سایت استاد ناصری tag:http://naseri2020.mihanblog.com 2020-07-01T11:14:08+01:00 mihanblog.com - نمونه سوال انقلاب اسلامی ایران 2020-05-21T11:41:33+01:00 2020-05-21T11:41:33+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2178 ebrahim akbari naseri   1-     انواع انقلاب ها را نام برده و هر یک با مثال توضیح دهید.   2-    کشورهای اروپایی برای استعمار کشورها از چه روشهای استفاده می کردند؟   3-    مبانی معرفت شناسی غرب چیست، آنرا توضیح دهید.   4-    چهار مورد از فرایند بیداری اسلامی در دوره قاجار را نا ببرید.   5-    انقلاب مشروطه را توضیح داده و عمده ترین دلیل شکست

 

1-     انواع انقلاب ها را نام برده و هر یک با مثال توضیح دهید.

 

2-    کشورهای اروپایی برای استعمار کشورها از چه روشهای استفاده می کردند؟

 

3-    مبانی معرفت شناسی غرب چیست، آنرا توضیح دهید.

 

4-    چهار مورد از فرایند بیداری اسلامی در دوره قاجار را نا ببرید.

 

5-    انقلاب مشروطه را توضیح داده و عمده ترین دلیل شکست انقلاب مشروطه بنویسید.

 

6-    عملکرد نخست وزیران زیر را در دوران محمد رضا شاه بنویسید.

      الف- علی امینی           ب- حسن علی منصور         ج- دکتر مصدق          د-  شریف امامی

 

7-    چهار تن از روحانیت برجسته و بزرگ در زمان محمد رضا شاه را نام برده و روش مبارزه هر یک را بنویسید.

 

8-    عوامل شتاب زای انقلاب اسلامی ایران را در سال 1357 فقط نام ببرید.

 

9-    منظور از کاپیتولاسیون چیست، عکس العمل حضرت امام و سرانجام آن چه شد؟

 

10-  از پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز به 6 دوره تقسیم می شود آنرا نام برده و ریاست جمهوری هر دوره را بنویسید.

 

11-         رهبر انقلاب های ربرو  را بنویسید.        الف- مصر            ب- افریقا            ج- روسیه            د- شیلی

 

12-         کشورهای اروپایی برای استعمار کشورها از چه روشهای استفاده می کردند؟

 

13-        وضعیت سیاسی و اجتماعی ایران در زمان فتحعلی شاه و ناصرالدین  شاه چگونه بود؟

 

14-         مبانی معرفت شناسی غرب چیست آنرا توضیح دهید.

 

15           انقلاب مشروطه را توضیح داده و عمده ترین دلیل شکست انقلاب مشروطه بنویسید.

 

16-         عملکرد نخست وزیران زیر را در دوران محمد رضا شاه بنویسید.

      الف- اسدالله علم           ب- حسن علی منصور         ج- شریف امامی          د- علی امینی

 

17-چهار تن از روحانیت بزرگ و برجسته زمان محمد رضا شاه را نام برده و روش مبارزه حضرت امام خمینی(ره)را بنویسید.

 

18-        عوامل شتاب زای انقلاب اسلامی ایران را در سال 1357 فقط نام ببرید.

 

19-         حضرت امام خمینی(ره)در چه تاریخی وارد ایران شدن و فرایند آن را تا پیروزی انقلاب اسلامی بنویسید.

 

20-         تحولات داخلی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون به 6 دوره تقسیم می شوندآنرا نام برده و ریاست جمهوری هر دوره را مشخص کنید.

    عوامل موثربر شکل گیری یک انقلاب اجتماعی را نام برده و یک مورد را توضیح دهید.

 

22-        کشورهای اروپایی برای استعمار کشورها از چه روشهای استفاده می کردند؟

 

23-        علل عقب ماندگی ایران در دوره فقط قاجار را نام ببرید.

 

24-        منظور از الگوی تعالی اسلامی چیست و چهار تن از روحانیت بزرگ دوره قاجار را نام ببرید.

 

25-        انقلاب مشروطه را توضیح داده و عمده ترین دلیل شکست انقلاب مشروطه بنویسید.

 

26-        عملکرد نخست وزیران زیر را در دوران محمد رضا شاه بنویسید.

      الف- اسدالله علم           ب- حسن علی منصور         ج- امیر عباس هویدا          د-  شریف امامی

 

27-        روش مبارزه حضرت امام خمینی(ره)و ایت الله کاشانی در زمان محمد رضا شاه به اختصار بنویسید.

 

28-        عوامل شتاب زای انقلاب اسلامی ایران را در سال 1357 فقط نام ببرید.

 

29- حضرت امام خمینی(ره)در چه تاریخی وارد ایران شدن و فرایند آن را تا پیروزی انقلاب اسلامی بنویسید.

 

30- از پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز به 6 دوره تقسیم می شود آنرا نام برده و ریاست جمهوری هر دوره را بنویسید.

 

 

 

                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

                                                                                                 

]]>
1745- کاندیدای ریاست جمهوری در سال 1400 ش اصلاح طلب یا اصول گرا ظریف یا 13 فروردین 99 2020-05-21T11:40:01+01:00 2020-05-21T11:40:01+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2177 ebrahim akbari naseri اصول گرا ...................... ]]> 1744- ترامپ و کرونا و اقتصاد و تحریم کمی شما بجوش تحریم خدا را. 2020-03-25T14:40:51+01:00 2020-03-25T14:40:51+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2176 ebrahim akbari naseri رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید ضرر تعطیلی طولانی مدت فعالیت‌های اقتصادی در این کشور می‌تواند «بدتر» از شیوع ویروس جدید کرونا باشد. به گزارش فرتاک نیوز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه گفت: "به نسبت زود به کارها بازمی‌گردیم. دو هفته‌ای که در نظر گرفته شد کمی دیگر تمام می‌شود، بعدش چند روز دیگر هم صبر می‌کنیم اما به زودی به کار بازخواهیم گشت." او افزود امیدوار است که بازگشت به زندگی تا عید پاک، حدود سه هفته دیگر، ممکن شود. به نقل از یورونیوز، رئیس جمهوری آمریکا در گف رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید ضرر تعطیلی طولانی مدت فعالیت‌های اقتصادی در این کشور می‌تواند «بدتر» از شیوع ویروس جدید کرونا باشد.

به گزارش فرتاک نیوز،

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه گفت: "به نسبت زود به کارها بازمی‌گردیم. دو هفته‌ای که در نظر گرفته شد کمی دیگر تمام می‌شود، بعدش چند روز دیگر هم صبر می‌کنیم اما به زودی به کار بازخواهیم گشت."

او افزود امیدوار است که بازگشت به زندگی تا عید پاک، حدود سه هفته دیگر، ممکن شود.

به نقل از یورونیوز، رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز نیز ابراز امیدواری کرد که فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی در این کشور تا عید پاک از سر گرفته شوند.

رئیس‌جمهوری آمریکا به این نتیجه رسیده است که کشورش در نهایت بر بحران ویروس کرونا پیروز خواهد شد و امیدوار است این امر قبل از ۱۲ آوریل رخ دهد.

وی می‌گوید، آمریکا با "دشمنی نامرئی" روبه‌رو است اما بر آن پیروز خواهد شد.

ترامپ تاکید کرد، پیش بینی نمی‌کند ناگزیر به استفاده از "قانون تولید دفاعی" برای تمرکز بر تمام توانمندی‌های صنعتی آمریکا جهت مقابله با کرونا شود مگر در صورت ضرورت.

وی خاطرنشان کرد: دولت آمریکا بسیاری از دانشمندان و  محققان برجسته را به خدمت گرفته تا برای مقابله با کرونا تلاش کنند و مطمئنم که موفق خواهند شد.

سخنان دونالد ترامپ در حالی بیان می‌شوند که بسیاری از مقامات مسؤول در حوزه سلامت آمریکا خواستار وضع مقررات سخت گیرانه‌تر برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا شده‌اند.

کارشناسان حوزه سلامت در آمریکا هشدار می‌دهند که در صورت عدم رعایت فاصله اجتماعی در این کشور موارد ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» افزایش خواهد یافت؛ امری که به گفته آنها در نهایت می‌تواند باعث شود که سیستم درمانی آمریکا قادر به رسیدگی به بیماران جدید نباشد.

با این وجود ترامپ می‌گوید: آیا این فوق‌العاده نخواهد بود که تمام کلیساها [برای عید پاک] پر شوند؟ شاهد کلیساهایی مملو از جمعیت در سراسر کشور خواهیم بود.

اداره کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا دستورالعملی برای رعایت فاصله اجتماعی صادر کرده است اما اجرای آن الزامی نیست. با این حال بسیاری از فرمانداران ایالت‌های آمریکا مقرراتی برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا از جمله قرنطینه ساکنان را به اجرا گذاشته‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: "می‌توانیم فاصله‌مان را حفظ کنیم و سر کار برویم. یک کمی باید سختی بکشید. باید پنج بار بیشتر از همیشه دست‌تان را بشویید و شاید دیگر نتوانید با کسی دست بدهید اما کشور را به کارش بازگردانیم."

به نقل از بی‌بی‌سی، ترامپ امروز (چهارشنبه) نیز توییت کرد: "مردم می‌خواهند سر کارشان برگردند. آنها فاصله‌ و باقی امور را رعایت می‌کنند، از سالمندان هم با عشق مراقبت می‌شود. ما می‌توانیم هر دو را با هم بکنیم. نمی‌شود که علاج بدتر از خود مشکل باشد! کنگره باید فورا اقدام کند. ما با قدرت برمی‌گردیم."

دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره آمریکا بر سر جزئیات مصوبه‌ای بر مشوق‌های اقتصادی مذاکره می‌کنند که ارزش آن به دو تریلیون دلار خواهد رسی

]]>
1743- معاون محترم وزیر بهداشت آقای حریر چی ....تایخ 6 فروردین 99 2020-03-25T14:35:53+01:00 2020-03-25T14:35:53+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2174 ebrahim akbari naseri حریرچی: عاجزانه خواهش می‌کنیم مردم جداسازی اجتماعی را جدی بگیرند حریرچی: عاجزانه خواهش می‌کنیم مردم جداسازی اجتماعی را جدی بگیرند معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه جداسازی اجتماعی یکی از استراتژی های مقابله با کرونا است، گفت: عاجزانه از مردم می خواهیم جداسازی اجتماعی را جدی بگیرند. به گزارش ایسنا، ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت صبح چهارشنبه در مراسم افتتاح مجتمع بیمارستانی و نقاهتگاه ۲۰۰۰ تختخوابی شهید دکتر هجرتی نیروی زمینی ارتش در تهران، جداسازی اجتماعی و به حداقل رسا حریرچی: عاجزانه خواهش می‌کنیم مردم جداسازی اجتماعی را جدی بگیرند

حریرچی: عاجزانه خواهش می‌کنیم مردم جداسازی اجتماعی را جدی بگیرند

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه جداسازی اجتماعی یکی از استراتژی های مقابله با کرونا است، گفت: عاجزانه از مردم می خواهیم جداسازی اجتماعی را جدی بگیرند.

به گزارش ایسنا، ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت صبح چهارشنبه در مراسم افتتاح مجتمع بیمارستانی و نقاهتگاه ۲۰۰۰ تختخوابی شهید دکتر هجرتی نیروی زمینی ارتش در تهران، جداسازی اجتماعی و به حداقل رساندن تماس های اجتماعی را استراتژی مقابله با ویروس کرونا دانست و گفت: در همین راستا برای جداسازی جامعه، ما مدارس، دانشگاه‌ها، پاساژها و مراکز اجتماع عمومی را تعطیل کردیم.

وی ادامه داد: جداسازی بیماران و قرنطینه افراد مشکوک یکی دیگر از استراتژی های ما در مقابله با ویروس کرونا است و خوشبختانه تا به امروز کارهای بسیار بزرگی صورت گرفته است.

معاون وزیر بهداشت گفت: اقدامی که امروز ارتش با برپایی بیمارستان و نقاهتگاه ۲۰۰۰ تختخوابی انجام داده است در راستای همین استراتژی جداسازی اجتماعی است و برای این است که ما دیگر بیمارانی که بهبود یافته اند را به منازلشان نفرستیم و مدتی در این نقاهتگاه ها تحت نظر و درمان قرار دهیم تا به صورت کامل بهبود یافته و بعد به خانه بروند.

حریرچی خطاب به مردم گفت: خواهش عاجزانه ما از مردم این است که جداسازی اجتماعی را جدی گرفته و تماسهای خود را به حداقل برسانند و دوم اینکه در اقدامات دیگر ما را همراهی کنند و زمانی که برای غربالگری با شماره ۴۰۳۰ با آنها تماس می‌گیریم و از آنها می‌خواهیم که به مراکز بهداشتی ما مراجعه کنند تا علائم آنها بررسی شود با ما همکاری لازم را داشته باشند. امیدوارم با همکاری که امروز شکل گرفته و با به میدان آمدن بخش خصوصی و نیروهای مسلح -که با برپایی بیمارستان در نقاط مختلف و کمک های مختلف را ارائه می‌دهند- بتوانیم بر این بیماری غلبه کنیم

وی با اشاره به شرایط بحرانی در برخی کشورهای پیشرفته بعد از شیوع ویروس کرونا گفت: امروز خوشبختانه با همکاری همه مسئولان و مردم توانستیم به جایی برسیم که میزان تخت آماده ما بیش از ۴۰ هزار تخت است که البته امیدواریم هیچ یک از این تخت ها مورد استفاده قرار نگیرد اما در همین جا از همه کسانی که  زحمت می کشند و اقدامات را برای کمک مردم انجام می‌دهند تشکر می‌کنیم و از خدمات سپاه، ارتش و دیگر نهادها و سازمان‌ها سپاسگزاریم.

 

 

 

 

 

معاون محترم وزیر بهداشت ]]>
1742- آمار کرونا در ایران از اول اسفند 98 تا 6 فروردین 99 تا کی ادامه دارد؟ 2020-03-25T14:33:11+01:00 2020-03-25T14:33:11+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2173 ebrahim akbari naseri ۲۷۰۱۷ ابتلا و ۲۰۷۷ فوتی کرونا در کشور تا کنون سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲۲۰۶ مورد جدید بیماری کرونا در کشور خبر داد. به گزارش ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور گفت: از ظهر دیروز تا امروز ۶ فروردین ۹۹ و بر اساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی، ۲۲۰۶ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران به ۲۷۰۱۷ نفر رسید. وی گفت: خوشبختانه تا کنون ۹۶۲۵ نفر از مبتلایان به کووید۱۹ در کشور، بهبود یافته و ترخیص شده اند. به گفته جهانپور، با جان باختن ۲۷۰۱۷ ابتلا و ۲۰۷۷ فوتی کرونا در کشور تا کنون

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲۲۰۶ مورد جدید بیماری کرونا در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور گفت: از ظهر دیروز تا امروز ۶ فروردین ۹۹ و بر اساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی، ۲۲۰۶ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران به ۲۷۰۱۷ نفر رسید.

وی گفت: خوشبختانه تا کنون ۹۶۲۵ نفر از مبتلایان به کووید۱۹ در کشور، بهبود یافته و ترخیص شده اند.

به گفته جهانپور، با جان باختن ۱۴۳ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد درگذشتگان بر اثر این بیماری تا ۶ فروردین ۱۳۹۹ به ۲۰۷۷ نفر رسید.

جهانپور افزود: تا کنون بیش از ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار از نظر ابتلا به کووید۱۹ در کشور غربالگری شده اند و طرح بسیج ملی مقابله با کرونا با قدرت در کشور در حال اجرا است و الگوی موفقی برای سایر کشورها به حساب می آید.

وی تاکید کرد: مردم حتما برای حفظ سلامتی خود، خانواده و اطرافیان شان به سامانه salamat.gov.ir مراجعه کنند.

به گزارش ایسنا، جهانپور با اشاره به به اقدامات انجام شده در قالب بسیج ملی مبارزه با کرونا اظهار کرد: امروز با خوداظهاری و بیماریابی، بیماران را در خانه و در مراحل اولیه شناسایی می‌کنیم و سپس ادامه مراقبت‌ها در مراکز درمانی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ۹۶۲۵ مبتلا به کرونا در این روزها بهبود یافته و از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند گفت: متاسفانه تعدادی از هموطنان‌مان جان خود را از دست داده اند و بیش از ۶۸ درصد از آنها سالمندان و افراد بالای ۶۰ سال بوده‌اند و ۳۲ درصد نیز زیر ۶۰ سال بوده‌اند که به یکی از بیماری‌های زمینه ای، بیماری خاص یا  نقص سیستم ایمنی مبتلا بوده اند. این آمار  قاعدتا مستلزم این است که دقت و توجه بیشتری نسبت به این افراد داشته باشیم. بیماران خاص و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای نیز نیازمند توجه و مراقبت بیشتر هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا که یکی از اقدامات مدیریتی و مداخله‌ای قابل توجهی بوده که در همه دنیا و در کشورهای مختلف به نوعی منحصر به فرد تلقی می‌شود، گفت: این طرح با مشارکت مردم و با خوداظهاری در گام اول شکل گرفته و پوشش و گستره آن افزایش می‌یابد. عدد غربالگری‌ها و بسیج عمومی از ۴۷.۵ میلیون نفر تجاوز کرده و بیش از نیمی از مردم ایران مورد غربالگری قرار گرفته‌اند.

جهانپور افزود: از مردم می‌خواهیم چه آنها که علائم شبه آنفلوآنزا دارند و چه آنها که هیچ علامتی ندارند حتما در سامانه https://salamat.gov.ir/ ثبت‌نام کنند و اطلاعات خود را ثبت کنند. یکی از اقدامات راهگشا همین است که با مشارکت و همنوایی بیشتر و با ثبت نام در سامانه شکل خواهد گرفت و  مابقی اقدامات مراقبتی و پایشی انجام می‌شود.

وی خطاب به مردم گفت: از اینکه بهداشت فردی، عمومی و اجتماعی را رعایت می‌کنید و سفرهای شهری و غیرشهری را کاهش دادید و دید و بازدیدهای نوروزی را نادیده گرفته و نوروزی متفاوت داشته‌اید، قدردان هستیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به طرح پیشنهای وزارت بهداشت مبنی بر فاصله گذاری اجتماعی اظهار کرد: این طرح در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا بررسی شد و مطابق با الگوها و امکانات کشور نهایی شده و با تایید رئیس جمهور ابلاغ می‌شود.جهانپور افزود: در این طرح  هیچ مورد لغو ترددهای ضروری نداریم و ملاحظات و تدابیر لازم در حوزه ارائه خدمات و تامین مایحتاج ضروری مردم دیده شده است، ولی حتما از ایاب و ذهاب غیرضروری شهری و بویژه غیرشهری جلوگیری خواهد شد و رویکردی کاملا مشارکتی و جامعه محور در عین لحاظ کردن محدودیت‌ها خواهیم داشت و سطح سوم قرنطینه است.

وی با بیان اینکه بنابراین همچنان کشور در سطح سوم قرنطینه خواهد بود، گفت: بدون استفاده از ابزارهایی که شاید چندان مناسب مردم و فرهنگ آنها نباشد ولی با اعمال محدودیت‌ها کار ادامه خواهد داشت.

]]>
1741 - سر نخ کرونا در ایران قم یا گیلان ..... 2020-03-25T14:30:24+01:00 2020-03-25T14:30:24+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2172 ebrahim akbari naseri چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶ سرنخ‌های جدید درباره منشأ کرونا در ایران | اولین ردپای کرونا در قم و گیلان | کرونا از قم به گیلان نرفته است؟ معاون بهداشت وزیر بهداشت امروز ششم فروردین ماه در اظهارنظری جدید سرنخ‌های جدیدی در مورد منشأ بروز کرونا در ایران ارائه کرد.دكتر رئیسی به گزارش همشهری آنلان به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در ارتباطی ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره آخرین یافته‌های وزارت بهداشت در زمینه منشأ بروز بیماری کرونا در کشور گفت: از روزی که ا چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶

سرنخ‌های جدید درباره منشأ کرونا در ایران | اولین ردپای کرونا در قم و گیلان | کرونا از قم به گیلان نرفته است؟

معاون بهداشت وزیر بهداشت امروز ششم فروردین ماه در اظهارنظری جدید سرنخ‌های جدیدی در مورد منشأ بروز کرونا در ایران ارائه کرد.دكتر رئیسی

به گزارش همشهری آنلان به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در ارتباطی ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره آخرین یافته‌های وزارت بهداشت در زمینه منشأ بروز بیماری کرونا در کشور گفت: از روزی که اولین مورد بیماری را در قم پیدا کردیم، تیم اپیدمیولوژی مطالعات‌شان را در این زمینه شروع کردند. بر اساس مطالعات انجام شده، این بیماری در قم واضحا و مشخصا در ارتباط با چینی‌هایی بود که در این استان حضور داشتند. تعدادی کارگر چینی که در بهمن ماه رفت و آمد داشتند و همچنین یک سری دانشجو که در قم بودند.

وی افزود: ابتدا احتمال می دادیم منشأ اولیه بیماری از قم بوده که به جاهای دیگر نیز سرایت کرده است. اما حالا این احتمال را هم می‌دهیم که منشأ در دو نقطه بوده؛ هم در قم و هم گیلان. تاکید می‌کنم که در ارتباط با گیلان هنوز اطلاعات‌مان کامل نیست و در این زمینه به سر نخ‌هایی رسیده ایم که تعدادی از دانشجویان ساکن ووهان، قبل از قرنطینه ووهان به استان گیلان برگشته‌اند و این احتمال در این مورد وجود دارد. تاکید می‌کنم اطلاعات‌مان هنوز در این زمینه کامل نیست، به محض تکمیل اطلاعات، اطلاع‌رسانی خواهد شد.وی همچنین درباره پروتکل درمان کرونا گفت: پروتکل جدید بیماری به سراسر کشور ابلاغ شده و تغییر عمده آن حذف «تامیفلو» از پروتکل درمان کروناست. چراکه تاکنون در پیک بیماری آنفلوآنزا قرار داشتیم و اکنون دیگر موارد بروز این بیماری بسیار نادر است، به همین دلیل تامیفلو از پروتکل درمان کرونا حذف شد. هیچ کدام از درمان‌های جدید نیز هنوز ابلاغ نشده اند چراکه امتحان‌ خود را پس نداده‌اند و در صورت تایید هرکدام از این درمان‌ها، ابلاغ خواهد شد.

کد خبر 495387

برچسب‌ها

وزارت بهداشت و درمان

كرونا در ایران

/www.hamshahrionline.ir/news/495387/

جالب است بدانید

همین حالا زولا رو نصب کن و دوستات رو تو تهران هدشات کن!!

با زولا تو خیابون های تهران دوستاتو هدشات کن!

مصاحبه جنجالی با مانی خوشبین،میلیاردر ایرانی درباره موفقیتش!

نظرات منتشر شده: 4 نظرات در صف انتشار: 0 نظرات غیرقابل انتشار: 5

باید یقیه هواپیمایی ماهان رو گرفت تنها مقصر کشتار مردم ایران

خودتان اعلام کردید در گیلان یک خانوم از قم به گیلان رفنه بود چه زود فراموش می کنید ما فراموش نمی کنیم

 

]]>
1340 دنباله انواع ویتامن ها برای مقابله باویروس کرونا تاریخ 10 اسفند 98 2020-02-29T15:37:23+01:00 2020-02-29T15:37:23+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2171 ebrahim akbari naseri منیزیم چرا بدن به منیزیم نیاز دارد: بدن از منیزیم در بیش از ۳۰۰ واکنش بیوشیمیایی استفاده می‌کند. این موارد شامل حفظ عضله، عملکرد مناسب اعصاب، حفظ ثبات در ریتم ضربان قلب و حفظ استحکام استخوان‌ها می‌شود. از کجا دریافت کنیم: سبوس گندم حاوی مقدار زیادی منیزیم است که خوردن یک فنجان از آن تقریبا ۲۲ درصد نیاز روزانه‌ی شما را برطرف می‌کند. با حذف جوانه و سبوس از گندم (یعنی همان چیزی که شما در آرد سفید و نان‌های بدون سبوس با آن مواجه هستید)، میزان دریافتی منیزیم مورد نیاز بدن به شدت کاهش می‌یا منیزیم

چرا بدن به منیزیم نیاز دارد: بدن از منیزیم در بیش از ۳۰۰ واکنش بیوشیمیایی استفاده می‌کند. این موارد شامل حفظ عضله، عملکرد مناسب اعصاب، حفظ ثبات در ریتم ضربان قلب و حفظ استحکام استخوان‌ها می‌شود.

از کجا دریافت کنیم: سبوس گندم حاوی مقدار زیادی منیزیم است که خوردن یک فنجان از آن تقریبا ۲۲ درصد نیاز روزانه‌ی شما را برطرف می‌کند. با حذف جوانه و سبوس از گندم (یعنی همان چیزی که شما در آرد سفید و نان‌های بدون سبوس با آن مواجه هستید)، میزان دریافتی منیزیم مورد نیاز بدن به شدت کاهش می‌یابد. از دیگر مواد غذایی که حاوی منیزیم است می‌توان به بادام هندی، سبزیجات سبز مانند اسفناج اشاره کرد.

نیاسین یا ویتامین B3

چرا بدن به این ویتامین نیاز دارد: نیاسین مانند دیگر ویتامین‌‌ های گروه B، نقش مهمی در تبدیل مواد غذایی به انرژی دارد. همچنین این ویتامین در عملکرد مناسب سیستم هضم، پوست و اعصاب مؤثر است.

از کجا دریافت کنیم: مخمر خشک یکی از منابع بسیار غنی نیاسین است. اما اگر به دنبال یک ماده‌ی غذایی خوشمزه‌تر هستید، پیشنهاد ما استفاده از بادام زمینی یا کره‌ی آن است، یک فنجان بادام زمینی بیش از ۱۰۰درصد نیاز روزانه‌ی شما به این ویتامین را برطرف می‌کند. گوشت گاو و جگر مرغ نیز حاوی نیاسین هستند که بخشی از نیاز روزانه‌ی بدن را ‌تأمین می‌کند.

اسیدهای چرب امگا ۳

چرا بدن به امگا 3 نیاز دارد: مصرف چربی‌ها معمولاً توصیه نمی‌شوند، اما اسیدهای چرب امگا ۳ نوعی از چربی‌های اشباع نشده‌ای هستند که وجود آنها برای سلامت بدن ضروری است. امگا ۳ به سلامت مغز کمک می‌کند و در کاهش التهاب‌ها نیز نقش مهمی دارد.

از کجا دریافت کنیم: اسیدهای چرب امگا ۳ به دو دسته تقسیم می‌شوند: آلفا لینولنیک اسید (ALA) در روغن نباتی، سبزیجات سبز رنگ،‌ آجیل و دانه‌ها وجود دارد. نوع دیگر اسیدهای چرب امگا ۳، ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) است که ردپای آن را می‌توان در ماهی‌های چرب پیدا کرد. یک فنجان سالاد تُن حاوی ۵/۸ گرم اسید چرب است.

پتاسیم

چرا بدن به پتاسیم نیاز دارد: پتاسیم یک الکترولیت ضروری برای بدن است که نقش آن کنترل فعالیت الکتریکی قلب است. وجود پتاسیم برای ساخت پروتئین و ماهیچه ضروری است و نبود آن، فرایند تبدیل کربوهیدرات‌ها به انرژی را با مشکل مواجه می‌کند.

از کجا دریافت کنیم: یک سیب‌زمینی پخته‌ی شیرین متوسط شامل حدود ۷۰۰ میلی‌گرم پتاسیم است. رب گوجه‌فرنگی و گوجه‌فرنگی خام، گوشت‌قرمز، مرغ و ماهی نیز سرشار از پتاسیم هستند.

ریبوفلاوین

چرا بدن به این ویتامین نیاز دارد: ریبوفلاوین یکی دیگر از ویتامین‌ های هم خانواده‌ی گروه B است. ریبوفلاوین یک نوع آنتی‌اکسیدان است که در تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماری‌ها، تولید انرژی و ساخت سلول‌های قرمز خون نقش مهمی دارد.

از کجا دریافت کنیم: جگر گاو سرشار از ریبوفلاوین است. جگر دوست ندارید؟ غلات غنی شده یکی دیگر از گزینه‌هایی است که می‌تواند نیاز بدن شما را به این ویتامین تأمین کند.

سلنیوم

چرا بدن به سلنیوم نیاز دارد: سلنیوم یک ماده‌ی معدنی با خاصیت آنتی‌اکسیدانی است. نیاز بدن به این ماده‌ی معدنی بسیار کم است،‌ اما همین میزان اندک هم نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر بیماری‌های مزمن بر عهده دارد. این ماده‌ی معدنی در تنظیم عملکرد تیروئید و سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

از کجا دریافت کنیم: شش تا هشت آجیل برزیلی در حدود ۷۷۷ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن شما را تأمین می‌کند. باید توجه داشت که میزان زیاد آن نیز برای بدن مضر است و دریافت بیش از نیاز بدن ممکن است موجب بیماری شود.

تیامین

ویتامین ها - دانه های خوراکی دارای ویتامین ب 1

چرا بدن به این ویتامین نیاز دارد: تیامین که نام دیگر آن ویتامین B1 است، ‌در شکستن کربوهیدرات‌ها و تبدیل آن به انرژی نقش دارد. همچنین یک ماده‌ی مفید برای حفظ عملکرد خوب مغز و سیستم عصبی است.

از کجا دریافت کنیم: مانند ریبوفلاوین، مخمر خشک یکی از منابع غنی این ویتامین است. اگرچه شاید شما ترجیح می‌دهید از دانه‌ی کاج یا سویا برای دریافت ویتامین B1 استفاده کنید.

روی

چرا بدن به روی نیاز دارد: روی نقش مهمی در عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن دارد (احتمالا شما با نقش آن در داروهای سرماخوردگی) آشنا هستید، همچنین در سلامت عملکرد مناسب حس‌ چشایی و بویایی نیز نقش مهمی دارد.

از کجا دریافت کنیم: گوشت قرمز و ماکیان سرشار از روی است، البته نباید گوشت گاو کباب شده را نیز فراموش کرد.

 

برگرفته از: health.com

]]>
1340- مصرف انواع ویتامین ها برای تقویت سیتم ایمنی بدن مقابل ویروس کرونا 2020-02-29T15:34:37+01:00 2020-02-29T15:34:37+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2170 ebrahim akbari naseri خواص ویتامین‌‌ ها و مواد معدنی؛ از ویتامین A رژیم و تغذیهویتامین ها برای اینکه بدنی سالم داشته باشید که مثل ماشین کار کند و دچار مشکل نشود، لازم است حتما در رژیم غذایی خود توجه به مواد مغذی و ویتامین‌ ها را در اولویت قرار دهید. اگرچه بسیاری از مواد مغذی و معدنی را می‌توانید با خوردن مکمل‌های غذایی در طی روز دریافت کنید، ولی بسیاری از انواع ویتامین‌ ها معمولا در رژیم غذایی روزانه‌ی شما وجود دارد و یا می‌توانید با برنامه‌ریزی اصولی آن را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید. آیا ترجیح خواص ویتامین‌‌ ها و مواد معدنی؛ از ویتامین A

رژیم و تغذیهویتامین ها

برای اینکه بدنی سالم داشته باشید که مثل ماشین کار کند و دچار مشکل نشود، لازم است حتما در رژیم غذایی خود توجه به مواد مغذی و ویتامین‌ ها را در اولویت قرار دهید. اگرچه بسیاری از مواد مغذی و معدنی را می‌توانید با خوردن مکمل‌های غذایی در طی روز دریافت کنید، ولی بسیاری از انواع ویتامین‌ ها معمولا در رژیم غذایی روزانه‌ی شما وجود دارد و یا می‌توانید با برنامه‌ریزی اصولی آن را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید.

آیا ترجیح می‌دهید مواد معدنی و ویتامین‌ های مورد نیاز بدن خود را از روش‌های طبیعی دریافت کنید؟ پیشنهاد ما به شما معرفی ۲۰ نوع ماده‌ی غذایی بسیار مهم است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم

ویتامین ها

ویتامین A

چرا بدن به این ویتامین نیاز دارد: ویتامین‌ های هم‌خانواده‌ی A نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن، باروری و مخصوصا بینایی دارند. ویتامین‌ های گروه A، که شامل بتاکاروتن‌ها می‌شوند، در عملکرد صحیح شبکیه‌ی چشم،‌ قرنیه و غشاهای چشم نقش مهمی دارند.

از کجا دریافت کنیم: بالاترین غلظت ویتامین A در سیب‌زمینی شیرین است، یک سیب‌زمینی شیرین متوسط بیش از ۲۸۰۰۰ واحد ویتامین A دارد. به عبارت دیگر ۵۶۱ درصد بیشتر از میزان توصیه شده برای استفاده در یک رژیم روزانه. جگر گاو، اسفناج،‌ ماهی، شیر، تخم‌مرغ و هویج هم منابع خوب این ویتامین محسوب می‌شوند

ویتامین B6

چرا بدن به این ویتامین نیاز دارد: ویتامین B6، ترکیبی از شش ویتامین مختلف است که تأثیر مشابهی بر بدن دارند. این ترکیب موجب ایجاد سوخت‌وساز در موادغذایی می‌شود، به عملکرد بهتر هموگلوبین (از سلول‌های خونی) کمک می‌کند، میزان قند خون را تنظیم می‌کند و یک آنتی‌بادی مفید در مبارزه با بیماری‌های بدن محسوب می‌شود.

از کجا دریافت کنیم: ماهی، جگر گاو و ماکیان سرشار از ویتامین B6 هستند، اما یکی از بهترین منابع غنی برای دریافت این ویتامین نخود است. به همین خاطر پیشنهاد می شود افرادی که رژیم گیاهخواری دارند، حتما نخود را در برنامه‌ی روزانه خود قرار دهند. خوردن یک فنجان نخود، حدود ۱/۱ میلی گرم ویتامین B6 دارد که در حدود ۵۵ درصد از مصرف روزانه شما را تأمین می‌کند.

ویتامین B12

چرا بدن به این ویتامین نیاز دارد: ‌ویتامین B12 بر سیستم عصبی، ثبت اطلاعات در DNA و سلول‌های خونی تأثیرگذار است. این ویتامین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و کمبود یا فقدان آن در بدن موجب خستگی، ضعف و کسالت می‌شود.

از کجا دریافت کنیم: محصولات حیوانی بهترین منبع دریافت ویتامین B12 هستند. ویتامین B12 به طور طبیعی در جگر گاو، ماهی قزل‌آلا، سالمون و ماهی تُن وجود دارد. همچنین در برخی محصولات این ویتامین به صورت مصنوعی به بعضی از مواد غذایی مانند غلات صبحانه افزوده می‌شود.

ویتامین C

چرا بدن به این ویتامین نیاز دارد: ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان بسیار مهم است و در بسیاری از فرایندهای کلیدی بدن مانند متابولیسم پروتئین‌ها و سنتز انتقال‌دهنده‌های عصبی نیز نقش مهمی را بازی می‌کند.

از کجا دریافت کنیم: بسیاری از مردم با شنیدن نام ویتامین C، یاد مرکبات می‌افتند، اما فلفل قرمز شیرین نیز سرشار از ویتامین C است. کیوی، کلم بروکلی، کلم بروکسل و طالبی نیز منابع خوبی از ویتامین C هستند.

کلسیم

محصولات لبنی منبع ویتامین ها

چرا بدن به کلیسم نیاز دارد: کلسیم یکی از حیاتی‌ترین مواد مورد نیاز بدن است، بیش از ۹۹ درصد کلسیم دریافتی ذخیره می‌شود و در تقویت دندان‌ها و استخوان‌ها اثرگذار است، این درحالی است که باقیمانده‌ی آن با ورود به رگ‌های خونی موجب بهبود عملکرد ماهیچه‌ها، ارتباطات سلولی و ترشحات هورمونی می‌شود.

از کجا دریافت کنیم: محصولات لبنی سرشار از کلسیم هستند، ماست ساده‌ی کم‌چرب در حدود ۴۱۵ میلی‌گرم کلسیم دارد که حدود ۴۲ درصد نیاز روزانه‌ی انسان را تأمین می‌کند. سبزیجاتی که برگ تیره دارند مانند کلم‌پیچ و کلم‌چینی نیز حاوی کلسیم هستند. گاهی نیز این ماده‌ی حیاتی در آب‌میوه‌های غنی شده و حبوبات نیز وجود دارد

ویتامین D

چرا بدن به این ویتامین نیاز دارد: هنگامی که در معرض اشعه‌ی آفتاب قرار می‌گیرید، بدن شروع به ساخت این ویتامین می‌کند. این ویتامین در جذب کلسیم و رشد استخوان‌ها بسیار تأثیرگذار است. همچنین این ویتامین در رشد سلولی، مصونیت در برابر بیماری‌ها و کاهش التهاب در بدن نیز نقش مهمی دارد. کمبود ویتامین D می‌تواند عوارضی مانند درد و ضعف ماهیچه‌ها، ریزش مو و حتی افسردگی به همراه داشته باشد.

از کجا دریافت کنیم: ماهی‌های چرب مانند سالمون از جمله منابع غنی دریافت این ویتامین هستند (روغن کبد ماهی شامل ویتامین D زیادی است). بیشتر مردم ترجیح می‌دهند، ویتامین D مورد نیاز بدن خود را با مصرف شیر، غلات صبحانه، ماست و آب‌پرتقال به دست بیاورند.

ویتامین E

چرا بدن به این ویتامین نیاز دارد: ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان قوی است که از بدن در برابر آسیب مولکول‌های مضر یا همان رادیکال‌های آزاد، محافظت می‌کند. این ویتامین برای سیستم ایمنی بدن، سلامت رگ‌های خونی و جلوگیری از لخته‌شدن خون بسیار مفید است (مانند وقتی که جایی از بدن خودتان را می‌بُرید).

از کجا دریافت کنیم: یک بسته روغن جوانه‌ی گندم خیلی بیشتر از هر نوع غذای دیگری ویتامین E دارد. اکثر مردم ترجیح می‌دهند نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین E را از طریق دانه‌ی آفتاب‌گردان (یک فنجان از آن در حدود ۳۷ درصد نیاز روزانه را تأمین می‌کند) یا بادام‌ها (یک فنجان از آن در حدود ۳۴ درصد نیاز روزانه را تأمین می‌کند) به دست بیاورند.

فولیک اسید

اسفناج منبع ویتامین ها

چرا بدن به فولیک اسید نیاز دارد: فولیک اسید که از خانواده‌ی ویتامین B است، در سلامت زنان باردار و جنین نقش مهمی دارد و می‌تواند از تولد کودکان ناقص جلوگیری کند. همچنین فولیک اسید به ساخت بافت‌های جدید و شکل‌های پروتئینی کمک می‌کند.

از کجا دریافت کنیم: فولیک اسید در غذاهای متنوعی از جمله سیزیجاتی با برگ تیره، میوه‌ها، آجیل و فرآورده‌های لبنی یافت می‌شود. جگر گاو بیشترین میزان فولیک اسید را دارد اما اگر مزه‌ی آن را دوست ندارید، اسفناج جایگزین مناسبی برای آن است. با توجه به اهمیت زیادی که بر روی سلامت جسم دارد، برخی کشورها نان، غلات صبحانه و برخی دانه‌ها را با فولیک اسید غنی کرده‌اند.

آهن

چرا بدن به آهن نیاز دارد: پروتئین‌ها در بدن از این فلز برای انتقال اکسیژن و رشد سلول‌ها استفاده می‌کنند. اکثر آهنِ بدن در هموگلوبین که پروتئینی موجود در سلول‌های خون است، یافت می‌شود و کار آن انتقال اکسیژن به بافت‌های بدن است.

 

از کجا دریافت کنیم: دو نوع آهن در رژیم غذایی وجود دارد: آهن هِم (که در غذاهای حیوانی مانند گوشت قرمز، ماهی و ماکیان یافت می‌شود) و آهن غیر هِم (که در منابع گیاهی مانند عدس و لوبیا یافت می‌شود). جگر مرغ در حدود ۶۱ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به آهن هِم را شامل می‌شود.

ویتامین K

چرا بدن به این ویتامین نیاز دارد: ویتامین K، در انعقاد و لخته‌شدن خون نقش بسیار حیاتی دارد. بدون وجود این ویتامین، در هنگام جراحت، بدن شما قادر نخواهد بود مانع از ادامه‌ی خونریزی شود.

از کجا دریافت کنیم: سبزیجات برگ‌دار و سبز، بهترین منبع ویتامین K هستند که با نام فیلوکینون نیز شناخته می‌شود، یک فنجان کلم کالی در حدود ۱/۱ میلی‌گرم ویتامین K دارد و این میزان در خربزه و اسفناج به حدود یک میلی‌گرم می‌رسد. از دیگر منابع غذایی که شامل این ویتامین می‌شود، می‌توان به شلغم، خردل و چغندر اشاره کرد.

لیکوپن

مواد غذایی سالم، ویتامین ها

چرا بدن به لیکوپن نیاز دارد: مهمترین ویژگی این رنگدانه‌ی شیمیایی که در میوه‌ها و سبزیجات قرمز رنگ وجود دارد، خاصیت آنتی اکسیدانی آن است. برخی مطالعات نشان می‌دهد که این رنگدانه‌ی شیمیایی به محافظت از بدن در برابر طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله بیمارهای قلبی و انواع مختلفی از سرطان‌ها کمک می‌کنند.

 

از کجا دریافت کنیم: گوجه‌فرنگی بهترین منبع حاوی لیکوپن است و فرآورده‌های تهیه شده از گوجه‌فرنگی مانند سس، رب‌ها و انواع پوره‌ها نیز حاوی مقدار زیادی لیکوپن هستند. گوجه‌فرنگی خام در مقایسه با هندوانه، لیکوپن کمتری دارد. به عبارت دیگر هندوانه یکی از منابع بسیار غنی لیکوپن است که به نظر می‌رسد کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

لیزین

چرا بدن به لیزین نیاز دارد: لیزین یکی از انواع آمینواسیدهاست که به جذب کلسیم و تشکیل کلاژن برای استخوان‌ها و بافت‌های مرتبط کمک می‌کند. همچنین نقش بسیار مهمی در تولید کارنیتین دارد. کارنیتین یک ماده‌ی غذایی است که به حفظ سطح کلسترول کمک می‌کند.

از کجا دریافت کنیم: غذاهای حیوانی غنی از پروتئین، به‌خصوص گوشت قرمز غنی از لیزین هستند. از دیگر مواد غذایی حاوی لیزین می‌توان به آجیل، حبوبات و سویا نیز اشاره کرد.

منیزیم

چرا بدن به منیزیم نیاز دارد: بدن از منیزیم در بیش از ۳۰۰ واکنش بیوشیمیایی استفاده می‌کند. این موارد شامل حفظ عضله، عملکرد مناسب اعصاب، حفظ ثبات در ریتم ضربان قلب و حفظ استحکام استخوان‌ها می‌شود.

از کجا دریافت کنیم: سبوس گندم حاوی مقدار زیادی منیزیم است که خوردن یک فنجان از آن تقریبا ۲۲ درصد نیاز روزانه‌ی شما را برطرف می‌کند. با حذف جوانه و سبوس از گندم (یعنی همان چیزی که شما در آرد سفید و نان‌های بدون سبوس با آن مواجه هستید)، میزان دریافتی منیزیم مورد نیاز بدن به شدت کاهش می‌یابد. از دیگر مواد غذایی که حاوی منیزیم است می‌توان به بادام هندی، سبزیجات سبز مانند اسفناج اشاره کرد.

]]>
1739- هشدار رئیس کل بانک مرکزی ایران(عیدالناصر همتی) به مردم 2020-02-09T18:29:50+01:00 2020-02-09T18:29:50+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2168 ebrahim akbari naseri هشدار رئیس کل بانک مرکزی ایران(عبد الناصرهمتی) به مردمرئیس کل بانک مرکزی ایران به مردم هشدار داد: دارایی خود را با شگرد جدید سودجویان در معرض ریسک قرار ندهید.به گزارش اسپوتنیک، عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: " این روزها، سفته بازان و رانت جویان بازار ارز نتیجه جلسه آتی FATF را بدون اطلاع از پیچیدگى هاى روند آن، عدم تمدید تعلیق قلمداد کرده و درخصوص تأثیرآن بر نرخ ارز تبلیغات زیادی در کانالهای تبلیغاتی خود راه انداخته اند."واکنش همتی به شایعات ارزی و تورمیوی افزود: " نظرم را قبلاً در هشدار رئیس کل بانک مرکزی ایران(عبد الناصرهمتی) به مردم

رئیس کل بانک مرکزی ایران به مردم هشدار داد: دارایی خود را با شگرد جدید سودجویان در معرض ریسک قرار ندهید.

به گزارش اسپوتنیک، عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: " این روزها، سفته بازان و رانت جویان بازار ارز نتیجه جلسه آتی FATF را بدون اطلاع از پیچیدگى هاى روند آن، عدم تمدید تعلیق قلمداد کرده و درخصوص تأثیرآن بر نرخ ارز تبلیغات زیادی در کانالهای تبلیغاتی خود راه انداخته اند."

واکنش همتی به شایعات ارزی و تورمی

وی افزود: " نظرم را قبلاً در مورد اهمیت این موضوع گفته ام، لیکن، در شرایط فعلی که اغلب بانکهای خارجی به دلیل تشدید تحریمهای آمریکا، همکاری لازم با بانکهای ایران را ندارند و تبادلات ارزی ما از طریق مکانیزم های بانکى جایگزین و غیر قابل تحریم، انجام می شود، تصمیم آتی (FATF  عم از تمدید یا عدم تمدید) نمی تواند تاثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی کشورمان داشته باشد و عمده خبرسازیها دراین خصوص، با انگیزه سودجویی و نوسان گیری در بازار ارز انجام می گیرد."

همتی همچنین تاکید کرد: "دستاویز قراردادن موضوع FATF برای اثر گذاری در نرخ ارز از طریق سفته بازان و فضای مجازی،باواقعیات بازار وروندتأمین ارز درتجارت خارجی کشور و چشم انداز گشایش کانال هاى جدید، همخوانی ندارد.

ضمن اینکه، بانک مرکزی نظارت برجریان پول و مبارزه با پولشویی را نیز درکنار مدیریت بازار ارز با قوت ادامه خواهد داد . مردم عزیز مراقبت نمایند که با شگرد جدید سودجویان، این بار تحت عنوان تأثیر FATF، دارایی آنها در بازار ارز در معرض ریسک قرار نگیرد."

]]>
1338- دموکرات یا جمهوری خواه در 2021امریکا 2020-02-04T05:47:28+01:00 2020-02-04T05:47:28+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2167 ebrahim akbari naseri تاریخ انتشار:  ۰۱:۳۶ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ جان کری: جو بایدن ترامپ را شکست می‌دهد جو بایدن(دموکرات) یا ترامپ( جمهوریخواه)   وزیر خارجه پیشین آمریکا با بیان اینکه هرگز در انتخابات نامزد نخواهد شد تاکید کرد که بایدن دونالد ترامپ را شکست خواهد داد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا در واکنش به اخباری درباره نامزد شدنش در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد، هرگز در انتخابات نامزد نخواهم شد و هر گزارشی که در این زمینه منتشر م تاریخ انتشار:  ۰۱:۳۶ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

جان کری: جو بایدن ترامپ را شکست می‌دهد

جو بایدن(دموکرات) یا ترامپ( جمهوریخواه)

 

وزیر خارجه پیشین آمریکا با بیان اینکه هرگز در انتخابات نامزد نخواهد شد تاکید کرد که بایدن دونالد ترامپ را شکست خواهد داد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا در واکنش به اخباری درباره نامزد شدنش در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد، هرگز در انتخابات نامزد نخواهم شد و هر گزارشی که در این زمینه منتشر می‌شود جعلی و نادرست است.

وی سپس با حمایت مجدد از جو بایدن نامزد پیشتاز دموکراتها در انتخابات درون حزبی دموکراتها افزود: دوست خوب من جو بایدن، که انتخابات درون حزبی را می‌برد، دونالد ترامپ را شکست می‌دهد و یک رئیس جمهور عالی و برجسته خواهد شد.

باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا نیز پیش از این حمایت خود را از جو بایدن، که دو دوره معاون وی بوده است، اعلام کرد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است در آبان ماه 1399 برگزار شود.

]]>
1737- ترامپ و جهان و امریکا 2020-02-04T04:45:42+01:00 2020-02-04T04:45:42+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2165 ebrahim akbari naseri - آخرین دفاعیات مدافعان و مخالفان استیضاح چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا عصر دوشنبه به پایان رسید تا سناتورها بتوانند در دو روز نظرات خود را درباره این پرونده مطرح کنند. پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : ایرنا- آخرین دفاعیات مدافعان و مخالفان استیضاح چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا عصر دوشنبه به پایان رسید تا سناتورها بتوانند در دو روز نظرات خود را درباره این پرونده مطرح کننددر شرایطی که چهار سناتور حاضر در دادگاه دونالد ترامپ دغدغه رای گیری امشب در آیوا را دارند که برا - آخرین دفاعیات مدافعان و مخالفان استیضاح چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا عصر دوشنبه به پایان رسید تا سناتورها بتوانند در دو روز نظرات خود را درباره این پرونده مطرح کنند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : ایرنا- آخرین دفاعیات مدافعان و مخالفان استیضاح چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا عصر دوشنبه به پایان رسید تا سناتورها بتوانند در دو روز نظرات خود را درباره این پرونده مطرح کننددر شرایطی که چهار سناتور حاضر در دادگاه دونالد ترامپ دغدغه رای گیری امشب در آیوا را دارند که برای تعیین نامزد همچنین وکلای مدافع ترامپ آخرین اظهارات خود را درباره این پرونده مطرح کردند.

پس از آن، نوبت به سناتورهای دو طرف می رسد تا نظرات خود را به اطلاع عموم برسانند که آیا دونالد ترامپ را گناهکار می دانند و معتقدند باید از قدرت برکنار شود یا اینکه اتهام ترامپ را برای برکناری وی کافی نمی دانند.آنگاه در روز چهارشنبه، محکمه برای رای گیری نهایی تشکیل می شود و تکلیف این پرونده در تاریخ آمریکا ثبت خواهد شد.

در ادامه نشست روز دوشنبه محکمه ترامپ، پت سیپلونی دفاعیات خود را ارائه داد و گفت می دانید که امروز نتیجه گیری کلیدی این پرونده انجام می شود و ما معتقدیم تنها نتیجه مبتنی بر شواهد، مبتنی بر مفاد خود استیضاح و قانون اساسی آن است که شما به تبرئه رئیس جمهوری رای دهید.وی افزود: استیضاح تلاشی برای بازگرداندن نتایج یک انتخابات و کوششی برای دخالت در انتخابات آتی ریاست جمهوری است.کنث استار دیگر عضو وکلای مدافع ترامپ هم به تاریخ آمریکا و فرهنگ این کشور استناد کرد که بر اصل و مفهوم آزادی متمرکز بود.وی آزادی را بالاتر از سیاست و حزب دانست و گفت آزادی برای همه ملت است. ایرنا همانگونه که مارتین لوتر کینگ (رهبر جنبش آزادی خواهان سیاه پوست) و آبراهام لینکلن (رئیس جمهوری پیشین آمریکا) بر آزادی تاکید داشتند.این وکیل ترامپ البته بر آزادی همراه با عدالت تاکید کرد و سنا را تشویق کرد تا آزادی، عدالت و مبانی انصاف را در نظر بگیرند.سرزمین وحشی: پس از این اظهارات، نماینده هاکیم جفریس یکی از هفت مدیر استیضاح مجلس نمایندگان دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای نوامبر ۲۰۲۰ سرنوشت ساز است، مدیران استیضاح منتخب مجلس نمایندگان و

از سناتورها خواست که "کار درست را انجام دهند" و گفت: پرونده استیضاح را علیه رئیس جمهوری ترامپ "با کوهی از شواهد" اثبات کرده اند.جفریس افزود: رئیس جمهوری ترامپ سعی کرد تقلب کند. او گرفتار شد. رئیس جمهوری ترامپ به طور فسادآمیزی از قدرت خود سوءاستفاده کرد. او مانع تحقیق مقدماتی کنگره برای استیضاح شد.

همانگونه که انتظار می رود، مدافعان استیضاح بر خلاف وکلای ترامپ به شدت معتقدند که ترامپ باید از قدرت برکنار شود به کونه ای که جفریس ادامه داد اگر سنا تحت این پیامدها، تبرئه را برگزیند آمریکا به یک سرزمین وحشی تبدیل می شود.

وی اضافه کرد اگر سنا عادی سازی بی قانونی، عادی سازی فساد، عادی سازی سوء استفاده رئیس جمهوری از قدرت را برگزیند، آمریکا در یک سرزمین وحشی خواهد بود.این عضو مجلس نمایندگان آمریکا با بیان اینکه اگر سنا تبرئه ترامپ را بدون صدور حتی یک احضاریه ساده، بدون مصاحبه با یک شاهد ساده و بدون مرور یک سند ساده برگزیند، به راستی آمریکا، یک سرزمین رام نشده است، گفت هنوز دیر نشده و سنا هنوز هم می تواند تصمیم درستی بگیرد.جفریس تاکید کرد آمریکا نظاره گر است. جهان در حال تماشا است و چشمان تاریخ هم نگاه می کند. سنا می تواند همچنان راه درست را برگزیند.ترامپ اعتمادشدنی نیست س از این اظهارات ،آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا هم گفت: ترامپ نمی تواند اعتمادپذیر باشد. نمی توانید اعتماد کنید که رئیس جمهوری حتی برای یک دقیقه هم نمی تواند نه برای یک انتخابات و نه برای کشور کار درستی انجام دهد وی تصریح کرد: او نمی تواند تغییر کند و شما به خوبی این را می دانید. ما هم از روز نخست که استیضاح را آغاز کردیم می دانستیم که برای محکومیت ترامپ به رای دو سوم سنا نیاز است. با این حال راه جایگزین آن یعنی تصمیم گسترده مردم برای انتخابات پیش رو وجود دارد.سرپرست هیات مدیران استیضاح منتخب مجلس نمایندگان خطاب به سناتورها گفت: امیدوارم و دعا کنم که هرگز در حزب دموکرات رئیس جمهوری همچون دونالد ترامپ نداشته باشیم ، کسی که با خیانت به منافع و امنیت ملی به دنبال کمک برای انتخاب دوباره باشد.شیف همچنین ابراز امیدواری کرد اگر چنین رئیس جمهوری در حزب دموکرات باشد، خود دموکرات‌ها پیش قدم شوند و او را استیضاح کنند.وی تصریح کرد در تاریخ رئیس جمهوری همچون دونالد ترامپ نخواهد بود. اگر می دانید که مجلس نمایندگان درست عمل کرده و همچنان برای تبرئه وی رای می دهید، نامتان در تاریخ با یک طناب آهنین به او گره خواهد خورد.

با پایان یافتن، آخرین اظهارات دو طرف، محکمه سنا تا چهارشنبه به کار خود خاتمه داد تا فرصت به سناتورها برسد که دیدگاه های خود را به صورت علنی ابراز کنند.سناتورها همچنین در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه گذشته به صورت کتبی سوالات خود را از مدیران استیضاح و همچنین وکلای مدافع ترامپ در مدت ۱۶ ساعت پرسیدند.

]]>
1736- حمایت ترکیه از ایران..... 2020-01-25T10:13:41+01:00 2020-01-25T10:13:41+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2164 ebrahim akbari naseri زیر امورخارجه ترکیه تاکید کرد که کشورش با تحریم علیه ایران مخالف است. پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، مولود چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه امروز (چهارشنبه) در یک پنل در مجمع جهانی اقتصاد در داوس با موضوع خاورمیانه و شمال آفریقا بار دیگر بر مخالفت کشورش با تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرد.   بنابر گزارش تله تریدر، وی در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد که عراق به دلیل تنش میان ایران و آمریکا در معرض خطر از دست دادن ثبات خود قرار دارد. زیر امورخارجه ترکیه تاکید کرد که کشورش با تحریم علیه ایران مخالف است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، مولود چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه امروز (چهارشنبه) در یک پنل در مجمع جهانی اقتصاد در داوس با موضوع خاورمیانه و شمال آفریقا بار دیگر بر مخالفت کشورش با تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرد.

 

بنابر گزارش تله تریدر، وی در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد که عراق به دلیل تنش میان ایران و آمریکا در معرض خطر از دست دادن ثبات خود قرار دارد.

 

چاووش اوغلو همچنین خاطر نشان کرد که ترکیه نمی‌خواهد عراق به محل مناقشه میان تهران و واشنگتن تبدیل شود.

 

وزیر امورخارجه ترکیه در ادامه همکاری کشورش با روسیه را نمونه‌ای از خواست آنکارا برای برقراری صلح در خاورمیانه برشمرد و گفت: ترکیه برای بازگرداندن ثبات به منطقه با هرکسی، ازجمله ایران همکاری می‌کند. ذف لکه های سطحی دندان

برخی از سفید کننده های طبیعی می توانند لکه های موجود روی دندان ها را به راحتی از بین ببرند که برخی از این راهکار ها سابقه طولانی دارند.

خمیردندان ها و برخی راهکار های خانگی سفید کردن دندان ها می تواند برای لکه های سطحی روی دندان ها موثر باشد، اما برای لکه های عمیق تر باید به پزشک مراجعه کرد.

استفاده از کیت سفیدکننده

کیت سفید کننده دندان شامل پروکسید کربامید سفید کننده ای است که می تواند هر گونه لکه عمیق یا سطحی را از بین ببرد و دندان را به رنگ طبیعی بازگرداند.

در برخی از کیت های سفید کننده دندان هم مواد سفید کننده ای وجود دارد که البته باید حدود 30 تا 45 دقیقه روی دندان بماند تا

نوار های سفید کننده دندان هم می تواند در زیبایی این عضو کمک کننده باشد؛ ساز و کار این نوار ها با یک ژل سفید کننده بر پایه پروکسید پوشش داده می شود و تقریبا نامرئی هستند؛ استفاده از این نوار چندین بار در روز می تواند بعد از حدود یک هفته دندان ها را کاملا سفید کند.استفاده از کیت سفیدکننده

راهکار خانگی سفید کردن دندان ها

برخی افراد ترجیح می دهند از راهکار های خانگی برای سفید کردن دندان ها استفاده کنند.

خوراکی هایی مثل گلابی، سیب و هویج که بزاق دهان را افزایش می دهند می توانند به شست و شوی محیط دهان و دندان ها کمک کنند همچنین جویدن آدامس های بدون قند برای پاکسازی دندان مفید است.

علاوه بر آن بزاق دهان باعث خنثی شدن اسید فضای دهان می شود در نتیجه از تخریب دندان ها جلوگیری می کند.

سیگار کشیدن ممنوع

سیگار نه تنها برای سلامتی مضر است بلکه بر رنگ دندان ها هم تاثیر می گذارد؛ تنباکوی موجود در سیگار موجب نفوذ به حفره های دندان می شود که به سختی با مسواک زدن می توان آن را برطرف کرد.استعمال سیگار باعث بیماری لثه، بوی بد دهان و ابتلا به انواع سرطان ]]>
1735- سال 1398 سال رونق تولید توسط مقام رهبری نامگذاری شد. انشالله 2019-03-21T07:41:52+01:00 2019-03-21T07:41:52+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2163 ebrahim akbari naseri پیام نوروزی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸: رهبر انقلاب سال ۹۸ را سال «رونق تولید» اعلام کردند/ مشکل اساسی کشور، همچنان مشکل اقتصادی است مقام معظم رهبری در پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸ تاکید کردند "میخواهم مسئله‌ی تولید را به عنوان محور فعّالیّت قرار بدهم. مقصود خود از تولید را ان‌شاءالله در سخنرانی روز اوّل سال توضیح خواهم داد که منظور از تولید چیست. تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنا پیام نوروزی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸:

رهبر انقلاب سال ۹۸ را سال «رونق تولید» اعلام کردند/ مشکل اساسی کشور، همچنان مشکل اقتصادی است

مقام معظم رهبری در پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸ تاکید کردند "میخواهم مسئله‌ی تولید را به عنوان محور فعّالیّت قرار بدهم. مقصود خود از تولید را ان‌شاءالله در سخنرانی روز اوّل سال توضیح خواهم داد که منظور از تولید چیست. تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند."

کد خبر:۸۸۷۰۰۴

تاریخ انتشار:۰۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۸21 March 2019

به گزارش تابناک اقتصادی؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸، سال جدید را سال «رونق تولید» نام‌گذاری کردند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
یا مقلّب القلوب و الابصار یا مدبّر اللّیل و النّهار یا محوّل الحول و الاحوال حوّل حالنا الی احسن الحال.
خدا را شکرگزارم که مقدّر فرمود امسال هم عید نوروز را که با میلاد مسعود امیر مؤمنان و مولای متّقیان همزمان شده است، به ملّت عزیز ایران تبریک عرض کنم؛ عیدتان مبارک هم‌میهنان عزیز! امیدوارم همه‌ی شما با سعادت، با سلامت جسمی، با دل شاد و با توفیقات روزافزون مادّی و معنوی ان‌شاءالله این سال جدید را بگذرانید. تبریک ویژه عرض میکنم به خانواده‌ی معظّم شهیدان و به جانبازان عزیز و خانواده‌های آنها، و درود فراوان میفرستم به روح مطهّر امام بزرگوار و ارواح مطهّر شهیدان.
 سال پُرماجرایی را گذراندیم. در این سالی که گذشت، ملّت ایران به معنی واقعی خوش درخشید. دشمنان نقشه‌ها کشیده بودند، نقشه‌ها داشتند برای ملّت ایران. صلابت ملّت و بصیرت ملّت و همّت جوانان، نقشه‌های دشمنان را خنثی کرد. در مقابلِ تحریمهای شدید و به قول خودشان بی‌سابقه‌ی آمریکا و اروپا، ملّت ایران، هم در عرصه‌ی سیاسی، هم در عرصه‌ی اقتصادی یک واکنش محکم و مقتدرانه‌ای از خود نشان
 در عرصه‌ی سیاسی، مظهر این واکنش راه‌پیمایی عظیم بیست‌ودوّم بهمن و موضع‌گیری‌های مردم در طول ماه‌های این سال بود. مظهر موضع‌گیریِ تقابل اقتصادی، [عبارت است از] افزایش ابتکارات علمی و فنّی، افزایش چشمگیر شرکتهای دانش‌بنیان، افزایش تولیدات زیربنائی و اساسی داخلی که از جمله همین چند روز قبل از این، افتتاح فازهای متعدّد گاز جنوب کشور و قبل از آن، افتتاح پالایشگاه بزرگ بندرعبّاس و از این قبیل کارهایی که انجام گرفته، بود. بنابراین ملّت در مقابل دشمنیِ دشمنان و خباثت دشمنان توانست قدرت خود، هیبت خود، و عظمت خود را نشان بدهد و آبروی ملّت ما و آبروی انقلاب ما و آبروی نظام جمهوری اسلامی ما بحمدالله افزایش پیدا کرد.
مشکل اساسی کشور، همچنان مشکل اقتصادی است؛ بخصوص در این ماه‌های اخیر، مشکلات معیشتی مردم زیاد شد. بخشی از اینها مربوط است به مدیریّتهای نارسا در زمینه‌ی مسائل اقتصادی که اینها حتماً بایستی جبران بشود. برنامه‌هایی وجود دارد، تدابیری اندیشیده شده که ان‌شاءالله این تدابیر در طول سال جاری، سالی که امروز از این لحظه شروع میشود -سال
۹۸- بایستی به ثمر بنشیند و مردم آثار آن را احساس بکنند. آنچه من عرض میکنم، این است که مسئله‌ی فوری کشور و مسئله‌ی جدّی کشور و اولویّت کشور فعلاً مسئله‌ی «اقتصاد» است. در مسئله‌ی اقتصاد مسائلی که داریم زیاد است: بحث کاهش ارزش پول ملّی یک مسئله‌ی مهم است، بحث قدرت خرید مردم همین جور، بحث مشکل کارخانه‌جات و کم‌کاری و احیاناً تعطیل بعضی از کارخانه‌جات از این قبیل است. اینها مشکلات است. آنچه من مطالعه کردم و از نظر کارشناس‌ها استفاده کردم، کلید این همه، عبارت است از «توسعه‌ی تولید ملّی».
سال
۹۷ را ما سال «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردیم. نمیتوانم بگویم که این شعار به طور کامل عملی شد، امّا میتوانم بگویم این شعار به صورت وسیعی مورد توجّه قرار گرفت و در بسیاری از موارد، این شعار از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفت و عمل شد و همین قطعاً تأثیر خواهد داشت. امسال مسئله‌ی «تولید» مطرح است. میخواهم مسئله‌ی تولید را به عنوان محور فعّالیّت قرار بدهم. مقصود خود از تولید را ان‌شاءالله در سخنرانی روز اوّل سال توضیح خواهم داد که منظور از تولید چیست. تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند. لذاست که مسئله‌ی تولید به نظر من مسئله‌ی محوری امسال است؛ لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد. اگر این [طور] شد، امیدواریم که ان‌شاءالله حلّ مشکل اقتصادی راه بیفتد.

سلام و صلوات و درود قلبی خودم را به پیشگاه ولیّ‌عصر (ارواحنا فداه) عرض میکنم و دعای آن بزرگوار را برای شما ملّت عزیز مسئلت میکنم و سعادت ملّت ایران و همه‌ی ملّتهایی که نوروز را گرامی میدارند، از خدای متعال مسئلت میکنم.

والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته

Top of Form

 

]]>
1734- دنباله بحث یوسف اصلانی و خدمت او 2019-03-21T07:40:11+01:00 2019-03-21T07:40:11+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2162 ebrahim akbari naseri   -نگهداری از پسربچه های مهدکودکی تا دانشگاهی هم که دردسرهای خودش را دارد. از طرف دیگر سرو کله زدن با بچه هاست. این ها بزرگ شده اند. به سرووضعشان می رسند. بعضی ها با تلفن مشکوک صحبت می کنند. برو توی نخ آن بچه تا ببینی کجا می رود. مثلا می بینم بچه در سن دبیرستان ، افت تحصیلی پیدا کرده ، از دور کنترلش می کنم می بینم در راه مدرسه با دختری دوست شده. حالا باید بروم توی نخش طوری که از چشمش نیفتم.از من زده نشود یا بد برداشت نکند و خیلی روی اصول رابطه اش را هدایت کنم . جوری که یا اصلا راب  

-نگهداری از پسربچه های مهدکودکی تا دانشگاهی هم که دردسرهای خودش را دارد.
از طرف دیگر سرو کله زدن با بچه هاست. این ها بزرگ شده اند. به سرووضعشان می رسند. بعضی ها با تلفن مشکوک صحبت می کنند. برو توی نخ آن بچه تا ببینی کجا می رود. مثلا می بینم بچه در سن دبیرستان ، افت تحصیلی پیدا کرده ، از دور کنترلش می کنم می بینم در راه مدرسه با دختری دوست شده. حالا باید بروم توی نخش طوری که از چشمش نیفتم.از من زده نشود یا بد برداشت نکند و خیلی روی اصول رابطه اش را هدایت کنم . جوری که یا اصلا رابطه ای نباشد یا تعریف شده باشد.
اصلا طرز فکر عوض شده ، حالا من باید خودم را با این ها وفق بدهم . مثلا من خودم موسیقی گوش نمی کنم اما پایش که بیفتد با بچه ها می نشینم و گوش می دهم. بعد می گویم این موسیقی اصلا به من آرامش نمی دهد. چی دارد می خواند؟ بعد او شروع می کند به دفاع کردن و بعد از مدتی می گوید راست می گویی . بعد هدایتش می کنم سمت موسیقی های ناب تر و اصیل تر.. یعنی به خاطر آن ها خودم را مجبور کرده ام تا هنر اصیل را بشناسم

-از درگیری های دیگری که دارید بگویدد.
مثلا چند وقت پیش یکی از بچه ها خبر آورد که علی سیگار می کشد. به خودم گفتم: وامصیبتا! اول مشکلات. برو توی نخ علی. بگرد . دنبالش برو، توجیحش کن. گفتم : علی چیه؟ مشکلت کجاست؟ حالا 3-2 نخ بیشتر نکشیده بود. گفت: داداش من که قدم کوتاه است. گفتم: خب بلند می شود. حالا حالا ها وقت داری. گفت: صدایم نازک است. توی مدرسه رفیقم برگشت گفت سیگار بکشی صدایت کلفت می شود. حالا برو بگرد. دوستش را پیدا کن. آفت های سیگار را برایش گفتم و گفتم از نظر علمی کلفت شدن صدا هیچ ربطی به سیگار کشیدن ندارد. تا خدا را شکر کنارش گذاشت. واقعا همه ی این ها درگیری است ولی من به این ها نه نگفتم. فقط مشکلات مادی است که عذابم می دهد.
مثلا باید بچه ها را درگیر ورزش کرد. خب یک ثبت نام در باشگاه فوتبال برای هر بچه ماهی 200 هزار تومان هزینه در بر دارد. از مدرسه ساکش را برمی دارد و می رود باشگاه. نمی توانم بگویم برای این هزینه ها تعریفی نداریم. از طرفی ورزش خودش عامل بازدارنده از خیلی آسیب هاست و برای سلامت روح و جسم بچه وارد است. و بعد هزینه رفت و آمد یا این که می رود آنجا دلش می خواهد با دوستش چیزی بخورد. نمی شود نه گفت. خدا را شکر تا امروز به هیچ کدام شان برای برآورده شدن نیازهای معقول شان نه نگفتم. زیر بار بدهی رفتم ، چک دادم ، نامه نگاری کردم. چک خوردم پول گرفتن بعضی وقت ها واقعا خوردم می کند. بعضی وقت ها اکراه را می بینم موقع کمک کردن بقیه یا وقتی خیلی پیگیر می شوم احساس بدی می کنم اما هیچ وقت به هیچ کدام شان نگفتم ندارم. شما فکر کنید روزی سه بار در مراکز ما سفره پهن می شود برای 150 نفر که 20 نفر فقط پرسنل هستند و اصلا هم قبول نمی کنم افتخاری کار کنند. باید حقوق بگیرند.خدا را شکر تا این جا بچه هایمان حتی یکبار تجدید نشده اند. آن هم با نمره واقعی. مربی ها واقعا با بچه ها کار می کنند. با هر 20 تا بچه 4 تا مربی سرو کله می زنند و واقعا از آن ها کار می خواهیم.
-
چرا این همه روی ورود و خروج های آدم ها حساسید. شنیده ام به راحتی کسی را داخل مرکز راه نمی دهید؟
ورود و خروج بیش از حد آدم ها به بچه ها آسیب می زند. این ها یکبار پدر مادر از دست داده اند و بعد بارها و بارها آدم های دیگری را. یکی می آید و می گوید که من برادر شمام یک مدت می ماند و بعد می رود. خب بچه احساس می کند برادری را از دست داده و این اتفاق بارها و بارها می افتد.آن یکی می شود پدرش . مدیر مرکز ارتقا می گیرد و می شود مسئول استان و همین اتفاق با عث می شود دوست داشتن را یاد نگیرد. بزرگ می شود ازدواج می کند و بعد نمی تواند همسرش را برای یک عمر دوست داشته باشد. از همسرش جدا می شود و بچه اش باز می آید توی بهزیستی. من بچه ای در بهزیستی دارم که نسل سوم بهزیستی به حساب می آید یعنی سرنوشتی مشابه پدرو مادربزرگ و پدرو مادرش دارد. این تنها مثال نیست از این موارد زیاد دیده ام. چون محبت و نوازش کردن و حتی بوسیدن را یاد نگرفته اند. پس بی عاطفگی به بسیاری از این بچه ها سرایت می کند.

-آن وقت شما چطور به بچه ها اطمینان خاطر می دهید که کنارشان می مانید؟
من و همسرم و خواهر همسرم پای ثابت مرکز هستیم. محبت باید دائمی باشد، مقطعی نباشد. سعی می کنیم پرسنلی استخدام کنیم که سال های سال کنار بچه ها بماند. ببینید بزرگترین استاد روانشناسی عالم حضرت رسول (ص) است. حضرت بچه های یتیم شده در جنگ را میان صحابه اش تقسیم می کند تا از آن ها نگهداری کنند.صحابه می آیند و می گویند: این ها پرخاشگرند ، گوشه گیرند به ما اهمیت نمی دهند. پیامبر می گوید: این ها پدر و مادر از دست داده اند. چه توقعی دارید؟ باید مدت زیادی کنار بچه بمانید تا شما را به عنوان بزرگ ترش قبول کند. خب چقدر به این قاعده در مراکز بهزیستی عمل می کنیم؟ معمول رابطه ها یک رابطه افراطی مقطعی دلسوزانه است که هیچ تضمینی ندارد ولی ما در مراکز مان سعی کرده ایم این اتفاق نیفتد.

 

-برویم سراغ قصه اصلی. چطور گذرتان به سرنوشت بهادر رسید؟
5
سال پیش بود که یکی از بچه های بهزیستی به من زنگ زد. یکی از بچه های بندر عباس بود که در یکی از سفرهایمان به جنوب با او آشنا شده بودم. گفت بچه ای هست که وقتی یکی دو روزه بوده سر راهش می گذارند و بعد یک جانوری مثل موش یا گربه صورتش را خورده و یک نفر می بیند و می آورد بهزیستی که آنجا حتی نمی گذارند در آینه صورتش را ببیند. خیلی بچه افسرده و تنهایی است. گفتم من از بهزیستی به تو نامه می دهم برو بچه را بیاور اینجا.تازه ازدواج کرده بودم. با یکی از مربیانی که در همان مرکز کار می کرد وجنس کار را می فهمید وگرنه اصلا نمی توانستم با یک آدم دیگری که اهل این قصه نباشد، ازدواج کنم. روز اول هم به او گفتم من 60 تا برادر دیگر دارم اگر می توانی قبول کن که قبول کرد و خدا را شکر الان بچه های مرکز به من می گویند داداش و او را زن داداش صدا می زنند.الان هم یک بچه 4 ساله داریم.
-
برای بردن بهادر به خانه ، برای همسرتان مقدمه چینی هم کردید؟
وقتی رفت بهادر را بیاورد دیدم صلاح نیست که بچه را مستقیم به بهزیستی بیاورم. با خانمم صحبت کردم گفت ترو خدا اصلا بچه را پیش من نیاور. 26-25 ساله بود. وقتی بهادر را دیدم فهمیدم اصلا نمی شود او را جای دیگری برد. به همسرم زنگ زدم خانه مادرش بود. گفت این کار را نکن.گفتم حالا بگذار بیایم ببینیم چی می شود. آنقدر انرژی این بچه مثبت بود، به قدری با محبت و شیرین که همانجا مادر و خواهر خانم و همسرم گفتند بگذار همین جا بماند.تا یکی دو سال پیش ما بود تا کم کم در مرکز بچه ها با صورتش آشنا شدند و کم کم عمل های جراحی مختلف انجام شد. الان هم در مرکز با بچه ها زندگی می کند. اصلا با صورتش مشکلی ندارد و در مدرسه عادی درس می خواند. روابط عمومی اش فوق العاده خوب است . با هم بیرون می رویم گردش می کنیم. خودش هم می داند قول داده ام از هیچ تلاشی برای درمانش دریغ نکنم تا به حالت عادی برگردد. تلاش می کنیم هم لب و دهان بگذاریم و هم دندان ها هدایت شود به سمت فک و هم ، بینی که مثل این نتواند بردارد و جزیی از صورتش بشود. برای درمانش هم میلیون ها تومان خرج می کنم اصلا هم نگران مخارجش نیستم.

-از همان اول حرف هم می زد؟ 
حرف می زد اما واضح نبود که به مرور دارد اصلاح می شود و الان همه متوجه می شوند چه می گوید.

-برای درمانش چه کردید؟
کارهای درمانی را روی صورتش شروع کردیم در بیمارستان فاطمه زهرا خیابان یوسف آباد که از دست و پایش به صورتش پیوند زدند که متاسفانه نگرفت. دکتر ها گفتند فعلا بحث پیوند را رها کنید و بروید سراغ بحث زیبایی که یک گروه از بهترین دکترهای زیبایی را در خیابان گاندی دیدیم و صحبت کردیم و بحث مالی اش را درست کردیم که برایش یک بینی مصنوعی گذاشتند که متاسفانه به خاطر دندان هایش این عمل ها متوقف شد تا ببینیم دندان هایش چطور می شود. چون فک بالایی اش به شدت آسیب دیده و الان دندان هایش دارد از صورتش در می آید. به همین دلیل گفتند صبر کنیم عاقبت دندان ها به کجا می کشد. از یک طرف گفتند خوشحالیم که دندان درآورده چون فکر می کردیم لثه و فک آن قدر آسیب دیده ، که دندانی در نمی آید. از طرف دیگر می گویند باید صبر کنیم دندان ها رشد کند و بعد آن ها را به طرف پایین هدایت کنیم.بعد زیبایی صورتش را شروع می کنیم. ما هم منتظریم تا وقتی که علم پیشرفت کند و برای بهادر اتفاق های خوبی بیفتد.

-بهادرجان درس ات خوب است؟
بله

-کم یا زیاد؟
زیاد

-توی خانه چکار می کنی؟
می روم مدرسه و برمی گردم با بچه ها بازی می کنم.

-دوست داری چکاره بشوی؟
پلیس
-
چرا پلیس؟
می خواهم دزدها را دستگیر کنم.
-
مدرسه ات نزدیک است یا با سرویس می روی؟
با سرویس می روم.
بقیه بچه ها خودشان می روند ولی بهادر با سرویس می رود مدرسه و برمی گردد.

-دیگر کجاها می روی ؟
پارک ... استخر...
-
فکر می کنم خدا بهادر را خیلی دوست داشته که شما را سر راهش قرار داده.
خدا مرا خیلی دوست داشته که بهادر را سر راهم قرار داده.

-برای درمانش در خارج از کشور هم کاری کرده اید؟
یکبار خانمی از آمریکا تماس گرفت و گفت که تمام هزینه های درمانی اش را تقبل می کند.اما بعد شماره اش را گم کردم و این ارتباط قطع شد. اما به فکرش هستیم و حتما تلاش مان را می کنیم هرجایی که نشانه ای از بهبود و درمان اگر باشد حتما به هر قیمتی شده، اورا می برم.

-شما را چی صدا می کند؟
نمی دانم از خودش بپرسید. بهادر مرا چی صدا می زنی؟
داداش
البته دیگر دارم پیر می شوم کم کم باید بگوید بابا

- از برکات وجودش بگویید.
من همیشه گفته ام. من سرپرستی این بچه ها را ندارم. این ها هستند که سرپرستی مرا بر عهده دارند. یعنی این ها سر راه ما قرار گرفته اند تا این دنیای عجیب و پرپیچ و خم و این عمر کوتاه چند روزه را طی کنیم و به سعادت برسیم.هیچ موقع چنین ادعایی را ندارم. سرپرستی ما دست این هاست. همین بچه ها هستند که دارند سازمان بهزیستی را اداره می کنند. من هیچ وقت در زندگی به مشکلی برنخوردم. آن هم از انرژی و برکات وجود این بچه هاست. نه اغراق می کنم. نه شعار می دهم این واقعیت زندگی من در این 12-10 سال عمری است که در این راه صرف کرده ام. ازدواج خوب، همسر خوب، زندگی آرام باور نمی کنید نه من نه هیچ یک از اعضای خانواده مان لنگ کار نبوده ایم. گرفتار بیماری نشدیم. غمگین نشدیم. اصلا مشکلی باقی نمی ماند وقتی زندگی تان به سرنوشت این بچه ها گره بخورد. من همیشه به همسرم می گویم: این بچه ها نمی گذارند پاداشی برای آن دنیا باقی بماند.همه چیز را در ای4545

 

]]>
1733- یوسف اصلانی چه کسی هست؟ و چه خدمتی انجام داد. آنهم با دست خالی... 2019-03-21T07:39:03+01:00 2019-03-21T07:39:03+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2161 ebrahim akbari naseri دیدار با یوسف اصلانی و بهادر پسر 8 ساله ای که لبی برای خندیدن ندارد ،شبیه یک جور معجزه است .یوسف اصلانی کیبست؟ مریم نوابی نژاد:  این که هنوز کسانی هستند که در هیاهوی قید و بندهای ریز و درشت زندگی ، فقط فکر جلوزدن و بالا رفتن نیستند و می خواهند زندگی برای همه باشد ، لبخند ، مهربانی ، دوست داشته شدن سهم همه باشد و بعد نترسند از این که یک نیّت کوچک ، ممکن است به چه هدف های بزرگی ختم شود طوری که وقتی به پشت سرش نگاه می کند ، باور گذشتن از این راه پر پیچ و خم برای خودش هم مشکل م دیدار با یوسف اصلانی و بهادر پسر 8 ساله ای که لبی برای خندیدن ندارد ،شبیه یک جور معجزه است .یوسف اصلانی کیبست؟

مریم نوابی نژاد این که هنوز کسانی هستند که در هیاهوی قید و بندهای ریز و درشت زندگی ، فقط فکر جلوزدن و بالا رفتن نیستند و می خواهند زندگی برای همه باشد ، لبخند ، مهربانی ، دوست داشته شدن سهم همه باشد و بعد نترسند از این که یک نیّت کوچک ، ممکن است به چه هدف های بزرگی ختم شود طوری که وقتی به پشت سرش نگاه می کند ، باور گذشتن از این راه پر پیچ و خم برای خودش هم مشکل می شود. آقای اصلانی متولد 1356 در محله شادآباد یافت آباد تهران ، 10 سال است به بچه های بهزیستی خدمت می کند. نه دوست داشته درس بخواند نه رویای دوراز دستی داشته. اما همیشه کار کردن را دوست داشته. پسر اول خانواده که خیلی زود مستقل شده.دوران قبل از خدمتش فروشنده کفش بوده و به خاطر روابط عمومی خوبی که داشته خیلی ازفروشنده ها دوست داشتند برایشان کار کند. پدرش راننده ماشین سنگین بود و از جنوب کپسول گاز به تهران می آورده و مادرش هم زنی خانه دار. آقا یوسف وقتی در مسیر کارهای خیر قرار می گیرد دیگر به هیچ درمانده ای نه نمی گوید .بچه های بی سرپرست درگیرش می کنند و یک اتفاق ساده باعث می شود تا سرپرستی 20 بچه یتیم را برعهده بگیرد در حالی که فقط 23 سال داشته. که الان در 3 مرکز بزرگ دارد از 120 بچه نگهداری می کند. آقا یوسف وقتی می شنود در بندر عباس بچه ای در مرکز بهزیستی نگهداری می شود که وقتی یکی دو روزه بوده ، او را سر راه می گذارند و بعد جانوری مثل گربه یا موش صورت این بچه را خورده ، طوری که از اتاق بیرون نمی آید و هیچ وقت نگذاشته اند توی آینه خودش را ببیند، معطل نمی کند و یک روزه بچه را به تهران می آورد و تا دیگران به صورت و اتفاقی که برای این بچه افتاده اند ، عادت کنند بیشتر از دوسال از بهادر در خانه اش نگهداری می کند در حالی که فقط چند ماه از ازدواج شان گذشته بود. داستان زندگی یوسف اصلانی را از زبان خودش بشنوید

- انگیزه ی کار خیر در زندگی شما از کجا شروع شد؟
نه نفر از بچه های محل بودیم که با هم بزرگ شده بودیم. محله مذهبی و محرومی بود در مسجد حسینی محله سال 1380 خیلی درگیر بحث دفاع مقدس بودیم. بازدید از مناطق جنگی و خانواده های شهدا و کارهای فرهنگی مثل یادواره شهدا. تا این که یکی از دوستان مان به ما گفت که در محله ما جانبازی زندگی می کند که وضع خوبی ندارد و با سیلی صورتش را سرخ می کند . که تعجب کردیم و گفتیم مگر ممکن است کسی که به خاطر این مملکت خودش را به آب و آتش جنگ زده ، الان در محرومیت زندگی کند؟ سن و سالمان هم کم بود و کمی تند بودیم که رفتیم و دیدیم بله می شود. انگیزه کمک کردن از همان جا شروع شد و نفس مان انگار خوشش آمد. نه نفر شدیم و با هم عهد بستیم هر ماه بخشی از درآمدمان را برای این طور کارها کنار بگذاریم.
این اتفاق هر ماه صورت می گرفت. هم خودمان کمک می کردیم هم 40 تا صندوق صدقه پخش کردیم که بین دوستان و آشنایان پخش می کردیم و هر ماه مبالغی جمع می شد که گلریزان می کردیم و مشکلات عده ای حل می شد. اما این اتفاق در محله کوچک مان می افتاد با نیازمندهایی که یا خودمان می شناختیم یا مردم معرفی می کردند . گفتیم برای این کارمان اسم بگذاریم که نام امام جواد(ع) را انتخاب کردیم.

-چرا داستان جنگ این همه درگیرتان کرده
جنگ که تمام شد ما سنی نداشتم. نه ساله بودم. اما پدرم از بچه های جبهه و جنگ بود. ما چند نفر ، در مراسم تشعیع شهدا قد کشیده بودیم و بزرگ شده بودیم.محله مان هم طوری بود که مدام خبر شهادت بچه محل ها ورد گوش مان بود . انگیزه اسم قشنگ شهید بود. جوان های رشیدی که ما توی مسجد و محل ، دست و بالشان مثل بچه می چرخیدیم و می دیدیم که برای رفتن به جبهه آماده می شوند و بعد خبر می رسید که شهید شده اند. خب این ها در ذهن پاک و دست نخورده ی دوران بچگی ما برای همیشه ثبت شد و از بین نرفت. حتی آن موقع که اصلا بحث کاروان راهیان نور نبود ما خودمان برای بازدید از مناطق جنگی می رفتیم. جاهایی می رفتیم که اجازه رفتن نداشتیم مثل شلمچه و اروند یک جور دلبستگی شیرین که مدام تقویت می شد . بعد با خودمان فکر کردیم که اگر همان بچه ها بودند الان چکار می کردند؟ وقتی جنگی در کار نیست چه باید کرد؟ فهمیدیم که اگر آنها زنده بودند کاری جز خدمت به محرومان نداشتند.
مثلا شب های احیا تا سحر بین خانواده های محروم مواد غذایی پخش می کردیم. سبد کالا را دم در خانه می گذاشتیم و می رفتیم. خیلی روحیه قشنگی بود. الان حساسیت ها کم نشده ولی شکلش عوض شده. آن موقع بی ریا تر بود انگار. بعد مدام سفره های خانه ی محروم ها را با خانه های خودمان مقایسه می کردیم. با این که ما هم در همان محل زندگی می کردیم ولی تفاوت ها زیاد بود. یادم نمی رود یکباربازدید از خانواده ای محروم داشتیم. دیدیم مادر بچه اش را تنبیه کرده چون از خانه همسایه بوی قورمه سبزی می آمده و بچه دلش خواسته بود. به خانه که رسیدم دیدم ناهار قورمه سبزی داریم. رفتم لوازم قورمه سبزی را گرفتم و بردم در خانه شان.

-و چطور نگهداری از بچه های بی سرپرست، سرنوشت تان شد؟
یکبار از طرف بهزیستی در خیابان معلم جایی که الان بچه هایمان 18-17 ساله شده اند، به ما زنگ زدند. چون در محل به نام خیّر شناخته شده بودیم. یک همایش کوچکی گذاشته بودند و خیّرها را جمع کرده بودند تا به آن مرکز بهزیستی کمک کنیم. یک خانم دکتری از بخش های مختلف مرکز گفت این که مرکز ترک اعتیاد داریم. زنان سرپرست خانوار و بچه های بی سرپرست. وقتی وارد مرکز بچه های بی سرپرست شدیم دیدم 20 تا بچه کوچک روی تخت دراز کشیده اند. از آنجا بود که مسیر زندگی من عوض شد و جهانم رنگ دیگری گرفت. پرسیدم: این ها هیچکس را ندارند. گفت : هیچکس را. گفتم: از باقی خیرها در بخش های دیگر استفاده کنید و اداره اینجا را به ما بسپارید. که همانجا گفت: پس جمعه ها از این بچه ها شما نگهداری کنید. صبحانه و ناهار و شام. تفریح و بیرون بردن بچه ها. که یادم هست با رستوران بهار صحبت کردیم چلوکباب و شام هم پلو مرغ و صبحانه هم خودمان نان و حلیم و باقی چیزها را می خریدیم و می بردیم. واین روال 5-4 ماه ادامه داشت.

-چرا این همه درگیر شدید ؟ بچه ها در مرکز می ماندند و شما می رفتید نیازهایشان را برآورده می کردید!
این بچه ها انرژی عجیب و غریبی دارند. یادم هست یکبار کی روش سرمربی فوتبال برای بازدید از مرکز ما آمده بود . پرسیدم: شما چرا؟ حالا در دین ما خیلی به یتیم نوازی سفارش شده. گفت: من خودم به انرژی که این بچه ها دارند، اعتقاد دارم. حتی در کشور خودم هم به دیدن این بچه ها می روم و از آن ها انرژی می گیرم. حالا انرژی این بچه ها ، اعتقاد به این تیپ کارها، دعای خیر پدر و مادر، خواست خدا... هر چه بود ما آنجا دلبسته شدیم و ماندیم.خودم هم مجرد بود غالب اوقات با بچه ها بودم. می رفتم سر کار و برمی گشتم پیش بچه ها. تا این که خانم دکتر مرکز گفت: سازمان بهزیستی طبق اصل 44 می تواند مراکزش را خصوصی کند. گفت حالا که به این کار علاقه داری بیا این مرکز را تحویل بگیر. گفتم : چطوری؟ گفت : باید یک خیریه تشکیل بدهی. رفتیم بهزیستی شرق تهران که رییس آن دکتر مظفر بود و به چهره هایمان نگاه کرد و گفت که صلاح است.
من از بچگی از زندگی که روال عادی داشته باشد بدم می آمد. شاید چیزی که مرا سمت بحث جنگ کشید همین بود که می دیدم آن ها از جان و تن و وقت شان مایه گذاشتند. مطمئنم خدا بهشت را راحت نمی دهد. وقتی مسئولیت را گرفتم دیدم چقدر کار بزرگی بر عهده من است. همیشه یاد این روایت می افتم که حضرت علی (ع) با آن عظمت وقتی خم می شدند تا بچه های یتیم بر پشت شان سوار شوند. این ارزش و ابهت این کار را نشان می دهد. مسئولیت یک بچه حتی سنگین است چه برسد به این که در 23 سالگی مسئولیت 20 بچه را داشته باشی که حالا شده 120 تا. این اعتقاد به من قدرت می داد چون معتقدم بهشت را به بها نمی دند و به بهانه نمی دهند.

-از این که سرپرست این بچه ها می شوید نترسیدید؟وضع مالی تان خوب بود؟ با بحث روانشناسی قصه چه کردید؟
با درآمد اندکی که نُه نفرمان می گذاشتیم کار را شروع کردیم. آن موقع خرج مرکز ماهی 4-3 ملیون تومان بود که یکی 2 ملیونش را خودمان می گذاشتیم و باقی اش از کمک های مردم بود. وقتی وارد مرکز شدیم به خودمان گفتیم که خب! حالا قرار است چکار کنیم؟
ما که قرار نیست فقط به این ها صبحانه و ناهار شام بدهیم. رفتیم بچه بهزیستی را تعریف کردیم . این که چه می شود که یک بچه تبدیل می شود به بچه بهزیستی. چه فرآیندی صورت می گیرد که بچه دچار این بی مهری می شود. یکی فوت پدر و مادر هست وقتی که فامیل درجه یک خاله عمه دایی عمو حاضر نمی شوند از این بچه نگهداری کنند. بعد می بینید همین عمه سفره حضرت زینب(س) می اندازد. در حالی که رابطه حضرت با یتیم های برادرش خیلی عمیق بود که در فرهنگ ما عمق رابطه را می رساند. چه می شود که این اتفاق می افتد؟ طلاق ، اعتیاد... مثلا می بینید که مادر بچه خودش را رها می کند می رود با کسی ازدواج می کند که بچه دارد . بچه ی خودش را رها می کند ولی از بچه ی همسرش نگهداری می کند. بچه دچار این نوع بی مهری ها شده. در حالی که خدا می فرماید: من کفیل توام. من پدر مادر بچه یتیمم. کی اشک این را درآورده؟ کی او را خندانده؟
باز هم بررسی کردیم تا ببینیم دیگر چه اتفاقی برای این بچه می افتد؟ دیدیم در طول 15-14 سالی که این بچه در مراکز بهزیستی نگهداری می شود بهترین امکانات برایش فراهم است. غذا و گردش و تفریح و خیّر و لباس و پوشاک و تلویزیون و....بعد ناگهان در 19-18 سالگی رها می شود که دیگر برو برای خودت زندگی کن و آن موقع است که تازه بچه می فهمد که تنهایی یعنی چی؟ بی سرپرستی یعنی چی؟ به اینجا که رسیدیم گفتیم که سیاست های ما باید فرق کند. تحصیل ، ازدواج و اشتغال تا این ها فراهم نشود بچه ما رها نمی شود.

-برای حل این بحران ها به چه نتیجه ای رسیدید؟
باز هم بررسی کردیم ببینیم آسیب هایی که به این بچه ها می رسد کدام است؟ تلویزیون ، خیّر، تابلوی دم در ، دفتر مدیر عامل ،دفتر معاون مدیر عامل، دفتر روانشناس ، دفتر مددکاراجتماعی ،، انباردار... یعنی به تبع هر بچه بیست تا مسئولیت تعریف شده. گفتیم همه این ها دور! همه ی این ها لازم است اما به شکل دیگری. مثل یک خانواده مسئولیت ها را تعریف کردیم. گفتیم اتاق روانشناس تعطیل اما هر موقع بچه ما به مشکلی برخورد می رویم مطب یک روانشناس، وقت می گیریم ، ویزیت می دهیم توی نوبت می نشینیم تا بچه ما را درمان کند.
من خودم به عنوان مسئول مجموعه کنار بچه ها زندگی می کنم. نگهبانی را کلا برچیدیم. گفتیم مگر دم در خانه نگهبان می گذارند. آنطوری بچه خیال می کند بیرون چه خبر است. خب برود ببیند. تجربه کند. ما هم از دور مواظبش هستیم و بعد هر جا که باشد به خانه یعنی مرکزما بر می گردد. تا الان یکی نبوده که برود و برگردد. رفتیم دیدیم که هر 8 تا یا 10 تا بچه در یک مدرسه ثبت نام شده اند و همین باعث می شود بچه ها شناخته شوند. غیر از مدیر یا معاون مدرسه کسی بچه های ما را نمی شناسد. اگر جلسه ای در مدرسه بود خانمی را مشخص کرده بودیم به عنوان مادر بچه ها برود در جلسات شرکت کند.یا خانم هایی که می روند دم در مدرسه یا مهدکودک دنبال بچه ها. خیلی کار کردیم. کاری که با دل انجام شود با کاری که با حقوق تعریف شود ، فرق می کند. گفتیم بچه ما باید وارد کانون خانواده شود. اولا کسی اجازه ندارد پا به حریم این خانه بگذارد. مثلا کسی در بزند و بیاید یک کیلو گوشت بیاورد. اجازه ندارد وارد مرکز شود. شماره حساب می دهیم پول را واریز کنند. مردم خیلی خوبی داریم ولی متاسفانه اعتمادها کم است. مثلا کسی می آید می گوید من می خواهم چلوکباب بخرم و خودم بگذارم دهان بچه ها. خب ما اجازه نمی دهیم.

-مردم را چطور توجیه می کنید؟ مردم اهل انفاق هستند اما چگونگی کمک کردن را خیلی هایشان بلد نیستند.
ما می گوییم شما نیت کن و انفاقت را بکن. خدا هم گفته این انفاق قبل از آن که به دست بچه های یتیم برسد دست من می رسد. خدا را شکر با این سیاست ها توانسته ایم عزت نفس و کرامت نفس بچه ها را حفظ کنیم. بچه هایی هستند با سن بالا در بهزیستی که هنوز می گویند ما یتیمیم و به ما کمک کنید. در حالی که من خودم بعد از خدمت دیگر از طرف خانواده حمایت مالی نشدم. پس بچه های مرکز هم باید این استقلال را کم کم به دست بیاورند. متاسفانه در بهزیستی بهترین خورد و خوراک ها و سفرهای کیش و قشم و هتل های خوب بچه ها را بد عادت می کند. یک دفعه می بینید یک خیّری آمد بهترین گوشی را برای بچه ای خرید. خب این گوشی بعد از مدتی خراب می شود، گم می شود یا مدلش تغییر می کند. ما تعریف مان طور دیگری است. بچه ها باید به هر چه که دارند قانع باشند. اگر داشتیم غدای خوب می خوریم اگرنه با یک غذای ساده هم سیر می شویم . تعریف مان دقیقا مثل یک خانواده است.

-ولی قانع کردن مردم برای این که ترموستاتی برای شیوه ی محبت کردن شان داشته باشند نباید کار راحتی باشد.
به بچه ها یاد داده ام که کسی حق ندارد به شما بیشتر از حق تان لطف کند. بچه را می گذاشتیم مدرسه و برمی گشتیم . می دیدیم بچه توی بغل معلم است. می گفتیم: خانم بچه را بگذارید زمین. می گفت: گناه دارد یتیم است.به بچه ها نمره های مددکاری می دادند. مدرسه را عوض می کردیم می دیدیم معلم افسرده و داغون شده. بعد بچه که به دبیرستان می رسید دیگر شیرینی سال های کودکی اش را نداشت ، مورد بی مهری معلم ها قرار می گرفت و دیگر نمره هم به بچه نمی دادند و بعد بچه هم از نظر درسی غنی نبود و همین می شد که در سال های دبیرستان اکثرشان ترک تحصیل می کردند. من کلی مبارزه کردم تا به سیستم آموزشی بفهمانم که بچه های مراکز بهزیستی قابل ترحم نیستند. انسانی و درست با آن ها برخورد کنید.
اگر خطا کرد جلوی خطایش بایستید. انسان اگر رها شود ، تباه می شود

-چطور به فکر توسعه این مرکزهای نگهداری از بچه ها افتادید؟ 
یکی از دوستانم مدام تماس می گرفت که می خواهم شما را ببینم. حاج آقا رضوانی که در سه راه جمهوری مغازه داشت. گفت:شنیده ام یک چنین فعالیت هایی داری ما هم می خواهیم شرکت کنیم. گفتم: دوست دارم حالا که بچه ها بزرگ شده اند می خواهم مرکز دیگری هم داشته باشم و باز هم بچه های دیگری بیایند و این ها بشوند برادران بزرگ کوچکترها.گفت: من هستم شما برو جلو. سال 87 بود. که 50 ملیون داد و خانه ای در شهرزیبا گرفتیم و رفتیم آمنه تا بچه های کوچکتر را تقبل کنیم. وقتی برای بازدید رفتیم بچه های ترگل ورگل زیادی آنجا بودند. داشتیم نگاهشان می کردیم که دیدم یک بچه با ویلچر با سرعت باد از کنارم گذشت. نگاه که کردم دیدم تعدادی بچه 6-5 ساله هستند که معلولند و چون کسی این ها را برای سرپرستی نمی برد همین جا مانده اند.هشت تا بچه بودند که یا دست هایشان کوتاه بود یا آرنج چسبیده به کمر. در حالی که صورت های بسیار زیبایی داشتند و بهره هوشی شان فوق العاده بود. همان جا گفتم همین ها خوبند. گفتند: سخت است گفتم : سخت باشد.همان جا بچه ها را گرفتیم که الان حدود 20 تا از این دست بچه ها در مرکز شهر زیبا زندگی می کنند. بچه های یافت آباد هم که بزرگ شدند الان 3-2 نفرشان می خواهند بروند دانشگاه. خیلی ها دبیرستانی شده اند وبرای خودشان مردی شده اند که به عنوان کمک مربی دارند به برادر های کوچکترشان کمک می کنند.
سومین مرکز هم که در فلاح است که در آنجا هم از 60 بچه نگهداری می کنیم.کسی آمد و گفت و مرکز را راه انداختیم که نصفه رها شد و ما هم نتوانستیم قطع رابطه عاطفی کنیم و بچه ها را نگه داشتیم. الان هم یک زمینی را داریم می سازیم که مناسب سازی شده برای زندگی بچه های معلول که خانه شان در شهرزیبا اجاره ای است.

-جالب است که شما تحصیلات دانشگاهی ندارید. چطور به این تعریف های درست رسیدید؟
بیشتر از آن که مطالعه کنم تجربه کردم. وقتی پای صحبت با کارشناس ها و روانشناس های این حوزه می نشینیم، آن ها با تعجب می گویند امکان ندارد شما در این زمینه تحصیلاتی نداشته باشید.اما خب معلوم است که بچه را نباید رها کرد این که دیگر تحصیلات نمی خواهد با کمی تجربه و مشاهده هر آدم عاقلی به این نتیجه می رسد

-خسته نشدید؟ مثلا یک جا برگردید به خودتان بگویید دیگر نمی توانم؟
هیچوقت نگفتم دیگر نمی توانم. چون از قهر خدا می ترسم. می ترسم بگویم خسته شدم و خدا بگوید باشد برو به سلامت. ادعا نمی کنم هیچوقت خسته نشدم . کار سخت است . خیلی جاها کم آوردم.شما در نظر بگیرید ماهی 60 ملیون تومان بابت این بچه ها هزینه می شود. در حالی که هزار تومان درآمد ثابت نداریم. از صبح که می زنم بیرون این ور و آن ور می زنم. یک مقداری حدود یک پنجمش توسط بهزیستی تامین می شود. اما جور کردن باقی مخارج واقعا کار خداست. حتی بعد از هدفمندی یارانه ها مخارج ما چندبرابر شد در حالی که یارانه به این بچه ها تعلق نمی گیرد. هنوز برایشان تعریف نشده. آب گران شد .برق و زمین و نان حتی گران شد. من روزی 300 عدد نان برای بچه هایم می گیرم. نانی که 25 تومان بود ، شد 125 تومان . همین یک مثال کوچک را بگیرید و تا ته قصه را بخوانید. تامین منابع مالی خیلی کار سختی است.

-

]]>