سایت استاد ناصری tag:http://naseri2020.mihanblog.com 2019-09-22T01:29:04+01:00 mihanblog.com 1735- سال 1398 سال رونق تولید توسط مقام رهبری نامگذاری شد. انشالله 2019-03-21T07:41:52+01:00 2019-03-21T07:41:52+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2163 ebrahim akbari naseri پیام نوروزی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸: رهبر انقلاب سال ۹۸ را سال «رونق تولید» اعلام کردند/ مشکل اساسی کشور، همچنان مشکل اقتصادی است مقام معظم رهبری در پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸ تاکید کردند "میخواهم مسئله‌ی تولید را به عنوان محور فعّالیّت قرار بدهم. مقصود خود از تولید را ان‌شاءالله در سخنرانی روز اوّل سال توضیح خواهم داد که منظور از تولید چیست. تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنا پیام نوروزی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸:

رهبر انقلاب سال ۹۸ را سال «رونق تولید» اعلام کردند/ مشکل اساسی کشور، همچنان مشکل اقتصادی است

مقام معظم رهبری در پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸ تاکید کردند "میخواهم مسئله‌ی تولید را به عنوان محور فعّالیّت قرار بدهم. مقصود خود از تولید را ان‌شاءالله در سخنرانی روز اوّل سال توضیح خواهم داد که منظور از تولید چیست. تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند."

کد خبر:۸۸۷۰۰۴

تاریخ انتشار:۰۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۸21 March 2019

به گزارش تابناک اقتصادی؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸، سال جدید را سال «رونق تولید» نام‌گذاری کردند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
یا مقلّب القلوب و الابصار یا مدبّر اللّیل و النّهار یا محوّل الحول و الاحوال حوّل حالنا الی احسن الحال.
خدا را شکرگزارم که مقدّر فرمود امسال هم عید نوروز را که با میلاد مسعود امیر مؤمنان و مولای متّقیان همزمان شده است، به ملّت عزیز ایران تبریک عرض کنم؛ عیدتان مبارک هم‌میهنان عزیز! امیدوارم همه‌ی شما با سعادت، با سلامت جسمی، با دل شاد و با توفیقات روزافزون مادّی و معنوی ان‌شاءالله این سال جدید را بگذرانید. تبریک ویژه عرض میکنم به خانواده‌ی معظّم شهیدان و به جانبازان عزیز و خانواده‌های آنها، و درود فراوان میفرستم به روح مطهّر امام بزرگوار و ارواح مطهّر شهیدان.
 سال پُرماجرایی را گذراندیم. در این سالی که گذشت، ملّت ایران به معنی واقعی خوش درخشید. دشمنان نقشه‌ها کشیده بودند، نقشه‌ها داشتند برای ملّت ایران. صلابت ملّت و بصیرت ملّت و همّت جوانان، نقشه‌های دشمنان را خنثی کرد. در مقابلِ تحریمهای شدید و به قول خودشان بی‌سابقه‌ی آمریکا و اروپا، ملّت ایران، هم در عرصه‌ی سیاسی، هم در عرصه‌ی اقتصادی یک واکنش محکم و مقتدرانه‌ای از خود نشان
 در عرصه‌ی سیاسی، مظهر این واکنش راه‌پیمایی عظیم بیست‌ودوّم بهمن و موضع‌گیری‌های مردم در طول ماه‌های این سال بود. مظهر موضع‌گیریِ تقابل اقتصادی، [عبارت است از] افزایش ابتکارات علمی و فنّی، افزایش چشمگیر شرکتهای دانش‌بنیان، افزایش تولیدات زیربنائی و اساسی داخلی که از جمله همین چند روز قبل از این، افتتاح فازهای متعدّد گاز جنوب کشور و قبل از آن، افتتاح پالایشگاه بزرگ بندرعبّاس و از این قبیل کارهایی که انجام گرفته، بود. بنابراین ملّت در مقابل دشمنیِ دشمنان و خباثت دشمنان توانست قدرت خود، هیبت خود، و عظمت خود را نشان بدهد و آبروی ملّت ما و آبروی انقلاب ما و آبروی نظام جمهوری اسلامی ما بحمدالله افزایش پیدا کرد.
مشکل اساسی کشور، همچنان مشکل اقتصادی است؛ بخصوص در این ماه‌های اخیر، مشکلات معیشتی مردم زیاد شد. بخشی از اینها مربوط است به مدیریّتهای نارسا در زمینه‌ی مسائل اقتصادی که اینها حتماً بایستی جبران بشود. برنامه‌هایی وجود دارد، تدابیری اندیشیده شده که ان‌شاءالله این تدابیر در طول سال جاری، سالی که امروز از این لحظه شروع میشود -سال
۹۸- بایستی به ثمر بنشیند و مردم آثار آن را احساس بکنند. آنچه من عرض میکنم، این است که مسئله‌ی فوری کشور و مسئله‌ی جدّی کشور و اولویّت کشور فعلاً مسئله‌ی «اقتصاد» است. در مسئله‌ی اقتصاد مسائلی که داریم زیاد است: بحث کاهش ارزش پول ملّی یک مسئله‌ی مهم است، بحث قدرت خرید مردم همین جور، بحث مشکل کارخانه‌جات و کم‌کاری و احیاناً تعطیل بعضی از کارخانه‌جات از این قبیل است. اینها مشکلات است. آنچه من مطالعه کردم و از نظر کارشناس‌ها استفاده کردم، کلید این همه، عبارت است از «توسعه‌ی تولید ملّی».
سال
۹۷ را ما سال «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردیم. نمیتوانم بگویم که این شعار به طور کامل عملی شد، امّا میتوانم بگویم این شعار به صورت وسیعی مورد توجّه قرار گرفت و در بسیاری از موارد، این شعار از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفت و عمل شد و همین قطعاً تأثیر خواهد داشت. امسال مسئله‌ی «تولید» مطرح است. میخواهم مسئله‌ی تولید را به عنوان محور فعّالیّت قرار بدهم. مقصود خود از تولید را ان‌شاءالله در سخنرانی روز اوّل سال توضیح خواهم داد که منظور از تولید چیست. تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند. لذاست که مسئله‌ی تولید به نظر من مسئله‌ی محوری امسال است؛ لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد. اگر این [طور] شد، امیدواریم که ان‌شاءالله حلّ مشکل اقتصادی راه بیفتد.

سلام و صلوات و درود قلبی خودم را به پیشگاه ولیّ‌عصر (ارواحنا فداه) عرض میکنم و دعای آن بزرگوار را برای شما ملّت عزیز مسئلت میکنم و سعادت ملّت ایران و همه‌ی ملّتهایی که نوروز را گرامی میدارند، از خدای متعال مسئلت میکنم.

والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته

Top of Form

 

]]>
1734- دنباله بحث یوسف اصلانی و خدمت او 2019-03-21T07:40:11+01:00 2019-03-21T07:40:11+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2162 ebrahim akbari naseri   -نگهداری از پسربچه های مهدکودکی تا دانشگاهی هم که دردسرهای خودش را دارد. از طرف دیگر سرو کله زدن با بچه هاست. این ها بزرگ شده اند. به سرووضعشان می رسند. بعضی ها با تلفن مشکوک صحبت می کنند. برو توی نخ آن بچه تا ببینی کجا می رود. مثلا می بینم بچه در سن دبیرستان ، افت تحصیلی پیدا کرده ، از دور کنترلش می کنم می بینم در راه مدرسه با دختری دوست شده. حالا باید بروم توی نخش طوری که از چشمش نیفتم.از من زده نشود یا بد برداشت نکند و خیلی روی اصول رابطه اش را هدایت کنم . جوری که یا اصلا راب  

-نگهداری از پسربچه های مهدکودکی تا دانشگاهی هم که دردسرهای خودش را دارد.
از طرف دیگر سرو کله زدن با بچه هاست. این ها بزرگ شده اند. به سرووضعشان می رسند. بعضی ها با تلفن مشکوک صحبت می کنند. برو توی نخ آن بچه تا ببینی کجا می رود. مثلا می بینم بچه در سن دبیرستان ، افت تحصیلی پیدا کرده ، از دور کنترلش می کنم می بینم در راه مدرسه با دختری دوست شده. حالا باید بروم توی نخش طوری که از چشمش نیفتم.از من زده نشود یا بد برداشت نکند و خیلی روی اصول رابطه اش را هدایت کنم . جوری که یا اصلا رابطه ای نباشد یا تعریف شده باشد.
اصلا طرز فکر عوض شده ، حالا من باید خودم را با این ها وفق بدهم . مثلا من خودم موسیقی گوش نمی کنم اما پایش که بیفتد با بچه ها می نشینم و گوش می دهم. بعد می گویم این موسیقی اصلا به من آرامش نمی دهد. چی دارد می خواند؟ بعد او شروع می کند به دفاع کردن و بعد از مدتی می گوید راست می گویی . بعد هدایتش می کنم سمت موسیقی های ناب تر و اصیل تر.. یعنی به خاطر آن ها خودم را مجبور کرده ام تا هنر اصیل را بشناسم

-از درگیری های دیگری که دارید بگویدد.
مثلا چند وقت پیش یکی از بچه ها خبر آورد که علی سیگار می کشد. به خودم گفتم: وامصیبتا! اول مشکلات. برو توی نخ علی. بگرد . دنبالش برو، توجیحش کن. گفتم : علی چیه؟ مشکلت کجاست؟ حالا 3-2 نخ بیشتر نکشیده بود. گفت: داداش من که قدم کوتاه است. گفتم: خب بلند می شود. حالا حالا ها وقت داری. گفت: صدایم نازک است. توی مدرسه رفیقم برگشت گفت سیگار بکشی صدایت کلفت می شود. حالا برو بگرد. دوستش را پیدا کن. آفت های سیگار را برایش گفتم و گفتم از نظر علمی کلفت شدن صدا هیچ ربطی به سیگار کشیدن ندارد. تا خدا را شکر کنارش گذاشت. واقعا همه ی این ها درگیری است ولی من به این ها نه نگفتم. فقط مشکلات مادی است که عذابم می دهد.
مثلا باید بچه ها را درگیر ورزش کرد. خب یک ثبت نام در باشگاه فوتبال برای هر بچه ماهی 200 هزار تومان هزینه در بر دارد. از مدرسه ساکش را برمی دارد و می رود باشگاه. نمی توانم بگویم برای این هزینه ها تعریفی نداریم. از طرفی ورزش خودش عامل بازدارنده از خیلی آسیب هاست و برای سلامت روح و جسم بچه وارد است. و بعد هزینه رفت و آمد یا این که می رود آنجا دلش می خواهد با دوستش چیزی بخورد. نمی شود نه گفت. خدا را شکر تا امروز به هیچ کدام شان برای برآورده شدن نیازهای معقول شان نه نگفتم. زیر بار بدهی رفتم ، چک دادم ، نامه نگاری کردم. چک خوردم پول گرفتن بعضی وقت ها واقعا خوردم می کند. بعضی وقت ها اکراه را می بینم موقع کمک کردن بقیه یا وقتی خیلی پیگیر می شوم احساس بدی می کنم اما هیچ وقت به هیچ کدام شان نگفتم ندارم. شما فکر کنید روزی سه بار در مراکز ما سفره پهن می شود برای 150 نفر که 20 نفر فقط پرسنل هستند و اصلا هم قبول نمی کنم افتخاری کار کنند. باید حقوق بگیرند.خدا را شکر تا این جا بچه هایمان حتی یکبار تجدید نشده اند. آن هم با نمره واقعی. مربی ها واقعا با بچه ها کار می کنند. با هر 20 تا بچه 4 تا مربی سرو کله می زنند و واقعا از آن ها کار می خواهیم.
-
چرا این همه روی ورود و خروج های آدم ها حساسید. شنیده ام به راحتی کسی را داخل مرکز راه نمی دهید؟
ورود و خروج بیش از حد آدم ها به بچه ها آسیب می زند. این ها یکبار پدر مادر از دست داده اند و بعد بارها و بارها آدم های دیگری را. یکی می آید و می گوید که من برادر شمام یک مدت می ماند و بعد می رود. خب بچه احساس می کند برادری را از دست داده و این اتفاق بارها و بارها می افتد.آن یکی می شود پدرش . مدیر مرکز ارتقا می گیرد و می شود مسئول استان و همین اتفاق با عث می شود دوست داشتن را یاد نگیرد. بزرگ می شود ازدواج می کند و بعد نمی تواند همسرش را برای یک عمر دوست داشته باشد. از همسرش جدا می شود و بچه اش باز می آید توی بهزیستی. من بچه ای در بهزیستی دارم که نسل سوم بهزیستی به حساب می آید یعنی سرنوشتی مشابه پدرو مادربزرگ و پدرو مادرش دارد. این تنها مثال نیست از این موارد زیاد دیده ام. چون محبت و نوازش کردن و حتی بوسیدن را یاد نگرفته اند. پس بی عاطفگی به بسیاری از این بچه ها سرایت می کند.

-آن وقت شما چطور به بچه ها اطمینان خاطر می دهید که کنارشان می مانید؟
من و همسرم و خواهر همسرم پای ثابت مرکز هستیم. محبت باید دائمی باشد، مقطعی نباشد. سعی می کنیم پرسنلی استخدام کنیم که سال های سال کنار بچه ها بماند. ببینید بزرگترین استاد روانشناسی عالم حضرت رسول (ص) است. حضرت بچه های یتیم شده در جنگ را میان صحابه اش تقسیم می کند تا از آن ها نگهداری کنند.صحابه می آیند و می گویند: این ها پرخاشگرند ، گوشه گیرند به ما اهمیت نمی دهند. پیامبر می گوید: این ها پدر و مادر از دست داده اند. چه توقعی دارید؟ باید مدت زیادی کنار بچه بمانید تا شما را به عنوان بزرگ ترش قبول کند. خب چقدر به این قاعده در مراکز بهزیستی عمل می کنیم؟ معمول رابطه ها یک رابطه افراطی مقطعی دلسوزانه است که هیچ تضمینی ندارد ولی ما در مراکز مان سعی کرده ایم این اتفاق نیفتد.

 

-برویم سراغ قصه اصلی. چطور گذرتان به سرنوشت بهادر رسید؟
5
سال پیش بود که یکی از بچه های بهزیستی به من زنگ زد. یکی از بچه های بندر عباس بود که در یکی از سفرهایمان به جنوب با او آشنا شده بودم. گفت بچه ای هست که وقتی یکی دو روزه بوده سر راهش می گذارند و بعد یک جانوری مثل موش یا گربه صورتش را خورده و یک نفر می بیند و می آورد بهزیستی که آنجا حتی نمی گذارند در آینه صورتش را ببیند. خیلی بچه افسرده و تنهایی است. گفتم من از بهزیستی به تو نامه می دهم برو بچه را بیاور اینجا.تازه ازدواج کرده بودم. با یکی از مربیانی که در همان مرکز کار می کرد وجنس کار را می فهمید وگرنه اصلا نمی توانستم با یک آدم دیگری که اهل این قصه نباشد، ازدواج کنم. روز اول هم به او گفتم من 60 تا برادر دیگر دارم اگر می توانی قبول کن که قبول کرد و خدا را شکر الان بچه های مرکز به من می گویند داداش و او را زن داداش صدا می زنند.الان هم یک بچه 4 ساله داریم.
-
برای بردن بهادر به خانه ، برای همسرتان مقدمه چینی هم کردید؟
وقتی رفت بهادر را بیاورد دیدم صلاح نیست که بچه را مستقیم به بهزیستی بیاورم. با خانمم صحبت کردم گفت ترو خدا اصلا بچه را پیش من نیاور. 26-25 ساله بود. وقتی بهادر را دیدم فهمیدم اصلا نمی شود او را جای دیگری برد. به همسرم زنگ زدم خانه مادرش بود. گفت این کار را نکن.گفتم حالا بگذار بیایم ببینیم چی می شود. آنقدر انرژی این بچه مثبت بود، به قدری با محبت و شیرین که همانجا مادر و خواهر خانم و همسرم گفتند بگذار همین جا بماند.تا یکی دو سال پیش ما بود تا کم کم در مرکز بچه ها با صورتش آشنا شدند و کم کم عمل های جراحی مختلف انجام شد. الان هم در مرکز با بچه ها زندگی می کند. اصلا با صورتش مشکلی ندارد و در مدرسه عادی درس می خواند. روابط عمومی اش فوق العاده خوب است . با هم بیرون می رویم گردش می کنیم. خودش هم می داند قول داده ام از هیچ تلاشی برای درمانش دریغ نکنم تا به حالت عادی برگردد. تلاش می کنیم هم لب و دهان بگذاریم و هم دندان ها هدایت شود به سمت فک و هم ، بینی که مثل این نتواند بردارد و جزیی از صورتش بشود. برای درمانش هم میلیون ها تومان خرج می کنم اصلا هم نگران مخارجش نیستم.

-از همان اول حرف هم می زد؟ 
حرف می زد اما واضح نبود که به مرور دارد اصلاح می شود و الان همه متوجه می شوند چه می گوید.

-برای درمانش چه کردید؟
کارهای درمانی را روی صورتش شروع کردیم در بیمارستان فاطمه زهرا خیابان یوسف آباد که از دست و پایش به صورتش پیوند زدند که متاسفانه نگرفت. دکتر ها گفتند فعلا بحث پیوند را رها کنید و بروید سراغ بحث زیبایی که یک گروه از بهترین دکترهای زیبایی را در خیابان گاندی دیدیم و صحبت کردیم و بحث مالی اش را درست کردیم که برایش یک بینی مصنوعی گذاشتند که متاسفانه به خاطر دندان هایش این عمل ها متوقف شد تا ببینیم دندان هایش چطور می شود. چون فک بالایی اش به شدت آسیب دیده و الان دندان هایش دارد از صورتش در می آید. به همین دلیل گفتند صبر کنیم عاقبت دندان ها به کجا می کشد. از یک طرف گفتند خوشحالیم که دندان درآورده چون فکر می کردیم لثه و فک آن قدر آسیب دیده ، که دندانی در نمی آید. از طرف دیگر می گویند باید صبر کنیم دندان ها رشد کند و بعد آن ها را به طرف پایین هدایت کنیم.بعد زیبایی صورتش را شروع می کنیم. ما هم منتظریم تا وقتی که علم پیشرفت کند و برای بهادر اتفاق های خوبی بیفتد.

-بهادرجان درس ات خوب است؟
بله

-کم یا زیاد؟
زیاد

-توی خانه چکار می کنی؟
می روم مدرسه و برمی گردم با بچه ها بازی می کنم.

-دوست داری چکاره بشوی؟
پلیس
-
چرا پلیس؟
می خواهم دزدها را دستگیر کنم.
-
مدرسه ات نزدیک است یا با سرویس می روی؟
با سرویس می روم.
بقیه بچه ها خودشان می روند ولی بهادر با سرویس می رود مدرسه و برمی گردد.

-دیگر کجاها می روی ؟
پارک ... استخر...
-
فکر می کنم خدا بهادر را خیلی دوست داشته که شما را سر راهش قرار داده.
خدا مرا خیلی دوست داشته که بهادر را سر راهم قرار داده.

-برای درمانش در خارج از کشور هم کاری کرده اید؟
یکبار خانمی از آمریکا تماس گرفت و گفت که تمام هزینه های درمانی اش را تقبل می کند.اما بعد شماره اش را گم کردم و این ارتباط قطع شد. اما به فکرش هستیم و حتما تلاش مان را می کنیم هرجایی که نشانه ای از بهبود و درمان اگر باشد حتما به هر قیمتی شده، اورا می برم.

-شما را چی صدا می کند؟
نمی دانم از خودش بپرسید. بهادر مرا چی صدا می زنی؟
داداش
البته دیگر دارم پیر می شوم کم کم باید بگوید بابا

- از برکات وجودش بگویید.
من همیشه گفته ام. من سرپرستی این بچه ها را ندارم. این ها هستند که سرپرستی مرا بر عهده دارند. یعنی این ها سر راه ما قرار گرفته اند تا این دنیای عجیب و پرپیچ و خم و این عمر کوتاه چند روزه را طی کنیم و به سعادت برسیم.هیچ موقع چنین ادعایی را ندارم. سرپرستی ما دست این هاست. همین بچه ها هستند که دارند سازمان بهزیستی را اداره می کنند. من هیچ وقت در زندگی به مشکلی برنخوردم. آن هم از انرژی و برکات وجود این بچه هاست. نه اغراق می کنم. نه شعار می دهم این واقعیت زندگی من در این 12-10 سال عمری است که در این راه صرف کرده ام. ازدواج خوب، همسر خوب، زندگی آرام باور نمی کنید نه من نه هیچ یک از اعضای خانواده مان لنگ کار نبوده ایم. گرفتار بیماری نشدیم. غمگین نشدیم. اصلا مشکلی باقی نمی ماند وقتی زندگی تان به سرنوشت این بچه ها گره بخورد. من همیشه به همسرم می گویم: این بچه ها نمی گذارند پاداشی برای آن دنیا باقی بماند.همه چیز را در ای4545

 

]]>
1733- یوسف اصلانی چه کسی هست؟ و چه خدمتی انجام داد. آنهم با دست خالی... 2019-03-21T07:39:03+01:00 2019-03-21T07:39:03+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2161 ebrahim akbari naseri دیدار با یوسف اصلانی و بهادر پسر 8 ساله ای که لبی برای خندیدن ندارد ،شبیه یک جور معجزه است .یوسف اصلانی کیبست؟ مریم نوابی نژاد:  این که هنوز کسانی هستند که در هیاهوی قید و بندهای ریز و درشت زندگی ، فقط فکر جلوزدن و بالا رفتن نیستند و می خواهند زندگی برای همه باشد ، لبخند ، مهربانی ، دوست داشته شدن سهم همه باشد و بعد نترسند از این که یک نیّت کوچک ، ممکن است به چه هدف های بزرگی ختم شود طوری که وقتی به پشت سرش نگاه می کند ، باور گذشتن از این راه پر پیچ و خم برای خودش هم مشکل م دیدار با یوسف اصلانی و بهادر پسر 8 ساله ای که لبی برای خندیدن ندارد ،شبیه یک جور معجزه است .یوسف اصلانی کیبست؟

مریم نوابی نژاد این که هنوز کسانی هستند که در هیاهوی قید و بندهای ریز و درشت زندگی ، فقط فکر جلوزدن و بالا رفتن نیستند و می خواهند زندگی برای همه باشد ، لبخند ، مهربانی ، دوست داشته شدن سهم همه باشد و بعد نترسند از این که یک نیّت کوچک ، ممکن است به چه هدف های بزرگی ختم شود طوری که وقتی به پشت سرش نگاه می کند ، باور گذشتن از این راه پر پیچ و خم برای خودش هم مشکل می شود. آقای اصلانی متولد 1356 در محله شادآباد یافت آباد تهران ، 10 سال است به بچه های بهزیستی خدمت می کند. نه دوست داشته درس بخواند نه رویای دوراز دستی داشته. اما همیشه کار کردن را دوست داشته. پسر اول خانواده که خیلی زود مستقل شده.دوران قبل از خدمتش فروشنده کفش بوده و به خاطر روابط عمومی خوبی که داشته خیلی ازفروشنده ها دوست داشتند برایشان کار کند. پدرش راننده ماشین سنگین بود و از جنوب کپسول گاز به تهران می آورده و مادرش هم زنی خانه دار. آقا یوسف وقتی در مسیر کارهای خیر قرار می گیرد دیگر به هیچ درمانده ای نه نمی گوید .بچه های بی سرپرست درگیرش می کنند و یک اتفاق ساده باعث می شود تا سرپرستی 20 بچه یتیم را برعهده بگیرد در حالی که فقط 23 سال داشته. که الان در 3 مرکز بزرگ دارد از 120 بچه نگهداری می کند. آقا یوسف وقتی می شنود در بندر عباس بچه ای در مرکز بهزیستی نگهداری می شود که وقتی یکی دو روزه بوده ، او را سر راه می گذارند و بعد جانوری مثل گربه یا موش صورت این بچه را خورده ، طوری که از اتاق بیرون نمی آید و هیچ وقت نگذاشته اند توی آینه خودش را ببیند، معطل نمی کند و یک روزه بچه را به تهران می آورد و تا دیگران به صورت و اتفاقی که برای این بچه افتاده اند ، عادت کنند بیشتر از دوسال از بهادر در خانه اش نگهداری می کند در حالی که فقط چند ماه از ازدواج شان گذشته بود. داستان زندگی یوسف اصلانی را از زبان خودش بشنوید

- انگیزه ی کار خیر در زندگی شما از کجا شروع شد؟
نه نفر از بچه های محل بودیم که با هم بزرگ شده بودیم. محله مذهبی و محرومی بود در مسجد حسینی محله سال 1380 خیلی درگیر بحث دفاع مقدس بودیم. بازدید از مناطق جنگی و خانواده های شهدا و کارهای فرهنگی مثل یادواره شهدا. تا این که یکی از دوستان مان به ما گفت که در محله ما جانبازی زندگی می کند که وضع خوبی ندارد و با سیلی صورتش را سرخ می کند . که تعجب کردیم و گفتیم مگر ممکن است کسی که به خاطر این مملکت خودش را به آب و آتش جنگ زده ، الان در محرومیت زندگی کند؟ سن و سالمان هم کم بود و کمی تند بودیم که رفتیم و دیدیم بله می شود. انگیزه کمک کردن از همان جا شروع شد و نفس مان انگار خوشش آمد. نه نفر شدیم و با هم عهد بستیم هر ماه بخشی از درآمدمان را برای این طور کارها کنار بگذاریم.
این اتفاق هر ماه صورت می گرفت. هم خودمان کمک می کردیم هم 40 تا صندوق صدقه پخش کردیم که بین دوستان و آشنایان پخش می کردیم و هر ماه مبالغی جمع می شد که گلریزان می کردیم و مشکلات عده ای حل می شد. اما این اتفاق در محله کوچک مان می افتاد با نیازمندهایی که یا خودمان می شناختیم یا مردم معرفی می کردند . گفتیم برای این کارمان اسم بگذاریم که نام امام جواد(ع) را انتخاب کردیم.

-چرا داستان جنگ این همه درگیرتان کرده
جنگ که تمام شد ما سنی نداشتم. نه ساله بودم. اما پدرم از بچه های جبهه و جنگ بود. ما چند نفر ، در مراسم تشعیع شهدا قد کشیده بودیم و بزرگ شده بودیم.محله مان هم طوری بود که مدام خبر شهادت بچه محل ها ورد گوش مان بود . انگیزه اسم قشنگ شهید بود. جوان های رشیدی که ما توی مسجد و محل ، دست و بالشان مثل بچه می چرخیدیم و می دیدیم که برای رفتن به جبهه آماده می شوند و بعد خبر می رسید که شهید شده اند. خب این ها در ذهن پاک و دست نخورده ی دوران بچگی ما برای همیشه ثبت شد و از بین نرفت. حتی آن موقع که اصلا بحث کاروان راهیان نور نبود ما خودمان برای بازدید از مناطق جنگی می رفتیم. جاهایی می رفتیم که اجازه رفتن نداشتیم مثل شلمچه و اروند یک جور دلبستگی شیرین که مدام تقویت می شد . بعد با خودمان فکر کردیم که اگر همان بچه ها بودند الان چکار می کردند؟ وقتی جنگی در کار نیست چه باید کرد؟ فهمیدیم که اگر آنها زنده بودند کاری جز خدمت به محرومان نداشتند.
مثلا شب های احیا تا سحر بین خانواده های محروم مواد غذایی پخش می کردیم. سبد کالا را دم در خانه می گذاشتیم و می رفتیم. خیلی روحیه قشنگی بود. الان حساسیت ها کم نشده ولی شکلش عوض شده. آن موقع بی ریا تر بود انگار. بعد مدام سفره های خانه ی محروم ها را با خانه های خودمان مقایسه می کردیم. با این که ما هم در همان محل زندگی می کردیم ولی تفاوت ها زیاد بود. یادم نمی رود یکباربازدید از خانواده ای محروم داشتیم. دیدیم مادر بچه اش را تنبیه کرده چون از خانه همسایه بوی قورمه سبزی می آمده و بچه دلش خواسته بود. به خانه که رسیدم دیدم ناهار قورمه سبزی داریم. رفتم لوازم قورمه سبزی را گرفتم و بردم در خانه شان.

-و چطور نگهداری از بچه های بی سرپرست، سرنوشت تان شد؟
یکبار از طرف بهزیستی در خیابان معلم جایی که الان بچه هایمان 18-17 ساله شده اند، به ما زنگ زدند. چون در محل به نام خیّر شناخته شده بودیم. یک همایش کوچکی گذاشته بودند و خیّرها را جمع کرده بودند تا به آن مرکز بهزیستی کمک کنیم. یک خانم دکتری از بخش های مختلف مرکز گفت این که مرکز ترک اعتیاد داریم. زنان سرپرست خانوار و بچه های بی سرپرست. وقتی وارد مرکز بچه های بی سرپرست شدیم دیدم 20 تا بچه کوچک روی تخت دراز کشیده اند. از آنجا بود که مسیر زندگی من عوض شد و جهانم رنگ دیگری گرفت. پرسیدم: این ها هیچکس را ندارند. گفت : هیچکس را. گفتم: از باقی خیرها در بخش های دیگر استفاده کنید و اداره اینجا را به ما بسپارید. که همانجا گفت: پس جمعه ها از این بچه ها شما نگهداری کنید. صبحانه و ناهار و شام. تفریح و بیرون بردن بچه ها. که یادم هست با رستوران بهار صحبت کردیم چلوکباب و شام هم پلو مرغ و صبحانه هم خودمان نان و حلیم و باقی چیزها را می خریدیم و می بردیم. واین روال 5-4 ماه ادامه داشت.

-چرا این همه درگیر شدید ؟ بچه ها در مرکز می ماندند و شما می رفتید نیازهایشان را برآورده می کردید!
این بچه ها انرژی عجیب و غریبی دارند. یادم هست یکبار کی روش سرمربی فوتبال برای بازدید از مرکز ما آمده بود . پرسیدم: شما چرا؟ حالا در دین ما خیلی به یتیم نوازی سفارش شده. گفت: من خودم به انرژی که این بچه ها دارند، اعتقاد دارم. حتی در کشور خودم هم به دیدن این بچه ها می روم و از آن ها انرژی می گیرم. حالا انرژی این بچه ها ، اعتقاد به این تیپ کارها، دعای خیر پدر و مادر، خواست خدا... هر چه بود ما آنجا دلبسته شدیم و ماندیم.خودم هم مجرد بود غالب اوقات با بچه ها بودم. می رفتم سر کار و برمی گشتم پیش بچه ها. تا این که خانم دکتر مرکز گفت: سازمان بهزیستی طبق اصل 44 می تواند مراکزش را خصوصی کند. گفت حالا که به این کار علاقه داری بیا این مرکز را تحویل بگیر. گفتم : چطوری؟ گفت : باید یک خیریه تشکیل بدهی. رفتیم بهزیستی شرق تهران که رییس آن دکتر مظفر بود و به چهره هایمان نگاه کرد و گفت که صلاح است.
من از بچگی از زندگی که روال عادی داشته باشد بدم می آمد. شاید چیزی که مرا سمت بحث جنگ کشید همین بود که می دیدم آن ها از جان و تن و وقت شان مایه گذاشتند. مطمئنم خدا بهشت را راحت نمی دهد. وقتی مسئولیت را گرفتم دیدم چقدر کار بزرگی بر عهده من است. همیشه یاد این روایت می افتم که حضرت علی (ع) با آن عظمت وقتی خم می شدند تا بچه های یتیم بر پشت شان سوار شوند. این ارزش و ابهت این کار را نشان می دهد. مسئولیت یک بچه حتی سنگین است چه برسد به این که در 23 سالگی مسئولیت 20 بچه را داشته باشی که حالا شده 120 تا. این اعتقاد به من قدرت می داد چون معتقدم بهشت را به بها نمی دند و به بهانه نمی دهند.

-از این که سرپرست این بچه ها می شوید نترسیدید؟وضع مالی تان خوب بود؟ با بحث روانشناسی قصه چه کردید؟
با درآمد اندکی که نُه نفرمان می گذاشتیم کار را شروع کردیم. آن موقع خرج مرکز ماهی 4-3 ملیون تومان بود که یکی 2 ملیونش را خودمان می گذاشتیم و باقی اش از کمک های مردم بود. وقتی وارد مرکز شدیم به خودمان گفتیم که خب! حالا قرار است چکار کنیم؟
ما که قرار نیست فقط به این ها صبحانه و ناهار شام بدهیم. رفتیم بچه بهزیستی را تعریف کردیم . این که چه می شود که یک بچه تبدیل می شود به بچه بهزیستی. چه فرآیندی صورت می گیرد که بچه دچار این بی مهری می شود. یکی فوت پدر و مادر هست وقتی که فامیل درجه یک خاله عمه دایی عمو حاضر نمی شوند از این بچه نگهداری کنند. بعد می بینید همین عمه سفره حضرت زینب(س) می اندازد. در حالی که رابطه حضرت با یتیم های برادرش خیلی عمیق بود که در فرهنگ ما عمق رابطه را می رساند. چه می شود که این اتفاق می افتد؟ طلاق ، اعتیاد... مثلا می بینید که مادر بچه خودش را رها می کند می رود با کسی ازدواج می کند که بچه دارد . بچه ی خودش را رها می کند ولی از بچه ی همسرش نگهداری می کند. بچه دچار این نوع بی مهری ها شده. در حالی که خدا می فرماید: من کفیل توام. من پدر مادر بچه یتیمم. کی اشک این را درآورده؟ کی او را خندانده؟
باز هم بررسی کردیم تا ببینیم دیگر چه اتفاقی برای این بچه می افتد؟ دیدیم در طول 15-14 سالی که این بچه در مراکز بهزیستی نگهداری می شود بهترین امکانات برایش فراهم است. غذا و گردش و تفریح و خیّر و لباس و پوشاک و تلویزیون و....بعد ناگهان در 19-18 سالگی رها می شود که دیگر برو برای خودت زندگی کن و آن موقع است که تازه بچه می فهمد که تنهایی یعنی چی؟ بی سرپرستی یعنی چی؟ به اینجا که رسیدیم گفتیم که سیاست های ما باید فرق کند. تحصیل ، ازدواج و اشتغال تا این ها فراهم نشود بچه ما رها نمی شود.

-برای حل این بحران ها به چه نتیجه ای رسیدید؟
باز هم بررسی کردیم ببینیم آسیب هایی که به این بچه ها می رسد کدام است؟ تلویزیون ، خیّر، تابلوی دم در ، دفتر مدیر عامل ،دفتر معاون مدیر عامل، دفتر روانشناس ، دفتر مددکاراجتماعی ،، انباردار... یعنی به تبع هر بچه بیست تا مسئولیت تعریف شده. گفتیم همه این ها دور! همه ی این ها لازم است اما به شکل دیگری. مثل یک خانواده مسئولیت ها را تعریف کردیم. گفتیم اتاق روانشناس تعطیل اما هر موقع بچه ما به مشکلی برخورد می رویم مطب یک روانشناس، وقت می گیریم ، ویزیت می دهیم توی نوبت می نشینیم تا بچه ما را درمان کند.
من خودم به عنوان مسئول مجموعه کنار بچه ها زندگی می کنم. نگهبانی را کلا برچیدیم. گفتیم مگر دم در خانه نگهبان می گذارند. آنطوری بچه خیال می کند بیرون چه خبر است. خب برود ببیند. تجربه کند. ما هم از دور مواظبش هستیم و بعد هر جا که باشد به خانه یعنی مرکزما بر می گردد. تا الان یکی نبوده که برود و برگردد. رفتیم دیدیم که هر 8 تا یا 10 تا بچه در یک مدرسه ثبت نام شده اند و همین باعث می شود بچه ها شناخته شوند. غیر از مدیر یا معاون مدرسه کسی بچه های ما را نمی شناسد. اگر جلسه ای در مدرسه بود خانمی را مشخص کرده بودیم به عنوان مادر بچه ها برود در جلسات شرکت کند.یا خانم هایی که می روند دم در مدرسه یا مهدکودک دنبال بچه ها. خیلی کار کردیم. کاری که با دل انجام شود با کاری که با حقوق تعریف شود ، فرق می کند. گفتیم بچه ما باید وارد کانون خانواده شود. اولا کسی اجازه ندارد پا به حریم این خانه بگذارد. مثلا کسی در بزند و بیاید یک کیلو گوشت بیاورد. اجازه ندارد وارد مرکز شود. شماره حساب می دهیم پول را واریز کنند. مردم خیلی خوبی داریم ولی متاسفانه اعتمادها کم است. مثلا کسی می آید می گوید من می خواهم چلوکباب بخرم و خودم بگذارم دهان بچه ها. خب ما اجازه نمی دهیم.

-مردم را چطور توجیه می کنید؟ مردم اهل انفاق هستند اما چگونگی کمک کردن را خیلی هایشان بلد نیستند.
ما می گوییم شما نیت کن و انفاقت را بکن. خدا هم گفته این انفاق قبل از آن که به دست بچه های یتیم برسد دست من می رسد. خدا را شکر با این سیاست ها توانسته ایم عزت نفس و کرامت نفس بچه ها را حفظ کنیم. بچه هایی هستند با سن بالا در بهزیستی که هنوز می گویند ما یتیمیم و به ما کمک کنید. در حالی که من خودم بعد از خدمت دیگر از طرف خانواده حمایت مالی نشدم. پس بچه های مرکز هم باید این استقلال را کم کم به دست بیاورند. متاسفانه در بهزیستی بهترین خورد و خوراک ها و سفرهای کیش و قشم و هتل های خوب بچه ها را بد عادت می کند. یک دفعه می بینید یک خیّری آمد بهترین گوشی را برای بچه ای خرید. خب این گوشی بعد از مدتی خراب می شود، گم می شود یا مدلش تغییر می کند. ما تعریف مان طور دیگری است. بچه ها باید به هر چه که دارند قانع باشند. اگر داشتیم غدای خوب می خوریم اگرنه با یک غذای ساده هم سیر می شویم . تعریف مان دقیقا مثل یک خانواده است.

-ولی قانع کردن مردم برای این که ترموستاتی برای شیوه ی محبت کردن شان داشته باشند نباید کار راحتی باشد.
به بچه ها یاد داده ام که کسی حق ندارد به شما بیشتر از حق تان لطف کند. بچه را می گذاشتیم مدرسه و برمی گشتیم . می دیدیم بچه توی بغل معلم است. می گفتیم: خانم بچه را بگذارید زمین. می گفت: گناه دارد یتیم است.به بچه ها نمره های مددکاری می دادند. مدرسه را عوض می کردیم می دیدیم معلم افسرده و داغون شده. بعد بچه که به دبیرستان می رسید دیگر شیرینی سال های کودکی اش را نداشت ، مورد بی مهری معلم ها قرار می گرفت و دیگر نمره هم به بچه نمی دادند و بعد بچه هم از نظر درسی غنی نبود و همین می شد که در سال های دبیرستان اکثرشان ترک تحصیل می کردند. من کلی مبارزه کردم تا به سیستم آموزشی بفهمانم که بچه های مراکز بهزیستی قابل ترحم نیستند. انسانی و درست با آن ها برخورد کنید.
اگر خطا کرد جلوی خطایش بایستید. انسان اگر رها شود ، تباه می شود

-چطور به فکر توسعه این مرکزهای نگهداری از بچه ها افتادید؟ 
یکی از دوستانم مدام تماس می گرفت که می خواهم شما را ببینم. حاج آقا رضوانی که در سه راه جمهوری مغازه داشت. گفت:شنیده ام یک چنین فعالیت هایی داری ما هم می خواهیم شرکت کنیم. گفتم: دوست دارم حالا که بچه ها بزرگ شده اند می خواهم مرکز دیگری هم داشته باشم و باز هم بچه های دیگری بیایند و این ها بشوند برادران بزرگ کوچکترها.گفت: من هستم شما برو جلو. سال 87 بود. که 50 ملیون داد و خانه ای در شهرزیبا گرفتیم و رفتیم آمنه تا بچه های کوچکتر را تقبل کنیم. وقتی برای بازدید رفتیم بچه های ترگل ورگل زیادی آنجا بودند. داشتیم نگاهشان می کردیم که دیدم یک بچه با ویلچر با سرعت باد از کنارم گذشت. نگاه که کردم دیدم تعدادی بچه 6-5 ساله هستند که معلولند و چون کسی این ها را برای سرپرستی نمی برد همین جا مانده اند.هشت تا بچه بودند که یا دست هایشان کوتاه بود یا آرنج چسبیده به کمر. در حالی که صورت های بسیار زیبایی داشتند و بهره هوشی شان فوق العاده بود. همان جا گفتم همین ها خوبند. گفتند: سخت است گفتم : سخت باشد.همان جا بچه ها را گرفتیم که الان حدود 20 تا از این دست بچه ها در مرکز شهر زیبا زندگی می کنند. بچه های یافت آباد هم که بزرگ شدند الان 3-2 نفرشان می خواهند بروند دانشگاه. خیلی ها دبیرستانی شده اند وبرای خودشان مردی شده اند که به عنوان کمک مربی دارند به برادر های کوچکترشان کمک می کنند.
سومین مرکز هم که در فلاح است که در آنجا هم از 60 بچه نگهداری می کنیم.کسی آمد و گفت و مرکز را راه انداختیم که نصفه رها شد و ما هم نتوانستیم قطع رابطه عاطفی کنیم و بچه ها را نگه داشتیم. الان هم یک زمینی را داریم می سازیم که مناسب سازی شده برای زندگی بچه های معلول که خانه شان در شهرزیبا اجاره ای است.

-جالب است که شما تحصیلات دانشگاهی ندارید. چطور به این تعریف های درست رسیدید؟
بیشتر از آن که مطالعه کنم تجربه کردم. وقتی پای صحبت با کارشناس ها و روانشناس های این حوزه می نشینیم، آن ها با تعجب می گویند امکان ندارد شما در این زمینه تحصیلاتی نداشته باشید.اما خب معلوم است که بچه را نباید رها کرد این که دیگر تحصیلات نمی خواهد با کمی تجربه و مشاهده هر آدم عاقلی به این نتیجه می رسد

-خسته نشدید؟ مثلا یک جا برگردید به خودتان بگویید دیگر نمی توانم؟
هیچوقت نگفتم دیگر نمی توانم. چون از قهر خدا می ترسم. می ترسم بگویم خسته شدم و خدا بگوید باشد برو به سلامت. ادعا نمی کنم هیچوقت خسته نشدم . کار سخت است . خیلی جاها کم آوردم.شما در نظر بگیرید ماهی 60 ملیون تومان بابت این بچه ها هزینه می شود. در حالی که هزار تومان درآمد ثابت نداریم. از صبح که می زنم بیرون این ور و آن ور می زنم. یک مقداری حدود یک پنجمش توسط بهزیستی تامین می شود. اما جور کردن باقی مخارج واقعا کار خداست. حتی بعد از هدفمندی یارانه ها مخارج ما چندبرابر شد در حالی که یارانه به این بچه ها تعلق نمی گیرد. هنوز برایشان تعریف نشده. آب گران شد .برق و زمین و نان حتی گران شد. من روزی 300 عدد نان برای بچه هایم می گیرم. نانی که 25 تومان بود ، شد 125 تومان . همین یک مثال کوچک را بگیرید و تا ته قصه را بخوانید. تامین منابع مالی خیلی کار سختی است.

-

]]>
1732- دویست هزار معلم در حمایت از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی 2019-03-20T08:30:27+01:00 2019-03-20T08:30:27+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2159 ebrahim akbari naseri ۲۰۰ هزار معلم بسیجی در حمایت از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، نامه ای را به سران قوا ارسال نمودند. به گزارش حوزه دفاعی امنیتیگروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، معلمان بسیجی با انتشار نامه‌ای از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی حمایت در این نامه  که ضمن حمایت از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به امضای 200 هزار نفر از معلمان بسیجی رسیده است، آمده است: رؤسای محترم قوا و ملّت بزرگ ایران سلام‌علیکم؛ خدای را شاکریم که به رغم مشکلات و دشمنی‌های نظام سلطه جهانی، انقلاب اسلامی ایران ۲۰۰ هزار معلم بسیجی در حمایت از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، نامه ای را به سران قوا ارسال نمودند.

نامه ۲۰۰ هزار معلم بسیجی در حمایت از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامیبه گزارش حوزه دفاعی امنیتیگروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، معلمان بسیجی با انتشار نامه‌ای از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی حمایت

در این نامه  که ضمن حمایت از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به امضای 200 هزار نفر از معلمان بسیجی رسیده است، آمده است:

رؤسای محترم قوا و ملّت بزرگ ایران

سلام‌علیکم؛ خدای را شاکریم که به رغم مشکلات و دشمنی‌های نظام سلطه جهانی، انقلاب اسلامی ایران چهل سالگی‌اش را پشت سر نهاد و با متانت، اقتدار ، پویایی و انگیزه وارد دهه پنجم خود شده است؛ طلیعۀ دهه‌ای که در بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب اسلامی آغاز گامی نو در دومین چله دوم حیات انقلاب اسلامی به حساب می‌آید.

جوانان، نخبگان، فرهیختگان، فرهنگیان بسیجی و تعداد کثیری از جامعه آموزش و پرورش و آحاد ملّت بزرگ ایران و کارگزاران نظام، مخاطب اصلی بیانیۀ راهبردی رهبر فرزانۀ انقلاب اسلامی هستند، هرچند معلمان بسیجی در کنار ملّت همانگونه که در ادامۀ این نامه آمده است هرگز از مأموریت تاریخی خویش برای تحقق گام دوم انقلاب غفلت نخواهند کرد و خود را در وضعیت پیش برندگی گام دوم انقلاب به

به نظر فرزندان عرصه تعلیم و تربیت نظام جمهوری اسلامی ایران بر این باورند که ملّت، عرصه جدید انقلاب اسلامی را می‌توان "دوران طلایی" این انقلاب بزرگ فرهنگی اجتماعی تعبیر کرد؛ دوره‌ای که ایرانیان با توجه به نقشۀ راه تفصیلی با ایفای نقشی سازنده در محیط ملّی و بین‌المللی به آرمان خود؛ یعنی تمدن نوین اسلامی دست خواهند یافت.

دانش و دانایی ملی، رکن اصلی توسعه و نظام آموزشی هم گذرگاه نیل به دانایی ملی بشمار می‌آید و جامعه زمانی به اهداف خود دست می‌یابد که از طریق توسعه انسانی مسیر خود را هموار کند، در واقع بنیاد حیات جمعی انسان را تعلیم و تربیت تشکیل می‌دهد و ما «آنگونه زندگی می‌کنیم که تربیت می‌شویم». از این‌رو، هر تعبیری که از توسعه داشته باشیم، برای رسیدن به آن تمامی‌تلاش‌ها بر دوش انسان‌هایی است که باید بار این قافله را به سر منزل مقصود برسانند، و از آنجایی که در دنیای معاصر، نهاد آموزش و پرورش مسؤولیت تربیت نیروی انسانی در جامعه را بر عهده دارد، مهم‌ترین بستر تولید و تربیت نیروی انسانی به‌شمار می‌آید.

تعلیم و تربیت از مهم‌ترین زیرساخت‌های تعالی و پیشرفت همه‌جانبه کشور و ابزار جدی برای ارتقای سرمایه انسانی شایسته کشور در عرصه‌های مختلف است. به این ترتیب تحقق آرمان‌های متعالی انقلاب اسلامی ایران مانند ایجاد تمدن نوین اسلامی، حضور سازنده، فعال و پیشرو در میان ملت‌ها و کسب آمادگی برای برقراری عدالت و معنویت در جهان در گرو تربیت انسان‌های عالم متقی و آزاده و اخلاقی است. تعلیم و تربیتی که تحقق بخش حیات طیبه، جامعه عدل جهانی و تمدن اسلامی ایرانی باشد در پرتو چنین سرمایه انسانی متعالی است که جامعه بشری آمادگی لازم برای طلوع خورشید ولایت عظمی(ارواحنا فداه) را یافته و در سایه چنین حکومتی ظرفیت و استعدادهای بشر به شکوفایی و کمال خواهد رسید.

با این وصف اکنون در شرایطی از تاریخ قرار داریم که ساختار تعلیم و تربیت کشور باید به وظیفۀ تاریخی خود عمل کند؛ نوبت تولید مزیّت‌ها و ارزش افزوده‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در سراسر ایران از راه ارتقای سرمایه انسانی شایسته کشور فرا رسیده است؛ از این رو ایجاد انقلاب ارزشی و علمی در کشور و توانمند سازی ایرانیان، مأموریتی فراقوّه‌ای و سیاستی میان قوه‌ای است؛ مأموریتی که باید در صدر سیاست‌های هماهنگ سه قوّه و مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گیرد.

انقلاب علمی و تبدیل نظام دانایی ارزشی به مجموعۀ توانایی‌ها، اقتدار، قدرت و ثروت اگر چه با روحیه‌ای جهادی و اکتشاف راه‌های میانبر امری دست یافتنی است اما تحوّل در نظامات و به خصوص عمل به حمایت جامع برای سند تحوّل بنیادین در معماری نظام تعلیم و تربیت از پیش نیازها و الزامات کشور در طلیعۀ گام دوم انقلاب یعنی آغاز دهۀ پنجم انقلاب اسلامی است.

آموزش و پرورش زیربنای هر نوع توسعه اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است و بدون توجه ویژه به نقش نظام آموزشی هیچ تحولی

بنابراین حمایت دولتمردان و سیاستگزاران کشور، تدوین سیاست‌ها و قوانین مناسب، اقدام مسؤولانه افراد و اجتماعات همه و همه برای ایجاد بستر لازم جهت ارتقای وضعیت آموزش و پرورش در کشور ضرورتی مهم و انکارناپذیراست.

خوشبختانه در سال‌های گذشته به منظور بهسازی و تحول در نظام آموزشی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تدوین و به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است. بدیهی است مهم‌ترین و اساسی‌ترین کار پس از تدوین سند بنیادین، برنامه‌ریزی مناسب در اجرای صحیح و درست اهداف و راهبردهای آن می باشد و امید می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور معلمان و دانش‌آموزان کشور طعم تحول بنیادین در نظام آموزشی را بچشند.

با اینکه ایران اسلامی با مشکلات گوناگون مواجه بوده و از سویی جامعۀ زنده و انقلابی ایران هدف تحریم‌های ظالمانۀ جنایتکاران تاریخ به خصوص دولت های ظالم آمریکا و اروپای همدست او قرار دارد، امّا در پرتو ایمان مذهبی و نیروی درونی ملّت و رهبری مدبرانه و فرزانه مقام معظم رهبری هیچ مشکل غیرقابل حلّی وجود ندارد و کلید مشکلات نیز در دست مسئولان و نخبگان ایران است نه در دست بیگانگان.

از این رو فرهنگیان بسیجی به عنوان قشر پیشرو جامعه در کنار ملّت شریف ایران و مسؤولین دلسوز و دغدغه مند، با رهبر انقلاب اسلامی در پیشگاه تاریخ و در ذیل شجرۀ طیبۀ انقلاب اسلامی پیمان می بندد که خود را مهیای ایفای وظایف محوّله در تحقق دوّمین گام انقلاب اسلامی نماید، گامی که در نقطۀ آرمانی خود ضامن تحقّق تمدّنی نوین اسلامی با سبکی از زندگانی توأم با پیشرفت، معنویت و اخلاق در جهان پرآشوب و پراضطراب کنونی است.

لذا ما فرهنگیان بسیجی در گام دوم انقلاب خواستار حمایت مجدانه سه قوه از بند های ۵ گانه ذیل می باشیم:

۱- حمایت عملی گسترده قوای سه‌گانه از اجرای صحیح و کامل سند تحول بنیادین در اهداف هشتگانه آموزش و پرورش.

۲- گسترش و توسعه دانشگاه‌های شهید رجایی فرهنگیان در جذب و تربیت معلم مورد نیاز آموزش و پرورش در راستای تحقق سند تحول بن

۳- توسعه، بسط تکریم و ارزش گذاری معلم از طریق حمایت مادی و معنوی.

۴- توجه به موضوع تربیت، فعالیت‌های تربیتی و فرهنگی و هم افزایی نهادهای فرهنگی کشور در گام دوم انقلاب و نگاه ویژه به استفاده از

۵- توجه به کانون خانواده و تقویت ارتباط خانواده با مدرسه.

در پایان سعادت ملت بصیر و انقلابی و طول عمر عزتمندانه همراه با سلامت قافله سالار نظام مقدس جمهوری اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای را در ذیل توجه به عنایات خاصه حضرت ولی عصر (عج) از درگاه احدیت خواستاریم.


]]>
1730- محمد اصلانی وکیل داد گستری: مسئولان باید عدالت را از خودشان شروع کنند. گام دوم انقلاب 2019-03-20T08:25:29+01:00 2019-03-20T08:25:29+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2158 ebrahim akbari naseri گام دوم انقلاب؛ عدالت و مبارزه با فساد یک وکیل دادگستری: مسئولان باید عدالت را از خودشان شروع کنند(محمد اصلانی) یک وکیل دادگستری گفت: عدالت را مسوولان باید از خودشان شروع کنند زیرا مسئولی که چند هزار متر مربع باغ و ویلا در اختیارش است، تحت هیچ عنوانی نباید دم از عدالت بزند و شعار عدالتخواهی بزند. محمد اصلانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بیانیه اخیر رهبری خطاب به جوانان در بخش عدالت و مبارزه با فساد گفت: زمانی که به چرایی علل انقلاب مردم ایران نگاه می کنیم، با این پاسخ گام دوم انقلاب؛ عدالت و مبارزه با فساد

یک وکیل دادگستری: مسئولان باید عدالت را از خودشان شروع کنند(محمد اصلانی)

یک وکیل دادگستری گفت: عدالت را مسوولان باید از خودشان شروع کنند زیرا مسئولی که چند هزار متر مربع باغ و ویلا در اختیارش است، تحت هیچ عنوانی نباید دم از عدالت بزند و شعار عدالتخواهی بزند.

محمد اصلانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بیانیه اخیر رهبری خطاب به جوانان در بخش عدالت و مبارزه با فساد گفت: زمانی که به چرایی علل انقلاب مردم ایران نگاه می کنیم، با این پاسخ مواجه می‌شویم که سیستم حکومت پهلوی، سرشار از فساد، نارضایتی، ایجاد فاصله عمیق طبقاتی بین مردم عادی و خانواده هزار فامیل حکومت طاغوت بود ومردم ایران که از این همه فساد و بی‌عدالتی خسته شده بودند، با تمسک به شعارها و دیدگاه‌های حضرت امام (ره) انقلاب کردند تا ریشه فساد و نابرابری و ظلم خشکیده شود و بهره‌های بانکی که بانک‌ها و موسسات مالی به مردم وارد می کردند نیز خشکانده شود و فساد اداری (رشوه، پارتی بازی و سرگردان کردن مردم) از بین برود و جلوی اجحاف و سپردن امور به اشخاص نالایق و سپردن امور به وابستگان درباره طاغوت گرفته شود.

وی افزود: مردمی که انقلاب کردند، شهید دادند و جان و مال و اموالشان را به مخاطره انداختند و پای انقلاب شان ایستادند و تا آمدند خستگی انقلاب و زخم‌ها از تن شان در برود، با انواع و اقسام دشمنی‌ها از قبیل کودتا، ترور و جنگ تحمیلی مواجه شدند و باز این مردم بودند که به میدان آمدند و هشت سال جانانه از اسلام، دین شان و خاک کشورشان دفاع کردند و بعد از این جنگ نابرابر، دوران سازندگی آغاز شد.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: پس از خاتمه جنگ و برگشتن رزمندگان پیش خانواده‌هایشان و خسته از این سختی‌ها، عده ای که به خارج از کشور به بهانه‌های تحصیل و کار و فرار از جنگ رفته بوده‌اند، عده‌ای نوکیسه که ارزاق مردم را در جنگ احتکار می کردند، عده ای که تازه به فکرشان رسیده بود که باید به پست و سمت و ثروت دست پیدا کنند، استارت بهره مندی از رانت و کسب سرمایه های نامشروع را زدند و در کنار این فعالیت ها، بنگاه داری و کارهای عجیب و سیستم بانکداری کشور نیز شروع شد و این آغاز فساد و نابرابری عدالتی بود و چنانچه ملاحظه می شود فاصله بین فقیر و غنی از متر .

اصلانی اضافه کرد: آنچه که می بینیم آن است که مسابقه ای برای کسب مال به هر روش و لو نابودی ساختارها و اخلاقیات ایجاد شود. این وضعیت هم اکنون به وضوح دیده می شود. مانند قاچاق دامی که مورد نیاز مصرف داخلی است که به بهانه پرداخت بیشتر پول از سوی قاچاقچیان قاچاق می شود و نیز قاچاق سوخت به بهانه ارزانی سوخت در داخل کشور و گرانی آن در کشورهای همسایه را شاهدیم.

این وکیل دادگستری افزود: هزینه گسترده دلار و سکه از سوی مردم برای آنکه می توان اینها را چند صباحی بعد به قیمت گرانتر بفروشد. خرید پرایدی که ارابه مرگ است که قیمت آن به بالای ۵۰ میلیون تومان رسیده است؛ مشخص نیست این مردم با این کارشان به چه فکر می‌کنند و برای منفعت خودشان، ضربه زدن به اقتصاد ملی و…. همه می‌دانیم این مرز و بوم دشمنانی دارد که در صدد انتقام گرفتن از ۴۰ سال ایستادگی و اصرار بر آرمان‌ها و ارزش‌هایشان هستند چرا باید اقدامی ناخواسته انجام دهیم که تیشه به ریشه ارزش‌ها، اخلاقیات و باورهای خودمان باشد.

اصلانی ادامه داد: اصل سخن این است که مردم به مسئولان نگاه می‌کنند و به زندگی، شعارها و نحوه پوشش و خوراک و مهمانی مسوولان نگاه می کنند و به چگونگی تربیت کردن فرزندان مسئولان، ماشینی که مسوولان سوار می شوند، وسیله مسافرت و تفریحات مسولان و محل تحصیل فرزندان مسوولان توجه می‌کنند، به آنهایی که یقه آخوندی می‌بندند و فرزندانشان در آمریکا و انگلیس تحصیل می‌کنند و مرتب دم از آرمانها و ارزش‌ها می‌زنند. عدالت را مسئولان باید از خودشان شروع کنند، مسئولی که چند هزار متر مربع باغ و ویلا در اختیارش است، تحت هیچ عنوانی نباید دم از عدالت بزند و شعار .وی افزود: مسئول یا مسئولانی که چند پست و سمت را هم زمان اشغال کرده اند و سن و سالشان دیگر حتی اجازه انجام یک پست را هم به زور می دداوطلبانه این سمت‌ها را به جوان‌ها واگذار کنند و یا از سوی مسئولان بالاترشان کنار گذاشته شوند زیرا اولین عدالت اجتماعی و ایجاد بستر آن ایجاد شغل و فراهم کردن بستر کار برای .

اصلانی تصریح کرد: بیکاری، همه جور فساد به دنبال می آورد و دزدی و اعتیاد و درگیری و گرایش به قاچاق وغیره و به یقین دیگر مردمی که چند جوان بیکار در خانه دارند و مردمی که امکان تهیه جهیزیه برای فرستادن دخترانشان را به خانه بخت ندارند و مردمی که امکان تهیه شغل، مسکن و وسیله برای داماد کردن پسرانشان ندارند توجهی به سخنرانی نمی کنند و شنیدن شعار مبارزه با فقر را نمی پسندند و وقتی چشمشان را باز می کنند و می بینند برخی مسئولان چگونه زندگی می کنند؛ هم نسبت به انقلاب بدبین می شوند و هم وقتی زندگی اشرافی برخی مسئولان که در لباس روحانیت هستند را می بینند، .

وی متذکر شد: آقایان مسئول که سن و سالتان ماشاالله از ۶۰ به بالا رفته، لطفاً در اوج محبوبیت کنار بروید و شغل و سمت را به جوانان انقلابی دلسوخته و تحصیل کرده و شایسته این مملکت بدهید تا زیر نظر بزرگان کار خود را انجام دهند. اگر نمی دانید تو را به خدا بفهمید، امثال با کری‌ها و همت‌ها و شهید علی اصغر صادقی‌ها در فاصله سنی ۲۵ تا ۲۸ سال فرمانده لشگر تیپ و چندین گردان را به عهده داشتند و توانستند جنگی نابرابر با ده‌ها کشوری که پشت صدام بودند را اداره کنند. اصلاً نمی‌شود پذیرفت و قابل هضم نیست که در این اوضاع و احوال که میلیون‌ها جوان بیکار هستند، آن وقت گفته می‌شود یک مسئول پیرمرد و یا از کار افتاده بیش از ۲۰ شغل دارد آخر با چه قاعده‌ای و با چه معیاری؟

وی با طرح این سوال که چرا دستگاه های نظارتی قوه قضاییه و وزارت اطلاعات از بستر فضای مجازی استفاده نمی کنند؟ گفت: در گذشته توجیه و علت عدم اقدام این سازمان ها و نهادها این بود که گزارش و یا خبری به آنان نمی رسید، حال آنکه هم اکنون این بستر فراهم شده وفضای مجازی، اخباری همواره با مدرک، مستندات، به طور لحظه ای و آنی و حتی با ارایه کلیپ در اختیار عموم قرار میدهد که می تواند مبنای ورود مدعی العموم و دستگاه های نظارتی و انتظامی و اطلاعاتی را فراهم کند و بستری برای مبارزه بافساد و ناعدالتی شود؛ لذا با توجه به بیانیه رهبر معظم انقلاب مبنی بر ورود به دهه جدید، می توان ایجاد بستر عدالت و مبارزه با فساد را با استفاده از این پتانسیل و امکان فراهم آورد.

وی افزود: یکی از پرسش های مهم جوانان این مرز و بوم این است که چرا تا گفته می شود، پیرمردان انقلاب، جای خود را به جوان ها بدهند، زود به آنان بر می خورد و می ترسند، مگر نه اینکه جوانان در انقلاب، جنگ، دوران سازندگی وهم اکنون مبارزه در جنگ نرم حضور آگاهانه ومقتدرانه داشته و دارند؟ چرا فکر می کنند اگر آنها نباشند انقلاب در ادامه راه باز می ماند؟ خیر اساساً این گونه نیست. به یقین این انقلاب به پیش خواهد رفت و جوان ایرانی هیچ گاه در مقابل فشار و استکبار و زورگویی آنان پاسخ نخواهد داد. شرط آن هم این است که مسوولان مراقب رفتار و نحوه زندگی خود باشند و به گونه ای نباشند که جوان ایرانی جان ومال خود را فدا کند امنیت را بررسی کند تا برخی مسوولان نااهل با رویش زندگی نامناسب به آرمان های انقلاب و نظام و خ.

اصلانی تصریح کرد: مسئولانی که در بین مردم زندگی نمی کنند و صف خود را از مردم جدا کرده و با محافظ تردد می کنند، خانه هایشان مثل خانه های مردم عادی نیست، قطعاً و بلاشک آثار تحریم ها و گرانی و تورم شدید با توجه به حقوق بالایی که دریافت می کنند، کمترین اثر را در زندگی آنان دارد و نباید و حق ندارند دم از مبارزه با فساد و یا ایستادگی مقابل دشمنان بزنند زیرا باید مثل مردم عادی زندگی کنند و فرزندانشان همانند مردم به خدمت سربازی بروند و همچون مردم عادی برای امنیت کشور و دفاع از اهل بیت شهید بدهند. به راستی آیا تاکنون سوال کرده ایم که فرزندان کدام یک از مسوولان برای دفاع از حرم اهل بیت به سوریه یا عراق رفته اند و شهید و یا زخمی شده اند؟

وی با بیان اینکه اسلام و کشور و اهل بیت برای همه است نه فقط مردم عادی گفت: جالب این است که عده ای از این مسئولان بی درد مدعی هستند که فرزندانشان در آمریکا و انگلیس مشغول تحصیل هستند تا بعد از فراغت از تحصیل پزشک و مهندس شود و به مردم آمریکا وانگلیس خدمت رسانی کنند. آری نمی شود در امنیتی که با خون جوانان این مرز و بوم ریخته می شود، فرزندان برخی مسوولان در خارج از کشور به اصطلاح کار و تحصیل کنند و مدعی شوند با سرمایه ودسترنج خودشان است و پدرانشان دم از.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: رانت و رانت خواری و ایجاد بستر رانت خواری، بنا به اعلام سیاسیون و اقتصادیون، مخرب اقتصاد سالم بوده و متاسفانه به جای ریشه کن شدن، پروبال آن بیشتر شده و گهگاه به بهانه های مختلف از آن دفاع نیز می‌شود و در این زمینه ایجاد شفافیت و ورود اصحاب رسانه و اطلاع رسانی باعث مبارزه با رانت خواهد شد. البته دستگاه قضایی نیز از این امر مستنثی نبوده و می‌تواند از طریق ابزارهای نظارتی خود شامل سازمان بازرسی کل کشور و تمامی شعب دادسرا و محاکم خود، بدون سرو صدا و با مبارزه‌ای قاطع و ترس نداشتن از جوسازی و غوغاسالاری و رسیدگی‌های دقیق منصفانه و با حضور وکیل و حتی برگزاری جلسات علنی، برای همه طیف ها و احزاب و اشخاص عادی و یا سیاسی زمینه های خشکاندن فساد و بی عدالتی را فراهم آورد.

اصلانی در پایان گفت: یکی از اصلی ترین کاستی‌ها در قوه قضاییه طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده‌هاست و چنانچه در مصاحبه‌های مسئولان قضایی اعلام می‌شود، ناشی از کمبود قاضی است که باید فکری به حال آن شود زیرا تعیین تکلیف برخی پرونده‌ها گاهی به چندین سال بر می‌گردد که قطعاً موج ]]>
1729- دنباله بیانه دوم انقلاب از رهبری 2019-03-20T08:21:40+01:00 2019-03-20T08:21:40+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2157 ebrahim akbari naseri یک) علم و پژوهش ۱) علم و پژوهش: دانش،‌ آشکارترین وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست‌ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیانهای اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آنها را به دست گیرد. ما به سوءاستفاده از دانش مانند آنچه غرب کرد، توصیه نمیکنیم، امّا مؤکّداً به نیاز کشور به جوشاندن چشمه‌ی دانش در میان خود اصرار می‌ورزیم. بحمد یک) علم و پژوهش
۱) علم و پژوهش: دانش،‌ آشکارترین وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست‌ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیانهای اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آنها را به دست گیرد. ما به سوءاستفاده از دانش مانند آنچه غرب کرد، توصیه نمیکنیم، امّا مؤکّداً به نیاز کشور به جوشاندن چشمه‌ی دانش در میان خود اصرار می‌ورزیم. بحمدالله استعداد علم و تحقیق در ملّت ما از متوسّط جهان بالاتر است. اکنون نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده و با سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بود -یعنی یازده برابر شتاب رشد متوسّط علم در جهان- به پیش رفته است. دستاوردهای دانش و فنّاوری ما در این مدّت که ما را به رتبه‌ی شانزدهم در میان بیش از دویست کشور جهان رسانید و مایه‌ی شگفتی ناظران جهانی شد و در برخی از رشته‌های حسّاس و نوپدید به رتبه‌های نخستین ارتقاء داد، همه‌وهمه در حالی اتّفاق افتاده که کشور دچار تحریم مالی و تحریم علمی بوده است. ما با وجود شنا در جهت مخالف جریان دشمن‌ساز، به رکوردهای بزرگ دست یافته‌ایم و این نعمت بزرگی است که به‌خاطر آن باید روز و شب خدا را سپاس گفت.
امّا آنچه من میخواهم بگویم این است که این راه طی‌شده، با همه‌ی اهمّیّتش فقط یک آغاز بوده است و نه بیشتر. ما هنوز از قلّه‌های دانش جهان بسیار عقبیم؛ باید به قلّه‌ها دست یابیم. باید از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور کنیم. ما از این مرحله هنوز بسیار عقبیم؛ ما از صفر شروع کرده‌ایم. عقب‌ماندگی شرم‌آور علمی در دوران پهلوی‌ها و قاجارها در هنگامی که مسابقه‌ی علمی دنیا تازه شروع شده بود، ضربه‌ی سختی بر ما وارد کرده و ما را از این کاروان شتابان، فرسنگها عقب نگه داشته بود. ما اکنون حرکت را ‌آغاز کرده و با شتاب پیش میرویم ولی این شتاب باید سالها با شدّت بالا ادامه یابد تا آن عقب‌افتادگی جبران شود. اینجانب همواره به دانشگاه‌ها و دانشگاهیان و مراکز پژوهش و پژوهندگان، گرم و قاطع و جدّی دراین‌باره تذکّر و هشدار و فراخوان داده‌ام، ولی اینک مطالبه‌ی عمومی من از شما جوانان آن است که این راه را با احساس مسئولیّت بیشتر و همچون یک جهاد در پیش گیرید. سنگ بنای یک انقلاب علمی در کشور گذاشته شده و این انقلاب، شهیدانی از قبیل شهدای هسته‌ای نیز داده است. به‌پاخیزید و دشمن بدخواه و کینه‌توز را که از جهاد علمی شما بشدّت بیمناک است ناکام سازید.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif دو) معنویّت و اخلاق
۲) معنویّت و اخلاق: معنویّت به معنی برجسته کردن ارزشهای معنوی از قبیل: اخلاص، ایثار، توکّل، ایمان در خود و در جامعه است، و اخلاق به معنی رعایت فضیلت‌هایی چون خیرخواهی، گذشت، کمک به نیازمند، راستگویی، شجاعت، تواضع، اعتمادبه‌نفس و دیگر خلقیّات نیکو است. معنویّت و اخلاق، جهت‌دهنده‌ی همه‌ی حرکتها و فعّالیّتهای فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است؛ بودن آنها، محیط زندگی را حتّی با کمبودهای مادّی، بهشت میسازد و نبودن آن حتّی با برخورداری مادّی، جهنّم می‌آفریند.

شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هرچه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می‌آورد؛ این، بی‌گمان محتاج جهاد و تلاش است و این تلاش و جهاد، بدون همراهی حکومتها توفیق چندانی نخواهد یافت. اخلاق و معنویّت، البتّه با دستور و فرمان به دست نمی‌آید، پس حکومتها نمیتوانند آن را با قدرت قاهره ایجاد کنند، امّا اوّلاً خود باید منش و رفتار اخلاقی و معنوی داشته باشند، و ثانیاً زمینه‌ را برای رواج آن در جامعه فراهم کنند و به نهادهای اجتماعی دراین‌باره میدان دهند و کمک برسانند؛ با کانونهای ضدّ معنویّت و اخلاق، به شیوه‌ی معقول بستیزند و خلاصه اجازه ندهند که جهنّمی‌ها مردم را با زور و فریب، جهنّمی کنند.
ابزارهای رسانه‌ای پیشرفته و فراگیر، امکان بسیار خطرناکی در اختیار کانونهای ضدّ معنویّت و ضدّ اخلاق نهاده است و هم‌اکنون تهاجم روزافزون دشمنان به دلهای پاک جوانان و نوجوانان و حتّی نونهالان با بهره‌گیری از این ابزارها را به چشم خود می‌بینیم. دستگاه‌های مسئول حکومتی دراین‌باره وظایفی سنگین بر عهده دارند که باید هوشمندانه و کاملاً مسئولانه صورت گیرد. و این البتّه به معنی رفع مسئولیّت از اشخاص و نهادهای غیرحکومتی نیست. در دوره‌ی پیش‌ِرو باید دراین‌باره‌ها برنامه‌های کوتاه‌مدّت و میان‌مدّت جامعی تنظیم و اجرا شود؛ ان‌شاء‌الله.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif سه) اقتصاد
۳) اقتصاد: اقتصاد یک نقطه‌ی کلیدیِ تعیین‌کننده است. اقتصاد قوی، نقطه‌ی قوّت و عامل مهمّ سلطه‌ناپذیری و نفوذناپذیری کشور است و اقتصاد ضعیف، نقطه‌ی ضعف و زمینه‌‌ساز نفوذ و سلطه و دخالت دشمنان است. فقر و غنا در مادّیّات و معنویّات بشر، اثر میگذارد. اقتصاد البتّه هدف جامعه‌ی اسلامی نیست، امّا وسیله‌ای است که بدون آن نمیتوان به هدفها رسید. تأکید بر تقویت اقتصاد مستقلّ کشور که مبتنی‌ بر تولید انبوه و باکیفیّت، و توزیع عدالت‌محور، و مصرف به‌اندازه و بی‌اسراف، و مناسبات مدیریّتی خردمندانه است و در سالهای اخیر از سوی اینجانب بارها تکرار و بر آن تأکید شده، به‌خاطر همین تأثیر شگرفی است که اقتصاد میتواند بر زندگی امروز و فردای جامعه بگذارد.
انقلاب اسلامی راه نجات از اقتصاد ضعیف و وابسته و فاسد دوران طاغوت را به ما نشان داد، ولی عملکردهای ضعیف، اقتصاد کشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است. چالش بیرونی تحریم و وسوسه‌ها‌ی دشمن است که در صورت اصلاح مشکل درونی، کم‌اثر و حتّی بی‌اثر خواهد شد. چالش درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعفهای مدیریّتی است.
مهم‌ترین عیوب، وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخشهایی از اقتصاد که در حیطه‌ی وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیّت داخلی، استفاده‌ی اندک از ظرفیّت نیروی انسانی کشور، بودجه‌بندی معیوب و نامتوازن، و سرانجام عدم ثبات سیاستهای اجرائی اقتصاد و عدم رعایت اولویّتها و وجود هزینه‌های زائد و حتّی مسرفانه در بخشهایی از دستگاه‌های حکومتی است. نتیجه‌ی اینها مشکلات زندگی مردم از قبیل بیکاری جوانها، فقر درآمدی در طبقه‌ی ضعیف و امثال آن.
اه‌حلّ این مشکلات، سیاستهای اقتصاد مقاومتی است که باید برنامه‌های اجرائی برای همه‌ی بخشهای آن تهیّه و با قدرت و نشاط کاری و احساس مسئولیّت، در دولتها پیگیری و اقدام شود. درون‌زایی اقتصاد کشور، مولّد شدن و دانش‌بنیان شدن آن، مردمی کردن اقتصاد و تصدّیگری نکردن دولت، برون‌گرایی با استفاده از ظرفیّتهایی که قبلاً به آن اشاره شد، بخشهای مهمّ این راه‌حل‌ها است. بی‌گمان یک مجموعه‌ی جوان و دانا و مؤمن و مسلّط بر دانسته‌های اقتصادی در درون دولت خواهند توانست به این مقاصد برسند. دوران پیشِ‌رو باید میدان فعّالیّت چنین مجموعه‌ای باشد.
جوانان عزیز در سراسر کشور بدانند که همه‌ی راه‌حل‌ها در داخل کشور است. اینکه کسی گمان کند که «مشکلات اقتصادی صرفاً ناشی از تحریم است و علّت تحریم هم مقاومت ضدّ استکباری و تسلیم نشدن در برابر دشمن است؛ پس راه‌حل، زانو زدن در برابر دشمن و بوسه زدن بر پنجه‌ی گرگ است» خطایی نابخشودنی است. این تحلیل سراپا غلط، هرچند گاه از زبان و قلم برخی غفلت‌زدگان داخلی صادر میشود، امّا منشأ آن، کانونهای فکر و توطئه‌ی خارجی است که با صد زبان به تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران و افکار عمومی داخلی القاء میشود.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif چهار) عدالت و مبارزه با فساد
۴) عدالت و مبارزه با فساد: این دو لازم و ملزوم یکدیگرندفساد اقتصادی و اخلاقی و سیاسی، توده‌ی چرکین کشورها و نظامها و اگر در بدنه‌ی حکومتها عارض شود، زلزله‌ی ویرانگر و ضربه‌زننده به مشروعیّت آنها است؛ و این برای نظامی چون جمهوری اسلامی که نیازمند مشروعیّتی فراتر از مشروعیّتهای مرسوم و مبنائی‌تر از مقبولیّت اجتماعی است، بسیار جدّی‌تر و بنیانی‌تر از دیگر نظامها است. وسوسه‌ی مال و مقام و ریاست، حتّی در عَلَوی‌ترین حکومت تاریخ یعنی حکومت خود حضرت امیر‌‌المؤمنین (علیه‌السّلام) کسانی را لغزاند، پس خطر بُروز این تهدید در جمهوری اسلامی هم که روزی مدیران و مسئولانش مسابقه‌ی زهد انقلابی و ساده‌زیستی میدادند، هرگز بعید نبوده و نیست؛ و این ایجاب میکند که دستگاهی کارآمد با نگاهی تیزبین و رفتاری قاطع در قوای سه‌گانه حضور دائم داشته باشد و به‌معنای واقعی با فساد مبارزه کند، بویژه در درون دستگاه‌های حکومتی.
البتّه نسبت فساد در میان کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر و بخصوص با رژیم طاغوت که سرتاپا فساد و فسادپرور بود، بسی کمتر است و بحمدالله مأموران این نظام غالباً سلامت خود را نگاه داشته‌اند، ولی حتّی آنچه هست غیر قابل قبول است. همه باید بدانند که طهارت اقتصادی شرط مشروعیّت همه‌ی مقامات حکومت جمهوری اسلامی است. همه باید از شیطانِ حرص برحذر باشند و از لقمه‌ی حرام بگریزند و از خداوند دراین‌باره کمک بخواهند و دستگاه‌های نظارتی و دولتی باید با قاطعیّت و حسّاسیّت، از تشکیل نطفه‌ی فساد پیشگیری و با رشد آن مبارزه کنند. این مبارزه نیازمند انسانهایی باایمان و جهادگر، و منیع‌الطّبع با دستانی پاک و دلهایی نورانی است. این مبارزه بخش اثرگذاری است از تلاش همه‌جانبه‌ای که نظام جمهوری اسلامی باید در راه استقرار عدالت به کار برد.
عدالت در صدر هدفهای اوّلیّه‌ی همه‌‌ی بعثتهای الهی است و در جمهوری اسلامی نیز دارای همان شأن و جایگاه است؛ این، کلمه‌ای مقدّس در همه‌ی زمانها و سرزمین‌ها است و به‌صورت کامل، جز در حکومت حضرت ولیّ‌عصر (ارواحنافداه) میسّر نخواهد شد ولی به‌صورت نسبی، همه جا و همه وقت ممکن و فریضه‌ای بر عهده‌ی همه بویژه حاکمان و قدرتمندان است. جمهوری اسلامی ایران در این راه گامهای بلندی برداشته است که قبلاً بدان اشاره‌ای کوتاه رفت؛ و البتّه در توضیح و تشریح آن باید کارهای بیشتری صورت گیرد و توطئه‌ی واژگونه‌نمایی و لااقل سکوت و پنهان‌سازی که اکنون برنامه‌ی جدّی دشمنان انقلاب است، خنثی گردد.

با این همه، اینجانب به جوانان عزیزی که آینده‌ی کشور، چشم‌انتظار آنها است صریحاً میگویم آنچه تاکنون شده با آنچه باید میشده و بشود، دارای فاصله‌‌ای ژرف است. در جمهوری اسلامی، دلهای مسئولان به‌طور دائم باید برای رفع محرومیّتها بتپد و از شکافهای عمیق طبقاتی بشدّت بیمناک باشد. در جمهوری اسلامی کسب ثروت نه‌تنها جرم نیست که مورد تشویق نیز هست، امّا تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان دادن به ویژه‌خواری و مدارا با فریبگران اقتصادی که همه به بی‌عدالتی می‌انجامد، بشدّت ممنوع است؛ همچنین غفلت از قشرهای نیازمند حمایت، به‌هیچ‌رو مورد قبول نیست. این سخنان در قالب سیاستها و قوانین، بارها تکرار شده است ولی برای اجرای شایسته‌ی آن، چشم امید به شما جوانها است؛ و اگر زمام اداره‌ی بخشهای گوناگون کشور به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان -که بحمدالله کم نیستند- سپرده شود، این امید برآورده خواهد شد؛ ان‌شاءالله
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif پنج) استقلال و آزادی
۵) استقلال و آزادی: استقلال ملّی به معنی آزادی ملّت و حکومت از تحمیل و زورگویی قدرتهای سلطه‌گر جهان است. و آزادی اجتماعی به‌معنای حقّ تصمیم‌گیری و عمل کردن و اندیشیدن برای همه‌ی افراد جامعه است؛ و این هر دو از جمله‌ی ارزشهای اسلامی‌اند و این هر دو عطیّه‌ی الهی به انسانها‌یند و هیچ کدام تفضّل حکومتها به مردم نیستند. حکومتها موظّف به تأمین این دو اند. منزلت آزادی و استقلال را کسانی بیشتر میدانند که برای آن جنگیده‌اند. ملّت ایران با جهاد چهل‌ساله‌ی خود از جمله‌ی آنها است. استقلال و آزادی کنونی ایران اسلامی، دستاورد، بلکه خون‌آوردِ صدها هزار انسان والا و شجاع و فداکار است؛ غالباً جوان، ولی همه در رتبه‌های رفیع انسانیّت. این ثمر شجره‌ی طیّبه‌ی انقلاب را با تأویل و توجیه‌های ساده‌لوحانه و بعضاً مغرضانه، نمیتوان در خطر قرار داد. همه -مخصوصاً دولت جمهوری اسلامی‌- موظّف به حراست از آن با همه‌ی وجودند. بدیهی است که «استقلال» نباید به معنی زندانی کردن سیاست و اقتصاد کشور در میان مرزهای خود، و «آزادی» نباید در تقابل با اخلاق و قانون و ارزشهای الهی و حقوق عمومی تعریف شود.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif شش) عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن
۶) عزّت ملّی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن: این هر سه، شاخه‌هایی از اصلِ «عزّت، حکمت، و مصلحت» در روابط بین‌المللی‌اند. صحنه‌ی جهانی، امروز شاهد پدیده‌هایی است که تحقّق یافته یا در آستانه‌‌ی ظهورند: تحرّک جدید نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت در برابر سلطه‌ی آمریکا و صهیونیسم؛ شکست سیاست‌های آمریکا در منطقه‌ی غرب آسیا و زمین‌گیر شدن همکاران خائن آنها در منطقه؛ گسترش حضور قدرتمندانه‌ی سیاسی جمهوری اسلامی در غرب آسیا و بازتاب وسیع آن در سراسر جهان سلطه.
اینها بخشی از مظاهر عزّت جمهوری اسلامی است که جز با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست نمی‌آمد. سردمداران نظام سلطه نگرانند؛ پیشنهادهای آنها عموماً شامل فریب و خدعه و دروغ است. امروز ملّت ایران علاوه‌ بر آمریکای جنایت‌کار، تعدادی از دولتهای اروپایی را نیز خدعه‌گر و غیر قابل اعتماد میداند. دولت جمهوری اسلامی باید مرزبندی خود را با آنها با دقّت حفظ کند؛ از ارزشهای انقلابی و ملّی خود، یک گام هم عقب‌نشینی نکند؛ از تهدیدهای پوچ آنان نهراسد؛ و در همه‌حال، عزّت کشور و ملّت خود را در نظر داشته باشد و حکیمانه و مصلحت‌جویانه و البتّه از موضع انقلابی، مشکلات قابل حلّ خود را با آنان حل کند. در مورد آمریکا حلّ هیچ مشکلی متصوّر نیست و مذاکره با آن جز زیان مادّی و معنوی محصولی نخواهد داشت.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif هفت) سبک زندگی
۷سبک زندگی: سخن لازم دراین‌باره بسیار است. آن را به فرصتی دیگر وامیگذارم و به همین جمله اکتفا میکنم که تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیانهای بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه میطلبد که باز چشم امید در آن به شما جوانها است.
در پایان از حضور سرافرازانه و افتخارانگیز و دشمن‌شکن ملّت عزیز در بیست‌ودوّم بهمن و چهلمین سالگرد انقلاب عظیم اسلامی تشکّر میکنم و پیشانی سپاس بر درگاه حضرت حق میسایم. سلام بر حضرت بقیّة‌الله (ارواحنافداه)؛ سلام بر ارواح طیّبه‌ی شهیدان والامقام و روح مطهّر امام بزرگوار؛ و سلام بر همه‌ی ملّت عزیز ایران و سلام ویژه به جوانان
دعاگوی شما   
سیّدعلی خامنه‌ای
۲۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷

 

]]>
1228- دنباله بیانیه مقام رهبری به گام دوم انقلاب.... 2019-03-20T08:19:32+01:00 2019-03-20T08:19:32+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2156 ebrahim akbari naseri . در رژیم طاغوت بیشترین خدمات و درآمدهای کشور در اختیار گروه کوچکی از پایتخت‌نشینان یا همسانان آنان در برخی دیگر از نقاط کشور بود. مردم بیشتر شهرها بویژه مناطق دوردست و روستاها در آخر فهرست و غالباً محروم از نیازهای اوّلیّه‌ی زیرساختی و خدمت‌رسانی بودند. جمهوری اسلامی در شمار موفّق‌ترین حاکمیّتهای جهان در جابه‌جایی خدمت و ثروت از مرکز به همه‌جای کشور، و از مناطق مرفّه‌نشین شهرها به مناطق پایین‌دست آن بوده است. آمار بزرگ راه‌سازی و خانه‌سازی و ایجاد مراکز صنعتی و اصلاح امور کشاورزی و رسان . در رژیم طاغوت بیشترین خدمات و درآمدهای کشور در اختیار گروه کوچکی از پایتخت‌نشینان یا همسانان آنان در برخی دیگر از نقاط کشور بود. مردم بیشتر شهرها بویژه مناطق دوردست و روستاها در آخر فهرست و غالباً محروم از نیازهای اوّلیّه‌ی زیرساختی و خدمت‌رسانی بودند. جمهوری اسلامی در شمار موفّق‌ترین حاکمیّتهای جهان در جابه‌جایی خدمت و ثروت از مرکز به همه‌جای کشور، و از مناطق مرفّه‌نشین شهرها به مناطق پایین‌دست آن بوده است. آمار بزرگ راه‌سازی و خانه‌سازی و ایجاد مراکز صنعتی و اصلاح امور کشاورزی و رساندن برق و آب و مراکز درمانی و واحدهای دانشگاهی و سد و نیروگاه و امثال آن به دورترین مناطق کشور، حقیقتاً افتخارآفرین است؛ بی‌شک این همه، نه در تبلیغات نارسای مسئولان انعکاس یافته‌ و نه زبان بدخواهان خارجی و داخلی به آن اعتراف کرده است؛ ولی هست و حسنه‌ای برای مدیران جهادی و بااخلاص نزد خدا و خلق است. البتّه عدالت مورد انتظار در جمهوری اسلامی که مایل است پیرو حکومت علوی شناخته شود، بسی برتر از اینها است و چشم امید برای اجرای آن به شما جوانها است که در ادامه بدان خواهم پرداخت.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif شش) افزایش چشمگیر معنویت و اخلاق در فضای عمومی جامعه
سادساً: عیار معنویّت و اخلاق را در فضای عمومی جامعه بگونه‌ای چشمگیر افزایش داد. این پدیده‌ی مبارک را رفتار و منش حضرت امام خمینی در طول دوران مبارزه و پس ‌از پیروزی انقلاب، بیش ‌از هر چیز رواج داد؛ آن انسان معنوی و عارف و وارسته از پیرایه‌های مادّی، در رأس کشوری قرار گرفت که مایه‌های ایمان مردمش بسی ریشه‌دار و عمیق بود. هرچند دست تطاول تبلیغات مروّج فساد و بی‌بندوباری در طول دوران پهلوی‌ها به آن ضربه‌های سخت زده و لجنزاری از آلودگی اخلاقی غربی را به درون زندگی مردم متوسّط و بخصوص جوانان کشانده بود، ولی رویکرد دینی و اخلاقی در جمهوری اسلامی، دلهای مستعد و نورانی بویژه جوانان را مجذوب کرد و فضا به سود دین و اخلاق دگرگون شد. مجاهدتهای جوانان در میدانهای سخت از جمله دفاع مقدّس، با ذکر و دعا و روحیه‌ی برادری و ایثار همراه شد و ماجراهای صدر اسلام را زنده و نمایان در برابر چشم همه نهاد. پدران و مادران و همسران با احساس وظیفه‌ی دینی از عزیزان خود که به جبهه‌های گوناگون جهاد می‌شتافتند دل کندند و سپس، آنگاه که با پیکر خون‌آلود یا جسم آسیب‌دیده‌ی آنان روبه‌رو شدند، مصیبت را با شکر همراه کردند. مساجد و فضاهای دینی رونقی بی‌سابقه گرفت. صف نوبت برای اعتکاف از هزاران جوان و استاد و دانشجو و زن و مرد و صف نوبت برای اردوهای جهادی و جهاد سازندگی و بسیج سازندگی از هزاران جوان داوطلب و فداکار آکنده شد. نماز و حج و روزه‌داری و پیاده‌روی زیارت و مراسم گوناگون دینی و انفاقات و صدقات واجب و مستحب در همه‌جا بویژه میان جوانان رونق یافت و تا امروز، روزبه‌روز بیشتر و باکیفیّت‌تر شده است. و اینها همه در دورانی اتّفاق افتاده که سقوط اخلاقی روزافزون غرب و پیروانش و تبلیغات پُرحجم آنان برای کشاندن مرد و زن به لجنزارهای فساد، اخلاق و معنویّت را در بخشهای عمده‌ی عالم منزوی کرده است؛ و این معجزه‌ای دیگر از انقلاب و نظام اسلامی فعّال و پیشرو است.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif هفت) ایستادگی روزافزون در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان
سابعاً: نماد پُرابّهت و باشکوه و افتخارآمیز ایستادگی در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان و در رأس آنان آمریکای جهان‌خوار و جنایت‌کار، روزبه‌روز برجسته‌تر شد. در تمام این چهل سال، تسلیم‌ناپذیری و صیانت و پاسداری از انقلاب و عظمت و هیبت الهی آن و گردن برافراشته‌ی آن در مقابل دولتهای متکبّر و مستکبر، خصوصیّت شناخته‌شده‌ی ایران و ایرانی بویژه جوانان این مرز و بوم به‌شمار میرفته است. قدرتهای انحصارگر جهان که همواره حیات خود را در دست‌اندازی به استقلال دیگر کشورها و پایمال کردن منافع حیاتی آنها برای مقاصد شوم خود دانسته‌اند، در برابر ایران اسلامی و انقلابی، اعتراف به ناتوانی کردند. ملّت ایران در فضای حیات‌بخش انقلاب توانست نخست دست‌نشانده‌ی آمریکا و عنصر خائن به ملّت را از کشور برانَد و پس از ‌آن هم تا امروز از سلطه‌ی دوباره‌ی قلدران جهانی بر کشور با قدرت و شدّت جلوگیری کند.
* انقلاب چهل‌ساله و گام بزرگ دوم
جوانان عزیز! اینها بخشی محدود از سرفصل‌های عمده در سرگذشت چهل‌ساله‌ی انقلاب اسلامی است؛ انقلاب عظیم و پایدار و درخشانی که شما به توفیق الهی باید گام بزرگ دوّم را در پیشبرد آن
محصول تلاش چهل‌ساله، اکنون برابر چشم ما است: کشور و ملّتی مستقل، آزاد، مقتدر، باعزّت، متدیّن، پیشرفته در علم، انباشته از تجربه‌هایی گران‌بها، مطمئن و امیدوار، دارای تأثیر اساسی در منطقه و دارای منطق قوی در مسائل جهانی، رکورددار در شتاب پیشرفتهای علمی، ر کورددار در رسیدن به رتبه‌های بالا در دانشها و فنّاوری‌های مهم از قبیل هسته‌ای و سلّول‌های بنیادی و نانو و هوافضا و امثال آن، سرآمد در گسترش خدمات اجتماعی، سرآمد در انگیزه‌های جهادی میان جوانان، سرآمد در جمعیّت جوان کارآمد، و بسی ویژگی‌های افتخارآمیز دیگر که همگی محصول انقلاب و نتیجه‌ی جهت‌گیری‌های انقلابی و جهادی است. و بدانید که اگر بی‌توجّهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه‌هایی از تاریخ چهل‌ساله نمیبود -که متأسّفانه بود و خسارت‌بار هم بود- بی‌شک دستاوردهای انقلاب از این بسی بیشتر و کشور در مسیر رسیدن به آرمانهای بزرگ بسی جلوتر بود و بسیاری از مشکلات کنونی وجود نمیداشت.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif اقتدار انقلاب اسلامی و تغییر چالشها و شکست مستکبران
ایران مقتدر، امروز هم مانند آغاز انقلاب با چالشهای مستکبران روبه‌رو است امّا با تفاوتی کاملاً معنی‌دار. اگر آن روز چالش با آمریکا بر سر کوتاه کردن دست عمّال بیگانه یا تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی در تهران یا رسوا کردن لانه‌ی جاسوسی بود، امروز چالش بر سرِ حضور ایران مقتدر در مرزهای رژیم صهیونیستی و برچیدن بساط نفوذ نامشروع آمریکا از منطقه‌ی غرب آسیاو حمایت جمهوری اسلامی از مبارزات مجاهدان فلسطینی در قلب سرزمین‌های اشغالی و دفاع از پرچم برافراشته‌ی حزب‌الله و مقاومت در سراسر این منطقه است. و اگر آن روز، مشکل غرب جلوگیری از خرید تسلیحات ابتدایی برای ایران بود،‌ امروز مشکل او جلوگیری از انتقال سلاحهای پیشرفته‌ی ایرانی به نیروهای مقاومت است. و اگر آن روز گمان آمریکا آن بود که با چند ایرانی خودفروخته یا با چند هواپیما و بالگرد خواهد توانست بر نظام اسلامی و ملّت ایران فائق آید، امروز برای مقابله‌ی سیاسی و امنیّتی با جمهوری اسلامی، خود را محتاج به یک ائتلاف بزرگ از ده‌ها دولت معاند یا مرعوب میبیند و البتّه باز هم در رویارویی، شکست میخورد. ایران به برکت انقلاب، اکنون در جایگاهی متعالی و شایسته‌ی ملّت ایران در چشم جهانیان و عبورکرده از بسی گردنه‌های دشوار در مسائل اساسی خویش است.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif جوانان؛ محور تحقق نظام پیشرفته‌ی اسلامی
امّا راه طی‌شده فقط قطعه‌ای از مسیر افتخارآمیز به سوی آرمانهای بلند نظام جمهوری اسلامی است. دنباله‌ی این مسیر که به گمان زیاد، به دشواریِ گذشته‌ها نیست، باید با همّت و هشیاری و سرعت عمل و ابتکار شما جوانان طی شود. مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعّالان جوان، در همه‌ی میدانهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و بین‌المللی و نیز در عرصه‌های دین و اخلاق و معنویّت و عدالت، باید شانه‌های خود را به زیر بار مسئولیّت دهند، از تجربه‌ها و عبرتهای گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه‌ی انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته‌ی اسلامی بسازند
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی؛ مهم‌ترین ظرفیت امیدبخش کشور
نکته‌ی مهمّی که باید آینده‌سازان در نظر داشته باشند، این است که در کشوری زندگی میکنند که از نظر ظرفیّتهای طبیعی و انسانی، کم‌نظیر است و بسیاری از این ظرفیّتها با غفلت دست‌اندرکاران تاکنون بی‌استفاده یا کم‌استفاده مانده است. همّتهای بلند و انگیزه‌های جوان و انقلابی، خواهند توانست آنها را فعّال و در پیشرفت مادّی و معنوی کشور به معنی واقعی جهش ایجاد کنند.

مهم‌ترین ظرفیّت امیدبخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است. جمعیّت جوان زیر
۴۰ ‌سال که بخش مهمّی از آن نتیجه‌ی موج جمعیّتی ایجادشده در دهه‌ی ۶۰ است، فرصت ارزشمندی برای کشور است. ۳۶ میلیون نفر در سنین میانه‌ی ۱۵ و ۴۰ سالگی، نزدیک به ۱۴ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی، رتبه‌ی دوّم جهان در دانش‌آموختگان علوم و مهندسی، انبوه جوانانی که با روحیه‌ی انقلابی رشد کرده و آماده‌ی تلاش جهادی برای کشورند، و جمع چشمگیر جوانان محقّق و اندیشمندی که به آفرینشهای علمی و فرهنگی و صنعتی و غیره اشتغال دارند؛ اینها ثروت عظیمی برای کشور است که هیچ اندوخته‌ی مادّی با آن مقایسه نمیتواند

]]>
1727- بیانیه مقام رهبری گام دوم انقلاب خطاب به ملت و جوانان.... 2019-03-20T08:12:27+01:00 2019-03-20T08:12:27+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2154 ebrahim akbari naseri بیانیه «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران انقلاب کبیر اسلامی ایران در حالی چهلمین سالگرد پیروزی خود را پشت سر گذاشت و قدم به دهه‌ی پنجم حیات خود نهاد که اگرچه دشمنان مستکبرش گمان‌های باطلی در سر داشتند اما دوستانش در سراسر جهان، امیدوارانه آن را در گذر از چالش‌ها و به دست آوردن پیشرفت‌های خیره‌کننده، همواره سربلند دیده‌اند. در چنین نقطه‌ی عطفی، رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور «بیانیه‌ی گام دوم انقلاب» و برای ادامه‌ی این راه روشن، به تبیین دستاوردهای شگرف چهار دهه‌ی گذشته پرداخته و توص بیانیه «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران

انقلاب کبیر اسلامی ایران در حالی چهلمین سالگرد پیروزی خود را پشت سر گذاشت و قدم به دهه‌ی پنجم حیات خود نهاد که اگرچه دشمنان مستکبرش گمان‌های باطلی در سر داشتند اما دوستانش در سراسر جهان، امیدوارانه آن را در گذر از چالش‌ها و به دست آوردن پیشرفت‌های خیره‌کننده، همواره سربلند دیده‌اند.
در چنین نقطه‌ی عطفی، رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور «بیانیه‌ی گام دوم انقلاب» و برای ادامه‌ی این راه روشن، به تبیین دستاوردهای شگرف چهار دهه‌ی گذشته پرداخته و توصیه‌هایی اساسی به‌منظور «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» ارائه فرموده‌اند.
بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» تجدید مطلعی است خطاب به ملت ایران و به‌ویژه جوانان که به‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد.
این گام دوم، انقلاب را «به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمیٰ (ارواحنافداه) هست» نزدیک خواهد کرد.
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است.

بسم
الله الرّحمن الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله‌ الطّاهرین و صحبه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدّین.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif ورود انقلاب اسلامی به دومین مرحله‌‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی (۱)
از میان همه‌ی ملّتهای زیر ستم، کمتر ملّتی به انقلاب همّت میگمارد؛ و در میان ملّتهایی که به‌پاخاسته و انقلاب کرده‌اند، کمتر دیده شده که توانسته باشند کار را به نهایت رسانده و به‌جز تغییر حکومتها، آرمانهای انقلابی را حفظ کرده باشند. امّا انقلاب پُرشکوه ملّت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است، تنها انقلابی است که یک چلّه‌ی پُرافتخار را بدون خیانت به آرمانهایش پشت سر نهاده و در برابر همه‌ی وسوسه‌هایی که غیر قابل مقاومت به نظر میرسیدند، از کرامت خود و اصالت شعارهایش صیانت کرده و اینک وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است. درودی از اعماق دل بر این ملّت؛ بر نسلی که آغاز کرد و ادامه داد و بر نسلی که اینک وارد فرایند بزرگ و جهانیِ چهل سال دوّم میشود.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif پیروزی انقلاب اسلامی؛ آغازگر عصر جدید عالم
آن روز که جهان میان شرق و غرب مادّی تقسیم شده بود و کسی گمان یک نهضت بزرگ دینی را نمیبُرد، انقلاب اسلامی ایران، با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد؛ چهارچوب‌ها را شکست؛ کهنگی کلیشه‌ها را به رخ دنیا کشید؛ دین و دنیا را در کنار هم مطرح کرد و آغاز عصر جدیدی را اعلام نمود. طبیعی بود که سردمداران گمراهی و ستم واکنش نشان دهند، امّا این واکنش ناکام ماند. چپ و راستِ مدرنیته، از تظاهر به نشنیدن این صدای جدید و متفاوت، تا تلاش گسترده و گونه‌گون برای خفه کردن آن، هرچه کردند به اجلِ محتوم خود نزدیک‌تر شدند. اکنون با گذشت چهل جشن سالانه‌ی انقلاب و چهل دهه‌ی فجر، یکی از آن دو کانون دشمنی نابود شده و دیگری با مشکلاتی که خبر از نزدیکی احتضار میدهند، دست‌وپنجه نرم میکند! و انقلاب اسلامی با حفظ و پایبندی به شعارهای خود همچنان به پیش میرود.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif شعارهای جهانی، فطری، درخشان و همیشه‌زنده‌ی انقلاب اسلامی
برای همه‌چیز میتوان طول عمر مفید و تاریخ مصرف فرض کرد، امّا شعارهای جهانی این انقلاب دینی از این قاعده مستثنا است؛ آنها هرگز بی‌مصرف و بی‌فایده نخواهند شد، زیرا فطرت بشر در همه‌ی عصرها با آن سرشته است. آزادی، اخلاق، معنویّت، عدالت، استقلال، عزّت، عقلانیّت، برادری، هیچ یک به یک نسل و یک جامعه مربوط نیست تا در دوره‌ای بدرخشد و در دوره‌ای دیگر افول کند. هرگز نمیتوان مردمی را تصوّر کرد که از این چشم‌اندازهای مبارک دل‌زده شوند. هرگاه دل‌زدگی پیش آمده، از روی‌گردانی مسئولان از این ارزشهای دینی بوده است و نه از پایبندی به آنها و کوشش برای تحقّ.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif دفاع ابدی از نظریه‌ی نظام انقلابی
انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده و بااراده، همواره دارای انعطاف و آماده‌ی تصحیح خطاهای خویش است، امّا تجدیدنظرپذیر و اهل انفعال نیست. به نقدها حسّاسیّت مثبت نشان میدهد و آن را نعمت خدا و هشدار به صاحبان حرفهای بی‌عمل میشمارد، امّا به هیچ بهانه‌ای از ارزشهایش که بحمدالله با ایمان دینی مردم آمیخته است، فاصله نمیگیرد. انقلاب اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمیشود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمیبیند، بلکه از نظریّه‌ی نظام انقلابی تا ابد دفاع میکند.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif جمهوری اسلامی و فاصله‌ی میان بایدها و واقعیتها
جمهوری اسلامی، متحجّر و در برابر پدیده‌ها و موقعیّتهای نو به نو، فاقد احساس و ادراک نیست، امّا به اصول خود بشدّت پایبند و به مرزبندی‌های خود با رقیبان و دشمنان بشدّت حسّاس است. با خطوط اصلی خود هرگز بی‌مبالاتی نمیکند و برایش مهم است که چرا بماند و چگونه بماند. بی‌شک فاصله‌ی میان بایدها و واقعیّتها، همواره وجدانهای آرمان‌خواه را عذاب داده و میدهد، امّا این، فاصله‌ای طی‌شدنی است و در چهل سال گذشته در مواردی بارها طی شده است و بی‌شک در آینده، با حضور نسل جوان مؤمن و دانا و پُرانگیزه، با قدرت بیشتر طی خواهد شد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif انقلاب اسلامی؛ مایه‌ی سربلندی ایران و ایرانی
انقلاب اسلامی ملّت ایران، قدرتمند امّا مهربان و باگذشت و حتّی مظلوم بوده است. مرتکب افراط‌ها و چپ‌روی‌هایی که مایه‌ی ننگ بسیاری از قیامها و جنبشها است، نشده است. در هیچ معرکه‌ای حتّی با آمریکا و صدّام، گلوله‌ی اوّل را شلّیک نکرده و در همه‌ی موارد، پس ‌از حمله‌ی دشمن از خود دفاع کرده و البتّه ضربت متقابل را محکم فرود آورده است. این انقلاب از آغاز تا امروز نه بی‌رحم و خون‌ریز بوده و نه منفعل و مردّد. با صراحت و شجاعت در برابر زورگویان و گردنکشان ایستاده و از مظلومان و مستضعفان دفاع کرده است. این جوانمردی و مروّت انقلابی، این صداقت و صراحت و اقتدار، این دامنه‌ی عمل جهانی و منطقه‌ای در کنار مظلومان جهان، مایه‌ی سربلندی ایران و ایرانی است، و همواره چنین باد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif برای برداشتن گامهای استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت
اینک در آغاز فصل جدیدی از زندگی جمهوری اسلامی، این بنده‌ی ناچیز مایلم با جوانان عزیزم، نسلی که پا به میدان عمل میگذارد تا بخش دیگری از جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ را آغاز کند، سخن بگویم. سخن اوّل درباره‌ی گذشته است.
عزیزان! نادانسته‌ها را جز با تجربه‌ی خود یا گوش سپردن به تجربه‌ی دیگران نمیتوان دانست. بسیاری از آنچه را ما دیده و آزموده‌ایم، نسل شما هنوز نیازموده و ندیده است. ما دیده‌ایم و شما خواهید دید. دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پُرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمیٰ (ارواحنافداه) است، نزدیک کنید. برای برداشتن گامهای استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درس گرفت؛ اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغها به جای حقیقت خواهند نشست و آینده مورد تهدیدهای ناشناخته قرار خواهد گرفت. دشمنان انقلاب با انگیزه‌ای قوی، تحریف و دروغ‌پردازی درباره‌ی گذشته و حتّی زمان حال را دنبال میکنند و از پول و همه‌ی ابزارها برای آن بهره میگیرند. رهزنان فکر و عقیده و آگاهی بسیارند؛ حقیقت را از دشمن و پیاده‌نظامش ن
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif آغاز انقلاب و نظام اسلامی از نقطه‌ی صفر
انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن، از نقطه‌ی صفر آغاز شد؛ اوّلاً: همه‌چیز علیه ما بود، چه رژیم فاسد طاغوت که علاوه ‌بر وابستگی و فساد و استبداد و کودتایی بودن، اوّلین رژیم سلطنتی در ایران بود که به دست بیگانه -و نه به زور شمشیر خود- بر سرِ کار آمده بود، و چه دولت آمریکا و برخی دیگر از دولتهای غربی، و چه وضع بشدّت نابسامان داخلی و عقب‌افتادگی شرم‌آور در علم و فنّاوری و سیاست و معنویّت و هر فضیلت دیگر.
ثانیاً: هیچ تجربه‌ی پیشینی و راه طی‌شده‌ای در برابر ما وجود نداشت. بدیهی است که قیامهای مارکسیستی و امثال آن نمیتوانست برای انقلابی که از متن ایمان و معرفت اسلامی پدید آمده است، الگو محسوب شود. انقلابیون اسلامی بدون سرمشق و تجربه آغاز کردند و ترکیب جمهوریّت و اسلامیّت و ابزارهای تشکیل و پیشرفت آن، جز با هدایت الهی و قلب نورانی و اندیشه‌ی بزرگ امام خمینی، به دست نیامد. و این نخستین درخشش انقلاب بود.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif تقابل دوگانه‌ی جدید «اسلام و استکبار»؛ پدیده‌ی برجسته‌ی جهان معاصر
پس آ‌نگاه انقلاب ملّت ایران، جهان دوقطبی آن روز را به جهان سه‌قطبی تبدیل کرد و سپس با سقوط و حذف شوروی و اقمارش و پدید آمدن قطبهای جدید قدرت، تقابل دوگانه‌ی جدید «اسلام و استکبار» پدیده‌ی برجسته‌ی جهان معاصر و کانون توجّه جهانیان شد. از سویی نگاه امیدوارانه‌ی ملّتهای زیر ستم و جریانهای آزادی‌خواه جهان و برخی دولتهای مایل به استقلال، و از سویی نگاه کینه‌ورزانه و بدخواهانه‌ی رژیم‌های زورگو و قلدرهای باج‌طلب عالم، بدان دوخته شد. بدین‌گونه مسیر جهان تغییر یافت و زلزله‌ی انقلاب، فرعونهای در بسترِ راحت آرمیده را بیدار کرد؛ دشمنی‌ها با همه‌ی شدّت آغاز شد و اگر نبود قدرت عظیم ایمان و انگیزه‌ی این ملّت و رهبری آسمانی و تأییدشده‌ی امام عظیم‌الشّأن ما، تاب آوردن در برابر آن‌همه خصومت و شقاوت و توطئه و خباثت، امکان‌پذیر نمیشد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif مدیریت جهادی و اعتقاد به اصل «ما میتوانیم»؛ عامل عزت و پیشرفت ایران در همه‌ی عرصه‌ها
به‌رغم همه‌ی این مشکلات طاقت‌فرسا، جمهوری اسلامی روزبه‌روز گامهای بلندتر و استوارتری به جلو برداشت. این چهل سال، شاهد جهادهای بزرگ و افتخارات درخشان و پیشرفتهای شگفت‌آور در ایران اسلامی است. عظمت پیشرفتهای چهل‌ساله‌ی ملّت ایران آنگاه بدرستی دیده میشود که این مدّت، با مدّتهای مشابه در انقلابهای بزرگی همچون انقلاب فرانسه و انقلاب اکتبر شوروی و انقلاب هند مقایسه شودمدیریّتهای جهادی الهام‌گرفته از ایمان اسلامی و اعتقاد به اصل «ما میتوانیم» که امام بزرگوار به همه‌ی ما آموخت، ایران را به عزّت و پیشرفت در همه‌ی عرصه‌ها رسانید
* برکات بزرگ انقلاب اسلامی:
انقلاب به یک انحطاط تاریخی طولانی پایان داد و کشور که در دوران پهلوی و قاجار بشدّت تحقیر شده و بشدّت عقب مانده بود، در مسیر پیشرفت سریع قرار گرفت؛ در گام نخست، رژیم ننگین سلطنت استبدادی را به حکومت مردمی و مردم‌سالاری تبدیل کرد و عنصر اراده‌ی ملّی را که جان‌مایه‌‌ی پیشرفت همه‌جانبه و حقیقی است در کانون مدیریّت کشور وارد کرد؛ آنگاه جوانان را میدان‌دار اصلی حوادث و وارد عرصه‌ی مدیریّت کرد؛ روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» را به همگان منتقل کرد؛ به برکت تحریم دشمنان،‌ اتّکاء به توانایی داخلی را به همه آموخت و این منشأ برکات بزرگ شد:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif یک) ثبات و امنیت و حفظ تمامیت ارضی ایران
اوّلاً: ثبات و امنیّت کشور و تمامیّت ارضی و حفاظت از مرزها را که آماج تهدید جدّی دشمنان قرار گرفته بود ضمانت کرد و معجزه‌ی پیروزی در جنگ هشت‌ساله و شکست رژیم بعثی و پشتیبانان آمریکایی و اروپایی و شرقی‌اش را پدید ‌آورد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif دو) موتور پیشران کشور در عرصه‌ی علم و فنّاوری و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی و عمرانی
ثانیاً: موتور پیشران کشور در عرصه‌ی علم و فنّاوری و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی و عمرانی شد که تا اکنون ثمرات بالنده‌ی آن روزبه‌روز فراگیرتر میشود. هزاران شرکت دانش‌بنیان، هزاران طرح زیرساختی و ضروری برای کشور در حوزه‌های عمران و حمل‌ونقل و صنعت و نیرو و معدن و سلامت و کشاورزی و آب و غیره، میلیون‌ها تحصیل‌کرده‌ی دانشگاهی یا در حال تحصیل، هزاران واحد دانشگاهی در سراسر کشور، ده‌ها طرح بزرگ از قبیل چرخه‌ی سوخت هسته‌ای، سلّول‌های بنیادی، فنّاوری نانو، زیست‌فنّاوری و غیره با رتبه‌های نخستین در کلّ جهان، شصت برابر شدن صادرات غیرنفتی، نزدیک به ده برابر شدن واحدهای صنعتی، ده‌ها برابر شدن صنایع از نظر کیفی، تبدیل صنعت مونتاژ به فنّاوری بومی، برجستگی محسوس در رشته‌های گوناگون مهندسی از جمله در صنایع دفاعی، درخشش در رشته‌های مهم و حسّاس پزشکی و جایگاه مرجعیّت در آن و ده‌ها نمونه‌ی دیگر از پیشرفت، محصول آن روحیه و آن حضور و آن احساس جمعی است که انقلاب برای کشور به ارمغان آورد. ایرانِ پیش ‌از انقلاب، در تولید علم و فنّاوری صفر بود، در صنعت به‌جز مونتاژ و در علم به‌جز ترجمه هنری نداشت.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif سه) به اوج رسانیدن مشارکت مردمی و مسابقه‌ی خدمت‌رسانی
ثالثاًمشارکت مردمی را در مسائل سیاسی مانند انتخابات، مقابله با فتنه‌های داخلی، حضور در صحنه‌های ملّی واستکبارستیزی به اوج رسانید و در موضوعات اجتماعی مانند کمک‌رسانی‌ها و فعّالیّتهای نیکوکاری که از پیش ‌از انقلاب آغاز شده بود، افزایش چشمگیر داد. پس ‌از انقلاب، مردم در مسابقه‌‌ی خدمت‌رسانی در حوادث طبیعی و کمبودهای اجتماعی مشتاقانه شرکت میکنند.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif چهار) ارتقاء شگفت‌آور بینش سیاسی آحاد مردم
رابعاً: بینش سیاسی آحاد مردم و نگاه آنان به مسائل بین‌المللی را به گونه‌ی شگفت‌آوری ارتقاء دادتحلیل سیاسی و فهم مسائل بین‌المللی در موضوعاتی همچون جنایات غرب بخصوص آمریکا، مسئله‌ی فلسطین و ظلم تاریخی به ملّت آن، مسئله‌ی جنگ‌افروزی‌ها و رذالتها و دخالتهای قدرتهای قلدر در امور ملّتها و امثال آن را از انحصار طبقه‌ی محدود و عزلت‌‌گزیده‌ای به نام روشنفکر، بیرون آورد؛ این‌گونه، روشنفکری میان عموم مردم در همه‌ی کشور و همه‌ی ساحتهای زندگی جاری شد و مسائلی از این دست حتّی برای نوجوانان و نونهالان، روشن و قابل فهم گشت.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif پنج) سنگین کردن کفه‌ی عدالت در تقسیم امکانات عمومی کشور
خامساً: کفّه‌ی عدالت را در تقسیم امکانات عمومی کشور سنگین کرد. نارضایتی این حقیر از کارکرد عدالت در کشور به دلیل آنکه این ارزش والا باید گوهر بی‌همتا بر تارک نظام جمهوری اسلامی باشد و هنوز نیست، نباید به این معنی گرفته شود که برای استقرار عدالت کار انجام نگرفته است. واقعیّت آن است که دستاوردهای مبارزه با بی‌عدالتی در این چهار دهه، با هیچ دوره‌ی دیگر گذشته قابل مقایسه نیست
]]>
1726- پیش بینی عبدالرضا رحمانی فضلی(وزیر کشور) 26 اسفند 97 از شرایط ایران در سال 98 با توجه به اینکه امریکا تحریم ها بیشتر و شدیدتر می کند 2019-03-17T04:09:56+01:00 2019-03-17T04:09:56+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2153 ebrahim akbari naseri وزیر کشور با بیان اینکه دشمنان در سال 97 هر کاری که توانستند بر علیه کشور ما انجام دادند، گفت: در سال 98 مساله جدیدی که بتواند شرایط را سخت تر کند، نخواهیم داشت به گزارش افکارنیوز، عبدالرضا رحمانی فضلی شامگاه جمعه در نشست صمیمی با علما و روحانیان استان هرمزگان اظهار داشت: در شرایط امروز لطف خداوند متعال به کشور ما در استقامت ملت ایران و درایت مقام معظم رهبری تجلی یافته و در شرایط کنونی، دنیا در مسائل مختلف، حق را به ایران می دهد.  وی ادام

وزیر کشور با بیان اینکه دشمنان در سال 97 هر کاری که توانستند بر علیه کشور ما انجام دادند، گفت: در سال 98 مساله جدیدی که بتواند شرایط را سخت تر کند، نخواهیم داشت

به گزارش افکارنیوز، عبدالرضا رحمانی فضلی شامگاه جمعه در نشست صمیمی با علما و روحانیان استان هرمزگان اظهار داشت: در شرایط امروز لطف خداوند متعال به کشور ما در استقامت ملت ایران و درایت مقام معظم رهبری تجلی یافته و در شرایط کنونی، دنیا در مسائل مختلف، حق را به ایران می دهد

وی ادامه داد: در شرایط فعلی وحدت، انسجام و همدلی عملی در راستای مقابله با اقدامات دشمن در کشور ایجاد شده و با هدایت های مقام معظم رهبری، تدابیر دولت،تلاش مسوولان و همراهی و مقاومت مردم توانستیم این مقطع را پشت سر بگذاریم

وزیر کشور با بیان اینکه در سال 97 دشمن شدیدترین تحریم ها را برای ایجاد نارضایتی در کشور اعمال کرد، گفت: اما مردم ما با اقتدار در برابر این تحریم ها استقامت داشتند و مقام معظم رهبری نیز ساختارهای جدیدی را برای عبور موفق از این مرحله ایجاد نمودند و همه مسوولان قوا برای تلاش مضاعف پای کار آمدند

رحمانی فضلی اظهار داشتجمهوری اسلامی ایران نظامی مبتنی بر آموزه های دین مبین اسلام است و تشکیل این نظام مصداق واقعی پیروزی حق بر باطل محسوب می شود

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال 98 ، گفت: قطع به یقین مردم ما به طور همه جانبه برای صیانت از مهمترین دستاورد سیاسی کشور یعنی استقلال ایران اسلامی در انتخاباتحضور خواهند یافت

وزیر کشور با اشاره به توطئه دشمنان برای اسلام هراسی در دنیا، تصریح کرد: با حمایت مالی و اطلاعاتی گسترده آمریکا و رژیم صهیونیستی جریانات تکفیری در منطقه ایجاد شد تا ذهنیت مردم دنیا نسبت به دین اسلام مخدوش شود اما علمای جهان اسلام، تکفیر و خشونت را محکوم و این توطئه دشمن نیز ناکام ماند

 

 

]]>
1725- زد و بندهای پوتین و نتانیاهو در مورد ایران( آیا پوتین شخصیت ثابت دارد؟) 2019-03-17T04:07:17+01:00 2019-03-17T04:07:17+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2152 ebrahim akbari naseri هنوز نبردها پایان نیافته است و در این میان، روسیه نقش مهمی دارد. اسرائیل نه تنها از جبهه جولان، که از تمام سوریه صحبت می کند و این موضوع اهمیت زیادی دارد. روسیه عنصر بسیار مهمی در استراتژی اسرائیل است و نقش مهمی در این باره ایفا می کند. پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : روزنامه اسرائیلی معاریو نوشت: رسانه های اسرائیلی تا حدی سرگرم انتخابات هستند که به کلی دیدار مهم نتانیاهو با پوتین که به تازگی در مسکو انجام شد را نادیده گرفته اند. این در حالی است که دیدار مذکور به برر هنوز نبردها پایان نیافته است و در این میان، روسیه نقش مهمی دارد. اسرائیل نه تنها از جبهه جولان، که از تمام سوریه صحبت می کند و این موضوع اهمیت زیادی دارد. روسیه عنصر بسیار مهمی در استراتژی اسرائیل است و نقش مهمی در این باره ایفا می کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

روزنامه اسرائیلی معاریو نوشت: رسانه های اسرائیلی تا حدی سرگرم انتخابات هستند که به کلی دیدار مهم نتانیاهو با پوتین که به تازگی در مسکو انجام شد را نادیده گرفته اند. این در حالی است که دیدار مذکور به بررسی فعالیت ایران در سوریه پرداخت.

به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: ایرانی که از نظر هسته ای متحول شده و برنامه های موشکی اش را توسعه داده است، یک تهدید امنیتی برای اسرائیل است. از این رو، اسرائیل با تمام ابزارهای دیپلماسی و نظامی برای ممانعت از فعالیت جبهه ایرانی در سوریه تلاش می کند.

 

هنوز نبردها پایان نیافته است و در این میان، روسیه نقش مهمی دارد. اسرائیل نه تنها از جبهه جولان، که از تمام سوریه صحبت می کند و این موضوع اهمیت زیادی دارد. روسیه عنصر بسیار مهمی در استراتژی اسرائیل است و نقش مهمی در این باره ایفا می کند.

 

رابطه بین روسیه و ایران، در خصوص سوریه، بر اساس منافع مشترک آنهاست؛ اما در مقابل، منافعی وجود دارد که در تعارض با یکدیگر است؛ برای مثال، روابط با دولت اسد و نقشی که هر یک از کشورهای روسیه و ایران در زمینه آبادی سازی اقتصادی سوریه دارند.

 

موضع مسکو در مورد مسائل سیاسی اسرائیل و فعالیت نظامی آن در سوریه، متاثّر از تحولات مختلفی است. ایران به دنبال تقویت حکومت اسد است و به عقیده برخی تحلیلگران، روسها حتی از فعالیت اسرائیل علیه ایران در سوریه رضایت دارند، البته تا زمانی که این مساله منافع آنها را در معرض خطر قرار ندهد.

 

روابط روسیه و اسرائیل در دوره پوتین شباهتی به جنگ سرد ندارد؛ دورانی که اساسا اسرائیل و روسیه دو ابزار در صفحه شطرنج بین قدرتهای بزرگ بودند. پوتین سعی دارد جایگاه جدید روسیه در خاورمیانه را تثبیت کند؛ اما نه علیه اسرائیل و همانطور که در گذشته بود؛ بلکه این بار، تل آویو نیز جایگاه مهمی در ضمن برنامه های روسیه دارد. تعبیر ملموس این امر را در دیداری که در مسکو انجام شد دیدیم، بویژه از لحاظ فضای دوستانه ای که در این دیدار حاکم بود و همچنین توافق هایی برای تشکیل گروه مشترکی در جهت دور کردن نیروهای ایرانی از سوریه. علاوه بر آن، برای جلوگیری از تکرار ماجرای جنگنده روسی، هماهنگی مثبتی بین دو ارتش روسیه و اسرائیل در آسمان سوریه، انجام شد.

 

بر این مبنا، تفاهم ها بین این دو، می تواند موانع احتمالی را از سر راه استراتژی اسرائیل در قبال ایران، حداقل در میدان سوریه، بردارد.

 

تاریخ دیپلماسی قطعا این اقدام نتانیاهو در مورد وضع ساختار عملی توازن بین روابط حیاتی اسرائیل با آمریکا و هماهنگی پراگماتیستی با روسیه را به ثبت خواهد رساند. در این میان، واشنگتن مسیر عقلانی تل آویو را خطری برای منافع جهانی خود نمی بیند.

 

آمریکا خشت اصلی استراتژیک و هم پیمان اخلاقی طولانی مدت تل آویو است؛ در حالی که روسیه نه یک هم پیمان استراتژیک، بلکه یک شریک عملی در مواضعی مشخص است و باید گفت دیدار نتانیاهو و پوتین موجب تثبیت منظومه روابط بین این دو شد.

]]>
1724- پنج راهکار برای طولانی زندگی کردن = توجه به 1- سرطان 2- بیماری قلبی 3- سکته مغزی 4- بیماری ریه 5- بیماری کبد. 2019-03-14T15:39:27+01:00 2019-03-14T15:39:27+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2151 ebrahim akbari naseri با پیشرفت روزافزون علم، انتظار می‌رود کودکانی که امروزه متولد می‌شوند، زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری نسبت به گذشته داشته باشند. گفتنی است طبق گزارش رسمی و دولتی در کشور انگلیس، در یک سال بیش از ۱۵۰.۰۰۰ مورد مرگ‌ومیر زیر ۷۵ سال فقط ناشی از همان ۵ دلیل عمده مرگ‌ومیر زودرس یعنی سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی، بیماری ریه و بیماری کبد بوده است. همچنین به گفته دپارتمان سلامت انگلستان، حدود دوسوم این تعداد، به‌طور کامل قابل‌ پیشگیری بوده است. بنابراین می‌توان با انجام برخی اقدامات این آمار را کاهش داد با پیشرفت روزافزون علم، انتظار می‌رود کودکانی که امروزه متولد می‌شوند، زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری نسبت به گذشته داشته باشند. گفتنی است طبق گزارش رسمی و دولتی در کشور انگلیس، در یک سال بیش از ۱۵۰.۰۰۰ مورد مرگ‌ومیر زیر ۷۵ سال فقط ناشی از همان ۵ دلیل عمده مرگ‌ومیر زودرس یعنی سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی، بیماری ریه و بیماری کبد بوده است. همچنین به گفته دپارتمان سلامت انگلستان، حدود دوسوم این تعداد، به‌طور کامل قابل‌ پیشگیری بوده است. بنابراین می‌توان با انجام برخی اقدامات این آمار را کاهش داد. در ادامه به بررسی این ۵ مورد می‌پردازیم.

احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهیم

شاید جالب باشد اگر بدانید بیش از ۱ نفر از هر ۳ نفر در طول زندگی خود درگیر سرطان می‌شوند. البته هرچند بیش از ۲۰۰ نوع مختلف از سرطان وجود دارد اما سرطان ریه، سرطان سینه، سرطان پروستات و سرطان روده شایع‌ترین موارد هستند و در واقع بیش از نیمی از افرادی که دچار سرطان می‌شوند، درگیر یکی از ۴ مورد ذکرشدد.

مطابق گفته‌های مرکز تحقیق سرطان انگلستان، سبک زندگی ناسالم ریشه‌ی اصلی یک‌سوم از موارد ابتلا به سرطان است. سیگار کشیدن تقریباً دلیل تمامی موارد ابتلا به سرطان ریه است. رژیم غذایی ناسالم با سرطان روده، سرطان پانکراس و سرطان مری در ارتباط است و همچنین نوشیدن زیاد الکل نیز منجر به بروز سرطان سینه می‌شود

لازم به ذکر است داشتن سبک زندگی سالم می‌تواند از بسیاری از موارد ابتلا به سرطان پیشگیری کند. همچنین غربالگری سرطان به‌منظور تشخیص به‌موقع و زودهنگام سرطان و پیشگیری یا درمان آن در کاهش موارد ابتلا به سرطان بسیار مؤثر است. با انجام آزمایش‌های غربالگری می‌توان در تشخیص و درمان سرطان‌های سینه، دهانه رحم و روده در مقطعی که سرطان در قابل‌درمان‌ترین زمان ممکن قرار دارد اقدام کرد:

* علائم مهم و کلیدی سرطان‌های اصلی و فراگیر را بشناسید.

* آزمایش‌های غربالگری سرطان را به‌منظور تشخیص و درمان این بیماری جدی بگیرید.

* اگر سبک زندگی ناسالمی دارید، به‌منظور کاهش ریسک ابتلا به سرطان، سعی در تغییر آن داشته باشید

پیشگیری از بیماری‌های قلبی

کارشناسان معتقدند که اغلب موارد مرگ زودهنگام ناشی از بیماری‌های قلبی، قابل‌پیشگیری هستند. سیگار کشیدن، اضافه‌وزن داشتن، فشارخون بالا، کلسترول بالا، نوشیدن الکل و عدم فعالیت بدنی ازجمله عوامل ریسک در این زمینه هستند.

بنابراین لازم است:

* اگر بالای ۴۰ سال هستید، به‌صورت دوره‌ای مواردی مانند فشارخون، کلسترول و سایر موارد مرتبط با بیماری قلبی را با یک پزشک عمومی کنترل کنید.

* به یاد داشته باشید که فعالیت بدنی تا ۳۰ درصد از احتمال حمله قلبی را کاهش می‌دهد. بنابراین حتماً فعالیت بدنی به‌ویژه تمرینات ایروبیکی مانند پیاده‌روی، شنا و دوچرخه‌سواری را در برنامه زندگی خود داشته باشید

* حمل وزن زیاد باعث فشار آمدن زیاد به قلب خواهد بود. بنابراین سعی کنید وزن خود را کاهش دهید و در حالت ایده‌آل حفظ کنید.

خطر سکته مغزی را کاهش دهید

سکته مغزی سومین عامل مرگ‌ومیر و اولین عامل دچار شدن به ناتوانی و معلولیت در انگلستان است. بیش از ۱۵۰.۰۰۰ نفر در هر سال در انگلستان دچار سکته مغزی می‌شوند که طبق گفته انجمن سکته انگلستان، تا ۱۰.۰۰۰ مورد از آن، با آموزش علائم و اقدامات اولیه و اورژانسی به مردم، قابل‌پیشگیری خواهد بود.

فشارخون بالا دلیل اصلی سکته مغزی است.  تقریباً از هر ۳ نفر در انگلستان یک نفر دچار فشارخون بالا است و به گفته بنیاد قلب بریتانیا، حدود نیمی از این تعداد هیچ‌گونه درمانی برای فشارخون بالای خود انجام نمی‌دهند.

بنابراین برای کاهش خطر وقوع دو مورد زیر پیشنهاد می‌شود:

* علائم سکته مغزی را بشناسیم و نسبت به وقوع این علائم هوشیار باشیم.

* یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش فشارخون بالا، کاهش مصرف نمک است.

ریسک بیماری ریه را کاهش دهید

بیماری‌های تنفسی شامل گستره‌ای از شرایط و بیماری‌ها از آسم تا بیماری مزمن انسدادی ریه که درواقع یکی از شایع‌ترین دلایل مرگ‌ومیر است می‌شود.

تقریباً می‌توان گفت بیماری مزمن انسدادی ریه به‌طور کامل قابل‌پیشگیری است. لازم به ذکر است که اغلب موارد ابتلا به این بیماری (حدود ۸۵ درصد از آن) ناشی از سیگار کشیدن است. ۱۵ درصد باقیمانده از موارد ابتلا به این بیماری هم ناشی از در معرض دود، مواد شیمیایی و گردوغبار قرار گرفتن است. البته در برخی موارد نادر نیز این بیماری ناشی از یک شرایط ژنتیکی به نام کمبود آلفا-۱ آنتی‌تریپسین می‌شود.

برای پیشگیری از بیماری مزمن انسدادی ریه نیز پیشنهاد می‌شود:

* اگر سیگاری هستید و یا از سایر مواد دخانی استفاده می‌کنید، آن‌ها را ترک کنید.

* سعی کنید در معرض آلودگی قرار نگیرید.

ریسک بیماری کبد را کاهش دهید

بیماری کبد یکی از بیماری‌های رو به افزایش در دهه گذشته است. وقوع بیماری کبد تقریباً بدون علائم و در سکوت رخ می‌دهد و بسیاری از افرادی که دچار این بیماری می‌شوند تا زمانی که این بیماری به نارسایی کبد منجر نشود هیچ‌گونه علائم خاصی مشاهده نخواهند کرد و در واقع زمانی متوجه بیماری خود خواهند شد که دچار نارسایی کبد شده و زمان از دست‌ رفته باشد.

۳ عامل اصلی بیماری کبد شامل نوشیدن الکل، اضافه‌وزن و هپاتیت ویروسی (التهاب کبد) است. به‌منظور پیشگیری از بیماری کبد نیز لازم است* الکل مصرف نشود.

* وزن خود را کنترل کنید و از داشتن اضافه‌وزن اجتناب کنید. برای اطلاع از وزن سالم مرتبط با خود می‌توانید با پزشک صحبت کنید.

* و همچنین اگر در معرض خطر عفونت قرار دارید، از واکسن هپاتیت B استفاده کنید

]]>
3- نمونه سوال انقلاب اسلامی 2019-03-09T07:17:21+01:00 2019-03-09T07:17:21+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2150 ebrahim akbari naseri                 بسمه تعالی  علم گنج بزرگی است که با خرج کردن تمام نمی شود.(امام علی(ع)    دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان                       نام :                       &nb                 بسمه تعالی  علم گنج بزرگی است که با خرج کردن تمام نمی شود.(امام علی(ع) 

 

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان                       نام :                         نام خانوادگی :

                   معاونت آموزشی                                  شماره دانشجویی :                       رشته تحصیلی :

                     دایره امتحانات                                       نام درس : انقلاب اسلامی ایران           نام استاد :  ناصری

      نیمسال اوّل  96- 95                     تاریخ امتحان :  26 / 3 / 97          مدت امتحان : 60 دقیقه

      مشخصه:   62،63،64،65،66               تعداد سوال : 10                          تعداد صفحه سوال : یک  

 

 

 


1-    - عواملی موثر بر شکل گیری  یک انقلاب اجتماعی را نام برده(4مورد) و یک مورد را توضیح دهید.           

2-    کشورهای اروپایی برای استعمار کشورها در قرن نوزدهم از چه روشهای استفاده می کردند؟   

                                                                          

 

3-    علل عقب ماندگی ایران را در دوره قاجار فقط  نام ببرید.   

 

4-     منظور از الگویی تعالی اسلامی چیست و چهار تن از روحانیت بزرگ دوره قاجار را ذکر کنید.

 

 

5-    انقلاب مشروطه را توضیح داده و عمده ترین دلیل شکست مشرطه را بنویسید.                                             

 

6-      اقدامات و عملکرد نخست وزیران زیر را در زمان محمد رضا شاه را بنویسید.

1-    دکتر مصدق    2- علی امینی      3- اسدالله علم       4- شریف امامی

 

                                                 

7-    چهار تن از روحانیت بزرگ و برجسته در زمان محمد رضاه شاه را نام برده و روش مبارزه هر یک را بنویسید.              

 

8-    قیام  15 خرداد 42 را به اختصار توضیح داده ودر زمان کدام نخست وزیر حضرت امام(ره) به ترکیه تبعید شد؟

 

                                                                    

 

9-    حضرت امام خمینی(ره) در چه تاریخی وارد ایران شدند و فرآیند آن را تا پیروزی انقلاب اسلامی بنویسید.                

 

10-    تحولات داخلی ایران بعد از پیروزی اسلامی تا کنون را نام برده(6دوره) و یک دوره را توضیح دهید.

 

                                                                                  بارم هر سئوال 2 نمره می باشد.

                                                                                    موفق باشید.

                                                                                                        ]]>
1723- انتقادات وارده به ریاست جمهوری ..... 2019-03-09T06:41:44+01:00 2019-03-09T06:41:44+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2149 ebrahim akbari naseri افزایش انتقادات به روحانی، این بار توسط خودی‌ها؛ رئیس‌جمهور در حلقه «مشایی‌ها» انتقاد این روحانی نزدیک به دولت و رئیس جمهور، نشان می دهد، او هم دل خوشی از آنچه برخی معاونان، مشاوران و نزدیکان رئیس قوه مجربه انجام می دهند و می گویند، رضایتی ندارد و اتفاقا منتقد این مسأله هم هست؛ موضوعی که چندی است در برخی محافل سیاسی و رسانه ای از آن با عنوان «رئیس جمهور در حلقه و انحصار مشایی ها» از آن یاد می شود و بسیاری به ویژه در میان اصلاح طلب نسبت به آن منتقد و معترضند. کد خبر:۸۶۷۹۲۵ تاریخ ان افزایش انتقادات به روحانی، این بار توسط خودی‌ها؛ رئیس‌جمهور در حلقه «مشایی‌ها»

انتقاد این روحانی نزدیک به دولت و رئیس جمهور، نشان می دهد، او هم دل خوشی از آنچه برخی معاونان، مشاوران و نزدیکان رئیس قوه مجربه انجام می دهند و می گویند، رضایتی ندارد و اتفاقا منتقد این مسأله هم هست؛ موضوعی که چندی است در برخی محافل سیاسی و رسانه ای از آن با عنوان «رئیس جمهور در حلقه و انحصار مشایی ها» از آن یاد می شود و بسیاری به ویژه در میان اصلاح طلب نسبت به آن منتقد و معترضند.

کد خبر:۸۶۷۹۲۵

تاریخ انتشار:۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰08 January 2019

توجه مرحوم هاشمی رفسنجانی به گروه تکنوکرات در دولت سازندگی ـ که بعدها همگی به عنوان هسته اصلی تشکیل دهنده حزب کارگزاران سازندگی معرفی شدند ـ و توجه سید محمد خاتمی به طیف تندروی اصلاح طلبان ـ که عمدتا برآمده از دو حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بودند ـ در دولت اصلاحات، از موضوعاتی بود که هم در دوران استقرار این دولت ها و هم پس از پایان آن، انتقادات زیادی در فضای سیاسی کشور به آن شده و می شود.

به گزارش «تابناک»؛ به رغم وجود این تجربه تاریخی، این مسأله همچنان در دولت های بعد از دولت سازندگی و اصلاحات ادامه یافت و شاید بسیار پررنگ تر هم دنبال شد، تا جایی که در دولت مهرورزی، بسیاری بر این باور بودند که رئیس جمهور به شدت تحت تاثیر اندیشه ها و تصمیمات «اسفندیار رحیم مشایی» است و بیشتر امورات دولت بر اساس نظریات مختص او دنبال می شود؛ مسأله ای که رئیس دولت وقت هیچ گاه آن را رد نکرد.

این موضوع از سوی محمود احمدی نژاد، حتی پس از پایان دولت نیز ادامه یافت و او حاضر شد، هزینه های زیادی از بابت همراهی با مشایی و اندیشه ها و تفکرات او بدهد، تا جایی که این حلقه امروز خود را در جایگاه اپوزیسیون نظام نشانده و انتقادات صریح و بی پرده زیادی که در بسیاری موارد باعث بهره برداری رسانه های خارجی و معاند علیه کشور می شود را مطرح می کنند؛ هرچند بررسی اتهامات برخی اعضای این حلقه در نهایت زندان را نصیب آنان کرده است.

این رویه چنان با انتقاد سیاسیون همراه شده که در دولت فعلی؛ یعنی دولت تدبیر و امید به ریاست حسن روحانی هم برخی به در پیش گرفتن برخی رویکردهای نزدیک به آنچه در دولت قبل در ارتباط با موضوع مرید و مرادی رخ داده است سخن می گویند و طی ماه های اخیر از رئیس جمهور به دلیل در پیش گرفتن همین رویه درباره برخی افراد کابینه انتقاد کرده اند تا شاید بعد مدت ها دولتی پیدا شود که در آن چنین مسأله ای دیده نشود.

انتقاداتی که در این رابطه از حسن روحانی می شود، بیشتر معطوف به توجه ویژه او به حزب اعتدال و توسعه و برخی اعضای ارشد آن نظیر «محمد باقر نوبخت» و «محمود واعظی» است که این دو با داشتن مسئولیت هایی نظیر ریاست سازمان برنامه و بودجه و ریاست دفتر رئیس جمهور اکنون به عنوان نزدیک ترین افراد به رئیس دولت تدبیر و امید شناخته می شوند و همین موضوع انتقاداتی را به ویژه از سوی اصلاح طلبان به دنبال داشته است.

این موضوع را جایی می توان به خوبی دید که با پایان یافتن دولت یازدهم رئیس جمهور تصمیم گرفت ریاست دفتر خود را تغییر داده و آن را به «محمود واعظی» که پیش از آن وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود، بسپارد. بسیاری از اصلاح طلبان این تغییر را به معنای تضعیف این جریان و عناصر آن در دولت دانستند؛ هرچند پیش از واعظی هم «محمد نهاوندیان» اصولگرا و نزدیک به حزب مؤتلفه بر عهده داشت.

همچنین در جریان تغییرات اخیر کابینه ـ که رئیس جمهور ترجیح داد به دلیل شرایط جدید اقتصادی تمامی اعضای تیم اقتصادی دولت را تغییر دهد ـ بسیاری حرف از عوض شدن رئیس سازمان برنامه و بودجه به دلیل گماردن فردی همسو با تیم اقتصادی تازه نفس دولت به میان آوردند، ولی این موضوع در نهایت پس از مطرح شدن چند گزینه، مسکوت ماند تا «محمدباقر نوبخت» همچنان عهده دار ریاست این سازمان پراهمیت باشد؛ هرچند بسیاری از اقتصادیون و تحلیلگران انتقادات زیادی را نسبت به رویکرد او داشتند.

در همین زمینه، به تازگی حجت الاسلام «مسیح مهاجری» مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی و از حامیان دولت در واکنش به نقش اطرافیان روحانی در تغییرات اخیر کابینه و انتقاد از رویکردی که در این گزارش به آن پرداخته شده، گفته است: «اکنون سخن در این نیست که وزیری نرود و در هیأت دولت جابجایی صورت نگیرد. سخن بر سر این است که اگر رئیس‌جمهور خواهان تحول است، چرا این تحول را در نزدیک‌ترین اطرافیان خود پدید نمی‌آورد؟»

او با انتقاد صریح از این مسأله درباره نزدیکان رئیس جمهور صریحا «محمد باقر نوبخت» را مورد اشاره قرار داده و گفته است: «تا چه وقت باید برنامه ریزی برای بودجه کل کشور بر مبنای تعارف و رودربایستی صورت بگیرد؟ تا چه زمان می‌توان شاهد متورم شدن دستگاه‌های غیرمفید و توصیه‌ای بود که از پستان پر شیر بودجه تغذیه می‌کنند؟ تا چه وقت باید مردم شاهد خاصه خرجی‌ها در تخصیص بودجه باشند؟ آقای رئیس‌جمهور تا کجا می‌توان اظهارنظر‌های برژنسکی مآبانه بعضی از مشاورانتان را تحمل کرد که بودجه میلیاردی می‌گیرند و مثل بعضی دستگاه‌های به اصطلاح فرهنگی حوزه و خارج حوزه فقط کارمند و حقوق بگیران آویزان اضافه می‌کنند؟ سازمان برنامه و بودجه به یک مدیر شجاع نیاز دارد تا بودجه از انحصار‌های تحمیلی کنونی آزاد شود و به مصرف واقعی برسد.»

انتقاد این روحانی نزدیک به دولت و رئیس جمهور، نشان می دهد، او هم دل خوشی از آنچه برخی معاونان، مشاوران و نزدیکان رئیس قوه مجریه انجام می دهند و می گویند، ندارد و اتفاقا منتقد این مسأله هم هست؛ موضوعی که چندی است در برخی محافل سیاسی و رسانه ای از آن با عنوان «رئیس جمهور در حلقه و انحصار مشایی ها» یاد می شود و بسیاری به ویژه در میان اصلاح طلبان به آن منتقد و معترضند.

اصلاح طلبان حتی جدال لفظی و رسانه ای هم با این طیف در دولت دارند؛ تا جایی که اعتقاد دارند حسن روحانی رأیش را از بدنه اجتماعی و هوادار این طیف گرفته و به مرور از دولت یازدهم تا امروز ار اختیارات اصلاح طلبان در دولت کاسته و بر اختیارات حلقه اطراف خود افزوده است؛ همین موضوع باعث شده که حتی جریان اصلاحات، بهانه کافی برای شانه خالی کردن از مسئولیت دولت روحانی پیدا کرده و خود را فاقد اختیار و نفوذ در دولت بخوانند.

 

]]>
1722- سخنرانی ریاست محترم جمهوری در لاهیجان چهار شنبه یازده اسفند 1397 2019-03-09T06:38:49+01:00 2019-03-09T06:38:49+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2148 ebrahim akbari naseri : دشمن مشکل می سازد، اما بدون تردید به نتیجه نخواهد رسید/رئیس جمهور فرمانده جنگ اقتصادی با دشمن است/۶۸ درصد پروژه راه آهن قزوین رشت با ۱۳۰۰ میلیارد تومان در این دولت به نتیجه رسید/ امروز گیلان سرسبز و زیبا به راه آهن سراسری متصل می شود/ تالاب انزلی را با سرمایه گذاری لازم از وضعیت فعلی نجات خواهیم داد/ تمام تلاش دولت باید اتصال سریعتر خط آهن به بنادر خزر باشد/ تعامل سازنده با همه کشورها رویکرد ایران است؛ برخی کشورها خودشان ایجاد مشکل کردند/۶۶ پروژه به ارزش ۱۹۱۳ میلیارد تومان برای استان :

دشمن مشکل می سازد، اما بدون تردید به نتیجه نخواهد رسید/رئیس جمهور فرمانده جنگ اقتصادی با دشمن است/۶۸ درصد پروژه راه آهن قزوین رشت با ۱۳۰۰ میلیارد تومان در این دولت به نتیجه رسید/ امروز گیلان سرسبز و زیبا به راه آهن سراسری متصل می شود/ تالاب انزلی را با سرمایه گذاری لازم از وضعیت فعلی نجات خواهیم داد/ تمام تلاش دولت باید اتصال سریعتر خط آهن به بنادر خزر باشد/ تعامل سازنده با همه کشورها رویکرد ایران است؛ برخی کشورها خودشان ایجاد مشکل کردند/۶۶ پروژه به ارزش ۱۹۱۳ میلیارد تومان برای استان گیلان در این سفر مصوب می شود

رئیس جمهور با بیان اینکه دشمن مشکل می سازد، اما بدون تردید به نتیجه نخواهد رسید، تصریح کرد: در شرایط جنگ اقتصادی کشور به فرمانده واحد نیاز دارد؛ به مقام معظم رهبری پیشنهاد دادم فرماندهی با حضرتعالی و ما و سایر قوا پشت سر شما هستیم؛ فرمودند فرمانده این جنگ باید رئیس جمهور باشد.

شناسه خبر: 108395 -

چهارشنبه 15 اسفند 1397 - 11:11

 • گیلان فخر ایران عزیز است
 • ملت ایران در آزمایشی تاریخی، پیروزی های بزرگی بدست آورد
 • می خواستند ۹۷ سال شکست ملت ایران باشد؛ مردم در برابر تحریم آنان ایستادند
 • ۲۲ بهمن روز شهامت ملت و نماد ایستادگی ملت در برابر دشمنان بود
 • تحریک کردند تا ما ناقض تعهدات خود باشیم و در تحریم دنیا را همراه خود کنند؛ در هر دو مرحله ناموفق بودند
 • خروج آمریکا از برجام تخلف و ایستادن در برابر سازمان ملل و جهان بود
 • گمان می کردند با تحریم های مرحله اول و دوم نتیجه می گیرند
 • در شورای امنیت هر ۱۴ کشور با رییس جمهور آمریکا مخالفت کردند
 • خواستند در ورشو جهان را علیه ایران متحد کنند که شکست خوردند
 • در شرایط جنگ اقتصادی کشور به فرمانده واحد نیاز دارد؛ به رهبری پیشنهاد دادم فرماندهی با حضرتعالی و ما و سایر قوا پشت سر شما هستیم؛ فرمودند فرمانده این جنگ باید رئیس جمهور باشد
 • وعده دادیم در مصرف انرژی به سمت خودکفایی برویم؛ امروز در انرژی به طور کامل خودکفا هستیم
 • ۲۶ هزار میلیارد تومان به مردم استانها وعده داده بودیم که ۴۲ هزار میلیارد تومان عمل شده است
 • وعده دادیم ۴ استان بزرگ به راه آهن سراسری وصل شود؛ همدان، کرمانشاه، ارومیه و امروز رشت محقق شد
 • بندر انزلی و کاسپین هر چه زودتر باید از طریق ریل به سواحل خلیج فارس متصل شود
 • راه آهن رشت آستارا با مشارکت کشور آذربایجان تکمیل می شود
 • مساله محیط زیست و حفظ تالابهای استان برای دولت الویت دارد
 • عملیات احداث خط آهن بسیار مهم بین المللی رشت - آستارا از امروز آغاز می شود؛ این خط آسیای شرقی تا اروپا را به هم وصل می کند
 • ۱۸ هزار هکتار دیگر از اراضی کشاورزی استان گیلان، تا پایان دولت دوازدهم تسطیح و نوسازی می شود
 • حضور نسل جوان در مدیریت ها از تاکیدات در پیام جدید رهبر انقلاب است
 • در سفر قبلی قول دادم ۷۹۶ میلیارد برای عمران استان پرداخت شود که ۱۲۴۰ میلیارد تومان اختصاص یافت

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در اجتماع پرشور و بزرگ مردم لاهیجان با برشمردن شکست های پی درپی دشمنان در برابر مقاومت ملت عظیم و متحد ایران ، اظهارداشت: ملت ایران در آزمایشی تاریخی، پیروزی های بزرگی بدست آورد.

رئیس جمهور با بیان اینکه بسیار خوشحالم در آستانه ماه پربرکت رجب و سال جدید میهمان مردم قدرشناس و قهرمان  استان گیلان هستم؛ استانی که فخر ایران زمین است، گفت: ملت ایران در آزمایشی تاریخی، پیروزی های عظیم و بزرگی بدست آورد چرا که دشمنان می خواستند ۹۷ سال شکست ملت ایران باشد اما مردم در برابر تحریم آنان ایستادند.

دکتر روحانی ادامه داد: از اردیبهشت که فریاد تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران شروع شد، تا مردادماه که اولین مرحله تحریم‌ها علیه ایران را اعمال کردند و تا آبان‌ماه که تحریم‌های مرحله بعدی اجرا شد، مردم مقاومت و رشادت خود را در برابر دشمنان اسلام و ایران نشان دادند.

رئیس جمهور با بیان اینکه از لحاظ آمار اقتصادی و تورم ماهانه سخت‌ترین ماه‌های سال جاری، شهریور، مهر و تا حدودی بهمن بود و در آذرماه و دی‌ماه بهترین‌ماه‌هایی بود که مردم مقاومت خود را نشان دادند تأکید کرد: اما 22 بهمن‌ماه روز شهامت و ایستادگی ملت ایران در برابر دشمنان سرسخت این سرزمین بود و مردم در سال جاری علیرغم سختی‌ها، ایستادگی و صبر خود را در برابر انواع توطئه دشمنان نشان دادند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دشمن به آرزوی خود نرسیده و نخواهد رسید، حتی اگر مشکلاتی پیش روی کشور و مردم بوجود آورد، تصریح کرد: دشمن درصدد بود در اولین مرحله توطئه خود تحریکاتی انجام دهد، تا بار تعهد آنها نسبت به پیمانی را که در برابر سازمان ملل متحد و ملت ایران داشتند ، به گردن ملت ایران بگذارند.

دکتر روحانی ادامه داد: دشمنان به دنبال این بودند که جمهوری اسلامی ایران ناقض معاهدات باشد و تلاش کردند در این تحریم دنیا را همراه خود کنند و دیگر کشورها نیز با آنها همراه شوند که در این مرحله نیز ناموفق بودند و هیچ یک از قدرت‌های جهانی و متعهدین آمریکا در برابر نقشه کاخ سفید سر فرود نیاوردند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکا ناچار شد به تنهایی از این پیمان بین‌المللی خارج شود که این پیمان تنها با آمریکا منعقد نشده بود، بلکه 7 کشور و همچنین سازمان ملل متحد و شورای امنیت آن را تأیید کرده بودند، افزود: آنچه از سوی آمریکا انجام شد، تخلف و ایستادگی در برابر سازمان ملل متحد و جامعه جهانی بود که در این مرحله نیز دشمن ناموفق بود، چرا که آنان فکر می‌کردند با تحریم مرحله اول و دوم پیروز خواهند شد اما با ایستادگی مردم شکست خوردند.

دکتر روحانی تصریح کرد: نه تنها ملت ایران در برابر آنها ایستادگی کرد بلکه انواع توطئه‌های بعدی نیز به دست نمایندگان این ملت خنثی شد و در مهر ماه سال جاری در سازمان ملل و جلسه شورای امنیت که به ریاست آمریکا انجام شد، شکست دیگری برای آنان رقم خورد چرا که تمامی 14 کشور در شورای امنیت در برابر رئیس جمهور آمریکا ایستادند و از تعهد ملت ایران حمایت و با عدم تعهد آمریکا مخالفت کردند.

رئیس جمهور با اشاره به برگزاری اجلاس ورشو و اینکه دشمنان به دنبال این بودند تا در این اجلاس جهان را علیه جمهوری اسلامی ایران تحریک کنند، تأکید کرد: آنان در آنجا نیز شکست خوردند و هم‌پیمانان آمریکا در این اجلاس علیه برنامه و توطئه آمریکا ایستادگی کردند.

دکتر روحانی با بیان اینکه ما در یک شرایط عالی نیستیم بلکه در شرایط جنگ اقتصادی و روانی هستیم که باید به این باور برسیم در میدان نبرد با دشمن باید ایستادگی کنیم، گفت: همه ملت ایران می‌دانند که عقب‌نشینی در این مرحله به معنای از دست دادن همه دستاوردهای تاریخی از مشروطه تا انقلاب اسلامی است چرا که سردمدار نهضت مشروطه، ملت ایران و در رأس آن آذربایجان و گیلان بود که در دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نیز مردم این خطه در خط مقدم مبارزه بودند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه اختلاف ما با آمریکا بر این است که آنان می‌گویند ایران باید به 40 سال قبل بازگردد و ما می‌گوییم به عقب بازنمی‌گردیم و مسیر پیشرفت و استقلال، آزادی و مردم‌سالاری را ادامه می‌دهیم، تصریح کرد: آمریکا می‌گوید که ایران امروز باید به ایران 56 تبدیل شود و ما می‌گوییم ملت ما مسیر خود از بهمن 57 یعنی مسیر آزادگی و استقلال و مردم‌سالاری را ادامه می‌دهد.

دکتر روحانی افزود: در یک اختلاف‌نظری نیستیم که با آمریکا مذاکره و مصالحه کنیم، بلکه باید دشمن را به عقب برانیم و ملت ایران راه عزت خود را ادامه دهد.

رئیس جمهور با اشاره به جلسات با مقام معظم رهبری، گفت: خدمت مقام معظم رهبری در یک جلسه خصوصی دو نفره و همچنین در جلسه ای با حضور مسئولین عالیرتبه به ایشان گفتم شرایط امروز، شرایط جنگ روانی دشمن و جنگ اقتصادی است و در مرحله جنگ، کشور نیاز به یک فرمانده دارد تا همه مسئولین، ارکان و مردم در کنار هم با یک فرماندهی واحد امور را پیش ببرند تا دشمن را وادار به شکست کنند.

دکتر روحانی افزود: خدمت ایشان گفتم جنابعالی به عنوان رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی، فرماندهی این جنگ را به عهده بگیرید و همه ما، دولت و سایر قوا و همه مسئولین در خدمت شما خواهیم بود و راه و مسیر را آنگونه که شما هدایت ‌می‌کنید، ادامه دهیم.ایشان در جواب فرمودند اینکه شرایط، شرایط جنگ است جنگ نیاز به فرمانده دارد، قبول دارم و فرمانده این جنگ باید رئیس جمهور کشور باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد:این تأکید مقام معظم رهبری بود و بر آن مبنا ایشان دستور دادند که دو قوه دیگر با همه توان در چارچوب مقررات در کنار دولت باشند و در آن جلسه آمادگی خودم را اعلام کردم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه حسن روحانی بدون نمایندگی ملت ایران یعنی هیچ، اما با ملت ایران یعنی قدرت ملت ایران، تصریح کرد: امروز روز ایستادگی یکپارچه ملت ایران در برابر دشمنان است چرا که فکر می‌کنند ملت ایران را می‌توانند به زانو در بیاورند و من با همان عهد سال 92 و 96 اعلام می‌کنم که دولت به عنوان خدمتگزار ملت از شرایط جنگ اقتصادی و روانی نمی‌هراسد چرا که ملت را یکپارچه در کنار خود دارد و دولت نیز با تمام توان از ملت ایران حمایت می‌کند و نسبت به دغدغه و مشکلات آنان آگاهی دارد.

دکتر روحانی با اشاره به مشکلات کنونی و به حق زندگی مردم و اینکه دولت به عهد خود با آنان ادامه خواهد داد، تأکید کرد: از آغاز دولت یازدهم به مردم وعده دادیم که در کشاورزی به سمت خودکفایی حرکت کنیم و در این مسیر برای 3 سال است که در گندم خودکفا شدیم و بر دستان کشاورزان کشورمان بوسه می‌زنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: به مردم وعده دادیم که از لحاظ مصرف انرژی خودکفا شویم که در آغاز دولت یازدهم 6.5 میلیون لیتر در روز، گازوئیل و 12.5 میلیون لیتر بنزین وارد می‌شد، اما امروز در گازوئیل و نفت و گاز خودکفا شده‌ایم و حتی صادرات نیز داریم.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه قبلاً 25 میلیون متر مکعب گاز وارد کشور می‌شد، اما امروز نیاز به واردات گاز حتی برای یک متر مکعب نداریم و در مسیر وعده‌ها و قول‌های خود در حد توان ایستاده‌ایم، گفت: در 31 سفر استانی حدود 26 هزار میلیارد تومان برای پیشبرد پروژه‌ها اعتبار در نظر گرفتیم، اما امروز 42 هزار میلیارد تومان پرداخت شده است و این بیش از آن وعده‌ای بود که برای تکمیل و اتمام پروژه‌ها به مردم وعده داده بودیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه به مردم ایران در دولت یازدهم قول دادم تا 4 استان بزرگ کشور به راه‌آهن سراسری متصل شود که 2 استان در سال 96 و دو استان در سال 97 به خط راه آهن سراسری کشور متصل شدند، گفت: همدان، کرمانشاه، ارومیه و امروز گیلان به راه‌آهن سراسری متصل شدند و دولت خود را در حد توان به وعده‌هایی که به مردم می‌دهد، مسئول می‌داند و امروز سوت قطار راه‌آهن سراسری در رشت به صدا در خواهد آمد.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز گیلان سرسبز و دیار جلگه، جنگل و کوه با مردمانی بزرگ و عظیم به راه‌آهن سراسری متصل خواهد شد، افزود: در آغاز دولت یازدهم در بررسی طرح راه‌آهن قزوین به رشت 32 درصد تکمیل شده بود که در حدود 1850 میلیارد تومان هزینه داشت و دولت یازدهم باید 1300 میلیارد تومان اعتبار متقبل می‌شد که در دولت یازدهم و دوازدهم این اعتبار تخصیص یافت تا راه‌آهن مهم و استراتژیک به ثمر برسد و امروز این مسیر ریلی فعال است.

رئیس جمهور با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح راه‌آهن رشت به آستارا به عنوان طرح بسیار مهم ملی و بین‌المللی، گفت: با تکمیل این مسیر ریلی ، ده‌ها و حتی صدها کشور در آفریقا، آسیا، شرق و شمال اروپا و آسیای مرکزی به یکدیگر متصل خواهند شد.

دکتر روحانی، همسایگی با 4 کشور بزرگ آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان را از امتیازات استان گیلان برشمرد و  ادامه داد: این 4 کشور همسایه‌هایی هستند که می‌توانند روابط نزدیک و دوستانه با آنان موجب رونق تجاری در ایران و بویژه گیلان و شمال کشور شود و به سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه دستور می‌دهم که تلاش کنند تا این راه‌آهن به بنادر دریای خزر متصل شود که اتصال راه‌آهن رشت به کاسپین و انزلی به جز مسیر آستارا می‌تواند موجب تحولات فراوانی شود.

رئیس جمهور ادامه داد: باید تلاش کنیم که این بخش‌ها را  نیز در دولت دوازدهم عملیاتی نماییم.

 دکتر روحانی با تأکید بر اینکه تعامل سازنده با همه کشورها رویکرد ایران است و برخی کشورها خودشان ایجاد مشکل کردند، تصریح کرد: کشورهایی که از جمهوری اسلامی ایران فاصله گرفته‌اند، مقصر هستند. چرا که آنها از روز اول انقلاب مانع‌تراشی می‌کردند و خوشبختانه امروز بهترین روابط را با آذربایجان، روسیه، قزاقستان، و ترکمنستان داریم و این روابط با کشورهای همسایه ادامه خواهد داشت و راه‌آهن رشت - آستارا نیز با کمک و همکاری دولت آذربایجان به انجام می‌رسد.

رئیس جمهور با تأکید بر نیاز استان گیلان در مسأله محیط زیست به جلسات مفصل در هیأت دولت درباره اهمیت تالاب‌های استان و از جمله تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: مساله محیط زیست و حفظ تالابهای استان برای دولت اولویت دارد و تالاب انزلی را با سرمایه گذاری لازم از وضعیت فعلی نجات خواهیم داد و باید رودخانه شهر رشت و سایر استان فرح‌بخش باشند.

دکتر روحانی با بیان اینکه برای حل مسأله فاضلاب بیش از 300 میلیارد تومان اختصاص داده ایم و طرحی تصویب شد که انزلی و تالاب آن از شرایط فعلی نجات یابد، ادامه داد: باید با دقت‌های محیط زیستی آب‌های استان نیز مهار شود تا این استان زرخیز که بیشترین میزان باران سالیانه را دارد، برای تأمین آب نیاز به استان‌های دیگر نداشته باشد و در این زمینه خودکفا شود و به دیگر استان‌ها نیز کمک نماید.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت مسأله تسطیح و نوسازی اراضی کشاورزی استان گیلان، خاطر نشان کرد: در دولت یازدهم 14 هزار هکتار از این اراضی تسطیح و نوسازی شد و از امروز تا پایان دولت دوازدهم حداقل 18 هزار هکتار را به مردم این استان وعده می‌دهم که این نوسازی اراضی کشاورزی می‌تواند کمک شایان توجهی برای کشت چندباره و افزایش درآمد و محصولات کشاورزی باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه مسأله راه‌آهن، راه محیط زیست، کشاورزی و اقتصاد دانش‌بنیان و پیشرفته برای گیلان جزو اولویت‌های دولت است، تأکید کرد: یکی از نکات مهم در پیام مقام معظم رهبری که همه باید به آن توجه کنند، حضور جوانان و اشتغال و مدیریت است و نسل جوان از دختر و پسر نیازمند آن هستند که در مدیریت استان حضور داشته باشند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه طبق اعلام استاندار تاکنون 10 مدیر جوان از زنان استان مشغول بکار شده‌اند، تصریح کرد: این مایه خوشحالی است و باید نسل جوان در این شرایط حساس مهارت و دانش لازم را بیاموزند و بار مسئولیت‌های مدیریتی را به دوش بگیرند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در سفر استانی قبلی برای 36 طرح و پروژه مبلغ 796 میلیارد تومان در نظر گرفته شد اما تا الان 1240 میلیارد تومان و بالاتر از وعده قبلی پرداخت کردیم، افزود: در طول 4 سال دولت یازدهم 2296 میلیارد تومان اعتبار برای بودجه عمرانی استان گیلان اختصاص داد که عملیاتی شد و در این سفر نیز 66 طرح و پروژه به ارزش 1913 میلیارد تومان برای استان در نظر گرفته شده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز مجموعاً 4 هزار میلیارد تومان پروژه افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز می‌شود، افزود: در تفاهم با بخش‌های مختلف در صدد هستیم تا بتوانیم گیلانی سرسبزتر را شاهد باشیم.

شناسه خبر: 108395

-پذیرش استعفای شما را بر خلاف مصالح کشور می دانم و با آن موافقت نمی کنم/تمام دستگاههای دولتی و حاکمیتی باید در هماهنگی کامل با وزارت خارجه باشند/ با قوت، درایت و شجاعت به مسیر خود ادامه دهیدجمهوری اسلامی ایران همچون گذشته در کنار مردم و دولت سوریه خواهد بود/ هدایت‌های رهبر معظم انقلاب پشتوانه محکمی برای استمرار همکاری‌ها و روابط دو دولت ایران و سوریه است/ روابط تهران-دمشق بر مبنای برادری و وحدت استوار است

 

]]>
1721- حضور ریاست محترم جمهوری در گیلان و لاهیجان و افتتاح ...... 2019-03-09T06:36:31+01:00 2019-03-09T06:36:31+01:00 tag:http://naseri2020.mihanblog.com/post/2147 ebrahim akbari naseri پروژه زیربنایی و اقتصادی در استان گیلان افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد  تلفن ۱۱۱ مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری   با حضور رئیس‌ جمهور و به صورت ویدئو کنفرانس 61 طرح و پروژه زیربنایی و اقتصادی در سطح استان گیلان افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد1084 - چهارشنبه 15 اسفند 1397 - 21:54 حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی چهارشنبه شب در جلسه توسعه و برگزیدگان استان گیلان، دستور افتتاح ۵۱پروژه و آغاز عملیات اجرایی ۹ پروژه اقتصادی و زیربنایی را در حوزه‌ها پروژه زیربنایی و اقتصادی در استان گیلان افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد  تلفن ۱۱۱ مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری

 

با حضور رئیس‌ جمهور و به صورت ویدئو کنفرانس 61 طرح و پروژه زیربنایی و اقتصادی در سطح استان گیلان افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد1084 -

چهارشنبه 15 اسفند 1397 - 21:54

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی چهارشنبه شب در جلسه توسعه و برگزیدگان استان گیلان، دستور افتتاح ۵۱پروژه و آغاز عملیات اجرایی ۹ پروژه اقتصادی و زیربنایی را در حوزه‌های کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری، گردشگری، نیرو و بهداشت و درمان، فرهنگی و ورزش.

رئیس جمهور در ارتباط ویدئو کنفرانس با مناطق مختلف استان گیلان،  دستور افتتاح طرح‌های فاز اول مرکز امداد هوایی، پایگاه امداد ونجات، هتل ۴ ستاره، ۳ واحد بوم گردی، یک پست اسکله مجتمع بندری کاسپین، چهار دستگاه مخزن روغن، نگهداری غلات، پروژه های مخابراتی،بیمارستان ۲۲۲ تختخوابی لاهیجان، بخش های اورژانس و زایمان در بیمارستان های سطح استان،۵۷ پروژه تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری، ۱۲۲ پروژه شبکه آبیاری و زهکشی، پرورش ماهیان خاویاری،کارخانه های جوجه کشی، دو طرح کشتارگاه های صنعتی طیور، طرح ورق کارتن سرو گیلان، مجتمع ذوب آهن در فک شمال، مجتمع کشت و صنعت سبز دشت، مجتمع فرهنگی-هنری تالار مرکزی رشت و استخرهای شنا را صادر.

همچنین با دستور رئیس جمهور عملیات اجرایی دو پست از اسکله بندری کاسپین، فاز یک توسعه زیرساخت های ارتباطی، طرح بازسازی و احیا آب بندان های استان،تکمیل و آماده سازی زیرساخت آبزی پروری دریایی و آزاد راه  منجیل-.

در  جلسه توسعه و برگزیدگان استان گیلان همچنین ۱۴ تفاهم نامه در جریان سفر کاروان تدبیر و امیدبه گیلان منعقد شد که در جلسه توسعه و سرمایه گذاری این استان  با حضور رئیس جمهور ۵ تفاهم نامه با عناوین تصویب و اجرای زیرساخت های ۵ ناحیه صنعتی در شهرستان های سیاهکل، لاهیجان، تالش، ماسال و رودسر، تصویب و اجرای یک شهرک صنعتی مرزی در آستارا، تامین منابع مالی طرح های نیازمند سرمایه ثابت و سرمایه در گردش و تعیین تکلیف واحدهای تملیکی تحت اختیار بانک های ملی، سپه و کشاورزی و توسعه همکاری ها در قالب پروژه های تحقیقاتی، آموزشی، امور تولید، امور بازاریابی و تبلیغات در حوزه های مختلف فرش دستباف بین استانداری گیلان و بانک‌های عامل و شرکت‌های خصوصی و دولتی در راستای توسعه متوازن و پایدار در سطح استان به امضاء رسید.

]]>