیغام‌‌ها و تلگراف‌های رمزی دکتر مصدق و حبیب‌الله‌خان شیبانی فرمانده لشکر آذربایجان برای رضاخان و تهیه جواب تلگراف‌های با رمز والی آذربایجان، توجه سردار سپه را به خود جلب کرد.

 

متین دفتری در اوایل فعالیت‌های سیاسی علی‌اکبر داور به حزب او پیوست و در روزنامه «مرد امروز» داور هم مقالاتی می‌‌نوشت. پس از آنکه داور در اوایل سلطنت شاه، وزیر عدلیه شد، متین دفتری را هم به وزارت عدلیه برد. او کار ترجمه قوانین کشورهای اروپایی را انجام داد و به پاداش این خدمت جهت انجام مأموریتی از طرف دولت به دفتر جامعه ملل در ژنو رفت و ضمن خدمت دکترای خود را اخذ کرد. وی از حامیان دولت رضاخان بوده و حتی در خارج از کشور نیز این وظیفه را دنبال می‌‌کرد؛ از جمله گزارشاتی راجع به مذاکراتش با مسئولین وزارت خارجه آلمان جهت جلوگیری از انتشار روزنامه پیکار در برلن و تعقیب و محاکمه عاملین انتشار این روزنامه که ظاهراً مطالبی ضد سلطنت می‌‌نوشت، موجود است.

 

در سال ۱۳۱۰ به معاونت وزارت عدلیه معرفی شد. در همین زمان تیمورتاش وزیر دربار مغضوب رضاشاه شد و متین دفتری او را محاکمه کرد و رضایت رضاشاه را جلب کرد. متین دفتری در این دوران با دختر دکتر مصدق که دختر عموی پدرش محسوب می‌‌شد، ازدواج کرد و به این ترتیب علاوه بر نسبت فامیلی از سوی پدر، داماد او هم شد. البته دکتر مصدق در این زمان مغضوب بود و در ملک احمدآباد زندگی می‌کرد و ازدواج متین دفتری با دختر او از نظر سیاسی نقطه مثبتی برای او به شمار نمی‌رفت. وی در مهرماه ۱۳۱۵ در کابینه محمود جم به وزارت دادگستری رسید و قریب سه سال تا احراز مقام نخست‌وزیری این سمت را به عهده داشت. از وقایع مهم این دوره می‌توان به دستگیری و محاکمه ۵۳ نفر حزب کمونیست به دست او نام برد.

 

مهم‌ترین نقش متین دفتری در دوران وزارت دادگستری تفسیر اصل ۳۷ متمم قانون اساسی برای رفع اشکال ازدواج ولیعهد با فوزیه خواهر ملک فاروق بود، زیرا به موجب این اصل متمم قانون اساسی می‌بایست مادر ولیعهد، ایرانی‌الاصل باشد و وصلت محمدرضا پهلوی با یک دوشیزه مصری از لحاظ ولیعهد آینده ایران منع قانونی داشت، اما متین دفتری چاره کار را پیدا کرد و با تقدیم ماده واحده‌ای به مجلس با استفاده از اصلی که حق تفسیر قانون اساسی را به مجلس شورای ملی می‌داد، این مانع را از میان برداشت. سرانجام در ۱۴ آبان ۱۳۱۷ لایحه‌ای در تفسیر اصل متمم قانون اساسی تقدیم مجلس شد که به موجب فرمان پادشاه، به فوزیه صفت ایرانی اعطا شد. متین دفتری در خاطرات خود تأکید می‌کند که نقش وی در تهیه مقدمات ازدواج ولیعهد با فوزیه و کارگردانی هیاتی که برای انجام مراسم عقد و عروسی به قاهره رفته بود، از جمله عوامل مؤثر در انتخاب او به نخست‌وزیری بوده است. در جریان کشف حجاب نیز متین دفتری از جمله مهره‌های رضاشاه در اجرای فرامینش بود.

 

از دیگر فعالیت‌های متین دفتری می‌توان به ایجاد سازمان پرورش افکار نام برد. این سازمان از مهم‌ترین سازمان‌های فرهنگی متمرکز در دوره رضاشاه بود که متین دفتری بنیانگذار آن بود. اساسنامه این سازمان در جلسه ۱۲ دی ۱۳۱۷ به تصویب هیات وزیران رسید. با تصویب این سازمان، روزنامه‌های وابسته به دربار با استقبال از این امر، تشکیل سازمان پرورش افکار را به مثابه آغاز نهضتی جدید در کشور قلمداد کردند. اهداف این سازمان در ادامه‌ سیاست‌های حکومت رضاشاه بود. این سازمان دارای شش کمیسیون بود.

 

بعد از شروع جنگ جهانی دوم، ایران که بی‌طرفی خود را اعلام کرده بود، عملاً با انتخاب متین دفتری که به ژرمانوفیلی شهرت داشت، خود را طرفدار آلمان نشان داد. در سوم آبان ۱۳۱۸ (۲۵ اکتبر ۱۹۳۹) محمود جم از مقام نخست‌وزیری برکنار و احمد متین دفتری وزیر دادگستری کابینه به نخست‌وزیری منصوب شد. علت این تغییر ظاهراً ارتباط نزدیک متین دفتری با آلمانی‌ها بود و رضاشاه که از پیروزی‌های نظامی هیتلر در آغاز جنگ جهانی دوم به وجد آمده بود و می‌خواست با آلمانی‌ها روابط نزدیک‌تری برقرار کند، با انتخاب یک نخست‌وزیر طرفدار آلمان راه دوستی و اتحاد با آلمان را هموار‌تر ساخت. متین دفتری سابقه منشی‌گری سفارت آلمان را داشت. روابط ایران و آلمان از آغاز زمامداری هیتلر در حال گسترش بود و بسیاری از پروژه‌های عمرانی و صنعتی در ایران به وسیله مهندسین و کار‌شناسان آلمانی اجرا می‌‌شد. رضاشاه به علت بغضی که از انگلیسی‌ها و روس‌ها داشت به آلمانی‌ها متمایل شده بود و بعد از انعقاد پیمان دوستی و اتحاد بین هیتلر و استالین و تقسیم لهستان بین آلمان و شوروی نیز، برای جلوگیری از سازش پنهان بین آن‌ها درباره ایران، بیشتر به آلمان نزدیک شد.

 

متین دفتری در دوران تصدی پست حساس نخست‌وزیری و در آن شرایط حساس و تاریخ‌ساز چند اقدام مهم در پیشبرد اهدافش انجام داد. اول آنکه او سعی می‌کرد ایران را به نوعی در این معرکه جنگ وارد نماید و البته به نفع انگلیس و بر ضد آلمان، اما بر عکس آن را تبلیغ کند و شرکت موثر در دادن اجازه عبور کاملاً محرمانه به هواپیمای اکتشافی متفقین، از فراز ایران (بدون اطلاع رضاشاه، تحت پوشش باشگاه هواپیمایی کشوری و به نام هواپیماهای این باشگاه) به منظور رفتن به آذربایجان شوروی برای شناسایی و عکس برداری تأسیسات نفتی باکو و تهیه مقدمات اجرای نقشه بمباران آن تأسیسات از طریق ایران. به هر حال متین دفتری توانست قسمتی از اهداف خویش را در این موارد عملی سازد اما همین اهداف موجب برکناری وی از مسند نخست‌وزیری گردید و این اتفاق تعجب اکثر مورخین را نیز برانگیخت، به علت شهرتی که وی در طرفداری تعصب‌آمیز از آلمان داشته است و این حرکت را به عنوان شکستی برای دولت تلقی کردند.

 

رضاشاه پس از آگاهی از عبور غیرمجاز هواپیماهای شناسایی انگلیسی از فراز ایران، بلافاصله قرارداد وام پنج میلیون پوندی که با دولت انگلیس منعقد ساخته بودند را لغو کرد ولی با وجود این اطمینان که احمد متین دفتری از آن پرواز‌ها اطلاع داشته و نیز اینکه وی دیگر مورد حمایت دولت آلمان نیست، باز هم تا حدود یک هفته هیچ گونه اقدامی بر ضد او به عمل نیاورد اما در تمام این مدت کارآگاهان شهربانی به انجام تحقیقات و جمع‌آوری اطلاعات در مورد این موضوع اشتغال داشته‌اند و مرتباً نتایج حاصله توسط شهربانی به اطلاع رضاشاه می‌رسید. تا اینکه در صبح روز چهارم تیرماه ۱۳۱۹، رضاشاه در حالی که به شدت عصبانی و برافروخته بوده است، احمد متین دفتری و علی‌اصغر حکمت (وزیر کشور) را احضار می‌کند. از آنچه در آن روز بین این سه نفر گذشت کسی اطلاع ندارد ولی در پایان آن جلسه که با توجه به شناختی که از شخصیت رضاشاه موجود می‌باشد، به احتمال قوی با فریاد و فحش و شاید هم با کتک توأم بوده است. رضاشاه دستور اخراج این دو تن را می‌دهد که در نوع خودش بی‌سابقه بود و دستور می‌دهد در خانه‌هایشان تحت نظر و بازداشت قرار گیرند.

 

این چنین بود که حضور متین دفتری در کابینه بیش از هشت ماه به طول نیانجامید و در شب چهارم تیرماه ۱۳۱۹ مغضوب رضاشاه و از کار برکنار شد و به دستور رضاشاه و توسط سرپاس مختار به شهربانی برده شد. فردای آن روز به دستور رضاشاه، دکتر مصدق پدر زن دکتر متین دفتری بازداشت و به زندان شهربانی منتقل شد و پس از یازده روز به بیرجند تبعید گردید. متین دفتری چندی در زندان باقی ماند، سپس به منزل خود انتقال یافت و تحت نظر قرار گرفت. وی پس از برکناری فقط به تدریس در دانشگاه مشغول بود.

 

بعد از متین دفتری حسنعلی منصور به جای وی نخست‌وزیر شد و وزارت پیشه و هنر را نیز خود برعهده داشت. بعد از شهریور ۱۳۲۰ متین دفتری در پناه دکتر مصدق وارد فعالیت‌های سیاسی شد و کاندیدای نمایندگی مجلس از تهران شد، اما قبل از انتخابات به جرم طرفداری از آلمان توسط متفقین دستگیر شد. یک سال تحت نظر انگلیسی‌ها و یک سال تحت نظر روس‌ها بود، اما بعد از جنگ جهانی دوم آزاد شد. دکتر مصدق نیز در این زمان که در دولت فروغی جزو زندانیان سیاسی بود، آزاد شده بود.

 

بعد از اینکه در ۱۳۲۴ مجلس چهاردهم، قوام‌السلطنه به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد، قوام می‌خواست که متین دفتری را به سمت وزیر مشاور به شاه معرفی کند؛ اما فراکسیون حزب توده در مجلس به مخالفت پرداختند و سرانجام قوام ناچار شد هنگام معرفی وزیران به مجلس او را همراه نبرد که متین دفتری از همین جا کینه قوام را به دل گرفت. در آغاز فعالیت‌های انتخاباتی دوره چهاردهم که دکتر متین دفتری خود را از تهران کاندیدا کرده بود، دانشجویان دانشگاه تهران در خیابان‌های تهران علیه او تظاهرات راه انداخته و وی را از عمال دیکتاتوری رضاخان معرفی کرده و شعارهایی چون «شریک جرم قاتلان مبارزان ایران»، «ستایشگر رژیم دیکتاتوری» و... علیه وی سر دادند که همین تظاهرات سبب شکست وی در انتخابات دوره چهاردهم گردید.

 

در انتخابات دوره پانزدهم با وجودی که سرلشکر رزم‌آرا رئیس ستاد و ارتش و قوام‌السلطنه نخست‌وزیر و رهبر حزب دموکرات با انتخاب متین دفتری مخالف بودند، وی از حوزه مشکین‌شهر به نمایندگی انتخاب شد. اعتبارنامه وی در مجلس با مخالفت یکی از ۵۳ نفر که به وکالت انتخاب شده بود، روبرو شد، ولی سرانجام اعتبارنامه وی به تصویب رسید.

 

متین دفتری برای سقوط دولت قوام از هیچ کوششی فروگذار نکرد و یکی از علل تنزل اعتبار دولت قوام در مجلس حملات او بود. پس از سوء قصد به شاه در بهمن ۱۳۲۷ که شاه با ترتیب جلسه‌ای با حضور حقوقدانان و رجال تصمیم داشت تا قانون اساسی را به نفع خود تغییر دهد، متین دفتری اعتراض کرد و گفت که اختیارات شاه در قانون اساسی زیاد است و باید تقلیل یابد نه اینکه زیاد شود، که موجب عصبانیت شاه شد.

 

متین دفتری در زمان نخست‌وزیری رزم‌آرا، در انتخابات اولین دوره مجلس سنا سناتور دوم تهران شد و در مجلس از منتقدان اصلی رزم‌آرا بود. متین دفتری در دوران نخست‌وزیری مصدق، به واسطه نسبت خانوادگی، ناگزیر با دولت همکاری می‌کرد و آشکار و پنهان در کنار پدر زن خود قرار داشت. وی پس از روی کار آمدن زاهدی در مقابل انتخاباتی که دولت وی برگزار کرده بود، ایستاد و در اعتراض از نامزدی سناتوری انصراف داد؛ اما از طرف شاه سناتور انتصابی تهران شد و در دوره‌های دوم، سوم، چهارم و پنجم به عنوان سناتور انتصابی به مجلس سنا رفت. در حکومت حسنعلی منصور نیز مخالفت‌هایی داشت، ولی از ۱۳۴۲ به بعد سکوت سیاسی اختیار کرد. به خصوص فعالیت‌های سیاسی فرزندش هدایت‌الله متین دفتری در تهران و فرزند دیگرش در لندن علیه رژیم شاه ادامه کار او را در سنا با مشکل مواجه می‌کرد.

 

متین دفتری در کنار مشاغل سیاسی خود، از بدو تأسیس دانشگاه تهران، به کار تدریس نیز اشتغال داشت. وی به زبان‌های آلمانی، انگلیسی، فرانسه و عربی مسلط بود. چندین کتاب حقوقی تألیف کرد که در دانشکده حقوق تدریس می‌‌شد. از جمله آثار وی می‌توان به روابط بین‌المللی از قدیم‌الایام تا سازمان ملل متحد، روابط و حقوق بین‌الملل، خاطرات یک نخست‌وزیر و... اشاره کرد. احمد متین دفتری سرانجام در تیر ۱۳۵۰ در حالی که ۷۵ سال داشت، در تهران درگذشت و در باغچه علیجان شاه عبدالعظیم به خاک سپرده شد.

 

 • نظرات() 
 • شنبه 30 آبان 1394

   

  رییس جمهوری، حملات تروریستی در فرانسه را شدیدا محکوم کرد

  رییس جمهوری در پیامی به "فرانسوا اولاند" رییس جمهوری فرانسه، حوادث تروریستی در پاریس را شدیدا محکوم نمود و بر ضرورت تلاش همگانی برای مبارزه با تروریزم تاکید کرد.

  شناسه خبر: 90490 - 

  شنبه 23 آبان 1394 - 08:30

  متن پیام حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  جناب آقای فرانسوا اولاند

  رییس جمهور محترم فرانسه

  حوادث تروریستی و کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از مردم بیگناه در پاریس موجب تاثر و اندوه فراوان گردید.

  اینجانب به نام ملت بزرگ ایران که خود یکی از قربانیان پدیده شوم تروریسم بوده است؛ این جنایات ضد بشری را شدیدا محکوم کرده و به ملت سوگوار و دولت فرانسه تسلیت می گویم.

  بی تردید مهمترین پیام جهان در چنین حوادثی، عزم و اراده جدی تر برای مبارزه همه جانبه علیه گروههای تروریستی است.

  حسن روحانی

  رییس جمهوری اسلامی ایران

   

 • نظرات() 
 • شنبه 30 آبان 1394

  رییس جمهوری در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی:

  هدف تروریست های داعش ، ایجاد موج اسلام هراسی است/ گسترش زبان فارسی از وظایف ملی، انقلابی و دینی است

  رییس‌ جمهوری با محکوم کردن مجدد حوادث تروریستی اخیر در لبنان، فرانسه و همچنین سرنگونی هواپیمای مسافربری روسیه توسط تروریست ها ، تصریح کرد: تروریست های داعش با هدف ایجاد موج اسلام هراسی در جهان تلاش می کنند خود را به اسلام نسبت دهند و این درحالی است که دین مبین اسلام با اقدامات تروریستی مخالف است.

  شناسه خبر: 90516 - 

  سه شنبه 26 آبان 1394 - 21:52

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه سه‌شنبه در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اسلام دین رحمت و صلح است و نباید اجازه داد این اقدامات بویژه در اروپا و آمریکا که محل زندگی شمار زیادی از  مسلمانان است، باعث افزایش اسلام‌هراسی  شود.

  رییس جمهوری افزود: متأسفانه کودکان، زنان و افراد غیرنظامی بی‌گناه ، قربانیان اصلی این اقدامات تروریستی بوده اند و برای مقابله با چنین جنایاتی یک عزم و اتحاد جهانی ضروری است.

  دکتر روحانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران سالهاست که بر ضرورت مبارزه همگانی با پدیده شوم تروریسم در عرصه جهانی تاکید می کند ، افزودایران به عنوان کشوری که خود قربانی تروریسم است، فعالیت های تروریستی و کشتار انسانهای بیگناه  را محکوم می کند و  با اینگونه فعالیت‌های تروریستی  با جدیت مقابله خواهد کرد.

  رییس‌ جمهوری اظهارداشت: باید بررسی شود که داعش برای تداوم اقدامات تروریستی، نیازهای مالی و تسلیحات نظامی خود را از چه منابعی تامین می کند.

  رییس‌ جمهوری همچنین از زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای اطلاعاتی، امنیتی، نظامی و انتظامی در برقراری امنیت و حراست از کشور قدردانی کرد.

  دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه  انقلاب اسلامی با زبان فارسی شناخته می‌شود، گفت: گسترش زبان فارسی یکی از وظایف ملی، انقلابی و دینی بوده چرا که این زبان حاصل ملیت و اسلامیت ماست.

  رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه باید انگیزه آموختن زبان فارسی تقویت شود ، ‌اظهار داشت: گسترش روابط تجاری و اقتصادی، توسعه گردشگری و روابط دانشگاهی و علمی موجب گسترش زبان فارسی در جهان می‌شود.

  دکتر روحانی با بیان اینکه بهره‌مندی از فناوری پیشرفته فضای مجازی و رسانه‌ای و ماهواره‌ای در گسترش زبان و ادب فارسی ضروری است،‌ گفت: استفاده از تمام فضای آموزشی مرتبط با ایرانیان در خارج از کشور برای آموزش زبان فارسی به ایرانیان نسل بعد و غیرایرانی‌ها مورد تأکید است.

  رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه جلب همکاری ایرانیان فرهیخته خارج از کشور، برای آموزش افتخاری زبان فارسی بسیار راهگشا است، افزود: باید به وحدت رویه و تمرکز فعالیت‌های فرهنگی خارج از کشور، توجه نمود.

  در ادامه این جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی ،  در خصوص بررسی وضعیت زبان فارسی در خارج از کشور و همچنین فعالیت‌های بنیاد سعدی در این زمینه بحث و بررسی و گزارش نظارت راهبردی شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص نحوه فعالیت این بنیاد و میزان موفقیت در به ثمر رساندن وظایف آن ارایه شد.

  رییس‌ جمهوری سپس در جمع‌بندی این گزارش بر تشویق بنیاد سعدی برای گسترش فعالیت‌ها و بهره‌مندی از همه ظرفیت‌ها، ایجاد جاذبه زبان فارسی برای کشورهای خارجی بویژه کشورهایی که با ایران روابط تجاری و اقتصادی دارند، استفاده از فناوری‌های جدید برای آموزش زبان فارسی با مشارکت و هماهنگی بنیاد سعدی و معاونت علمی و فناوری رییس‌ جمهوری و همچنین اولویت دادن به آموزش زبان فارسی برای ایرانیان خارج از کشور بویژه نسل دوم و سوم که متولد خارج هستند، تأکید کرد.

  همچنین بنیاد سعدی موظف شد برای آموزش زبان فارسی غیر از روش‌های آکادمیک و دانشگاهی برای علاقمندان به ارتباط و تعامل با ایران در زمینه‌های تجاری، زیارتی و گردشگری طراحی‌های لازم را انجام دهد.

  در ادامه نیز بر ضرورت تدریس زبان فارسی با کمک ایرانیان که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، تأکید شد.

  همچنین در این جلسه مقرر شد، مساعدت‌ها و پشتیبانی‌های مالی از بنیاد سعدی، برای جبران کمبودها در راه اشاعه زبان فارسی در نظر گرفته شود.

   در این جلسه مباحث مرتبط با سند اسلامی کردن دانشگاه‌ها و اجرای منویات مقام معظم رهبری در این خصوص مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

   

 • نظرات() 
 • پنجشنبه 28 آبان 1394

  زنجانی:اگر خارج از کشور و به خاطر تحریم دستگیر می‌شدم الان آدم خوبی بودم/دولت که عوض شد دزد شدم

  جامعه > قضایی - تسنیم نوشت: متهم اصلی پرونده نفتی گفت: ای کاش همان موقع به خاطر تحریم در خارج از کشور دستگیر می‌شدم تا امروز همه بگویند زنجانی آدم خوبی است، اما امروز که به ایران آمدم همه می‌گویند زنجانی آدم بدی است.

   بابک زنجانی در ادامه قرائت دفاعیاتش در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی اظهار کرد: من آدم حقوقی هستم. وقتی می‌گویند سهامدار بانک مالزی یا کنت بانک تاجیکستان چه کسانی هستند، من هم سهامداران را معرفی می‌کنم. شما دوست داشتید بگویید بانک مالزی برای زنجانی است و من هم قبول دارم زیرا همه ایران و دنیا می‌دانستند که این بانک مربوط به من است.

  متهم اصلی پرونده نفتی در پاسخ به این ادعا که زنجانی تلاش داشته بانک مالزی را بانک معتبری معرفی کند و با استقرار سیستم ریموت در تهران عملیات این بانک انجام می‌شد، گفت: من نمی‌دانم بانک معتبر از نظر بازپرس پرونده چیست، بانکی که بیش از 10 کارگزار و 382 حساب کارگزاری در بانک‌های دنیا دارد آیا نامعتبر است.

  زنجانی ادامه داد: کارمندان بانک ملت مستقر در بانک مالزی، در دفتر بازاریابی این بانک مستقر بودند و اصلا وظیفه کار بانکی نداشتند.

  وی همچنین درباره این مطلب که گفته شده است بانک مالزی در منطقه لابوان چند اتاق بیشتر نداشته است گفت: شما که اتاق من را دیده‌اید دفتر من حداقل دو برابر سالن دادگاه است، یعنی من اینقدر بدبخت شده بودم که برای بانکم در مالزی نتوانم ساختمان تهیه کنم.

  متهم اصلی پرونده نفتی درباره انجام عملیات بانک از طریق سیستمی در ایران نیز گفت: خدمات الکترونیک وظیفه همه بانک‌هاست و یک بانک می‌تواند از هر جای دنیا فعالیت‌های خود را انجام دهد. شما یک سند بیاورید که فعالیت‌های انجام شده بی‌هویت باشند.

  در این لحظه قاضی صلواتی 15 دقیقه تنفس اعلام کرد و پس از آن متهم پرونده نفتی مجددا به قرائت ادامه دفاعیاتش پرداخت.

  وی در پاسخ به این ادعا که گفته شده است وجود 15 میلیارد یورو در منابع بانک ساخته ذهن زنجانی است، گفت: ساخته ذهن افراد که عملیاتی نمی‌شود شما الان در ذهن خودتان یک ریال را مجسم کنید و ببینید می‌توانید با آن چیزی بخرید یا نه؟

  زنجانی گفت: گفته می‌شود من نام شخص مجهولی را به نام شرکت یوروسف ساخته و عنوان کردم از این شخص 8 میلیارد و 270 میلیون یورو وام گرفته‌ام در حالی که شرکت یوروسف یک شرکت قانونی در اوکراین است و بیش از 20 سال سابقه فعالیت دارد. این شرکت یک موسسه خیریه است که مدیریت آن را ر- ب برعهده دارد.

  متهم اصلی پرونده نفتی با بیان اینکه بسیاری از مطالب مداوم در کیفرخواست تکرار شده است، گفت: می‌گویند چرا بعد از تحریم نتیجه‌ای گرفته نشد در حالی که مگر من چه‌کار بودم که بتوانم تحریم را حل کنم. مگر من وزیر خارجه بودم.

  وی گفت: عنوان شده بابک زنجانی در مقابل دستور پرداخت‌های شرکت HK برای پرداخت پول به پیمانکاران مقاومت می‌کرده و سپس آخرین مستمسک خود را تحریم عنوان کرده است. در پاسخ به این مطلب باید بگویم که شرکت HK حساب خود را در خردادماه سال 91 باز کرد و پول‌ها را طی 5 الی 6 ماه پرداخت کرد.

  وی ادامه داد: مبلغ 1.5 میلیارد یورو را نمی‌توان به صورت یک جا پرداخت کرد ضمن اینکه آن زمان یک ماه به تحریم مانده بود و 5 دی‌ماه بانک مالزی تحریم شد، چگونه می‌شود من 6 ماه مقاومت کرده باشم و در مقابل آقایان همچنان پول واریز کنند.

  زنجانی گفت: ای کاش همان موقع به خاطر تحریم در خارج از کشور دستگیر می‌شدم تا امروز همه بگویند زنجانی آدم خوبی است، اما امروز که به ایران آمدم همه می‌گویند زنجانی آدم بدی است.

  وی اضافه کرد: اگر آدم بدی بودم 15 خرداد سال 92 آقایان با من قرارداد امضا نمی‌کردند، متاسفانه همین که دولت عوض شد من دزد شدم.

  ۴۲۴۲

  کلید واژه ها: بابک زنجانی -

   

 • نظرات() 
 • پنجشنبه 28 آبان 1394

   

  مقداد ترابیمهر 15, 1394دسته بندی نشده, گیاهان دارویی, همه چیز درباره کبد 10

  Like

  یكی از بزرگترین و پیچیده ترین ارگان های بدن، كبد است. البته بزرگترین غده بدن نیز محسوب می شود. در قسمت راست شكم و زیر قفسه سینه، درست زیر دیافراگم قرار دارد و مركز ثقل بدن است. مخروطی شكل بوده و سطحی صاف، نرم و لاستیك مانند دارد. رنگ آن قهوه ای متمایل به قرمزتیره است. از دو بخش بنام لوب بزرگ و كوچك تشكیل یافته است. با توجه به جثه فرد، وزن آن از 1.2 تا 2.5 كیلوگرم متغیر بوده و با ابعاد تقریبی 20 سانبی متر طول، 17 سانتی متر عرض و 12 سانتی متر ضخامت است. برای مراقبت از این عضو، بهتر است به این نكات مهم توجه كنیم؛
      غذاهای مضر برای كبد: غذاهای فریز شده، زودپز شده، ترشیجات، رب، سس، نمك زیاد، چای پر رنگ، ادویه جات تند، غذاهای فست فوت ، شیرینی جات پیتزا، غذاهای تبلیغی غیر ارزشمند (پفك، چیپس، شكلات، بیسكوییت و…)، مصرف گوشت و تخم مرغ به میزان زیاد، انواع سرخ كردنی ها مانند سیر داغ، پیاز داغ، غذاهای چرب و نوشابه های گازدار.
      غذاهای مفید برای كبد: آب، میوه جات سالاد (كاهو، خیار، هویج، جوانه ها)، لیمو ترش تازه، سوپ جو هفته ای یك بار به همراه آلو بخارا، استفاده 2 تا 3 قاشق عسل به صورت شربت عسل، استفاده از ترشیجات طبیعی (زرشك، شاتوت و…)، انواع مركبات، توت فرنگی، هویج، روغن زیتون،عناب، بارهنگ و خاكشیر.
      هشدار: كسانی كه كبد آنها مشكل دارد باید تا چهل روز از خوردن غذاهای سرخ كردنی و فرآورده های حیوانی پرهیز كنند. اگر كبد دچار اشكال شود، فرد دچار افسردگی، نگرانی، اضطراب، خمودگی، بی حالی، چهره درهم كشیده، چهره رنگ و رو پریده، چهره تیره، دیدن كابوس و گوشه گیری می شود.
      نكات مهم درمورد كبد: از علائم اختلال در كاركرد كبد، یبوست و پف كردن زیر چشم پس از بیدار شدن، ریزش مو و وجود لك در صورت است. تبخال به علت كمبود ویتامین در بدن است كه با یك شوك عصبی، كبد دچار مشكل شده و فرد، تبخال می زند .دم كرده پوست سیب برای تبخال بسیار مفید است. اكثر بیماری های پوستی در ارتباط با كبد است. ناراحتی های پوستی معمولااز گرم مزاجی و یا از سرد مزاجی به وجود می آید. كسانی كه ناراحتی كبدی و یا صفرای بالایی دارند معمولابر روی كتف آنها و یا پشت كتف شان جوش می زند ولی كسانی كه از سردی دچار ناراحتی پوستی می شوند، پوست خشك شده، خارش زیادی داشته و ترك می خورد و خون می آید. برخی از قارچ های پوستی نشانه ناراحتی كبدی است. برای رفع آن، پوست را باید با روغن كنجد ماساژ داد و غذاهای موافق مزاج خورد. ترك پاشنه پا اگر ناشی از راه رفتن بر روی سطوح خاكی یا مانند آن نباشد، نشانه اختلال در كبد است. اگر خورشت آلو، اسفناج، سیرابی، انار، پاچه گوسفند، زرشك و عناب استفاده شود مفید است. غذاها را زیاد سرخ نكنید كه باعث فشار بر كبد و عصبی شدن شما می شود.
      اضطراب، ناراحتی، ترس و عصبانیت، آنزیم های كبد را بالابرده و شخص را بیمار می كند، برای پایین آوردن آن، انار بهترین درمان است.
      افراد لاغری كه مشكل كبدی دارند، اگر بخواهند مشكل شان بر طرف شود و البته چاق شوند، باید غذا را خوب بجوند و با غذا ماست پر چرب و آب به میزان زیاد نخورند. شاتوت بهترین دارو برای انواع هپاتیت است. یك نوشیدنی مفید برای كسانی كه كبد آنها مشكل دارد، تركیبی از آب لیمو شیرین، آب لیمو ترش، آب نارنج، آب پرتقال و آب سیب است. اگر كسانی نمی توانند ترشیجات بخورند، از یك لیوان آب سیب یا آب همراه یك عدد لیمو ترش تازه استفاده كنند. بهترین داروهای طبیعی برای اختلالات كبدی، هویج، روغن زیتون، لیمو ترش تازه و توت فرنگی است. یك غذای مفید برای كبد عبارت است از پوره كدو حلوایی و هویج؛ كدو حلوایی و هویج را بخار پز نموده و سپس رنده كرده، لیمو ترش تازه و عسل را به آن اضافه نموده، به این طریق این غذا آماده می شود و برای بچه هایی كه ناآرام و عصبی هستند نیز مفید است.

   


   

  1-درمان در طب نوین : در طب نوین درمان اختصاصی برای کبد چرب وجود ندارد، ولی شما با کنترل بیماری های زمینه ای از قبیل کاهش وزن، چربی های خون، دیابت و یا قطع نمودن داروهای مسبب (قطعا با نظر پزشک معالج نه به طورخودسرانه) می توانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایید.


  2- درمان وپیشگیری در طب سنتی :
  در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان و عصاره گیری از انها میتوان تركیباتی بدست آورد كه بوسیله آنها براحتی و با موفقیت كامل كبد چرب درمان میشود، در ذیل به یكی از نسخه های مجرب و آزموده شده كه به راحتی كبد چرب را درمان نموده اشاره میكنیم.
  افشره پاكسازی كبد پارسی طب :(افشره هفت گیاه)
  در تهیه این عصاره گیاهانی بکار رفته که همگی در دفع مواد زائد از خون و کبد نقش بسزایی دارند. همچنین با توجه به اینکه این دارو از لطافت زیادی برخوردار است قابلیت جذب شدن و  نفوذ به اعماق مویرگهای بدن را دارد ، بر این اساس درمان بیماریهایی به شرح ذیل با استفاده از این دارو به سادگی انجام پذیر است: غلظت خون ، چربی خون ، ، خواب رفتن اعضای بدن و ضعف کبد. و همچنین چون این دارو توانایی سم زدایی و چربی زدایی بالایی دارد درمان بسیار قابل توجهی برای انواع بیماریهای کبدی است و مخصوصا کبد چرب را به سهولت درمان مینماید.
  ضمنا این عصاره سرشار از ویتامینه   C، B،A میباشد و برای درمان بیماریهای صفراوی از قبیل کبودی رنگ چهره و لبها ، احساس گرمای زیاد بدن ، صفرا مزاجی و یرقان بسیار موثر میباشد

  همچنین مصرف این عصاره میتواند از بروز كبد چرب پیشگیری كند

  قیمت محصول : با توجه به اینکه برای تهیه این محصول گیاهان گرانقیمتی مانند گل گاوزبان و گل بنفشه به کارگیری شده ، همچنین تکرار عملیات تقطیر برای بدست آمدن افشره موثر ، قیمت این محصول نسبت به سایر موارد مشابه گران تر است.قیمت هر بطری 68 هزار تومان می باشد.

  جهت مشاهده لیست داروخانه هایی که در شهرهای مختلف پاپریکا در آنها عرضه میشود کلیک کنید.

   

 • نظرات() 
 • پنجشنبه 28 آبان 1394

  نكاتی در مورد كلیه ها و علایم هشدار دهنده بیماری كلیه

  مقداد ترابیمهر 15, 1394دانستنیها 118

  Like

  هر فرد در بدن خود دو كلیه به اندازه مشت فرد بزرگسال دارد كه در دو طرف ستون مهره ها و در قسمت زیرین قفسه سینه در پشت قرار دارند، اگر چه كلیه ها كوچكند ولی وظایفی پیچیده و حیاتی را انجام می دهند كه كل بدن را متعادل نگه می دارند. برای مثال كلیه ها:

  در دفع مواد زاید و مایعات اضافی كمك می كنند.

  خون را تصفیه، برخی از مواد را حفظ و برخی را دفع می كنند.

  تولید گلبولهای قرمز را تحت نظارت قرار می دهند.

  ویتامین های موثر در رشد را می سازند.

  هورمون های موثر در تنظیم فشار خون را تولید می كنند.

  در تنظیم میزان مواد مغذی ویژه در بدن مانند كلسیم و پتاسیم كمك می كنند.

  چگونگی انجام كار كلیه ها
  1- خون از طریق یك سرخرگ از قلب به كلیه وارد می شود.

  2- خون با گذشتن از میلیون ها صافی كوچك، تمیز می شود.

  3- مواد دفعی از طریق میزنای ( حالب) عبور كرده و به عنوان ادرار در مثانه جمع می گردد.

  4- خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ ها به جریان خون بر می گردد.

  5- هنگامی كه مثانه پر از ادرار می شود از طریق پیشابراه ادرار از بدن خارج می شود.

  كلیه ها هر 24 ساعت جمعاً حدود 200 لیتر از مایعات بدن را تصفیه و به جریان خون بازمی گردانند حدود 2 لیتر مایع به صورت ادرار از بدن دفع می شود در حالی كه باقیمانده یعنی حدود 98 لیتر به بدن باز می گردد. ادراری كه ما دفع می كنیم تقریباً ظرف مدت 1 تا 8 ساعت در مثانه ذخیره شده است.

  بیماری كلیه
  اگر چه كلیه ها، عضوهای كوچكی هستند ، ولی از وظایف حیاتی زیادی از جمله تصفیه نمودن مواد زاید و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند كه در حفظ سلامتی عمومی بدن موثر است. بیماری شدید كلیه، ممكن است منجر به نارسایی كامل آن شود، كه نیازمند درمان با دیالیز یا پیوند كلیه برای جلوگیری از مرگ است . اگر چه درمانهای موثری برای بسیاری از بیماریهای كلیه وجود دارد ولی مردم هنوز نمی دانند كه بیماریهای كلیه قابل پیشگیری اند.

  ده عامل اصلی بیماری كلیه
  معمولاً دو علت مهم برای نارسایی كلیه ها( یا مرحله نهایی بیماری كلیه) دیابت( دیابت نوع 2 یا دیابت بزرگسالان) و فشار خون بالا وجود دارد. زمانی كه این دو بیماری با درمان مراقبت شوند، بیماری های كلیه مرتبط با آنها می توانند پیشگیری شوند یا سرعت شان كاهش یابد. داروهای موثر زیادی برای درمان فشار خون بالا وجود دارند. علاوه براین، تغییرات سلامت بخش در شیوه زندگی، مانند كم نمودن وزن و ورزش مرتب در مراقبت از فشار خون بالا و حتی پیشگیری از آن موثر است. نظارت دقیق بر قند خون در بیماران دیابتی از سایر مشكلات مانند بیماری كلیه، بیماری كرونر قلب وسكته پیشگیری می كند. زمانی كه بیماران دیابتی، همزمان به فشار خون بالا مبتلا شوند، داروهای خاصی كه بازدارنده های آنزیم تبدیل كننده آنژیوتنسین نامیده می شوند، برای حفظ عملكرد كلیه ها موثرند. سومین علت اصلی مرحله نهایی بیماری كلیه گلومرولونفریت( بیماریی كه به واحدهای تصفیه كننده كلیه بنام گلومرول ، آسیب می رساند) است . در بسیاری از حالات، علت این بیماری ناشناخته است ، اما در برخی موارد ممكن است ارثی باشد یا در اثر عفونت به وجود آمده باشد.

  برخی از بیماریهای دیگری كه ممكن است بر كلیه اثر بگذارند شامل عفونت ها، سنگ های كلیوی و بیماریهای ارثی، می شوند. استفاده بیش از اندازه قرص های ضد درد یا مصرف مواد مخدر مانند هروئین می تواند به كلیه ها صدمه بزند . برخی از این بیماریها قابل درمان هستند. برخی موارد، درمان می تواند سرعت پیشرفت بیماری را كاهش و طول عمر را افزایش دهد.

  مرحله نهایی بیماری كلیه زمانی رخ می دهد كه حدود 90 درصد از عملكرد كلیه از بین برود. افراد مبتلا به نارسایی كلیه ممكن است دچارتهوع، استفراغ، ضعف، خستگی، گیجی، مشكل در تمركز و از دست دادن اشتها شوند، نارسایی كلیوی با آزمایش خون و ادرار قابل پیشگیری است.

  نشانه های هشدار دهنده بیماری های كلیوی و دستگاه ادراری.
  1- فشار خون بالا

  2- پیدایش خون با پروتئین در ادرار.

  3- آزمایش كراتینین خون، بالاتر از 2/1 میلی گرم در دسی لیتر در زنان و 4/1 میلی گرم در دسی لیتر در مردان(كراتینین ماده دفعی است كه توسط كلیه های سالم از خون خارج می شود. ) در بیماریهای كلیوی ، سطوح كراتینی در خون ممكن است افزایش یابد.

  4- تكرار ادرار به ویژه در شب .

  5- مشكل در ادرار كردن یا ادرار درد آور.

  6- تورم در چشم ها، تورم دست ها و پاها به ویژه در كودكان


  TAGادرار بیماریهای کلیه سنگ کلیه کلیه

   

 • نظرات() 
 • دوشنبه 25 آبان 1394

   

  یكشنبه:٩٤/٠٨/٢٤

  دستور جلسه: تحقیق در مورد چگونگى افزایش سطح انرژى و پاك كردن حس از كتاب عشق

  پس از جمع آورى تحقیقِ دوستانِ هم لژیونى توسط اقا امین(راهنما) ، سپس ایشان در مورد موضوع مهمِ نظم صحبت كردند و فرمودند كه نظم در دوران سفر اول اهمیت به سزایى دارد و اصلا روش درمانى كنگره بر پایه ى نظم بنا شده است و پس از مدتى كه ما نظم را (حتى با جنگ در دورن خویش) رعایت كنیم ، در درون خویش هم به نظم رسیده و سیستم عصبى میتواند فرماندهى كند و دستور ترشح مواد شبه افیونى را سر وقتش صادر كند ودیگر عادت میكنیم به رعایت نظم در امور زندگى و به حال خوش میرسیم.

  سپس اقا امین  هفته ى بعد(٩٤/٠٩/١)  هم با همین دستور جلسه به كسانى كه تحقیق نكرده بودند یا غیبت داشتند وقت دادند تا تحقیق خود را كامل كنند و ارائه دهند.

   این جلسه را استاد راهنما به صحبت در باره ى وادى سوم كتاب عشق اختصاص دادند وچون تمرین و مطالعه ى قبلى نداشتیم، شروع به خواندن از روى كتاب عشق كردیم و پس ازخواندن هر پاراگراف در موردش صحبت كردیم

  نام وادى: باید دانست هیچ موجودى به اندازه ى خود انسان به خویشتن خویش فكر نمى كند.

  به نظرم مفهوم وادى سوم در قسمت نتیجه ى  وادى به بهترین  شكل بیان شده:

  ١-كلیه ى مسئولیت كارو زندگى و مشكلات خودمان را،خودمان بپذیریم ؛

  ٢-كلیه ى سختى هاى ان را با دل و جان بپذیریم؛

  ٣-سعى كنین با تمام توان، مسائل را با تفكروتدبیر حل نمائیم؛

  ٤-سعى كنیم از نظر مشورتى سایر انسانهاى صالح استفاده كنیم ولى تصمیم نهایى را بایستى خودمان بگیریم.

  جلسه یكشنبه :٩٤/٠٩/٠١ (هفته آینده)

  دستور جلسه:(مجدداً) تحقیق از كتاب عشق با موضوع >چگونه حسى كه الوده شده یا سطح انرژى كه پایین امده را درست كنیم

  جلسه سه شنبه:٩٤/٠٨/٢٦ (همین هفته)

  دستور جلسه :

 • نظرات() 
 • دوشنبه 25 آبان 1394

  د خبر: JN-174563

   تاریخ : 24 /8 /1394 ساعت :16:47

  http://www.jonoubnews.ir/img/print.gif

   شادی کردن معلمان در مجلس


  کف زدن در صحن علنی توسط میهمانان جلسه علنی، تخلف است


  شادمانی معلمان حاضر در نشست علنی مجلس با واکنش و تذکر نایب رئیس دوم مجلس روبرو شد.

   

  در جلسه علنی مجلس یک فوریت طرح استفساریه قانون الحاق یک تبصره به ماده 17 قانون تعیین تکلیف استحدام معلمین به تصویب نمایندگان رسید. پس از اعلام تصویب این فوریت تعدادی از معلمان که به عنوان میهمان در جلسه حضور داشتند با کف زدن در پارلمان، از این مصوبه مجلسی‌ها ابراز خوشحالی کردند. همین موضوع موجب تذکر محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس که ریاست صحن علنی را بر عهده داشت، شد.

   

  باهنر پس ازتذکر به میهمانان گفت: کف زدن در صحن علنی توسط میهمانان جلسه علنی، تخلف است؛ هر نوع اظهارنظر میهمانان پارلمان در جلسه علنی ممنوع است. عکس های احسان نادری پور عکاس ایرنا شادمانی معلمان در صحن علنی را نشان می دهد.

   

   

   

 • نظرات() 
 • دوشنبه 25 آبان 1394

   

  ماه آینده منتظر اتفاق تاریخی در مورد تورم باشید

  اقتصاد > اقتصاد کلان - مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: انتظار داریم، اتفاق بزرگی که درباره تورم مدت ها است منتظرش هستیم ماه آینده رخ دهد.

  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،مسعود نیلی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اعلام این خبر گفت: «در حال حاضر اقتصاد ایران با بحث کاهش تقاضا در عین حال با کاهش بودجه خانوار و درآمد سرانه روبه‌رو است. به طوری که امروزه شاهد آثار ناشی از این چالش‌ها هستیم ولی در عین حال انتظار داریم نرخ تورم نقطه به نقطه در آذرماه تک رقمی شود

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور ادامه داد: «شرایط نامساعد مالی دولت و انباشت بدهی‌ها موضوع و مشکل دیگری است که با وجودی که بارها مطرح شده است همچنان ادامه دارد

  وی تصریح کرد: «در این میان نظام بانکی و روند تامین مالی واحدهای اقتصادی به عنوان مهمترین مسئله اقتصاد کشور مطرح است

  وی افزود: «برای رسیدن به درآمد سرانه سال 90 اگر بتوانیم سالانه 4.5 درصد رشد در این وادی داشته باشیم تا سال 1397 به این هدف خواهیم رسید

  نیلی اظهار کرد: «نقدشوندگی درآمدهای بانکی با چالش‌های جدی روبه‌رو شده و باعث افزایش وابستگی بانک‌ها به بانک مرکزی گردیده است که در پی این موضوع شاهد کاهش تورم و ثبات در نرخ سود بانکی هستیم اما نتوانستیم متناسب با کاهش تورم به کاهش نرخ سود بانکی اقدام کنیم

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور از سقوط درآمدهای نفتی سخن گفت و یادآور شد: «هیچگاه اقتصاد ایران تا به این اندازه در مضیقه نبوده است به طوری که کاهش درآمدهای نفتی ایران در 60 سال گذشته بی‌سابقه است

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور تصریح کرد: «از دی‌ماه سال 93 روند کاهش تورم در کشور آغاز شد و تا پایان مهر نیز ادامه داشته است. انتظار می‌رود که کاهش نرخ تورم نقطه‌ به نقطه تا پایان آذرماه که اکنون در حدود 10 درصد است به وضعیت تک‌رقمی برسد

  وی با بیان اینکه با وجود توافقات انجام شده ایران و ادامه تحریم‌ها انتظارات تشدید و رکود را در بازار نمایان کرده است، گفت: «شکاف بزرگی در اقتصاد روی داده که اگر تا سال 95 ابعاد این شکاف عمیق‌تر شود و تحریم‌ها همزمان لغو گردد آنگاه با مسائل پولی هیجانی تهدیدآمیزی مواجه خواهیم بود

  نیلی افزود: «براین اساس لازم است سیاست‌های کنترلی لحاظ گردد و برای تقاضا ملاحضاتی از سوی دولت صورت گیرد

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: «7500 میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های عمرانی صرفه‌جویی در مصرف انرژی و صادرات از سوی دولت لحاظ می‌شود و برای تنگنای مالی انتشار اسناد خزانه در دستور کار قرار دارد که البته حجم آن محدود است

  این مقام مسئول تصریح کرد: «ایران در شرایطی قدم به سال 95 می‌گذارد که تحریم‌ها لغو شده است، در این صورت بازپرداخت بدهی‌ها، اصلاح نظام بانک و ... منابع زیادی لازم دارد. نیازهای سرمایه‌گذاری نیز باید به این لیست اضافه شود

  نیلی در بخش دیگری از سخنان خود چشم‌انداز بهره‌برداری کشور از منابع نفتی را 40 میلیارد دلار دانست و عنوان کرد: «موضوع تنگنای منابع نفتی بعد از تحریم‌ها نیز همچنان جدی است که برای آن باید برنامه‌ریزی داشته باشیم

  وی با اشاره به وضعیت اقتصاد کشور در سال 93 و کاهش بهای نفت گفت: «مخارج دولت در این مدت کاهش یافت و باعث کاهش تقاضای همه‌گیر شد. در عین حال با رکود در بازار مسکن و سرمایه‌گذاری مواجه بودیم و در مجموع باید اذعان داشت که این موارد باعث شد که واحدهای تولیدی کاهش فروش و افزایش موجودی انبار داشته باشند

  وی در پایان گفت: «برای حرکت در مسیر حل مشکلات باید وفاق ایجاد شده و گفتمان همه به اقتصاد کشور معطوف شود

   

   

  22339

   

   

 • نظرات() 
 • دوشنبه 25 آبان 1394

  عربستان رکن آبادی را به اسرائیل تحویل داد

  پایگاه پانوراما الشرق الاوسط در گزارشی پیرامون سرنوشت سفیر سابق ایران در بیروت نوشت که خبرهای انتشار یافته حاکی از آن است که عربستان غضنفر رکن آبادی را تحویل رژیم صهیونیستی داده است.

  خبرگزاری میزان: پایگاه پانوراما الشرق الاوسط در گزارشی پیرامون سرنوشت سفیر سابق ایران در بیروت نوشت که خبرهای انتشار یافته حاکی از آن است که عربستان غضنفر رکن آبادی را تحویل رژیم صهیونیستی داده است.

  رسانه های ایرانی خبرهایی منتشر کرده اند که نشان می دهد "غضنفر رکن آبادی"، دیپلمات و سفی سابق ایران در لبنان همچنان زنده بوده و عربستان وی را پس از فاجعه منا که در آن نزدیک به 8 هزار نفر که 500 تن از آنها از حجاج ایرانی بودند، به اسرائیل تحویل داده است.

  این پایگاه خبری با اشاره به اینکه 36 تن از حجاج ایرانی همچنان در بین مفقودین هستند، نوشت: "حسن قشقاوی"، معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان و همچنین "حسین امیر عبداللهیان"، معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه ایران پیش از این تاکید کردند که شاهدان "غضنفر رکن آبادی" را زنده و در سلامت سوار بر یک آمبولانس مشاهده کرده اند.

  پانوراما الشرق الاوسط می نویسد: عربستان سعودی در آغاز منکر ورود "رکن آبادی" به این کشور شد و شبکه العربیه نیز مدعی شد که سفیر سابق ایران در لبنان با اسم مستعار وارد خاک عربستان شده است اما پس از این اقدام ایران تصویر گذرنامه "غضنفر رکن آبادی" را منتشر کرد.

  این پایگاه می افزاید: تلویزیون ایران فیلمی را پخش کرد که نشان دهنده سخنرانی "رکن آبادی" در میان جمع زیادی از حجاج ایرانی در صحرای عرفه است.

  پانوراما با اشاره به اینکه عربستان همچنان از سخن گفتن در خصوص سرنوشت رکن آبادی سر باز می زند و این امکان را می دهد که وی در میان 36 فرد مفقود شده و یا 1400 جسدی باشد که هویت آنها هنوز مشخص نیست می افزاید: اما ایرانی ها روایت سعودی را در این باره قبول ندارند و بر اطمینان از اجساد مفقود شده این کشور از طریق نمونه گیری از "دی ان ای" آنها اصرار دارد.

  این پایگاه خبری می نویسد: "غضنفر رکن آبادی" شخصیتی انقلابی است که اسرائیلی ها به خاطر حضورش در لبنان به عنوان سفیر ایران در بیروت وی را به خوبی می شناسند؛ وی نوامبر سال 2013 هدف حمله جماعت عبدالله عزام به سرکردگی تروریست سعودی "ماجد الماجد" قرار گرفت؛ عربستان به طور محرمانه ماجد الماجد را در بیمارستانی در بیروت کشت و جسدش را به ریاض منتقل کرد.

  پانورا الشرق الاسط می افزاید: مهم ترین اظهار نظر اسرائیلی ها پس از گذشت چند روز از فاجعه منا این بود که اسرائیل یک صید ایرانی گرانبها را به دست آورده است.

  این پایگاه با اشاره به اینکه پایگاه های خبری ایرانی به نقل از "مرتضی آقا تهرانی" نماینده مجلس این کشور نوشتند که امروز خبری به دست ما رسید که نشان می دهد رکن آبادی زنده و در دست رژیم صهیونیستی است می افزاید: ایران از طریق عمان پیامی به حکام سعودی فرستاده که در آن تاکید داشته که رکن آبادی را زنده می خواهیم.

  پانوراما الشرق الاوسط در پایان می نویسد: طرح خصمانه سعودی نشان از هماهنگی و همکاری مشترک این رژیم با صهیونیست ها دارد.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 25 آبان 1394

  بیانیه نمایندگان آذری زبان درباره «فیتیله»

  ۲۸ نماینده ترک زبان مجلس در بیانیه ای تاکید کردند: برخورد قانونی با متجاوزین به حریم هویتی اقوام موجب دلگرمی تمام اقوام ایرانی و اسلامی و بازدارنده ای علیه نفوذیان فرهنگی است.

  خبرگزاری مهر:  ۲۸ ترک زبان مجلس شورای اسلامی درخصوص اقدام ناپسند سیمای جمهوری اسلامی ایران بیانیه ای صادر کردند.

  متن این بیانیه به شرح زیر است:

  با سلام به پیشگاه حضرت ولی عصر (عج) ارواحنا فداه به محضر مبارک مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مدظله عالی و با دورد بر ارواح پاک شهیدان والا مقام ایران اسلامی.

  ما نمایندگان مردم شریف و غیرتمند مناطق ترک زبان ایران اسلامی و به ویژه آذربایجان سر افراز ضمن ابراز انزجار شدید از گفتار و رفتار وقیحانه و موهن عده ای از عناصر جاهل و قاصر در برنامه فیتیله ها در روز جمعه
  ۱۳۹۴/۸/۱۵ در شبکه دو سیما جمهوری اسلامی ایران؛ این حرکت بسیار زشت را محکوم نموده و خواستار برخورد جدی و قاطع مراجع امنیتی و قضایی نظام جمهوری اسلامی ایران با مدیران، کارشناسان و مجریان این برنامه از مرحله تولید فیلمنامه، مدیریت تولید و کارگردانی، مسئولین ناظر و شورای پخش و عوامل بازیگری می باشیم.

  تاریخ ایران اسلامی گواه صادقی است که مردم ترک زبان آذربایجان و سایر نواحی ایران از آغاز شکل گیری دولت و ملت در ایران همواره با حماسه آفرینی و نثار هستی و جانشان در دفاع از استقلال و آزادی ایران عزیز کارنامه درخشانی آفریده اند.

  هر زمان روز جانبازی بوده است، مردان و زنان ترک زبان این سرزمین سرافرازانه بلاگردان همه ایران و ایرانی ها بودند امروز در سایه حاکمیت نظام مقدس ولایت فقیه، تنوع اقدام با هر نژاد و زبان در نظام جمهوری اسلامی ایران دارای آرایش منطقی و پایدار بوده و هر جریان فرهنگی و رسانه ای نفوذی و منحرف که بخواهد این آرایش ارزشمند را در هویت ملی و انقلابی ملت ایران بر هم زند، محکوم به شکست است.

  ما نمایندگان آذری زبان مجلس شورای اسلامی ملت خود را مستحق تحقیر ندانسته بلکه ملتی می دانیم که دین خود را در حفظ سرزمین و اعتقادات به شایستگی وجه ادا کرده و در مقابل ملت بزرگ ایران روسفید بوده و همواره نیز نقش تاریخ ساز خود را انجام خواهیم داد.

  لذا برخورد قانونی با متجاوزین به حریم هویتی اقوام موجب دلگرمی تمام اقوام ایران اسلامی بوده و اقدام بازدارندگی بر علیه نفوذیان فرهنگی قلمداد خواهد شد.

   

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 20 آبان 1394

   

  تاریخ انتشار: سه‌شنبه، 19 آبان 1394 ساعت 13:49

   نسخه چاپی

   ارسال به دوستان

  http://www.eghtesadonline.com/App_Themes/WebSite/Images/btn-plus-gray.gifhttp://www.eghtesadonline.com/App_Themes/WebSite/Images/btn-minus-gray.gif

  با پول بابک زنجانی چه‌کارهایی می‌توان کرد؟

  با پول مورد ادعاییِ زنجانی می‌توان یک سال کشور را اداره کرد یا دو سال یارانه داد، یا 710 هزار واحد آپارتمان 40 متری خرید یا یک سال به 99.7 میلیون شاغل حداقل مزد 712 هزار تومانی پرداخت کرد.

   85250000000000؛ شاید خیلی‌ از ایرانی‌ها حتی نتوانند این رقم را بخوانند، چه رسد به تصور اینکه با این حجم دارایی چه می‌توان کرد.

  به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، صبح امروز بابک زنجانی در بخشی از اظهاراتش در دادگاه اعلام کرد: «می‌خواستم آخرین روز دادگاه اعلام کنم اما چون مجبورم کردید امروز اعلام می‌کنم، همین الان 22 میلیارد یورو پول نقد دارم. می‌خواستم این موضوع را روز آخر دادگاه و زمانی که آقایان می‌گویند بابک زنجانی پولی ندارد، اعلام کنم، اما امروز موضوع را بیان کردم

  جدای از اینکه این میزان پول نقد داشتن چقدر می‌تواند صحت داشته باشد، اما بزرگی این عدد بسیار قابل توجه است. شاید این پول آرزوی خیلی‌ از ایرانی‌ها را بتواند برآورده کند؛ از رئیس‌جمهور گرفته تا یارانه‌بگیرانی که اسم آنها از لیست مشمول یارانه به اشتباهی حذف شده است. طبق آخرین گفته حسن روحانی، امسال کشور با 25 میلیارد دلار درآمد نفتی (89 هزار میلیارد تومان) قرار است اداره شود.

  اما این میزان پول نقد چقدر است یا اینکه معادل چه میزان است؟ شاید این پول تنها در مقابل یک رقم در اقتصاد ایران کوچک به نظر برسد و آن هم تولید ناخالص داخلی کشور است. آن‌طور که آخرین آمار سالانه بانک مرکزی نشان می‌دهد، در سال 1392 کشور ایران بیش از 934 هزار میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی (به قیمت جاری) داشته است؛ یعنی در واقع میزان دارایی نقدی زنجانی معادل 9.1 درصد تولید ناخالص داخلی کشور است.

  شاید از تولید ناخالص داخلی کشور کمی کوچکتر، میزان بدهی‌های دولت باشد. در آخرین اعلامی از سوی مقامات دولتی مربوط به 16 روز پیش است که مهدی بنانی، مدیرکل مدیریت بدهی‌های وزارت اقتصاد، رقم بدهی دولت را با جمع‌آوری آمار اطلاعات 16 استان، معادل 150 هزار میلیارد تومان عنوان کرد. به گفته وی، آمار دقیق بدهی دولت تا دی‌ماه سال جاری نهایی خواهد شد.

  مقایسه این رقم بدهی‌های دولت با آن دارایی نقد زنجانی نشان می‌دهد که پول‌های نقد مورد ادعای بابک زنجانی معادل حدود 57 درصد از بدهی‌های دولت است. در واقع با این پول مورد ادعای زنجانی می‌توان معادل نیمی از بدهی‌های دولت را پرداخت کرد.

  موضوع قابل توجه دیگر، میزان درآمدهای نفتی کشور است. آخرین بار حسن روحانی، رئیس‌جمهور در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به کاهش درآمدهای نفتی کشور گفته بود امسال پیش‌بینی ما برای درآمدهای نفتی 25 میلیارد دلار است. با احتساب دلار سه هزار و 570 تومانی نرخ امروز در بازار می‌توان میزان درآمدهای نفتی امسال را 89 هزار و 250 میلیارد تومان برآورد کرد؛ اما دارایی‌های زنجانی 85 هزار میلیارد تومان است، یعنی رقمی نزدیک به میزانی که دولت امسال برای اداره کشور در اختیار خواهد داشت.

  البته نکته قابل توجه این است که اگر ملاک درآمدهای نفتی سخنان سخنگوی دولت قرار گیرد آن وقت میزان درآمدهای نفتی امسال دولت حتی کمتر از پول نقد بابک زنجانی خواهد شد. به گفته نوبخت، میزان درآمدهای نفتی دولت به 20 میلیارد دلار تقلیل یافته است. این میزان با احتساب دلار سه هزار و 570 تومانی نرخ امروز در بازار معادل 71.4 هزار میلیارد تومان یعنی حدود 14 هزار میلیارد تومان کمتر از پول نقد بابک زنجانی است.

  اما مشکل دیگر دولت، کسری‌هایش در پرداخت یارانه است. با این پول مورد ادعای زنجانی می‌توان 25 ماه به 75 میلیون ایرانی یارانه 45 هزار تومان پرداخت کرد، چراکه اگر قرار باشد ماهانه دولت به 75 میلیون نفر ایرانی نفری 45 هزار تومان پرداخت کند به بودجه‌ای معادل سه هزار و 375 میلیارد تومان نیاز دارد که با آن دارایی نقدی زنجانی می‌توان تا 25 ماه این یارانه‌ها را پرداخت کرد.

  اما این پول‌ها برای مردم جذابیت‌های بیشتر از این هم می‌تواند داشته باشد، آنها که مسکنی ندارند، خودرویی ندارند یا اینکه حداقل‌بگیر هستند.

  با 85 هزار و 250 میلیارد تومان پول نقد مورد ادعای زنجانی می‌توان 710 هزار واحد آپارتمان 40 متری با قیمت هر متر سه میلیون تومان خرید.

  با 85 هزار و 250 میلیارد تومان پول نقد مورد ادعای زنجانی می‌توان چهار میلیون و 262 دستگاه خودروی پراید با قیمت هر کدام 20 میلیون تومان خرید.

  با 85 هزار و 250 میلیارد تومان پول نقد مورد ادعای زنجانی می‌توان یک سال به 99.7 میلیون شاغل حداقل مزد 712 هزار تومانی پرداخت کرد.

  موضوع قابل توجه‌تر دیگر مقایسه این رقم مورد ادعای زنجانی با سبدهزینه خانوار چهار نفره ایرانی است. طبق اعلام معاونت رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هزینه مورد نیاز برای تأمین 2100 کیلوکالری برای هر نفر، ماهانه در حدود 247 هزار تومان برآورد می‌شود. اگر این میزان برای هر خانواده چهار نفره شهری حساب شود، قاعدتاً باید ماهانه در حدود 988 هزار تومان هزینه صرف مواد خوراکی خانوار شود. با آن دارایی نقدی مورد ادعای زنجانی می‌توان خرج 86 میلیون خانوار چهار نفره در یک ماه را داد.

  اگر برای هر فرد هم این محاسبه شود می‌توان تخمین زد با 85 هزار و 250 میلیارد تومان مورد ادعای زنجانی می‌توان یک سال خرج خوراک 28.7 میلیون نفر را داد.

  با این حال به نظر می‌رسد همه این ارقام تنها برای بازی بر روی کاغذ است! چراکه مرتضی تورگ، معاون دادستان گفته است: از همان ابتدای رسیدگی جهت رد مال متهم فهرستی از اموال خود را نوشت و به دادستانی ارائه کرد اما هیچگاه نام و نشانی از چاه‌های نفت وجود نداشت و در بازرسی‌ها هم چنین مجموعه‌هایی یافت نشد؛ هرچند امیدواریم این ادعای متهم دروغ نباشد تا پول بیت‌المال را بدهیم. پس از ارائه این فهرست بابک زنجانی طی نامه‌نگاری‌هایی گفت که وجوه در مالزی نزد بانک اف‌آی‌آی‌بی است و یک نامه با دست‌خط خودش خطاب به بانک نوشت تا برای پرداخت با ما همکاری کنند.

  ارسال به فیسبوک

  ارسال به لینکداین

  ارسال به توییتر


   

   

 • نظرات() 
 • شنبه 16 آبان 1394

  با این نشانه ها حتما به پزشک مراجعه کنید

  اگر مانند قبل، دست شما به طاقچه کنار اتاق نمی رسد، نور چراغ در شب، چشم های شما را اذیت می کند و... بدانید که زمان مراجعه به پزشک رسیده است.

  روزنامه خراسان: به گزارش سایت «Prevention» و به گفته محققان، تغییرات کوچک در رفتار و کاهش توانایی در انجام دادن کارهای روزمره، می تواند نشانه مشکلی نهفته باشد. افرادی که حرکات ماهیچه های صورتشان دیگر نمی تواند احساس آن ها را بیان کند، باید بدانند که این علامت می تواند نشانه بیماری جدی قلبی و ریوی باشد. در ادامه مطلب به چند علامت جدی اشاره شده است که در صورت مواجهه با آن باید به پزشک مراجعه کنید.

   


  نمی توانید مانند قبل به قفسه های بالایی کابینت دسترسی پیدا کنید

  این حالت به علت پوکی استخوان به وجود می آید. به علت کاهش تراکم استخوان در مهره پشت، فرد دچار کاهش قد می شود.

  کاهش 1.27 سانتی متر قد هر
  ۱۰ سال پس از ۴۰ سالگی، امری عادی است اما بیش از حدود ۳ سانتی متر در سال، نیاز به بررسی دارد. یکی از نگرانی های مهم در زمینه پوکی استخوان، خطر شکستگی استخوان بر اثر زمین خوردن است. ترک عادت سیگار کشیدن و آغاز برنامه غذایی غنی از کلسیم، می تواند باعث تقویت استخوان ها شود.

  در حالت دراز کشیده با کمبود نفس مواجه می شوید

  احساس کمبود نفس هنگام دراز کشیدن آن هم در حالی که حالتان خوب است، می تواند نشانه مشکل قلبی باشد. «ارتوپنیا» در پی درست پمپاژ نشدن قلب ایجاد می شود. در این حالت خون در قلب و ریه جمع می شود. در این شرایط وقتی سرتان را کمی بالاتر می گذارید احساس بهتری دارید.

  احساس ناراحتی از نور چراغ هنگام شب

  احساس کور شدن در مواجهه با نور چراغ خودروی مقابل هنگام شب، می تواند نشانه آب مروارید باشد. احساس ناراحتی از نور خورشید نیز می تواند از علایم آب مروارید باشد.

  مشکل نعوظ در مردان

  این مشکل می تواند هشدار اولیه بیماری قلبی در مردان سالم باشد. نتایج بررسی ها نشان می دهد مشکلات مرتبط با نعوظ تا
  ۳۷ درصد با خطر حمله قلبی و سکته قلبی در مردان ۴۵ ساله که سابقه بیماری قلبی نداشته اند، ارتباط دارد. تنگ شدن رگ های خونی به علت بیماری قلبی، می تواند روی رگ های خونی آلت تناسلی مردان نیز تأثیر بگذارد.

  احساس ضعف در دست هنگام پهن کردن لباس ها

  این حالت بر اثر پارگی تاندون ها و عضلاتی که دست را به استخوان شانه مرتبط می کند، به وجود می آید. به این مشکل به علت نداشتن درد، چندان توجه نمی شود.افراد تنها هنگام انجام دادن برخی از کارها مانند پهن کردن لباس و... متوجه این مشکل می شوند.

  نمی توانید خم شوید و انگشتان پا را لمس کنید

  نشستن طولانی مدت پشت میز کار، باعث سفت شدن زردپی پشت زانو و قسمت تحتانی کمر می شود. حرکت منظم کششی پشت ساق پا و یوگا می تواند در کاهش این مشکل موثر باشد.

  کوچک شدن اندازه خط

  کوچک شدن خط و درهم نوشتن می تواند علامت بیماری پارکینسون باشد. پارکینسون روی عملکرد مغز و اعصاب مربوط به عضلات تأثیر می گذارد و باعث سفت و کند شدن حرکت عضلات دست می شود. بیمار نیز قدرت سریع نوشتن را از دست می دهد.

  سفتی عضلات بدن

  اغلب مردم علت سفتی بدن هنگام صبح را خواب شبانه می دانند که با گرم شدن عضلات طی روز از بین می رود. اما اگر با گذشت
  ۲ ساعت بعد از بیدار شدن، هنوز با مشکل مواجهید بدانید که ممکن است دچار نوعی آرتریت به نام (انکیلوسینگ اسپوندی لیتیس) Ankylosing Spondylitis شده باشید. در این نوع آرتریت، بافت های مفصل های نرم ستون فقرات دچار التهاب و استخوان ها فرسوده می شود و این امر باعث رشد استخوان جدید می شود. در این روند استخوان ها به هم جوش می خورد. این علامت در مردان شایع تر است.

  تاری دید، به ویژه در حمام

  تاری دید یا تغییر در بینایی به ویژه هنگام حمام کردن می تواند نشانه ام اس باشد. این حالت هنگام آفتاب گرفتن نیز ممکن است رخ دهد.

   

 • نظرات() 
 • شنبه 16 آبان 1394

  رابطه سکته مغزی با تغذیه

  در جدول مرگ و میر ناشی از سکته مغزی، جزایر مارشال با ثبت 240.4 مورد مرگ و میر سالانه در صدر است. در این جدول، ایران با ثبت سالانه 97.4 مرگ ناشی از سکته مغزی، در رتبه 90 جدول است.

  هفته نامه سلامت - ندا احمدلو: در جدول مرگ و میر ناشی از سکته مغزی، جزایر مارشال با ثبت 240.4 مورد مرگ و میر سالانه در صدر است و کشور قطر با ثبت 10.7 مورد، کمترین آمار مرگ و میر را به خود اخصتاص داده. در این جدول، ایران با ثبت سالانه 97.4 مرگ ناشی از سکته مغزی، در رتبه 90 جدول است. طبق آمار سازمان نظام پزشکی ایران، روزانه حدود 250 تا 300 مورد سکته مغزی در کشور گزارش می شود که بیشترین دلیل ابتلا به آن فشار خون بالاست. به همین بهانه، گفت و گویی با دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره عوامل پیشگیری کننده و بروز سکته مغزی ترتیب داده ایم.

   


  کدام نوع تغذیه با سکته مغزی ارتباط دارد؟

  ببینید، دلایل تغذیه ای مختلفی می توانند از مهم ترین عوامل ابتلا به گروهی از بیماری ها مانند سکته های قلبی و مغزی یا بیماری های متابولیکی مثل کبد چرب یا دیابت نوع 2 شوند. افزایش دریافت بیش از اندازه کالری و چاقی و اضافه وزن ناشی از آن، سردسته عوامل ابتلا به بیماری های متابولیکی مانند فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن مثل سکته مغزی محسوب می شوند.
   
  افزایش کالری دریافتی، بالا رفتن درصد و توده های چربی در بدن و در نتیجه، بروز اختلالت متابلویک را در پی خواهدداشت. این اختلالات متابولیک می توانند سختی عروق را به دنبال داشته باشند. سختی عروق بدن که به دلیل رسوب چرب، کلسیم و املاح به وجود می آید، منجر به ایجاد پلاک خونی می شود و ایجاد پلاک های خونی هم نیتجه ای جز سکته مغزی در پی نخواهد داشت. با این حساب، می توان گفت افزایش دریافت به هر طریقی می تواند باعث بالارفتن خطر ابتلا به سکته مغزی شود. البته مصرف بیش از اندازه قندهای ساده هم می تواند عامل بروز سکته مغزی باشد.

  به چه صورت؟

  با افزایش سطح کلسترول خون و به خصوص
  LDL یا همان چربی بد خون که سفتی عروق خونی را به دنبال دارد و این مساله می تواند خطر ابتلا به سکته مغزی را افرایش دهد.

  آیا میزان فعالیت های فیزیکی ما در طول روز هم می تواند شانس سکته مغزی را بالا ببرد؟

  بله، حتما. هرچه ما کمتر در طول روز ورزش یا فعالیت فیزیکی داشته باشیم، بیشتر دچار اضافه وزن ناشی از آن می شویم و خطر بروز بیماری هایی مانند سکته مغزی را در خودمان بالا می بریم. ضمن اینکه اگر ما کنار فعالیت فیزیکی ناکافی در طول روز، عادت به سیگار کشیدن هم داشته باشیم، شانس بروز سکته مغزی را چند برابر خواهیم کرد.

  به نظر شما می توان رد پای عوامل غیرقابل تغییری مانند توارث را هم در ابتلا به سکته مغزی مشاهده کرد؟

  بله، صددرصد. بد نیست بدانید علاوه بر توارث، عوامل دیگری مانند ژنتیک، سابقه ابتلا، سن و جنس هم می توانند بر بروز سکته مغزی تاثیرگذار باشند. به طور کلی، افرادی با سن بالا و مردان بیشتر از زنان دچار سکته مغزی می شوند که متاسفانه، نمی توانیم نقش چندانی در فرار از این عوامل داشته باشیم.

   


  شما کدام یک از عوامل تغذیه ای را برای پیشگیری از ابتلا به سکته مغزی، مهمتر می دانید؟

  افرادی که می خواهند از شر ابتلا به سکته مغزی در امان بمانند، باید از پرخوری و اضافه وزن ناشی از آن دور باشند. این افراد باید الگوهای غذاخوردن خود را اصلاح کنند. یعنی کمی آهسته تر غذا بخورند تا جلوی پرخوری شان گرفته شود. به علاوه، برای پیشگیری از ابتلا به سکته مغزی، باید در حد امکان از مصرف غذاهای نیمه آماده و کنسروی که حاوی منوسدیم گلوتامات یا بی کربنات سدیم هستند نیز خودداری کرد زیرا این مواد غذایی، مقدار زیادی سدیم دارند و می توانند مانند نمک خوراکی، به طور مستقیم باعث افزایش سطح فشار خون و ابتلا به سکته مغزی شوند.

  شما نقش مصرف میوه ها و سبزی ها را در پیشگیری از بروز سکته مغزی تا چه اندازه پررنگ می دانید؟

  خیلی زیاد! درواقع، بالارفتن کالری دریافتی و کلسترول خون ناشی از آن، سطح چربی بد خون را هم افزایش می دهد. اگر این چربی بد خون، تحت تاثیر رادیکال های موجود در بد ن اکسیده شود، سختی عروق را به دنبال دارد و شانس ابتلا به سکته مغزی را بالا می برد.

  حالا اگر فردی عادت به مصرف حجم بالایی از میوه ها و سبزی های تازه در طول روز که سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند، داشته باشد، می تواند جلوی واکنش های اکسیداسیون را در بدنش بگیرد و از سختی عروق و سکته مغزی ناشی از آن پیشگیری کند. به علاوه، ویتامین ها و آنتی اکسیدان های فراوان موجود در میوه و سبزی ها، جلوی جذب کلسترول در خون را می گیرند و از این طریق هم شانس سکته مغزی را کاهش می دهند.

  اگر سابقه سکته مغزی دارید...

  این افراد باید رژیم غذایی خود را براساس نظر پزشک معالجشان تنظیم کنند. دور مصرف خوراکی های حاوی سدیم را خط بکشند. غذاهای کنسروی، نمک سود و فرآوری شده نخورند. نمکپاش را از میز غذایی خود حذف کنند. فعالیت فیزیکی کافی در طول روز داشته باشند و حتما در صورت سیگاری بودن، بلافاصله سیگار کشیدن را ترک کنند. این افراد باید در مورد نوع میوه ها و سبزی های مصرفی شان هم با پزشک معالج خود مشورت کنند تا با محصولات خوراکی تازه و خام که حاوی سدیم هستند، بیشتر آشنا شوند. در این صورت، شانس سختی عروق و سکته مجدد را از بین خواهند برد.

  اطرافیان این بیماران هم باید حواسشان باشد که غذاهای به اصطلاح مقوی که بر پایه گوشت قرمز و چربی هستند را به آنها ندهند تا شانس بروز مجدد سکته مغزی را در این بیماران بالا نبرند.

   

 • نظرات() 
 • شنبه 16 آبان 1394

   

  اخبار روز » اخبار سیاسی

  کانادا خواهان روابط با ایران شد

  «جاستین ترودو» نخست وزیر جدید کانادا اعلام کرد که برای برقراری روابط دوباره میان ایران و کانادا که در سال 2012 توسط مقامات کانادایی به صورت یکجانبه قطع گردیده بود، آماده است.

  خبرگزاری ایرنا: «جاستین ترودو» نخست وزیر جدید کانادا اعلام کرد که برای برقراری روابط دوباره میان ایران و کانادا که در سال 2012 توسط مقامات کانادایی به صورت یکجانبه قطع گردیده بود، آماده است.

  ترودو تاکید کرده است که دولت جدید بر خلاف «استیفن هارپر» نخست وزیر سابق کانادا، خواهان ایجاد تغییرات چشمگیر در روابط خارجی و دیپلماتیک کانادا با کشورهای ایران و آمریکا است.

  حزب لیبرال کانادا به رهبری ترودو توانست در انتخابات سراسری این کشور بر حزب محافظه کار حاکم پیروز شود و قدرت را پس از سه دوره از «استفن هارپر» نخست وزیر کانادا بگیرد.

  هارپر به خاطر مواضعش در حمایت از رژیم صهیونیستی هدف انتقادات گسترده ای قرار گرفته بود.

  دولت هارپر در سپتامبر 2012 به بهانه آنچه تهدید ایران برای رژیم صهیونیستی خوانده شد، روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرد.

  برای نخستین بار در تاریخ کانادا، چهار نفر از 6 نامزد این انتخابات در حوزه های تورنتو و حومه، ایرانی تبار بودند که دو نفر از آنها یکی با 53 درصد آرا و دیگری با کسب 46.7 درصد آرا و هر دو از حزب لیبرال در حوزه انتخابیه خود پیروز شدند. دو ایرانی پیروز این انتخابات نیز قطع رابطه کانادا با ایران را اشتباهی در سیاست خارجی این کشور دانستند.

   

 • نظرات() 
  • تعداد صفحات :3
  • 1  
  • 2  
  • 3  

  آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic